Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική ανω 50


MarianS

Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , love kids είπε:

Αυτό είναι αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποιος μπορεί να είναι τόσο εγωιστής που η επιθυμία του για παιδί να μην τον αφήνει να σκεφτεί λογικά. 

 

Δυστυχώς για πολλές γυναίκες η τεκνοποίηση αποτελεί αυτοσκοπό και πολλές φορές η επιθυμία τυφλώνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, little lamb said:

. Αλλά το να τύχει κάτι τόσο σοβαρό, να έχεις γεννήσει και μεγάλος, και ταυτόχρονα να μην έχεις χρήματα στην άκρη, ούτε του συζύγου, ούτε από αδέρφια σου και να πρέπει να πληρώνει το 18χρονο δεν είναι ένα πάρα πολύ πιθανό συνδυαστικό σενάριο.

Δεν είναι καθόλου απίθανο το σενάριο αυτό στην Ελλάδα του 2021, εγώ αν πάθαινα αυτή την στιγμή κάτι ούτε οι γονείς ούτε τα αδέρφια αλλά ούτε και οι θείοι μου  μπορούσαν αν με βοηθήσουν οικονομικά, και είμαι 41 όχι 70+.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

You'd be surprised. Πάντως ειλικρινά, χαίρομαι πολύ για σένα που οι συνθήκες σού έχουν επιτρέψει να έχεις τέτοια αντίληψη του κόσμου. Εμένα οι αυταπάτες μου διαλύθηκαν κάπου γύρω στα 25. Μέχρι τότε νόμιζα πως όλοι οι γονείς είναι σαν τους γονείς μου κι ότι δεν μπορεί να συμβαίνουν αυτά (γενικώς).

 

Παντελώς ανεξάρτητο αυτό από τις ηλικίες των γονιών φυσικά. 

 

Οι συνθήκες ευνοϊκές δεν ήταν και επωμιστηκαμε πολύ περισσότερα από τα συνηθισμένα, απλώς ήταν για άλλους λόγους όχι οικονομικούς. Και απλά έτυχε και δεν υπήρχε κάποια "απαίτηση" από τους ηλικιωμένους κ θεωρούσα ότι ισχύει για τους περισσότερους αυτό!

 

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν είναι καθόλου απίθανο το σενάριο αυτό στην Ελλάδα του 2021, εγώ αν πάθαινα αυτή την στιγμή κάτι ούτε οι γονείς ούτε τα αδέρφια αλλά ούτε και οι θείοι μου  μπορούσαν αν με βοηθήσουν οικονομικά, και είμαι 41 όχι 70+.

 

Γι'αυτό λέμε ότι δεν έχει να κάνει με την ηλικία απαραίτητα. Αλλά οκ σαν πιθανότητες αυξάνονται 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

 

Δυστυχώς για πολλές γυναίκες η τεκνοποίηση αποτελεί αυτοσκοπό και πολλές φορές η επιθυμία τυφλώνει.

Ναι, και είναι λυπηρό. Και φυσικά δε συμβαίνει μόνο σε αυτή την ηλικία αλλά και σε μικρότερες αλλά αυτό είναι άλλο πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Γενικώς είναι λογικά όλα αυτά που έχουν γραφτεί εδώ. Αλλά είναι κάποια φίλη στη συζήτηση εδώ άνω των 50 ετων χωρίς παιδιά? Έτσι για να μας πει πως νιωθει. Για να "μπούμε στα παπούτσια της". Γιατί εγώ τώρα που είμαι 50 ετών, εάν δεν είχα παιδιά, ναι θα έκανα μια τελευταία η προτελευταία προσπάθεια ας πούμε με εξωσωματική. Γιατί η θεωρία καλή, αλλά όλες εδώ - κ εγω - έχουμε ήδη παιδιά κ τα λέμε απ' έξω από τον χορό. 

Οχι μόνο αυτό.δεν μας ενοχλεί και πουθενά αν μια γυναίκα έπαιρνε τέτοια απόφαση.Γνωριζω ένα ζευγάρι που έχει υιοθετήσει δύο κοριτσάκια από την Γκάνα και τυχαία έχω συναντήσει σε πάρκο κ αλλες δύο γυναίκες που έχουν υιοθετήσει δύο κοριτσάκια από εκεί.Η ευτυχία και από τις δύο πλευρές τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, little lamb said:

Γι'αυτό λέμε ότι δεν έχει να κάνει με την ηλικία απαραίτητα. Αλλά οκ σαν πιθανότητες αυξάνονται 

 

Μα αυτό ακριβώς λέμε, πως οι πιθανότητες αυξάνονται στα 70+, και δεν μιλάμε για θέματα που θα περάσουν, απλά τώρα στα 41 πληρώνω ιδιωτική ασφάλεια και τουλάχιστον δεν έχω να σκεφτώ αυτά τα κόστη όμως στα 70 δεν ξέρω καν αν θα με καλύπτει ή αν θα έχω την δυνατότητα να συνεχίσω να την πληρώνω.

τα να έχεις έφηβο στα 70 και να μιλάμε για αυτές τις σοβαρές δυσκολίες που θα έρθουν δεν είναι σενάριο επιτημονικής φαντασίας, δεν είναι η εξαίρεση, είναι κάτι πολύ πιθανό να συβμεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Μα αυτό ακριβώς λέμε, πως οι πιθανότητες αυξάνονται στα 70+, και δεν μιλάμε για θέματα που θα περάσουν, απλά τώρα στα 41 πληρώνω ιδιωτική ασφάλεια και τουλάχιστον δεν έχω να σκεφτώ αυτά τα κόστη όμως στα 70 δεν ξέρω καν αν θα με καλύπτει ή αν θα έχω την δυνατότητα να συνεχίσω να την πληρώνω.

τα να έχεις έφηβο στα 70 και να μιλάμε για αυτές τις σοβαρές δυσκολίες που θα έρθουν δεν είναι σενάριο επιτημονικής φαντασίας, δεν είναι η εξαίρεση, είναι κάτι πολύ πιθανό να συβμεί.

 

Βρε παιδιά εντάξει τα είπαμε. Γενικά υπάρχουν προβλήματα και στην ανατροφή κ στο χάσμα γενεών και στις αντοχές, και στην ίδια την εγκυμοσύνη, και στο ότι θα επωμιστεί έξτρα δυσκολίες τρίτης ηλικίας πιο νέο κλπ κλπ. Οκ μπορεί να υπάρχουν και στα οικονομικά. Αλλά κάποιος που έχει θέμα οικονομικό θα το έχει είτε στα 40 κάνει παιδί είτε στα 50. Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ηλικια που πατιεται ένα κουμπί και αρχίζουν τα προβλήματα και το παιδι πρέπει να είναι από κάποια συγκεκριμένη ηλικία και άνω. Δηλαδή αν το παιδί είναι 30 θα έχει λεφτά να τα πληρώσει; Αμφιβαλλω. Το να λέμε ότι τοτε θα μπορει να δουλέψει για να μας τα καλύψει αλλά ταυτόχρονα να λεμε ότι ο 50ρης είναι αυτός που κάνει παιδι για να τον γηροκομησει, όχι ο νέος, είναι λίγο παράλογο.

Ξαναλέω για πολλοστή φορά ότι ούτε εμένα μου αρέσει να είναι πολύ μεγάλος ο γονιός, γι'αυτό και θέλουμε να κάνουμε άμεσα δεύτερο πριν φτάσει τα 50 ο άντρας μου, δεν είναι δηλαδή ότι είμαι υπέρ της μετακίνησης του ορίου, απλά δεν μου αρέσει όλο αυτό με το "είναι εγωιστές" και το "δεν σκέφτονται ότι το παιδί θα δυσκολευτεί οικονομικά". Δεν ξέρουμε τα οικονομικά του καθενός, ώστε να λέμε ότι είναι λόγος να μην το κάνει. Εκεί είναι η ένστασή μου. Υπάρχουν χίλιοι λόγοι να μην κάνει κάποιος παιδί μεγάλος, πιο "αντικειμενικοί" λόγοι. Τα οικονομικά είναι προσωπικό που ο καθένας ξέρει μέχρι πού τον παίρνει. Κατ'αρχας για να μπαίνει σε μια τέτοια κοστοβορα διαδικασία για τόσες πολλές φορές δείχνει ότι μια α' άνεση υπάρχει. Ναι σίγουρα υπάρχουν και πιο "απερίσκεπτοι" που δεν τα έχουν υπολογίσει, αλλά τέτοιοι υπάρχουν πολλοί σε όλες τις ηλικίες, που δεν μπορούν ούτε να το θρέψουν όταν είναι ακόμα παιδί.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2021 at 6:27 ΜΜ, aniki είπε:

Λοιπόν διάβασα όλες τις απόψεις σας , τις κριτικές σας και σίγουρα από την μεριά σας έχετε δίκαιο. Αλλά επισης ένα είναι σίγουρο, δε θεωρώ τον εαυτό μου εγωίστρια επειδή λαχταραω ένα παιδί στα 50 μου. Κουβαλάω μια ιστορία. 10 χρόνων με διψήφιο αριθμό εξωσωματικών με 4 παλινδρομες ,η μια μόλις έγινε και δυστυχώς η τελευταία γίατιέχω κλείσει τα πενήντα . Ήξερα ότι εάν προχωρούσε θα έπρεπε να προστατεύσω το παιδί μου από πολλούς κινδύνους και καταστάσεις άλλα θατο πάλευα με όλη μου τη ψυχή και θα το προετοίμαζαμε. όσο μπορούσαμε για παν ενδεχόμενο.  Για να φτάσει μια γυναίκα να προσπαθεί σε αυτή την ηλικία  κάτι έχει προηγηθεί, δε ξύπνησε ένα πρωί και είπε ααααα δεν κάνουμε ένα παιδί. Όχι βεβαια …. Αποδέχομαι το γεγονός ότι υοαρχουν νόμοι  έτσι πρέπει , αλλά  εμένα ποιος θα με καταλάβει;  Όλες λίγο πολύ το κατακρίνετε . Δεκτό , έχω ακούσει χειρότερα στη ζωή μου . Να ξέρετε ότι αυτή η επιλογή δεν γίνεται ελαφρά τη καρδιά……. 

Είσαι σγωνιστρια και χρειάζεται μεγάλη γενναιότητα αυτό που κάνεις.Δρν μιλάω για την ηλικία αλλά για τον αγώνα αντοχής που δίνεις.Προσπαθησε όσο νομίζεις ότι μπορείς.

Το όριο πλέον είναι τα 52.

Έχεις τη δυνατότητα κ την επιθυμία να διεκδικήσεις υιοθεσία από την Γκάνα?Εκεί σε δύο χρόνια μπορείς σίγουρα να τα καταφέρεις.Το λέω σαν εναλλακτική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρόλο που έχω δώσει τα πάντα για ένα παιδί υπάρχουν στιγμές που αναρωτιέμαι τι έκανα λάθος; Τι διαφορετικό έπρεπε να κάνω . Είμαι σε μια φάση που έχω λιγοψυχησει και δεν ξέρω τι να κάνω. Τουλάχιστον έχω ένα υπέροχο άνδρα που με στηρίζει και τον στηρίζω .  Και βασικά πρέπει να αποδεχτώ την ηλικία μου , γμτ δεν αισθάνομαι 50 

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2021 at 6:27 ΜΜ, aniki είπε:

...... Για να φτάσει μια γυναίκα να προσπαθεί σε αυτή την ηλικία  κάτι έχει προηγηθεί, δε ξύπνησε ένα πρωί και είπε ααααα δεν κάνουμε ένα παιδί. Όχι βεβαια....... Όλες λίγο πολύ το κατακρίνετε . Δεκτό , έχω ακούσει χειρότερα στη ζωή μου . Να ξέρετε ότι αυτή η επιλογή δεν γίνεται ελαφρά τη καρδιά……. 

 Μαζί σου! Γι αυτό έκανα κ σχετική  ανάρτηση πριν κάποιες μέρες. Να συνεχίσεις την προσπάθεια! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι στα 47 κ σκεφτομαι να υποβληθω σε εξωσωματικη. Υπαρχουν συνομιληκες γυναικες που το προσπαθησαν ή και αλλα μελη που εχουν ακουσει περιπτωσεις να μου πουν τις εμπειριες τους; Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έχω δώσει τα πάντα για ένα παιδί υπάρχουν στιγμές που αναρωτιέμαι τι έκανα λάθος; Τι διαφορετικό έπρεπε να κάνω . Είμαι σε μια φάση που έχω λιγοψυχησει και δεν ξέρω τι να κάνω. Τουλάχιστον έχω ένα υπέροχο άνδρα που με στηρίζει και τον στηρίζω .  Και βασικά πρέπει να αποδεχτώ την ηλικία μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/7/2021 at 2:09 ΜΜ, aniki είπε:

Παρόλο που έχω δώσει τα πάντα για ένα παιδί υπάρχουν στιγμές που αναρωτιέμαι τι έκανα λάθος; Τι διαφορετικό έπρεπε να κάνω . Είμαι σε μια φάση που έχω λιγοψυχησει και δεν ξέρω τι να κάνω. Τουλάχιστον έχω ένα υπέροχο άνδρα που με στηρίζει και τον στηρίζω .  Και βασικά πρέπει να αποδεχτώ την ηλικία μου.

Σου εύχομαι ολόψυχα να γίνει το όνειρο σου πραγματικότητα! Καμιά φορά συμβαίνει. Δεν εκανες κατι λαθος προφανώς. Απλα συμβαίνει. Εχω σκεφτεί κι εγω πολλες φορές γιατι κατι που είναι απλό για τις περισσότερες γυναίκες για καποιες αλλες τοσο δυσκολο ή και ακατόρθωτο; μαλλον δεν υπάρχει απάντηση... Μην ακούς αρνητικά σχόλια για την ηλικία. Οποιος είναι εξω απο το χορό... είναι πολυ σημαντικό που έχεις έναν άντρα που σε στηρίζει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melia13 είπε:
2 ώρες πρίν, Melia13 είπε:

Θα ηθελα να σου δωσω μιαν αλλη οπτικη στο θεμα σου. Εχω μια θεια που παντρευτηκε με τον θειο μου μετα τα 40. Δεν εκαναν παιδια χωρις κανενας ν ανρωτηθει γιατι. Εκαναν ομως μια ζωη γεματη ταξιδια, χωρις υποχρεωσεις, με παρεες , διασκεδαση, διακοπες παντου. Εβγαιναν , εκαναν τραπεζια στο σπιτι τους, κι η θεια μας συμβουλευε και μας ειχε κοντα της χωρις ομως να δειχνει οτι της ελειπε ενα παιδι. Περασαν καλη ζωη με τον θειο μου.

 

Και θελω να καταληξω στο εξης. Αναλωθηκες τοσα χρονια σε αποτυχημενες προσπαθειες που σε γεμισαν κουραση κι απογοητευση . Γιατι ν αφησεις κι αλλο χρονο να περασει ετσι?? Τα ζευγαρια που δεν κανουν παιδια δενονται πιο πολυ μεταξυ τους. Απολαυσε τα δημιουργικα χρονια μαζι με τον αντρα σου που σ αγαπα. Δεν φερνουν (μονο) τα παιδια την ευτυχια!

Το ότι θέλω να κάνω παιδί δεν σημαίνει ότι δεν περνώ καλά. Και ταξίδια πήγαμε , και βγήκαμε και είμαστε ευτυχισμένοι. Άλλωστε είμαστε μαζί 15 χρόνια. Και στα εύκολα και στα δύσκολα. Ξέρω ότι σε αυτή την ηλικία δεν μπορώ να κάνω παιδιά αλλά δεν μπορεί να με κρίνει κανείς η να πει ότι μια πενηνταρα δεν έχει δικαίωμα να θέλει ένα μωρό. Εαν αυτή η τελευταία εγκυμοσύνη μου πήγαινε καλά δεν θα μπορούσα να το μεγαλώσω γιατί σε αυτή την ηλικία μόνο γιαγιά θα έπρεπε να είμαι; Καταλαβαίνω ότι η κοινωνία κατακρίνει τους ανθρώπους εύκολα χωρίς να κοιτάει παρά πέρα η από πίσω . Τέλος πάντων εγώ έγραψα εδώ για να σας πω ότι δεν ξύπνησα και είπα τι δεν έχω κάνει στη ζωή μου ;  Αααα ένα παιδί και να τα βάζω με τον νόμο που επιτρέπει μέχρι τα πενήντα , και καλά κάνει γιατί πρέπει να υπάρχουν όρια. Αλλά στη περίπτωση που τα κατάφερνα στο παρά πέντε θα έφερνα ένα παιδί στο κόσμο και θα του έδινα τα πάντα και δεν εννοώ μόνο υλικά αγαθά. Πιστεύετε ότι δεν θα τα κατάφερνε στα είκοσι εάν έμενε μόνο του; Εγώ πιστεύω ότι όλοι τα καταφέρνουν με τον άλφα η β τρόπο . 

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2021 at 10:07 ΜΜ, aniki είπε:

Το ότι θέλω να κάνω παιδί δεν σημαίνει ότι δεν περνώ καλά. 

 

 

Δεν υπονοησα ποτε κατι τετοιο. Ισα ισα τονισα την καλη σχεση με τον συζυγο. Κι απλα ηθελα να δειξω μιαν αλλη οπτικη γωνια, μαλλον δεν εγινε κατανοητο.

 

Κριτικη δεχομαστε (και κανουμε) ολοι στη ζωη μας για τις επιλογες μας, το αν μας επηρεαζει ειναι στο χερι μας ή καλυτερα στο μυαλο μας.

 

Παντως επειδη υπηρξε η θεση οτι καποια παιδια τα μεγαλωνουν οι γιαγιαδες, αλλο να εχεις ενα παιδι για ωρες ή καποιες μερες κι αλλο την αποκλειστικη ευθυνη στην σωματικη του ακεραιοτητα και την ανατροφη του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , kotsifikos είπε:

@aniki εφόσον σου το επιτρέπουν οι συνθήκες (οικονομικές  - ψυχικές) μπορείς να συνεχίσεις τι προσπάθειες σου. Η υπογονιμότητα δεν έχει ηλικία, εγώ στα 30 ήμουν μία υπογόνιμη γυναίκα και είχα φίλες 10-15 χρόνια μεγαλύτερες οι οποίες απέκτησαν παιδιά πολύ πιο εύκολα σε σχέση με μένα.

Δεν σε κατακρίνει κάποιος εδώ μέσα, η κάθε μία μπορεί να εκφράσει την άποψη της όμως χωρίς διάθεση κριτικής, μάλιστα αν διαβάσεις με προσοχή τα περισσότερα σχόλια είναι υποστηρικτικά.

Ο κόσμος θα ασκήσει κριτική για τους γύρω του όπως και αν είναι η ζωή τους, ότι και αν κάνουν, σήμερα σου ασκούν κριτική γιατί είσαι 50 και θες παιδί και αύριο γιατί πχ κατά την άποψη τους δεν θα έχεις ένα οριοθετημένο παιδί, (λέμε τώρα τυχαίο γεγονός αυτό που γράφω), η μόνη αντιμετώπιση σε αυτό είναι να κλείσεις τα αυτιά σου στο τι λέει ο κάθε ένας.

Σου μιλάω από προσωπική πείρα, αρχικά άκουσα κριτική γιατί άργησα να παντρευτώ (ήμουν μόλις 30) μετά γιατί δεν έκανα παιδί αμέσως, λογικά πολλά από αυτά που άκουσα τα χρόνια αυτά τα ακούς και εσύ, έπειτα γιατί δεν έκανα δεύτερο παιδί και ''άφησα μόνο '' τον γιο μου. κοκ...και κάθε μέρα ακούω κατι καινούριο...ευτυχώς ''μπαινάκης-βγαινάκης'' που λέει και ο λαός. Η κριτική του κόσμου , οποιασδήποτε μορφής είναι αυτή, μόνο κακό στην ψυχή σου μπορεί να κάνει. Κοίτα μπροστά, θέσε τους στόχους σου, δεν χρειάζεται να εξηγήσεις στον κάθε ένα το πως και το γιατί. Λες πιο πάνω το εξής: '' Τέλος πάντων εγώ έγραψα εδώ για να σας πω ότι δεν ξύπνησα και είπα τι δεν έχω κάνει στη ζωή μου ;  Αααα ένα παιδί και να τα βάζω με τον νόμο που επιτρέπει μέχρι τα πενήντα '', και ρωτάω εγώ, ακόμα και αν ήταν έτσι (υποθετικά μιλάω μη το πάρεις προσωπικά) τι θα πρέπει να νοιάζει τους γύρω σου?? Ζωή σου, δικαίωμα σου, δεν αφορά κανέναν άλλο αυτό.

δεν με νοιαζει τι λενε οι γυρω μου και οτι κανω το κανω για μενα .Διαβαζοντας ολα τα παραπανω θεωρησα οτι, μαλλον καταλαβα οτι στην κοινωνια μας δεν ειναι δεκτο μια πενηνταρα να κανει μωρο γιατι πως θα το μεγαλωσει...  Οταν ομως συμβαινει αυτο σιγουρα υπαρχουν τροποι να αναθρεψεις ενα παιδι .Δεν εινια ο κανονας να κανεις παιδια σε αυτη την ηλικια αλλα μπορει να συμβει. Εδω μιλησα γιατι μια κοπελα ρωτουσε τι γνωμη καποιασ γυναικασ σε παρομοια θεση. Δεν περιμενω να με καταλαβει μια κοπελα που εκανε παιδι 20, 30 χρονων και εχει τη μαμα τησ στα 50 να τη βοηθαει.. Ομως μια κοπελα που παιδευεται χρονια με εξωσωματικες , θεραπειες και φτανει τα 48 τα 50 μπορει να καταλαβει. Αυτοσκοπος μου δεν ειναι σαφως, συνεχιζω τη ζωη μου κανονικα αλλα σιγουρα μου λειπει ενα μωρο. και εαν παραταθει το οριο ηλικιας οπως λενε θα ξαναδοκιμασω

Συγχωρεστε με εαν δεν καταλαβα τι ακριβως γραφετε η εγω δεν δινω να καταλαβετε τι θελω να πω  με τον γραπτο λογο. Δεν εχω προθεση να προσβαλω η να στενοχωρεσω καμια σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαβάζω τα όσα γράφετε γιατί με απασχολεί το θέμα για έναν δικό μου άνθρωπο..είναι γυναίκα στα 46..θα ήθελε πολύ να γίνει μαμά..αλλά δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ο κατάλληλος σύντροφος..

Είναι στα 46 αλλά βάζει κάτω 2 20 αρεσ...είναι ανεξάρτητη..οικονομικά τακτοποιημένη..δυναμική..λατρεύει τα παιδιά..έχω 2 μικρά κ είναι σαν 2η μάνα τους..θαυμάζω την ενέργεια της..δουλεύει απίστευτες ωρεσ τη μέρα στο γραφείο τησ κ αργά το απόγευμα έχει κ τη δύναμη να ασχοληθεί κ να παίξει με τα παιδιά μου..2 κ 4ων ετών..πολλές φορεσ εγώ δεν αντέχω..είμαι κ 8 χρόνια μικρότερη..

Είναι άδικο για μια τέτοια γυναίκα να μην μπορέσει να γίνει μητέρα κ να βρει έναν σύντροφο..είναι πολύ δοτική.κ πάντα βοηθάει..αλλά δεν είναι από αυτεσ που θα κάναν το 1ο βήμα..ούτε θα συμβιβαζόταν με τον οποιδηποτε για να κανει ένα παιδί..εκτός γάμου παιδί δεν θα κάνε..το ξέρω από 1ο χέρι..

Εγώ σε μια τέτοια γυναίκα δεν θα μπορούσα να τησ πω είσαι μεγάλη φτάνεις τα 50 . Γιατι κ 50 να φτάσει..ξέρω θα είχε προνοήσει για τα πάντα...Κ έχει κ ενέργεια που εμένα με βάζει κάτω..

Εγώ μπήκα εδώ να διαβάσω λεπτομέρειες για το πώς μια γυναίκα μπορεί να βοηθηθεί στα 50 να γίνει μάνα.γιατι πιστεύω πωσ αργά η γρήγορα θα βρεθεί κ ο σύντροφός..κ αν αυτού βλέπω πως το κρίνετε εγωιστικο..ολεσ για κάποιο λόγο θέλαμε να γίνουμε.μητερεσ...το ίδιο δεν είναι? Τι κ αν είναι 30 τι 40 τι 50? Ίσα ίσα που όσο πιο μεγάλος τόσο πιο συνειδητοποιημένος..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Διαβάζω τα όσα γράφετε γιατί με απασχολεί το θέμα για έναν δικό μου άνθρωπο..είναι γυναίκα στα 46..θα ήθελε πολύ να γίνει μαμά..αλλά δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ο κατάλληλος σύντροφος..

Είναι στα 46 αλλά βάζει κάτω 2 20 αρεσ...είναι ανεξάρτητη..οικονομικά τακτοποιημένη..δυναμική..λατρεύει τα παιδιά..έχω 2 μικρά κ είναι σαν 2η μάνα τους..θαυμάζω την ενέργεια της..δουλεύει απίστευτες ωρεσ τη μέρα στο γραφείο τησ κ αργά το απόγευμα έχει κ τη δύναμη να ασχοληθεί κ να παίξει με τα παιδιά μου..2 κ 4ων ετών..πολλές φορεσ εγώ δεν αντέχω..είμαι κ 8 χρόνια μικρότερη..

Είναι άδικο για μια τέτοια γυναίκα να μην μπορέσει να γίνει μητέρα κ να βρει έναν σύντροφο..είναι πολύ δοτική.κ πάντα βοηθάει..αλλά δεν είναι από αυτεσ που θα κάναν το 1ο βήμα..ούτε θα συμβιβαζόταν με τον οποιδηποτε για να κανει ένα παιδί..εκτός γάμου παιδί δεν θα κάνε..το ξέρω από 1ο χέρι..

Εγώ σε μια τέτοια γυναίκα δεν θα μπορούσα να τησ πω είσαι μεγάλη φτάνεις τα 50 . Γιατι κ 50 να φτάσει..ξέρω θα είχε προνοήσει για τα πάντα...Κ έχει κ ενέργεια που εμένα με βάζει κάτω..

Εγώ μπήκα εδώ να διαβάσω λεπτομέρειες για το πώς μια γυναίκα μπορεί να βοηθηθεί στα 50 να γίνει μάνα.γιατι πιστεύω πωσ αργά η γρήγορα θα βρεθεί κ ο σύντροφός..κ αν αυτού βλέπω πως το κρίνετε εγωιστικο..ολεσ για κάποιο λόγο θέλαμε να γίνουμε.μητερεσ...το ίδιο δεν είναι? Τι κ αν είναι 30 τι 40 τι 50? Ίσα ίσα που όσο πιο μεγάλος τόσο πιο συνειδητοποιημένος..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έχεις δίκιο! Και εγώ θα ήθελα όσες το επιθυμούν να τα καταφέρουν. Απλά δεν θα ήθελα μπαίνοντας εδώ κάποια γυναίκα να διστάσει αλλά το αντίθετο να βοηθηθεί και να πάρει δύναμη να κάνει το βήμα. 

On 28/7/2021 at 1:07 ΜΜ, aniki είπε:

δεν με νοιαζει τι λενε οι γυρω μου και οτι κανω το κανω για μενα .Διαβαζοντας ολα τα παραπανω θεωρησα οτι, μαλλον καταλαβα οτι στην κοινωνια μας δεν ειναι δεκτο μια πενηνταρα να κανει μωρο γιατι πως θα το μεγαλωσει...  Οταν ομως συμβαινει αυτο σιγουρα υπαρχουν τροποι να αναθρεψεις ενα παιδι .Δεν εινια ο κανονας να κανεις παιδια σε αυτη την ηλικια αλλα μπορει να συμβει. Εδω μιλησα γιατι μια κοπελα ρωτουσε τι γνωμη καποιασ γυναικασ σε παρομοια θεση. Δεν περιμενω να με καταλαβει μια κοπελα που εκανε παιδι 20, 30 χρονων και εχει τη μαμα τησ στα 50 να τη βοηθαει.. Ομως μια κοπελα που παιδευεται χρονια με εξωσωματικες , θεραπειες και φτανει τα 48 τα 50 μπορει να καταλαβει. Αυτοσκοπος μου δεν ειναι σαφως, συνεχιζω τη ζωη μου κανονικα αλλα σιγουρα μου λειπει ενα μωρο. και εαν παραταθει το οριο ηλικιας οπως λενε θα ξαναδοκιμασω

Συγχωρεστε με εαν δεν καταλαβα τι ακριβως γραφετε η εγω δεν δινω να καταλαβετε τι θελω να πω  με τον γραπτο λογο. Δεν εχω προθεση να προσβαλω η να στενοχωρεσω καμια σας

Ο κάθε ένας έχει τον δικό του χρόνο! Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο κόσμος θα κρίνει είτε είσαι μεγάλη είτε είσαι μικρή να ξέρεις. Να ήξερες ποσα σχολεία ακούω καθημερινά επειδή είμαι 25 έχω 2 παιδιά και φαίνομαι για πολύ μικρότερη από όσο είμαι. Το ίδιο θα πουν και στην γυναίκα που θα γεννήσει στα 45 και στα 50. Για μένα είναι νωρίς , για εκείνες θα είναι αργά. Έχουν βάλει ένα στάνταρ ότι ντε και καλά πρέπει να γεννάς μεταξύ 30 με 40. Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό , ο κάθε ένας όποτε το επιθυμεί και όποτε μπορεί και θέλει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Διαβάζω τα όσα γράφετε γιατί με απασχολεί το θέμα για έναν δικό μου άνθρωπο..είναι γυναίκα στα 46..θα ήθελε πολύ να γίνει μαμά..αλλά δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ο κατάλληλος σύντροφος..

Είναι στα 46 αλλά βάζει κάτω 2 20 αρεσ...είναι ανεξάρτητη..οικονομικά τακτοποιημένη..δυναμική..λατρεύει τα παιδιά..έχω 2 μικρά κ είναι σαν 2η μάνα τους..θαυμάζω την ενέργεια της..δουλεύει απίστευτες ωρεσ τη μέρα στο γραφείο τησ κ αργά το απόγευμα έχει κ τη δύναμη να ασχοληθεί κ να παίξει με τα παιδιά μου..2 κ 4ων ετών..πολλές φορεσ εγώ δεν αντέχω..είμαι κ 8 χρόνια μικρότερη..

Είναι άδικο για μια τέτοια γυναίκα να μην μπορέσει να γίνει μητέρα κ να βρει έναν σύντροφο..είναι πολύ δοτική.κ πάντα βοηθάει..αλλά δεν είναι από αυτεσ που θα κάναν το 1ο βήμα..ούτε θα συμβιβαζόταν με τον οποιδηποτε για να κανει ένα παιδί..εκτός γάμου παιδί δεν θα κάνε..το ξέρω από 1ο χέρι..

Εγώ σε μια τέτοια γυναίκα δεν θα μπορούσα να τησ πω είσαι μεγάλη φτάνεις τα 50 . Γιατι κ 50 να φτάσει..ξέρω θα είχε προνοήσει για τα πάντα...Κ έχει κ ενέργεια που εμένα με βάζει κάτω..

Εγώ μπήκα εδώ να διαβάσω λεπτομέρειες για το πώς μια γυναίκα μπορεί να βοηθηθεί στα 50 να γίνει μάνα.γιατι πιστεύω πωσ αργά η γρήγορα θα βρεθεί κ ο σύντροφός..κ αν αυτού βλέπω πως το κρίνετε εγωιστικο..ολεσ για κάποιο λόγο θέλαμε να γίνουμε.μητερεσ...το ίδιο δεν είναι? Τι κ αν είναι 30 τι 40 τι 50? Ίσα ίσα που όσο πιο μεγάλος τόσο πιο συνειδητοποιημένος..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Σκέφτηκε ποτέ το δότη σπέρματος κ να κάνει εξωσωματική? Γιατί ακόμα κ σε 1-2 χρόνια να βρει τον κατάλληλο που το εύχομαι φυσιολογικά θα μπορέσει να μείνει έγκυος? Έχει ψαχτει με εξετάσεις αν υπάρχει η δυνατότητα? Είναι πολύ κρίμα να θες ένα παιδάκι κ να μην έχεις βρει τον κατάλληλο σύντροφο..

 

Κοίτα ήμουν κ εγώ απ' τις κοπέλες που είπα ότι μετά τα 50 ίσως είναι εγωιστικό γιατί το είδα καθαρά απ' τη θέση του παιδιού κ πως σκεφτόμουν όταν ήμουνα παιδί.. Απ' τη θέση της μητέρας εννοείται είναι επιλογή της κ μακάρι να μπορούσε όποτε ήθελε.. Πάντως όπως είπε η @super mumοι απ' έξω ότι κ να κάνουμε πάντα θα κρίνουν απλά καλό είναι να κλείνουμε τα αφτιά κ να μην μας ενδιαφέρει. Κ δεν μιλάω μόνο για το πότε θα κάνεις παιδί αλλά για τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...