Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορομάνες και τουαλέτα


Recommended Posts

Αγορομάνες, τί κάνετε με την καθαριότητα της τουαλέτας όταν τα βλαστάρια σας αρχίζουν να τη χρησιμοποιούν; Είστε με την σφουγγαρίστρα και τα βετεξ αγγαλιά; Έχετε βρει κάποιο κόλπο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Belmar είπε:

Αγορομάνες, τί κάνετε με την καθαριότητα της τουαλέτας όταν τα βλαστάρια σας αρχίζουν να τη χρησιμοποιούν; Είστε με την σφουγγαρίστρα και τα βετεξ αγγαλιά; Έχετε βρει κάποιο κόλπο;

:-)  Τον πρήζω να σημαδεύει καλά, να σκουπίζεται και να πλένει χέρια! Αυτά που βλέπω ότι δεν κάνουν οι περισσότεροι άντρες και δεν θέλω να γίνει έτσι!

Όταν φεύγουν γύρω γύρω κατά λάθος, έχω μαντηλάκια dettol για επιφάνειες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

:-)  Τον πρήζω να σημαδεύει καλά, να σκουπίζεται και να πλένει χέρια! Αυτά που βλέπω ότι δεν κάνουν οι περισσότεροι άντρες και δεν θέλω να γίνει έτσι!

Όταν φεύγουν γύρω γύρω κατά λάθος, έχω μαντηλάκια dettol για επιφάνειες...

 

Δυστυχώς δεν τον πετυχαίνω πάντα όταν χρησιμοποιεί την τουαλέτα, έτσι οι διαρροές κυμαίνονται από ένα ποταμάκι στο πατωμα μέχρι απλά σταγονίτσες. Όπως και να έχει η τουαλέτα μου μυρίζει μονίμως δημόσια ουρητήρια, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου. Αυτό με τα μαντηλάκια το κάνω κι εγω, αλλά πόσο πια;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις εικονίτσες επάνω από τον μπιντέ με τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσει (σηκώνουμε καπάκι, τραβάμε καζανάκι, πλένουμε χεράκια)  εκτός από τη συζήτηση. 

Εμένα του έδειξε και ο άντρας μου τη διαδικασία... 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Aν είναι σε φάση να κατουράει το πάτωμα και όχι σταγόνες, θα πρέπει να κάθεται ακόμη σε αυτή την ηλικία, δεν είναι "ντροπη". Αν είναι απλά σταγόνες, του μαθαίνεις να καθαρίζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aν είναι σε φάση να κατουράει το πάτωμα και όχι σταγόνες, θα πρέπει να κάθεται ακόμη σε αυτή την ηλικία, δεν είναι "ντροπη". Αν είναι απλά σταγόνες, του μαθαίνεις να καθαρίζει.

 

Αυτό βασικά.

 

Τί ηλικία έχει το παιδί?

 

Ο δικός μου μέχρι τα 5-6 περίπου μόνο καθιστός, του είχε δείξει ο μπαμπάς του πώς πρέπει να "τοποθετείται" ώστε να μην λερώνει (γιατί μπορεί να λερώσει ακόμα και καθιστός). Πάλι ο μπαμπάς του του έδειξε τί πρέπει να κάνει όταν κάνει όρθιος. Δεν έχω καθαρίσει ποτέ πουθενά, στο πάτωμα βασικά ποτέ δεν έχει λερώσει, την λεκάνη αν χρειάζεται την καθαρίζει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Αυτό βασικά.

 

Τί ηλικία έχει το παιδί?

 

Ο δικός μου μέχρι τα 5-6 περίπου μόνο καθιστός, του είχε δείξει ο μπαμπάς του πώς πρέπει να "τοποθετείται" ώστε να μην λερώνει (γιατί μπορεί να λερώσει ακόμα και καθιστός). Πάλι ο μπαμπάς του του έδειξε τί πρέπει να κάνει όταν κάνει όρθιος. Δεν έχω καθαρίσει ποτέ πουθενά, στο πάτωμα βασικά ποτέ δεν έχει λερώσει, την λεκάνη αν χρειάζεται την καθαρίζει μόνος του.

Εμένα όρθιος από την αρχή, στην αρχή αρχή με σκαμπουδάκι για να φτάνει. Πάτωμα λερώνει λίγο μόνο όταν δεν προλαβαίνει.. κατά τα άλλα λίιιγο γύρω γύρω στη λεκάνη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου όρθιος από τα 2,5. Πλέον πηγαίνει μόνος. Τον βοηθάω λίγο μετά να ανεβάσει τα ρούχα του. Πιτσιλάει τη λεκάνη, δεν μπορώ να πω. Ο άντρας μου λέει ότι είναι φυσιολογικό. Δείχνει τη διάθεση να τα καθαρίσει μόνος του, αλλά προτιμώ να τα καθαρίζω εγώ. Λάθος μου τώρα που το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Αυτό βασικά.

 

Τί ηλικία έχει το παιδί?

 

Ο δικός μου μέχρι τα 5-6 περίπου μόνο καθιστός, του είχε δείξει ο μπαμπάς του πώς πρέπει να "τοποθετείται" ώστε να μην λερώνει (γιατί μπορεί να λερώσει ακόμα και καθιστός). Πάλι ο μπαμπάς του του έδειξε τί πρέπει να κάνει όταν κάνει όρθιος. Δεν έχω καθαρίσει ποτέ πουθενά, στο πάτωμα βασικά ποτέ δεν έχει λερώσει, την λεκάνη αν χρειάζεται την καθαρίζει μόνος του.

 

Μπράβο του γιου αλλά και του μπαμπά, γιατί μιλώντας ως κοριτσομάνα, θα το εκτιμήσει δεόντως αυτό η μέλλουσα νύφη σας.

 

Ατυχήματα σίγουρα υπάρχουν αλλά δε θα πρέπει να είναι εντελώς ξεκάθαρο και απόλυτο ότι δεν αφήνουμε ούτε πιτσιλιά; Και αν δε μπορεί να καθαρίσει εύκολα το παιδί, γιατί είναι κακό να εξακολουθήσει να κάθεται μέχρι να μπορέσει; Μιλώντας ειδικά για το σπίτι, είναι περισσότερο ντροπή να κατουρά καθιστό από το να αφήνει βρώμικη τη λεκάνη; Ας συνεχίσει να κάθεται μέχρι να μπορέσει να καθαρίσει. Δεν είναι πιο σημαντικό να γίνει κατανοητός ο μηχανισμός "Πάμε τουαλέτα αλλά όταν βγαίνουμε την αφήνουμε πεντακάθαρη όπως όταν την βρήκαμε;" ασχέτως τρόπου που τη χρησιμοποιούμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

 

Μπράβο του γιου αλλά και του μπαμπά, γιατί μιλώντας ως κοριτσομάνα, θα το εκτιμήσει δεόντως αυτό η μέλλουσα νύφη σας.

 

 

Ισχύει αυτό....κι εγώ ευλογώ την πεθερά μου για το συγκεκριμένο θέμα, ειδικά καθώς είμαι παθούσα ως κόρη και αδερφή από τα παιδικά μου χρόνια!

Just now, Yovanna είπε:

Και ο δικός μου όρθιος από τα 2,5. Πλέον πηγαίνει μόνος. Τον βοηθάω λίγο μετά να ανεβάσει τα ρούχα του. Πιτσιλάει τη λεκάνη, δεν μπορώ να πω. Ο άντρας μου λέει ότι είναι φυσιολογικό. Δείχνει τη διάθεση να τα καθαρίσει μόνος του, αλλά προτιμώ να τα καθαρίζω εγώ. Λάθος μου τώρα που το σκέφτομαι.

 

Να του δείξει ο μπαμπάς τον τρόπο ώστε να λερώνει όσο το δυνατόν λιγότερο, αλλά και να καθαρίζει μετά. Ο δικός μου το δεχόταν πιο εύκολα όλο αυτό από τον μπαμπά του παρά από εμένα.

 

Σε μας έπαιξε και ρόλο ότι 2 στις 3 φορές πάνε και τα δύο μαζί τουαλέτα, εμπνέει το ένα το άλλο, τι να πω? Πάντως, δεν είναι να πει το ένα "Πάω για τσίσα" συνήθως πετάγεται και το άλλο "Α ναι, θέλω κι εγώ". Κάπως έτσι, όταν η μικρή έκοψε την πάνα λίγο πριν τα 2,5, ακολουθούσε τον μεγάλο από πίσω όταν πήγαινε τουαλέτα, οπότε έγινε αδιαπραγμάτευτο ότι δεν αφήνουμε την λεκάνη λερωμένη, γιατί αμέσως μετά θα κάτσει η μικρή αδερφή και κάπως έτσι εδραιώθηκε (σε συνδυασμό με το μπίρι-μπίρι αλλά και το παράδειγμα του μπαμπά φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, jellyfishch said:

Μπορείς να βάλεις εικονίτσες επάνω από τον μπιντέ με τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσει (σηκώνουμε καπάκι, τραβάμε καζανάκι, πλένουμε χεράκια)  εκτός από τη συζήτηση. 

Εμένα του έδειξε και ο άντρας μου τη διαδικασία... 

 

 

Ξέρει τη διαδικασία και την κάνει, αλλά λόγω ύψους δεν φτάνει καλά και ειδικά αν είναι βιαστικός έχει ατυχήματα. Κάποιες φορές το κάνει και παιχνίδι, εκεί τον διορθώνω. Αλλά διαρροές έχουμε πάντα.

2 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Aν είναι σε φάση να κατουράει το πάτωμα και όχι σταγόνες, θα πρέπει να κάθεται ακόμη σε αυτή την ηλικία, δεν είναι "ντροπη". Αν είναι απλά σταγόνες, του μαθαίνεις να καθαρίζει.

 

Επειδή έμαθε όρθιος και του βγαίνει φυσικά δεν θέλω να τον πάω στο καθιστό και βασικά και να γινόταν θα έπρεπε να γίνει ολόκληρη διαδικασία "επανεκπαίδευσης"

Link to comment
Share on other sites

Just now, Belmar είπε:

 

Ξέρει τη διαδικασία και την κάνει, αλλά λόγω ύψους δεν φτάνει καλά και ειδικά αν είναι βιαστικός έχει ατυχήματα. Κάποιες φορές το κάνει και παιχνίδι, εκεί τον διορθώνω. Αλλά διαρροές έχουμε πάντα.

 

Επειδή έμαθε όρθιος και του βγαίνει φυσικά δεν θέλω να τον πάω στο καθιστό και βασικά και να γινόταν θα έπρεπε να γίνει ολόκληρη διαδικασία "επανεκπαίδευσης"

Κατάλαβα. Πες του να σκύβει μπροστά όταν κάνει τσισάκια.. Πάντως κι εμείς έχουμε διαρροούλες ακόμη καμιά φορά...

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

Εμένα όρθιος από την αρχή, στην αρχή αρχή με σκαμπουδάκι για να φτάνει. Πάτωμα λερώνει λίγο μόνο όταν δεν προλαβαίνει.. κατά τα άλλα λίιιγο γύρω γύρω στη λεκάνη. 

 

 

Κι εμείς έχουμε σκαμπό στην τουαλέτα, αλλά μόνο για τον νιπτήρα. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να σου πω την αλήθεια να το βάλω στη λεκάνη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Να του δείξει ο μπαμπάς τον τρόπο ώστε να λερώνει όσο το δυνατόν λιγότερο, αλλά και να καθαρίζει μετά. Ο δικός μου το δεχόταν πιο εύκολα όλο αυτό από τον μπαμπά του παρά από εμένα.

Ο μπαμπάς του του έδειξε εξ αρχής. Τον βλέπω ότι κεντράρει, αλλά πολλές φορές πετάγεται σαν συντριβάνι και πιτσιλάει τη λεκάνη. Ο άντρας μου λέει ότι είναι λογικό και ότι είναι θέμα ανατομίας.. Παίρνει μαντηλάκι να καθαρίσει, αλλά δεν βλέπει ακριβώς πού είναι, οπότε καταλήγω να το κάνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Του έχω μάθει να καθαρίζει μόνος του, βέβαια για να το κατακτήσει πλήρως αυτό χρειάστηκε να το πω πολλές φορές.

 

Αυτό είναι σωστό, αλλά δεν μιλάμε πάντα για σταγόνες, αλλά για ποταμάκι. Εκεί χρειάζομαι εγώ οπωσδήποτε. Επιπλέον επειδή δεν φτάνει καλά, τις περισσότερες φορές το ατύχημα γινεται χωρίς να φταίει, δηλαδή όταν ψηλώσει 5-6 πόντους ακόμα θα μπορώ να του το "επιβάλλω" λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ο μπαμπάς του του έδειξε εξ αρχής. Τον βλέπω ότι κεντράρει, αλλά πολλές φορές πετάγεται σαν συντριβάνι και πιτσιλάει τη λεκάνη. Ο άντρας μου λέει ότι είναι λογικό και ότι είναι θέμα ανατομίας.. Παίρνει μαντηλάκι να καθαρίσει, αλλά δεν βλέπει ακριβώς πού είναι, οπότε καταλήγω να το κάνω εγώ.

 Εντάξει, το παιδί μικρό είναι, εννοείται ότι θα έχει και πιτσιλίσματα και διαρροές, λογικό θα είναι. Το ίδιο ισχύει και για την @Belmar καθώς από ό,τι καταλαβαίνω το αγοράκι της είναι επίσης μικρό.

 

Να τα αφήνετε να καθαρίζουν μόνα τους, έστω κι αν - εννοείται - δεν καθαρίζουν απολύτως καλά. Το θέμα είναι να τους γίνει συνήθεια, αυτό είναι το ζητούμενο.

 

Πάντως, ομολογώ ότι όταν έκανα εκπαίδευση τουαλέτας, δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό να τον βάζουμε να κάνει τσίσα όρθιος, δεν ξέρω γιατί. Δεν είναι δηλαδή ότι το σκέφτηκα και το απέρριψα, δεν το σκέφτηκα καν. Και στην βόλτα δηλαδή, έπαιρνα μαζί το φορητό γιογιό. 

Link to comment
Share on other sites

Σκαλάκι και στο νιπτήρα τότε και στη λεκάνη. Και εμείς δύο έχουμε, η λεκάνη μας είναι ψηλή και ακόμα τα πόδια της δε φτάνουν να ακουμπήσουν κάτω. Το σκαλάκι βοηθά και τους μεγάλους να έχουν καλύτερη στάση. Αν ρωτήσετε ουρολόγο θα σας το επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 Εντάξει, το παιδί μικρό είναι, εννοείται ότι θα έχει και πιτσιλίσματα και διαρροές, λογικό θα είναι. Το ίδιο ισχύει και για την @Belmar καθώς από ό,τι καταλαβαίνω το αγοράκι της είναι επίσης μικρό.

 

Να τα αφήνετε να καθαρίζουν μόνα τους, έστω κι αν - εννοείται - δεν καθαρίζουν απολύτως καλά. Το θέμα είναι να τους γίνει συνήθεια, αυτό είναι το ζητούμενο.

 

Πάντως, ομολογώ ότι όταν έκανα εκπαίδευση τουαλέτας, δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό να τον βάζουμε να κάνει τσίσα όρθιος, δεν ξέρω γιατί. Δεν είναι δηλαδή ότι το σκέφτηκα και το απέρριψα, δεν το σκέφτηκα καν. Και στην βόλτα δηλαδή, έπαιρνα μαζί το φορητό γιογιό. 

Αυτό το κουβάλησα τις πρώτες 2  βδομάδες, μέχρι να μάθει όρθιος. Ήταν απίστευτη ευκολία να κάνει όρθιος.  Αν ήσασταν στο δρόμο ή στη φύση? Τον κράταγες? Γιατί εμένα τον πρώτο καιρό μου έλεγε τσίσα στο αυτοκίνητο και σταματούσα όπου μπορούσα και πηγαίναμε σε κανά δεντράκι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αυτό το κουβάλησα τις πρώτες 2  βδομάδες, μέχρι να μάθει όρθιος. Ήταν απίστευτη ευκολία να κάνει όρθιος.  Αν ήσασταν στο δρόμο ή στη φύση? Τον κράταγες? Γιατί εμένα τον πρώτο καιρό μου έλεγε τσίσα στο αυτοκίνητο και σταματούσα όπου μπορούσα και πηγαίναμε σε κανά δεντράκι!

 

Είχα παντού μαζί μου το φορητό γιογιο βαλιτσάκι και όμως :shock::shock::shock: Και για περπάτημα να βγαίναμε το κουβαλούσα. Ειλικρινά όμως δεν μου είχε καν περάσει από το μυαλό να τον βάλω όρθιο, ίσως επειδή (τώρα που το σκέφτομαι) στον παιδικό σταθμό τα βάζανε καθιστά (το μεγαλύτερο μέρος της εκπαίδευσης το έκανε εκεί). Έκοψε την πάνα στα 2,5 και νομίζω ότι πρώτη φορά έκανε όρθιος περίπου έναν χρόνο μετά και αυτό όπως λες σε δεντράκι, όχι στο σπίτι.

 

Όταν πάντως άρχισε να κάνει και στο σπίτι όρθιος (μετά τα 5 σίγουρα, δεν θυμάμαι πότε ακριβώς), ίσως επειδή ήταν "ωριμότερος", σίγουρα επειδή ήταν και ψηλότερος, δεν λέρωσε ποτέ ιδιαίτερα, ειδικά το πάτωμα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Belmar said:

 

Αυτό είναι σωστό, αλλά δεν μιλάμε πάντα για σταγόνες, αλλά για ποταμάκι. Εκεί χρειάζομαι εγώ οπωσδήποτε. Επιπλέον επειδή δεν φτάνει καλά, τις περισσότερες φορές το ατύχημα γινεται χωρίς να φταίει, δηλαδή όταν ψηλώσει 5-6 πόντους ακόμα θα μπορώ να του το "επιβάλλω" λίγο καλύτερα.

Eννοείται πως οταν γίνεται ποταμάκι χρειάζεται εσύ να το καθαρίσεις, και σε εμάς έχει τύχει. Αν δεν φτάνει μπορείς να χρησιμοποιήσεις σκαμνάκι ή ακόμα καλύτερα μπορεί να μάθει να κατουράει καθιστό μέχρι να φτάσει στο κατάλληλο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Είχα παντού μαζί μου το φορητό γιογιο βαλιτσάκι και όμως :shock::shock::shock: Και για περπάτημα να βγαίναμε το κουβαλούσα. Ειλικρινά όμως δεν μου είχε καν περάσει από το μυαλό να τον βάλω όρθιο, ίσως επειδή (τώρα που το σκέφτομαι) στον παιδικό σταθμό τα βάζανε καθιστά (το μεγαλύτερο μέρος της εκπαίδευσης το έκανε εκεί). Έκοψε την πάνα στα 2,5 και νομίζω ότι πρώτη φορά έκανε όρθιος περίπου έναν χρόνο μετά και αυτό όπως λες σε δεντράκι, όχι στο σπίτι.

 

Όταν πάντως άρχισε να κάνει και στο σπίτι όρθιος (μετά τα 5 σίγουρα, δεν θυμάμαι πότε ακριβώς), ίσως επειδή ήταν "ωριμότερος", σίγουρα επειδή ήταν και ψηλότερος, δεν λέρωσε ποτέ ιδιαίτερα, ειδικά το πάτωμα ποτέ.

 

Εμάς αν και καθάρισε πολύ νωρίς (περίπου 1,5), το Potette (με σακουλίτσα) το είχα πάντα μαζί μου, μέχρι τα 4 περίπου. Δεν έχει σημασία που είναι κορίτσι, δεν μπορώ να διανοηθώ το κατούρημα σε δεντράκι, πεζοδρόμιο, θαμνάκι, εκτός και αν μιλάμε για ελεύθερο κάμπινγκ αλλά και πάλι σε οριοθετημένο σημείο. Καταλαβαίνω ότι με αγόρι είναι πολύ πιο εύκολο. Το βρίσκω ωστόσο το ίδιο βρώμικο με τον ταξιτζή που σταματά και κατουράει στην άκρη του δρόμου (έχω κολλήματα, το παραδέχομαι), εκνευρίζομαι που το πάρκο γύρω από τη παιδική μας χαρά είναι αποχωρητήριο. Και στο αμάξι, σταματούσαμε στην άκρη και στήναμε το potette. Δεν είναι καν ογκώδες, στη κλασική μαμαδοτσάντα χωράει για πλάκα.

 

Και σε εμάς στον παιδικό τα αγόρια τα έβαζαν καθιστά ακριβώς για να μη γίνεται ο τόπος χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι πολυ σημαντικό να μάθουν τα αγόρια  πως 1. Ανεβάζουμε το καπάκι πριν την χρήση   2. καθαρίζουμε πάντα την λεκάνη αν την λερώσουμε, και 3.κατεβάζουμε το καπάκι μετά την χρήση δεν έχω χειρότερο πραγματικά από το να μπω στην τουαλέτα και να είναι βρώμικη. Μέχρι να το μάθει ο γιος μου τις φορές (και ήταν πολλές) που μπήκα και ήταν η λεκάνη με πιτσιλιές φώναξα τον ίδιο να τα καθαρίσει ώστε να του γίνει συνήθεια (το ίδιο κάνω και τώρα με την οδοντόκρεμα που κολλάει στον νιπτήρα)!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Belmar είπε:

 

Αυτό είναι σωστό, αλλά δεν μιλάμε πάντα για σταγόνες, αλλά για ποταμάκι. Εκεί χρειάζομαι εγώ οπωσδήποτε. Επιπλέον επειδή δεν φτάνει καλά, τις περισσότερες φορές το ατύχημα γινεται χωρίς να φταίει, δηλαδή όταν ψηλώσει 5-6 πόντους ακόμα θα μπορώ να του το "επιβάλλω" λίγο καλύτερα.

 

Νομίζω ότι βασανίζεστε άδικα. Αν συμβαίνει αυτό συστηματικά, δεν είναι έτοιμος για όρθιος. Νομίζω είναι πολύ συνηθισμένο και μέχρι 4-5 ετών να κάθονται τα αγόρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Εμάς αν και καθάρισε πολύ νωρίς (περίπου 1,5), το Potette (με σακουλίτσα) το είχα πάντα μαζί μου, μέχρι τα 4 περίπου. Δεν έχει σημασία που είναι κορίτσι, δεν μπορώ να διανοηθώ το κατούρημα σε δεντράκι, πεζοδρόμιο, θαμνάκι, εκτός και αν μιλάμε για ελεύθερο κάμπινγκ αλλά και πάλι σε οριοθετημένο σημείο. Καταλαβαίνω ότι με αγόρι είναι πολύ πιο εύκολο. Το βρίσκω ωστόσο το ίδιο βρώμικο με τον ταξιτζή που σταματά και κατουράει στην άκρη του δρόμου (έχω κολλήματα, το παραδέχομαι), εκνευρίζομαι που το πάρκο γύρω από τη παιδική μας χαρά είναι αποχωρητήριο. Και στο αμάξι, σταματούσαμε στην άκρη και στήναμε το potette. Δεν είναι καν ογκώδες, στη κλασική μαμαδοτσάντα χωράει για πλάκα.

 

Και σε εμάς στον παιδικό τα αγόρια τα έβαζαν καθιστά ακριβώς για να μη γίνεται ο τόπος χάλια.

Kαι τα τσίσα τί τα έκανες μετά? Όχι, το παιδάκι που κάνει την ανάγκη του στο δεντράκι, δεν με ενοχλεί καθόλου. Καμία σχέση με τον ταρίφα. Ο οποίος είναι ενήλικας και μπορεί να κρατηθεί μέχρι να βρει ένα  goodys, να πάρει έναν καφέ και να κάνει την ανάγκη του. Το να ακουμπάμε γιογιό σε δημόσιους χώρους και τουαλέτες.. ίου! Σιχαίνομαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...