Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα κατοικίδια μας....


vazelaki

Recommended Posts

Ειχα ρωτησει και σε pet shop για τα χελωνακια του νερου και μου ειπαν οτι μπορει ο ανθρωπος να κολλησει σαλμονελα απο αυτα οποτε το αφησαμε.QUOTE]

 

 

Ωχ! Μήπως πρέπει να ανησυχώ που έχουμε πάρει ένα;:|

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

......με τη σειρά μου ρωτάω κι εγώ τι περιποίηση και φροντίδα χρειάζεται το κατσικάκι και το προβατάκι, γιατί μου έχει μπει η ιδέα να αγοράσουμε. Αυτό που με απασχολεί όμως είναι ότι στην περιοχή τα σκυλιά αρρωσταίνουν απο ερλιχίωση και καλαζάρ (για αυτό δεν έχουμε σκύλο, είναι πολύ ψυχοφθόρο) το οποίο μπορεί να μεταδοθεί και σε αυτά τα ζώα :cry: :cry: :cry:

 

Εμείς τα πήραμε απο ένα μαντρί γιατί οι μητέρες τους δεν τα θέλανε μιας και είχαν ήδη άλλο μικρό να προσέχουν, οπότε ξεκίνησε η διαδικασία του ταίσματος ειδικής σκόνης γάλα με μπιμπερό 5-6 φορές τη μέρα για 4 μήνες (πιστεψέμε μετά απο αυτό ο άντρας μου βλέπει πιπίλα μπιμπερού και τρέχει)..απο εκεί και πέρα είχαμε κάθε μέρα διαμόρφωση χώρου για να βοσκούν περίπου 4 ώρες και να ξεκινήσουν σιγά σιγά να πίνουνε νερό, να τρώτε ελιόφυλλα, θύραμα και φυσικά έπρεπε να τους τα δείξει η μαμά τους(ο άντρας μου)..

Αν το αποφασίσετε πάντως θα χρειαστέιτε να κάνετε μια στάνη μικρή, ταίστρες, ποτήστρες και πολύ ελέυθερο χώρο και χρόνο!! Το κατσίκι είναι πιο καθαρό απο το πρόβατο αλλα και πιο ανεξάρτητο(δεν μπορείς εύκολα να το περιορήσεις)!!

Το σωστό πάντως που θα κάνουμε και εμείς την επόμενη φορά είναι να πάρεις τη μητέρα και το παιδί γιατί όσο και να μην το πίστευα ο κόπος που μεγαλώσαμε αυτά τα μικρά είναι μεγαλύτερος απο το να μεγαλώσεις ένα άλλο ζώο ή ακόμα και ένα παιδί!!

Και το πιο σημαντικό απο όλα το κατσίκι πιστεύω είναι επικύνδυνο για τα παιδιά γιατι τα παιχνίδια που κάνει πέρα απο τα χοροπηδηχτά, είναι οι κουτουλιές!!!

Αυτή είμαι μια μικρή γεύση απο την καθημερινότητα των τελευταίων μηνών μας.. αν έχεις οποιαδήποτε απορία με χαρά θα στην απαντήσω :D

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει και σε pet shop για τα χελωνακια του νερου και μου ειπαν οτι μπορει ο ανθρωπος να κολλησει σαλμονελα απο αυτα οποτε το αφησαμε.QUOTE]

 

 

Ωχ! Μήπως πρέπει να ανησυχώ που έχουμε πάρει ένα;:|

 

Ειχαμε παει να αγορασουμε και στο συγκεκριμενο pet shop ειχαν βαλει ολα τα χελωνακια σε καραντινα γιατι ειχαν κατι τα ματια τους-δε θυμαμαι ακριβως τι-δεν τα πουλουσαν μεχρι να γινουν καλα.Ρωτησα τον υπαλληλο εαν ειναι επικινδυνο αυτο που εχουν για τον ανθρωπο και μου ειπε για τη σαλμονελα.Τωρα ειτε κριση ειλικρινειας τον επιασε-γιατι αυτοι να πουλησουν θελουν-ειτε δεν ηταν καλα πληροφορημενος,δε ξερω.Δε το εψαξα αλλο.Ενα αλλο που με προβλητατισε ειναι τι θα γινει αυτη η χελωνιτσα οταν μεγαλωσει πολυ και δε χωραει στη λεκανιτσα της.Κριμα και ηθελα πολυ ενα χελωνακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει και σε pet shop για τα χελωνακια του νερου και μου ειπαν οτι μπορει ο ανθρωπος να κολλησει σαλμονελα απο αυτα οποτε το αφησαμε.QUOTE]

 

 

Ωχ! Μήπως πρέπει να ανησυχώ που έχουμε πάρει ένα;:|

 

Ειχαμε παει να αγορασουμε και στο συγκεκριμενο pet shop ειχαν βαλει ολα τα χελωνακια σε καραντινα γιατι ειχαν κατι τα ματια τους-δε θυμαμαι ακριβως τι-δεν τα πουλουσαν μεχρι να γινουν καλα.Ρωτησα τον υπαλληλο εαν ειναι επικινδυνο αυτο που εχουν για τον ανθρωπο και μου ειπε για τη σαλμονελα.Τωρα ειτε κριση ειλικρινειας τον επιασε-γιατι αυτοι να πουλησουν θελουν-ειτε δεν ηταν καλα πληροφορημενος,δε ξερω.Δε το εψαξα αλλο.Ενα αλλο που με προβλητατισε ειναι τι θα γινει αυτη η χελωνιτσα οταν μεγαλωσει πολυ και δε χωραει στη λεκανιτσα της.Κριμα και ηθελα πολυ ενα χελωνακι!!!

 

Εμάς μας είπανε ότι αυτά τα χελωνάκια δεν μεγαλώνουν πολύ!!!:evil:

Άντε να γίνουν σαν ένα μήλο, παίρνεις μεγαλύτερη γυάλα...

Αυτό που είπες με τα μάτια τους, τι ακριβώς δηλαδή;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω τον Γρηγόρη,αρσενικό,καθαρόαιμο,28 χρονών,άμα λάχει βγάζει και τα σκουπίδια.Λερώνει όμως πολύ ειδικά όταν παίζει η ομάδα.

 

Στο θέμα της ξηράς τροφής ευτυχώς δεν έχουμε πρόβλημα διότι

καταβροχθίζει τα πάντα.Τώρα είμαστε στη φάση εκμάθησης να μην πετάει τις κάλτσες του κάτω.Λέτε να τα καταφέρουμε;

 

Φώτο δεν βάζω γιατί είναι πολύ λεβέντης και φοβάμαι μη μου τον αρπάξουν.Όχι τίποτα άλλο,δεν έχω και λύτρα να δώσω τώρα με την κρίση

 

:lol:

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπανε ότι αυτά τα χελωνάκια δεν μεγαλώνουν πολύ!!!:evil:

Άντε να γίνουν σαν ένα μήλο, παίρνεις μεγαλύτερη γυάλα...

Αυτό που είπες με τα μάτια τους, τι ακριβώς δηλαδή;

 

Eιχαν βγαλει κατι σαν πετσα τα ματακια τους και τους εβαζαν σταγονες και μας ειπαν μεχρι να γινουν τελειως καλα δεν πωλουνται.Πιστευω με καλο πλυσιμο χεριων εαν το ακουμπησετε δεν υπαρχει προβλημα οπως με ολα τα ζωακια.Δε ξερω παραπανω πληροφοριες γιατι απογοητευτηκα με αυτα που ακουσα και εγκατελειψα την ιδεα για χελωνακι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είμαι μια μικρή γεύση απο την καθημερινότητα των τελευταίων μηνών μας.. αν έχεις οποιαδήποτε απορία με χαρά θα στην απαντήσω :D

 

Το αποφάσισα, ΔΕΝ θα πάρω κατσίκα, ούτε πρόββατο. Οπότε ΔΕΝ έχω καμία απορία. :lol: :lol: :lol: :lol: Νομίζω ότι αυτά που έχω ήδη στο κεφάλι μου είναι υπέρ αρκετά!!! Σε ευχαριστώ

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Eιχαν βγαλει κατι σαν πετσα τα ματακια τους και τους εβαζαν σταγονες και μας ειπαν μεχρι να γινουν τελειως καλα δεν πωλουνται.Πιστευω με καλο πλυσιμο χεριων εαν το ακουμπησετε δεν υπαρχει προβλημα οπως με ολα τα ζωακια.Δε ξερω παραπανω πληροφοριες γιατι απογοητευτηκα με αυτα που ακουσα και εγκατελειψα την ιδεα για χελωνακι.

 

Eυχαριστώ πολύ καλή μου!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω να γραφω το ζωηκο μας βασιλειο . βασικα ζουμε σε εξοχη και ετσι εχουμε πολλα 1 σκυλο 2 ετων ο μπουμπης

4 γατια πουλκερια , κοκος , μαυρουλης και το σπυρτο χι!χι

καμια 20 κοτοπουλα που ο γιος μου θα τα μαδισει προτου την ωρα του

εχουμε και μια μικρη στανη απο αρνακια και προβατηνες

2 χελιδωνια τα οποια μας επισκεφτονται καθε χρονο και η μικρη μου ειναι ξετρελαμενη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εμεις ειμαστε μια πολυτεκνη γατοοικογενεια εχω 8 γατες κ πολλες αδεσποτες που φροντιζω! ελπιζω να αγαπησουν το μωρο οταν με το καλο θα ερθει αν κ απο τωρα δειχνουν δειγματα αγαπης φωτογραφιες μολις μαθω πως μπαινουν4322_1141533012383_1049162451_436382_3252117_n.jpg

ενας απο τους 8 γατους μας

Link to comment
Share on other sites

5sdsc00770gyjΚαλησπέρα εμείς έχουμε δυο γατούλες μια σιαμ τον Μιου κ μία Αγκυρας την Μπιζου!!!!Προς το παρον δεν τις δινουμε πολυ σημασια γιατι ειμαστε μικρες αλλα προς το μελλον προβλεται να τους αλλαξουμε τα φωτα!!!

Εδω ειμαστε τη Τσικνοπεμπτη καμουφλαρισμενες γατουλες κ ο Μιου μας ανησυχει μήπως ήρθε νέο μέλος στην γατοοικογενεια του κ ήρθε να μας εξερευνησει!!!

5sdsc00770gyj5sdsc00770gyj

5sdsc00770gyjhttp://yfrog.com/5sdsc00770gyj

Επεξεργάστηκαν by siburaki
φωτογραφια
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θυμαμαι αν εχω γραψει εδω...εχω μια 5χρονη σκυλιτσα την μινι μου ειναι canish toy μια σταλιτσα ο μπεμπης μου ειναι μεγαλυτερος!!!ειχα το αγχος πως θα δεχοταν το μωρο...μια χαρα φαινεται μεχρι τωρα βεβαια η παιδιατρος μας ειπε να αποφευγουμε να την παιρνουμ πλεον αγκαλιες για να μην παθει αλλεργια το μωρο.....μερικες φορες καθεται και κλεινεται μεσα στο σπιτακι της αλλα σε γενικες γραμμες η συμπεριφορα της ειναι καλη μετα τον ερχομο του μπεμπη..

καμαρωστε την

http://s322.photobucket.com/albums/nn417/aiminateo/to%20spitaki/?action=view&current=d0901aac.jpg

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΛΟΙΠΟΟΟΝ...ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΩ....2 ΣΚΥΛΑΚΙΑ 1 ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΨΑΡΑΚΙΑ....5 ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ(ΤΑ2 ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ)Κ 4 ΚΑΝΑΡΙΝΑΚΙΑ ΟΛΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ Κ ΜΟΝΑ.ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ Κ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Κ ΤΟΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΝΑΙ.ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!:D

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς έχουμε 1 σκυλάκι 4χρονων 1 γάτα 2χρονων και 4 καινούρια γατάκια 1 μήνων που τα βρήκαμε πεταμένα φωτο θα σας βάλω κάποια άλλη στιγμή.:)

 

Αυτό που θα ήθελα να πρόσθεσω μιας και άναφερθηκε είναι ότι δεν αγοράζουμε πότε ζώα απο πετ σοπ, σκυλάκια και γατάκια γιάτι προέρχονται απο ΕΔΩ :evil::evil::evil: και πέρνοντας τα είναι σαν να τους λεμε κοιτα υπάρχουν πολλοι σαν κι έμένα που θα άγοράζουν συνέχεια. ΟΧΙ δεν το βοηθάμε το ζωντανο ίσα ισα που τους πληρώνουμε κιόλας για να συνεχίσουν να βάσανίζουν τα ζωάκια.:-(

Αν θέλουμε ντε και καλα΄καθαρόαιμο ενημερωνόμαστε και απέυθηνόμαστε σε ένα κάλο εκτρωφέα ο όποιος έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και έχει πιστωποιητικά ότι τα σκυλιά του είναι ένταξει και άλλα πολλά αν δεν θέλουμε καθαρόαιμο έχει πολλά σωματεία σε όλη την έλλαδα άλλα και χιλιάδες αδέσποτα εκεί έξω.;)

 

Επίσης δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά/γάτια μας γιάτι υπάρχουν ήδη πολλά αδεσποτα και δεν έχουμε άναγκη άπο άλλα.

Αραγε πως έμφανίζονται τόσα άδεσποτα;

Οχι δεν είναι επειδή γεννοβολάνε συνέχεια είναι επειδή άνευθηνοι ιδιοκτήτες σκύλων τα ζευγαρώνουν τα χαρίζουν ή τα πουλάνε απο δω και απο κει και μέτα κάποιοι απο αυτούς όταν το βαρεθούν το άμολάνε στη φύση γιατι είναι κρίμα να ζει φυλακισμένο:confused::confused::confused:

 

Τα ζώα δεν είναι παιχνίδι δεν πέρνουμε ζώακι για να παίζουν τα παιδια έχουν ψυχη και πονάνε και αισθάνονται και κάταλαβαίνουν πέρνουμε σκύλο γάτα κοκ όταν έμεις θέλουμε και εχουμε ενημερωθει για τις απαιτίσεις τους τις άναγκες κτλ.

 

Συγνώμη για το ύφος ή για κάτι άλλο ίσως που θα σας ένοχλήσει άλλα αγγίξατε το ευαίστητο σημειο μου:):):)

Q1HLp3.png

 

 

GzNgp3.png

Link to comment
Share on other sites

κιαρα2 πες τα χρυσοστωμη....επισης τα αποφαγια μας καλο ειναι να τα δινουμε στα αδεσποτα που ειναι εξω απο την πορτα μας,

,ο ανθρωπος οφειλει να φροντιζει τα ζωα που εχει εξημερωσει για την βολεψη του....

Link to comment
Share on other sites

εγω που μαζευω φαγητα και τα κατεβαζω σε ταπερακια κατω για τα αδεσποτα γιατι ερχεται ενα μπαρμπας με 2 σκυλια μεγαλα με λουρι και τα ταιζει απο τα δικα μου?οταν ειδα ποιοι τρωνε αυτα που βγαζω απαθα πλακα.

εγω τον δικο μου σκυλο δεν θα τον εβγαζα βολτα με λουρι και θα τον ταιζα απο αγνωστα φαγητα που θα εβαζε καποιος διπλα σε καδο.

μπορει εγω να ειμαι τρελλη και να εχω φολα μεσα.αυτος δεν φοβηθηκε???

ειχα κατεβασει και ωραιο αχνιστο γαυρο για τις γατες γιατι εμας μας περισσεψε και το εφαγαν και αυτο.

 

συμφωνω απολυτα στα πιο πανω.εκανα μεγαλο αγωνα να βρω μικροσωμο που να το χαριζουν.

εχω τον μπετοβενακο μου τον κουκλο μου.ειναι τσιουαουα με πιντσερ και ειναι 7 ετων.λατρευει την κορουλα μου και εκεινη το ιδιο.χαιρομαι παρα πολυ που το παιδι μου εχει αγαπησει τοσο πολυ τα ζωα.

εχω και την ηρα,λυκοσκυλο,αλλα στο εξοχικο μας ειναι.και ενα καρχαριακι μικρο 10 ετων σημερα (ναι ναι καλα διαβασατε) και ενα χελωνακι.

θα ηθελα και πουλακι αλλα εκτος απο το οτι εχω αλλεργια στα πουπουλα δεν χωραει κατι αλλο στο αμαξι οταν παμε διακοπες.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έφαγα μεγάλο κόλλημα με τη Σβούρα!!!:D

Εγώ έχω ένα πιτ μπουλ, την Ήρα, που το μάζεψα ετοιμοθάνατο και πολύ άρρωστο και λεχώνα από το δρόμο γιατί είχε αγριέψει (ή μάλλον το είχαν αγριέψει) και ήθελαν να το σκοτώσουν (παρεπιπτόντως, ανάποδα να την κρεμάσω εμένα δεν μου εχει κάνει ούτε κιχ ποτέ). 5 χρόνια την έχω, 5 χρόνια, κάθε φορά που πάω να της βάλω φαγητό, δεν κοιτάζει να φάει, όσο και αν πεινάει. Αν δεν μου γλείψει το χέρι έστω και ελάχιστα, δεν τρώει...

Επίσης έχω και ένα λαμπραντόρ, τη Μπέλα, ένα καλόκαρδο βοδάκι, που και καρφιά να του ρίξω θα τα φάει το γομαράκι...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα μεγάλο κόλλημα με τη Σβούρα!!!:D

Εγώ έχω ένα πιτ μπουλ, την Ήρα, που το μάζεψα ετοιμοθάνατο και πολύ άρρωστο και λεχώνα από το δρόμο γιατί είχε αγριέψει (ή μάλλον το είχαν αγριέψει) και ήθελαν να το σκοτώσουν (παρεπιπτόντως, ανάποδα να την κρεμάσω εμένα δεν μου εχει κάνει ούτε κιχ ποτέ). 5 χρόνια την έχω, 5 χρόνια, κάθε φορά που πάω να της βάλω φαγητό, δεν κοιτάζει να φάει, όσο και αν πεινάει. Αν δεν μου γλείψει το χέρι έστω και ελάχιστα, δεν τρώει...

Επίσης έχω και ένα λαμπραντόρ, τη Μπέλα, ένα καλόκαρδο βοδάκι, που και καρφιά να του ρίξω θα τα φάει το γομαράκι...:lol::lol::lol:

 

 

χαχαχα η ζβουρα ειναι πολυ καλο σκυλακι αλλα η λασπη ειναι η αδυναμια μου πρεπει να πω

 

εδω η Ζβουριτσα κοιματε διπλα στον μπιμπο μου :-P

 

p6250355.jpg

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

απιστευτη φωτο!!!!να σας ζησουν κοριτσια!εγω εχω 3 σεττερ λαβαρακ ,εναν καυκασιο ποιμενικο,τοκαθενα εχει το χωροτου,επιση ςκοτοπουλα χωριατικα και νανακια, και σπιτι πολλα καναρινακαι και καρδερινες-γενημμενες σε μενα εκτροφηςμουδηλαδη! απο πολυμικρη ειχ αδιαφορα ζωα,χελωνες ξηρας καιθαλασσας,παπαγαλους,κουνελια,χαμστερ,ψαρια,γατες γιαπολλ αχρονια και ο γιατρο ςμο υμου ειεπ ενα αποφευγω μονο τις γατες,επειδη ειχα πολλα χρονι α και απομικρη μας κανει εντυπωση ππου δνεεχω αντισωματα στο τοξοπλασμα...διανυω την 20η εβδομαδα κυησης....

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...