Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τσακωμοι στο σχολείο


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια σήμερα ο γιος μου (3) μού είπε ότι στο σχολείο του είναι είναι 2 κορίτσια που το ένα τον χτυπάει στην πλάτη και το άλλο το τσιμπάει. Όταν τον ρώτησα τι κάνει η δασκάλα γι αυτό μού είπε ότι απλά τούς λέει να μην το κάνουν. Αλλά αυτά συνεχίζουν. 

Αν ήταν πιο μεγάλα, τύπου δημοτικό, να πιάσω τους γονείς να μιλήσουμε, αλλά τώρα είναι ευαίσθητη ηλικία και πολλές φορές κάνουν πράγματα ανσκσλυπτοντας τη δύναμή τους. Όμως ο γιος μου είναι πάρα πολύ ευαίσθητος και στεναχωριεται και δε θέλει να πηγαίνει γιατί λέει ότι δεν τον θέλουν τα παιδάκια. 

Έχω στραβώσει με τη δασκάλα. Δε θα έπρεπε να κάνει κάτι να το σταματήσει αυτό ; δεν ξέρω τι...

Προφανώς προσπαθεί να το αντιμετωπίσει ήπια. Εγώ είμαι πιο αυστηρή σε θέματα επιθετικότητας, δε χρωστάει κανένα παιδί κάτι για να δέχεται τη βία. 

Μπορείς να μάθεις στο γιο σου να αμύνεται κάπως. Εμείς του λέμε να λέει ότι δε θέλει ο άλλος  να το κάνει αυτό. Εάν έρχεται ο άλλος κατά πάνω του να τον απωθεί,και να αναφέρει το οτιδήποτε κατ'  ευθείαν στη δασκάλα του και σε εμάς. Γενικά μιλά στο παιδί γιατί δυστυχώς σε όλη τη σχολική ( μη σου πω και αργότερα) ζωή του πιθανόν να συναντήσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις...

στον έργο δεν έχω μιλήσει, τώρα έγινε το σκηνικό την προηγούμενη εβδομάδα

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, jellyfishch είπε:

Προφανώς προσπαθεί να το αντιμετωπίσει ήπια. Εγώ είμαι πιο αυστηρή σε θέματα επιθετικότητας, δε χρωστάει κανένα παιδί κάτι για να δέχεται τη βία. 

Μπορείς να μάθεις στο γιο σου να αμύνεται κάπως. Εμείς του λέμε να λέει ότι δε θέλει ο άλλος  να το κάνει αυτό. Εάν έρχεται ο άλλος κατά πάνω του να τον απωθεί,και να αναφέρει το οτιδήποτε κατ'  ευθείαν στη δασκάλα του και σε εμάς. Γενικά μιλά στο παιδί γιατί δυστυχώς σε όλη τη σχολική ( μη σου πω και αργότερα) ζωή του πιθανόν να συναντήσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις...

στον έργο δεν έχω μιλήσει, τώρα έγινε το σκηνικό την προηγούμενη εβδομάδα

Ναι.πρεπει να βαζει όρια στους άλλους.και τα αλλα ομως ειναι μικρα.ειναι πολυ συνηθισμένο αυτο.Δεν το κανουν για να πονέσουν τον άλλον.Η δασκαλα ομως έχει σπουδαίο ρόλο σε αυτό.Πρεπει να οριοθέτησει.Να διδαξεοβοτι δεν βλάπτουν τους άλλους,να αλλάξει το περιβάλλον ώστε να έχουν τα παιδια ενδιαφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2021 at 12:27 ΠΜ, diane2020 είπε:

Καλά βρε παιδι μου δική της ευθυνη κι εσυ... Ευθυνη κυρίως των γονέων είναι... Αλλά οκ ας μη ρίχνουμε σώνει κ ντε κάπου το μπαλάκι, συνεργασία χρειάζεται και Θωρακιση του παιδιου μας αυτό θέλει λίγο χρόνο να διδάχτει και θέλει και συζήτηση με τη δασκαλα παραλληλα.. 

Και να τους κατεβάσει το χέρι κάτω. 

Αυτο ξέχασες! 

Γιατί θεωρείς πως είναι λάθος που τον μαλωνεις? Εμένα αυτό δε μου φαίνεται λάθος και δεν ξέρω αν σχετίζεται με τον φόβο του. Εννοείς ότι μπορεί να σε φοβάται? Καλά ποσο φωνάζεις?γιατι κιν εγώ φωνάζω αλλά γραμμένη με έχουν συνήθως. Μόνο όταν πάρω σοβαρό υφος με παιρνουν στα σοβαρά.Γιατί αν όντως τον έχεις τρομάξει,αυτό ναι ειναι όντως κακό... 

Ξέρεις οι πολυ αυστηροί γονεις νομίζω βγάζουν πολυ φοβισμένα παιδια !!! 

 

Αλλά εντάξει ας μην το χοντραινουμε εμβαθύνουμε τόσο πτοφανως και είναι στάδιο ανάπτυξης κι'αυτό και θέλει τον τρόπο του! Συμβουλέυσου άρθρα βιβλία.. Εσυ ξέρεις ενστικτωδώς τι μπορεί να βοηθήσει!! Σκοπός είναι να του τονώσει την αυτοπεποίθηση θεωρώ πως τουλάχιστον 5 φορές τη μέρα πρεοει να του βγάζεις τα θετικά του κ γενικά μην τονίζεις τα αρνητικά καθόλου μείνε μόνο στα θετικά του παιδιου

Ναι και εγώ άμα φωνάξω γραμμένη με έχει. Συνεχίζει και γελάει κι κάνει αυτά που δεν θέλω :p 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...