Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Για αρακά και μπρόκολο ο δικός μου τρελαίνεται επίσης. πχ όταν έχω μπιφτέκιμε μπρόκολο πρώτα δίνω το μπιφτέκι γιατί αλλιώς θα φάει μπρόκολο μέχρι σκασμού!!! σπανακορυζο κ φασολάδα ζητάει δεύτερο πιάτο, σε μεγάλες μερίδες κ τα τρώει άνετε δυο φορεσ την εβδομάδα. Φασολάκια όμως, μπάμιες, μελιτζάνα, μπριάμ, δεν τα θέλει πια. πολύ μικρός μόνο τα είχε φάει. 

 

 

ενταξει δ τρωει μπαμιες,μελιτζανες κ φασολακια.δ το λες κ τραγικο

εφοσον τα αλλα του αρρεσουν τι θες δλδ,να τρωει μονο απο εκεινα κ για βραδυ;

κ.κανα δυο ακομη επιλογες βραδινου,αν κ εχουν μακαρονια κ πατατες.μακαρονοσαλατα με λαχανικα,αρακα,καλαμποκι,καροτο,πιπεριες,κ γιαουρτι η τυρι κρεμα

κλασικη πατατοσαλατα βραστη,αν θες βαζεις γιαουρτι-τυρι κρεμα,κ λαχανικα οπως πριν,συν κολοκυθακι,παντζαρι,μπροκολο,κουνουπιδθ,γλυκοπατατα,κολοκυθα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 489
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vicky86 είπε:

ενταξει δ τρωει μπαμιες,μελιτζανες κ φασολακια.δ το λες κ τραγικο

εφοσον τα αλλα του αρρεσουν τι θες δλδ,να τρωει μονο απο εκεινα κ για βραδυ;

κ.κανα δυο ακομη επιλογες βραδινου,αν κ εχουν μακαρονια κ πατατες.μακαρονοσαλατα με λαχανικα,αρακα,καλαμποκι,καροτο,πιπεριες,κ γιαουρτι η τυρι κρεμα

κλασικη πατατοσαλατα βραστη,αν θες βαζεις γιαουρτι-τυρι κρεμα,κ λαχανικα οπως πριν,συν κολοκυθακι,παντζαρι,μπροκολο,κουνουπιδθ,γλυκοπατατα,κολοκυθα

Ενταξει τραγικό δεν είναι για να ανησυχείς ότι το παιδί δεν τρώει σωστά. Σίγουρα πάντως δεν είναι να περηφανεύεσαι ότι τρώει απ όλα, ειδικά όταν εχεις καταβάλει τόση ενέργεια κ σκέψη κ φροντίδα για να τρώει απ όλα. Και δυσκολεύει κ λίγο πχ μελιτζάνες φούρνου εμείς τις αγαπάμε πολύ. Το ότι δεν θέλει την μπάμια δεν έγινε κ κάτι, μαγειρευω έξτρα κριθαράκι κ τρώει το κοτόπουλο έτσι κ επειδή η σάλτσα παίρνει κ λίγο γεύση μπάμιας, μπορεί να τον προσελκύσει κάποια στιγμή. Γενικα σε σχέση με εβα χρόνο πριν που βγήκαν οι προτιμήσεις, είμαι πολύ πιο ήρεμη. Θα ήθελα να δεχτεί να δοκιμάσει πίτα ή πίτσα, αυτό θα με διευκόλυνε. ή κέικ λαχανικών/ μαφιν. αυτά είναι εναλλακτικές που θα μ άρεσαν για απόγευμα. 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος θα σου ελεγα και εγω τι τρωμε αλλα τα εχω γραψει ξανα και δεν ειναι οι απαντησεις που θελεις. Εχεις γραψει για την διατροφη του παιδιου παλαιοτερα παλι ομως το θεμα καταληγει αλλου και δεν νομιζω οτι παιρνεις αυτο που χρειαζεσαι....

 

Περα λοιπον απο ολα αυτα, δυο ερωτησεις εχω να σου κανω γιατι πραγματικα αναρωτιεμαι μετα απο σελιδες που εχουν γραφτει για την διατροφη του παιδιου σου...

 

Πρωτον, η παιδιατρος σου τι λεει για την διατροφη και τι σου προτεινει η ιδια για βραδυνο

Δευτερον, περα απο την μαμαδο ομαδα στο φβ και εδω, εχεις ρωτησει καποιον διατροφολογο να σου πει την γνωμη του και να σου δωσει καποιες ιδεες και αυτος?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

@Έσπερος θα σου ελεγα και εγω τι τρωμε αλλα τα εχω γραψει ξανα και δεν ειναι οι απαντησεις που θελεις. Εχεις γραψει για την διατροφη του παιδιου παλαιοτερα παλι ομως το θεμα καταληγει αλλου και δεν νομιζω οτι παιρνεις αυτο που χρειαζεσαι....

 

Περα λοιπον απο ολα αυτα, δυο ερωτησεις εχω να σου κανω γιατι πραγματικα αναρωτιεμαι μετα απο σελιδες που εχουν γραφτει για την διατροφη του παιδιου σου...

 

Πρωτον, η παιδιατρος σου τι λεει για την διατροφη και τι σου προτεινει η ιδια για βραδυνο

Δευτερον, περα απο την μαμαδο ομαδα στο φβ και εδω, εχεις ρωτησει καποιον διατροφολογο να σου πει την γνωμη του και να σου δωσει καποιες ιδεες και αυτος?

 

 

Δεν έχω ρωτήσει την παιδίατρο. Αμφιβάλλω αν θα έχει κάτι να πει διαφορετικό απ αυτά που λετε. Στα κάτω κάτω η γνώμη ενός παιδιάτρου για το ποσο συχνά θα τρώει μακαρόνια ένα παιδί τριών ετών δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. Μάλλον θέμα οικογενειακών προτιμήσεων είναι παρα ιατρικής. 

 

Ούτε  διατροφολόγο έχω σκεφτεί. Δεν είναι κατι που θεωρούμε ότι υπάρχει πρόβλημα να απευθυνθούμε σε ειδικό. Πιο πολύ πρακτική διαχείριση κ ιδέες παρα κάτι άλλο. αλίμονο αν χρειάζεται επαγγελματίας για να κάνει το μενού ενός υγιούς παιδιού με αρκετά καλές συνήθειες.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν έχω ρωτήσει την παιδίατρο. Αμφιβάλλω αν θα έχει κάτι να πει διαφορετικό απ αυτά που λετε. Στα κάτω κάτω η γνώμη ενός παιδιάτρου για το ποσο συχνά θα τρώει μακαρόνια ένα παιδί τριών ετών δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. Μάλλον θέμα οικογενειακών προτιμήσεων είναι παρα ιατρικής. 

 

Ούτε  διατροφολόγο έχω σκεφτεί. Δεν είναι κατι που θεωρούμε ότι υπάρχει πρόβλημα να απευθυνθούμε σε ειδικό. Πιο πολύ πρακτική διαχείριση κ ιδέες παρα κάτι άλλο. αλίμονο αν χρειάζεται επαγγελματίας για να κάνει το μενού ενός υγιούς παιδιού με αρκετά καλές συνήθειες.  

Θα βοηθούσε λίγο στο να χαλαρώσετε και να μην σε απασχολεί τόσο πολύ ποσα συνοδευτικά υδατανθρακα θα πάει. Παρόλα αυτά με τις εξηγήσεις που έδωσες ησυχασα κάπως γιατι είχα καταλάβει ότι είναι πολύ πιο ακραία η προσέγγιση σου. Υδατανθρακας χρειάζεται κάθε μέρα, δεν τρέχει τίποτα αν αντί για μια φορά τη βδομάδα φάει δύο φορές πατάτες με την πρωτεΐνη. Ειλικρινά κανένα πρόβλημα. γιαυτό ίσως είναι καλή ιδέα να στο επιβεβαίωσει και ένας γιατρός για να μην το έχεις άγχος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

 

Ε δεν είναι "σχόλιο"! Αλίμονο αν δεν μιλάμε ελεύθερα με τους συζύγους μας! Δηλαδή αν του πω εγώ χαριτολογώντας "τι κόλλησες τώρα στην τηλεόραση, βλακείες έχει, θα νυστάζεις το πρωι" πρέπει να σκεφτεί "μεγάλος είμαι και ξέρω τι κανω, δεν θα μου κάνεις κουμάντο"; 

Κοίταξε, είναι στον άνθρωπο. Σε άλλους αρέσει να τους περνούν από το χέρι και να τους δείχνουν το "σωστό" δρόμο, σε μένα όχι. Αν θέλω να χαζέψω βλακείες στην τηλεόραση, δεν θέλω σχόλια . Το ξέρω ότι βλέπω χαζομάρες και χάνω τον ύπνο μου, αλλά αυτό θέλω. Γενικά δεν θέλω να ασχολούνται μαζί μου τόσο. Ποτέ δεν το ήθελα. άλυτε εγώ το κάνω. Ο άντρας μου κάπνιζε 3-5 τσιγάρα ημερησίως. όταν γεννήθηκε το παιδί, του ζήτησα να το κόψει για να μην δώσει τόσο κακό παράδειγμα στο παιδί. Όχι για τον ίδιο. Μεγάλος είναι, ας κάνει ότι καταλαβαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , vicky86 είπε:

κ εγω τους δινω απο μικρα ξηρους

ενταξει τιν μικρο δ τον εμπιστευομαι ξα του δωσω φουντουκια στο σχολειο πχ.αλλα καρυδια λογω σχηματος θεωρω ειναι πιο ασφαλη

επισης αλλειμματα οπως φυστικοβουτυρο ειναι ωραια επιλογη

να πω οτι το ξεκινησα εχωντας κακοφαγα παιδια,οποτε ηταν μια λυση να δοκιμαζουν.κ δευτερον βαριεμαι κ εγω,οποτε το κανω για μενα

εμενα μου αρεσουν τα πικαντικα,ασιατικα,καρυ κλπ.κ τετοια τρωνε.οχι πολυ πικαντικα γι αυτα.απλα εγω μικρη ετρωγα με το ζορι οσπρια,λαδερα.τα παιδια μου λατρευουν την φακη κ τον αρακα.κ τα αλλα τα τρωνε,αλλα οχι με τοσο τρελα

επισγς τρωνε πολυ περισσοτερο φρουτα απο οτι εγω

για τις πιτες να πω οτι βολευει πολυ

να βαζεις κ καταψυξη,ειναι καλο σνακ κ για το σχολειο.επισης μου κανει η μαμα μου πιτες,εγω δ κανω φυλλο

δ διαφωνω σε κτ μαζι σου.ισα ισα αυτο που κανει ο αντρας σου ειναι πολυ σωστο

οταν λες μηοως να βαλεις μελι στο γιαουρτι η στο γαλα,αν ετσι το πιει/φαει ενα παιδι πιο ευχαριστα,δ ειναι το ιδιο με το να προτεινεις μπισκοτο μεσα στη φρουτοκρεμα,η γενικα αυτο το υγιεινο που λες να προσθεσεις κτ τζανκ.δ μιλαμε πια για κτ τοσο επιβλαβες στη διατροφη

πχ δ θα προτεινα αν δ τρωει τοστ να βαλει αλλαντικο.οχι οτι ειναι τοσο κακο να φαει ενα παιδι 3χρ πχ 2φορες την εβδομαδα.αν εχεις κρεας που περισσεψε απο μεσημεριανο ακομη καλυτερα

αυτο ακριβως

Κ εγώ λατρεύω όλες αυτές τις γεύσεις κ το κάρυ πολύ κ τα πικάντικα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Κοίταξε, είναι στον άνθρωπο. Σε άλλους αρέσει να τους περνούν από το χέρι και να τους δείχνουν το "σωστό" δρόμο, σε μένα όχι. Αν θέλω να χαζέψω βλακείες στην τηλεόραση, δεν θέλω σχόλια . Το ξέρω ότι βλέπω χαζομάρες και χάνω τον ύπνο μου, αλλά αυτό θέλω. Γενικά δεν θέλω να ασχολούνται μαζί μου τόσο. Ποτέ δεν το ήθελα. άλυτε εγώ το κάνω. Ο άντρας μου κάπνιζε 3-5 τσιγάρα ημερησίως. όταν γεννήθηκε το παιδί, του ζήτησα να το κόψει για να μην δώσει τόσο κακό παράδειγμα στο παιδί. Όχι για τον ίδιο. Μεγάλος είναι, ας κάνει ότι καταλαβαίνει. 

Τώρα είναι ακραίο το παράδειγμα που θα φέρω, αλλά αν στο μέλλον συνεχίσω να έχω καθηστικο τρόπο ζωής και τρώω σαβούρες και αρχίσουν τα προβλήματα υγείας δεν θα περιμένω από τον σύντροφο μου να μου σταθεί; όταν ζεις με κάποιον και κάνεις κακό στον εαυτό σου, δεν επηρεάζει και αυτόν με τον οποίο είσαι μαζί του; ή όταν δει τα σκούρα μπορεί απλά να σου πει, αααα μεγάλος άνθρωπος είσαι ήξερες τόσα χρόνια τι έκανες, τώρα βγάλτα πέρα μόνος σου; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τους ξηρούς καρπούς πώς τους δίνεις στη μικρή? Εμένα έχει περάσει τα τρία και φοβάμαι να δώσω μήπως πνιγεί. 

Δεν τρώει σουβλάκι με πίτα ο σύζυγος? Χάνει! Εγώ όταν παίρνουμε  παίρνω και για τον μικρό. Γλύφει και τα δάχτυλα του! Αλλαντικό ούτε εγώ του δίνω, εκτός αν φτιάξω καμιά καρμπονάρα, οπότε θα φάει και αυτός. Εμείς όμως βάζουμε γαλοπούλα στο τοστ. Τα γλυκά από μικρός δεν τα ήθελε, παρότι του τα προσφέρουμε. Ούτε καν κέικ. Τούρτα ούτε που δοκιμάζει. Μόνο σοκολατάκια και γλυφιτζουράκια ζητάει.  

Εμένα η κόρη μου άρχισε να τρώει ξηρούς καρπούς μετά τα 2, τρώγαμε με το σύζυγό κ ήθελε οπωσδήποτε, οπότε άρχισα να της τα κόβω σε μικρά κομματάκια κ τα έτρωγε. Έτσι δοκίμασα τώρα κ τον μικρό, του έδωσα φυστίκι Αιγίνης αλλά έκοβα 1 φυστίκι στα 6-8 κομματάκια. Στην μεγάλη που είχε ξεπεράσει τα 2 της τα έδινα κομμένα στα 4

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου δεν αγχώνεται όσο εγω. Ούτε ασχολείται με τα ζυμαρικά που τρώει. Πιο πολύ το. απασχολεί που δεν τρώει μανταρίνι κ έτσι του στύβουμε χυμό, παρα το αν τρώει κρέας με κριθαράκι (παρολο που εμείς δεν το τρώμε έτσι). Ούτε αφήσει για το αν τρώει μπάμια κ μελιτζάνα, μάλιστα με κοροϊδεύει λέγοντας ότι μπάμιες εγω πήγα 30 για να φάω. Εκείνος όμως δεν έχει λόγο να αγχώνεται; εκείνος σωστά έτρωγε από μικρός, δεν θα βρεθεί ποτέ να έχει τύψεις ότι πέρασε στο παθδι μια δίκη του κακή διατροφική συνήθεια. Αυτό το βάρος πέφτει σ εμένα που έτρωγα πολύ άσχημα κ χωρίς το κίνητρο του άντρα μου δεν θα είχα κάνει την ίδια βελτίωση. που κ πάλι χωρίς αποτέλεσμα βέβαια γιατί δεν αδυνατίζω, αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 δεν είναι να περηφανεύεσαι ότι τρώει απ όλα, ειδικά όταν εχεις καταβάλει τόση ενέργεια κ σκέψη κ φροντίδα για να τρώει απ όλα. Και δυσκολεύει κ λίγο πχ μελιτζάνες φούρνου εμείς τις αγαπάμε πολύ. 

Το παιδί σου πρέπει να καταλάβεις ότι είναι άνθρωπος. Ανεξάρτητος. Με προτιμήσεις. Η συμπεριφορά σου το επηρεάζει και το πλάθει μεν, δεν το ελέγχει δε.

Μπορείς να το εισάγεις σε πολλές τροφές και τελικά το γούστο του να είναι περιορισμένο. Μπορεί να ελέγχεις τι τρώει και αντί να μάθει καλές συνήθειες να αποκτήσει διατροφική διαταραχή (οπότε έχεις διαμορφώσει μεν χαρακτήρα, αλλά όχι αυτόν που σκόπευες).

Δεν  μπορείς να φαντάζεσαι, πόσο μάλλον ούσα εκπαιδευτικός, ότι αφαιρείται από την εξίσωση η φύση του παιδιού και μένει μόνο η επίδρασή σου. Ή ότι η επίδρασή σου θα είναι ακριβώς αυτή που ήθελες.

 

Just now, Έσπερος είπε:

 που κ πάλι χωρίς αποτέλεσμα βέβαια γιατί δεν αδυνατίζω, αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα. 

Αρα γιατί δε βάζεις όλον αυτόν τον αγώνα στο να αδυνατίσεις εσύ; Γιατί ο έλεγχος πάει στο παιδί και όχι σε εσένα; Εσύ δε νιώθεις καλά με το σώμα σου. Γιατί δε λύνεις αυτό το κομμάτι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ενταξει τραγικό δεν είναι για να ανησυχείς ότι το παιδί δεν τρώει σωστά. Σίγουρα πάντως δεν είναι να περηφανεύεσαι ότι τρώει απ όλα, ειδικά όταν εχεις καταβάλει τόση ενέργεια κ σκέψη κ φροντίδα για να τρώει απ όλα. Και δυσκολεύει κ λίγο πχ μελιτζάνες φούρνου εμείς τις αγαπάμε πολύ. Το ότι δεν θέλει την μπάμια δεν έγινε κ κάτι, μαγειρευω έξτρα κριθαράκι κ τρώει το κοτόπουλο έτσι κ επειδή η σάλτσα παίρνει κ λίγο γεύση μπάμιας, μπορεί να τον προσελκύσει κάποια στιγμή. Γενικα σε σχέση με εβα χρόνο πριν που βγήκαν οι προτιμήσεις, είμαι πολύ πιο ήρεμη. Θα ήθελα να δεχτεί να δοκιμάσει πίτα ή πίτσα, αυτό θα με διευκόλυνε. ή κέικ λαχανικών/ μαφιν. αυτά είναι εναλλακτικές που θα μ άρεσαν για απόγευμα. 

νομιζω ομως οτι πρεπει για την δικη σου ηρεμια να ρωτησεις εναν ειδικο,παιδιατρο η διατροφολογο(το δευτερο θεωρω ιδανικοτερο)για τις συνιστωμενες ποσοτητες μεριδων κ συστατικων.ποσα φρουτα,ποσο κρεας,ποσο υδατανθρακα

δ χρειαζεται να φτασεις στο σημειο να εχεις προβλημα με κτ για να να παρεις γνωμη ειδικου

δ καταλαβαινω γτ πρεπει να περηφανευτεις για το θεμα φαγητου.εγω ειμαι απλα ευχαριστημενη που τρωνε συνηθως τα περισσοτερα.με ενδιαμεσες φασεις φυσικα.κ αυτο γτ θα μου ηταν μεγαλη ταλαιπωρια να μαγειρευω διαφορετικα φαγητα,η κρεας καθε μερα,η δευτερο φρεσκο φαγητο για βραδυ

αλλα ως εκει

ακριβως επειδη εχεις επενδυσει τοσο χρονο,ενεργεια κ φαια ουσια στη  διατροφη του,απογοητευεσαι τοσο πολυ,με κτ που πραγματικα δ εχει τοση αξια(αλλο αν πραγματικα το παιδι δ ετρωγε τπτ αλλο απο κεφτεδακια,πατατες κ μακαρονια)

με τις μελιτζανες βαλε κ αλλα λαχανικα,κτ θα φαει απο τα αλλα

για τις πιτες δοκιμασε πραγματα που του αρεσουν,πχ αν του αρεσει το σπανακι εστιασε σε σπανακοπιτα.η σε πιτες χωρις φυλλο.το κουνουπιδι πχ κπορει να χρησιμοποιηθει σε πολλες παρασκευες,ωμο τριμμενο σαν ρυζι,σαν βαση πιτσας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Τώρα είναι ακραίο το παράδειγμα που θα φέρω, αλλά αν στο μέλλον συνεχίσω να έχω καθηστικο τρόπο ζωής και τρώω σαβούρες και αρχίσουν τα προβλήματα υγείας δεν θα περιμένω από τον σύντροφο μου να μου σταθεί; όταν ζεις με κάποιον και κάνεις κακό στον εαυτό σου, δεν επηρεάζει και αυτόν με τον οποίο είσαι μαζί του; ή όταν δει τα σκούρα μπορεί απλά να σου πει, αααα μεγάλος άνθρωπος είσαι ήξερες τόσα χρόνια τι έκανες, τώρα βγάλτα πέρα μόνος σου; 

 

Να σου πω, εξαρτάται. Αν έχεις κακές συνήθειες γενικά και ο άλλος σε παντρευτεί θεωρώντας ότι θα σε αλλάξει, ο γάμος θα είναι μίζερος και καλύτερα να τελειώσει νωρίς. Για αν πάω στο ακραίο παράδειγμα κι εγώ, πες πως είσαι 150 κιλά, ο άλλος σε βρισκει όμορφη, σέξυ και αστεία και σε παντρεύεται, αλλά έχει τον κρυφό στόχο να σε αδυνατίσει. Έπαιξε και έχασε, ας έβρισκε μια κοπέλα που να την απασχολεί το βάρος της από την αρχή, δεν είχες όλο το πακέτο που ονειρευόταν.

Η πες ότι αλλάζεις χαρακτήρα σιγά σιγά και αφήνεσαι: τρως περισσότερο, δεν κινείσαι, καπνίζεις όλο και πιο πολύ. Εκεί σαφώς και μπορεί να σου πει ο άλλος ότι ανησυχεί, αλλά και πρέπει να αποδεχτεί ότι η αλλαγή μπορεί να σημαίνει και το τέλος της σχέσης (το οποίο το έχω ζήσει, δεν μιλάω εκ του ασφαλούς) . Αλλά και πάλι, σου λέει 5-10 φορές ότι ανησυχεί που καπνίζεις, τι νόημα θα είχε να στο λέει κάθε μέρα; Το κατάλαβες, ενήλικας είσαι, κατανοείς τις συνέπειες (και στην υγεία σου και στη σχέση σου), δεν θα σε κυνηγάει από πίσω να σου τραβάει τα τσιγάρα από το στόμα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο άντρας μου δεν αγχώνεται όσο εγω. Ούτε ασχολείται με τα ζυμαρικά που τρώει. Πιο πολύ το. απασχολεί που δεν τρώει μανταρίνι κ έτσι του στύβουμε χυμό, παρα το αν τρώει κρέας με κριθαράκι (παρολο που εμείς δεν το τρώμε έτσι). Ούτε αφήσει για το αν τρώει μπάμια κ μελιτζάνα, μάλιστα με κοροϊδεύει λέγοντας ότι μπάμιες εγω πήγα 30 για να φάω. Εκείνος όμως δεν έχει λόγο να αγχώνεται; εκείνος σωστά έτρωγε από μικρός, δεν θα βρεθεί ποτέ να έχει τύψεις ότι πέρασε στο παθδι μια δίκη του κακή διατροφική συνήθεια. Αυτό το βάρος πέφτει σ εμένα που έτρωγα πολύ άσχημα κ χωρίς το κίνητρο του άντρα μου δεν θα είχα κάνει την ίδια βελτίωση. που κ πάλι χωρίς αποτέλεσμα βέβαια γιατί δεν αδυνατίζω, αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα. 

αυτο το βαρος νομιζω οτι το εχεις βαλει μονη σου στο κεφαλι σου.δ ειναι κτ που θα πρεπει να σε βαραινει

κανεις οτι καλυτερο μπορεις

αλλαξες κ εσυ καποιες κακες διατροφικες συνηθειες,προσφερεις υγιεινες επιλογες στο παιδι.αλλα δ παυουν να υπαρχουν οι προσωπικες προτιμησεις του καθενος.κ φυσικα μεγαοωνοντας να επιδρα κ το περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και δυσκολεύει κ λίγο πχ μελιτζάνες φούρνου εμείς τις αγαπάμε πολύ. Το ότι δεν θέλει την μπάμια δεν έγινε κ κάτι, μαγειρευω έξτρα κριθαράκι κ τρώει το κοτόπουλο έτσι κ επειδή η σάλτσα παίρνει κ λίγο γεύση μπάμιας, μπορεί να τον προσελκύσει κάποια στιγμή. 

Αν είναι γεύμα λαχανικών, γιατί να κάνεις κάτι τόσο διαφορετικό για τον μικρό; Βάλε και ένα κολοκύθι μαζί με τις μελιτζάνες. Και βράσε μισή κούπα αρακά αντί για κριθαράκι όταν έχεις μπάμιες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Yovanna είπε:

Επίσης , προσωπικά, αν θέλω να δώσω κάτι στο παιδί να δοκιμάσει, δεν θα πάρω την άδεια του άντρα μου, όπως και δεν του λέω να κρυφτεί για να φάει ή να μην βάλει τζανκ στο σπίτι. Ο άντρας μου τρώει συσκευασμένα κρουασάν (τα απεχθάνομαι). Ο μικρός αν τον δει θα ζητήσει. Του δίνουμε ένα κομματάκι  και δεν ζητάει άλλο. Επίσης αν το δει στο συρτάρι θα ζητήσει. Δεν του λέω όχι. Το ανοίγω και του δίνω λίγο. Αυτό που και που. Γενικά θέλω ο μικρός να νιώθει ελεύθερος να φάει ό,τι θέλει και έχω δει ότι βάζει μέτρο μόνος του. Συχνά , για τα σνακς κυρίως , του δίνω επιλογές και αποφασίζει αυτός τί θα φάει. 

 

Πήγα λίγο πιο πίσω, αλλά παίρνω αφορμή από αυτό για να ρωτήσω γενικά: αν το παιδί σας ζητήσει πχ το κρουασάν ή το γλειφιτζουρακι που έγραψε κάποια κοπέλα (ίσως ήσουν πάλι εσύ) δεν θα του κάνετε μια μικρή συζήτηση-επισημανση ότι δεν είναι και τόσο καλό, καλύτερα να φάει κάτι άλλο κλπ, μήπως και θελήσει από μόνο του τελικά να μη το φάει; Με τον άντρα μου κάπως έτσι το έχουμε στο νου μας, ότι δεν θα απαγορευουμε αλλά θα εξηγουμε γιατί δεν είναι και τόσο καλή ιδέα το τάδε. Απλα ακόμα δεν γίνεται να συζητήσουμε και εξάλλου δεν είναι σε ηλικία που να ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος γιατί θεωρείτε τόσο κακό τον διαιτολόγο? Νομίζεις ότι μόνο αν κάποιος θέλει να αδυνατίσει πάει? Μπορείς να πας να σου λύσει απορίες για την διατροφή. Γιατί το να λες ότι δεν θέλεις να τρώει πολλούς υδατάνθρακες σημαίνει ότι δεν είσαι τόσο καλά πληροφορημενη..  Κ το να στερείσαι κάποιες τροφές αντίθετα αποτελέσματα ίσως θα έχεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Πήγα λίγο πιο πίσω, αλλά παίρνω αφορμή από αυτό για να ρωτήσω γενικά: αν το παιδί σας ζητήσει πχ το κρουασάν ή το γλειφιτζουρακι που έγραψε κάποια κοπέλα (ίσως ήσουν πάλι εσύ) δεν θα του κάνετε μια μικρή συζήτηση-επισημανση ότι δεν είναι και τόσο καλό, καλύτερα να φάει κάτι άλλο κλπ, μήπως και θελήσει από μόνο του τελικά να μη το φάει; Με τον άντρα μου κάπως έτσι το έχουμε στο νου μας, ότι δεν θα απαγορευουμε αλλά θα εξηγουμε γιατί δεν είναι και τόσο καλή ιδέα το τάδε. Απλα ακόμα δεν γίνεται να συζητήσουμε και εξάλλου δεν είναι σε ηλικία που να ζητάει.

 

Eννοείται ότι θα συζητήσετε και θα βάλετε κάποιον κανόνα. Ας πούμε, αγοράζουμε γλυφιτζούρι/αναψυκτικό/πατατάκια (ό,τι τέλος πάντων είναι αυτό το junk που θέλει) κάθε Κυριακή. Ή δεν τρώμε κρουασάν από το περίπτερο αλλά αγοράζουμε από το φούρνο μια πιο υγειινή παραλλαγή. Παραδείγματα φέρνω, καταλαβαίνεις τι εννοώ. 

Αλλά σαφώς και θα έχετε την κουβέντα και τον κανόνα ξανά και ξανά για χρόνια ατελείωτα, γιατί ο Γιάννης από απέναντι κάθε απόγευμα εμφανίζεται με κρουασάν στο μπαλκόνι, η Μαρία από το σχολείο φέρνει πατατάκια κάθε μέρα, ο Βαγγέλης στο σπίτι του έχει πάντα γλυφιτζούρια κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Να σου πω, εξαρτάται. Αν έχεις κακές συνήθειες γενικά και ο άλλος σε παντρευτεί θεωρώντας ότι θα σε αλλάξει, ο γάμος θα είναι μίζερος και καλύτερα να τελειώσει νωρίς

 

Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι όποιος έχει κακές συνήθειες δεν θα τις αλλάξει ποτέ; Και θα διακόψει τη σχέση αντί τις συνήθειες; Ίσα ίσα μπορεί να μην τις άλλαζε απλώς επειδή δεν είχε κάποιο κίνητρο και η σχέση να είναι το κίνητρο που θα τον κάνει να το σκεφτεί. Δεν σημαίνει ότι κάποια που δεν σκέφτεται το βάρος της, δεν θα το σκεφτεί και ποτέ. Ή ότι κάποιος καπνιστής δεν θα σκεφτεί ποτέ να το κόψει. Κίνητρο χρειάζεται. Φυσικά μιλάω για κακες συνήθειες, όχι να θέλει ο άλλος να σου αλλάξει τι μουσική ακούς ή τι μόδα σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν είναι γεύμα λαχανικών, γιατί να κάνεις κάτι τόσο διαφορετικό για τον μικρό; Βάλε και ένα κολοκύθι μαζί με τις μελιτζάνες. Και βράσε μισή κούπα αρακά αντί για κριθαράκι όταν έχεις μπάμιες. 

Τις μελιτζάνες δεν τις θέλει να τις αγγίξει. όλο το φαγητό. δεν θα ασχοληθεί αν έχει μέσα πιπεριά ή κολοκύθι, απλώς δεν θε το αγγίξει. το βάζω πάντα δίπλα με κάτι άλλο μήπως παρακινηθεί. δεν είναι θέμα ότι δεν ξέρω τι να κάνω, απλώς θα ήθελα να τρώει όλα τα φαγητά του τραπεζιού μας. Αποδέχομαι ότι δεν θα του αρέσουν όλα το ίδιο. πχ ρεβύθια παλιά καταβρόχθιζε, είναι λίγος καιρός που τρώει λίγα. στενοχωρήθηκα φυσικά αλλά δεν επιμενω. αντί για δυο φορές που τρώμε εμείς τρώει μια, ξέρω ότι δεν θα φάει πολύ, θα φροντίσω να φάει κάτι παραπάνω το απόγευμα. 

 

Just now, mama16 είπε:

@Έσπερος γιατί θεωρείτε τόσο κακό τον διαιτολόγο? Νομίζεις ότι μόνο αν κάποιος θέλει να αδυνατίσει πάει? Μπορείς να πας να σου λύσει απορίες για την διατροφή. Γιατί το να λες ότι δεν θέλεις να τρώει πολλούς υδατάνθρακες σημαίνει ότι δεν είσαι τόσο καλά πληροφορημενη..  Κ το να στερείσαι κάποιες τροφές αντίθετα αποτελέσματα ίσως θα έχεις

δεν τον θεωρώ κακό, απλώς περιττό. πρώτον ο άντρας μ δεν θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα, δευτερον οι διαιτολόγοι γενικα ξέρω τι προτείνουν, δεν θα αλλάξω όλο το μενού μας κ αυτά που με τόσο κόπο έμαθα να φτιάχνω για να μου βγάλει κάποιος ένα πρόγραμμα με πράγματα που δεν θέλω να φάω. και δεν εμπιστεύομαι κιόλας. όταν οι διαιτολόγοι προτείνουν τυποποιημένα κριτσίνια κ κουλούρια από τον φούρνο, τι να εμπιστευτώ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Πήγα λίγο πιο πίσω, αλλά παίρνω αφορμή από αυτό για να ρωτήσω γενικά: αν το παιδί σας ζητήσει πχ το κρουασάν ή το γλειφιτζουρακι που έγραψε κάποια κοπέλα (ίσως ήσουν πάλι εσύ) δεν θα του κάνετε μια μικρή συζήτηση-επισημανση ότι δεν είναι και τόσο καλό, καλύτερα να φάει κάτι άλλο κλπ, μήπως και θελήσει από μόνο του τελικά να μη το φάει; Με τον άντρα μου κάπως έτσι το έχουμε στο νου μας, ότι δεν θα απαγορευουμε αλλά θα εξηγουμε γιατί δεν είναι και τόσο καλή ιδέα το τάδε. Απλα ακόμα δεν γίνεται να συζητήσουμε και εξάλλου δεν είναι σε ηλικία που να ζητάει.

Φυσικά θα του πω ότι αυτά τα πράγματα δεν τα τρώμε συχνά και τα τρώμε μόνο εφόσον τρώμε καθημερινά τα φρούτα μας και το φαγητό μας. Δεν του λέω ότι είναι κάτι κακό , δεν θεωρώ κακό να φάει κάνα σοκολατάκι ή κάνα γλυφιτζουράκι που τόσο απολαμβάνει, άλλωστε εγώ του τα πρόσφερα και του έδωσα να τα δοκιμάσει (το κρουασάν όχι, έτυχε και το είδε. αλλά θα φάει 1-2 μπουκιές, όποτε δεν θεωρώ ότι τρώει κρουασάν). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι όποιος έχει κακές συνήθειες δεν θα τις αλλάξει ποτέ; Και θα διακόψει τη σχέση αντί τις συνήθειες; Ίσα ίσα μπορεί να μην τις άλλαζε απλώς επειδή δεν είχε κάποιο κίνητρο και η σχέση να είναι το κίνητρο που θα τον κάνει να το σκεφτεί. Δεν σημαίνει ότι κάποια που δεν σκέφτεται το βάρος της, δεν θα το σκεφτεί και ποτέ. Ή ότι κάποιος καπνιστής δεν θα σκεφτεί ποτέ να το κόψει. Κίνητρο χρειάζεται. Φυσικά μιλάω για κακες συνήθειες, όχι να θέλει ο άλλος να σου αλλάξει τι μουσική ακούς ή τι μόδα σου αρέσει.

Θεωρώ ότι ο κάθε άνθρωπος θα αλλάξει και αλλάζει συνεχώς. Αλλά δεν αλλάζει γιατί το θέλει ο άλλος, κανένας άλλος.

Οι περισσότεροι υπέρβαροι άνθρωποι, ζυγαριά και καθρέφτη έχουν. Δε χρειάζεται να τους το πει κάποιος ότι είναι υπέρβαροι.

Παρομοίως και για όλες τις κακές συνήθειες.

Ας πούμε ότι γνωρίζω κάποιον και ασχολείται με την ποδηλασία, με κάνει να την αγαπήσω, και κάνουμε ποδήλατο μαζί, οπότε πράγματι έχω αποκτήσει χάρις σε αυτόν μια καλή συνήθεια. Ή τρώει πολλές σαλάτες και με παρασύρει και εμένα, με μαθαίνει να τις αγαπάω. Αυτό είναι πράγματι η καλή αλλαγή.

Αλλά αν κάθε φορά που κάθομαι στον καναπέ, μου λέει ότι θα παχύνω και να πάω για ποδήλατο ή κάθε φορά που βάζω στο στόμα μου τυρί, μου λέει ότι θα φράξουν οι αρτηρίες μου, αυτό δεν είναι κίνητρο, είναι αστυνόμευση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

και δεν εμπιστεύομαι κιόλας. όταν οι διαιτολόγοι προτείνουν τυποποιημένα κριτσίνια κ κουλούρια από τον φούρνο, τι να εμπιστευτώ; 

Μήπως αυτό λέει ότι έχεις στρεβλή εντύπωση για τη διατροφική αξία των τροφώμ κα όχι ότι δνε ξέρει ο διαιοτολόγος τι σπούδασε; Ειλικρινά, πρώτη φορά από εσένα ακούω ότι είναι ανθυγιεινά τα κριτσίνια και τα κουλούρια! Και εννοώ ως σνακ, όχι να τρέφεσαι με 2 κιλά κριτσίνια τη μέρα, να σε προλάβω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τις μελιτζάνες δεν τις θέλει να τις αγγίξει. όλο το φαγητό. δεν θα ασχοληθεί αν έχει μέσα πιπεριά ή κολοκύθι, απλώς δεν θε το αγγίξει. το βάζω πάντα δίπλα με κάτι άλλο μήπως παρακινηθεί. δεν είναι θέμα ότι δεν ξέρω τι να κάνω, απλώς θα ήθελα να τρώει όλα τα φαγητά του τραπεζιού μας. Αποδέχομαι ότι δεν θα του αρέσουν όλα το ίδιο. πχ ρεβύθια παλιά καταβρόχθιζε, είναι λίγος καιρός που τρώει λίγα. στενοχωρήθηκα φυσικά αλλά δεν επιμενω. αντί για δυο φορές που τρώμε εμείς τρώει μια, ξέρω ότι δεν θα φάει πολύ, θα φροντίσω να φάει κάτι παραπάνω το απόγευμα. 

 

δεν τον θεωρώ κακό, απλώς περιττό. πρώτον ο άντρας μ δεν θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα, δευτερον οι διαιτολόγοι γενικα ξέρω τι προτείνουν, δεν θα αλλάξω όλο το μενού μας κ αυτά που με τόσο κόπο έμαθα να φτιάχνω για να μου βγάλει κάποιος ένα πρόγραμμα με πράγματα που δεν θέλω να φάω. και δεν εμπιστεύομαι κιόλας. όταν οι διαιτολόγοι προτείνουν τυποποιημένα κριτσίνια κ κουλούρια από τον φούρνο, τι να εμπιστευτώ; 

Ενταξει βρε παιδι μου κ εσυ το κριτσινι απο το φουρνο το λες σαν να δινεις στο παιδι πυρηνικη ενεργεια... Γενικα τωρα το παιδι δεν εχει επαφες δεν ξερει αργοτερα ομως θα δημιουργηθουν θεματα.. Πρεπει να το βαζεις στην ιδεα οτι τιποτα δεν στερουμαστε τιποτα δεν ειναι απαγορευμενο γιατι αλλιως δημιουργουνται αποθημενα κ καταχρησεις που δεν θα μπορεις να ελενξεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...