Recommended Posts

Just now, Lenia16 είπε:

Στη δίαιτα κ εσείς βλέπω :lol:

Πέρα από την πλάκα, όταν ακολουθούσα διατροφή από διαιτολόγο (πανεπιστημίου) μου είχε κάθε μέρα ψωμί πατάτα μακαρόνια ρύζι. 100-150γρ πρωτεΐνη με ένα φλ. Ρύζι ή 2 μικρές ψητές ή βραστές πατάτες ή μια φέτα ψωμι κ σαλάτα. Μια μέρα τη βδομάδα μακαρόνια με σάλτσα ντομάτα ή κιμά, χωρίς ψωμί εννοείται. Θέλω να πω ότι ακόμη κ για απώλεια βάρους δεν τα απέκλεισε.

Όντως κάνω δίαιτα. Μετράω θερμίδες και τρώω πολύ μικρότερες μερίδες, προσθέτοντας κάτι ελεφρύ και χορταστικό, τύπου σαλάτα ή σούπα :)

Τις προάλλες ας πούμε που είχαμε μπιφτέκια, μερικά τα έκανα μεγάλα και τα έφαγαν τα παιδιά σαν μπέργκερ, το δικό μου είχε το μισό μέγεθος, το έβαλα σε μισό ψωμάκι και συμπλήρωσα με μαρούλι.

Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Όντως κάνω δίαιτα. Μετράω θερμίδες και τρώω πολύ μικρότερες μερίδες, προσθέτοντας κάτι ελεφρύ και χορταστικό, τύπου σαλάτα ή σούπα :)

Καλά, κάστανα, πίτα και αυγά με λουκάνικα πρέπει να φας μια μπουκιά για να φτάσεις τις θερμίδες κ το λίπος που πρέπει να σταματήσεις :lol:

Just now, Lenia16 είπε:

Καλά, κάστανα, πίτα και αυγά με λουκάνικα πρέπει να φας μια μπουκιά για να φτάσεις τις θερμίδες κ το λίπος που πρέπει να σταματήσεις :lol:

Και όμως όχι :)

8-10 κάστανα έχουν κάτι σαν 200 θερμίδες και παραπάνω δεν μπορώ να φάω.

Ένα μεγαλούτσικο κομμάτι μανιταρόπιτα το έχω υπολογίσει σε 300 θερμίδες (προφανώς συνταγή χωρίς μπεσαμέλ κλπ)

2 αυγά είναι μόλις 140 θερμίδες σε αντικολλητικό τηγάνι, και εννοείται ότι εγώ έφαγα μία μπουκιά λουκάνικο μόνο :) 

• Μου αρέσει 1

Οπως λεει η chryssoum, η μαμα16 αλλα  κ οι υπολοιπες, υπαρχουν διαφορα ειδη υδατανθρακα. Αλλο ο τραχανας που μπορει να εχει βαση λαχανικα η γιαουρτι, σε ζωμο κρεατος, με τυρι κ ντοματα. Αλλο ετοιμα τυροπιτακια, αλλο μια σπιτικη πιτα, αλλο απλα ψωμι με τυρι

Η συζητηση κανει κυκλους γτ πολυ απλα ρωτας τα ιδια αλλη μια φορα

Χωρις να εισαι διατεθειμενη να βαλεις νερο στο κρασι σου

Κ μαλιστα η συζητηση ξεφευγει με εκφρασεις που χρησιμοποιεις. Το γιαουρτι με ενα τονο ζαχαρη που ετρωγες απεχει ετη φωτος απο το σκετο γιαουρτι με πετσα. Καπου ενδιαμεσα υπαρχει κ μια υγιεινη επιλογη με μελι, φρουτα, ξηρους καρπους, βρωμη, κανελα. Νοστιμο κ θρεπτικο

Ιδανικα τι θα ηθελες να τρωει το παιδι μετα το μεσημεριανο; γαλα, γιαουρτι κ τι αλλο; μονο λαχανικα; 

Παντως επειδη εχω εμπειρια κ απο διατροφες κ απο διαβητη κυησης, οχι για να χασεις κιλα δ αποκλειεις τους υδατανθρακες. Να μειωσεις ναι, κ φυσινα να ειναι καλης θερμιδικης αξιας

Οσο για μπιφτεκια οσπριων εγω απλα γκουγκλαρω στο ιντερνετ η βαζω τα υλικα στο πιντερεστ. Φαλαφελ σιγουρα τα προτιμαμε σε σχεση με αλλα. Αλλα εχω κανει κ με οσπριαδα. Οι συνταγες με αυγο ειναι πιο "ελαστικες" κ δ τριβονται

Πουρε με κιμα ειναι απο τα αγαπημενα μας, το κανω για μεσημερι. Οπως κ τυπου πιτα του βοσκου. Τελευταιο αγαπημενο λαχματζουν σε ετοιμες πιτες

• Μου αρέσει 4

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Αυτές στην ομάδα πάντως λενε ότι η μεσογειακή επικράτησε λόγω χαμηλού κόστους κ επιστημονικά έχει απορριφθεί κ ότι το άμυλο προκαλεί εθισμό κ μετά απορρίπτουν τα άλλα. Δεν ισχύει; εμένα λογικό μ ακούγεται. 

Επειδή ασχοληθηκαμε πρόσφατα στο μεταπτυχιακό μου με τη μεσογειακή διατροφή από λαογραφικής πλευράς, η αλήθεια είναι κάπου στη μεση. Πραγματι η μεσογειακή διατροφή ήταν μια διατροφή εξ ανάγκης, επειδή υπήρχε φτώχεια και δεν είχαν την πολυτέλεια να τρώνε κρέας συχνά και έτρωγαν ο,τι υπήρχε. Αυτό είναι σωστό. Διατροφικά όμως είναι μια πολύ καλή διατροφή που διαπιστώθηκε ότι βοηθά στη μακροζωΐα. Έτσι ανακαλύφθηκε κιόλας. Έκανε κάποιος επιστήμονας έρευνα για να διαπιστώσει γιατί σε ορισμένες περιοχές ζουν πολλά χρόνια και ανακάλυψε ότι οφειλόταν στη διατροφή. (Τα λέω στο περίπου γιατί δεν τα θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορεί να βρει κανείς εύκολα την ιστορία).

Άσχετα από αυτά, δεν είναι δεδομένο ότι ένα παιδί θα προτιμήσει την πατάτα από το κρέας. Η δικιά μας την προτιμά από τα άλλα λαχανικά, αλλά όχι από το κρέας. Είναι 20 μηνών και από το χρόνο που άρχισε να τρώει μόνη της τρώει πρώτα όλο το κρέας ή ψάρι και μετά περνάει στα λαχανικά, με πρώτο την πατάτα. Και δεν τα έχουμε καν σε διαφορετικό χώρισμα του πιάτου. Είναι όλα μαζί, απλά ξεχωρίζει ο,τι θέλει.

Ψωμί δίνουμε κι εμείς με ρέγουλα, γιατί εκείνο το προτιμά απ'όλα και είναι ικανή να φάει μόνο αυτό. Δίνουμε όμως. Απλά της το κάνουμε ψιχουλακια ανάμεσα στο φαΐ. Και πάλι το ξεχωρίζει όμως. Στο γιαούρτι όταν έπαψε να το θέλει σκέτο, αρχίσαμε να βάζουμε μπανάνα, βρώμη, μέλι, ξηρούς καρπούς, ταχίνι, κάστανο, ένα ένα ή σε συνδυασμούς.

Ο άντρας μου είναι γενικά της υγιεινής διατροφής, δηλαδη από τότε που μένουμε μαζί δεν υπάρχει στο σπίτι το παραμικρό αλλαντικό, ούτε ψωμί τοστ, ούτε μπισκότα κ δεν θυμάμαι τι άλλο γιατί πλέον ξέχασα κι εγώ ως ένα βαθμό τις παλιές μου κακές συνήθειες, με εξαίρεση τη σοκολάτα που θέλω κάθε μέρα και το ότι όταν είμαστε έξω πολλές φορές θα προτείνω να πάρουμε σουβλάκι ή πίτσα. Εκείνος στο σουβλάκι πχ παίρνει μόνο καλαμάκι και γενικά θεωρει πώς όταν το παιδί αρχίσει να καταλαβαίνει δεν πρέπει να παίρνουμε τέτοια. Ούτε να ψήνουμε τις κατεψυγμένες τυρόπιτες του σούπερ μάρκετ που τώρα καμιά φορά το κάνουμε. Γλυκό πέρα από αυτά που βάζουμε μέσα στο γιαούρτι το μωρό δεν έχει φάει, κριτσινι έχει φάει 2-3 φορές. Και αλλαντικό λέει ότι δεν χρειάζεται να φάει ποτέ και ότι κανείς μας δεν πρέπει. Και έτοιμο πουρέ ή μπεσαμέλ όσο είναι στον έλεγχό μας λέει να μη φάει. Τον βρίσκω λίγο υπερβολικό αλλά σίγουρα δεν κάνει κάτι κακό. Και συμφωνεί μαζί του και η παιδίατρος. Αφού κάποια στιγμή τη ρώτησα από τι ηλικία μπορώ να βάζω στο φαΐ της μικρής χυμό ντομάτας κ μου είπε "γιατί να βάλετε χυμο και όχι κανονική ντομάτα;" (Βάζουμε όμως)

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό μπορεί να είναι το ψωμί που συνοδεύει το φαγητό ή η πατατα ή το φύλλο μιας πίτας. Το να ξέρει το παιδί ότι έχει κάθε απόγευμα την εναλλακτική του μακαρονιού, δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα. Νομίζω ότι έχω γίνει πλέον σαφής. 

Δεν είπα ότι κάνει κακό το μελι. Αλλά σίγουρα αν συνηθίσει με μέλι, δεν θα του αρέσει σκέτο. γι αυτό το παρέθεσα για να εξηγήσω ότι δεν έκανα κάτι για να μην το θέλει σκέτο. 

Όχι δεν τρώει μόνο αυτά. ανακατεύω το κρεασ μέσα κ το τρώει όλο. ή το θαλασσινό, όχι μόνο κρέας. απλώς θα ήθελα να ξεργ αν προσφέρει κάτι ως απογευματινό πχ να φάει ζυμαρικά μαγειρεμένα μαζί με κρέας. 

Παντως γενικα σου εχουν προτεινει αρκετα πραγματα, οχι μονο μακαρονια. Ουτε μονο με κρεας οπως γραφεις για την αργκ

Σε σχεση με το να φαει σκετο κριθαρακι το απογευμα, σιγουρα βρασμενο σε ζωμο, η με λιγη σαλτσα απο κοκκινιστο κοτοπουλο ειναι καλυτερο το δευτερο

Τα μανιταρια επισης πολυ καλη επιλογη που ξεχασα να αναφερω

Just now, Belmar είπε:

Και όμως, μπορεί να δοκιμάσει με μέλι και να το προτιμήσει σκέτο. Ή μπορεί και όχι. Ή μπορεί να το θέλει με μέλι για 1 εβδομάδα και την επόμενη να το θέλει σκέτο και την μεθεπόμενη να το θελει με δημητριακά. Έσύ θεωρείς ότι αν δοκιμάσει με μέλι θα είναι δρόμος χωρις επιστροφή και πάνε όλα όσα έχεις καταφέρει ως τωρα. Και αν θέλει με μέλι το γιαούρτι του δλδ τί θα γίνει, αν η υπόλοιπη διατροφή του είναι ΟΚ; 

Αυτο ακριβως βρε εσπερος. Τι πιο λογικο να θελει το γιαουρτι του με κτ

Κ ολο αυτο οταν το συνδεεις με το ποσο τελειες βασεις βαλατε, κ οτι τα κανατε ολα σωστα λογικο ειναι να μας κανει να σχολιαζουμε τις αποψεις σου κ οχι αυτο που ρωτας

Δ εκανες κτ λαθος. Ανθρωπος ειναι, προτιμησεις εχει. Οι οποιες αλλαζουν κιολας

Just now, Έσπερος είπε:

Πρωί γάλα κ φρουτα, μεσημέρι κανονικό φαγητό που κάποιες μέρες έχει πρωτεΐνη, απόγευμα γιαούρτι ή αυγό, βράδυ γάλα. Αντί για γιαούρτι ή αυγό, θα μπορούσε να φάει ένα γεύμα λαδερό, μια πίτα, σπιτική πίτσα, μπρόκολο με πατατα, ένα σωρό πράγματα, πού είπα εγω ότι θέλω να φάει κι άλλο κρέας το απόγευμα; απλώς είπα ότι δεν θέλω μόνο ιδέες που να βασίζονται στο ψωμί ή το ζυμαρικό, όχι ότι τις απορρίπτω τελείως. 

Καλα λαδερο για απογευματινο-βραδινο δ μου κολλαει καθολου

Απο τα αλλα που προτεινεις απλα προσφερεις συχνα, κτ που ειναι στις γευσεις του, με διαφορες παρουσιασεις

Δλδ εμενα τρωνε χορτοτυροπιτα αλλα προτιμανε τυπου τυλιχτη. Ενω στην κοτοπιτα τρωνε κ τις απλωτες. Εχεις δοκιμασει πιο ενισχυμενα τυροψωμα/η τυπου φοκατσια, με μια σαλατα;Πιτες χωρις φυλλο; 

• Μου αρέσει 1

Just now, little lamb said:

Επειδή ασχοληθηκαμε πρόσφατα στο μεταπτυχιακό μου με τη μεσογειακή διατροφή από λαογραφικής πλευράς, η αλήθεια είναι κάπου στη μεση. Πραγματι η μεσογειακή διατροφή ήταν μια διατροφή εξ ανάγκης, επειδή υπήρχε φτώχεια και δεν είχαν την πολυτέλεια να τρώνε κρέας συχνά και έτρωγαν ο,τι υπήρχε. Αυτό είναι σωστό. Διατροφικά όμως είναι μια πολύ καλή διατροφή που διαπιστώθηκε ότι βοηθά στη μακροζωΐα. Έτσι ανακαλύφθηκε κιόλας. Έκανε κάποιος επιστήμονας έρευνα για να διαπιστώσει γιατί σε ορισμένες περιοχές ζουν πολλά χρόνια και ανακάλυψε ότι οφειλόταν στη διατροφή. (Τα λέω στο περίπου γιατί δεν τα θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορεί να βρει κανείς εύκολα την ιστορία).

Άσχετα από αυτά, δεν είναι δεδομένο ότι ένα παιδί θα προτιμήσει την πατάτα από το κρέας. Η δικιά μας την προτιμά από τα άλλα λαχανικά, αλλά όχι από το κρέας. Είναι 20 μηνών και από το χρόνο που άρχισε να τρώει μόνη της τρώει πρώτα όλο το κρέας ή ψάρι και μετά περνάει στα λαχανικά, με πρώτο την πατάτα. Και δεν τα έχουμε καν σε διαφορετικό χώρισμα του πιάτου. Είναι όλα μαζί, απλά ξεχωρίζει ο,τι θέλει.

Ψωμί δίνουμε κι εμείς με ρέγουλα, γιατί εκείνο το προτιμά απ'όλα και είναι ικανή να φάει μόνο αυτό. Δίνουμε όμως. Απλά της το κάνουμε ψιχουλακια ανάμεσα στο φαΐ. Και πάλι το ξεχωρίζει όμως. Στο γιαούρτι όταν έπαψε να το θέλει σκέτο, αρχίσαμε να βάζουμε μπανάνα, βρώμη, μέλι, ξηρούς καρπούς, ταχίνι, κάστανο, ένα ένα ή σε συνδυασμούς.

Ο άντρας μου είναι γενικά της υγιεινής διατροφής, δηλαδη από τότε που μένουμε μαζί δεν υπάρχει στο σπίτι το παραμικρό αλλαντικό, ούτε ψωμί τοστ, ούτε μπισκότα κ δεν θυμάμαι τι άλλο γιατί πλέον ξέχασα κι εγώ ως ένα βαθμό τις παλιές μου κακές συνήθειες, με εξαίρεση τη σοκολάτα που θέλω κάθε μέρα και με το ότι όταν είμαστε έξω πολλές φορές θα προτείνω να πάρουμε σουβλάκι ή πίτσα. Εκείνος στο σουβλάκι πχ παίρνει μόνο καλαμάκι και γενικά θεωρει πώς όταν το παιδί αρχίσει να καταλαβαίνει δεν πρέπει να παίρνουμε τέτοια. Ούτε να ψήνουμε τις κατεψυγμένες τυρόπιτες του σούπερ μάρκετ που τώρα καμιά φορά το κάνουμε. Γλυκό πέρα από αυτά που βάζουμε μέσα στο γιαούρτι το μωρό δεν έχει φάει, έχει φάει 2-3 φορές κριτσινι και αλλαντικό λέει ότι δεν χρειάζεται να φάει ποτέ και ότι κανείς μας δεν πρέπει. Και έτοιμο πουρέ ή μπεσαμέλ όσο είναι στον έλεγχό μας λέει να μη φάει. Τον βρίσκω λίγο υπερβολικό αλλά σίγουρα δεν κάνει κάτι κακό. Και συμφωνεί μαζί του και η παιδίατρος. Αφού κάποια στιγμή τη ρώτησα από το ηλικία μπορώ να βάζω στο φαΐ της μικρής χυμό ντομάτας κ μου είπε "γιατί να βάλετε χυμο και όχι κανονική ντομάτα;" (Βάζουμε όμως)

Τους ξηρούς καρπούς πώς τους δίνεις στη μικρή? Εμένα έχει περάσει τα τρία και φοβάμαι να δώσω μήπως πνιγεί. 

Δεν τρώει σουβλάκι με πίτα ο σύζυγος? Χάνει! Εγώ όταν παίρνουμε  παίρνω και για τον μικρό. Γλύφει και τα δάχτυλα του! Αλλαντικό ούτε εγώ του δίνω, εκτός αν φτιάξω καμιά καρμπονάρα, οπότε θα φάει και αυτός. Εμείς όμως βάζουμε γαλοπούλα στο τοστ. Τα γλυκά από μικρός δεν τα ήθελε, παρότι του τα προσφέρουμε. Ούτε καν κέικ. Τούρτα ούτε που δοκιμάζει. Μόνο σοκολατάκια και γλυφιτζουράκια ζητάει.  

• Μου αρέσει 1

Just now, vicky86 είπε:

Οπως λεει η chryssoum, η μαμα16 αλλα  κ οι υπολοιπες, υπαρχουν διαφορα ειδη υδατανθρακα. Αλλο ο τραχανας που μπορει να εχει βαση λαχανικα η γιαουρτι, σε ζωμο κρεατος, με τυρι κ ντοματα. Αλλο ετοιμα τυροπιτακια, αλλο μια σπιτικη πιτα, αλλο απλα ψωμι με τυρι

Η συζητηση κανει κυκλους γτ πολυ απλα ρωτας τα ιδια αλλη μια φορα

Χωρις να εισαι διατεθειμενη να βαλεις νερο στο κρασι σου

Κ μαλιστα η συζητηση ξεφευγει με εκφρασεις που χρησιμοποιεις. Το γιαουρτι με ενα τονο ζαχαρη που ετρωγες απεχει ετη φωτος απο το σκετο γιαουρτι με πετσα. Καπου ενδιαμεσα υπαρχει κ μια υγιεινη επιλογη με μελι, φρουτα, ξηρους καρπους, βρωμη, κανελα. Νοστιμο κ θρεπτικο

Ιδανικα τι θα ηθελες να τρωει το παιδι μετα το μεσημεριανο; γαλα, γιαουρτι κ τι αλλο; μονο λαχανικα; 

Παντως επειδη εχω εμπειρια κ απο διατροφες κ απο διαβητη κυησης, οχι για να χασεις κιλα δ αποκλειεις τους υδατανθρακες. Να μειωσεις ναι, κ φυσινα να ειναι καλης θερμιδικης αξιας

Οσο για μπιφτεκια οσπριων εγω απλα γκουγκλαρω στο ιντερνετ η βαζω τα υλικα στο πιντερεστ. Φαλαφελ σιγουρα τα προτιμαμε σε σχεση με αλλα. Αλλα εχω κανει κ με οσπριαδα. Οι συνταγες με αυγο ειναι πιο "ελαστικες" κ δ τριβονται

Πουρε με κιμα ειναι απο τα αγαπημενα μας, το κανω για μεσημερι. Οπως κ τυπου πιτα του βοσκου. Τελευταιο αγαπημενο λαχματζουν σε ετοιμες πιτες

Πραγματικά θα θελα να είμαι παιδί σου!!!! :confused: (Λάθος φατσούλα, δεν ξέρω πως σβήνει):-D οι συνταγές σου πάντα είναι τέλειες για να μην βαριουνται τα ίδια!

• Μου αρέσει 1

Δεν απέρριψα καμία ιδέα, απλώς εξήγησα ότι με ενδιαφέρουν κυρίως προτάσεις που να μην έχουν ζυμαρικά, ψωμί ή ζύμη. Όχι γιατί δεν τα θέλω καθολου, απλώς θεωρώ ότι τρώει όσο χρειάζεται απ αυτά και δεν θεωρώ ιδιαίτερα αναγκαίο να προσθέσω κάτι τέτοιο. 

Κι επειδή ρώτησε η ΑΡΓκ, ο άντρας μου γλυκά τρώει σπιτικά σε γιορτές ( που τρώει κ το παιδί πλέον) κ επιλεγμένο παγωτό από ζαχαροπλαστείο.  σάντουιτς ποτέ (εννοώ μεψμ τυρί τοστ κ αλλαντικό), τυρόπιτα απ έξω σπάνια,  μόνο από φούρνο που κάνει σαν σπιτικές.  

Εγω γλυκά τρώω οτιδήποτε μ προσφέρουν, σάντουιτς μαύρο με γαλοπούλα στο σχολείο κ τυρόπιτα είδη τα λιγουρεύομαι γιατί τα έτρωγα πολύ παλιά κ πού κ πού κάνω καμία επιδρομή σαν να τρώω βρωμικο. 

πιτογυρο είχαμε δυο χρόνια να φάμε, φάγαμε ένα βράδυ κ σπάσαμε κ θα κάνουμε άλλο τόσο να ξαναφάμε, καλαμάκια  από καλό σουβλατζίδικο τρώμε πού κ πού. 

επομενως δεν είναι ότι τρώμε κάτι που το στερούμε από το παιδί. 

Για τις προτιμήσεις πάντως εμένα δεν μου φεύγει η ιδέα ότι καλλιεργούνται κ δεν είναι απλα προσωπικό γούστο. 

Just now, Lenia16 είπε:

Τα κάστανα είναι πολύ θρεπτικός καρπός κ όπως είπε κ η Αργκ έως 10 μια χαρά μπορεις να τον συμπεριλάβεις στη διατροφή

Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

Μισό, εσύ ρώτησες να σου προτείνουμε τι να δώσεις, όχι τι τρώμε εμείς. Δεν είναι για όλους το ελαφρύ γεύμα της ημέρας. Τις προηγούμες μέρες που μπορώ να θυμηθώ τι φάγαμε, τα βραδινά ήταν μανιταρόπιτα/κοτόπιτα (οι μισοί το ένα και οι άλλοι το άλλο), σούσι (αυτό ήταν παραγγελία), αυγά με λουκάνικα, μπέργκερ γαλοπούλας, κάστανα (ήταν πολύ ωραία και τελικά φάγαμε τόσα πολλά που κανείς δεν ήθελε άλλο φαγητό). 

Αυτές τις ωραίες πίτες τις φτιάχνεις μόνη σου? Μπράβο, χαρά στο κουράγιο σου. Μου αρέσει και μένα πολύ η κοτόπιτα και την φτιάχνω με μανιτάρια, μπέικον, πιπεριές κτλ αλλά μου παίρνει πολύ ώρα.. Μέχρι να μαδήσω το κοτόπουλο μόνο, μου παίρνει ώρα. Και δεν την τρώει και ο άντρας μου , ο μικρός τρώει λίγη, πόση κοτόπιτα να φάω? Και πάντα πετάω. 

Just now, Yovanna είπε:

Τους ξηρούς καρπούς πώς τους δίνεις στη μικρή? Εμένα έχει περάσει τα τρία και φοβάμαι να δώσω μήπως πνιγεί. 

Δεν τρώει σουβλάκι με πίτα ο σύζυγος? Χάνει! Εγώ όταν παίρνουμε  παίρνω και για τον μικρό. Γλύφει και τα δάχτυλα του! Αλλαντικό ούτε εγώ του δίνω, εκτός αν φτιάξω καμιά καρμπονάρα, οπότε θα φάει και αυτός. Εμείς όμως βάζουμε γαλοπούλα στο τοστ. Τα γλυκά από μικρός δεν τα ήθελε, παρότι του τα προσφέρουμε. Ούτε καν κέικ. Τούρτα ούτε που δοκιμάζει. Μόνο σοκολατάκια και γλυφιτζουράκια ζητάει.  

Τους λιώνουμε στο γουδί τους ξηρούς καρπούς. Από μηνών τους ξεκινήσαμε για να αποφευχθούν αλλεργίες.

Ξέρει πως είναι το σουβλάκι με πίτα καλέ, απλά δεν το θεωρεί υγιεινό. Δεν είναι ότι δεν του αρέσει, απλά θεωρεί ότι δεν κάνει καλό στον εαυτό του. 

Αλλαντικό όταν λέμε ότι δεν έχουμε εννοώ ούτε γαλοπούλα. Εμένα μου λείπουν πολύ γιατί έτρωγα τοστ με τυρί γαλοπούλα ας πούμε. Αλλά λέει ότι αυτά τα μπαστούνια που κόβουν τις φέτες στο σουπερμάρκετ δεν είναι καθόλου υγιεινά κι έχουν ένα σωρό συντηρητικά. Και ότι αν θέλουμε κάποια στιγμή να δώσουμε στο παιδί τοστ να βάλουμε κανονικό κοτόπουλο μέσα. Για τα λουκάνικα ότι έχουν μέσα αηδιες (ναι, και τα χωριάτικα) μας το έχει πει ο χασάπης που τον ξέρουμε χρόνια κι έχουμε εμπιστοσύνη. Δίκιο έχει προφανώς ο άντρας μου σε όλα αυτά, γι'αυτό το δέχομαι κ κρατάω μόνο το προπύργιο της σοκολάτας. Δεν είναι ότι δεν τα τρώμε ποτέ, δηλαδη έξω και τυρόπιτα μπορεί να παρουμε, και σάντουιτς, και σουβλάκι και λουκάνικο και πίτσα και γλυκό, κρέπα κλπ (ο άντρας μου πιο φειδωλα κ λέει ότι όταν θα καταλαβαίνει η μικρή δεν πρέπει να παίρνουμε), αλλά στο σπίτι δεν υπάρχουν μπισκότα, κριτσινια, αλλαντικά, πατατάκια, αναψυκτικά κλπ. Ούτε ντελιβερι παίρνουμε ποτέ, μόνο όταν είχαμε καλεσμένους. Επίσης δεν παίρνει ποτέ παγωτό περιπτέρου, ούτε θέλει τα χρώματα ζαχαροπλαστικής.

Just now, Έσπερος είπε:

Για τις προτιμήσεις πάντως εμένα δεν μου φεύγει η ιδέα ότι καλλιεργούνται κ δεν είναι απλα προσωπικό γούστο

Σε αυτό συμφωνώ. Ακούω πολύ συχνά από γνωστούς και αγνώστους για βρέφη που μόλις άρχισαν να τρώνε "πώς τις τρώνε τα κακομοιρα αυτές τις αηδιες αναλατες", "το καημένο τρώει γιαούρτι ενώ εμείς παγωτό, υπομονή θα μεγαλώσεις κ θα φας κι εσύ", ή να λένε από μόνοι τους κ χωρίς να έχει δείξει το παιδί κάτι "ε δεν μπορεί να φάει σκέτο το τάδε (υγιεινό), βαλε το τάδε να νοστιμεψει" επειδή υπάρχει η αντίληψη ότι σε ένα παιδί δεν αρέσουν τα υγιεινά και ότι θέλει τζανκ (που ξεκίνησε όταν ήμασταν εμείς παιδιά που μας δίνανε κρουασάν περιπτέρου, γαριδάκια κλπ). Και βάζουν οι ίδιοι την ιδέα στα παιδιά ότι τα υγιεινά δεν είναι τόσο ωραία. (Που όντως πολλές φορές δεν είναι, αλλά αυτό έχει εξήγηση και δεν είναι καλή)

Μια ιδέα για ζυμαρικό που δεν είναι ακριβώς ζυμαρικό είναι κάτι πένες, βίδες κλπ που δεν είναι από σιτάρι αλλά από φακή, ρεβύθι κλπ. Πήραμε πρόσφατα κ είναι ωραία, ίσως και πιο ωραία από τα κανονικά.

• Μου αρέσει 1

Just now, Yovanna είπε:

Αυτές τις ωραίες πίτες τις φτιάχνεις μόνη σου? Μπράβο, χαρά στο κουράγιο σου. Μου αρέσει και μένα πολύ η κοτόπιτα και την φτιάχνω με μανιτάρια, μπέικον, πιπεριές κτλ αλλά μου παίρνει πολύ ώρα.. Μέχρι να μαδήσω το κοτόπουλο μόνο, μου παίρνει ώρα. Και δεν την τρώει και ο άντρας μου , ο μικρός τρώει λίγη, πόση κοτόπιτα να φάω? Και πάντα πετάω. 

Είναι από τα πράγματα που ετοιμάζονται και μπορούν να φαγωθούν μέρες αργότερα. Οπότε έχεις ένα μεγάλο μπελά Κυριακή απόγευμα ας πούμε, αλλά βγάζεις ένα μεγάλο ταψί για 2 μέρες στη βδομάδα, και μένει και στην κατάψυξη ένα γεύμα να ξεπαγωθεί για να φαγωθεί μια-δυο βδομάδες αργότερα. Λόγω δουλειάς, είναι το πιο βολικό μου, να μαγειρεύω 2 μεγάλα φαγητά Κυριακή, και μετά να μη μαγειρεύω για 2-3 μέρες, ή να κάνω μόνο γαρνιτούρες κλπ. Οπότε πίτες, παστίτσιο, κρέας κοκκινιστό, κιμάς για μακαρόνια, πραγματικά μου λύνουν τα χέρια. Ακόμη και τώρα που δουλεύω από το σπίτι, να κάνω κάτι που θέλει ώρα και να είσαι από πάνω, δε γίνεται, άντε να αφήσω κάτι να σιγοβράζει και δε θέλει να ασχολείσαι μαζί του, τύπου φακές, όσο δουλεύω.

Ο άντρας μου είναι γενικά της υγιεινής διατροφής, δηλαδη από τότε που μένουμε μαζί δεν υπάρχει στο σπίτι το παραμικρό αλλαντικό, ούτε ψωμί τοστ, ούτε μπισκότα κ δεν θυμάμαι τι άλλο γιατί πλέον ξέχασα κι εγώ ως ένα βαθμό τις παλιές μου κακές συνήθειες, με εξαίρεση τη σοκολάτα που θέλω κάθε μέρα και με το ότι όταν είμαστε έξω πολλές φορές θα προτείνω να πάρουμε σουβλάκι ή πίτσα. Εκείνος στο σουβλάκι πχ παίρνει μόνο καλαμάκι και γενικά θεωρει πώς όταν το παιδί αρχίσει να καταλαβαίνει δεν πρέπει να παίρνουμε τέτοια. Ούτε να ψήνουμε τις κατεψυγμένες τυρόπιτες του σούπερ μάρκετ που τώρα καμιά φορά το κάνουμε. Γλυκό πέρα από αυτά που βάζουμε μέσα στο γιαούρτι το μωρό δεν έχει φάει, έχει φάει 2-3 φορές κριτσινι και αλλαντικό λέει ότι δεν χρειάζεται να φάει ποτέ και ότι κανείς μας δεν πρέπει. Και έτοιμο πουρέ ή μπεσαμέλ όσο είναι στον έλεγχό μας λέει να μη φάει. Τον βρίσκω λίγο υπερβολικό αλλά σίγουρα δεν κάνει κάτι κακό. Και συμφωνεί μαζί του και η παιδίατρος. Αφού κάποια στιγμή τη ρώτησα από το ηλικία μπορώ να βάζω στο φαΐ της μικρής χυμό ντομάτας κ μου είπε "γιατί να βάλετε χυμο και όχι κανονική ντομάτα;" (Βάζουμε όμως)

Αυτό με την μεσογειακή διατροφή είναι πραγματικά μεγάλη ιστορία! Εν μέρει όντως ισχύει αυτό που αναφέρεις για το κρεας και την φτώχεια, από την άλλη αυτό για τα blue zones οντως εχουν συσχετίστει εν μέρει με την διατροφή, αλλά και με το γενικότερο lifestyle, πολύ λιγότερο άγχος για παράδειγμα. Και όπως λες και εσύ σύγχρονες μελέτες έχουν όντως δείξει ότι έχει ευεργετικα αποτελέσματα. Και ως εδώ όλα μια χαρά! Το πρόβλημα με την μεσογειακή διατροφή είναι ότι έχει γίνει λίγο καραμέλα για τα ωφελη της, χωρίς ουσιαστικά να την ακολουθεί κανείς, κάπου επαναπαυομαστε ότι να αφού εμείς έχουμε την μεσογειακή διατροφή είμαστε μια χαρά, τρώμε μια χαρά. Αυτή είναι άλλωστε και η νούμερο ένα ερώτηση που δέχομαι ούσα ελληνιδα στο εξωτερικό που κινείται σε ακαδημαϊκούς κύκλους σχετιζομενους με την διατροφή. Μα πως είναι δυνατόν να έχουμε τόσο υψηλά ποσοστά παχυσαρκίας από την μία και από την άλλη να έχουμε την μεσογειακή διατροφή; η απάντηση φυσικά είναι απλή, γιατί δεν την ακολουθούμε. Είναι απλά μια πρόφαση πολλές φορές για να φάμε ότι μας αρέσει. 

• Μου αρέσει 2

Καλά ναι, εννοείται ότι δεν την ακολουθούμε συνήθως. Αφού τρώμε φουλ κρέας σήμερα. Και στην Ευρώπη πάντως δεν τρώνε και πολύ υγιεινά, οι Γάλλοι μας έλεγαν πώς είναι δυνατόν να μαγειρεύουμε με λάδι αντί βούτυρο.

Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Αυτό με την μεσογειακή διατροφή είναι πραγματικά μεγάλη ιστορία! Εν μέρει όντως ισχύει αυτό που αναφέρεις για το κρεας και την φτώχεια, από την άλλη αυτό για τα blue zones οντως εχουν συσχετίστει εν μέρει με την διατροφή, αλλά και με το γενικότερο lifestyle, πολύ λιγότερο άγχος για παράδειγμα. Και όπως λες και εσύ σύγχρονες μελέτες έχουν όντως δείξει ότι έχει ευεργετικα αποτελέσματα. Και ως εδώ όλα μια χαρά! Το πρόβλημα με την μεσογειακή διατροφή είναι ότι έχει γίνει λίγο καραμέλα για τα ωφελη της, χωρίς ουσιαστικά να την ακολουθεί κανείς, κάπου επαναπαυομαστε ότι να αφού εμείς έχουμε την μεσογειακή διατροφή είμαστε μια χαρά, τρώμε μια χαρά. Αυτή είναι άλλωστε και η νούμερο ένα ερώτηση που δέχομαι ούσα ελληνιδα στο εξωτερικό που κινείται σε ακαδημαϊκούς κύκλους σχετιζομενους με την διατροφή. Μα πως είναι δυνατόν να έχουμε τόσο υψηλά ποσοστά παχυσαρκίας από την μία και από την άλλη να έχουμε την μεσογειακή διατροφή; η απάντηση φυσικά είναι απλή, γιατί δεν την ακολουθούμε. Είναι απλά μια πρόφαση πολλές φορές για να φάμε ότι μας αρέσει. 

Αυτό σίγουρα. Η μεσογειακή διατροφή έχει ελάχιστο κρέας, ουσιαστικά τίποτα τυποποιημένο και είναι και μέρος του πακέτου η αγροτική ζωή με την φυσική άσκηση. Πλέον συνήθως εννοούμε ότι κάναμε την Τετάρτη φασολάκια και την Παρασκευή φακές, άρα ακολουθούμε μεσογειακή διατροφή.

• Μου αρέσει 1

Καλά ναι, εννοείται ότι δεν την ακολουθούμε συνήθως. Αφού τρώμε φουλ κρέας σήμερα. Και στην Ευρώπη πάντως δεν τρώνε και πολύ υγιεινά, οι Γάλλοι μας έλεγαν πώς είναι δυνατόν να μαγειρεύουμε με λάδι αντί βούτυρο.

Καλά η γαλλική κουζίνα είναι πεντανοστιμη, αλλά φουλ ανθυγιεινη! Αν θέλεις να μιλησουμε για υγιεινή κουζίνα τότε πρέπει να πάμε μάλλον στην ιαπωνική, αλλά έχεις δοκιμάσει ιαπωνικό επιδόρπιο; πραγματικά καλύτερα να μην φάω καθόλου γλυκό! 

• Χαχαχα 1

Μου κάνει εντύπωση αυτό που σου είπαν γιατί οι Γάλλοι λατρεύουν το ελαιόλαδο. Ο συγκεκριμένος λαός για μένα, έχει πιάσει το νόημα της διατροφής. Δεν στερούνται τίποτα, λατρεύουν το τυρί, το ψωμί, το κρασί και τα γλυκά και τα τρώνε καθημερινά. Δεν τρώνε όμως μεγάλες ποσότητες, συνοδεύουν πάντα το φαγητό με σαλάτα και δεν τσιμπολογάνε ανάμεσα στα γεύματα. Έτσι και το φαγητό απολαμβάνουν χωρίς ενοχές και είναι όλοι λεπτοί!

Just now, ΑΡΓΚ said:

Αυτό σίγουρα. Η μεσογειακή διατροφή έχει ελάχιστο κρέας, ουσιαστικά τίποτα τυποποιημένο και είναι και μέρος του πακέτου η αγροτική ζωή με την φυσική άσκηση. Πλέον συνήθως εννοούμε ότι κάναμε την Τετάρτη φασολάκια και την Παρασκευή φακές, άρα ακολουθούμε μεσογειακή διατροφή.

Αυτό ακριβώς. Δεν ειναι μόνο διατροφή, είναι και η άσκηση, είναι όλα. Που πλέον λέμε περπάτησα μισή ώρα, άρα γυμναστικα αρκετά, μπορώ τώρα να αράξω στον καναπέ μου για 4 ώρες και να φάω τα τζανκ μου! 

• Μου αρέσει 1

Just now, Yovanna είπε:

κ εγω τους δινω απο μικρα ξηρους

ενταξει τιν μικρο δ τον εμπιστευομαι ξα του δωσω φουντουκια στο σχολειο πχ.αλλα καρυδια λογω σχηματος θεωρω ειναι πιο ασφαλη

επισης αλλειμματα οπως φυστικοβουτυρο ειναι ωραια επιλογη

Just now, mama16 είπε:

Πραγματικά θα θελα να είμαι παιδί σου!!!! :confused: (Λάθος φατσούλα, δεν ξέρω πως σβήνει):-D οι συνταγές σου πάντα είναι τέλειες για να μην βαριουνται τα ίδια!

να πω οτι το ξεκινησα εχωντας κακοφαγα παιδια,οποτε ηταν μια λυση να δοκιμαζουν.κ δευτερον βαριεμαι κ εγω,οποτε το κανω για μενα

εμενα μου αρεσουν τα πικαντικα,ασιατικα,καρυ κλπ.κ τετοια τρωνε.οχι πολυ πικαντικα γι αυτα.απλα εγω μικρη ετρωγα με το ζορι οσπρια,λαδερα.τα παιδια μου λατρευουν την φακη κ τον αρακα.κ τα αλλα τα τρωνε,αλλα οχι με τοσο τρελα

επισγς τρωνε πολυ περισσοτερο φρουτα απο οτι εγω

για τις πιτες να πω οτι βολευει πολυ

να βαζεις κ καταψυξη,ειναι καλο σνακ κ για το σχολειο.επισης μου κανει η μαμα μου πιτες,εγω δ κανω φυλλο

Just now, little lamb είπε:

Τους λιώνουμε στο γουδί τους ξηρούς καρπούς. Από μηνών τους ξεκινήσαμε για να αποφευχθούν αλλεργίες.

Ξέρει πως είναι το σουβλάκι με πίτα καλέ, απλά δεν το θεωρεί υγιεινό. Δεν είναι ότι δεν του αρέσει, απλά θεωρεί ότι δεν κάνει καλό στον εαυτό του. 

Αλλαντικό όταν λέμε ότι δεν έχουμε εννοώ ούτε γαλοπούλα. Εμένα μου λείπουν πολύ γιατί έτρωγα τοστ με τυρί γαλοπούλα ας πούμε. Αλλά λέει ότι αυτά τα μπαστούνια που κόβουν τις φέτες στο σουπερμάρκετ δεν είναι καθόλου υγιεινά κι έχουν ένα σωρό συντηρητικά. Και ότι αν θέλουμε κάποια στιγμή να δώσουμε στο παιδί τοστ να βάλουμε κανονικό κοτόπουλο μέσα. Για τα λουκάνικα ότι έχουν μέσα αηδιες (ναι, και τα χωριάτικα) μας το έχει πει ο χασάπης που τον ξέρουμε χρόνια κι έχουμε εμπιστοσύνη. Δίκιο έχει προφανώς ο άντρας μου σε όλα αυτά, γι'αυτό το δέχομαι κ κρατάω μόνο το προπύργιο της σοκολάτας. Δεν είναι ότι δεν τα τρώμε ποτέ, δηλαδη έξω και τυρόπιτα μπορεί να παρουμε, και σάντουιτς, και σουβλάκι και λουκάνικο και πίτσα και γλυκό, κρέπα κλπ (ο άντρας μου πιο φειδωλα κ λέει ότι όταν θα καταλαβαίνει η μικρή δεν πρέπει να παίρνουμε), αλλά στο σπίτι δεν υπάρχουν μπισκότα, κριτσινια, αλλαντικά, πατατάκια, αναψυκτικά κλπ. Ούτε ντελιβερι παίρνουμε ποτέ, μόνο όταν είχαμε καλεσμένους. Επίσης δεν παίρνει ποτέ παγωτό περιπτέρου, ούτε θέλει τα χρώματα ζαχαροπλαστικής.

Σε αυτό συμφωνώ. Ακούω πολύ συχνά από γνωστούς και αγνώστους για βρέφη που μόλις άρχισαν να τρώνε "πώς τις τρώνε τα κακομοιρα αυτές τις αηδιες αναλατες", "το καημένο τρώει γιαούρτι ενώ εμείς παγωτό, υπομονή θα μεγαλώσεις κ θα φας κι εσύ", ή να λένε από μόνοι τους κ χωρίς να έχει δείξει το παιδί κάτι "ε δεν μπορεί να φάει σκέτο το τάδε (υγιεινό), βαλε το τάδε να νοστιμεψει" επειδή υπάρχει η αντίληψη ότι σε ένα παιδί δεν αρέσουν τα υγιεινά και ότι θέλει τζανκ (που ξεκίνησε όταν ήμασταν εμείς παιδιά που μας δίνανε κρουασάν περιπτέρου, γαριδάκια κλπ). Και βάζουν οι ίδιοι την ιδέα στα παιδιά ότι τα υγιεινά δεν είναι τόσο ωραία. (Που όντως πολλές φορές δεν είναι, αλλά αυτό έχει εξήγηση και δεν είναι καλή)

Μια ιδέα για ζυμαρικό που δεν είναι ακριβώς ζυμαρικό είναι κάτι πένες, βίδες κλπ που δεν είναι από σιτάρι αλλά από φακή, ρεβύθι κλπ. Πήραμε πρόσφατα κ είναι ωραία, ίσως και πιο ωραία από τα κανονικά.

δ διαφωνω σε κτ μαζι σου.ισα ισα αυτο που κανει ο αντρας σου ειναι πολυ σωστο

οταν λες μηοως να βαλεις μελι στο γιαουρτι η στο γαλα,αν ετσι το πιει/φαει ενα παιδι πιο ευχαριστα,δ ειναι το ιδιο με το να προτεινεις μπισκοτο μεσα στη φρουτοκρεμα,η γενικα αυτο το υγιεινο που λες να προσθεσεις κτ τζανκ.δ μιλαμε πια για κτ τοσο επιβλαβες στη διατροφη

πχ δ θα προτεινα αν δ τρωει τοστ να βαλει αλλαντικο.οχι οτι ειναι τοσο κακο να φαει ενα παιδι 3χρ πχ 2φορες την εβδομαδα.αν εχεις κρεας που περισσεψε απο μεσημεριανο ακομη καλυτερα

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

αυτο ακριβως

• Μου αρέσει 1

Just now, Yovanna είπε:

Μου κάνει εντύπωση αυτό που σου είπαν γιατί οι Γάλλοι λατρεύουν το ελαιόλαδο. Ο συγκεκριμένος λαός για μένα, έχει πιάσει το νόημα της διατροφής. Δεν στερούνται τίποτα, λατρεύουν το τυρί, το ψωμί, το κρασί και τα γλυκά και τα τρώνε καθημερινά. Δεν τρώνε όμως μεγάλες ποσότητες, συνοδεύουν πάντα το φαγητό με σαλάτα και δεν τσιμπολογάνε ανάμεσα στα γεύματα. Έτσι και το φαγητό απολαμβάνουν χωρίς ενοχές και είναι όλοι λεπτοί!

Ίσως έχει να κάνει αν είναι βόρειοι Γάλλοι ή μεσογειακοί. Εγώ συναναστρεφομουν με βόρειους.

Just now, vicky86 είπε:

δ διαφωνω σε κτ μαζι σου.ισα ισα αυτο που κανει ο αντρας σου ειναι πολυ σωστο

οταν λες μηοως να βαλεις μελι στο γιαουρτι η στο γαλα,αν ετσι το πιει/φαει ενα παιδι πιο ευχαριστα,δ ειναι το ιδιο με το να προτεινεις μπισκοτο μεσα στη φρουτοκρεμα,η γενικα αυτο το υγιεινο που λες να προσθεσεις κτ τζανκ.δ μιλαμε πια για κτ τοσο επιβλαβες στη διατροφη

πχ δ θα προτεινα αν δ τρωει τοστ να βαλει αλλαντικο.οχι οτι ειναι τοσο κακο να φαει ενα παιδι 3χρ πχ 2φορες την εβδομαδα.αν εχεις κρεας που περισσεψε απο μεσημεριανο ακομη καλυτερα

Ναι μέλι βάζουμε κι εμείς, δεν αναφερομουν σε αυτό, αλλά σε κάτι τέτοια όπως μπισκότο στη φρουτοκρεμα. Κι επίσης δεν αναφέρομαι σε μωρά που δεν τρώνε αλλιώς κ δεν έχεις εύκολα επιλογή, αλλά στο να τα προτείνει ο γονιός από μόνος του ενώ το παιδί τρώει μια χαρά κ να του λέει "αχ καημένο τρως γιαούρτι/φρούτο αντί πίτσα"! Προφανώς το λένε και λίγο για πλάκα, αλλά πιστεύω ότι σιγά σιγά αυτά περνάνε στο παιδί. Με τα αλλαντικά μου φαίνεται υπερβολή που δεν τα θέλει καθόλου ο άντρας μου ή που όταν τρώω σοκολάτα θα μου πει κάθε μα κάθε μέρα να μην τη φάω όλη, αλλά εντάξει προφανώς δεν μπορώ να πω ότι έχει άδικο αφού είναι αντικειμενικά ανθυγιεινα. Απλά μου φαίνεται υπερβολή να τηρεί τόσο πολύ την υγιεινή διατροφή. Που ο ίδιος δεν θεωρεί ότι την τηρεί, αφού πχ μια φορά το μήνα μπορεί να φάει πίτσα ή μία στις 15 σουβλάκι ή σάντουιτς απ'έξω. Το θεωρεί ήδη ότι παρεκκλίνει από τα υγιεινά. Είναι αρκετά πιο μεγάλος από εμένα όμως και ως παιδί δεν πρόλαβε τη φάση που επισήμως και με σύμφωνους τους γονείς παίρναμε κολατσιό στο σχολείο molto και Amita κ θεωρούνταν μια χαρά και "ε παιδί είναι, τι να φάει". Τις αμιτες ξέχασα να πω οτι δεν θέλει να δώσουμε στο παιδί. Μας βλέπω σε λίγα χρόνια στα πάρτυ να είμαστε αυτοί που θα δυσανασχετούν με το τι θα φάει το παιδί!

@Έσπερος θα το πω όπως ακριβώς το σκεφτομαι, έχω σοκαριστει που δίνεις στο παιδί υδατανθρακα μόνο δύο φορές την εβδομάδα, Νεάντερταλ είναι το παιδί? Το έχεις συζητήσει με τον παιδιατρο ή το έχεις αποφασίσει από σχολαστικη ενασχόληση με γκρουπακια στο fb? Οι υδατάνθρακες αποτελούν βάση της διατροφής του σύγχρονου ανθρώπου. Δεν σου λέω να δώσεις επεξεργασμενους αν δεν θέλεις αν και για λόγους κοινωνικοποιησης προσωπικά μου φαίνεται κάπως να μην ξέρει ένα τριχρονο τι είναι μπισκότο. Γνωρίζεις ότι μπορεί να δημιουργήσεις πρόβληματα στο μεταβολισμό του παιδιού με τόσο ακραία δίαιτα? Τη διατροφική διαταραχή την έχει στο τσεπακι επίσης. Και διατροφική διαταραχή δεν ειναι μόνο η βουλιμια και η ανορεξία, πλέον είναι "της μόδας" κυρίως η ορθορεξια που αναμφίβολα έχεις. Όσο για αυτό που αναφέρες ότι αν έγραφες ότι δίνεις στο παιδί  συνέχεια junk δεν θα κουνιοταν φύλλο εδώ, προφανώς και δεν ισχύει. 

• Μου αρέσει 1

Just now, little lamb είπε:

Με τα αλλαντικά μου φαίνεται υπερβολή που δεν τα θέλει καθόλου ο άντρας μου ή που όταν τρώω σοκολάτα θα μου πει κάθε μα κάθε μέρα να μην τη φάω όλη, αλλά εντάξει προφανώς δεν μπορώ να πω ότι έχει άδικο αφού είναι αντικειμενικά ανθυγιεινα. Απλά μου φαίνεται υπερβολή να τηρεί τόσο πολύ την υγιεινή διατροφή. Που ο ίδιος δεν θεωρεί ότι την τηρεί, αφού πχ μια φορά το μήνα μπορεί να φάει πίτσα ή μία στις 15 σουβλάκι ή σάντουιτς απ'έξω. Το θεωρεί ήδη ότι παρεκκλίνει από τα υγιεινά. Είναι αρκετά πιο μεγάλος από εμένα όμως και ως παιδί δεν πρόλαβε τη φάση που επισήμως και με σύμφωνους τους γονείς παίρναμε κολατσιό στο σχολείο molto και Amita κ θεωρούνταν μια χαρά και "ε παιδί είναι, τι να φάει". Τις αμιτες ξέχασα να πω οτι δεν θέλει να δώσουμε στο παιδί. Μας βλέπω σε λίγα χρόνια στα πάρτυ να είμαστε αυτοί που θα δυσανασχετούν με το τι θα φάει το παιδί!

Mάλλον το πρόβλημα είναι ότι ο άντρας σου θεωρεί ότι χρειάζεσαι κηδεμόνα, παρά το τι θα φάτε με αυτό που περιγράφεις. Πάιζει ρόλο και η διαφορά ηλικίας, το έχω ακούσει από πολλούς άντρες να προτιμούν μικρότερες ακριβώς για να τις έχουνε του χεριού τους. Καταλαβαίνεις ότι αν ένας 40άρης γνωρίσει μια συνομίλικη και της πει "μη φας όλη τη σοκολάτα" μάλλον η σχέση θα τελειώσει με τη σοκολάτα τριμμένη στα μούτρα του κυρίου.

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

Just now, maripoz είπε:

@Έσπερος θα το πω όπως ακριβώς το σκεφτομαι, έχω σοκαριστει που δίνεις στο παιδί υδατανθρακα μόνο δύο φορές την εβδομάδα, Νεάντερταλ είναι το παιδί? Το έχεις συζητήσει με τον παιδιατρο ή το έχεις αποφασίσει από σχολαστικη ενασχόληση με γκρουπακια στο fb? Οι υδατάνθρακες αποτελούν βάση της διατροφής του σύγχρονου ανθρώπου. Δεν σου λέω να δώσεις επεξεργασμενους αν δεν θέλεις αν και για λόγους κοινωνικοποιησης προσωπικά μου φαίνεται κάπως να μην ξέρει ένα τριχρονο τι είναι μπισκότο. Γνωρίζεις ότι μπορεί να δημιουργήσεις πρόβληματα στο μεταβολισμό του παιδιού με τόσο ακραία δίαιτα? Τη διατροφική διαταραχή την έχει στο τσεπακι επίσης. Και διατροφική διαταραχή δεν ειναι μόνο η βουλιμια και η ανορεξία, πλέον είναι "της μόδας" κυρίως η ορθορεξια που αναμφίβολα έχεις. Όσο για αυτό που αναφέρες ότι αν έγραφες ότι δίνεις στο παιδί  συνέχεια junk δεν θα κουνιοταν φύλλο εδώ, προφανώς και δεν ισχύει. 

Ξαναλέω: ψάρι δυο φορές την εβδομάδα μαζί με ψαρόσουπα, άρα τρώει πατατα. δυο φορές κρέας με πατάτες ή κρέας με ζυμαρικά. Δυο κ δυο λοιπόν, κάνουν τέσσερις που το βασικό γεύμα έχει συνοδεία υδατάνθρακα. Συν το σοανακορυζο ή τα γεμιστά που είναι συχνά, συν τα έξτρα ζυμαρικά καμία φορά, συν το ψωμί καθημερινά, τη βρώμη στο γάλα καμία φορά, δεν νομίζω ότι κάνω ακραία δίαιτα στο παιδί. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Mάλλον το πρόβλημα είναι ότι ο άντρας σου θεωρεί ότι χρειάζεσαι κηδεμόνα, παρά το τι θα φάτε με αυτό που περιγράφεις. Πάιζει ρόλο και η διαφορά ηλικίας, το έχω ακούσει από πολλούς άντρες να προτιμούν μικρότερες ακριβώς για να τις έχουνε του χεριού τους. Καταλαβαίνεις ότι αν ένας 40άρης γνωρίσει μια συνομίλικη και της πει "μη φας όλη τη σοκολάτα" μάλλον η σχέση θα τελειώσει με τη σοκολάτα τριμμένη στα μούτρα του κυρίου.

Άρα όταν εγω λέω στον 10 χρόνια μεγαλύτερο άντρα μου να περιορίσει το τσιγάρο ή να μην πιει άλλο κρασί, να περιμενω ότι θα αρχίσει να σβήνει τα τσιγάρα πάνω μου ή να με περιλούζει με τσίπουρο κ να με καίει; τι κακό έχει να επισημαίνεις μια ανθυγιεινή συνήθεια του συντρόφου σου; δείγμα ενδιαφέροντος είναι. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα