Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Chrysoum said:

 

Το κουλούρι δεν είναι πάντως υγιεινή επιλογή, εκτός από ότι είναι απλά απλος υδατάνθρακας έχει και πολύ ζάχαρη. 

Τι κουλούρι (στρογγυλό σουσαμενιο) δεν έχει ζάχαρη. Δεν είναι τόσο κακό να φας έναν υδατανθρακα. Μιλαμε στο πλαίσιο μιας ισορροπημένης διατροφής. 

Just now, Chrysoum said:

Δεν συμφωνώ, το παιδί ζητάει ότι ξέρει πως μπορεί να έχει. Εάν δεν του δίνω μακαρονάκι για βραδινό, δεν θα το ζητήσει, ίσως να ζητήσει κάτι άλλο που του έχει δώσει ανά καιρούς, αλλά αν δεν του το έχει δώσει ποτέ για βράδυ τότε δεν θα το ζητήσει. 

Ε ναι αλλά δεν γίνεται να κρατάς το παιδί σε άλλο κόσμο, μέχρι πότε θα το κάνεις αυτό? Δηλαδή θα πάει σχολείο και δεν θα ξέρει τι είναι το μακαρόνι? Νομίζω overall χειρότερο είναι για την ανάπτυξη του αυτό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 489
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, maripoz είπε:

Τι κουλούρι (στρογγυλό σουσαμενιο) δεν έχει ζάχαρη. Δεν είναι τόσο κακό να φας έναν υδατανθρακα. Μιλαμε στο πλαίσιο μιας ισορροπημένης διατροφής. 

Τα αρτοπαρασκευάσματα των φούρνων γενικα έχουν κρυφή ζάχαρη. κ τα ψωμιά. πέρα από την ποιότητα των αλεύρων.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Τι κουλούρι (στρογγυλό σουσαμενιο) δεν έχει ζάχαρη. Δεν είναι τόσο κακό να φας έναν υδατανθρακα. Μιλαμε στο πλαίσιο μιας ισορροπημένης διατροφής. 

Ναι γι αυτό μιλάω και εγώ, και ναι έχει ζάχαρη, αρκετή κιόλας :) τίποτα δεν απαγορεύεται στο πλαίσιο μιας ισορροπημένης διατροφής αν μιλάμε έτσι πολύ γενικά. Αλλά όταν αναλύουμε την διατροφική άξια της συγκεκριμένης τροφής είναι πολύ χαμηλή, και άρα δεν κατατάσσεται στις υγιεινες τροφές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Τι κουλούρι (στρογγυλό σουσαμενιο) δεν έχει ζάχαρη. Δεν είναι τόσο κακό να φας έναν υδατανθρακα. Μιλαμε στο πλαίσιο μιας ισορροπημένης διατροφής. 

το κουλουρι θεσσαλονικης;εχει.κ οσο πιο τραγανο τοσο πιο πολυ,φαινεται στο χρωμα

ενταξει δ ειναι σαν να τρως ντονατ,ουτε καν φρυγανιες με μαρμελαδα.αλλα εχει

κατα τα αλλα μπορεις να κανεις σπιτικο,οποτε να μην βαλεις η να βαλεις ελαχιστο.κ αν βαλεις κ τυρι κρεμα ειναι αρκετα καλο πρωινο,κ γαλοπουλα για οσους δ εχουν θεμα με τα αλλαντικα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Αν κ νομίζω ότι αναφέρθηκαν πάρα πολλές προτάσεις ηδη, οι οποίες μάλιστα περασαν στο ντούκου κ δεν σχολιάστηκαν καθόλου, ούτε θετικά ούτε αρνητικά και δεν εχουμε κάποιο feedback, παρολο που αυτό ζήτησες εξαρχής, θα γράψω κ κάποια ακόμη φαγητά που σκέφτομαι ότι θα μπορούσες να του δίνεις. Κοτόπουλο βραστό τριμμένο με τυρί κοτατζ κ καλαμπόκι, πιπεριές ψητές με τυρί, σουβλάκι μανιταριών με ή χωρίς ψωμί, πίτα καλαμποκιού με τυρί τριμμένο κ ντομάτα στο φούρνο, γλυκοπατατα ή κολοκύθα ψητη, κολοκυθοσουπα βελουτέ, καστανοσουπα βελουτέ, ντοματοσουπα με γιαούρτι (τελεια), γενικα σούπες βελουτέ μπορείς να φτιάξεις άπειρες, κολοκυθοκεφτεδες, ντοματοκεφτεδες, γιουβερλακια, ντοματορυζο, επίσης μπορείς να δίνεις το όσπριο το μεσημέρι κ το βράδυ κρέας με λαχανικά για 2 μέρες οπότε θα συναλλαζει τις γεύσεις. 

Ενταξει δεν μπορώ να σχολιάζω την κάθε πρόταση. κάποιες μου κάνουν, κάποιες μ φαίνονται δύσκολες, κάποια δεν τα τρώμε γενικα, έχω κρατήσει όμως ιδέες κ τη γενική εικόνα του είδους κ της ποσότητας του βραδινού. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz said:

Τι κουλούρι (στρογγυλό σουσαμενιο) δεν έχει ζάχαρη. Δεν είναι τόσο κακό να φας έναν υδατανθρακα. Μιλαμε στο πλαίσιο μιας ισορροπημένης διατροφής. 

Ε ναι αλλά δεν γίνεται να κρατάς το παιδί σε άλλο κόσμο, μέχρι πότε θα το κάνεις αυτό? Δηλαδή θα πάει σχολείο και δεν θα ξέρει τι είναι το μακαρόνι? Νομίζω overall χειρότερο είναι για την ανάπτυξη του αυτό 

Δεν είπα ότι δεν τρώει μακαρόνι, που αν το πάμε αυστηρά μακαρόνι δεν έχει φάει, ασχετο που ολα τα ζυμαρικά τα λέμε μακαρόνια. Spaghetti, πένες κλπ έχει φάει, είπα ότι δεν τα τρώει οπότε να ναι, τα τρώει για κυρίως, δεν θα τα ζητήσει μια άκυρη ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι γι αυτό μιλάω και εγώ, και ναι έχει ζάχαρη, αρκετή κιόλας :) τίποτα δεν απαγορεύεται στο πλαίσιο μιας ισορροπημένης διατροφής αν μιλάμε έτσι πολύ γενικά. Αλλά όταν αναλύουμε την διατροφική άξια της συγκεκριμένης τροφής είναι πολύ χαμηλή, και άρα δεν κατατάσσεται στις υγιεινες τροφές. 

Κ εγώ ήξερα ότι έχει ζάχαρη αλλά πίστευα ότι είναι σχετικα υγιεινό κ το είχα σαν την προτιμότερη επιλογή από φούρνο. Εγώ που δεν τρώω γαλακτοκομικά λόγω προβλήματος υγείας δλδ τι μπορώ να τρώω το πρωί;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πείνασα και πάω να κάνω ένα τοστ για βραδινό, όσο τα παιδιά τρώνε το μεσημεριανό κοτόπουλο. Με λευκό ψωμί ΚΑΙ γαλοπούλα, θα το ρίξω έξω, να ζήσω επικίνδυνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ενταξει δεν μπορώ να σχολιάζω την κάθε πρόταση. κάποιες μου κάνουν, κάποιες μ φαίνονται δύσκολες, κάποια δεν τα τρώμε γενικα, έχω κρατήσει όμως ιδέες κ τη γενική εικόνα του είδους κ της ποσότητας του βραδινού. 

Καλα όταν θες σχολιάζεις και το κόμμα αλλά τελοσπαντων. Καλό θα ήταν να ξέρουμε ότι δεν γράφουμε τόσες σελίδες στο βρόντο κ να μας βοηθούσες ως προς τις προτιμήσεις σας γιατί αν δεν τρώτε σούπες κ εμείς στιβουμε το μυαλό μας να σκεφτούμε συνταγές είναι λίγο κρίμα δε νομίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Ναι γι αυτό μιλάω και εγώ, και ναι έχει ζάχαρη, αρκετή κιόλας :) τίποτα δεν απαγορεύεται στο πλαίσιο μιας ισορροπημένης διατροφής αν μιλάμε έτσι πολύ γενικά. Αλλά όταν αναλύουμε την διατροφική άξια της συγκεκριμένης τροφής είναι πολύ χαμηλή, και άρα δεν κατατάσσεται στις υγιεινες τροφές. 

 

Just now, vicky86 said:

το κουλουρι θεσσαλονικης;εχει.κ οσο πιο τραγανο τοσο πιο πολυ,φαινεται στο χρωμα

ενταξει δ ειναι σαν να τρως ντονατ,ουτε καν φρυγανιες με μαρμελαδα.αλλα εχει

κατα τα αλλα μπορεις να κανεις σπιτικο,οποτε να μην βαλεις η να βαλεις ελαχιστο.κ αν βαλεις κ τυρι κρεμα ειναι αρκετα καλο πρωινο,κ γαλοπουλα για οσους δ εχουν θεμα με τα αλλαντικα

Κοριτσια όλες οι συνταγές που έχω βρει λένε 30-35 γραμμάρια στο μισό κιλό αλεύρι. Τόση μπορεί να έχει και το ψωμί. Μιλάμε για πολύ λίγη ποσότητα ανά κουλούρι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Κ εγώ ήξερα ότι έχει ζάχαρη αλλά πίστευα ότι είναι σχετικα υγιεινό κ το είχα σαν την προτιμότερη επιλογή από φούρνο. Εγώ που δεν τρώω γαλακτοκομικά λόγω προβλήματος υγείας δλδ τι μπορώ να τρώω το πρωί;

Εξαρτάται, τρως πρωινό κανονικά στο σπίτι ή στο ποδι σταματάς στον φουρνο και παιρνεις κάτι από εκεί; πολλά θα μπορούσες να δοκιμάσεις ανάλογα τις περιστάσεις και τον χρόνο που έχεις. Βρώμη (χωρίς γάλα) με σταφίδες και ξηρούς καρπούς ή οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό με oatmeal, ψωμί με κάτι από πάνω και εγώ εξαρτάται από τον χρόνο που έχεις, αυγό (εάν έχεις 8 λεπτά το πρωί να το βρασεις - εγώ δεν έχω), τα κλασσικά λαχανικομαφινς φτιαγμένα από πριν. 

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τις σούπες βελουτέ πως τις κάνεις; την κολοκυθοσουπα που είπες; τι άλλο βάζεις μέσα; θέλω και εγώ να δοκιμάσω να φτιάξω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Καλα όταν θες σχολιάζεις και το κόμμα αλλά τελοσπαντων. Καλό θα ήταν να ξέρουμε ότι δεν γράφουμε τόσες σελίδες στο βρόντο κ να μας βοηθούσες ως προς τις προτιμήσεις σας γιατί αν δεν τρώτε σούπες κ εμείς στιβουμε το μυαλό μας να σκεφτούμε συνταγές είναι λίγο κρίμα δε νομίζεις;

Όχι δεν είναι σνομπάρισμα. καλό είναι να παίρνω ιδέες. Απλώς θεωρώ περιττό να πω ότι δεν θέλω ταχίνι γιατί μου μυρίζει ή ότι δεν τρώμε καλαμπόκι ή δεν κάνω τορτίγια γιατί δεν θέλω να πάρω έτοιμο ψωμάκι κλπ. ΕΧω κρατήσει κάποια στο μυαλό μου, πίτες, σούπες, μαφιν, αλμυρά κέικ κυρίως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 

Κοριτσια όλες οι συνταγές που έχω βρει λένε 30-35 γραμμάρια στο μισό κιλό αλεύρι. Τόση μπορεί να έχει και το ψωμί. Μιλάμε για πολύ λίγη ποσότητα ανά κουλούρι 

 

Just now, Lenia16 είπε:

Κ εγώ ήξερα ότι έχει ζάχαρη αλλά πίστευα ότι είναι σχετικα υγιεινό κ το είχα σαν την προτιμότερη επιλογή από φούρνο. Εγώ που δεν τρώω γαλακτοκομικά λόγω προβλήματος υγείας δλδ τι μπορώ να τρώω το πρωί;

ναι μιλαμε γι αυτην την ποσοτητα ζαχαρης.οπως κ το ψωμι.δ το διαχωριζουν η εσπερος η η chryssoum που προσεχουν ποσοτητες πχ

για καποιους αυτο ειναι πολυ

κ παντα εξαρταται με τι το συγκρινεις.μεσα στον φουρνο λογικο να ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.αν η εναλλακτικη ειναι γαλα κ φρουτα,λογικο οχι

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

ναι αλλά δεν γίνεται να κρατάς το παιδί σε άλλο κόσμο, μέχρι πότε θα το κάνεις αυτό? Δηλαδή θα πάει σχολείο και δεν θα ξέρει τι είναι το μακαρόνι? Νομίζω overall χειρότερο είναι για την ανάπτυξη του αυτό 

Το θέμα όμως είναι ότι αν πει κάποιος ότι το παθδι του δεν ξέρει τι είναι το μπισκότο, πέφτουμε να τον φάμε. αν πει ότι δεν ξέρει τι είναι το σταμναγκάθι, δεν έγινε τίποτα γιατί είναι μικρό κ σιγά μην αρέσει σ ένα νηπιο το βραστό χόρτο κ απορούμε κιόλας αν το φάει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τις σούπες βελουτέ πως τις κάνεις; την κολοκυθοσουπα που είπες; τι άλλο βάζεις μέσα; θέλω και εγώ να δοκιμάσω να φτιάξω 

 

Επειδή κάνω συχνά σούπες βελουτέ, για να βγει όντως βελουτέ, υπάρχουν δύο εναλλακτικές: προσθέτεις στο τέλος κρέμα γάλακτος (όχι γάλα) ή βράζεις μαζί με τα λαχανικά λίγη πατάτα (ας πούμε σε μισό κιλό κολοκύθα μια μικρή πατάτα). Κατά τα άλλα, όποιο μυρωδικό και μπαχαρικό σου αρέσει: τζίντζερ, μάραθο, δυόσμος, βασιλικός, πάπρικα, άνιθος κλπ

Just now, Έσπερος είπε:

Το θέμα όμως είναι ότι αν πει κάποιος ότι το παθδι του δεν ξέρει τι είναι το μπισκότο, πέφτουμε να τον φάμε. αν πει ότι δεν ξέρει τι είναι το σταμναγκάθι, δεν έγινε τίποτα γιατί είναι μικρό κ σιγά μην αρέσει σ ένα νηπιο το βραστό χόρτο κ απορούμε κιόλας αν το φάει. 

Αν πει κάποιος ότι το παιδί δεν ξέρει στα 3 τι είναι το μπισκότο τύπου μιράντα και το σταμναγκάθι δεν βλέπω κάτι περίεργο.

Αν 3 ετών δεν ξέρει τι είναι τα μπισκότα γενικά ούτε τα πράσινα λαχανικά, εξίσου περίεργο ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Εξαρτάται, τρως πρωινό κανονικά στο σπίτι ή στο ποδι σταματάς στον φουρνο και παιρνεις κάτι από εκεί; πολλά θα μπορούσες να δοκιμάσεις ανάλογα τις περιστάσεις και τον χρόνο που έχεις. Βρώμη (χωρίς γάλα) με σταφίδες και ξηρούς καρπούς ή οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό με oatmeal, ψωμί με κάτι από πάνω και εγώ εξαρτάται από τον χρόνο που έχεις, αυγό (εάν έχεις 8 λεπτά το πρωί να το βρασεις - εγώ δεν έχω), τα κλασσικά λαχανικομαφινς φτιαγμένα από πριν. 

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τις σούπες βελουτέ πως τις κάνεις; την κολοκυθοσουπα που είπες; τι άλλο βάζεις μέσα; θέλω και εγώ να δοκιμάσω να φτιάξω 

Βρωμη εννοεις με νερο; μου φαίνεται εντελώς χάλια αλλα θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας γιατί έχω απ'όλα. Έχω κόψει τα είδη φουρνου πολλούς μήνες τώρα, μόνο κουλούρι θα πάρω αν δεν έχω ετοιμάσει κάτι απ'το σπίτι. Συνήθως τρώω μπάρα δημητριακών (στην πυρά ξέρω ξερω), αυγό που προφανώς το βραζω απ'το βράδυ, κέικ σπιτικό, ψωμί με οτιδήποτε δε γίνεται γιατί δεν προλαβαίνω να ετοιμάσω εκτος από κάποιες μέρες πλεον που είμαι τηλεργασία. Συχνά τρώω ρυζογκοφρετα με τυρί μιλνερ ή μια φέτα τυρί με γαλοπούλα ή αν έχω ετοιμάσει τοστ απ'το βράδυ κ το πάρω στο γραφείο.

Η κολοκυθοσουπα εμάς μας αρέσει πάρα πολύ κ τη φτιάχνω σχετικά συχνά. Βάζω πατάτα, γλυκοπατατα, κολοκύθα, κολοκύθι, πράσο, καρότο, λάδι, αλάτι, μόλις βράσουν τα περνάω απ'το μπλέντερ χειρός κ μετά όποιος θέλει ρίχνει από πάνω στο πιάτο λίγη κρέμα γάλακτος ή γιαούρτι ή κρουτον. Εγώ δε βάζω τπτ, μόνο πιπερι κ είναι καταπληκτικη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

 

Κοριτσια όλες οι συνταγές που έχω βρει λένε 30-35 γραμμάρια στο μισό κιλό αλεύρι. Τόση μπορεί να έχει και το ψωμί. Μιλάμε για πολύ λίγη ποσότητα ανά κουλούρι 

 Τα οποία όταν τα φτιάχνεις στο σπίτι, είναι σχετικά αγλυκα με αυτά που αγοράζεις, τα αγοραστά έχουν περισσότερο. Και όπως είπε και η @vicky86 όσο πιο τραγανό τοσο πιο πολύ έχει έξτρα στην επικάλυψη. Επίσης γενικά περιέχει 60-70% άμυλο, άρα διατροφικά δεν έχει να δώσει και πολλά

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Εξαρτάται, τρως πρωινό κανονικά στο σπίτι ή στο ποδι σταματάς στον φουρνο και παιρνεις κάτι από εκεί; πολλά θα μπορούσες να δοκιμάσεις ανάλογα τις περιστάσεις και τον χρόνο που έχεις. Βρώμη (χωρίς γάλα) με σταφίδες και ξηρούς καρπούς ή οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό με oatmeal, ψωμί με κάτι από πάνω και εγώ εξαρτάται από τον χρόνο που έχεις, αυγό (εάν έχεις 8 λεπτά το πρωί να το βρασεις - εγώ δεν έχω), τα κλασσικά λαχανικομαφινς φτιαγμένα από πριν. 

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τις σούπες βελουτέ πως τις κάνεις; την κολοκυθοσουπα που είπες; τι άλλο βάζεις μέσα; θέλω και εγώ να δοκιμάσω να φτιάξω 

προσωπικα δ μου αρεσουν η βελουτε,μονο μια κολοκυθοσουπα κανω.αλλα εχει δικιο η αργκ.η βελουτε θελει λιγη πατατα στα λαχανικα,για να εχει ωραια υφη

η συνταγη μου εχει κολοκυθι,πατατα,καροτο,κολιανδρο,τζιντερ,καρυ(αλλα γενικα προσθετω κ αλλα οπως πιπεριες,πρασο)

α ναι,κ γιαουρτι στο σερβιρισμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

ν πει κάποιος ότι το παιδί δεν ξέρει στα 3 τι είναι το μπισκότο τύπου μιράντα και το σταμναγκάθι δεν βλέπω κάτι περίεργο.

Αν 3 ετών δεν ξέρει τι είναι τα μπισκότα γενικά ούτε τα πράσινα λαχανικά, εξίσου περίεργο ακούγεται.

Μην παίζουμε με τις λέξεις. Οι συζητήσεις αυτές έχουν πάντα την ίδια τροπή. Κανεις δεν θα πει σε γονιό γιατί δεν έχει δοκιμάσει το παιδί του κουνουπίδι ή βλήτα ή γραβιέρα Ναξου, δεν θα του πει ότι είναι θρεπτικό και χάνει που δεν το τρώει. Αν πει κάποιος ότι δεν δίνει ζάχαρη ή τυποποιημένα, ή κάτι όχι υπερβολικά θρεπτικό, θα πέσουν όλοι να πουν ότι στερείται, ότι θα πέσει με τα μούτρα, ότι είναι καθυστερημένο, ότι δεν έγινε και κάτι να φάει λίγο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Βρωμη εννοεις με νερο; μου φαίνεται εντελώς χάλια αλλα θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας γιατί έχω απ'όλα. Έχω κόψει τα είδη φουρνου πολλούς μήνες τώρα, μόνο κουλούρι θα πάρω αν δεν έχω ετοιμάσει κάτι απ'το σπίτι. Συνήθως τρώω μπάρα δημητριακών (στην πυρά ξέρω ξερω), αυγό που προφανώς το βραζω απ'το βράδυ, κέικ σπιτικό, ψωμί με οτιδήποτε δε γίνεται γιατί δεν προλαβαίνω να ετοιμάσω εκτος από κάποιες μέρες πλεον που είμαι τηλεργασία. Συχνά τρώω ρυζογκοφρετα με τυρί μιλνερ ή μια φέτα τυρί με γαλοπούλα ή αν έχω ετοιμάσει τοστ απ'το βράδυ κ το πάρω στο γραφείο.

Η κολοκυθοσουπα εμάς μας αρέσει πάρα πολύ κ τη φτιάχνω σχετικά συχνά. Βάζω πατάτα, γλυκοπατατα, κολοκύθα, κολοκύθι, πράσο, καρότο, λάδι, αλάτι, μόλις βράσουν τα περνάω απ'το μπλέντερ χειρός κ μετά όποιος θέλει ρίχνει από πάνω στο πιάτο λίγη κρέμα γάλακτος ή γιαούρτι ή κρουτον. Εγώ δε βάζω τπτ, μόνο πιπερι κ είναι καταπληκτικη.

Nαι με νερό, μπορείς να το μουλιάσεις από το βράδυ στο ψυγείο. Εντάξει, εννοείται ότι όλη την γεύση την παίρνει από το topping που θα επιλέξεις, αλλιώς ναι είναι χάλια!! Εγώ βάζω σίγουρα αμύγδαλα, αν έχω αποξηραμένα φρούτα βάζω διαφορα (αλλιώς μένω στις σταφίδες) , κανέλα και συνήθως βρίσκω και blueberries raspberries εδω και βάζω. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γενικά τρώμε πάρα πολύ τις σούπες, είτε βελουτέ είτε απλές. Την Πέμπτη το βράδυ φάγαμε τραχανά κόκκινο με ελιές, Παρασκευή έφτιαξα κοτόσουπα αυγοκομμενη, χτες έφτιαξα λαχανικών, μέσα στη βδομάδα έχω στο πρόγραμμα μοσχαροσουπα. Νομίζω ότι ειδικά για βραδινό τρώγονται τρομερά εύκολα, σε χορταίνουν και σου μαλακώνουν το στομάχι, είναι ελαφριές για πριν τον υπνο και θρεπτικές.

Just now, Chrysoum είπε:

Nαι με νερό, μπορείς να το μουλιάσεις από το βράδυ στο ψυγείο. Εντάξει, εννοείται ότι όλη την γεύση την παίρνει από το topping που θα επιλέξεις, αλλιώς ναι είναι χάλια!! Εγώ βάζω σίγουρα αμύγδαλα, αν έχω αποξηραμένα φρούτα βάζω διαφορα (αλλιώς μένω στις σταφίδες) , κανέλα και συνήθως βρίσκω και blueberries raspberries εδω και βάζω. 

Έχω δαμάσκηνα κ σταφίδες κ αμύγδαλα. Τέλεια θα το κάνω ευχαριστώ! Τα μουλιαζεις κ αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Εμείς γενικά τρώμε πάρα πολύ τις σούπες, είτε βελουτέ είτε απλές. Την Πέμπτη το βράδυ φάγαμε τραχανά κόκκινο με ελιές, Παρασκευή έφτιαξα κοτόσουπα αυγοκομμενη, χτες έφτιαξα λαχανικών, μέσα στη βδομάδα έχω στο πρόγραμμα μοσχαροσουπα. Νομίζω ότι ειδικά για βραδινό τρώγονται τρομερά εύκολα, σε χορταίνουν και σου μαλακώνουν το στομάχι, είναι ελαφριές για πριν τον υπνο και θρεπτικές.

Και εμείς τις τρωμε πολύ, είναι γρήγορες και νόστιμες, απλά δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ βελουτέ και θέλω να δοκιμάσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μην παίζουμε με τις λέξεις. Οι συζητήσεις αυτές έχουν πάντα την ίδια τροπή. Κανεις δεν θα πει σε γονιό γιατί δεν έχει δοκιμάσει το παιδί του κουνουπίδι ή βλήτα ή γραβιέρα Ναξου, δεν θα του πει ότι είναι θρεπτικό και χάνει που δεν το τρώει. Αν πει κάποιος ότι δεν δίνει ζάχαρη ή τυποποιημένα, ή κάτι όχι υπερβολικά θρεπτικό, θα πέσουν όλοι να πουν ότι στερείται, ότι θα πέσει με τα μούτρα, ότι είναι καθυστερημένο, ότι δεν έγινε και κάτι να φάει λίγο κλπ. 

προσωπικα κ το κουνουπιδι κ την γραβιερα θα τα προτεινω.θεωρω οτι ειναι εξαιρετικες επιλογες.αν κ προσωπικα κουνουπιδι βραστο δ τρωω,με αλλους τροπους,λιγο.η γραβιερα ηταν απο τα πρωτα αλμυρα τυρια που φαγανε κ τα μικρα

νομιζω η κορη μου δ ξερει τι ειναι τα βλητα.κ δυσκολα θα τα προτεινα σε καποιον.χορτα σαλατα δ τρωω.αλλα πλεον που μεγαλωσα θα βαλω διαφορα χορτα στην χορτοτυροπιτα,ετσι το τρωνε κ τα παιδια

αν ενα παιδι 3χρ δ τρωει μπισκοτα,πρωτα απο ολα δ ειναι δικο μου θεμα να εχω αποψη,εφοσον δ ειναι παιδι μου.οτι δ θα παθει κτ ισχυει.καθυστερημενο δ θα το ελεγα ποτε,δ πιστευω οτιειπωθηκε κτ τετοιο.οτι θα πεσει με τα μουτρα δ το ξερουμε,θα φανει στο μελλον.οτι στερειται,οχι για το μπισκοτο,αλλα αν φτασεις να μετρας αν οι φορες που εφαγε υδατανθρακα ειναι μια η δυο,ισως να ειναι λιγο υπερβολικο(μεσα στην μερα)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Εμείς γενικά τρώμε πάρα πολύ τις σούπες, είτε βελουτέ είτε απλές. Την Πέμπτη το βράδυ φάγαμε τραχανά κόκκινο με ελιές, Παρασκευή έφτιαξα κοτόσουπα αυγοκομμενη, χτες έφτιαξα λαχανικών, μέσα στη βδομάδα έχω στο πρόγραμμα μοσχαροσουπα. Νομίζω ότι ειδικά για βραδινό τρώγονται τρομερά εύκολα, σε χορταίνουν και σου μαλακώνουν το στομάχι, είναι ελαφριές για πριν τον υπνο και θρεπτικές.

Έχω δαμάσκηνα κ σταφίδες κ αμύγδαλα. Τέλεια θα το κάνω ευχαριστώ! Τα μουλιαζεις κ αυτα;

Προσωπικά όχι, γιατί παίρνουν νερό και φουσκώνουν και τα προτιμώ χωρίς! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εμείς γενικά τρώμε πάρα πολύ τις σούπες, είτε βελουτέ είτε απλές. Την Πέμπτη το βράδυ φάγαμε τραχανά κόκκινο με ελιές, Παρασκευή έφτιαξα κοτόσουπα αυγοκομμενη, χτες έφτιαξα λαχανικών, μέσα στη βδομάδα έχω στο πρόγραμμα μοσχαροσουπα. Νομίζω ότι ειδικά για βραδινό τρώγονται τρομερά εύκολα, σε χορταίνουν και σου μαλακώνουν το στομάχι, είναι ελαφριές για πριν τον υπνο και θρεπτικές.

Έχω δαμάσκηνα κ σταφίδες κ αμύγδαλα. Τέλεια θα το κάνω ευχαριστώ! Τα μουλιαζεις κ αυτα;

ναι μπορεις να τα μουλιασεις με αυτα.αν κ προσωπικα τα αμυγδαλα θα τα ηθελα τραγανα

κ μενα μονο με νερο δ μου αρεσει η βρωμη.ισως με καποιο φυτικο γαλα

ο αντρας μου βαζει μελι,κανελα,σταφιδες,καρυδια

οπως κ κτ σαν τηγανιτα,μονο με ασπραδι κ βρωμη,αλλα θελει χρονο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...