Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορομάνες και τουαλέτα


Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Kαι τα τσίσα τί τα έκανες μετά? Όχι, το παιδάκι που κάνει την ανάγκη του στο δεντράκι, δεν με ενοχλεί καθόλου. Καμία σχέση με τον ταρίφα. Ο οποίος είναι ενήλικας και μπορεί να κρατηθεί μέχρι να βρει ένα  goodys, να πάρει έναν καφέ και να κάνει την ανάγκη του. Το να ακουμπάμε γιογιό σε δημόσιους χώρους και τουαλέτες.. ίου! Σιχαίνομαι!

 

To potette λειτουργεί με συγκεκριμένο τρόπο. Φοράει σακούλα που το καλύπτει, έχει απορροφητικό χαρτί μέσα (υλικό σαν αυτό που βάζουν στις πάνες εκμάθησης των σκυλιών, που δεν αφήνει υγρά, δε μυρίζει) και με πολύ εύκολο τρόπο δένεις τη σακούλα και τη πετάς σε κάδο. Δεν το ακουμπάς πρακτικά πουθενά. Επίσης, (επειδή δεν ξέρω) τα αγόρια όταν κατουράνε δε σκουπίζονται; Δε χρειάζονται χαρτί; Εμείς το ρίχναμε στη σακουλίτσα. Με τα κακά τι κάνετε;

 

Πάντως και το να μυρίζει το παρκάκι κατουρλίλα, ε δε το λες και ευχάριστο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vtgian said:

 

To potette λειτουργεί με συγκεκριμένο τρόπο. Φοράει σακούλα που το καλύπτει, έχει απορροφητικό χαρτί μέσα (υλικό σαν αυτό που βάζουν στις πάνες εκμάθησης των σκυλιών, που δεν αφήνει υγρά, δε μυρίζει) και με πολύ εύκολο τρόπο δένεις τη σακούλα και τη πετάς σε κάδο. Δεν το ακουμπάς πρακτικά πουθενά. Επίσης, (επειδή δεν ξέρω) τα αγόρια όταν κατουράνε δε σκουπίζονται; Δε χρειάζονται χαρτί; Εμείς το ρίχναμε στη σακουλίτσα. Με τα κακά τι κάνετε;

 

Πάντως και το να μυρίζει το παρκάκι κατουρλίλα, ε δε το λες και ευχάριστο :)

Σε παρκάκι μέσα δεν θα τον έβαζα ποτέ. Είπαμε. Αν χρειαστεί, βγαίνουμε πιο έξω. Συνήθως περιτριγυρίζονται από δέντρα τα πάρκα. Δεν χρειάζεται να σκουπιστούν. Τινάζουν το πουλάκι τους :-D Κακά δεν έχει ζητήσει ποτέ σε βόλτα/εξωτερικό χώρο. Αν ποτέ χρειαστεί, και δεν έχουμε πρόσβαση σε τουαλέτα, θα κάνουμε όπως με τα σκυλάκια! Σε ερημιά και θα τα μαζέψουμε. Έχω πάντα μωρομάντηλα και σακουλίτσα μαζί μου. Αλλά δεν έχει χρειαστεί ποτέ ως τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Yπάρχουν αγοράκια που σκουπίζονται όταν κάνουν τσίσα; Ομολογώ ότι ούτε καν το είχα φανταστεί ότι γίνεται αυτό.

Γιατί να μην σκουπίζονται; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Τινάζουν το πουλάκι τους και δεν λερώνονται. Οι άντρες σκουπίζονται? Βέβαια μετά πλένουμε χεράκια. 

Έχω την εντύπωση ότι οι μεγάλοι δεν σκουπίζονται αλλά δεν με ενθουσιάζει η ιδέα και πραγματικά δεν θέλω να ξέρω λεπτομερειες ή το σκεπτικό τους... Εγω του έχω μάθει να σκουπιζεται πάντως, ίσα ίσα να ακουμπάει ένα κομματάκι χαρτι. Δεν χρειάζεται; 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εμείς ήμασταν όλο γυναίκες σπίτι, δεν είχα παρατηρήσει ποτέ τι ακριβώς κάνουν οι άντρες στην τουαλετα, δηλαδή αν κάνουν χαμό. Ο μπαμπάς μου χρησιμοποιούσε το wc κ το καθάριζε η μαμα μου σίγουρα. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση το άφηνε, εμείς πηγαίναμε στο άλλο μπάνιο. Ο άντρας μου γενικα το αφήνει καθαρό, δηλαδή το σκουπίζει. Ο άντρας μου γενικα όταν κάνει μια δουλειά σκουπίζει ο,τι έχει αφήσει. Εγω αντιθετα τα αφήνω για όταν καθαρίσω μετά. Νεροχύτη με υπολείμματα ή σαπουνάδες στον πάγκο, οδοντόκρεμα κολλημένη στον νιπτήρα, τρίχες στο μπάνιο. Γενικα δεν μαζεύω ποτέ μετά από μια δουλειά γιατί πάντα θεωρώ ότι θα κάνω μετά ένα καλό μάζεμα κ καθαριότητα κ είμαι αδιόρθωτη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή εμείς ήμασταν όλο γυναίκες σπίτι, δεν είχα παρατηρήσει ποτέ τι ακριβώς κάνουν οι άντρες στην τουαλετα, δηλαδή αν κάνουν χαμό. Ο μπαμπάς μου χρησιμοποιούσε το wc κ το καθάριζε η μαμα μου σίγουρα. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση το άφηνε, εμείς πηγαίναμε στο άλλο μπάνιο. Ο άντρας μου γενικα το αφήνει καθαρό, δηλαδή το σκουπίζει. Ο άντρας μου γενικα όταν κάνει μια δουλειά σκουπίζει ο,τι έχει αφήσει. Εγω αντιθετα τα αφήνω για όταν καθαρίσω μετά. Νεροχύτη με υπολείμματα ή σαπουνάδες στον πάγκο, οδοντόκρεμα κολλημένη στον νιπτήρα, τρίχες στο μπάνιο. Γενικα δεν μαζεύω ποτέ μετά από μια δουλειά γιατί πάντα θεωρώ ότι θα κάνω μετά ένα καλό μάζεμα κ καθαριότητα κ είμαι αδιόρθωτη. 

Χαχα είσαι ο άντρας του σπιτιού!!! Συνήθως γίνεται το αντίθετο!! :mrgreen:

 

Ρώτησα από περιέργεια τον άντρα μου αν σκουπίζεται κ μου είπε ναι κ να σκουπίζω κ τον μικρό όταν θα πηγαίνει τουαλέτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Επειδή εμείς ήμασταν όλο γυναίκες σπίτι, δεν είχα παρατηρήσει ποτέ τι ακριβώς κάνουν οι άντρες στην τουαλετα, δηλαδή αν κάνουν χαμό. Ο μπαμπάς μου χρησιμοποιούσε το wc κ το καθάριζε η μαμα μου σίγουρα. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση το άφηνε, εμείς πηγαίναμε στο άλλο μπάνιο. Ο άντρας μου γενικα το αφήνει καθαρό, δηλαδή το σκουπίζει. Ο άντρας μου γενικα όταν κάνει μια δουλειά σκουπίζει ο,τι έχει αφήσει. Εγω αντιθετα τα αφήνω για όταν καθαρίσω μετά. Νεροχύτη με υπολείμματα ή σαπουνάδες στον πάγκο, οδοντόκρεμα κολλημένη στον νιπτήρα, τρίχες στο μπάνιο. Γενικα δεν μαζεύω ποτέ μετά από μια δουλειά γιατί πάντα θεωρώ ότι θα κάνω μετά ένα καλό μάζεμα κ καθαριότητα κ είμαι αδιόρθωτη. 

Εγώ σαν τον άντρα σου. Φτιάχνω φαγητό ή γλυκό και ταυτόχρονα τακτοποιώ ό,τι δεν χρειάζομαι , πετάω τα άχρηστα, βάζω στο πλυντήριο τα σκεύη που δεν χρειάζομαι, και καθαρίζω τον πάγκο γιατί θέλω να είναι καθαρά εκεί που μαγειρεύω και να μην έχει ακαταστασία. Η κολλημένη οδοντόκρεμα στο νιπτήρα με τρελαίνει. Μου φάινεται αδιανόητο να την αφήσει κανείς. Επίσης όταν χτενίζομαι, βγάζω πάντα τις τρίχες από τη βούρτσα, τις πετάω και τσεκάρω κάτω για τρίχες, τις οποίες μαζεύω με μωρομάντηλο. Επίσης τα πεταμένα ρούχα μου προκαλούν πανικό. Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να αλλάξεις και να μην τακτοποιήσεις ή βάλεις πλυντήριο τα ρούχα σου. Ρούχα του άντρα μου , μπορεί να βρεις μέχρι και πάνω στην τραπεζαρία..

Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικός μου γιος έμαθε όρθιος να κάνει τσισα έτσι βολεύτηκε και εξακολουθεί να κάνει. Φτάνει πλέον χωρίς σκαμνί και βρίσκει στοχο τις περισσότερες φορές. Υπενθυμίζω να καθαρίζει με μαντηλάκια περισσότερο για να του μείνει συνήθεια, μετά αναλαμβανω εγώ. 

 

Σκουπίζεται και ο δικός μου, δεν του το έδειξα μόνος του το ανακάλυψε! 

 

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Πάντως και το να μυρίζει το παρκάκι κατουρλίλα, ε δε το λες και ευχάριστο :)

Ένα παιδάκι που θα κάνει την ανάγκη του στο δέντρο δεν με ενοχλεί. Τουλάχιστον ενοχλητικό είναι τα περιττώματα των κατοικίδιων που αφήνουν οι ιδιοκτήτες τους στο δρόμο, στο πεζοδρόμιο, στα παρτέρια! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ρούχα του άντρα μου , μπορεί να βρεις μέχρι και πάνω στην τραπεζαρία..

Στα ρουχα δυστυχως δεν το εχει. Τακτοποιεί τα πουκάμισα ή οππιο αλλο πιο καλο φοραει, αλλα τα υπολοιπα ειναι οπουδηποτε. Στην πλατη της καρέκλας που κανω μαθημα πχ, και σηκωνομαι καμια φορα για να πιασω καποιο αλλο βιβλιο κ η καμερα δειχνει μια πιτζάμα στην καρεκλα! ρεζιλι. Εγω εχω θεμα, αν ερχεται καποιος το σπίτι να δειχνει άψογο σαν ακατοίκητο. Την υπολοιπη μερα, δεν ειναι οτι δεν με ενοχλουν, με ενοχλουν απλως δεν τελειωνω ποτε τις δουλειες, κανω πολλα ταυτοχρονα κ τα αφηνω ολα να εκκρεμούν. πχ πλενω δοντια, λερωνεται ο νιπτήρας, εχω ηδη σξεφτει οτι θελω να βαλω πλυντηριο κ το αφηνω για να βαλω το πλυντηριο για να μην καθυςτερηςει, κ μετά έχω ξεχάσει οτι θα καθάριζα τον νιπτηρα κ ασχολουμαι με τον νεροχυτη που εθχα απο πριν, κ μετα συνειδητοποιω οτι εχω και ησυχια κ ειναι ευκαιρια να διαβασω, κ ετσι τα αφηνω ολα, κ μετα με θελει ο μικρος κ ετσι δεν τελειωνω τιποτα παντα κε τη δικαιολογια οτι με διέκοψε το παιδι. Αν ημουν αντρας κ αφηνα κ την τουαλετα ετσι, νομιζω οτι η γυναικα μου θα με έστελνε να κατουραω σε ξυλινη τουαλετα στον κήπο. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα ο δικός μου γιος έμαθε να κάνει όρθιος του αρέσει να λερώνει αλλά όχι γιατί θέλει να λερωσει αλά γιατί του αρέσει να ποτιζει όπως κάνει κ στην εξοχή, τώρα σιγά σιγά προσπαθώ να του μάθω ότι πρέπει να τα κάνει μέσα στη λεκανη κ όχι δεξιά κ αριστερά όπως όταν είναι έξω.. Εγω πάντα έχω ένα πανάκι με μικροίνες ψεκαζω με ντετολ κ καθαρίζω.. Δε του έχω μάθει ακόμα να καθαρίζει γιατί δεν είναι έτοιμος ακόμα να το κάνει αυτό.. 

Και ο δικός μου άντρα σκουπιζεται μετα την τουαλέτα πάντα..!! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Yπάρχουν αγοράκια που σκουπίζονται όταν κάνουν τσίσα; Ομολογώ ότι ούτε καν το είχα φανταστεί ότι γίνεται αυτό.

Τα δικά μου εκνευριζονται αν δεν έχει χαρτί να σκουπιστουν. Δεν τους αρέσει καθόλου η αίσθηση να ανεβάσουν το εσώρουχο αν δεν έχουν σκουπιστει πρώτα. 

Απο λίμνες πάντως δυστυχώς άφθονες. Ειδικά το πρωί που κατουριουνται πολύ και τους βγαίνει με πίεση είναι συχνό φαινόμενο να τα κάνουν λίμπα, είτε όρθιοι είτε καθιστοι (γιατί και καθιστοι λερώνουν υπό συνθήκες). Ο αντρας μου παντως ευτυχως δεν έχει αφήσει ποτέ του λερωμένα και να πω την αλήθεια δεν το είχα προσέξει μέχρι τώρα που το αναφέρατε! Το είχα δεδομένο ότι ως ενήλικας οφείλει να αφήνει την τουαλέτα καθαρή. Και τα αγόρια μου πάντως αισθάνονται άσχημα όταν λερώνουν. Ο μικρός ειδικά μέχρι που στεναχωριέται κιόλας, χωρίς να τον έχει μαλώσει ποτέ κανεις γι αυτό όμως. Ο μεγάλος πλέον μπορεί να κάνει και τον κινέζο.. εμείς όμως ξέρουμε πάντα ποιος είναι ο "ενοχος".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ένα παιδάκι που θα κάνει την ανάγκη του στο δέντρο δεν με ενοχλεί. Τουλάχιστον ενοχλητικό είναι τα περιττώματα των κατοικίδιων που αφήνουν οι ιδιοκτήτες τους στο δρόμο, στο πεζοδρόμιο, στα παρτέρια! 

Το δεύτερο το αφήνω ασχολίαστο...

Για το πρώτο πάντως έχω να πω η οπτική έχει σχέση και με το που ζει κάποιος. Δηλαδή έχω παρατηρήσει ότι (συνήθως) όσοι έχουν μεγαλώσει-ζουν κοντά σε φύση (είτε σε επαρχιακή, είτε με περιαστική περιοχή) είναι πιο χαλαροί με το "παιδάκι κάνει τσισάκια στο δεντράκι". Και λογικό διότι υπάρχει άπλα και βλάστηση, κι εύκολα βρίσκεις δεντράκι-θαμνάκι-βραχάκι-λοφάκι κάπως πιο απομακρυσμένο από πέρασμα. Όσοι ζούμε σε αστική περιοχή ότι δεντράκι-θαμνάκι-βραχάκι-λοφάκι έχουμε είναι είτε σε πάρκο, είτε σε παιδική χαρά, είτε σε παρτέρι πεζοδρομίου, είτε σε νησίδα, κλπ. Κοινώς σε χώρο που αποτελεί πέρασμα, χώρο που διέρχονται ανά τακτά διαστήματα άνθρωποι. Οπότε κατ'εμέ δεν είναι καθόλου ok το "παιδάκι κάνει τσισάκια στο δεντράκι" (δεν μιλώ για έκτακτη ανάγκη μεγάλου παιδιού) γιατί το δεντράκι είναι είτε δίπλα εκεί που παίζω μπάλα, είτε εκεί που στρώνω για πικ νικ, είτε κοντά στην είσοδο του σπιτιού μου, κλπ. Για να μην θυμηθώ και τον πιτσιρίκο που έκανε τσίσα στην αμμοδόχο της παιδικής κι ο μπαμπάς γελούσε...τον άλλον πιτσιρίκο που έκανε τσίσα στα χαλίκια μπροστά στο τέλος της τσουλήθρας... και δεν ξεχνώ και την "βουκολική-αρωματική" ιστορία της @kotsifikos στην ταβέρνα της πλατείας το καλοκαίρι...

Κι εμείς με το γιο-γιο (σαν της @vtgian) πάντα στην τσάντα κυκλοφορούμε. Απλώς δεν αγοράζουμε τις αυθεντικές σακουλίτσες (λόγω κόστους). Βάζουμε την κλασική σακουλίτσα για το δοχείο απορριμμάτων του μπάνιου και χαρτί κουζίνας ή υγείας κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Το δεύτερο το αφήνω ασχολίαστο...

Για το πρώτο πάντως έχω να πω η οπτική έχει σχέση και με το που ζει κάποιος. Δηλαδή έχω παρατηρήσει ότι (συνήθως) όσοι έχουν μεγαλώσει-ζουν κοντά σε φύση (είτε σε επαρχιακή, είτε με περιαστική περιοχή) είναι πιο χαλαροί με το "παιδάκι κάνει τσισάκια στο δεντράκι". Και λογικό διότι υπάρχει άπλα και βλάστηση, κι εύκολα βρίσκεις δεντράκι-θαμνάκι-βραχάκι-λοφάκι κάπως πιο απομακρυσμένο από πέρασμα. Όσοι ζούμε σε αστική περιοχή ότι δεντράκι-θαμνάκι-βραχάκι-λοφάκι έχουμε είναι είτε σε πάρκο, είτε σε παιδική χαρά, είτε σε παρτέρι πεζοδρομίου, είτε σε νησίδα, κλπ. Κοινώς σε χώρο που αποτελεί πέρασμα, χώρο που διέρχονται ανά τακτά διαστήματα άνθρωποι. Οπότε κατ'εμέ δεν είναι καθόλου ok το "παιδάκι κάνει τσισάκια στο δεντράκι" (δεν μιλώ για έκτακτη ανάγκη μεγάλου παιδιού) γιατί το δεντράκι είναι είτε δίπλα εκεί που παίζω μπάλα, είτε εκεί που στρώνω για πικ νικ, είτε κοντά στην είσοδο του σπιτιού μου, κλπ. Για να μην θυμηθώ και τον πιτσιρίκο που έκανε τσίσα στην αμμοδόχο της παιδικής κι ο μπαμπάς γελούσε...τον άλλον πιτσιρίκο που έκανε τσίσα στα χαλίκια μπροστά στο τέλος της τσουλήθρας... και δεν ξεχνώ και την "βουκολική-αρωματική" ιστορία της @kotsifikos στην ταβέρνα της πλατείας το καλοκαίρι...

Κι εμείς με το γιο-γιο (σαν της @vtgian) πάντα στην τσάντα κυκλοφορούμε. Απλώς δεν αγοράζουμε τις αυθεντικές σακουλίτσες (λόγω κόστους). Βάζουμε την κλασική σακουλίτσα για το δοχείο απορριμμάτων του μπάνιου και χαρτί κουζίνας ή υγείας κάτω.

 

 

Ναι, νομίζω ότι όσοι αφήνουμε τα παιδιά μας να κάνουν τσίσα στη φύση, δεν εννοούμε ούτε σε νεραντζιά στην Σόλωνος, ούτε στην άκρη της παιδικής χαράς, αλλά εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν (σχετικά εξοχική έκταση δηλαδή). Το να κατουράς στην παιδική χαρά και δίπλα από τα τραπέζια των άλλων, ασχολίαστο...

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ από τα πιο "ακραία" που έχω δει είναι παιδάκι να κατουράει λίγο παραδίπλα από Εύζωνα, μέσα σε πολύ κόσμο-συνωστισμό, κατά τη διάρκεια του Μαραθωνίου...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Το δεύτερο το αφήνω ασχολίαστο...

Για το πρώτο πάντως έχω να πω η οπτική έχει σχέση και με το που ζει κάποιος. Δηλαδή έχω παρατηρήσει ότι (συνήθως) όσοι έχουν μεγαλώσει-ζουν κοντά σε φύση (είτε σε επαρχιακή, είτε με περιαστική περιοχή) είναι πιο χαλαροί με το "παιδάκι κάνει τσισάκια στο δεντράκι". Και λογικό διότι υπάρχει άπλα και βλάστηση, κι εύκολα βρίσκεις δεντράκι-θαμνάκι-βραχάκι-λοφάκι κάπως πιο απομακρυσμένο από πέρασμα. Όσοι ζούμε σε αστική περιοχή ότι δεντράκι-θαμνάκι-βραχάκι-λοφάκι έχουμε είναι είτε σε πάρκο, είτε σε παιδική χαρά, είτε σε παρτέρι πεζοδρομίου, είτε σε νησίδα, κλπ. Κοινώς σε χώρο που αποτελεί πέρασμα, χώρο που διέρχονται ανά τακτά διαστήματα άνθρωποι. Οπότε κατ'εμέ δεν είναι καθόλου ok το "παιδάκι κάνει τσισάκια στο δεντράκι" (δεν μιλώ για έκτακτη ανάγκη μεγάλου παιδιού) γιατί το δεντράκι είναι είτε δίπλα εκεί που παίζω μπάλα, είτε εκεί που στρώνω για πικ νικ, είτε κοντά στην είσοδο του σπιτιού μου, κλπ. Για να μην θυμηθώ και τον πιτσιρίκο που έκανε τσίσα στην αμμοδόχο της παιδικής κι ο μπαμπάς γελούσε...τον άλλον πιτσιρίκο που έκανε τσίσα στα χαλίκια μπροστά στο τέλος της τσουλήθρας... και δεν ξεχνώ και την "βουκολική-αρωματική" ιστορία της @kotsifikos στην ταβέρνα της πλατείας το καλοκαίρι...

Κι εμείς με το γιο-γιο (σαν της @vtgian) πάντα στην τσάντα κυκλοφορούμε. Απλώς δεν αγοράζουμε τις αυθεντικές σακουλίτσες (λόγω κόστους). Βάζουμε την κλασική σακουλίτσα για το δοχείο απορριμμάτων του μπάνιου και χαρτί κουζίνας ή υγείας κάτω.

Στο νου μου έχω αυτό που ανέφερε η @ΑΡΓΚ. Τα παραδείγματα που έφερες με την παιδική χαρά και την ταβέρνα με αφήνουν κι εμένα άφωνη. Αλλά δεν θα παρεξηγουσα ένα παιδάκι γύρω στα 2-4 που ίσως να εκπαιδεύεται στην τουαλέτα αν έκανε τσισα σε ένα θάμνο, σ' ενα δέντρο απόμερο. 

 

4 ώρες πρίν, samsympan είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου όχι απλά σκουπίζεται, αλλά ξεπλένεται με νερό!! Αλλιώς λέει λερώνεται το εσώρουχο. Και θεωρεί ότι έτσι είναι καλύτερο να κάνουμε όλοι, άντρες και γυναίκες. (Εγώ χαλάω έναν τόνο χαρτί). 

 

Για τα παιδάκια νομίζω δεν παίζει ρόλο το φύλο, νομίζω ολα γενικά βαριουνται να σκουπιστουν. Εγώ σίγουρα μέχρι τα μέσα του δημοτικού δεν σκουπιζομουν. Πιστεύω ότι και κορίτσια και αγόρια πρέπει να μάθουν να σκουπίζονται.

Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2021 at 5:46 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Νομίζω ότι βασανίζεστε άδικα. Αν συμβαίνει αυτό συστηματικά, δεν είναι έτοιμος για όρθιος. Νομίζω είναι πολύ συνηθισμένο και μέχρι 4-5 ετών να κάθονται τα αγόρια.

 

Μα, ξέρεις τί γίνεται; Δεν του περνάει καν από το μυαλό να είναι καθιστός, έτσι έχει μάθει και το να το παει καθιστός θα είναι μια εντελώς νέα εκμάθηση που δεν του βγαίνει φυσικά. Δηλαδή δεν τον έβαλα εγώ να κατουράει όρθιος, του ήρθε τόσο φυσικά που δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να το κανω αλλιώς. Δεν ειναι θέμα ντροπής δλδ ή οτιδήποτε άλλο, εκείνος το επιλέγει. 

On 1/22/2021 at 4:41 PM, Deena said:

 Πάντως, ομολογώ ότι όταν έκανα εκπαίδευση τουαλέτας, δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό να τον βάζουμε να κάνει τσίσα όρθιος, δεν ξέρω γιατί. Δεν είναι δηλαδή ότι το σκέφτηκα και το απέρριψα, δεν το σκέφτηκα καν. Και στην βόλτα δηλαδή, έπαιρνα μαζί το φορητό γιογιό. 

 

Λοιπόν, όπως είπα και πιο πάνω, σε εμένα έγινε το ίδιο αλλά από την ανάποδη: Δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να κανει τσίσα καθιστός, θα ήταν τελείως αφύσικο να το κάνει, δεν του έβγαινε καθόλου. Από την αρχή του βγήκε τελείως αυθόρμητο το όρθιο, θα ήταν νέα εκπαίδευση να τον βάλω να καθίσει.

On 1/22/2021 at 11:26 PM, Yovanna said:

Ρούχα του άντρα μου , μπορεί να βρεις μέχρι και πάνω στην τραπεζαρία..

 

Αυτό το κάνει και ο δικός μου και νόμιζα πως ήταν ο μόνος!!! Τί στο καλό τους εξιτάρει στην τραπεζαρία και αφήνουν τα ρούχα τους, μου λες;

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 4:49 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Στο νου μου έχω αυτό που ανέφερε η @ΑΡΓΚ. Τα παραδείγματα που έφερες με την παιδική χαρά και την ταβέρνα με αφήνουν κι εμένα άφωνη. Αλλά δεν θα παρεξηγουσα ένα παιδάκι γύρω στα 2-4 που ίσως να εκπαιδεύεται στην τουαλέτα αν έκανε τσισα σε ένα θάμνο, σ' ενα δέντρο απόμερο. 

 

Μου εχει τυχει το εξης τραγικο,και απο τοτε φοβαμαι σε καθε μας βολτα μην ξανατυχει. Ο γιος μου,3 ετων. Παμε βολτα στο lock down, κλειστα τα παντα, και ειμαστε σε σχετικα κεντρικο δρομο της περιοχης, μονο με σπιτια γυρω γυρω. Και λεει: θελω κακα,δεν κρατιεμαι.  Καμια επιλογη! Τον εβαλα σε ενα δεντρακι,τα εκανε,τα μαζεψα με χαρτομαντηλα κλπ. Αλλα ντρεπομουν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!  
απο την αλλη,στη βολτα εχω μαζι την τσαντα μου μονο,με μια αλλαξια ρουχα δικα του μεσα. Δεν βολευει να κουβαλαω και φορητο γιογιο. Δεν θα με ενοχλουσε εμενα να δω καποιο παιδακι να κανει την αναγκη του σε δεντρακι,αλλα η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν οτι αυτοι που εμεναν στα σπιτια γυρω γυρω δεν θα χαιροντουσαν αν μας εβλεπαν. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, irin είπε:

Μου εχει τυχει το εξης τραγικο,και απο τοτε φοβαμαι σε καθε μας βολτα μην ξανατυχει. Ο γιος μου,3 ετων. Παμε βολτα στο lock down, κλειστα τα παντα, και ειμαστε σε σχετικα κεντρικο δρομο της περιοχης, μονο με σπιτια γυρω γυρω. Και λεει: θελω κακα,δεν κρατιεμαι.  Καμια επιλογη! Τον εβαλα σε ενα δεντρακι,τα εκανε,τα μαζεψα με χαρτομαντηλα κλπ. Αλλα ντρεπομουν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!  
απο την αλλη,στη βολτα εχω μαζι την τσαντα μου μονο,με μια αλλαξια ρουχα δικα του μεσα. Δεν βολευει να κουβαλαω και φορητο γιογιο. Δεν θα με ενοχλουσε εμενα να δω καποιο παιδακι να κανει την αναγκη του σε δεντρακι,αλλα η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν οτι αυτοι που εμεναν στα σπιτια γυρω γυρω δεν θα χαιροντουσαν αν μας εβλεπαν. 

Κοίταξε αυτή ήταν μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Νομιζω οι γονείς με μικρά παιδιά θα έδειχναν κατανόηση. Είναι άβολο αλλά ανθρωπινο. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 10:13 ΠΜ, samsympan είπε:

 

Για το πρώτο πάντως έχω να πω η οπτική έχει σχέση και με το που ζει κάποιος. Δηλαδή έχω παρατηρήσει ότι (συνήθως) όσοι έχουν μεγαλώσει-ζουν κοντά σε φύση (είτε σε επαρχιακή, είτε με περιαστική περιοχή) είναι πιο χαλαροί με το "παιδάκι κάνει τσισάκια στο δεντράκι". Και λογικό διότι υπάρχει άπλα και βλάστηση, κι εύκολα βρίσκεις δεντράκι-θαμνάκι-βραχάκι-λοφάκι κάπως πιο απομακρυσμένο από πέρασμα. Όσοι ζούμε σε αστική περιοχή ότι δεντράκι-θαμνάκι-βραχάκι-λοφάκι έχουμε είναι είτε σε πάρκο, είτε σε παιδική χαρά, είτε σε παρτέρι πεζοδρομίου, είτε σε νησίδα, κλπ. Κοινώς σε χώρο που αποτελεί πέρασμα, χώρο που διέρχονται ανά τακτά διαστήματα άνθρωποι. Οπότε κατ'εμέ δεν είναι καθόλου ok το "παιδάκι κάνει τσισάκια στο δεντράκι" (δεν μιλώ για έκτακτη ανάγκη μεγάλου παιδιού) γιατί το δεντράκι είναι είτε δίπλα εκεί που παίζω μπάλα, είτε εκεί που στρώνω για πικ νικ, είτε κοντά στην είσοδο του σπιτιού μου, κλπ. Για να μην θυμηθώ και τον πιτσιρίκο που έκανε τσίσα στην αμμοδόχο της παιδικής κι ο μπαμπάς γελούσε...τον άλλον πιτσιρίκο που έκανε τσίσα στα χαλίκια μπροστά στο τέλος της τσουλήθρας... και δεν ξεχνώ και την "βουκολική-αρωματική" ιστορία της @kotsifikos στην ταβέρνα της πλατείας το καλοκαίρι...

Κι εμείς με το γιο-γιο (σαν της @vtgian) πάντα στην τσάντα κυκλοφορούμε. Απλώς δεν αγοράζουμε τις αυθεντικές σακουλίτσες (λόγω κόστους). Βάζουμε την κλασική σακουλίτσα για το δοχείο απορριμμάτων του μπάνιου και χαρτί κουζίνας ή υγείας κάτω.

 

Αυτό ακριβώς! Δεν είναι το ίδιο επαρχία με τα πάρκα της Αττικής κακά τα ψέματα.

Ούτε εμείς χρησιμοποιήσαμε ποτέ τις επίσημες σακούλες, για την ακρίβεια και το potette μας "μαϊμού" ήταν. Απλά πήρα πάνες σκύλων, της έκοψα σε μεγάλα τετράγωνα και είχα έτοιμες απλές σακούλες απορριμμάτων με πανάκια. Το είχα μεγάλο άγχος το θέμα τουαλέτας και επειδή ήταν πολύ μικρή η δική μου όταν ξεκινήσαμε και μου έλυσε τα χέρια. Από τα πιο πρακτικά πράγματα που αγόρασα ποτέ.

 

On 23/1/2021 at 10:06 ΜΜ, little lamb είπε:

Εμένα ο άντρας μου όχι απλά σκουπίζεται, αλλά ξεπλένεται με νερό!! Αλλιώς λέει λερώνεται το εσώρουχο. Και θεωρεί ότι έτσι είναι καλύτερο να κάνουμε όλοι, άντρες και γυναίκες. (Εγώ χαλάω έναν τόνο χαρτί). 

 

Και δίκιο έχει για το νερό. Και επίσης σημαντικός (που πολλά κοριτσάκια δεν το ξέρουν δυστυχώς) ο τρόπος που σκουπιζόμαστε.

 

On 24/1/2021 at 12:01 ΜΜ, Belmar είπε:

Λοιπόν, όπως είπα και πιο πάνω, σε εμένα έγινε το ίδιο αλλά από την ανάποδη: Δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να κανει τσίσα καθιστός, θα ήταν τελείως αφύσικο να το κάνει, δεν του έβγαινε καθόλου. Από την αρχή του βγήκε τελείως αυθόρμητο το όρθιο, θα ήταν νέα εκπαίδευση να τον βάλω να καθίσει.

Έτσι όπως το θέτεις, το μόνο που μπορείς πλέον να κάνεις είναι να του μάθει να καθαρίζει. Πιτσιλιές πάντα κάνουν λόγω της πίεσης που δεν μπορούν να ελέγξουν. Οπότε, ξανά και ξανά, επανάληψη μέχρι να το εμπεδώσει. Επίσης, πες του ότι αν αφήνετε όλοι σας βρώμικη τη τουαλέτα, την επόμενη φορά που θα θέλει να κάνει κακά του (και εκεί αναγκαστικά θα καθίσει) θα είναι πάνω σε τσίσα του ή του μπαμπά!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, irin είπε:

Μου εχει τυχει το εξης τραγικο,και απο τοτε φοβαμαι σε καθε μας βολτα μην ξανατυχει. Ο γιος μου,3 ετων. Παμε βολτα στο lock down, κλειστα τα παντα, και ειμαστε σε σχετικα κεντρικο δρομο της περιοχης, μονο με σπιτια γυρω γυρω. Και λεει: θελω κακα,δεν κρατιεμαι.  Καμια επιλογη! Τον εβαλα σε ενα δεντρακι,τα εκανε,τα μαζεψα με χαρτομαντηλα κλπ. Αλλα ντρεπομουν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!  
απο την αλλη,στη βολτα εχω μαζι την τσαντα μου μονο,με μια αλλαξια ρουχα δικα του μεσα. Δεν βολευει να κουβαλαω και φορητο γιογιο. Δεν θα με ενοχλουσε εμενα να δω καποιο παιδακι να κανει την αναγκη του σε δεντρακι,αλλα η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν οτι αυτοι που εμεναν στα σπιτια γυρω γυρω δεν θα χαιροντουσαν αν μας εβλεπαν. 

 

Ένα παιδάκι 2, 3 και παραπάνω που κάνει την ανάγκη του και οι γονείς προσπαθούσαν να καθαρίσουν, δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν φυσιολογικό άνθρωπο να ενοχλείται. Να ήταν ανοιχτά τα πάντα και να αγνοούσατε τα καταστήματα με τουαλέτες και να πηγαίνατε δίπλα από εκεί που ο άλλος πίνει τον καφέ του , θα ήταν λογικό να σας βρίσουν, αλλά αν κάποιος ενοχλείται από μία κατάσταση έκτακτης ανάγκης, έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...