Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν με αφήνουν να κοιμηθω με το αγόρι μου


Βίκυ99

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Κι εγώ που το έκρυβα δεν είναι ακριβώς ότι φοβόμουν. (Αν εξαιρέσουμε τη διαφορά ηλικίας που τελικά την πήραν πολύ ψύχραιμα κι ακόμα απορώ). Απλά δεν ήξερα και πώς να το "ανακοινώσω". Δεν μου κολλαγε να πάω να πω "Ανακοίνωση. Έχω φίλο" :-P Ερωτήσεις δεν έκαναν (όχι ότι ήθελα να κάνουν), οπότε απλά δεν υπήρχε αφορμή. Επίσης στους 3 μήνες σχέσης βρήκα δουλειά σε άλλη πόλη για ένα εξάμηνο οπότε δεν έβλεπαν τι κάνω. Μετά γύρισα και σε 6 μήνες πάλι βρήκα δουλειά εκτός. (Τότε ήταν που είχα και το ιατρικό περιστατικό κ το έμαθαν) Οπότε ήμουν σπαστά στην Αθήνα και περνούσε πιο απαρατήρητο. Έλεγα και τις γενικουρες ότι είμαι με παρέα από το τάδε χόμπι, τους μπέρδεψαν και λίγο και τα πήγαινε-ελα γιατί πάνω που σκέφτονταν ότι έχω σχέση έφευγα από την Αθήνα (μου το έχουν πει οι ίδιοι αυτό!) Αν ήμουν μόνιμα Αθήνα μπορεί να το είχαν μάθει νωρίτερα.

Ποσα χρόνια έχετε διαφορά αν επιτρέπετε ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι δικοί μου είναι ίσα, και τους φαίνονται πολύ ακόμα και τα 10 χρόνια. Το είχα γράψει πριν. Η μητέρα μου θεωρεί (ή έστω θεωρούσε πριν γνωρίσει τον άντρα μου) ότι αν ο άντρας είναι μεγάλος βαριέται τα πάντα, δεν έχει όρεξη για τίποτα κ χαλάει η ζωή της γυναίκας

Και ότι οι άντρες γερνάνε νωρίτερα από τις γυναίκες. (Όλοι οι γνωστοί μου μου έλεγαν το αντίθετο)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Οι δικοί μου είναι ίσα, και τους φαίνονται πολύ ακόμα και τα 10 χρόνια. Το είχα γράψει πριν. Η μητέρα μου θεωρεί (ή έστω θεωρούσε πριν γνωρίσει τον άντρα μου) ότι αν ο άντρας είναι μεγάλος βαριέται τα πάντα, δεν έχει όρεξη για τίποτα κ χαλάει η ζωή της γυναίκας

Και ότι οι άντρες γερνάνε νωρίτερα από τις γυναίκες. (Όλοι οι γνωστοί μου μου έλεγαν το αντίθετο)

Χαχα κ η μητέρα μου με τον πατέρα μου έχουν ένα χρόνο διάφορα άλλα από πάντα θυμάμαι να λέει να βρούμε κάποιον πιο μεγάλο άντρα γιατί οι άντρες ωριμάζουν αργότερα απ' τις γυναίκες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, little lamb είπε:

Λυπάμαι για την ιστορία σου. Μπορεί ομως να συμβεί και το αντίστροφο. Να μην προχωρήσει μια σχέση που θα πήγαινε μια χαρά, επειδή απλά ο γονιός είχε αμφιβολίες. Δεν είναι πάντα σωστές οι αμφιβολίες των γονιών.

 

Πάντως εξακολουθουν να μου φαίνονται ψιλοαντιφατικα αυτα που διάβαζα στην αρχή της συζήτησης περί ενηλικων ατόμων που δεν θα τους πουν οι γονείς τους τι να κάνουν, να τους το ξεκοψουν κλπ με τα "θέλω να ξέρω για να τα προστατέψω" που διαβασα στη συνέχεια. Δεν κατηγορώ το δεύτερο, θεμιτή είναι η ανησυχία του γονιού. Προφανώς δεν θέλει να συμβεί κάτι άσχημο στο παιδί του, ο,τι ηλικία κι αν εχει. Απλά προηγουμένως διάβαζα πολύ έντονες διακηρύξεις για την ενηλικίωση -λες και πατιεται ένα κουμπί στα 18 ή όταν βρεις δουλειά- που θα μου ταίριαζαν περισσότερο με το "εμπιστεύομαι το πλέον ενήλικο παιδί μου ότι -σε γενικές γραμμές- επιλέγει σωστά".

 

 

Δ ειναι αντιφατικο. Ειναι διαφορετικο απλα να γνωριζεισ αλλα να μην επεμβαινεις απο το να απαγορευεις

Δ ειχα ποτε "καλη κ ζεστη" σχεση με την μαμα μου, να της πω πχ ποιος μου αρεσει, να μου δωσει συμβουλες. Κ ιδανικα θα ηθελα κτ τετοιο με την κορη μου

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Δ ειναι αντιφατικο. Ειναι διαφορετικο απλα να γνωριζεισ αλλα να μην επεμβαινεις απο το να απαγορευεις

Δ ειχα ποτε "καλη κ ζεστη" σχεση με την μαμα μου, να της πω πχ ποιος μου αρεσει, να μου δωσει συμβουλες. Κ ιδανικα θα ηθελα κτ τετοιο με την κορη μου

Απο σενα εξαρτάται

Εγώ που είχα και έχω τέτοια σχέση με τη μαμά μου, κέρδισε και κερδίζει καθημερινά την εμπιστοσύνη μου. Ειναι διακριτική, ευγενική και πςντα με άφηνε ελευθερη να κάνω και τα λάθη μου. Μου τα χωνε όταν έπρεπε κι οσο έπρεπε. Γενικά θέλει δουλειά και όχι πολλες ερωτήσεις. Αλλα είναι να το χεις κιόλας. Γιατί σαν άνθρωπος γενικά είναι εχεμυθη φιλική και καλοσυνατη. Με έκανε με έναν τρόπο να τα λέω όλα από μόνη μου δεν ξέρω είχε τον τρόπο και τον έχει δηλαδή. Αλλά και να της πω λάθη μου φέρει ειπείν θα κάτσει υπομονετικά να με ακουσει. Νομίζω εκεί είναι το κλειδί .. Φυσικά θα με κραξει αν χρειαστεί αλλά οποτε κράζει μιλάει με τη φωνή της λογικής. Σίγουρα όμως βέβαια δε λειτουργουν όλα με τη φωνή της λογικής! Πάντως ναι επανέρχομαι στο θέμα, είναι να το χεις γενικά σαν ατομο για να κερδίσεις την εμπιστοσυνητου παιδιου σου κ γενικά των ανθρώπων γυρω σου

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο που δεν έχω καταλάβει; Καθαρά λεκτικο. Το πνεύμα γενικά για τη στενή και φιλική σχέση γονέα-παιδιου που ο γονιός είναι δίπλα και όχι απέναντι το καταλαβαίνω, αλλά μου έκανε εντύπωση εδώ στη συζητηση που διαβάζω και ξαναδιαβάζω τη λέξη "εμπιστοσύνη". Τι εννοείτε εμπιστοσύνη; Γιατί εγώ με τη φράση "έχω εμπιστοσύνη" εννοώ "σου έχω εμπιστοσύνη ότι αυτό που θα σου πω δεν θα το πεις κάπου" ή "σου έχω εμπιστοσύνη ότι ξέρεις να φέρεσαι σωστά, δεν θα κάνεις βλακεία" κλπ. Οπότε δεν καταλαβαίνω πώς εννοείτε το "το παιδί έχει εμπιστοσύνη στο γονιό να του πει για τη σχέση".  Εμπιστοσύνη για ποιο πράγμα; Ότι δεν θα το πει αλλού ο γονιός; Εμπιστοσύνη ότι δεν θα το κρίνει αρνητικά; Τι εννοείτε; Γιατί όταν λέμε ότι ένα παιδί δεν λέει για τη σχέση του δεν είναι ότι δεν του έχει "εμπιστοσύνη" (Ότι πιστεύει ότι θα το πει αλλού πχ). Είναι ίσως το ότι δεν έχει πολύ φιλική σχέση μαζί του αλλά το "εμπιστοσύνη" σαν λέξη δεν πολυκολλαει. Ή κάτι δεν καταλαβαίνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο που δεν έχω καταλάβει; Καθαρά λεκτικο. Το πνεύμα γενικά για τη στενή και φιλική σχέση γονέα-παιδιου που ο γονιός είναι δίπλα και όχι απέναντι το καταλαβαίνω, αλλά μου έκανε εντύπωση εδώ στη συζητηση που διαβάζω και ξαναδιαβάζω τη λέξη "εμπιστοσύνη". Τι εννοείτε εμπιστοσύνη; Γιατί εγώ με τη φράση "έχω εμπιστοσύνη" εννοώ "σου έχω εμπιστοσύνη ότι αυτό που θα σου πω δεν θα το πεις κάπου" ή "σου έχω εμπιστοσύνη ότι ξέρεις να φέρεσαι σωστά, δεν θα κάνεις βλακεία" κλπ. Οπότε δεν καταλαβαίνω πώς εννοείτε το "το παιδί έχει εμπιστοσύνη στο γονιό να του πει για τη σχέση".  Εμπιστοσύνη για ποιο πράγμα; Ότι δεν θα το πει αλλού ο γονιός; Εμπιστοσύνη ότι δεν θα το κρίνει αρνητικά; Τι εννοείτε; Γιατί όταν λέμε ότι ένα παιδί δεν λέει για τη σχέση του δεν είναι ότι δεν του έχει "εμπιστοσύνη" (Ότι πιστεύει ότι θα το πει αλλού πχ). Είναι ίσως το ότι δεν έχει πολύ φιλική σχέση μαζί του αλλά το "εμπιστοσύνη" σαν λέξη δεν πολυκολλαει. Ή κάτι δεν καταλαβαίνω.

 

Εμπιστοσυνη οτι ο γονιος δεν θα φρικαρει κ δεν θα παραφερθει 

Link to comment
Share on other sites

ακομη κ το πιο απλο.ενα φλερτ που θα εχει να μην το σχολιασει ο γονιος σε καποιον συγγενη,οτι θα ακουσει χωρις να κατακρινει,οτι θα ειναι κοντα στο παιδι ακομη κ αν κτ τον φερνει σε αμηχανια,η δ συμφωνει απολυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο που δεν έχω καταλάβει; Καθαρά λεκτικο. Το πνεύμα γενικά για τη στενή και φιλική σχέση γονέα-παιδιου που ο γονιός είναι δίπλα και όχι απέναντι το καταλαβαίνω, αλλά μου έκανε εντύπωση εδώ στη συζητηση που διαβάζω και ξαναδιαβάζω τη λέξη "εμπιστοσύνη". Τι εννοείτε εμπιστοσύνη; Γιατί εγώ με τη φράση "έχω εμπιστοσύνη" εννοώ "σου έχω εμπιστοσύνη ότι αυτό που θα σου πω δεν θα το πεις κάπου" ή "σου έχω εμπιστοσύνη ότι ξέρεις να φέρεσαι σωστά, δεν θα κάνεις βλακεία" κλπ. Οπότε δεν καταλαβαίνω πώς εννοείτε το "το παιδί έχει εμπιστοσύνη στο γονιό να του πει για τη σχέση".  Εμπιστοσύνη για ποιο πράγμα; Ότι δεν θα το πει αλλού ο γονιός; Εμπιστοσύνη ότι δεν θα το κρίνει αρνητικά; Τι εννοείτε; Γιατί όταν λέμε ότι ένα παιδί δεν λέει για τη σχέση του δεν είναι ότι δεν του έχει "εμπιστοσύνη" (Ότι πιστεύει ότι θα το πει αλλού πχ). Είναι ίσως το ότι δεν έχει πολύ φιλική σχέση μαζί του αλλά το "εμπιστοσύνη" σαν λέξη δεν πολυκολλαει. Ή κάτι δεν καταλαβαίνω.

 

Οτι δε θα σε κολλήσει στον τοίχο και θα σου γεμίσει τυψεις και ενοχές, αυτό εγώ εννοώ ως εμπιστοσύνη,  που θα σε σεβαστεί δε θα σε εκθέσει και θα σου δείξει την αγάπη του εμπράκτως. Η αγάπη του γόνεα δεν είναι μόνο στα ταισματα και τα λεφτά αν και ορισμένοι νομίζουν πως έτσι αγαπάνε 

8 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Εμπιστοσυνη οτι ο γονιος δεν θα φρικαρει κ δεν θα παραφερθει 

Ελαφρυ... 

Είναι πολυ πιο βαθυ το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Aν υπάρχει μια ανοικτή σχέση με τους γονείς, μπορεί να γίνει μια εποικοδομητική κουβέντα, όπως και με έναν φίλο. Είναι πολύ συχνό οι γύρω μας να βλέπουν προβλήματα σε έναν δεσμό, που εμείς δεν τα βλέπουμε γιατί ο έρωτας στραβώνει. Αλλά προφανώς απαιτεί αυτή η σχέση εμπιστοσύνη. Όχι δηλαδή η μαμά γενικά να αρνείται τις σχέσεις, ούτε να ονειρεύεται εγγονάκια κάθε φορά που το παιδί βγαίνει για καφέ. Αν υπάρχει γενικά σχέση εμπιστοσύνης, και μία φορά πει "θέλω λίγο να συζητήσουμε πώς σου μιλάει το νέο σου αμόρε, γιατί βλέπω κάποια πράγματα που λίγο με ανησυχούν, μπορεί όμως να κάνω λάθος" είναι τελείως διαφορετικό από το να τσιρίζει ότι οι προγαμιαίες σχέσεις είναι αμαρτία και τι θα πει η γειτονιά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

ακομη κ το πιο απλο.ενα φλερτ που θα εχει να μην το σχολιασει ο γονιος σε καποιον συγγενη,οτι θα ακουσει χωρις να κατακρινει,οτι θα ειναι κοντα στο παιδι ακομη κ αν κτ τον φερνει σε αμηχανια,η δ συμφωνει απολυτα

 

Just now, diane2020 είπε:

Οτι δε θα σε κολλήσει στον τοίχο και θα σου γεμίσει τυψεις και ενοχές, αυτό εγώ εννοώ ως εμπιστοσύνη,  που θα σε σεβαστεί δε θα σε εκθέσει και θα σου δείξει την αγάπη του εμπράκτως. Η αγάπη του γόνεα δεν είναι μόνο στα ταισματα και τα λεφτά αν και ορισμένοι νομίζουν πως έτσι αγαπάνε 

 

 

Καταλαβα. Επειδή έχω υπάρξει άτομο που το έκρυβε , έχω να πω ότι όσοι το κρύβουν λοιπόν δεν το κρύβουν επειδή δεν έχουν εμπιστοσύνη στο γονιό. Δεν είναι ότι φοβούνται όλα αυτά. Απλά θεωρούν ότι δεν είναι κατι προς συζήτηση με τους γονείς. Ειδικά το να μην το πει ο γονιός σε αλλους δεν νομίζω να απασχολεί κανέναν. Ειδικά αν θεωρείς ότι δεν κάνεις κάτι κακό και αν δεν σε πειράζει να το ξέρει ο γονιός, γιατί να σε πειράζει να το ξέρει άλλος; Κακό είναι; Η αλήθεια είναι βέβαια τώρα που το σκέφτομαι ότι πολλοί από όσους τα έλεγαν στους γονείς τους δεν τα έλεγαν σε φίλους κι αυτό μου φαινόταν πολύ παράδοξο. Να το έχεις πει στους γονείς σου και να το κρύβεις από τους φίλους σου. Σαν φίλη δεν μου άρεσε όταν συνέβαινε αυτό. Αλλά εντάξει αυτό μπορεί να είναι δικό μου κόλλημα, που θεωρώ ότι αυτά είναι θέματα συζήτησης με φίλους.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν υπάρχει γενικά σχέση εμπιστοσύνης, και μία φορά πει "θέλω λίγο να συζητήσουμε πώς σου μιλάει το νέο σου αμόρε, γιατί βλέπω κάποια πράγματα που λίγο με ανησυχούν, μπορεί όμως να κάνω λάθος" είναι τελείως διαφορετικό από το να τσιρίζει ότι οι προγαμιαίες σχέσεις είναι αμαρτία και τι θα πει η γειτονιά.

 

Σωστό αυτό, αλλά όταν είπα ότι είναι καλύτερα να το πεις αφού η σχέση μετράει ήδη ένα χρονικό διάστημα για να αποφύγεις πιθανές αμφιβολίες των γονιών δεν εννοούσα τέτοιες πιθανές αμφιβολίες, που είναι κάτι που βλέπουν. Εννοούσα εντελώς θεωρητικές αμφιβολίες χωρίς να έχουν δει καν τον άλλον πχ είναι μεγάλος ή δεν έχει καλή δουλειά ή δεν έχει σπουδάσει κλπ. Τέτοια παραδείγματα έχουν τύχει στον κύκλο μου. Οπότε εκεί είναι καλύτερα να το πεις αφού έχει δοκιμαστεί η σχέση κανα χρόνο και ξέρεις ότι ήδη πάει καλά, παρά με το καλημέρα σας. 

Link to comment
Share on other sites

@little lamb καθαρα πρακτικά δεν κατακαβαινω πώς γίνεται να μην το ξέρει ο γονιός εκτός αν τον τρελαίνεις στο ψέμα. Ειδικά αν μένεις στο ίδιο μέρος. Ένα ζευγάρι δεν πηγαίνει απλα για καφέ. Θέλει κ προσωπικό χώρο. με διανυκτέρευση ή χωρίς. Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αυτό χωρίς να μάθει ο γονιός κάποια στιγμή ότι εκτός από την παρέα που είναι η Εύα, η Νινα, ο Σπύρος κ ο Ιασονας, υπάρχει κ ένα «πρόσωπο». 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@little lamb καθαρα πρακτικά δεν κατακαβαινω πώς γίνεται να μην το ξέρει ο γονιός εκτός αν τον τρελαίνεις στο ψέμα. Ειδικά αν μένεις στο ίδιο μέρος. Ένα ζευγάρι δεν πηγαίνει απλα για καφέ. Θέλει κ προσωπικό χώρο. με διανυκτέρευση ή χωρίς. Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αυτό χωρίς να μάθει ο γονιός κάποια στιγμή ότι εκτός από την παρέα που είναι η Εύα, η Νινα, ο Σπύρος κ ο Ιασονας, υπάρχει κ ένα «πρόσωπο». 

 

Ε αυτό ισχύει όμως μόνο αν ο ένας από τους δύο μένει μόνος του, αλλιώς ούτως ή άλλως δεν διανυκτερεύουν μαζί. Μόνο σε εκδρομή, οπότε είναι μια στο τόσο. Σε εμάς τουλάχιστον έτσι ήταν, οπότε ίσως γι'αυτό δεν το έχω τόσο στο νου μου. Αλλά όπως είπα εγώ έλειψα και 10 μήνες σπαστά εκτός Αθηνών οπότε ίσως γι'αυτό το εκρυψα χωρίς να χρειαστουν ιδιαίτερα ψέματα πέρα από το αν στην εκδρομή ήταν η τάδε φίλη.

 

Όπως και να'χει, δεν είναι θέμα "εμπιστοσύνης" στον γονιό, εκεί ήθελα να σταθώ. Είναι απλά μια αίσθηση ότι δεν τον αφορά. Προφανώς κι αυτό δεν είναι πολύ "φιλική" σχέση γονέα-παιδιου, αλλά δεν είναι θέμα ότι "δεν τον εμπιστευεσαι". Γι'αυτό ρώτησα πώς εννοούν την εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Ε αυτό ισχύει όμως μόνο αν ο ένας από τους δύο μένει μόνος του, αλλιώς ούτως ή άλλως δεν διανυκτερεύουν μαζί. Μόνο σε εκδρομή, οπότε είναι μια στο τόσο. Σε εμάς τουλάχιστον έτσι ήταν, οπότε ίσως γι'αυτό δεν το έχω τόσο στο νου μου. Αλλά όπως είπα εγώ έλειψα και 10 μήνες σπαστά εκτός Αθηνών οπότε ίσως γι'αυτό το εκρυψα χωρίς να χρειαστουν ιδιαίτερα ψέματα πέρα από το αν στην εκδρομή ήταν η τάδε φίλη.

 

Όπως και να'χει, δεν είναι θέμα "εμπιστοσύνης" στον γονιό, εκεί ήθελα να σταθώ. Είναι απλά μια αίσθηση ότι δεν τον αφορά. Προφανώς κι αυτό δεν είναι πολύ "φιλική" σχέση γονέα-παιδιου, αλλά δεν είναι θέμα ότι "δεν τον εμπιστευεσαι". Γι'αυτό ρώτησα πώς εννοούν την εμπιστοσύνη.

Δεν μπορώ να φανταστώ ενήλικη σχέση, που να κοντεύει τον χρόνο, χωρίς κάποιον προσωπικό χώρο. όχι απαραίτητα με διανυκτέρευση, έστω σε μια βόλτα των γονέων. ή σε διακοπές, σε μια εκδρομή κλπ. 

Αν έχεις μια κολλητή που σε πηγαινοφέρνει από βόλτες κ πάρτι, λες ότι θα γυρίσω αργά αλλά θα με φέρει η τάδε. Αν ξαφνικά σταματήσεις να λες ότι θα σε φέρει η τάδε κ λες αορίστως "θα γυρίσω με παρέα", προφανώς θα το υποψιαστούν. Από ένα σημείο κ μετά είναι χαζό να λες ότι θα γυρίσεις με παρέα. 

Και άλλα τέτοια πρακτικά. Εγω δεν μπορω να φανταστώ ότι θα έκρυβα 4 χρόνια σχέσης αν έμενα στν Αθήνα με τους γονείς μου. 

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι πάνω από χρόνο είναι ακραίο. Δεν έχεις και λόγο πια να μην το πεις, υποτίθεται ότι έχεις σιγουρευτεί. Δεν το είπα για τέτοια διαστήματα. Είπα απλά ότι δεν σημαίνει απαραιτήτως κακή σχέση με τους γονείς ούτε έλλειψη εμπιστοσύνης το να περιμένεις μερικούς μήνες πριν το πεις. Και το είπα ως απάντηση στο ότι είναι ωραία σχέση με τους γονείς το να ξέρουν από την αρχή ότι βγαίνεις με κάποιον κ δεν ξέρεις αν θα προχωρήσει. Ωραία σχέση είναι αυτή ναι οκ, αλλά και το να τους το πεις μερικούς μήνες αργότερα δεν σημαίνει απαραιτήτως ούτε ότι τους φοβάσαι, ουτε ότι δεν τους εμπιστεύεσαι, ούτε ότι έχεις κακή σχέση. Και φίλες μου που έχουν άριστες και φιλικες σχέσεις με τις μητέρες τους, για κάνα εξάμηνο το έκρυψαν. Μέχρι να ερωτηθουν βασικά. Δεν ξέρω βρε παιδιά αλλά το να με ρωτούσαν με το που έβλεπαν ότι είμαι συχνά στα τηλέφωνα (που σημαίνει από τις πρώτες μέρες) ποιος μου έστειλε μήνυμα κ με ποιον ακριβώς από το χόμπι βγήκα ή ποιος με έφερε το βράδυ σπίτι θα με πίεζε παρα πολύ. Όπως και το να με ρωτούσαν ευθέως αν υπάρχει κάποιος. Θα ένιωθα ότι θέλουν να τους πω άμεσα. Δεν θα ήθελα να το κάνω στο παιδί μου. Όταν νιώσει έτοιμο θα το αφήσει να φανεί, το να ρωτάς είναι λίγο αγχωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μα ναι πάνω από χρόνο είναι ακραίο. Δεν έχεις και λόγο πια να μην το πεις, υποτίθεται ότι έχεις σιγουρευτεί. Δεν το είπα για τέτοια διαστήματα. Είπα απλά ότι δεν σημαίνει απαραιτήτως κακή σχέση με τους γονείς ούτε έλλειψη εμπιστοσύνης το να περιμένεις μερικούς μήνες πριν το πεις. Και το είπα ως απάντηση στο ότι είναι ωραία σχέση με τους γονείς το να ξέρουν από την αρχή ότι βγαίνεις με κάποιον κ δεν ξέρεις αν θα προχωρήσει. Ωραία σχέση είναι αυτή ναι οκ, αλλά και το να τους το πεις μερικούς μήνες αργότερα δεν σημαίνει απαραιτήτως ούτε ότι τους φοβάσαι, ουτε ότι δεν τους εμπιστεύεσαι, ούτε ότι έχεις κακή σχέση. Και φίλες μου που έχουν άριστες και φιλικες σχέσεις με τις μητέρες τους, για κάνα εξάμηνο το έκρυψαν. Μέχρι να ερωτηθουν βασικά. Δεν ξέρω βρε παιδιά αλλά το να με ρωτούσαν με το που έβλεπαν ότι είμαι συχνά στα τηλέφωνα (που σημαίνει από τις πρώτες μέρες) ποιος μου έστειλε μήνυμα κ με ποιον ακριβώς από το χόμπι βγήκα ή ποιος με έφερε το βράδυ σπίτι θα με πίεζε παρα πολύ. Όπως και το να με ρωτούσαν ευθέως αν υπάρχει κάποιος. Θα ένιωθα ότι θέλουν να τους πω άμεσα. Δεν θα ήθελα να το κάνω στο παιδί μου. Όταν νιώσει έτοιμο θα το αφήσει να φανεί, το να ρωτάς είναι λίγο αγχωτικό.

Άλλο να ξέρουν ότι υπάρχει άτομο, άλλο να ξέρουν λεπτομέρειες. Ειναι δεδομενο οτι ο γονιός θα θεωρεί αυτονόητο ότι το παιδί του έχει σχέσεις, είτε της μιας βραδιάς, είτε του ενός χρόνου είτε του ενός μήνα. Όντως στα πρώτα ραντεβού δεν είναι απαραίτητο να ειπωθούν λεπτομερειεσχ αλλά από ένα σημείο κ μετα, που θεωρώ ότι είναι το αργότερο μετά από λίγους μήνες, προφανώς δεν θα είναι εύκολη η απόκρυψη της σχέσης. Δεν ειναι θεμα αν θες να το πεις, είναι ότι πρακτικά δεν κρύβεται, αν θες να έχεις μια κανονική σχέση κ όχι να κρύβεσαι σαν έφηβος. Το να νιωθεις οτι ειναι μια πληροφορία που νιώθεις άβολα να αποκαλύψεις μετά από κάποιους μήνες γιατί το θεωρείς τόσο προσωπικό, ένα μέρει προσωπικό όμως αφού προφανώς άλλοι το ξέρουν, ειναι κι αυτο δειγμα οτι μεγάλωσες θεωρώντας το ταμπου, πληροφορία ακατάλληλη για ενηλίκους.  

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι εννοει κανεις κ ερωτηση.σε καμια περιπτωση δ εννοω ανακριση

πολλα παιζουν ρολο.η ηλικια(δ ειναι το ιδιο 19με 25),η επαγγελματικη-οικονομικη κατασταση,το που μενεις,κ φυσικα η διαρκεια της σχεσης.δ εχω καποιο οριο στο μυαλο μου συγκεκριμενα,αν θα ηθελα να μου το πει στον εναν μηνα η στο εξαμηνο

απλα προσωπικα θα ηθελα να με βλεπουν τα παιδια μου σαν ενα ατομο που τα "αφορα" κτ τετοιο,να θελουν απο μονα να μου μιλησουν.οπως νιωθουν την αναγκη να το πουν σε φιλους,χωρις να μπερδευουμε την σχεση,δ θελω να ειμαι μαμα-φιλη

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν μιλάμε για παιδιά στα όρια της ενηλικίωσης, δεν θα ήθελα να σκέφτομαι ότι καταφεύγουν σε αυτοκινητα, δασακια, ή σπίτια αλλων φίλων για να έχουν πιο προσωπικές στιγμες. Θα προτιμουσα να ερχονται σπίτι οταν λειπω, κι ας μην ξερω φυσικα με ποιον ειναι κ τι κανουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Θα προτιμουσα να ερχονται σπίτι οταν λειπω, κι ας μην ξερω φυσικα με ποιον ειναι κ τι κανουν. 

 

Ε αυτό ολοι το κάνουν έτσι κι αλλιώς, και χωρίς να ξέρει ο γονιός ότι φέρνουν κάποιον. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Ειναι δεδομενο οτι ο γονιός θα θεωρεί αυτονόητο ότι το παιδί του έχει σχέσεις, είτε της μιας βραδιάς, είτε του ενός χρόνου είτε του ενός μήνα.

 

Αυτό πάντα έχω απορία από τι ηλικία το θεωρεί αυτονόητο ο γονιός! Γιατί πολλοί/πολλές δεν έχουν κανενός είδους σχέσεις μέχρι τα 22 τουλάχιστον (και 25 ακόμα). Αλλά οι γονείς μπορεί να θεωρούν ότι έχουν!  Δεν ξέρω τώρα, αλλά στη γενιά μου (30) πολλοί δεν είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ε αυτό ολοι το κάνουν έτσι κι αλλιώς, και χωρίς να ξέρει ο γονιός ότι φέρνουν κάποιον. 

 

 

Αυτό πάντα έχω απορία από το ηλικία το θεωρεί αυτονόητο ο γονιός! Γιατί πολλοί/πολλές δεν έχουν κανενός είδους σχέσεις μέχρι τα 22 τουλάχιστον (και 25 ακόμα). Αλλά οι γονείς μπορεί να θεωρούν ότι έχουν!  Δεν ξέρω τώρα, αλλά στη γενιά μου (30) πολλοί δεν είχαν.

Δεν εννοώ να γίνεται στα κλεφτά όταν ο γονιός λείπει αλλά να υπάρχει μια "διευκόλυνση". 

 

Στις μέρες μας νομίζω ότι είναι δεδομένο ότι πολλά παιδιά έχουν σχέσεις κ μάλλον ολοκληρωμένες από πριν τελειώσουν το σχολείο. ΕΙδικα αν μιλάμε και για ανήλικα, επιβάλλεται να δημιουργηθεί εξ αρχής ένα κλίμα ότι ο γονιός πρέπει να γνωρίζει. Αν αυτό έχει εγκαθιδρυθεί από νωρίς, είνια χαζό μετα να λες ότι είσαι 25 και δεν θες να πεις σοτυς γονείς σου ότι έχεις σχέση. 

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό είπα μερικά μηνύματα πριν ότι παίζει ρόλο πότε κανεις πρώτη σχέση. Αν είχες απ'το λύκειο, ναι στα 25 και νιώθεις μεγάλος για να το κρύψεις και έχεις βαρεθεί να καταστρώνεις το μυστικό με την κολλητή. Αν πρώτη φορά κάνεις σχέση στα 25 (μπορεί να) θες και λίγο να ζήσεις αυτό το γλυκό άγχος. Εγώ τουλάχιστον χαίρομαι που το έζησα, δεν ξέρω, πείτε με περίεργη αλλά τοτε μπορεί να υπήρχε λίγο άγχος αλλά τώρα που το βλέπω εξ αποστάσεως θα μου φαινόταν λίγο ξενερωτο να ήταν γνωστό από νωρίς ότι βγαίνω με φλερτ, καμία περιπέτεια, κανένα μυστικό με κολλητή ή αδελφή. Αλλά εντάξει το εμπέδωσα ότι μάλλον μόνο εγώ το ευχαριστήθηκα και λίγο όλο αυτό, ας μην το αναλύσουμε άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας είμαι καινούρια εδώ! Είμαι 19 χρονών και έχω μια σχέση περίπου 2 χρόνια (τα κλείνουμε τον Ιούλιο). Υπάρχει όμως ένα μεγάλο πρόβλημα με τον πατέρα μου, δεν με αφήνει να πάω να κοιμηθώ στο αγορι μου, όσο ήμουν στο γυμνάσιο του μιλούσα συνεχώς για το πότε θα μπορέσω να πάω να κοιμηθώ σε ένα αγόρι και μου έλεγε πάντα την εξής ατάκα "θα πας όταν πλέον φτάσεις τα 18-19 εκεί θα συζητήσουμε θα σου πω και κάποια πράγματα και πιστεύω πως θα είσαι έτοιμη." Το Δεκέμβριο είχα γενέθλια έκλεισα τα 18 και μπήκα 19 λίγες μέρες μετά τα γενέθλια μου μίλησα με την μαμά μου και της είπα πως θα μπορούσα να πιάσω συζήτηση μαζί του για αυτό το θέμα μου είπε να τον πιάσω με το μαλακό και να του εξηγήσω, προσπάθησα να πω την αλήθεια και απάντηση του ήταν να τελειώσω πρώτα το σχολείο και μετά να κάνω ότι γουστάρω... Μετά από κάτι μήνες ξανά το ίδιο θέμα έφερε η συζήτηση και γύρισε και μου είπε πως αν θέλω να πηγενω να κοιμάμαι θα πρέπει να δώσω λόγο με το αγόρι μου αυτό το καλοκαίρι που τελειώνω, στην αρχή μας φάνηκε υπέροχη ιδέα όμως τώρα όσο πλησιάζουν οι μέρες και οι μήνες τόσο πιο πολύ σκεφτόμαστε πως ούτε καλά είμαστε οικονομικά, ούτε θέλουμε ακόμα κάτι τέτοιο... Θέλουμε να ζήσουμε λίγο ακόμα ελεύθεροι (αλλά σε σχέση). Το αγόρι μου γύρισε και μου είπε πως αν θέλω το καλοκαίρι να πάει να μιλήσει με στον μπαμπά μου και να του πει πως δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι κτλ. Εντάξει δεν λέω καλή ιδέα να του μιλήσει όμως φοβάμαι μην αντιδράσει άσχημα και δεν με αφήσει να τον ξανά δω. Το αγαπαω το αγόρι μου, μου λέει πως είμαι ενήλικη πλέον και πως μπορώ να κάνω ότι θέλω όμως εγώ δεν το βλέπω έτσι γιατί δεν ξέρει πως είναι να ζεις με έναν καταπιεστικο γονιό... Φφφ πείτε μου τι να κάνω? Πως να αντιμετωπίσω τον πατέρα μου? 

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2021 at 2:16 ΠΜ, Αιμιλιανα είπε:

Γειά σας είμαι καινούρια εδώ! Είμαι 19 χρονών και έχω μια σχέση περίπου 2 χρόνια (τα κλείνουμε τον Ιούλιο). Υπάρχει όμως ένα μεγάλο πρόβλημα με τον πατέρα μου, δεν με αφήνει να πάω να κοιμηθώ στο αγορι μου, όσο ήμουν στο γυμνάσιο του μιλούσα συνεχώς για το πότε θα μπορέσω να πάω να κοιμηθώ σε ένα αγόρι και μου έλεγε πάντα την εξής ατάκα "θα πας όταν πλέον φτάσεις τα 18-19 εκεί θα συζητήσουμε θα σου πω και κάποια πράγματα και πιστεύω πως θα είσαι έτοιμη." Το Δεκέμβριο είχα γενέθλια έκλεισα τα 18 και μπήκα 19 λίγες μέρες μετά τα γενέθλια μου μίλησα με την μαμά μου και της είπα πως θα μπορούσα να πιάσω συζήτηση μαζί του για αυτό το θέμα μου είπε να τον πιάσω με το μαλακό και να του εξηγήσω, προσπάθησα να πω την αλήθεια και απάντηση του ήταν να τελειώσω πρώτα το σχολείο και μετά να κάνω ότι γουστάρω... Μετά από κάτι μήνες ξανά το ίδιο θέμα έφερε η συζήτηση και γύρισε και μου είπε πως αν θέλω να πηγενω να κοιμάμαι θα πρέπει να δώσω λόγο με το αγόρι μου αυτό το καλοκαίρι που τελειώνω, στην αρχή μας φάνηκε υπέροχη ιδέα όμως τώρα όσο πλησιάζουν οι μέρες και οι μήνες τόσο πιο πολύ σκεφτόμαστε πως ούτε καλά είμαστε οικονομικά, ούτε θέλουμε ακόμα κάτι τέτοιο... Θέλουμε να ζήσουμε λίγο ακόμα ελεύθεροι (αλλά σε σχέση). Το αγόρι μου γύρισε και μου είπε πως αν θέλω το καλοκαίρι να πάει να μιλήσει με στον μπαμπά μου και να του πει πως δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι κτλ. Εντάξει δεν λέω καλή ιδέα να του μιλήσει όμως φοβάμαι μην αντιδράσει άσχημα και δεν με αφήσει να τον ξανά δω. Το αγαπαω το αγόρι μου, μου λέει πως είμαι ενήλικη πλέον και πως μπορώ να κάνω ότι θέλω όμως εγώ δεν το βλέπω έτσι γιατί δεν ξέρει πως είναι να ζεις με έναν καταπιεστικο γονιό... Φφφ πείτε μου τι να κάνω? Πως να αντιμετωπίσω τον πατέρα μου? 

 

Θα πρεπει να αποφασισεις τι θες στη ζωη σου. Εσυ και οχι ο πατερας σου. Θα σπουδασεις, εχεις ονειρα για καριερα, θα μαθεις καποια τεχνη, θα ταξιδεψεις, θα γινεις νοικοκυρα, θα εξαρτασαι οικονομικα απο τον πατερα σου; Ειναι πολυ πιο σημαντικες ερωτησεις απο το αν θα κοιμηθεις στο σπιτι του α η του β αγοριου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...