Recommended Posts

Just now, Chrysoum είπε:

Λοιπόν τι να πρώτο σχολιάσω δεν ξέρω! Αρχικά, ενώ διαφωνώ με πολλά από όσα ειπώθηκαν σε ένα θα συμφωνήσω, δεν νομίζω ότι θα βρεις εύκολα ιδέες από το φόρουμ γιατί οι απόψεις και ιδεες που έχεις με τους περισσότερους είναι τελείως διαφορετικές. Πέρα από αυτό, οι υδατάνθρακες δεν είναι όλοι ίδιοι και όπως λέει και η @mama16 είναι η κύρια πηγή ενέργειας. Αλλά, άλλο το να δώσεις φρυγανιά (σκέτος απλός υδατανθρακας) αλλά το να δώσεις πατάτα στον φούρνο, διατροφικά έχουν τεράστια διαφορά. Επίσης άλλο η πατάτα η τηγανιτη, άλλο η πατάτα στον φούρνο, άλλο η βραστή. Εγώ απλούς υδατάνθρακες δεν δίνω πολύ συχνά στα παιδιά, ακόμα και στα ζυμαρικά δίνω ολικής. Δίνω όμως υδατάνθρακες, πάντα το κυρίως γεύμα έχει πηγή υδατανθρακα και τρώνε και ψωμί (πάντα ολικής) μέσα στην ημέρα σε 2 γεύματα στον παιδικό. Το να δίνεις μόνο πρωτεΐνες με λαχανικά μπορεί να γίνει επικίνδυνο. Επιληπτικα παιδιά που ακολουθούν κετογονες διατροφες παρακολουθονται παράλληλα στο νοσοκομείο από κλινικους διαιτολογους για να ελέγξουν ότι όλα είναι εντάξει με κάποιους βιοχημικους δείκτες. 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα, απλά βλέπω ότι η @Έσπερος από υδατάνθρακες μόνο φρούτα κ λαχανικά δίνει κ μόνο κανά δυο φορές την εβδομάδα είπε ότι δίνει πατάτες, ρύζι κλπ. Αν θέλει να τρέφεται υγιεινά το παιδί της μπορεί να το κάνει δίνοντας πηγές υδατανθράκων πλούσιες διατροφικά όπως αυτά όλα που ανέφερες

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

@Anna3011 κι εγω τις θεωρώ υπερβολικές αλλά κάποια πράγματα μου ακούγονται λογικά, όπως πχ ο εθισμός σε εύκολες γεύσεις. κατά τ αλλά δεν μουχλιάζω όσπρια κ ξηρούς καρπούς αν κ στην αρχή είχα κάποιες τύψεις που δεν το έκανα... 

Δρν κάνω δίαιτα ούτε έχω κόψει τους υδατάνθρακες από το παιδί. Απλώς δεν θέλω συνεχώς να τρώει πατάτες, ζυμαρικά ή άλευρα. Ήδη τρώει: ζυμαρικό με κρέας δυο φορές την εβδομάδα κ καμία φορά κ το απόγευμα, πατατα από την ψαρόσουπα δυο φορές την εβδομάδα, ψωμί μια φέτα τη μέρα συχνα, καμία φορά τρώει φρυγανιά επίσης ή γάλα με βρώμη, κάθε δυο βδομαδες επισγς σπανακορθζο.  αν το κάθε βράδυνο μας είναι ζυμαρικό, τραχανάς, κάτι με ψωμί ή άλλη παρασκευή με αλεύρι, συν αυτά που τρωει, το θεωρώ πολύ για τα δικά μου κριτήρια. αν κάποια στιγμή αρχίσει να του αρεεει το κρέας το μαγειρευτό όπως εμείς, πχ κοτόπουλο με μπάμιες ή λεμονάτο με μανιτάρια, και απαλλαγούμε από τη δέσμευση του υδατάνθρακα στο μεσημεριανό, προφανώς θα τον προσεθετα πιο εύκολα στο βράδυ. Δεν νομίζω ότι λέω κάτι παράλογο. 

@Chrysoum, το ζυμαρικό μαγειρεμένο με άλλο φαγητό μαζί, παίρνει κάτι; πχ αν βράσω κριθαράκι σε ζωμό κρέατος, περναει κάτι από τον ζωμό στο κριθαράκι; ξέρω ότι ο σίδηρος δεν περναει, αλλά τουλάχιστον εμπλουτίζεται λίγο; ή αν έχω μια σάλτσα από κοτόπουλο κ τη βαλω σε μακαρόνια ή χυλόπιτες, έχει περάσει κάτι στη σάλτσα; 

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτα, δεν έχω χρόνο να διαβάζω επιστημονικά άρθρα για διατροφή. Στην ομάδα αυτή παραθέτουν βιβλιογραφία πάντα. Δεν είναι μαμαδογκρουπ για ξεματιάσματα κ μανουλιτσες που γράφουν με κεφαλαία. αλίμονο αν δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω αυτά. Το ότι δεν έχω χρόνο να αναλύσω όλη τη βιβλιογραφία που παραθέτουν κ όλες τις γνώσεις για να την αξιολογήσω,  συγγνώμη αλλά δεν με κάνει πρόβατο. Εξάλλου κι εμείς όταν θελουμε να αδυνατίσουμε, τους υδατάνθρακες δεν κόβουμε πρώτα;

Προσωπικά όχι, και αν εξαιρέσεις τα keto-low carb-paleo groups, και κανείς άλλος μάλλον. Αδυνατίζεις κόβοντας θερμίδες.

Just now, Belmar είπε:

Ευχαριστώ, συνταγές θα βρω φαντάζομαι αρκετές στο ιντερνετ. Πιο πολύ ρωτάω για τη διαδικασία, πώς τα χρησιμοποιείς δλδ.

Τα ψήνεις από πριν και μετά απλώς τα ξεπαγώνεις για να τα δώσεις; Ή τα αποθηκεύεις ωμά και τα ψήνεις κάθε φορά; Επίσης, ποιά όσπρια έχεις δοκιμάσει και πετυχαίνουν;

Έχω βάλει site αλλά θα αργήσει να εμφανιστεί. Τα μαγειρεύω κ μετά όταν θέλω να τα δώσω τα βγάζω απ' την κατάψυξη κ τα ζεσταίνω. Μέσα σε 5 λεπτά το πολύ είναι έτοιμα. Με φάβα μου πέτυχε με αυγό μέσα, ρεβύθια στην γεύση ήταν ωραίο αλλά τριβόταν, με αυγό όμως νομίζω θα είναι οκ.

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτές στην ομάδα πάντως λενε ότι η μεσογειακή επικράτησε λόγω χαμηλού κόστους κ επιστημονικά έχει απορριφθεί κ ότι το άμυλο προκαλεί εθισμό κ μετά απορρίπτουν τα άλλα. Δεν ισχύει; εμένα λογικό μ ακούγεται. 

Δεν λέω ότι τις ακολουθώ τυφλά. πχ δίνω τακτικά όσπρια χωρίς φύτρωνα που εκείνες τα απορρίπτουν. ή δίνω ολικής που επίσης απορρίπτουν. 

Νομίζω ότι αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να επισκεφτείς κάποιον διαιτολόγο στην περιοχή σου κ να συζητήσετε για την ισορροπημένη διατροφή. Να σου πει τι είναι καλό διατροφικά κ τι όχι  κ να μην ακούς τον κάθε τυχάρπαστο στο ίντερνετ. Η πολύ πρωτεϊνη μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα με τα νεφρά. Δεν ξέρω πόση δίνεις αλλα αποκλείεις μεγάλο μέρος των δημητριακών

Just now, Έσπερος είπε:

Εξάλλου κι εμείς όταν θελουμε να αδυνατίσουμε, τους υδατάνθρακες δεν κόβουμε πρώτα

Εγώ πάντως όταν θέλω να αδυνατίσω κόβω τις θερμίδες!

• Μου αρέσει 4

Just now, mama16 είπε:

Έχω βάλει site αλλά θα αργήσει να εμφανιστεί. Τα μαγειρεύω κ μετά όταν θέλω να τα δώσω τα βγάζω απ' την κατάψυξη κ τα ζεσταίνω. Μέσα σε 5 λεπτά το πολύ είναι έτοιμα. Με φάβα μου πέτυχε με αυγό μέσα, ρεβύθια στην γεύση ήταν ωραίο αλλά τριβόταν, με αυγό όμως νομίζω θα είναι οκ.

Νομίζω ότι αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να επισκεφτείς κάποιον διαιτολόγο στην περιοχή σου κ να συζητήσετε για την ισορροπημένη διατροφή. Να σου πει τι είναι καλό διατροφικά κ τι όχι  κ να μην ακούς τον κάθε τυχάρπαστο στο ίντερνετ. Η πολύ πρωτεϊνη μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα με τα νεφρά. Δεν ξέρω πόση δίνεις αλλα αποκλείεις μεγάλο μέρος των δημητριακών

Δυο φορές /εβδομάδα κρέας, 1 φορά κιμά κ 2 ψάρι μόνο το μεσημέρι κ όχι τεράστια ποσότητα γιατί χάνεται μέσα στο συνοδευτικο, δεν νομίζω ότι είναι πολλή πρωτεΐνη για παιδί. Εμείς τρώμε λίγο πιο αραιά πχ 2 ψάρι, 1-2 κρέας, αλλά όχι τόσο σχολαστικά. Αλλαντικά δεν τρώει, αυγό 3-4 φορές την εβδομάδα. Δεν καταλαβαίνω τι αποκλείω, όταν λέω ότι τη μισή εβδομάδα το γεύμα του συνοδεύεται από πατάτα ή ζυμαρικό συν το ψωμί που μπορεί να φάει κ κάθε μέρα

Just now, Έσπερος είπε:

Ουυε έχει παραπονεθεί γονιός ότι το παιδί του τρώει μόνο το κρέας κ αφήνει τις πατάτες, το αντίθετο συμβαίνει. κοινή λογική είναι αυτό. εξάλλου όπως είπα δεν ακολουθώ τυφλά την ομάδα. αν την ακολουθούσα, θα έδινα κρέας πρωί μεσημέρι βράδυ όπως αυτές κ μόνο δυο φρουτα κ σχεδον καθολου όσπρια κλπ. 

Έναν άνθρωπο ξέρω που εφάρμοσε κετογονική δίαιτα μακροχρόνια και χωρίς επίβλεψη γιατρού (επίσης φανατικός των google doctors και θεωρώντας ότι ο μέσος γιατρός δεν ξέρει από αυτά). Μετά από αρκετά χρόνια, καμιά δεκαετία και βάλε, πλέον έχει νεφρική ανεπάρκεια. Ο γιατρός την αποδίδει σε συνδυασμό πιθνής αδιάγνωστης προδιάθεσης και υπερβολικής ζωικής πρωτεϊνης. Ακολούθησε βέβαια τις δίαιτες που περιγράφεις πιστά για χρόνια, πεπεισμένος ότι είναι η λύση στην καλή υγεία: γαλακτοκομικά, αυγά, κρέας σε κάθε γεύμα και πολλά φυλλώδη λαχανικά και φρούτα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη, μου έχει κάνει διαλέξεις για ώρες ότι θα πεθάνω γιατί τρώω μακαρόνια και τοστ. Το πρόβλημα είναι ότι η βλάβη είναι μη αναστρέψιμη, δεν διορθώνεται με επιστροφή σε μεσογειακή δίαιτα, αν και πλέον έχει υποχρεωθεί σε αυστηρή χορτοφαγία. 

Ως προς το τι τρώει τώρα το κάθε παιδί, ο μικρός μου γιος τρώει πατάτες και ρύζι με το ζόρι, γιατί θα προτιμούσε ένα πιάτο μόνο με μπριζόλα ή μπιφτέκι, σκέτα και σε μεγάλη ποσότητα, το οποίο θεωρώ ότι του κάνει κακό και ουσιαστικά του αρνούμαι δεύτερη μερίδα κρέατος και τον υποχρεώνω να φάει και τα υπόλοιπα που έχει μέσα στο πιάτο.

Just now, Έσπερος said:

Αυτές στην ομάδα πάντως λενε ότι η μεσογειακή επικράτησε λόγω χαμηλού κόστους κ επιστημονικά έχει απορριφθεί κ ότι το άμυλο προκαλεί εθισμό κ μετά απορρίπτουν τα άλλα. Δεν ισχύει; εμένα λογικό μ ακούγεται. 

Δεν λέω ότι τις ακολουθώ τυφλά. πχ δίνω τακτικά όσπρια χωρίς φύτρωνα που εκείνες τα απορρίπτουν. ή δίνω ολικής που επίσης απορρίπτουν. 

Απανταω κι εγώ εδώ, επειδή σε είχα διαβάσει και αλλού να αναφέρεις αυτό με τον εθισμό στο άμυλο κτλ. Ε, λοιπόν, θα το πω όσο πιο κομψά μπορώ, ότι αυτά μου φαίνονται μεγαλειότατες μπούρδες, νεο-χίπικες μόδες. Εγώ ούτε βιολόγος ούτε διατροφολόγος είμαι. Σκέψου όμως το εξής: ο άνθρωπος, από τότε που στάθηκε στα πόδια του και έγινε homo-sapiens έγινε από κυνηγός γεωργός και αυτό συνεπάχθηκε αμέσως σιτάρι και όλα τα παράγωγά του. Το σιτάρι/καλαμπόκι/κριθάρι/ρύζι κτλ υπάρχει στη διατροφή του ανθρώπου σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, σε όλους τους πολιτισμούς εγώ και κυριολεκτικά χιλιάδες χρόνια, αποτελώντας την κορωνίδα της διατροφής. Ξαφνικά στο 2020 ανακαλύθφθηκε ο "εθισμός"; Ε, μα τότε είμαστε όλοι τζανκια. 

• Μου αρέσει 4

Η συζήτηση κάνει κύκλους γιατί πρέπει να επαναλαμβανω άπειρες φορές ότι το παιδί τρώει και ζυμαρικά και πατάτες αρκετές φορές την εβδομάδα και ψωμί χωρισ περιορισμό, και δεν τρώει κάθε μέρα κρέας. Άρα δεν κάνω κετογονικη διατροφή ούτε low carb ούτε paleo. απλώς δεν θέλω να δώσω παραπάνω κ να είναι στάνταρ κάθε μέρα ότι θα τρώει ζυμαρικά ή πατάτες ή σάντουιτς ή άλλες ζύμες. 

Just now, Έσπερος είπε:

Δυο φορές /εβδομάδα κρέας, 1 φορά κιμά κ 2 ψάρι μόνο το μεσημέρι κ όχι τεράστια ποσότητα γιατί χάνεται μέσα στο συνοδευτικο, δεν νομίζω ότι είναι πολλή πρωτεΐνη για παιδί. Εμείς τρώμε λίγο πιο αραιά πχ 2 ψάρι, 1-2 κρέας, αλλά όχι τόσο σχολαστικά. Αλλαντικά δεν τρώει, αυγό 3-4 φορές την εβδομάδα. 

Άρα, πίνει το πρωί φαντάζομαι ένα γάλα, τρώει και 2-3 φρούτα τη μέρα, τρώει και στο μεσημεριανό ζωική πρωτεϊνη, προσπαθείς να φάει και άλλη πρωτεϊνη ως γιαούρτι το απόγευμα από όσο καταλαβαίνω, και μετά τρώει και μερικές μέρες πρωτεϊνη πάλι με τη μορφή αυγού. Το βράδυ τι θα μπορούσε να φάει; Ξανά ζωική πρωτεϊνη;

Αν καταλαβαίνω καλά, εσείς σαν γονείς τρώτε και την τυρόπιτά σας, και το ψωμί σας και το γλυκάκι σας. Το παιδάκι γιατί το αντιμετωπίζετε έτσι περίεργα; Nα πω ότι έχοντας περάσει τρεις εγκυμοσύνες με δίατα για διαβήτη, υδατάνθρακες υπήρχαν στο διαιτολόγιο σε κάθε μα κάθε γεύμα, μετρημένοι και κατανεμημένοι μέσα στη μέρα, άρα είστε πιο αυστηροί από αυτό που οι ενδοκρινολόγοι ζητούν από έναν διαβητικό !

• Ευχαριστώ! 2

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Άρα, πίνει το πρωί φαντάζομαι ένα γάλα, τρώει και 2-3 φρούτα τη μέρα, τρώει και στο μεσημεριανό ζωική πρωτεϊνη, προσπαθείς να φάει και άλλη πρωτεϊνη ως γιαούρτι το απόγευμα από όσο καταλαβαίνω, και μετά τρώει και μερικές μέρες πρωτεϊνη πάλι με τη μορφή αυγού. Το βράδυ τι θα μπορούσε να φάει; Ξανά ζωική πρωτεϊνη;

Αν καταλαβαίνω καλά, εσείς σαν γονείς τρώτε και την τυρόπιτά σας, και το ψωμί σας και το γλυκάκι σας. Το παιδάκι γιατί το αντιμετωπίζετε έτσι περίεργα; Nα πω ότι έχοντας περάσει τρεις εγκυμοσύνες με δίατα για διαβήτη, υδατάνθρακες υπήρχαν στο διαιτολόγιο σε κάθε μα κάθε γεύμα, μετρημένοι και κατανεμημένοι μέσα στη μέρα, άρα είστε πιο αυστηροί από αυτό που οι ενδοκρινολόγοι ζητούν από έναν διαβητικό !

Πρωί γάλα κ φρουτα, μεσημέρι κανονικό φαγητό που κάποιες μέρες έχει πρωτεΐνη, απόγευμα γιαούρτι ή αυγό, βράδυ γάλα. Αντί για γιαούρτι ή αυγό, θα μπορούσε να φάει ένα γεύμα λαδερό, μια πίτα, σπιτική πίτσα, μπρόκολο με πατατα, ένα σωρό πράγματα, πού είπα εγω ότι θέλω να φάει κι άλλο κρέας το απόγευμα; απλώς είπα ότι δεν θέλω μόνο ιδέες που να βασίζονται στο ψωμί ή το ζυμαρικό, όχι ότι τις απορρίπτω τελείως. 

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Η συζήτηση κάνει κύκλους γιατί πρέπει να επαναλαμβανω άπειρες φορές ότι το παιδί τρώει και ζυμαρικά και πατάτες αρκετές φορές την εβδομάδα και ψωμί χωρισ περιορισμό, και δεν τρώει κάθε μέρα κρέας. Άρα δεν κάνω κετογονικη διατροφή ούτε low carb ούτε paleo. απλώς δεν θέλω να δώσω παραπάνω κ να είναι στάνταρ κάθε μέρα ότι θα τρώει ζυμαρικά ή πατάτες ή σάντουιτς ή άλλες ζύμες. 

Νομίζω ότι η συζήτηση ξεκίνησε διότι θεωρείς "κακούς" τους υδατ/κες και στην πραγματικότητα τοςυ δίνεις γιατί δεν μπορείς αλλιώς, αλλά στην  πραγματικότητα θα ήθελες να τους κόψει. Και κάποια πράγματα που λες είναι όντως υπερβολικά στα μάτια μου, δηλαδή δεν είναι τραγικό να βαλεις μέλι στο γιαουρτι του παιδιού, δεν του κανεις κακό, ούτε έγκλημα είναι. Θεωρώ σε τετοιες αντίστοιχες δηλώσεις σου αντιδράν οι περισσότερες και βλέπουν μια υπερβολή που τελικά μόνο κακό κάνει. 

Για την ιστορία πάντως, εγώ τρώω το γιαούρτι σκέτο, χωρις γλυκαντικά (δεν μου αρέσουν). Επίσης στον γιό μου δεν αρέσουν τα μακαρόνια και οι πατάτες (οι υπόλοιποι τρελαινόμαστε), ενώ τρώει στην καλύτερη λίγο ρύζι από συνοδευτικά. Ούτε ψωμί τρώει πολύ, εκτός αν έχει έρθει φρέσκο από το φούρνο ή τρώει κανένα κουλούρι θεσ/κης. Θέλω να πω ότι είναι και θέμα γεύσης του παιδιού, μην το ξεχνάμε και αυτό.

• Μου αρέσει 3

Just now, Έσπερος είπε:

Πρωί γάλα κ φρουτα, μεσημέρι κανονικό φαγητό που κάποιες μέρες έχει πρωτεΐνη, απόγευμα γιαούρτι ή αυγό, βράδυ γάλα. Αντί για γιαούρτι ή αυγό, θα μπορούσε να φάει ένα γεύμα λαδερό, μια πίτα, σπιτική πίτσα, μπρόκολο με πατατα, ένα σωρό πράγματα, πού είπα εγω ότι θέλω να φάει κι άλλο κρέας το απόγευμα; απλώς είπα ότι δεν θέλω μόνο ιδέες που να βασίζονται στο ψωμί ή το ζυμαρικό, όχι ότι τις απορρίπτω τελείως. 

Υποθέτοντας ότι το μεσημεριανό είναι το κυρίως γεύμα και όπως λες τρώτε πιο ελαφριά το βράδυ:

Ομελέτα με λαχανικά ή κρέας ή και σκέτη, αυγά μάτια με σαλάτα και ψωμί, σπανακόπιτα, τυρόπιτα, κολοκυθόπιτα, κοτόπιτα, κρεατόπιτα, μακαρόνια με σάλτσα, stir-fry αν θες κάτι πιο εξωτικό και με αρκετά λαχανικά, γάλα/γιαούρτι με δημητριακά και φρούτα, smoothie με γιαούρτι-μέλι-μπανάνα, κρέπες με οτιδήποτε σας αρέσει, κεφτεδάκια ή μπιφτέκια με κάποιο συνοδευτικό, σαλάτα εμπλουτισμένη με κρέας/κοτόπουλο/αυγό/κρουτόν/όσπρια, τοστ/σάντουιτς, σούπα, ριζότο, πατάτα/γλυκοπατάτα ψητή στο φούρνο, κρέμα/ρυζόγαλο.

Δεν γράφω ότι αν ένα παιδί θέλει μπορεί να φάει ακόμη και κέικ/μπισκότα/κουλούρια με ένα γάλα σαν πολύ ελαφρύ γεύμα, γιατί λογικά θα προκαλέσω εγεκεφαλικό ...

• Μου αρέσει 1

Just now, Belmar είπε:

Νομίζω ότι η συζήτηση ξεκίνησε διότι θεωρείς "κακούς" τους υδατ/κες και στην πραγματικότητα τοςυ δίνεις γιατί δεν μπορείς αλλιώς, αλλά στην  πραγματικότητα θα ήθελες να τους κόψει. Και κάποια πράγματα που λες είναι όντως υπερβολικά στα μάτια μου, δηλαδή δεν είναι τραγικό να βαλεις μέλι στο γιαουρτι του παιδιού, δεν του κανεις κακό, ούτε έγκλημα είναι. Θεωρώ σε τετοιες αντίστοιχες δηλώσεις σου αντιδράν οι περισσότερες και βλέπουν μια υπερβολή που τελικά μόνο κακό κάνει. 

Για την ιστορία πάντως, εγώ τρώω το γιαούρτι σκέτο, χωρις γλυκαντικά (δεν μου αρέσουν). Επίσης στον γιό μου δεν αρέσουν τα μακαρόνια και οι πατάτες (οι υπόλοιποι τρελαινόμαστε), ενώ τρώει στην καλύτερη λίγο ρύζι από συνοδευτικά. Ούτε ψωμί τρώει πολύ, εκτός αν έχει έρθει φρέσκο από το φούρνο ή τρώει κανένα κουλούρι θεσ/κης. Θέλω να πω ότι είναι και θέμα γεύσης του παιδιού, μην το ξεχνάμε και αυτό.

Συμφωνώ ότι για αυτό ξεκίνησε η συζήτηση. Καλο είναι σε κάθε γεύμα να υπάρχουν κ οι υδατάνθρακες κ λίγες πρωτεινες

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Υποθέτοντας ότι το μεσημεριανό είναι το κυρίως γεύμα και όπως λες τρώτε πιο ελαφριά το βράδυ:

Ομελέτα με λαχανικά ή κρέας ή και σκέτη, αυγά μάτια με σαλάτα και ψωμί, σπανακόπιτα, τυρόπιτα, κολοκυθόπιτα, κοτόπιτα, κρεατόπιτα, μακαρόνια με σάλτσα, stir-fry αν θες κάτι πιο εξωτικό και με αρκετά λαχανικά, γάλα/γιαούρτι με δημητριακά και φρούτα, smoothie με γιαούρτι-μέλι-μπανάνα, κρέπες με οτιδήποτε σας αρέσει, κεφτεδάκια ή μπιφτέκια με κάποιο συνοδευτικό, σαλάτα εμπλουτισμένη με κρέας/κοτόπουλο/αυγό/κρουτόν/όσπρια, τοστ/σάντουιτς, σούπα, ριζότο, πατάτα/γλυκοπατάτα ψητή στο φούρνο, κρέμα/ρυζόγαλο.

Η πλάκα είναι ότι μου προτείνεις περισσότερο κρέας, που σαφώς δεν έχω καμία ιδιαίτερη πρόθεση να δώσω!! πίτες κ μαφιν γενικα θα ήθελα, τα θεωρώ προτιμότερα από τα σάντουιτς ή τα ζυμαρικά. 

τέλος πάντων, δεν ξέρω γιατί εκτροχιάζεται η συζήτηση οπότε λέω για διατροφή. Πήρα ιδέες κ βασικά κατάλαβα ότι ούτε εσείς δίνετε κάποιο ιδιαίτερα πλούσιο γεύμα το βράδυ. 

Just now, Έσπερος said:

@Anna3011 κι εγω τις θεωρώ υπερβολικές αλλά κάποια πράγματα μου ακούγονται λογικά, όπως πχ ο εθισμός σε εύκολες γεύσεις. κατά τ αλλά δεν μουχλιάζω όσπρια κ ξηρούς καρπούς αν κ στην αρχή είχα κάποιες τύψεις που δεν το έκανα... 

Δρν κάνω δίαιτα ούτε έχω κόψει τους υδατάνθρακες από το παιδί. Απλώς δεν θέλω συνεχώς να τρώει πατάτες, ζυμαρικά ή άλευρα. Ήδη τρώει: ζυμαρικό με κρέας δυο φορές την εβδομάδα κ καμία φορά κ το απόγευμα, πατατα από την ψαρόσουπα δυο φορές την εβδομάδα, ψωμί μια φέτα τη μέρα συχνα, καμία φορά τρώει φρυγανιά επίσης ή γάλα με βρώμη, κάθε δυο βδομαδες επισγς σπανακορθζο.  αν το κάθε βράδυνο μας είναι ζυμαρικό, τραχανάς, κάτι με ψωμί ή άλλη παρασκευή με αλεύρι, συν αυτά που τρωει, το θεωρώ πολύ για τα δικά μου κριτήρια. αν κάποια στιγμή αρχίσει να του αρεεει το κρέας το μαγειρευτό όπως εμείς, πχ κοτόπουλο με μπάμιες ή λεμονάτο με μανιτάρια, και απαλλαγούμε από τη δέσμευση του υδατάνθρακα στο μεσημεριανό, προφανώς θα τον προσεθετα πιο εύκολα στο βράδυ. Δεν νομίζω ότι λέω κάτι παράλογο. 

@Chrysoum, το ζυμαρικό μαγειρεμένο με άλλο φαγητό μαζί, παίρνει κάτι; πχ αν βράσω κριθαράκι σε ζωμό κρέατος, περναει κάτι από τον ζωμό στο κριθαράκι; ξέρω ότι ο σίδηρος δεν περναει, αλλά τουλάχιστον εμπλουτίζεται λίγο; ή αν έχω μια σάλτσα από κοτόπουλο κ τη βαλω σε μακαρόνια ή χυλόπιτες, έχει περάσει κάτι στη σάλτσα; 

Φαντάζομαι με ρωτάς γιατί όταν έχετε ζυμαρικά τρώει μόνο αυτά ή είναι άλλος ο λόγος; περνάει ναι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το να φάει το κρέας. 

Πάντως εγώ @Έσπεροςπάνω κάτω καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Επίσης όλοι έχουν λόγο για την διατροφή των παιδιών μου, είμαστε αρκετά αυστηροί γενικότερα και εμείς. Και αυτό με το μπούμερανγκ και αν το έχω ακούσει. Τις περισσότερες φορές, απλα δεν ακούω. Πάντως υδατάνθρακες δίνω όπως σου είπα και μάλιστα αρκετούς. Απλά προσέχω την "ποιότητα" τους. Φρυγανιές δηλαδή δεν δίνω, αν δώσω θα είναι ως επιδόρπιο με μέλι ή μαρμελάδα. Επίσης δίνω και πράγματα που έχουν ζάχαρη, δηλαδή τα δημητριακά που τρώει η μεγάλη το πρωί έχουν κάποια γρ ζάχαρη, απλα δεν δίνω αυτά που ειναι φουλ στην ζάχαρη. Επισης έχουμε κανόνες στο φαγητό, όταν έχουμε ζυμαρικά και φυσικά θέλει να φάει σκέτα ζυμαρικά, ξέρει ότι πρώτα θα πρέπει να φάει έστω και λίγο από τον κιμα και μετά μπορεί να φάει ζυμαρικά. Επίσης πρέπει πρώτα να φάει λίγο σαλάτα και μετά μπορεί να φάει τα υπόλοιπα. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Η πλάκα είναι ότι μου προτείνεις περισσότερο κρέας, που σαφώς δεν έχω καμία ιδιαίτερη πρόθεση να δώσω!! πίτες κ μαφιν γενικα θα ήθελα, τα θεωρώ προτιμότερα από τα σάντουιτς ή τα ζυμαρικά. 

τέλος πάντων, δεν ξέρω γιατί εκτροχιάζεται η συζήτηση οπότε λέω για διατροφή. Πήρα ιδέες κ βασικά κατάλαβα ότι ούτε εσείς δίνετε κάποιο ιδιαίτερα πλούσιο γεύμα το βράδυ. 

Μισό, εσύ ρώτησες να σου προτείνουμε τι να δώσεις, όχι τι τρώμε εμείς. Δεν είναι για όλους το ελαφρύ γεύμα της ημέρας. Τις προηγούμες μέρες που μπορώ να θυμηθώ τι φάγαμε, τα βραδινά ήταν μανιταρόπιτα/κοτόπιτα (οι μισοί το ένα και οι άλλοι το άλλο), σούσι (αυτό ήταν παραγγελία), αυγά με λουκάνικα, μπέργκερ γαλοπούλας, κάστανα (ήταν πολύ ωραία και τελικά φάγαμε τόσα πολλά που κανείς δεν ήθελε άλλο φαγητό). 

Just now, Έσπερος είπε:

Κανε ενα αρχειο με τις συνταγες της ομαδας, γτ εχει καποιες καλες

Κ βγες απο την ομαδα

Ενα αγχος λιγοτερο θα εχεις

Just now, mama16 είπε:

Συμφωνώ ότι για αυτό ξεκίνησε η συζήτηση. Καλο είναι σε κάθε γεύμα να υπάρχουν κ οι υδατάνθρακες κ λίγες πρωτεινες

Αυτό μπορεί να είναι το ψωμί που συνοδεύει το φαγητό ή η πατατα ή το φύλλο μιας πίτας. Το να ξέρει το παιδί ότι έχει κάθε απόγευμα την εναλλακτική του μακαρονιού, δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα. Νομίζω ότι έχω γίνει πλέον σαφής. 

Just now, Belmar είπε:

Δεν είπα ότι κάνει κακό το μελι. Αλλά σίγουρα αν συνηθίσει με μέλι, δεν θα του αρέσει σκέτο. γι αυτό το παρέθεσα για να εξηγήσω ότι δεν έκανα κάτι για να μην το θέλει σκέτο. 

Just now, Chrysoum είπε:

Φαντάζομαι με ρωτάς γιατί όταν έχετε ζυμαρικά τρώει μόνο αυτά ή είναι άλλος ο λόγος; περνάει ναι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το να φάει το κρέας. 

Όχι δεν τρώει μόνο αυτά. ανακατεύω το κρεασ μέσα κ το τρώει όλο. ή το θαλασσινό, όχι μόνο κρέας. απλώς θα ήθελα να ξεργ αν προσφέρει κάτι ως απογευματινό πχ να φάει ζυμαρικά μαγειρεμένα μαζί με κρέας. 

Καλά η ομάδα που λέει η Έσπερος δεν την ξέρω αλλά από αυτά που λέει για δίαιτα  Dukan μου μοιάζει, απ' τις χειρότερες νομίζω που υπάρχουν!

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μισό, εσύ ρώτησες να σου προτείνουμε τι να δώσεις, όχι τι τρώμε εμείς. Δεν είναι για όλους το ελαφρύ γεύμα της ημέρας. Τις προηγούμες μέρες που μπορώ να θυμηθώ τι φάγαμε, τα βραδινά ήταν μανιταρόπιτα/κοτόπιτα (οι μισοί το ένα και οι άλλοι το άλλο), σούσι (αυτό ήταν παραγγελία), αυγά με λουκάνικα, μπέργκερ γαλοπούλας, κάστανα (ήταν πολύ ωραία και τελικά φάγαμε τόσα πολλά που κανείς δεν ήθελε άλλο φαγητό). 

Ρώτησα τι δίνουν οι άλλοι γονείς για να ξέρω αν κάνω κάτι λαθος, αν θα έπρεπε να τρώει παραπάνω, αν τρώει λιγότερο απ όσο χρειάζεται, γενικα πώς χειρίζονται οι άλλες οικογένειες το βραδινό. Επειδή έχω καταλάβει ότι από το βρεφικό πρόγραμμα όλοι έφυγαν πολύ νωρίτερα από εμάς, ρωτάω τι κάνουν οι άλλοι για να ξέρω. Γιατί αν λέγατε ότι τα παιδιά το βράδυ τρώνε μια μερίδα ίδια με το μεσημέρι, θα ανησυχούσα. 

Just now, vicky86 είπε:

Κανε ενα αρχειο με τις συνταγες της ομαδας, γτ εχει καποιες καλες

Κ βγες απο την ομαδα

Ενα αγχος λιγοτερο θα εχεις

έχω βγει απ την ομάδα δεν κ καιρό. 

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό μπορεί να είναι το ψωμί που συνοδεύει το φαγητό ή η πατατα ή το φύλλο μιας πίτας. Το να ξέρει το παιδί ότι έχει κάθε απόγευμα την εναλλακτική του μακαρονιού, δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα. Νομίζω ότι έχω γίνει πλέον σαφής. 

Δεν είπα ότι κάνει κακό το μελι. Αλλά σίγουρα αν συνηθίσει με μέλι, δεν θα του αρέσει σκέτο. γι αυτό το παρέθεσα για να εξηγήσω ότι δεν έκανα κάτι για να μην το θέλει σκέτο. 

Όχι δεν τρώει μόνο αυτά. ανακατεύω το κρεασ μέσα κ το τρώει όλο. ή το θαλασσινό, όχι μόνο κρέας. απλώς θα ήθελα να ξεργ αν προσφέρει κάτι ως απογευματινό πχ να φάει ζυμαρικά μαγειρεμένα μαζί με κρέας. 

Συμφωνώ αλλά όλες τις ιδέες που δώσαμε δεν νομίζω να είχαν μέσα μακαρόνια, τουλάχιστον αυτά που είχα γράψει εγώ

Just now, Έσπερος είπε:

Mα δεν μπορείς να ελέγξεις τη γεύση του παιδιού. Μου αρέσει το γιαούρτι γενικά πάρα πολύ, γιαούρτι όμως με πέτσα θα φάω μόνο αν είναι το μόνο διαθέσιμο τρόφιμο στον πλανήτη. Παρομοίως μου αρέσει πολύ η ομελέτα, αλλά απεχθάνομαι τα βραστά αυγά.

Η μάνα μου παρεπιπτόντως τρώει μόνο γιαούρτι με πέτσα και προτιμά τα βραστά αυγά.

Και λοιπόν;

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Στη δίαιτα κ εσείς βλέπω :lol:

Πέρα από την πλάκα, όταν ακολουθούσα διατροφή από διαιτολόγο (πανεπιστημίου) μου είχε κάθε μέρα ψωμί πατάτα μακαρόνια ρύζι. 100-150γρ πρωτεΐνη με ένα φλ. Ρύζι ή 2 μικρές ψητές ή βραστές πατάτες ή μια φέτα ψωμι κ σαλάτα. Μια μέρα τη βδομάδα μακαρόνια με σάλτσα ντομάτα ή κιμά, χωρίς ψωμί εννοείται. Θέλω να πω ότι ακόμη κ για απώλεια βάρους δεν τα απέκλεισε.

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος said:

Και όμως, μπορεί να δοκιμάσει με μέλι και να το προτιμήσει σκέτο. Ή μπορεί και όχι. Ή μπορεί να το θέλει με μέλι για 1 εβδομάδα και την επόμενη να το θέλει σκέτο και την μεθεπόμενη να το θελει με δημητριακά. Έσύ θεωρείς ότι αν δοκιμάσει με μέλι θα είναι δρόμος χωρις επιστροφή και πάνε όλα όσα έχεις καταφέρει ως τωρα. Και αν θέλει με μέλι το γιαούρτι του δλδ τί θα γίνει, αν η υπόλοιπη διατροφή του είναι ΟΚ; 

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί αν λέγατε ότι τα παιδιά το βράδυ τρώνε μια μερίδα ίδια με το μεσημέρι, θα ανησυχούσα. 

Εγώ στην δικιά μου δίνω κ μεσημεριανό αλλά οι μερίδες της είναι πολύ μικρές. Αν ήταν παιδάκι που έτρωγε πολύ θα έδινα πάντα κάτι πιο ελαφρύ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα