Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί αν μάθει να το τρώει με μέλι, μετά θα του φαίνεται ξινό. Εγω μικρή έβαζα έναν τόνο ζάχαρη για να φάω γιαούρτι, και αναγουλιαζα όταν έβλεπα πέτσα.  Και τώρα μετά βίας τρώω μισό κεσεδάκι κ προτιμώ να έχει μέλι μέσα, απλώς συνήθισα την πετσα. Αυτά θέλω να αποφύγω με το παιδί. Κ που τρώει ξηρούς καρπούς μαζί, δεν κ πολυαρεσει. Τουλάχιστον τρώει σκέτη την πέτσα, κάτι είναι κι αυτό. Έχω περάσει τεράστια ταλαιπωρία για να μάθω να τρώω υγιεινά φαγητά κ με την πρώτη ευκαιρία κάνω την ατασθαλια, δεν θέλω να περάσει τα ίδια το παιδί. 

Εσύ όπως το πας στο τέλος στην εφηβεία θα σου ρχεται με κάτι σουβλακαρες κρεπαρες και μακ και η τρίχα σου κάγκελο. Χαχαχα 

Σε πειράζω :):)

• Χαχαχα 2

Διαφημίσεις

Εμάς τα βραδυνα μας είναι συνήθως:

Αυγο τηγανητό / ομελέτα + σαλάτα

Τυροπιτακια / τυρομαφιν (αυγό-γιαούρτι-λάδι-αλεύρι-τυρι) + σαλάτα 

Τοστ με πίτα από σουβλάκι + σαλατα

Περισσευμα μεσημεριανου

Ζυμαρικο με τυρι ή γρήγορη σάλτσα ντομάτας

Μια φορά την εβδομάδα κάτι junk 

Οταν περισσεύει κιμάς από μακαρόνια, στα δικά μου αρέσει να τον τρώνε πανω σε φρυγανισμένο ψωμί επίσης ή φτιάχνω ετοιμο πουρέ και βάζω στον φούρνο για 15 λεπτά σε ένα πυρέξ πουρέ+κιμά+τριμμένο τυρι.

Επισης, όταν περισσεύουν μπιφτέκια τους κάνω μπέργκερ.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 34 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ το βράδυ δίνω είτε το μεσημεριανό φαγητό αν είναι κάτι που της αρέσει αρκετά η αλλιώς ομελέτα, αυγοφετες, αυγό μάτι, τραχανά. Στην κατάψυξη έχω πάντα φτιαγμένα κεφτεδάκια με κιμα, φαβοκεφτεδες, ρεβυθοκεφτεδες, τυροπιτάκια κ κάθε φορά που τελειώνει κάτι το ξανά φτιάχνω. Οπότε δεν ξεμενω ποτέ από βραδινό. Ο τραχανάς πάντως μια χαρά θρεπτικός είναι. Υπάρχει κ αυτός που φτιάχνεται με γάλα

Κι ανάβεις φούρνο για 5 κεφτέδες πχ? Πως φτιάχνονται οι φαβοκεφτεδες? Η οι ρεβιδοκεφτεδες? Καμμια εύκολη συνταγή νόστιμη μηπως έχεις? 

Just now, Deena said:

ή φτιάχνω ετοιμο πουρέ και βάζω στον φούρνο για 15 λεπτά σε ένα πυρέξ πουρέ+κιμά+τριμμένο τυρι.

Αυτό είναι αγαπημένο (το προτιμώ με φρέσκο πουρέ), και είναι παραδοσιακό γαλλικό πιάτο. Hachis Parmentier το λένε.

3 hours ago, Ilaeira said:

Για να μείνω και στο θέμα, τα μάφιν που έχει προτείνει η @vicky86 στο άλλο θρεντ με τις ιδέες για κολατσιό είναι πανεύκολα και βγαίνουν πεντανόστιμα!

@vicky86 ή @Ilaeiraμπορειτε να ξανά γράψετε την συνταγή? Δεν το βρίσκω το άλλο thread! Ευχαριστώ πολύ!!

7 hours ago, mama16 said:

Εγώ το βράδυ δίνω είτε το μεσημεριανό φαγητό αν είναι κάτι που της αρέσει αρκετά η αλλιώς ομελέτα, αυγοφετες, αυγό μάτι, τραχανά. Στην κατάψυξη έχω πάντα φτιαγμένα κεφτεδάκια με κιμα, φαβοκεφτεδες, ρεβυθοκεφτεδες, τυροπιτάκια κ κάθε φορά που τελειώνει κάτι το ξανά φτιάχνω. Οπότε δεν ξεμενω ποτέ από βραδινό. Ο τραχανάς πάντως μια χαρά θρεπτικός είναι. Υπάρχει κ αυτός που φτιάχνεται με γάλα

Ωραίο αυτό με τους κεφτέδες. Μπορείς να πεις περισσότερα για το πώς τους φτιάχνεις; Επίσης, τους κρατας μαγειρεμένους στην κατάψυξη; Και μετά;

πρίν από 51 λεπτά , maripoz είπε:

@vicky86 ή @Ilaeiraμπορειτε να ξανά γράψετε την συνταγή? Δεν το βρίσκω το άλλο thread! Ευχαριστώ πολύ!!

Είναι αυτό εδώ:

parents.org.gr/forum/topic/89764-prota-snak- morou-8-minon

Πάτησα πάνω στις συνταγές που προτείνει η @vicky86 και τα έφτιαξα ως εξής:

1 τριμμένο κολοκυθάκι, 1 τριμμένο μεγάλο καρότο, μισή κόκκινη πιπεριά κομμένη σε μικρά κυβάκια, λίγο σπανάκι, λίγη φέτα τριμμένη. Λίγο ελαιόλαδο (με το μάτι), 1 κούπα φαρίνα, 1 κούπα βρώμη. Επειδή τα υγρά μου βγήκαν λίγα, έριξα κι ένα κεσεδάκι αγελαδινό γιαούρτι. Έγιναν φανταστικά! Αυτά τα υλικά έβγαλαν 12 μπαμπάτσικα μάφιν.

• Ευχαριστώ! 1

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε φορά πρέπει να απολογούμαι για τα ίδια και τα ίδια, ενώ αν έλεγα ότι δίνω κάτι ανθυγιεινό δεν θα κουνιόταν φύλλο. 

Δεν απορρίπτω υδατάνθρακες συνολικά. Δυο φορές την εβδομάδα τρώει το κρέας με πατάτα ή ζυμαρικά. (ενώ όταν ήταν μέχρι 1,5 έτρωγε καθημερινά κρέας συνοδευόμενο από λαχανικά κ σπάνια πατάτα κ ακόμα πιο σπάνια ζυμαρικό- μόλις χαλάρωσα αυτόν τον κανόνα άρχισε να προτιμά αυτά και όχι το κρέας, ένα παιδί με άψογες βάσεις στη διατροφή κ εξαιρετικά καλοφαγο, κι όμως εγινε η ζημια κ είναι λίγοι μήνες μόνο που έχει στρώσει κ δεν ανησυχώ πλέον αν θα φάει το κρέας). Ψωμί τρώει ενίοτε, ή τρώει φρυγανιά με μαρμελάδα ή μέλι, πίτες έχω πει ότι θα ήθελα να τρώει, δεν το απορρίπτω ο,τι έχει αλεύρι. Αλλά δεν θα ήθελα το ζυμαρικό ή τα αλευρα να είναι οι μόνες εναλλακτικές μου, όταν τρώει ήδη μέσα στη μέρα. 

@Lenia16 τα φρουτα στο σχολείο τα σκέφτομαι λόγω απώλειας των συστατικών. Δυστυχώς από χειμωνιάτικα φρουτα δεν τρώει συστηματικά αυτά που δεν αλλοιώνονται δλδ ακτινίδιο, μανταρίνι κ πορτοκαλί κ δυστυχώς από πέρσι έκοψε το αβοκαντο. άρα μόνο μπανάνα μένει για το σχολείο, που δεν θα τον καλύπτει γιατί τρώει 3-4 φρουτα το πρωί. Θα του τα δίνω με το γάλα, αλλά θα πρέπει να έχει κάτι κ στο σχολείο που λογικά θα είναι κάποια παρασκευή με αλεύρι. 

@Anna3011 υποτίθεται ότι το παιδί ενσωματώνεται στο οικογενειακό μενού. εγω δεν έχω θέμα κ με τα κέικ λαχανικών κ τα μαφιν, ευχαρίστως τα τρώω κ μπορεί κ να μου κάνουν καλό για κολατσιό. Ο άντρας μου όμως δεν πρόκειται να τα ενταξει στο μενού του. 

Just now, Έσπερος είπε:

@Anna3011 υποτίθεται ότι το παιδί ενσωματώνεται στο οικογενειακό μενού. εγω δεν έχω θέμα κ με τα κέικ λαχανικών κ τα μαφιν, ευχαρίστως τα τρώω κ μπορεί κ να μου κάνουν καλό για κολατσιό. Ο άντρας μου όμως δεν πρόκειται να τα ενταξει στο μενού του. 

Τότε φτιάξε τα για σένα και για το παιδί κι ο άντρας σου ας βολευτεί μ' ένα τοστ, με σαλάτα ή με το μεσημεριανό. 

Πάντως νομίζω ότι γενικά οι προτιμήσεις αλλάζουν. Μπορεί να περάσει μια περίοδο που δεν θα θέλει τόσο το κρέας, τα φρούτα ή οτιδήποτε άλλο. Δεν έχει οπωσδήποτε να κάνει με τις βάσεις, δηλαδή. 

Για το γιαούρτι, συμφωνώ κι εγώ να βάλεις λίγη ποικιλία γιατί κινδυνεύεις να το σιχαθεί. Έχεις δοκιμάσει ταχίνι; Του δίνει πολύ ωραία γεύση και είναι ό,τι πρέπει για τα παιδιά. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, Belmar είπε:

Ωραίο αυτό με τους κεφτέδες. Μπορείς να πεις περισσότερα για το πώς τους φτιάχνεις; Επίσης, τους κρατας μαγειρεμένους στην κατάψυξη; Και μετά;

Δεν έχω κάποια γραμμένη συνταγή απλά έψαξα στο ίντερνετ διάφορα τέτοια κεφτεδάκια για να τρώνε κ αλλιώς τα όσπρια. Θες να ψάξω κ να βάλω σελίδες? Ναι τους φτιάχνω, τους αφήνω να κρυώσουν κ ύστερα τους βάζω στην κατάψυξη μέσα σε τάπερ. Μετά βγάζω 2 συνήθως κ τους βάζω 5 λεπτακια στο φούρνο για να ξεπαγωσουν. Οπότε πάντα έχω κάτι εύκαιρο. Μπορείς να φτιάξεις είτε τηγανιτους (που δεν νομίζω να θες) είτε στο φούρνο πάνω σε λαδόκολλα. Αν βρεις κάποια συνταγή να κάνεις κάποια που έχει κ αυγό γιατί την πρώτη φορά που έφτιαξα ρεβυθοκεφτεδες ήταν μια συνταγή χωρίς αυγό καθόλου μέσα κ αν το έπιαναν με λίγη πιο δύναμη τριβόταν, ενώ με αυγό παραμένει ως έχει.

• Μου αρέσει 1

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν νομίζω ότι σε "κατηγορεί" κανείς ότι το παιδί σου έχει κακές διατροφικές συνήθειες. Αλλά η σχέση σου με τη διατροφή του παιδιού (η δική σου σχέση, όχι του ίδιου του μικρού) βγαίνει προς τα έξω ως ψυχαναγκαστική. Αν θες να το πω πιο σοβαρά, θα έλεγα ότι βγαίνει ότι εσύ έχεις ανασφάλεια για το δικό σου σώμα, βάρος, διατροφικές συνήθειες, και σου βγαίνει ένας έλεγχος πάνω στο παιδί. 

Δεν ειναο θέμα ελέγχου, απλώς θέλω να έχει σωστές συνήθειες κ βάσεις. Φυσικά η δική μου ανασφάλεια παίζει ρόλο, ο άντρας μου παρολο που είναι εκ πεποιθήσεως της υγιεινής διατροφής γιατί του αρέσει, κ όχι από υποχρέωση, είναι πιο χαλαρός κ δεν θεωρεί κακό που τρώει ζυμαρικά ή ψωμί, δλδ δεν θεωρεί ότι έχουμε υπερβεί κάποιο όριο στην ποσότητα. 

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Κι ανάβεις φούρνο για 5 κεφτέδες πχ? Πως φτιάχνονται οι φαβοκεφτεδες? Η οι ρεβιδοκεφτεδες? Καμμια εύκολη συνταγή νόστιμη μηπως έχεις? 

Κοίτα εγώ έχω κ σόμπα στο σπίτι κ ξεπαγωνω συνήθως έτσι, αλλά έχει τύχει κ φούρνο να ανάψω ή αν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου το βγάζω απ' την κατάψυξη κ αφήνω να ξεπαγωσει μόνο του. Αν έχεις κ φούρνο μικροκυμάτων γίνεται. Θα την συνταγή που είχα κάνει στο ίντερνετ κ θα την βάλω

Just now, Έσπερος said:

Δεν απορρίπτω υδατάνθρακες συνολικά. Δυο φορές την εβδομάδα τρώει το κρέας με πατάτα ή ζυμαρικά. (ενώ όταν ήταν μέχρι 1,5 έτρωγε καθημερινά κρέας συνοδευόμενο από λαχανικά κ σπάνια πατάτα κ ακόμα πιο σπάνια ζυμαρικό- μόλις χαλάρωσα αυτόν τον κανόνα άρχισε να προτιμά αυτά και όχι το κρέας, ένα παιδί με άψογες βάσεις στη διατροφή κ εξαιρετικά καλοφαγο, κι όμως εγινε η ζημια κ είναι λίγοι μήνες μόνο που έχει στρώσει κ δεν ανησυχώ πλέον αν θα φάει το κρέας). Ψωμί τρώει ενίοτε, ή τρώει φρυγανιά με μαρμελάδα ή μέλι, πίτες έχω πει ότι θα ήθελα να τρώει, δεν το απορρίπτω ο,τι έχει αλεύρι. Αλλά δεν θα ήθελα το ζυμαρικό ή τα αλευρα να είναι οι μόνες εναλλακτικές μου, όταν τρώει ήδη μέσα στη μέρα

Εμάς πάντως η παιδίατρος, από τότε που ξεκινήσαμε στέρεες, μου είχε πει να προσθέτουμε στο κρέας με τα λαχανικά, κάποια ζυμαρικό, ρύζι (λίγο αργότερα αυτό) ή τραχανά. Και ο δικός μου φυσικά όταν σταματήσαμε τα αλεσμένα , προτιμούσε το συνοδευτικό ( και εγώ το προτιμώ!), εκτός αν ήταν κεφτεδάκια, και πάντα του ανακατεύω σε κομματάκια το κρέας με το ζυμαρικό ή την πατάτα, ώστε κάθε κουταλίτσα να έχει απ'όλα. 

Διαφημίσεις

@Έσπερος συμφωνώ με την @ΑΡΓΚ. Δεν ξέρω τι ακριβώς βάζεις να τρώει από υδατάνθρακες μέσα στη μέρα αλλά η κυρία πηγή ενέργειας του οργανισμού είναι αυτή. Το 45-60%  περίπου της ισορροπημένης διατροφής πρέπει να είναι από υδατάνθρακες.  Επειδή εσύ δεν είχες καλές διατροφικές συνήθειες προσπαθείς να κάνεις το άκρως αντίθετο για το παιδί. Υπάρχει το ενδεχόμενο να σου γυρίσει μπούμερανγκ μετέπειτα.. (ίσως κ όχι βέβαια). Πάντως γιαούρτι με ζάχαρη που έτρωγες πραγματικά πρώτη φορά το ακούω. Το ταχίνι που ειπώθηκε είναι μια εξαιρετική επιλογή για αλλαγή

• Μου αρέσει 2

Αυτές στην ομάδα πάντως λενε ότι η μεσογειακή επικράτησε λόγω χαμηλού κόστους κ επιστημονικά έχει απορριφθεί κ ότι το άμυλο προκαλεί εθισμό κ μετά απορρίπτουν τα άλλα. Δεν ισχύει; εμένα λογικό μ ακούγεται. 

Δεν λέω ότι τις ακολουθώ τυφλά. πχ δίνω τακτικά όσπρια χωρίς φύτρωνα που εκείνες τα απορρίπτουν. ή δίνω ολικής που επίσης απορρίπτουν. 

• Μπερδεμένη/-ος 2

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν μπαίνεις και σε καμία ομάδα με flat earthers; Και σε εκείνους αυτά που λένε λογικά τους ακούγονται :)

Να θυμίσω επίσης θρυλική ομάδα του facebook για μαμάδες με συζητήσεις που έχουν μείνει στην ιστορία του ελληνικού διαδικτύου, όπως "κάνει να φάω χταπόδι αν είμαι έγκυος ή θα βεντουζάρει στο μωρό;"

Πάντως βρε @Έσπερος σε μία πρόταση, σαν να συνόψισες όλη την αποτυχία του εκπαιδευτικού μας συστήματος, και της ανύπαρκτης σχέσης με τις επιστήμες και την αξιολόγηση πηγών ενημέρωσης, ακόμα και μιας φαντάζομαι πολύ καλής μαθήτριας (είμαι σίγουρη ότι ήσουν).  

Κοιτα, δεν έχω χρόνο να διαβάζω επιστημονικά άρθρα για διατροφή. Στην ομάδα αυτή παραθέτουν βιβλιογραφία πάντα. Δεν είναι μαμαδογκρουπ για ξεματιάσματα κ μανουλιτσες που γράφουν με κεφαλαία. αλίμονο αν δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω αυτά. Το ότι δεν έχω χρόνο να αναλύσω όλη τη βιβλιογραφία που παραθέτουν κ όλες τις γνώσεις για να την αξιολογήσω,  συγγνώμη αλλά δεν με κάνει πρόβατο. Εξάλλου κι εμείς όταν θελουμε να αδυνατίσουμε, τους υδατάνθρακες δεν κόβουμε πρώτα; δεν αδυνάτισε κανεις κόβοντας λαχανικά ή κρέας. Ουυε έχει παραπονεθεί γονιός ότι το παιδί του τρώει μόνο το κρέας κ αφήνει τις πατάτες, το αντίθετο συμβαίνει. κοινή λογική είναι αυτό. εξάλλου όπως είπα δεν ακολουθώ τυφλά την ομάδα. αν την ακολουθούσα, θα έδινα κρέας πρωί μεσημέρι βράδυ όπως αυτές κ μόνο δυο φρουτα κ σχεδον καθολου όσπρια κλπ. 

Just now, Yovanna είπε:

Εμάς πάντως η παιδίατρος, από τότε που ξεκινήσαμε στέρεες, μου είχε πει να προσθέτουμε στο κρέας με τα λαχανικά, κάποια ζυμαρικό, ρύζι (λίγο αργότερα αυτό) ή τραχανά. Και ο δικός μου φυσικά όταν σταματήσαμε τα αλεσμένα , προτιμούσε το συνοδευτικό ( και εγώ το προτιμώ!), εκτός αν ήταν κεφτεδάκια, και πάντα του ανακατεύω σε κομματάκια το κρέας με το ζυμαρικό ή την πατάτα, ώστε κάθε κουταλίτσα να έχει απ'όλα. 

Μέχρι 18-20 μηνών έτρωγε κάθε μέρα κρέας με οτιδήποτε πχ κοκκινιστό με φακές, λεμονάτο με αρακά κλπ. όχι ανακατεμένα, ωραία τακτοποιημένα σε πιάτο με χωρίσματα, όλα άψογα. συνήθως έτρωγε το συνοδευτικό κ μετά το κρέας, αν έβλεπα ότι δίσταζε του έδινα εγω δυο τρεις μπουκιές κ συνέχιζε μόνος του. ξαφνικά άρχισε να κάνει νερα. κόψαμε το καθημερινό κρέας. κάπου εκεί όμως σταμάτησε να δέχεται τάισμα οπότε δεν γινόταν να φάει κάτι αν δεν το έπιανε μόνος του. εκεί άρχισα να ανακατεύω κρέας με κριθαράκι κ έτσι το τρώει ακόμα δυστυχώς. ο,τι κρέας φάμε εμείς, του κάνω εκείνου κριθαράκι. είναι κάποιοι μήνες  που ευτυχώς τρώει κ μπριζόλα κ ψητό με πατάτες κ ξανά κρέας με αρακά κ ανακουφιστηκα γιατί το κάνει με συνέπεια, το προηγούμενο διάστημα ποτέ το έτρωγε ποτέ δεν το έτρωγε κ είχα απίστευτο άγχος. κ το ψάρι δυστυχώς μέσα στην ψαρόσουπα το ρίχνω για να το φάει. σπάνια τρώει σκέτο. Χταποδάκι κ γαρίδα με μακαρόνια, αν κ σε ταβέρνα κατά καιρούς έχει φάει σκέτα θαλασσινά. θα ήθελα όμως να τα τρώει σκέτα με την αυτούς θα γεύση τους, όχι να το. κοροϊδεύω με το ανακάτεμα (δεν του το κρύβω, το ξέρει αλλά κ πάλι κοροϊδία είναι). 

Just now, Lenia16 είπε:

Ενώ το κρέας με τις τοξίνες και τα αντιβιοτικα, τα κοτόπουλα με τις ορμόνες κ τα ψάρια που τρώνε αλευρα είναι σούπερ υγιεινά κ τα δίνουν στα παιδιά τους. Εκτός αν είναι όλες πλούσιες κ τα αγοραζουν όλα βιολογικα ή όλες έχουν δικά τους προϊόντα. Έλα βρε Έσπερος σε παρακαλώ. 

Ε προφανώς μιλάνε για βιολογικά κρέατα κ φρέσκα αλιευμένα ελληνικά ψάρια κατά προτίμηση. Αλλά το είπα, δεν θεωρώ ρεαλιστικό το καθημερινό ζωική πρωτεΐνη κ μάλιστα σε όλα τα γεύματα. 

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ απλώς αναρωτιέμαι αν το παιδί δεν τρώει επι του παρόντος όλα αυτά που αναφέρεις κ δεν θέλεις να του δίνεις κ αυτά που δεν θέλεις, τότε θα πρέπει να το αφήνεις νηστικό, δεν υπάρχουν άπειρες λύσεις.

Νηστικό δεβ μένει αλλά έχω αναρωτηθεί αν θα ήθελε κ κάτι άλλο. γιατί προχτές πχ μας ήρθε μια διάθεση για ζυμαρικά το βράδυ ενώ του είχα βράσει ήδη αυγό, κ επειδή το είχε δει το ζητούσε, κ έφαγε κ αυγό κ μπόλικα μακαρόνια κ αναρψτιεμαι πώς το ένα βράδυ χορταίνει με μισό γιαούρτι κ το άλλο χωράει στο στομάχι του και αυγό κ γαβάθα μ μακαρόνια. γι αυτό ρώτησα γενικα τι τρώνε τα παιδθα απόγευμα κ βράδυ, μήπως τρώει λιγότερα απ όσο θα έπρεπε. 

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτα, δεν έχω χρόνο να διαβάζω επιστημονικά άρθρα για διατροφή. Στην ομάδα αυτή παραθέτουν βιβλιογραφία πάντα. Δεν είναι μαμαδογκρουπ για ξεματιάσματα κ μανουλιτσες που γράφουν με κεφαλαία. αλίμονο αν δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω αυτά. Το ότι δεν έχω χρόνο να αναλύσω όλη τη βιβλιογραφία που παραθέτουν κ όλες τις γνώσεις για να την αξιολογήσω,  συγγνώμη αλλά δεν με κάνει πρόβατο. Εξάλλου κι εμείς όταν θελουμε να αδυνατίσουμε, τους υδατάνθρακες δεν κόβουμε πρώτα; δεν αδυνάτισε κανεις κόβοντας λαχανικά ή κρέας. Ουυε έχει παραπονεθεί γονιός ότι το παιδί του τρώει μόνο το κρέας κ αφήνει τις πατάτες, το αντίθετο συμβαίνει. κοινή λογική είναι αυτό. εξάλλου όπως είπα δεν ακολουθώ τυφλά την ομάδα. αν την ακολουθούσα, θα έδινα κρέας πρωί μεσημέρι βράδυ όπως αυτές κ μόνο δυο φρουτα κ σχεδον καθολου όσπρια κλπ. 

Τη συγκεκριμένη ομάδα ούτε που καταδέχομαι να την παρακολουθήσω πια από τη στιγμή που είδα τις διαχειρίστριες (οι οποίες μάλιστα είναι αγενέστατες και με ύφος χιλίων καρδιναλίων) να κάνουν ιατρική γνωμάτευση σε αιματολογικές εξετάσεις που παρέθεταν οι μαμάδες και να αμφισβητούν τις γνώμες των παιδιάτρων. Αν θες τη γνώμη μου τις θεωρώ απαράδεκτες, τις απόψεις δε για προσφορά πρωτείνης όλη μέρα (συκώτι ή κομματακια κρέας με 2 αυγά μόλις το παιδί ανοίξει το μάτι του) δε μπορώ να την καταλάβω. Εσύ γιατί έχεις κολλήσει με αυτές; Θεωρούσα από πολλά ποστς σου ότι τις σχολίαζες και εσύ ως υπερβολικές.

Όσο για τους υδατάνθρακες, ναι όταν θέλουμε να αδυνατίσουμε όντως τους κόβουμε. Αλλά κάτσε γιατί μπερδεύτηκα, το παιδί έχει θέμα βάρους και χρειάζεται δίαιτα; Αν έχω καταλάβει καλά δεν είναι αυτός ο στόχος.

• Μου αρέσει 3
    • Μπερδεμένη/-ος 1

Just now, Έσπερος είπε:

Ουυε έχει παραπονεθεί γονιός ότι το παιδί του τρώει μόνο το κρέας κ αφήνει τις πατάτες, το αντίθετο συμβαίνει.

Εμένα το κάνει. Δεν της αρέσουν οι πατάτες κ τρώει μόνο το ψητό κρέας με σαλάτα. Αντίθετα, τρελαίνεται για μακαρόνια κ ρύζι κ μπορεί να τρώει κάθε μέρα όλη μέρα. Επίσης δεν τρωει καθόλου ντομάτα, πιπεριά πρασινη, μανιτάρια, μπάμιες, αντίθετα τρελαίνεται για βραστά χόρτα, μαρουλι, αβοκάντο, αρακά. Φαντάζομαι για κάποια από αυτά που δεν της αρεσουν τωρα θα αναθεωρήσει αργότερα κ κάποια θα τα απορρίψει εντελώς, όλοι έχουν δικαίωμα να μην τρώνε κάτι. 

Στη δίαιτα κόβεις τους υδατάνθρακες για συγκεκριμένο λόγο, εσύ κάνεις δίαιτα στο παιδι; Δεν εχω καταλάβει. Το θέμα είναι ότι ακόμη κ να του αρέσουν οι υδατάνθρακες (που είναι νόστιμοι πως να το κάνουμε τωρα) το ότι θα φάει 2 φορές παραπάνω τη μια βδομάδα δε σημαίνει ότι θα χαλάσει τις διατροφικές του συνήθειες. Ούτως ή άλλως, σε μερικά χρόνια μπορεί εσύ να δίνεις 1 φορά τη βδομαδα μακαρονια κ κάθε βράδυ γιαούρτι με πέτσα κ αυτός όταν βγαίνει για φροντιστήριο ή βόλτα να σηκώνει ένα περίπτερο πατατάκια κόκα κολες και red bull. 

• Μου αρέσει 1

2 minutes ago, mama16 said:

Δεν έχω κάποια γραμμένη συνταγή απλά έψαξα στο ίντερνετ διάφορα τέτοια κεφτεδάκια για να τρώνε κ αλλιώς τα όσπρια. Θες να ψάξω κ να βάλω σελίδες? Ναι τους φτιάχνω, τους αφήνω να κρυώσουν κ ύστερα τους βάζω στην κατάψυξη μέσα σε τάπερ. Μετά βγάζω 2 συνήθως κ τους βάζω 5 λεπτακια στο φούρνο για να ξεπαγωσουν. Οπότε πάντα έχω κάτι εύκαιρο. Μπορείς να φτιάξεις είτε τηγανιτους (που δεν νομίζω να θες) είτε στο φούρνο πάνω σε λαδόκολλα. Αν βρεις κάποια συνταγή να κάνεις κάποια που έχει κ αυγό γιατί την πρώτη φορά που έφτιαξα ρεβυθοκεφτεδες ήταν μια συνταγή χωρίς αυγό καθόλου μέσα κ αν το έπιαναν με λίγη πιο δύναμη τριβόταν, ενώ με αυγό παραμένει ως έχει.

Ευχαριστώ, συνταγές θα βρω φαντάζομαι αρκετές στο ιντερνετ. Πιο πολύ ρωτάω για τη διαδικασία, πώς τα χρησιμοποιείς δλδ.

Τα ψήνεις από πριν και μετά απλώς τα ξεπαγώνεις για να τα δώσεις; Ή τα αποθηκεύεις ωμά και τα ψήνεις κάθε φορά; Επίσης, ποιά όσπρια έχεις δοκιμάσει και πετυχαίνουν;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα