Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν με αφήνουν να κοιμηθω με το αγόρι μου


Βίκυ99

Recommended Posts

Το αγόρι σου πόσο χρονών είναι? Τι κάνει στη ζωή του? Έχει γνωρίσει τους δικούς σου? Για να ξέρει ο πατέρας σου με τι άνθρωπο είσαι? Το να αρραβωνιαστειτε τόσο μικροί μόνο κ μόνο για να κοιμαστε μαζί δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.. Άλλο αν θέλατε εσείς! Εσύ τώρα τελειώνεις το Λύκειο? Μετά τι σκέφτεσαι να κάνεις? Απ' τη στιγμή που εξαρτασαι απ' τους γονείς σου οικονομικά κ δεν είσαι ανεξάρτητη δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συζητήσετε μπας κ καταλάβει την μεριά σου. Να του πεις ότι θα ήθελες να μπορείς να κοιμάσαι στο αγόρι σου, να τον γνωρίσει αν θέλει κ όλας, ότι είναι μια "σοβαρή" σχέση κ ότι είστε αρκετό καιρό μαζί αλλά ότι θα ήθελες αργότερα να προχωρήσεις σε αρραβώνα ώστε να τελειώσεις πρώτα με το σχολείο, να σπουδάσεις ή να μάθεις κάποια τέχνη πρώτα, να πιάσεις κάποια δουλειά ώστε να βγάλεις κ τα δικά σου χρήματα.. Να τα κάνεις δλδ όλα με τη σειρά κ όχι βιαστικές κινήσεις. Να του μιλήσεις όμως ήρεμα, χωρίς νεύρα, ώριμα σαν ενήλικας πλέον. Να συνειδητοποιήσει ότι πλέον "μεγάλωσες". Να μην αρχίσεις ότι σου είχε πει πως όταν πας στα 19 θα μπορείς να κοιμάσαι με το αγόρι σου κ να νευριάσει με τη στάση σου, αλλά να το κάνεις με κατανόηση.

 

Μπορείς να του πεις ότι ξέρω πως για σένα θα είμαι πάντα το μικρό σου κορίτσι κ είναι δύσκολο να συνειδητοποιήσεις ότι έγινα ολόκληρη γυναίκα. Κ εγώ πολλές φορές σκέφτομαι πως πέρασαν τα χρόνια κ έφτασα πλέον τα 19. Θα ήθελα πολύ να μπορώ να κοιμάμαι στο αγόρι μου κάποιες φορές, ελπίζω κ εσύ να το δέχεσαι γιατί είναι σημαντικό για μένα να είσαι στο πλευρό μου. Αν θες μπορείς να τον φέρω να τον γνωρίσεις για να δεις με τι άνθρωπο είμαι, είμαστε αρκετό διάστημα μαζί κ τον βλέπω σοβαρά. Ξερω ότι θες πρώτα να αρραβωνιαστουμε πρώτα για να μπορώ να πάω αλλά για μένα θα ήταν προτιμότερο να μπορώ να σπουδάσω ή να δουλέψω για να μπορώ να σταθώ στα πόδια μου, να μην κάνω βιαστικές κινήσεις μόνο κ μόνο για να βρίσκομαι. Στο μέλλον θέλουμε να το κανουμε κ αυτό αλλά πρώτα να μπορέσω να σταθώ στα δικά μου πόδια. 

 

Δεν ξέρω πως του είχες μιλήσει αλλά αν δεν το εκάνες έτσι προσπάθησε για να πετύχεις τον σκοπό σου να τον χτυπήσεις στο φιλότιμο.. Επίκληση στο συναίσθημα.. εγγύηση!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σου απαντάω μόνο και μόνο για είσαι ενήλικη. Δεν έχω καταλάβει, το ζήτημα είναι αν θα διανυκτερεύσεις στο σπίτι του αγοριού σου ή αν θα κάνετε επαφές; Συγνώμη μπορεί να μην διάβασα τα μηνύματα προσεκτικά και να μην το κατάλαβα. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ίδιο είχε γραφτεί και σε άλλο θέμα: δεν ξέρω πώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι το πρόβλημα του πατέρα είναι οι επαφές. Υπάρχουν γονείς που το πρόβλημά τους δεν είναι αυτο (εξάλλου αυτό συμβαίνει και μέρα, όχι μόνο αν διανυκτερεύσεις, κι αφού ξέρει οτι έχει αγόρι ξέρει ότι έχει κι επαφές, δεν θα είχαν μόνο τις νύχτες!) αλλά τους πειράζει γενικά να διανυκτερεύσει αλλού το παιδί τους. Παράλογο αλλά υπάρχει. Και η μητέρα μου ήταν έτσι. Ήμουν φοιτήτρια κι είχα κάποιους φίλους που έκαναν πάρτυ 11 η ώρα κι επέστρεφαν με το πρωινό λεωφορείο και η μητέρα μου προτιμούσε να γυρίζω 2-3 η ώρα με ταξί, χίλιες φορές πιο επικίνδυνο, απλά και μόνο για να μην περάσω τη νύχτα αλλού. Θεωρούσε ότι απλά δεν είναι ωραίο να ξημερώνει και να είμαι έξω. Είχα διανυκτερεύσει μόνο σε παιδικες μου φίλες. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Επειδή το ίδιο είχε γραφτεί και σε άλλο θέμα: δεν ξέρω πώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι το πρόβλημα του πατέρα είναι οι επαφές. 

 

Γι αυτό και ρώτησα. Καθόλου αυτονόητο δεν είναι το πρόβλημα. Δεν είναι ξεκάθαρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

 

Γι αυτό και ρώτησα. Καθόλου αυτονόητο δεν είναι το πρόβλημα. Δεν είναι ξεκάθαρο. 

 

Δεν το είπα ειδικά για εσένα, το είπε και η annitamik και πριν λίγο καιρό υπήρχε σε άλλο θέμα η ίδια ακριβώς συζητηση. Η διανυκτέρευση με το αγόρι. Κι έλεγαν ότι τον πατέρα μπορεί να τον πειράζει να έχει η κόρη επαφές. Λες και δεν μπορεί να τις έχει μέρα, μόνο αν διανυκτερεύσει θα έχει! Γι'αυτό το είπα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιοι γονεις σήμερα λένε σε ένα 19χρονο να δώσει λόγο? 

Αλήθεια υπάρχουν τετοιοι γονείς με τέτοια μυαλά τη σημερινή εποχή? 

Είναι πολυ πολυ άσχημο αυτό :(

δεν ξέρω αν αλλάζουν τέτοια μυαλά... 

θα συμφωνήσω με την αργκό, δες τι θα κάνεις στη ζωή σου... 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδον σίγουρη ότι και να έλεγε η κοπέλα ότι θα δώσει λογο μετά ο πατέρας θα της έλεγε ότι είναι μικρή για λόγο. Δεν το εννοεί δηλαδή, απλά το λέει έτσι "εκβιαστικά" για να μην κοιμηθεί εκεί. Από αυτά που πετάνε οι γονείς έτσι, μόνο και μόνο για να αποθαρρύνουν τα παιδιά. Θα σκέφτεται "αποκλειεται να θελήσει να δώσει λόγο". Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρη αλλά κάνουν κάτι τέτοια οι γονείς. Θυμάμαι ότι παρά το κλασικό γονεϊκό "όταν έχεις δουλειά και χρήματα θα..." (εδώ μπαίνει ο,τι επιθυμεί ο καθένας) μια φίλη μου που ήθελε να βρει δουλειά ως φοιτήτρια της έλεγαν ότι πρέπει να τελειώσει τη σχολή πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Είμαι σχεδον σίγουρη ότι και να έλεγε η κοπέλα ότι θα δώσει λογο μετά ο πατέρας θα της έλεγε ότι είναι μικρή για λόγο. Δεν το εννοεί δηλαδή, απλά το λέει έτσι "εκβιαστικά" για να μην κοιμηθεί εκεί. Από αυτά που πετάνε οι γονείς έτσι, μόνο και μόνο για να αποθαρρύνουν τα παιδιά. Θα σκέφτεται "αποκλειεται να θελήσει να δώσει λόγο". Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρη αλλά κάνουν κάτι τέτοια οι γονείς. Θυμάμαι ότι παρά το κλασικό γονεϊκό "όταν έχεις δουλειά και χρήματα θα..." (εδώ μπαίνει ο,τι επιθυμεί ο καθένας) μια φίλη μου που ήθελε να βρει δουλειά ως φοιτήτρια της έλεγαν ότι πρέπει να τελειώσει τη σχολή πρώτα.

Θα συμφωνήσω, γιατί όταν ήταν μικρότερη της έλεγε ότι όταν θα γίνει 18-19. Τώρα που έφτασε σε αυτή την ηλικία της λέει να δώσει λόγο. Αργότερα θα βρει κ άλλη δικαιολογία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο καθε γοvιος εχει τα κολληματα του. αv δεv γvωριζεις κ εσυ τα αvχη του γοvιου σου κ δεv ξερεις πως θα ερθουv ολα ετσι ωστε vα μηv τοv αvχωvεις κ vα μηv υπαρχουv συγκρουσεις  κ vα γιvετε κ το δικο σου παvτα στο ιδιο σημειο θα βρισκοσαστε .  

Οχι φυσικα κδεv πρεπει vα δωσεις λογο για vα μειvεις στο αγορι σου αλλα αφου ο πατερας σου δεv αvτεχει τοσες πληροφοριες για τηv προσωπικη σου ζωη δεv επρεπε vα δωσεις κ εσυ δικαιωμα vα αvακατευοvται .

Link to comment
Share on other sites

H κοπέλα λέει ότι ρωτάει τον πατέρα της από το Γυμνάσιο, πότε θα μπορεί να κοιμηθεί σε ένα αγόρι, σκεφτείτε λίγο τι έγραψε. 13-14 ετών να σε απασχολεί πότε θα μείνεις σε σπίτι αγοριού και να είναι αυτό θέμα συζήτησης με τους γονείς. Ταιριάζει πολύ με μια οικογένεια που μεγαλώνει τα κορίτσια της με στόχο να λογοδοθούν και να παντρευτούν νωρίς. 

@Αιμιλιανα πραγματικά ελπίζω να μπορείς να δεις ότι υπάρχουν πολλά πράγματα στη ζωή εκτός από τα αγόρια και να προσπαθείς εξίσου και γι αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

H κοπέλα λέει ότι ρωτάει τον πατέρα της από το Γυμνάσιο, πότε θα μπορεί να κοιμηθεί σε ένα αγόρι, σκεφτείτε λίγο τι έγραψε. 13-14 ετών να σε απασχολεί πότε θα μείνεις σε σπίτι αγοριού και να είναι αυτό θέμα συζήτησης με τους γονείς. Ταιριάζει πολύ με μια οικογένεια που μεγαλώνει τα κορίτσια της με στόχο να λογοδοθούν και να παντρευτούν νωρίς. 

@Αιμιλιανα πραγματικά ελπίζω να μπορείς να δεις ότι υπάρχουν πολλά πράγματα στη ζωή εκτός από τα αγόρια και να προσπαθείς εξίσου και γι αυτά. 

Ontos!! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Είμαι σχεδον σίγουρη ότι και να έλεγε η κοπέλα ότι θα δώσει λογο μετά ο πατέρας θα της έλεγε ότι είναι μικρή για λόγο. Δεν το εννοεί δηλαδή, απλά το λέει έτσι "εκβιαστικά" για να μην κοιμηθεί εκεί. Από αυτά που πετάνε οι γονείς έτσι, μόνο και μόνο για να αποθαρρύνουν τα παιδιά. Θα σκέφτεται "αποκλειεται να θελήσει να δώσει λόγο". Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρη αλλά κάνουν κάτι τέτοια οι γονείς. Θυμάμαι ότι παρά το κλασικό γονεϊκό "όταν έχεις δουλειά και χρήματα θα..." (εδώ μπαίνει ο,τι επιθυμεί ο καθένας) μια φίλη μου που ήθελε να βρει δουλειά ως φοιτήτρια της έλεγαν ότι πρέπει να τελειώσει τη σχολή πρώτα.

Μα γιατι να το κάνουν αυτό? Δεν καταλαβαίνουν ότι ζημιά κάνουν έτσι παρα καλό? 19 χρονών είναι και σχέση έχει! 

Δεν ξέρω εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα όχι ότι τους έλεγα κ την αλήθεια.. Ντρεπόμουν.. Έλεγα θα πάω στη φίλη μου ξέρω γω... Και σιγά που δε το καταλάβαιναν.. Ειδικά η μητέρα μου... Αλλά τι να πει? Δουλειά είχα, σχέση είχα, εντάξει ήμουν στις υποχρεώσεις μου (φοιτήτρια). Ποιος ο λόγος δηλαδή να έλεγε όχι? Θα μου φαινόταν περίεργο.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , diane2020 είπε:

Ποιος ο λόγος δηλαδή να έλεγε όχι? Θα μου φαινόταν περίεργο.... 

 

Σε πολλά κολλάνε μερικοί γονείς. Ένα παράδειγμα, ότι θα δει η γειτόνισσα το ότι η κόρη τους γύρισε ξημερώματα ή ότι έφερε αγόρι στο σπίτι και θα σχολιάσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Μα γιατι να το κάνουν αυτό? Δεν καταλαβαίνουν ότι ζημιά κάνουν έτσι παρα καλό? 19 χρονών είναι και σχέση έχει! 

Δεν ξέρω εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα όχι ότι τους έλεγα κ την αλήθεια.. Ντρεπόμουν.. Έλεγα θα πάω στη φίλη μου ξέρω γω... Και σιγά που δε το καταλάβαιναν.. Ειδικά η μητέρα μου... Αλλά τι να πει? Δουλειά είχα, σχέση είχα, εντάξει ήμουν στις υποχρεώσεις μου (φοιτήτρια). Ποιος ο λόγος δηλαδή να έλεγε όχι? Θα μου φαινόταν περίεργο.... 

 

Η θεία μου είναι μορφωμένη γυναίκα, εκπαιδευτικός κιόλας και ο άντρας της ήταν επίσης. Η θεία απλά καταπιεστική, ο θείος θρησκόληπτος. Όταν η κόρη τουςς πέρασε στο πανεπιστήμιο στην επαρχία, άρχισαν τις αιφνιδιαστικές επισκέψεις. Κάποια στιγμή ανακάλυψαν ότι η κόρη έχει φίλο, στο 2ο ή το 3ο έτος. Δεκαετία του 80 προς 90, αλλά και πάλι, δεν συνηθιζόταν ο κόσμος να κάνει όσα ακολούθησαν. Αφού λοιπόν έγινε ο χαμός, η θεία απαίτησε να γνωρίσει τον νεαρό και τελικά τη μητέρα του, που απεδείχθη παρομοίων αρχών, και επίσης εκπαιδευτικός.

Τελικά τα παιδιά υποχρεώθηκαν να αρραβωνιαστούν. Τώρα θα μου πεις πώς υποχρεώνεις δύο νέους ανθρώπους; Προφανώς φταίνε και αυτοί γιατί θα μπορούσαν να είχαν ψάξει για δουλειά και να είχαν ανεξαρτητοποιηθεί, αλλά δύσκολο στα 20 σου να πας τόσο κόντρα ειδικά αν είσαι προστατευμένος μια ζωή. Με τα πολλά, η ξαδέρφη μου άρχισε να έχει έντονες αμφιβολίες, ήθελε να διακόψει τη σχέση αλλά η οικογένειά της την αντιμετώπιζε σαν τρελή. Με τα πολλά ο γάμος προχώρησε στα 23, με την αποφοίτηση. Και η ξαδέρφη μου πέρασε 20 χρόνια με έναν άνθρωπο που καθημερινά την έσπαγε στο ξύλο. Η κοπέλα πήγε με ασθενοφόρο και σπασμένα πλευρά ουκ ολίγες φορές στο νοσοκομείο, και η άποψη των γονιών της ήταν να κάνει υπομονή και ότι κάπου θα φταίει κι αυτή. Γλύτωσε όταν ο άντρας της αποφάσισε εκείνος να την αφήσει, για να παντρευτεί το επόμενο και νεότερο θύμα. Ευτυχώς είχε μείνει το πτυχίο και κάποιες γνωριμίες και τελικά μπόρεσε να βρει κάπου στην πορεία μια δουλειά, γιατί τα πρώτα χρόνια του γάμου ο άντρας της δεν το επέτρεπε ούτε αυτό, μετά ευτυχώς άρχισε να πηγαίνει χάλια η δική του επιχείρηση και έτσι την άφησε να εργαστεί, αλλιώς δεν ξέρω τι θα έκανε στα 40κάτι, ξαφνικά μόνη με 2 παιδιά και χωρίς κανένα εισόδημα. Μετά από τόση πλύση εγκεφάλου πάντως, η δουλειά δεν ήταν αρκετή για να πειστεί να φύγει, απλά εκείνος έφυγε τελικά.

Η ειρωνία: η ξαδέρφη μου το ίδιο αποζητούσε και για τις 2 τις κόρες, έτσι τις μεγάλωσε. Η μία παντρεύτηκε στα 20κάτι, και έγινε νοικοκυρά. Η άλλη σπούδασε, έφυγε έξω, ξέκοψε και ελπίζω σώθηκε.

 

Αρκετές συμμαθήτριες της κόρης μου, στην ηλικία της @Αιμιλιανα πάνω κάτω, δεν έχουν κάποια φιλοδοξία πέραν του να βρουν γαμπρό. Αυτό έχουν μάθει, αυτό περιμένουν. Το 2021 είμαστε έτσι, όχιτο 50. Κορίτσια 16-18 χρονών, που έχουν μάθει από την οικογένειά τους ότι τόσα χρόνια τους φροντίζει ο μπαμπάς και μεθαύριο ο σύζυγος και εκεί τελειώνει ο σκοπός της ύπαρξής τους. 

Εξάλλου το βλέπετε και στο φόρουμ, ότι υπάρχουν ανάμεσά μας κοπέλες που δεν είναι οικονομικά ανεξάρτητες, τι σε εκπλήσσει λοιπόν @diane2020; Και δεν εννοώ να μείνεις σπίτι λίγα χρόνια με τα παιδιά, εννοώ να εγκαταλειφθείς ολοκληρωτικά στην καλή θέληση του συζύγου για πάντα, να πάψεις να είσαι κυρίαρχος της ζωής σου. Σε εμένα και εσένα πιθανώς ακούγεται σαν μία ιστορία για τους Ταλιμπάν, πολλά κορίτσια όμως θα στο δικαιολογήσουν ως το "καλύτερο" για την οικογένειά τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να  ακουστώ γραφική, το πρόβλημα έχει όνομα και λέγεται πατριαρχία. 

 

Η αδερφή μου συνηθίζει να λέει το εξής: "Ούτε του αντρός μου, ούτε του πατρός μου". Δεν ξέρω αν είναι δικό της ή αν το διάβασε κάπου. Αλλά αυτό το μήνυμα είναι πιστεύω το καλύτερο εφόδιο που μπορεί να δώσει ένας γονιός στην κόρη του.

 

Όταν ήμουν μικρή πίστευα ότι η εμμονή των γονιών μου με την οικονομική ανεξαρτησία είχε να κάνει καθαρά με την καλοπέραση, ότι δηλαδή δυο μισθοί ισούνται με περισσότερες εξόδους, ταξίδια και γενικά ανέσεις. Τότε η ενδοοικογενειακή βία δεν ακουγόταν και πολύ, τα περισσότερα συνέβαιναν πίσω από κλειστές πόρτες. Έφτασα στα 30 για να συνειδητοποιήσω ότι τα μεμονωμένα περιστατικά που άκουγα ήταν τελικά υπερβολικά πολλά για να θεωρούνται μεμονωμένα. 

 

Αιμιλιάνα, επειδή ξέφυγε η συζήτηση, κανείς δεν λέει ότι αν αρραβωνιαστείς στα 19 ο άντρας σου θα σε χτυπάει. Αλλά αυτό που μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά είναι ότι αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητη και πατάς στα πόδια σου, θα είσαι σε θέση να αποφύγεις πολλές κακοτοπιές. Οπότε άσε τη διανυκτέρευση και κοίτα να πείσεις τον πατέρα σου να σε υποστηρίξει στο να σπουδάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ sorry, αλλά όταν κάποια γράφει ένα ποστ Πέμπτη (και μάλιστα πρώτο) και Κυριακή δεν έχει εμφανιστεί ακόμη, ενώ υποτίθεται είναι "απελπισμένη" και θέλει να το συζητήσει εδώ μαζί μας, δεν πιστεύω ότι είναι "πραγματικό" ποστ. 

@ΑΡΓΚ τραγική η ιστορία της ξαδέρφης και ακόμη πιο τραγικό που δεν έβαλε μυαλό και δεν φρόντισε για κάτι καλύτερο για τις κόρες της. Και μόνο γι'αυτό, δυσκολεύομαι να τη λυπηθώ. Επίσης το ότι αντί να παρατήσει τον άντρα της που την ξυλοφόρτωνε , την βαρέθηκε τελικά και την παράτησε αυτός, δείχνει το μέγεθος της εξαθλίωσης της. Κρίμα που και οι κόρες με όσα είδαν και έζησαν , δεν κατάλαβαν τίποτα. 

Επίσης δεν οφείλουμε να είμαστε ανεξάρτητες μόνο για να μη μας δέρνουν, αλλά για να είμαστε κυρίαρχες του εαυτού μας, να μην βασιζόμαστε σε κανέναν, να είμαστε ισότιμα και ενεργά μέλη της κοινωνίας και φυσικά για να εξασφαλίσουμε σε εμάς και στα παιδιά μας μια πιο άνετη ζωή και περισσότερη ασφάλεια. Ακόμη και αν ο σύζυγος είναι πολύ ευκατάστατος και ένας επιπλέον μισθός θεωρείται  περιττός, και η γυναίκα αποφασίσει να μείνει κάποια χρόνια σπίτι μετά τον ερχομό του παιδιού, θεωρώ πως πρέπει αν μη τί άλλο να έχει σπουδάσει και αν είναι σε θέση ανά πάσα στιγμή να βγει στην αγορά εργασίας. 

Τώρα πραγματικά ο προβλήματισμός , πότε θα με αφήσουν να κοιμηθώ στο αγόρι μου, μου φαίνεται εντελώς άνευ σημασίας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Yovanna είπε:

 

Τώρα πραγματικά ο προβλήματισμός , πότε θα με αφήσουν να κοιμηθώ στο αγόρι μου, μου φαίνεται εντελώς άνευ σημασίας.

 

Δε μπορείς να φανταστείς πόσα κορίτσια στην ηλικία της κόρης μου έχουν γαλουχηθεί με όνειρα που φτάνουν μέχρι εκεί δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

 

Δε μπορείς να φανταστείς πόσα κορίτσια στην ηλικία της κόρης μου έχουν γαλουχηθεί με όνειρα που φτάνουν μέχρι εκεί δυστυχώς.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες. Όσες μικρές κοπελίτσες έχω γνωρίσει , ούτε που θέλουν να ακούσουν για δεσμεύσεις, γάμους και κουτσούβελα. Μόνο μια νταντά που είχαμε ένα διάστημα σχεδίαζε να κάνει οικογένεια νωρίς (το νωρίς το έλεγε η ίδια), αλλά λέγοντας νωρίς, εννοούσε να παντρευτεί στα 28 και στα 30 να κάνει το πρώτο παιδί. Οι περισσότερες που έχω γνωρίσει, και τα 30 νωρίς τους φαίνονται! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Yovanna είπε:

Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες. Όσες μικρές κοπελίτσες έχω γνωρίσει , ούτε που θέλουν να ακούσουν για δεσμεύσεις, γάμους και κουτσούβελα. Μόνο μια νταντά που είχαμε ένα διάστημα σχεδίαζε να κάνει οικογένεια νωρίς (το νωρίς το έλεγε η ίδια), αλλά λέγοντας νωρίς, εννοούσε να παντρευτεί στα 28 και στα 30 να κάνει το πρώτο παιδί. Οι περισσότερες που έχω γνωρίσει, και τα 30 νωρίς τους φαίνονται! 

 

Κοίτα, από κόρες φίλων και συναδέλφων, ναι, σίγουρα δε μεγαλώνουν με σκοπό να έχουν βρει το γαμπρό από το Λύκειο. Αλλά σε ένα σχολείο υπάρχουν παιδιά οικογενειών που υπό άλλες συνθήκες δε θα γνωριζόμασταν, και μέσα σε αυτά τα παιδά υπάρχουν οικογένειες που για εμένα φαίνονται σαν ένας άλλος κόσμος. Όχι η πλειοψηφία, αλλά υπάρχουν γονείς που και σήμερα μεγαλώνουν τα κορίτσια με το βσικό στόχο της αποκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Yovanna είπε:

Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες. Όσες μικρές κοπελίτσες έχω γνωρίσει , ούτε που θέλουν να ακούσουν για δεσμεύσεις, γάμους και κουτσούβελα. Μόνο μια νταντά που είχαμε ένα διάστημα σχεδίαζε να κάνει οικογένεια νωρίς (το νωρίς το έλεγε η ίδια), αλλά λέγοντας νωρίς, εννοούσε να παντρευτεί στα 28 και στα 30 να κάνει το πρώτο παιδί. Οι περισσότερες που έχω γνωρίσει, και τα 30 νωρίς τους φαίνονται! 

Κι εγώ από μικρουλα ονειρευόμουν την οικογένεια (αλλά και την καριέρα) και γι αυτό και μικρό παντρευτηκα αλλά δε μου το ειχε εντρυφησει κανεις απλώς ήθελα να κάνω οικογένεια και παιδακια ! Και όλα τα έκανα εδω που τα λέμε... Αμα κάνω και ένα... Τρίτο... Αλλά δεν το βλέπω... 

Και μάλιστα απογοητευομουν από τους άντρες γιατι όσοι γνώριζα ήταν ακατάλληλοι η πολυ μικροί για τα δικά μου θελω και την εποχή, δεν ξέρω... Δεν το χω σκεφτεί... Πάντως οι γονείς μου δεν είχαν καμμια σχέση με αυτό, ίσα ίσα... 

Πάντως οι φίλες μου γενικά δεν ήθελαν και τόσο, άργησαν οι περισσοτερες, τριανταρησαν για να το αποφάσισουν

Μια φιλενάδα είναι η τελευταία τώρα 38 τώρα είναι έγκυος.. 

 

Όσο για το ποστ της θεματοθετριας μπορεί να μας διαβαζει, δε σημαίνει σώνει κ ντε θα απαντάει αμέσως.. Επίσης είναι άγιες μέρες... Οικογενειακες.. 

Έχει τυχει κι εγώ να γράψω και να απαντήσω μετα από μέρες γιατί δεν προλαβαινα να μπω! Ειδικά αμα δεν είσαι κ τόσο του ονλαιν γραψιματος! 

Θα δείξει! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , diane2020 είπε:

Κι εγώ από μικρουλα ονειρευόμουν την οικογένεια (αλλά και την καριέρα) και γι αυτό και μικρό παντρευτηκα αλλά δε μου το ειχε εντρυφησει κανεις απλώς ήθελα να κάνω οικογένεια και παιδακια ! Και όλα τα έκανα εδω που τα λέμε... Αμα κάνω και ένα... Τρίτο... Αλλά δεν το βλέπω... 

Και μάλιστα απογοητευομουν από τους άντρες γιατι όσοι γνώριζα ήταν ακατάλληλοι η πολυ μικροί για τα δικά μου θελω και την εποχή, δεν ξέρω... Δεν το χω σκεφτεί... Πάντως οι γονείς μου δεν είχαν καμμια σχέση με αυτό, ίσα ίσα... 

Πάντως οι φίλες μου γενικά δεν ήθελαν και τόσο, άργησαν οι περισσοτερες, τριανταρησαν για να το αποφάσισουν

Μια φιλενάδα είναι η τελευταία τώρα 38 τώρα είναι έγκυος.. 

 

Όσο για το ποστ της θεματοθετριας μπορεί να μας διαβαζει, δε σημαίνει σώνει κ ντε θα απαντάει αμέσως.. Επίσης είναι άγιες μέρες... Οικογενειακες.. 

 

Και εγώ πάντα ήθελα να κάνω οικογένεια, άλλο αυτό και άλλο να ονειρεύεσαι από το Γυμνάσιο πότε θα έχεις σοβαρή σχέση ή να σε πιέζουν οι γονείς να λογοδοθείς στα 19 όμως. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΑΡΓΚ είπε:

Και εγώ πάντα ήθελα να κάνω οικογένεια, άλλο αυτό και άλλο να ονειρεύεσαι από το Γυμνάσιο πότε θα έχεις σοβαρή σχέση ή να σε πιέζουν οι γονείς να λογοδοθείς στα 19 όμως. 

Οχι ναι εννοείται αυτό

Α κι εσυ μικρή ήθελες τέτοια νόμιζα η μόνη ροζ που χε μείνει ήμουν εγώ γτ οι φίλες μου όλες ήταν εντελώς το άλλο ακρο

Ευτυχώς που χα κι αυτες δηλαδή γτ με αυτους που γνωριζα θα είχα παλαβωσει η αλλάξει μυαλά :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...