Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική ανω 50


MarianS

Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Άσχετο λίγο αλλά με τη συζήτηση αυτή έπαθα ένα υπαρξιακό κ υπολογίζω ποσο θα είναι όταν ο μικρός πάει 18. 52. ούτε νέα ούτε γιαγιά. αλλά με έπιασε μια κρίση κ σκέφτομαι ότι η ζωή μου θα έχει τελειώσει κ τι θα κάνω τότε που θα έχει φύγει να σπουδάσει κ θα είμαστε δυο μεσήλικες σ ένα σπίτι ολομόναχοι! 

Κόβω φλέβες με αυτά που λες!

Άκου θα έχει τελειώσει η ζωη σου.

Έχω αδράνηςει από τη ζέστη κ την κούραση.

Δεν έχω κουράγιο να γράψω αλλά.πραγματικα κανε κάτι για σένα γρηγορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κόβω φλέβες με αυτά που λες!

Άκου θα έχει τελειώσει η ζωη σου.

Έχω αδράνηςει από τη ζέστη κ την κούραση.

Δεν έχω κουράγιο να γράψω αλλά.πραγματικα κανε κάτι για σένα γρηγορα

ενταξει δεν θα έχει τελειώσει αλλά τι ενδθαφερον εχεις στα 52? αν κανεις καριέρα εχεις αυτό. αν γυμνάζεσαι, εχεις αυτό. εγώ που δεν γυμνάζομαι ας πούμε θα είμαι ευχαριστημένη αν δεν χρειάζεται να πηγαίνω στην παραλία για αμμολουτρα σαν τη μαμα του Βουτσά. Άλλο να είσαι ανύπαντρη στα 52 που θα φαίνεσαι κ 10 χρόνια νεότερη κ θα ζεις σαν 30χρονη. Αχ με φαντάζομαι στη χορωδία του συλλόγου γυναικών με τις άλλες θείτσες ή το πολύ πολύ να έχω αρχίσει κανένα πρόγραμμα γυμναστικής για ώριμες κύριες!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κόβω φλέβες με αυτά που λες!

Άκου θα έχει τελειώσει η ζωη σου.

Έχω αδράνηςει από τη ζέστη κ την κούραση.

Δεν έχω κουράγιο να γράψω αλλά.πραγματικα κανε κάτι για σένα γρηγορα

Στο μεταξύ εδώ συζητάμε αν είναι καλή ιδέα να πας για πρώτο παιδί στα 52, και η @Έσπερος ετοιμάζεται στην ίδια ηλικία να μαραζώσει...

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

ενταξει δεν θα έχει τελειώσει αλλά τι ενδθαφερον εχεις στα 52? αν κανεις καριέρα εχεις αυτό. αν γυμνάζεσαι, εχεις αυτό. εγώ που δεν γυμνάζομαι ας πούμε θα είμαι ευχαριστημένη αν δεν χρειάζεται να πηγαίνω στην παραλία για αμμολουτρα σαν τη μαμα του Βουτσά. Άλλο να είσαι ανύπαντρη στα 52 που θα φαίνεσαι κ 10 χρόνια νεότερη κ θα ζεις σαν 30χρονη. Αχ με φαντάζομαι στη χορωδία του συλλόγου γυναικών με τις άλλες θείτσες ή το πολύ πολύ να έχω αρχίσει κανένα πρόγραμμα γυμναστικής για ώριμες κύριες!!! 

Γνωστή μου, με παιδιά 17 και 22, χωρισμένη, στα 50 αποφάσισε να κατέβει στην πολιτική για να έχει κάτι να κάνει, και λίγα χρόνια χρόνια μετά εκλέχτηκε κιόλας. Νέοι ορίζοντες ανοίγονται μπροστά σου :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Στο μεταξύ εδώ συζητάμε αν είναι καλή ιδέα να πας για πρώτο παιδί στα 52, και η @Έσπερος ετοιμάζεται στην ίδια ηλικία να μαραζώσει...

Γνωστή μου, με παιδιά 17 και 22, χωρισμένη, στα 50 αποφάσισε να κατέβει στην πολιτική για να έχει κάτι να κάνει, και λίγα χρόνια χρόνια μετά εκλέχτηκε κιόλας. Νέοι ορίζοντες ανοίγονται μπροστά σου :)

Ενταξει εννοώ ότι είναι πράγματα που τώρα ας πούμε δεν τα κάνουμε επειδή τα παιδιά είναι μικρά πχ εμείς δεν μπορούμε να βγούμε βράδυ για ποτό. Σε 10 χρόνια ας πούμε θα μας ενδιαφέρει αυτό που θα μπορούμε τότε να το κάνουμε  ή θα το θεωρούμε άσχετο με την ηλικία μας; αυτό εννοώ, ότι τώρα είμαστε ακόμα νέοι αλλά όταν θα μεγαλώσει το παιδί κ θα έχουμε ελευθερια κινήσεων, μήπως ξαφνικά θα συνειδητοποιήσουμε ότι έχουμε μεγαλώσει κ δεν θα κάνουμε πια νεανικά πράγματα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει εννοώ ότι είναι πράγματα που τώρα ας πούμε δεν τα κάνουμε επειδή τα παιδιά είναι μικρά πχ εμείς δεν μπορούμε να βγούμε βράδυ για ποτό. Σε 10 χρόνια ας πούμε θα μας ενδιαφέρει αυτό που θα μπορούμε τότε να το κάνουμε  ή θα το θεωρούμε άσχετο με την ηλικία μας; αυτό εννοώ, ότι τώρα είμαστε ακόμα νέοι αλλά όταν θα μεγαλώσει το παιδί κ θα έχουμε ελευθερια κινήσεων, μήπως ξαφνικά θα συνειδητοποιήσουμε ότι έχουμε μεγαλώσει κ δεν θα κάνουμε πια νεανικά πράγματα; 

 

Κοίτα, εγώ που έχω μεγαλώσει και που είναι πολύ κοντά η ώρα που λες και έχω αρκετούς γνωστούς σε αυτή τη φάση επίσης, βλέπω τις εξής κατηγορίες χοντρικά:

- ποτέ δε σταμάτησες να βγαίνεις, να κάνεις πράγματα κλπ, ούτε με παιδιά, οπότε συνεχίζεις, σταδιακά προφανώς αλλάζοντας στυλ

- σταμάτησες και ποτέ δε θα το ξανακάνεις, γιατί πάει και πέρασε

- σταμάτησες, περνάς μια κρίση μέσης προς μεγαλο-μέσης ηλικίας και πας να το ξαναπιάσεις από εκεί που το άφησες 20 χρόνια πριν, και γελά ο κόσμος με αυτά που κάνεις

"Νεανικά" πράγματα να κάνεις στα 50-60 όπως έκανες στα 20, δε γίνεται. Να είσαι δραστήριος, να έχεις κοινωνική ζωή κλπ προφανώς και γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Κοίτα, εγώ που έχω μεγαλώσει και που είναι πολύ κοντά η ώρα που λες και έχω αρκετούς γνωστούς σε αυτή τη φάση επίσης, βλέπω τις εξής κατηγορίες χοντρικά:

- ποτέ δε σταμάτησες να βγαίνεις, να κάνεις πράγματα κλπ, ούτε με παιδιά, οπότε συνεχίζεις, σταδιακά προφανώς αλλάζοντας στυλ

- σταμάτησες και ποτέ δε θα το ξανακάνεις, γιατί πάει και πέρασε

- σταμάτησες, περνάς μια κρίση μέσης προς μεγαλο-μέσης ηλικίας και πας να το ξαναπιάσεις από εκεί που το άφησες 20 χρόνια πριν, και γελά ο κόσμος με αυτά που κάνεις

"Νεανικά" πράγματα να κάνεις στα 50-60 όπως έκανες στα 20, δε γίνεται. Να είσαι δραστήριος, να έχεις κοινωνική ζωή κλπ προφανώς και γίνεται.

καλά εγω δεν έκανα τίποτα έξαλλο ούτε στα 20. το πιο έξαλλο που λέω είναι να πάμε σε κανένα ωραίο καλοκαιρινό μπαράκι μεταμεσονύκτιο για κοκτέιλ που προφανώς δεν μπορούμε να πάμε με το παιδί. Ή να ακούω τα γκομενικά των φιλενάδων μου, που μέχρι να παντρευτώ κ να γεννήσω είχαν ένα ενδθαφερον. οπότε δεν εννοώ κάτι τρελό!! Μιλάμε για τόση εξαλλοσύνη που όταν ήμουν 23 μου ζήτησε να βγούμε ο τότε άντρας των ονείρων μου (15 χρόνια μετά κανεις δεν έχει καταλάβει αν είναι γκει ή ασεξουαλ). είχαμε τελειώσει τη σχολή κ δεν είχαμε αφορμές να βλεπόμαστε κ μου είπε να πάμε σε ένα συνέδριο για τον Ρίτσο. Μιλάμε τεράστιος ενθουσιασμός για το ραντεβού. Ε δεν έγινε τίποτα, απλώς πηγαίναμε από συνέδριο σε συνέδριο κ από μέγαρο μουσική σε ηρώδειο, πηγαίναμε, πηγαίναμε, μετά πήγε Αγγλία για διδακτορικό κ τα ίδια έκανε σε μια συνονόματή μου μέχρι που τα έφτιαξε η κοπέλα με κάποιον κ βρήκε την υγεία της κ ο τύπος έμεινε αίνιγμα για πάντα. Οπότε αν το δεις έτσι στα 55 μου θα κάνω ακριβώς αυτά που έκανα στα 25. καμία αλλαγή :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει εννοώ ότι είναι πράγματα που τώρα ας πούμε δεν τα κάνουμε επειδή τα παιδιά είναι μικρά πχ εμείς δεν μπορούμε να βγούμε βράδυ για ποτό. Σε 10 χρόνια ας πούμε θα μας ενδιαφέρει αυτό που θα μπορούμε τότε να το κάνουμε  ή θα το θεωρούμε άσχετο με την ηλικία μας; αυτό εννοώ, ότι τώρα είμαστε ακόμα νέοι αλλά όταν θα μεγαλώσει το παιδί κ θα έχουμε ελευθερια κινήσεων, μήπως ξαφνικά θα συνειδητοποιήσουμε ότι έχουμε μεγαλώσει κ δεν θα κάνουμε πια νεανικά πράγματα; 

Οκ.με τα μικρα παιδια δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα κ ειδικά οσοι δεν εχουν βοηθεια.

Ομως! Απέχει πολύ από αυτό που λες.

Συγγνώμη,αλλά μιας κ το αναφέρεις,δεν μου δίνεις την εντύπωση ότι κανετε νεανικές σκεψςις κ πράγματα.Ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συμφωνώ με @ΑΡΓΚ. Γιατί να κάνουμε "νεανικά" πράγματα σε ηλικία που δεν είναι πια για αυτά; Υποτίθεται τα ζήσαμε πριν κάνουμε παιδιά, εκτός από όσους έκαναν παιδι στα 25 ας πούμε. Εμείς στα 18 της θα είμαστε 48 και 62. Γι'αυτό θέλουμε να κάνουμε δεύτερο μέσα στον επόμενο χρόνο, για να μην είναι πολύ μεγάλος ο άντρας μου. Κυρίως για το χάσμα στο μεγάλωμα και στις αντοχές όμως το σκεφτόμασταν, όχι τόσο για τα γηρατεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

καλά εγω δεν έκανα τίποτα έξαλλο ούτε στα 20. το πιο έξαλλο που λέω είναι να πάμε σε κανένα ωραίο καλοκαιρινό μπαράκι μεταμεσονύκτιο για κοκτέιλ που προφανώς δεν μπορούμε να πάμε με το παιδί. Ή να ακούω τα γκομενικά των φιλενάδων μου, που μέχρι να παντρευτώ κ να γεννήσω είχαν ένα ενδθαφερον. οπότε δεν εννοώ κάτι τρελό!! Μιλάμε για τόση εξαλλοσύνη που όταν ήμουν 23 μου ζήτησε να βγούμε ο τότε άντρας των ονείρων μου (15 χρόνια μετά κανεις δεν έχει καταλάβει αν είναι γκει ή ασεξουαλ). είχαμε τελειώσει τη σχολή κ δεν είχαμε αφορμές να βλεπόμαστε κ μου είπε να πάμε σε ένα συνέδριο για τον Ρίτσο. Μιλάμε τεράστιος ενθουσιασμός για το ραντεβού. Ε δεν έγινε τίποτα, απλώς πηγαίναμε από συνέδριο σε συνέδριο κ από μέγαρο μουσική σε ηρώδειο, πηγαίναμε, πηγαίναμε, μετά πήγε Αγγλία για διδακτορικό κ τα ίδια έκανε σε μια συνονόματή μου μέχρι που τα έφτιαξε η κοπέλα με κάποιον κ βρήκε την υγεία της κ ο τύπος έμεινε αίνιγμα για πάντα. Οπότε αν το δεις έτσι στα 55 μου θα κάνω ακριβώς αυτά που έκανα στα 25. καμία αλλαγή :D

Με τέτοια περίπτωση την έχω ζήσει κι εγώ κ αναρωτιέμαι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οκ.με τα μικρα παιδια δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα κ ειδικά οσοι δεν εχουν βοηθεια.

Ομως! Απέχει πολύ από αυτό που λες.

Συγγνώμη,αλλά μιας κ το αναφέρεις,δεν μου δίνεις την εντύπωση ότι κανετε νεανικές σκεψςις κ πράγματα.Ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας.

κοιτα εγω από ιδιοσυγκρασία κ ανατροφή τα νεανικά τα έκανα με τον 10 χρόνια μεγαλύτερο άντρα μου όταν ήμουν 30. τα ξενύχτια, τα ποτά, διαφορα παράτολμα στις διακοπές. γι αυτό μου λείπουν γιατί κράτησαν λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε κι εμένα ένας στα 23 μας, που βγαίναμε βγαίναμε και τίποτα. Οκ ομολογουμένως εγώ προτεινα πιο πολύ να βγούμε, αλλά κι εκείνος δεν αρνιόταν ποτέ, να το έπαιρνα απόφαση. Ώσπου μετά από κάνα χρόνο δεν άντεξα, του είπα ευθέως ότι μου αρεσει, μου είπε ότι με βλέπει φιλικά και ησύχασα :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Με τέτοια περίπτωση την έχω ζήσει κι εγώ κ αναρωτιέμαι τα ιδια.

τέτοιον άντρα; υπάρχουν κι αλλά μοντέλα; είναι αγαπημένος φίλος μου ακόμα αλλά πραγματικά αναρψτιεμαι γιατί ήμουν τόσο ηλιθια. τον πέρναγα κ μισό κεφάλι εντωμεταξύ, ουυε τακούνια δεν μπορούσα να φοράω, τι ήθελα να μπλέξω;  εντωμεταξύ ήμασταν πολλές ταυτόχρονα που τρέχαμε έτσι από πίσω του κ νομθζω ότι κάποιες μας δούλευε έτσι ταυτόχρονα. μας δούλευε, δεν καταλάβαινε, δεν ξέρω! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

κοιτα εγω από ιδιοσυγκρασία κ ανατροφή τα νεανικά τα έκανα με τον 10 χρόνια μεγαλύτερο άντρα μου όταν ήμουν 30. τα ξενύχτια, τα ποτά, διαφορα παράτολμα στις διακοπές. γι αυτό μου λείπουν γιατί κράτησαν λίγο. 

Και στην πορεία που το χασε κ μοιάζει σαν να έχεις παντρευτεί ηλικιωμενο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Και στην πορεία που το χασε κ μοιάζει σαν να έχεις παντρευτεί ηλικιωμενο?

Μόνο σε ο,τι έχει σχέση με το παιδί του βγήκε μια φοβία κ μετά έπεσε κ η ψυχολογία του λόγω αυτοανοσου (που προφανώς επιδεινώνεται λόγω άγχους του παιδιού). κατά τ αλλά σε ντύσιμο, άσκηση, διάθεση να βρίσκει νέα χομπι, ωράριο ύπνου κ διασκέδαση, είναι σαφώς πιο νεανικός από εμένα. 

(εντάξει το διασκέδαση είναι σχετικό τώρα, ας πούμε λίγο ξενύχτι, καμία μπυρα παραπάνω στη βεράντα ή να δει μια σειρά ολόκληρη σε 2 βραδιά κ ας μείνει ξάγρυπνος)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, Έσπερος said:

Άσχετο λίγο αλλά με τη συζήτηση αυτή έπαθα ένα υπαρξιακό κ υπολογίζω ποσο θα είναι όταν ο μικρός πάει 18. 52. ούτε νέα ούτε γιαγιά. αλλά με έπιασε μια κρίση κ σκέφτομαι ότι η ζωή μου θα έχει τελειώσει κ τι θα κάνω τότε που θα έχει φύγει να σπουδάσει κ θα είμαστε δυο μεσήλικες σ ένα σπίτι ολομόναχοι! 

Τι λες βρε έσπερος!!! Τότε εγώ (καλά να είμαστε) έχω σκοπό να ζήσω την δεύτερη ''πενταήμερη'' !Να πάει το παιδί μου πανεπιστήμιο (γιατί θα πάει αυτό είναι δεδομένο) και να είμαστε σπίτι εγώ και ο άντρας μου...και θα μένουμε σπίτι?? αμ δε!!!!ταξιδάκια, βολτούλες, εκδρομές...τι λες που σταματάει η ζωή όταν το παιδί φύγει από το σπίτι! εγώ θα είμαι 53 όταν γίνει 18..βέβαια θα δουλεύω ακόμα αλλά δεν πειράζει!

15 hours ago, Έσπερος said:

κοιτα εγω από ιδιοσυγκρασία κ ανατροφή τα νεανικά τα έκανα με τον 10 χρόνια μεγαλύτερο άντρα μου όταν ήμουν 30. τα ξενύχτια, τα ποτά, διαφορα παράτολμα στις διακοπές. γι αυτό μου λείπουν γιατί κράτησαν λίγο. 

Εγώ ήμουν πάρτυ ανιμαλ!!!!Είμαι πολύ χορτασμένη από όλα αυτά! και μετά που γνώρισα τον άντρα μου που είναι μία από τα ίδια τα κάναμε και παρέα!!διακοπές, θέατρο, ταξίδια συναυλίες , εκδρομές, ξενύχτια, ποτά, !!! ξέρετε πόσες φορές έχω γυρίσει την επόμενη ημέρα να πάρω το αυτοκίνητο μου από εκεί που διασκέδαζα γιατί είχα φύγει με ταξί (κούραση και ποτό με έκαναν να μην είμαι σε θέση να οδηγήσω, ήμουν τρελή αλλά υπεύθυνη).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τι λες βρε έσπερος!!! Τότε εγώ (καλά να είμαστε) έχω σκοπό να ζήσω την δεύτερη ''πενταήμερη'' !Να πάει το παιδί μου πανεπιστήμιο (γιατί θα πάει αυτό είναι δεδομένο) και να είμαστε σπίτι εγώ και ο άντρας μου...και θα μένουμε σπίτι?? αμ δε!!!!ταξιδάκια, βολτούλες, εκδρομές...τι λες που σταματάει η ζωή όταν το παιδί φύγει από το σπίτι! εγώ θα είμαι 53 όταν γίνει 18..βέβαια θα δουλεύω ακόμα αλλά δεν πειράζει!

 

Μέχρι τα 80 θα δουλεύουμε, αλλά δεν βαριέσαι, καλά να είμαστε κι ας πάμε εκδρομές με το πι.

 

Έσπερος, σκέφτεσαι καθόλου να ξεκινήσεις να γράφεις; Έρευνα, διδακτική, οτιδήποτε σε ευχαριστεί και είναι σχετικό με τη δουλειά σου. Όχι απαραίτητα στα 50, αλλά από τώρα. Αφού αυτό σε γεμίζει και σε κάνει να νιώθεις ενεργή, θα σκεφτόσουν να το δοκιμάσεις;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ilaeira είπε:

Έσπερος, σκέφτεσαι καθόλου να ξεκινήσεις να γράφεις; Έρευνα, διδακτική, οτιδήποτε σε ευχαριστεί και είναι σχετικό με τη δουλειά σου. Όχι απαραίτητα στα 50, αλλά από τώρα. Αφού αυτό σε γεμίζει και σε κάνει να νιώθεις ενεργή, θα σκεφτόσουν να το δοκιμάσεις;

Μ αυτό ασχολούμαι κατά καιρούς. Όχι με την ειδίκευση μου, εκεί έχω θέμα με το να βρω πρωτότυπες ιδέες που θα μου φανούν αξίες λόγου, ούτε καν όταν ήμουν μέσα στα πράγματα δεν έβρισκα κάτι πέρα από το να επεξεργάζομαι κομμάτια του διδακτορικού (αυτή είναι κ η βασική αιτία που δεν έμεινα να κάνω καριέρα, άσχετο αν γκρινιάζω για άλλους λόγους). για τη διδακτική γράφω κατά καιρούς κ γενικα έχω πολλές ιδέες στα σκαριά. ένα διάστημα έστελνα σε ο,τι παιδαγωγικό συνέδριο έβρισκα, μετά είπα να γίνω πιο εκλεκτική γιατί αυτά κατέληξαν να είναι μια μεγάλη μπιζνα συλλογής ανακοινώσεων κ δημοσιεύσεων αμφίβολης έως μηδαμινής ποιότητας για μοριοδότηση, που πληρώνεις κ συμμετοχή κιόλας. Οπότε τώρα έχω διαφορα στο μυαλό μου ή μισό επεξεργασμένα, βέβαια είμαι πιο καλή στο να αρχίζω κάτι παρα να το τελειώνω, οπότε συνήθως μένουν ημιτελή. Όταν όμως έχουμε σχολείο εκτονώνεται εκεί αρκετά η δημιουργικότητα μου, ειδικά με την τηλεκπαίδευση έκανα πολλή δουλειά διαφορετικά. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ενταξει δεν θα έχει τελειώσει αλλά τι ενδθαφερον εχεις στα 52? αν κανεις καριέρα εχεις αυτό. αν γυμνάζεσαι, εχεις αυτό. εγώ που δεν γυμνάζομαι ας πούμε θα είμαι ευχαριστημένη αν δεν χρειάζεται να πηγαίνω στην παραλία για αμμολουτρα σαν τη μαμα του Βουτσά. Άλλο να είσαι ανύπαντρη στα 52 που θα φαίνεσαι κ 10 χρόνια νεότερη κ θα ζεις σαν 30χρονη. Αχ με φαντάζομαι στη χορωδία του συλλόγου γυναικών με τις άλλες θείτσες ή το πολύ πολύ να έχω αρχίσει κανένα πρόγραμμα γυμναστικής για ώριμες κύριες!!! 

Τιιιι???? στα 52, και νωριτερα δηλαδη γιατι το παιδι σου θα βγαινει μονο του ή θα μένει σπιτι μονο του και πιο νωρις, μια χαρα πας για ποτά, για φαγητά, εκδρομές! Εγώ ανυπομονώ να έρθει εκείνη η ώρα, που δεν θα πρέπει να συντονίσω το σύμπαν για να πάω μία βόλτα! Και μια χαρά θα βρω ένα σωρό πράγματα να κάνω όταν θα μου λένε "άσε μας ρε μάνα".

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , irin είπε:

Τιιιι???? στα 52, και νωριτερα δηλαδη γιατι το παιδι σου θα βγαινει μονο του ή θα μένει σπιτι μονο του και πιο νωρις, μια χαρα πας για ποτά, για φαγητά, εκδρομές! Εγώ ανυπομονώ να έρθει εκείνη η ώρα, που δεν θα πρέπει να συντονίσω το σύμπαν για να πάω μία βόλτα! Και μια χαρά θα βρω ένα σωρό πράγματα να κάνω όταν θα μου λένε "άσε μας ρε μάνα".

Δεν το λέω για το τι θα μπορούμε να κάνουμε, το λέω γιατί τότε θα φύγει από το σπίτι, οπότε θα μας φύγει κ ένα μέρος της ενασχόλησης κ της φροντίδας. αλλά θα είμαστε μεγάλοι πια για να το απολαύσουμε, αυτό νιώθω!!! γενικα έχω θέμα με τον χρόνο που περναει, ενώ δεν νιώθω μεγάλη, νιώθω νέα αλλά με σοκάρει το ότι δεν είμαι πια τόσο νέα όσο νιώθω! Εντωμεταξύ για χρόνια ήμουν η μικρότερη στο σχολείο, κ στο νησί γενικα, μαζί με 2-3 άλλους, γιατί μετά δν έγιναν διορισμοί. οπότε καπωσ στο μυαλό μου είχε σταματήσει ο χρόνος ότι είμαι γύρω στα 30.  αλλά τελευταία άρχισαν να έρχονται αναπλξρψτρθες της ειδικής κάτω από 30 κ είναι εμφανής η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν το λέω για το τι θα μπορούμε να κάνουμε, το λέω γιατί τότε θα φύγει από το σπίτι, οπότε θα μας φύγει κ ένα μέρος της ενασχόλησης κ της φροντίδας. αλλά θα είμαστε μεγάλοι πια για να το απολαύσουμε, αυτό νιώθω!!! γενικα έχω θέμα με τον χρόνο που περναει, ενώ δεν νιώθω μεγάλη, νιώθω νέα αλλά με σοκάρει το ότι δεν είμαι πια τόσο νέα όσο νιώθω! Εντωμεταξύ για χρόνια ήμουν η μικρότερη στο σχολείο, κ στο νησί γενικα, μαζί με 2-3 άλλους, γιατί μετά δν έγιναν διορισμοί. οπότε καπωσ στο μυαλό μου είχε σταματήσει ο χρόνος ότι είμαι γύρω στα 30.  αλλά τελευταία άρχισαν να έρχονται αναπλξρψτρθες της ειδικής κάτω από 30 κ είναι εμφανής η διαφορα.

50 χρονών δεν είσαι μεγάλη! Ή αλλιώς...σε δέκα χρόνια νιώθεις ότι θα είσαι τόσο μεγάλη?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , irin είπε:

50 χρονών δεν είσαι μεγάλη! Ή αλλιώς...σε δέκα χρόνια νιώθεις ότι θα είσαι τόσο μεγάλη?

φέρνοντας στο νου μου τους γονείς μου στα 50-55, ναι θα νιώθω μεγάλη!!! βέβαια κάποια 50ρηδες που κάνουμε παρέα, δεν μου μοιάζουν με τους γονείς μου στην ίδια ηλικία. Μάλλον είναι η εικόνα που έχω σχηματίσει από το σπίτι που με επηρεάζει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , irin είπε:

φέρνοντας στο νου μου τους δικούς μου που κοντεύουν τα 70.... ούτε τώρα δεν έχω τις αντοχές τους στις εξόδους..

Η πεθερά μου είναι πολύ σβελτη κ γυμνάζεται από νέα συστηματικά, το έκοψε μόνο όταν έκλεισαν, νομθζω ότι μας στείλει κάποιος για ασκήσεις θα νομίσει ότι εγω είμαι η 70αρα. επίσης όταν τη γνώρισα, εγω έβαφα τα νύχια μου μόνο με παστέλ απαλά χρώματα γιατί τα σκούρα τα θεωρούσα έξαλλα, κ εκείνη τα έβαφε φούξια ή κόκκινο, όπως κ το κραγιόν της. τώρα εγω εκσυγχρονίστηκα, τα κάνω κοράλλι ή βυσσινί. Επίσης μπορεί να βγούμε βόλτα κ εκείνη να φοράει φορμα κ αθλητικά ή τζιν κ εσπαντρίγιες, που εγω όπως σας έχω πει τα φοράω κ νιώθω χάλια. Οι γονείς μου πάντως ακόμα κ 10 χρόνια πριν που ήμουν στην Αγγλία κ κάναμε περιήγηση, είχαν εμφανώς μειωμένες αντοχές. Τώρα δε στο νησί, περπατούσαν δυο μέτρα πίσω μας, δεν μας έφταναν με τίποτα. Αλλά κι εκείνοι δεν ήταν ποτέ της έξαλλης ζωής. επισκεψεισ, σινεμά, θέατρο, φαγητό, κ η μαμα μου καφέ με φίλες. ταξίδια τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ούτε εγώ μοιάζω με την μαμά μου στα 40 της, εκείνη είχε ήδη μεγαλώσει τρία παιδιά, ετοιμάζονταν να γίνει γιαγιά , δούλευε από πολυ μικρή σε μία πολύ σκληρή δουλειά, λογικό να μην έχουμε τις ίδιες αντοχές. Εγώ από την άλλη δουλεύω μεν από 18, σπούδασα, ταξίδεψα, βγήκα, διασκέδασα, έχω ένα παιδί έξι ετών, κάνω μία δουλειά κουραστική μεν αλλά καμία σχέση με της μαμάς μου...δεν είναι λογικό να μην είμαστε ίδιες στα 40 μας? εγώ πιστεύω πως οι σημερινοί 40-50ηδες φαίνονται νεότεροι σε σχέση με 10-15 χρόνια πριν, κάνουμε σαφώς καλύτερη ζωή και αυτό βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...