Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Συνδικαλισμό θα βρεις μόνο στον δημόσιο τομέα.

Εγώ πάλι θα σου πω πως όλα είναι ένας μύθος!!! Είμαι πολύ καλή φίλη με τον Μορφέα από πολύ μικρή...αγαπώ πολύ τον ύπνο, μπορώ να κοιμάμαι μέρες ολόκληρες...έφτασα 1,70 με το ζόρι, δεν με λες και ψηλή.

Τι το θέλες κ το είπες???? Αν ήθελες να δείξεις ότι δεν ισχύουν οι έρευνες έπρεπε να πεις ότι από μικρή κοιμόσουν 5-6 ώρες το 24ωρο κ όμως είσαι 1,70!!!! Τώρα........... Θα τα βάζουμε με το ζόρι να κοιμηθούν απ' τις 8 μπας κ φτάσουν αυτό το ύψος τα κορίτσια μας!!! :D

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

Διαφημίσεις

3 hours ago, Chrysoum said:

Ενταξει, ειναι παρα πολυ βαρυ αυτο που λες αυτη τη στιγμη. Με κατηγορεις ουσιαστικα οτι επηρεαζω αρνητικα την @Έσπερος και την ωθω να αντιμετωπιζει το παιδι της ως μαθηματικη εξισωση και οχι ως ανθρωπο. Και τα λες χωρις να ξερεις, ουτε τι μπορει να εχω πει εγω με την Εσπερος σε προσωπικο επιπεδο, και χωρις καν να καταλαβαινεις αυτο που πραγματικα ειπα. Ειπα οτι συνηθως τα παιδια που κοιμουνται αργα, ξυπνανε και αργα και ολο αυτο γιατι ειπωθηκε οτι δεν υπαρχει τιποτα που να μπορει να κανει, παρα να το ναρκωσει. Ξερεις λοιπον τι ωρα ξυπναει το παιδι της Εσπερος; Εγω οχι, αλλα αν το να πηγαινει πιο νωρις για υπνο ηταν κατι που ταιριαζε στην δικη της οικογενεια και απλα συμβαινει γιατι ξυπναει αργα το πρωι, τοτε γιατι να μην το δοκιμασει;

Ξερεις κατι, το οτι με κατηγορεις χωρις καν να εχεις την πληρη εικονα, με θηγει παρα πολυ και αποχωρω οριστικα απο την συζητηση. 

Πρώτον, είμαστε σε ένα φορουμ άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Δεν έχω μιλήσει προσωπικά με καμμιά σας, δεν σας ξέρω και τα μόνα στοιχεία που έχω είναι αυτά που λέγονται δημόσια εδώ. Σαν τέτοια θα με αντιμετωπίζετε και η γνώμη μου για εσάς θα είναι αυτή ακριβώς: μιας έγνωστης. Το μόνο που κανω είναι να απαντάω στα πλαίσια της συγκεκριμένης συζήτησης. Επιπλέον δεν σε κατηγόρησα για τίποτα, βασικά για το μόνο που σε "κατηγορησα" είναι μια αναντιστοιχια του να δεχεσαι τις μελέτες ως μαθηματικό defacto από τη μία και να αφήνεις το περιθώριο εξατομικευμένων εξαιρέσεων από την άλλη.

Just now, Έσπερος είπε:

Γελάτε με την τυρόπιτα, κι όμως: η κολλητή μου στο λύκειο, μεγάλωσε με πολύ φυσική διατροφή. Δεν μπορούσε να φάει σφολιατοειδη, μπέργκερ κλπ. Αρρωσταινε το στομάχι της. ήταν φοιτήτρια στη σχολή κ δεν μπορούσε να πάρει κάτι για κολατσιό. Κι εμένα πλέον που τις έχω κόψει κ απλώς μια στις τόσες λιγουρεύομαι, τις τρώω, μ αρέσουν εκείνη την ώρα, μετά όμως νιώθω απίστευτο φούσκωμα κ μια λαδίλα, μετανιώνω που τις έφαγα ουσιαστικά, μέχρι να περάσει αρκετός καιρός κ να τις λιγουρευτώ ξανά. 

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα αγοράσω ποτέ πρωϊνό απέξω και ας έχω σπίτι σκέτα παξιμάδια μόνο (λέμε τώρα). Και ξέρω πόσο κακή ποιότητα έχουν και θα μου χαλάσουν το στομάχι, ταγκίλα το λέμε εμείς, την αίσθηση που αφήνει το κακής ποιότητας βούτυρο/μαργαρίνη. Αν μια στις τόσες ο άντρας μου το Σάββατο ξυπνήσει με όρεξη και πάει φούρνο και φέρει κρουασανάκια, τυρόψωμα και λοιπές αηδίες, θα φάω; Μωρέ θα του δώσω να καταλάβει!

• Μου αρέσει 1

ndgFp3.png

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Είπαμε έχω κόψει τα σφολιατοειδη. Μπανανα και αμύγδαλα, καρύδια κ κρανμπερις έφαγα, είμαι το καμάρι του τοπικ!

Βέβαια τώρα που γύρισα τρώω φακές με λευκό ψωμί κ χωρίς να τις μουλιασω :unsure:

Α για σε παρακαλώ, θα πλακωθούμε. Έχω μόλις τελειώσει το βραδυνό μου, το οποίο ήταν συκώτι με μαρούλι σαλάτα. Το οποίο συκώτι αγόρασα μόνη μου, το επέλεξα γιατί το λιγουρεύτηκα ανάμεσα σε σουβλάκια, μπριζόλες και κοτόπουλα στο χασάπη, και αν το έλεγε κανείς αυτό στη μάνα μου 30 χρόνια πριν, θα είχε πέσει στο πάτωμα και θα χτυπιόταν από τα γέλια :) Και δεν έχει και υδατάνθρακες το γεύμα μου, θριάμβευσα λέμε, poster child για κετογονική διατροφή! 

• Χαχαχα 2

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Α για σε παρακαλώ, θα πλακωθούμε. Έχω μόλις τελειώσει το βραδυνό μου, το οποίο ήταν συκώτι με μαρούλι σαλάτα. Το οποίο συκώτι αγόρασα μόνη μου, το επέλεξα γιατί το λιγουρεύτηκα ανάμεσα σε σουβλάκια, μπριζόλες και κοτόπουλα στο χασάπη, και αν το έλεγε κανείς αυτό στη μάνα μου 30 χρόνια πριν, θα είχε πέσει στο πάτωμα και θα χτυπιόταν από τα γέλια :) Και δεν έχει και υδατάνθρακες το γεύμα μου, θριάμβευσα λέμε, poster child για κετογονική διατροφή! 

Μπα μην το λες, ο άντρας μου κάτι μου'χει πει και για το μαρούλι! (Που δεν θυμάμαι καν!!)

• Χαχαχα 2

Just now, little lamb είπε:

Μπα μην το λες, ο άντρας μου κάτι μου'χει πει και για το μαρούλι! (Που δεν θυμάμαι καν!!)

είναι πάντως σχεδόν το μόνο διαδεδομένο λαχανικό που όντως τρώνε οι low carb φανατικοί (έχω υποστεί άπειρα κυρήγματα από συγγενή γιατί αγοράζω καρότα, που δεν είναι ισάξια και έχουν υδατάνθρακες)

• Χαχαχα 1

πρίν από 27 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

είναι πάντως σχεδόν το μόνο διαδεδομένο λαχανικό που όντως τρώνε οι low carb φανατικοί (έχω υποστεί άπειρα κυρήγματα από συγγενή γιατί αγοράζω καρότα, που δεν είναι ισάξια και έχουν υδατάνθρακες)

Αυτά που μου λέει ο άντρας μου δεν έχουν να κάνουν με διατροφική αξία αλλά με χημικά κλπ, οπότε κάτι τέτοιο θα είναι

13 hours ago, mama16 said:

Τι το θέλες κ το είπες???? Αν ήθελες να δείξεις ότι δεν ισχύουν οι έρευνες έπρεπε να πεις ότι από μικρή κοιμόσουν 5-6 ώρες το 24ωρο κ όμως είσαι 1,70!!!! Τώρα........... Θα τα βάζουμε με το ζόρι να κοιμηθούν απ' τις 8 μπας κ φτάσουν αυτό το ύψος τα κορίτσια μας!!! :D

θεωρώ πως ειναι νορμαλ ύψος όχι όμως ότι θεωρούμαι ψηλή, πάντως εδώ που τα λέμε ο γιος μου κοιμάται λίγο (για παιδί) και παρόλα αυτά είναι 5 1/2 και έχει ύψος που έχει ένα μέσο παιδί στα 8, ο ύνπος σίγουρα βοηθάει ένα άνθρωπο πόσο μάλλον ένα παιδί, όχι όμως πως αν κοιμηθεί στις 10-11 αντί στις 9 θα έχει πρόβλημα με την ανάπτυξη του.

13 hours ago, Lenia16 said:

Βέβαια τώρα που γύρισα τρώω φακές με λευκό ψωμί κ χωρίς να τις μουλιασω :unsure:

μουλιάζεις τις φακές?? εγώ δεν το κάνω ποτέ..θα έπρεπε λες? τις βράζω μία τις πλένω και μετά τις μαγειρεύω.

• Μου αρέσει 1

μουλιάζεις τις φακές?? εγώ δεν το κάνω ποτέ..θα έπρεπε λες? τις βράζω μία τις πλένω και μετά τις μαγειρεύω.

Και εγώ έτσι τις έκανα, ένα βράσιμο, πέταμα νερού, τσιγάρισμα κρεμμυδιού/καρότου με ελάχιστο λάδι, και νέο βράσιμο με νέο νερό, αλάτι, πιπέρι και φύλο δάφνης προς στο τέλος.

Αν τις κάνω πιο βαριές, βάζω ντομάτα και καπνιστή πιπεριά και συνοδεύονται από λουκάνικα.

Κάποιες σοδιές με πειράζουν. Ωστόσο, όσες φορές τις μούλιασα (ίσα να σκάσει φύτρο) ήταν πολύ πιο εύπεπτες και δε χρειάζονται αλλαγή νερού.

• Ευχαριστώ! 1

ndgFp3.png

Διαφημίσεις

θεωρώ πως ειναι νορμαλ ύψος όχι όμως ότι θεωρούμαι ψηλή, πάντως εδώ που τα λέμε ο γιος μου κοιμάται λίγο (για παιδί) και παρόλα αυτά είναι 5 1/2 και έχει ύψος που έχει ένα μέσο παιδί στα 8, ο ύνπος σίγουρα βοηθάει ένα άνθρωπο πόσο μάλλον ένα παιδί, όχι όμως πως αν κοιμηθεί στις 10-11 αντί στις 9 θα έχει πρόβλημα με την ανάπτυξη του.

Αν πας στις καμπύλες ανάπτυξης κ δεις για 18 χρόνων για κορίτσι κ βάλεις το 1,70 θα δεις ότι όντως είσαι ψηλή. Εγώ το είχα κάνει κάποια στιγμή που είμαι 1,68 (πιο κοντή από σένα) κ αν θυμάμαι καλά ήμουν κάπου στην 75η θέση. Το 1,70 ψηλό θεωρείται. Νομίζω ότι ο μέσος όρος για γυναίκα είναι 1,63. Οι περισσότερες φίλες που είχα κάπου εκεί κυμαίνονταν. 

Πάντως κ εγώ πιστεύω ότι τα γονίδια παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο στο ύψος. Ο άντρας μου για άντρας είναι κοντούλης (1,71). Ξέρω ότι τα παιδιά μου δεν θα έχουν κ το πρώτο μπόι. Απ' την άλλη αν ήταν 1,80 κ θα έβγαιναν αρκετά ψηλά γιατί θα θεωρουμασταν κ οι 2 ψηλοί

• Μου αρέσει 2

1 hour ago, mama16 είπε:

Αν πας στις καμπύλες ανάπτυξης κ δεις για 18 χρόνων για κορίτσι κ βάλεις το 1,70 θα δεις ότι όντως είσαι ψηλή. Εγώ το είχα κάνει κάποια στιγμή που είμαι 1,68 (πιο κοντή από σένα) κ αν θυμάμαι καλά ήμουν κάπου στην 75η θέση. Το 1,70 ψηλό θεωρείται. Νομίζω ότι ο μέσος όρος για γυναίκα είναι 1,63. Οι περισσότερες φίλες που είχα κάπου εκεί κυμαίνονταν. 

Πάντως κ εγώ πιστεύω ότι τα γονίδια παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο στο ύψος. Ο άντρας μου για άντρας είναι κοντούλης (1,71). Ξέρω ότι τα παιδιά μου δεν θα έχουν κ το πρώτο μπόι. Απ' την άλλη αν ήταν 1,80 κ θα έβγαιναν αρκετά ψηλά γιατί θα θεωρουμασταν κ οι 2 ψηλοί

Νομιζω τα γονιδια ειναι το α κ το ω ολα τα αλλα ειναι απλα λιγο βοηθιτικα ... Παρεπιπτωντως μιας φιλης μου το παιδακι ειναι μικροκαμωμενο 2 χρονων εχει ξεκινησει εξετασεις κ δεν εχει βρεθει κατι αλλα πρεπει να το παρακολουθει κ κοιματε απο της 8.. Στανταρ αυτο απο μωρο... 

Εμενα που κοιματε πιο αργα απο νεογγενητο ειναι πολυ ψηλος ενω εμεις κοντουληδες ισως μοιασει σε κανενα προπαππου τι να πω

• Μου αρέσει 1

Just now, ninaki80 είπε:

Νομιζω τα γονιδια ειναι το α κ το ω ολα τα αλλα ειναι απλα λιγο βοηθιτικα ... Παρεπιπτωντως μιας φιλης μου το παιδακι ειναι μικροκαμωμενο 2 χρονων εχει ξεκινησει εξετασεις κ δεν εχει βρεθει κατι αλλα πρεπει να το παρακολουθει κ κοιματε απο της 8.. Στανταρ αυτο απο μωρο... 

Εμενα που κοιματε πιο αργα απο νεογγενητο ειναι πολυ ψηλος ενω εμεις κοντουληδες ισως μοιασει σε κανενα προπαππου τι να πω

Συμφωνώ απόλυτα!!

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Κ εγώ αυτό κάνω. Δεν ξέρω αν πρέπει να τις μουλιαζω. Εγώ δεν τσιγαριζω τπτ, τις βάζω με νέο νερό, ρίχνω λαδι κλπ κ τις βραζω μέχρι να χυλωσουν. Ρεβυθια, γίγαντες μουλιαζω. 

• Μου αρέσει 2

Just now, Lenia16 είπε:

Κ εγώ αυτό κάνω. Δεν ξέρω αν πρέπει να τις μουλιαζω. Εγώ δεν τσιγαριζω τπτ, τις βάζω με νέο νερό, ρίχνω λαδι κλπ κ τις βραζω μέχρι να χυλωσουν. Ρεβυθια, γίγαντες μουλιαζω. 

Ουτε εγω τις μουλιαζω... Αλλα οντως το μικρο τις βγαζει λιγο αχωνευτες δεν το ειχα σκεφτει να τις μουλιασω ποτε ..

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα