Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μα είναι το ίδιο πράγμα μια οικογενειακή ταβέρνα με μια αλυσίδα μαζικής παραγωγής; όταν λέω ταβέρνα εννοώ εστιατόριο με ελληνική  κουζινα, όχι το σουβλατζίδικο που έβγαλε δυο τραπέζια κ μια ψησταρια κ το βάφτισε ταβέρνα. ε δεν είναι το ίδιο με την αλυσίδα, όπως κ να το κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 489
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απορω για το πως εχει εξελιχθει η συζητηση(μου τελειωσαν κ τα λαικ)

φανταζομαι ενα νηπιο θα χαρει οπου κ αν κατσουν μετα απο μια οικογενειακη βολτα,κριτηριο να εχει κτ που μπορει να φαει,κ χωρο να παιξει

δ βγαζει πουθενα να σκεφτεσαι αν μια ταβερνα,η ενα εστιατοριο αλυσιδας εχουν καλυτερο φαγητο

απλα ενταξει,δ ειναι οτι κ η πιτα-σουβλακι-ντοματα-γιαουρτι ειναι κ το ιδανικο γευμα.με βαση το μετρο του καθενος μπορει να το καταναλωνει οσο θελει

ουτε περιεργο να μην ξερει τα μπισκοτα ενα τριχρονο μου ακουγεται,ουτε τα γιουβαρλακια πχ

εγω προσωπικα εχω αναθεωρησει σε πολλα απο τα φαγητα μου απο πιο μικρη.ξαναεδωσα ευκαιρια στις μπαμιες,τα φασολακια,τις μελιτζανες,το σπανακι,τα πανταρια,τα μανιταρια,κ πλεον τρωω τα περισσοτερα απο αυτα

κ δ απαντω γτ τα παιρνω προσωπικα

απλα δ ειναι ωραιο να τα βαζεις ολα στο ιδιο τσουβαλι

κριμα που χαλασε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μα είναι το ίδιο πράγμα μια οικογενειακή ταβέρνα με μια αλυσίδα μαζικής παραγωγής; όταν λέω ταβέρνα εννοώ εστιατόριο με ελληνική  κουζινα, όχι το σουβλατζίδικο που έβγαλε δυο τραπέζια κ μια ψησταρια κ το βάφτισε ταβέρνα. ε δεν είναι το ίδιο με την αλυσίδα, όπως κ να το κάνουμε. 

 

Χειρότερο είναι διότι στις αλυσίδες υπάρχει πιστοποίηση και εξωτερικός έλεγχος. Μπορεί να πουλάνε διατροφικά σκουπίδια αρκετές μεγάλες αλυσίδες, αλλά η αλήθεια ειναι οτι είναι πολύ πιθανότερο να κολλήσεις σαλμονέλα από το φιλέτο κοτόπουλο στη συνοικιακή ταβέρνα, παρά από κει. Ειδικά αν το ανάγεις στη μονάδα με βάση τον αριθμό του κόσμου που περνάει απο κει.

 

Δε θα πω μέρος και όνομα, αλλά η τελευταία μεγάλη θανατηφόρα δηλητηρίαση στην Ελλάδα, σε οικογενειακή ταβέρνα έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Πχ ως ελεύθερη είχα πάει αρκετές φορές με φίλους στα Friday's. Τώρα δεν θα το επιλέξω για οικογενειακή έξοδο με παιδί νηπιακής ηλικίας, γιατί έχω την ευθύνη του παιδιού κ μπορώ να του προσφέρω κάτι καλύτερο, δεν είμαι πια ανέμελη ούτε μπορώ να πω "σιγά μη στερηθω εγώ το Friday's, ας μάθει το παιδί ότι είναι στη συνήθεια της οικογένειας για μια στο τόσο". Δεν υπάρχει λόγος να του το μάθω εγώ η ίδια

Άσχετο, αλλά στην συγκεκριμένη αλυσίδα έχουμε κάνει τα γενέθλια της μεγάλης 2 χρονιές (3ων και 4ων ετών) και ήταν μακράν η καλύτερη επιλογή για εμας (μόνο για εμάς μιλάω) για διαφόρους λόγους. Περιβάλλοντος, ποικιλίας-επιλογών πιάτων, οικονομικά (για το δικό μας πορτοφόλι μιλάω) και πάντα σε σύγκριση με άλλες δημοφιλείς επιλογές για παιδικά κεράσματα, όπου πραγματικά μιλάμε για πολύ χαμηλή ποιότητα σε όλα όσα προανέφερα και με τα ίδια ή περισσότερα χρήματα.

Και είμαστε μια οικογένεια με μέσες έως καλές διατροφικές συνήθειες. Όχι άριστες και όχι χείριστες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μα είναι το ίδιο πράγμα μια οικογενειακή ταβέρνα με μια αλυσίδα μαζικής παραγωγής; όταν λέω ταβέρνα εννοώ εστιατόριο με ελληνική  κουζινα, όχι το σουβλατζίδικο που έβγαλε δυο τραπέζια κ μια ψησταρια κ το βάφτισε ταβέρνα. ε δεν είναι το ίδιο με την αλυσίδα, όπως κ να το κάνουμε. 

Διαφωνώ. Λιγότερο εμπιστεύομαι μια ταβέρνα που δεν έχω ιδέα από πότε τα έχει αυτά που θα μου βγάλει. Επίσης επειδή είχαμε συνεργάτη που είχε σικ εστιατόρια θαλασσινών, μου έκανε με νόημα όχι, σε πολλά από αυτά που ήθελα να παραγγείλω. Μου έλεγε, άσε θα σου φέρω εγώ. Αστακούς που είχε για πέταμα πια, τους χρέωνε χρυσάφι. Όχι, περισσότερο εμπιστεύομαι μια μικρή αλυσίδα όπως το friday's που γίνεται συλλαλητήριο . Και είναι και πεντανόστιμο το φαγητό! ΚΑι έχει και πολλές επιλογές και φοβερές σαλάτες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο καθένας έχει μάλλον διαφορετική άποψη του τι εννοεί εμπιστοσύνη κ υγιεινή. Εγω δεν εννοώ μόνο την καθαριότητα ή τις συνθήκες παρασκευής, εννοώ την αγνότητα κ καθαρότητα των προϊόντων, την απουσθα ενισχυτικών γεύσης κ άλλων τεχνασμάτων για να νοστιμίζει ένα φαγητό. Απ αυτήν την άποψη, εμπιστευομαι την οικογενειακή ταβέρνα σε ενα τουριστικό μέρος που έχει αρκετο κόσμο ώστε να λειτουργεί όντως επαγγελματικά κ όχι σαν την χασαποταβέρνα του χωριού μου, χωρίς φυσικά την αυταπάτη ότι αν πάω 15αυγουστο θα μου βγάλει μοσχάρι ντόπιο, που τέτοιο πράγμα ούτε ο χασάπης δεν έχει τετοια εποχή. 

 

@vicky86 ηθελα καιρό να ρωτησω για το φαγητό κ ήμουν σίγουρη ότι θα εκτροχιαστεί η συζήτηση, όμως δεν την εκτροχίαςα εγω. ούτε προτάσεις κατέκρινα, ουυε συνηθειες, ούτε άρχισα να κάνω ψυχανάλυση σε κανέναν, ούτε προσέβαλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Κι αν σου πει κάποιος στο νησί "έχω δικά μου κρέατα", να ξέρεις οτι σε δουλεύει.

Αυτό το θέμα το έχω κι εγώ. Μου λένε συγγενείς να μου δώσουν αυγά-κρέας χωριάτικα και λέω όχι ευχαριστώ και με κοιτάζουν σαν να είμαι ούφο. Θα μου πεις τα κοτόπουλα και τα αυγά από το σούπερ ή τον χασάπη που τρώτε είναι ανώτερα; Θα σου πω εξαρτάται. Υπάρχουν πολύ κακής ποιότητας (ειδικά κοτοπουλα-αυγά και λυπάμαι πολύ και για τα ζώα και τις συνθήκες που διαβιούν) και υπάρχουν και καλής ποιότητας. Αλλά τουλάχιστον έχουν υποστεί κάποιον έλεγχο. Του χωριού που ξέρω εγώ τι ταΐζει ο x τις κότες, τα αρνιά, το μοσχάρι, αν τα έχει δει ποτέ κτηνίατρος (αμφιβάλλω!) και με τι ψεκάζει τις ντομάτες ή από που περνάει το νερό που τα ποτίζει (πόσα λαχανικά που κυκλοφορούν στις αγορές ποτίζονται με νερό από μολυσμένο υδροφόρο ορίζοντα δεν μπορείτε να φανταστείτε);! Δεν μιλάω να έχω κάποιον έμπιστο ή να εκτρέφω εγώ τα ζώα και να τα φροντίζω σωστά ή να καλλιεργώ εγώ. Αφού δεν όμως... προτιμώ τα ελεγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ο καθένας έχει μάλλον διαφορετική άποψη του τι εννοεί εμπιστοσύνη κ υγιεινή. Εγω δεν εννοώ μόνο την καθαριότητα ή τις συνθήκες παρασκευής, εννοώ την αγνότητα κ καθαρότητα των προϊόντων, την απουσθα ενισχυτικών γεύσης κ άλλων τεχνασμάτων για να νοστιμίζει ένα φαγητό. Απ αυτήν την άποψη, εμπιστευομαι την οικογενειακή ταβέρνα σε ενα τουριστικό μέρος που έχει αρκετο κόσμο ώστε να λειτουργεί όντως επαγγελματικά κ όχι σαν την χασαποταβέρνα του χωριού μου, χωρίς φυσικά την αυταπάτη ότι αν πάω 15αυγουστο θα μου βγάλει μοσχάρι ντόπιο, που τέτοιο πράγμα ούτε ο χασάπης δεν έχει τετοια εποχή. 

 

@vicky86 ηθελα καιρό να ρωτησω για το φαγητό κ ήμουν σίγουρη ότι θα εκτροχιαστεί η συζήτηση, όμως δεν την εκτροχίαςα εγω. ούτε προτάσεις κατέκρινα, ουυε συνηθειες, ούτε άρχισα να κάνω ψυχανάλυση σε κανέναν, ούτε προσέβαλα. 

 

Την αγνότητα και την καθαρότητα των προιόντων δυστυχώς δε μπορείς να τη γνωρίζεις στα μαγαζιά της σειράς και τις αλυσίδες.......το ανώνυμο μαγαζί δεν εγγυάται καμια αγνότητα....απλώς ένα ωραίο συνηθισμένο πιάτο απ'το οποίο να μην πάθει κανένας τίποτα. Τις πρώτες ύλες τις προσέχουν και τις διαλέγουν (όχι μόνο επειδή θέλουν, αλλά κι επειδή μπορούν) μόνο high end εστιατόρια και ειδικότερα εκείνα με επαγγελματία εμπορικο σεφ, που συχνά πουλάει και το όνομά του μαζί με το φαγητό. Η συνοικιακή ταβέρνα δε θα κάτσει να σου ψάξει το καλύτερο κρέας και τα αγνότερα λαχανικά για ένα πιάτο των 10 ευρώ, για πολύ ευνόητους λόγους.

 

Επίσης, για λόγους που εξήγησα παραπάνω, το "ντόπιο" δε σημαίνει τίποτα στα κρέατα. Θυμάμαι τον όρο αυτό από τα παιδικά μου χρόνια και με ξενίζει τόσο πολύ που ακόμα χρησιμοποιείται ως ενδεικτικό ποιότητας.......προφανώς μια σωστή φάρμα στην Ολλανδία είναι προτιμότερη από το ντόπιο κρέας χωρίς όρους (εκτός αν μας ενοχλεί, για περιβαλλοντικούς λόγους, η μεταφορά).

Just now, samsympan said:

Αυτό το θέμα το έχω κι εγώ. Μου λένε συγγενείς να μου δώσουν αυγά-κρέας χωριάτικα και λέω όχι ευχαριστώ και με κοιτάζουν σαν να είμαι ούφο. Θα μου πεις τα κοτόπουλα και τα αυγά από το σούπερ ή τον χασάπη που τρώτε είναι ανώτερα; Θα σου πω εξαρτάται. Υπάρχουν πολύ κακής ποιότητας (ειδικά κοτοπουλα-αυγά και λυπάμαι πολύ και για τα ζώα και τις συνθήκες που διαβιούν) και υπάρχουν και καλής ποιότητας. Αλλά τουλάχιστον έχουν υποστεί κάποιον έλεγχο. Του χωριού που ξέρω εγώ τι ταΐζει ο x τις κότες, τα αρνιά, το μοσχάρι, αν τα έχει δει ποτέ κτηνίατρος (αμφιβάλλω!) και με τι ψεκάζει τις ντομάτες ή από που περνάει το νερό που τα ποτίζει (πόσα λαχανικά που κυκλοφορούν στις αγορές ποτίζονται με νερό από μολυσμένο υδροφόρο ορίζοντα δεν μπορείτε να φανταστείτε);! Δεν μιλάω να έχω κάποιον έμπιστο ή να εκτρέφω εγώ τα ζώα και να τα φροντίζω σωστά. Αφού δεν έχω όμως... προτιμώ τα ελεγμένα.

 

Η κλασικότερη πατάτα που υπάρχει είναι το χύμα λάδι απο γνωστούς και δυστυχώς το παίρνει πολύς κόσμος. Κι αν είναι λόγω κόστους να το καταλάβω απόλυτα, αλλά μερικοί νομίζουν οτι παίρνουν απαραιτήτως και ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν βγαίνει άκρη γιατί ο καθένας θεωρεί άλλο πράγμα βλαβερό. Άλλος την υγιεινή του μαγαζιού κ τον τρόπο παρασκευής για προβλήματα που προκύπτουν άμεσα (πχ δηλητηρίαση ή σαλμονέλα) όπως ο chocolate eater, άλλος τα συστατικά μιας τροφής πχ υδατάνθρακες, άμυλο, ζάχαρη για το φόβο της συνήθειας όπως η Έσπερος και άλλος τα τεχνητά υλικά πχ ενισχυτικά γεύσης, συντηρητικά, αρωματικές ύλες, χρώματα ζαχαροπλαστικής και συστατικά αλλαντικών λόγω καρκινογόνων ουσιών, όπως ο άντρας μου.

 

Τα Friday's τα ανέφερα τυχαία σαν ένα τυχαίο εστιατόριο αλυσίδας που έτυχε να έχω πάει αρκετές φορές, δεν ήξερα ότι έχει και παιδικό "πρόγραμμα"

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Νομίζω ότι δεν βγαίνει άκρη γιατί ο καθένας θεωρεί άλλο πράγμα βλαβερό. Άλλος την υγιεινή του μαγαζιού κ τον τρόπο παρασκευής για προβλήματα που προκύπτουν άμεσα (πχ δηλητηρίαση ή σαλμονέλα) όπως ο chocolate eater, άλλος τα συστατικά μιας τροφής πχ υδατάνθρακες, άμυλο, ζάχαρη για το φόβο της συνήθειας όπως η Έσπερος και άλλος τα τεχνητά υλικά πχ ενισχυτικά γεύσης, συντηρητικά, αρωματικές ύλες, χρώματα ζαχαροπλαστικής και συστατικά αλλαντικών λόγω καρκινογόνων ουσιών, όπως ο άντρας μου.

 

Τα Friday's τα ανέφερα τυχαία σαν ένα τυχαίο εστιατόριο αλυσίδας που έτυχε να έχω πάει αρκετές φορές, δεν ήξερα ότι έχει και παιδικό "πρόγραμμα"

 

Συγγνώμη αλλά νομιζω απλώς δεν ειναι ξεκάθαρο για τον καθένα τι περιμένει να λάβει απο κάθε μορφή διατροφής.....

 

Για μένα έχουν σημασία αυτά που λέω διότι θεωρώ την εστίαση εμπειρία και διασκέδαση....δεν τη θεωρώ τρόπο να διατηρώ τη διατροφή μου, ούτε καν να τρέφομαι. Συνεπώς δε μ'ενδιαφέρει να δω τα συστατικά του πιάτου, αν με καλύπτει η συνολικότερη εμπειρία και τηρούνται τα βασικά θέματα ασφαλείας. Και γι'αυτό θεωρώ υπερβολή να ασχολείται κανείς με τη διατροφική αξία ενός πιάτου σε εστιατόριο που πάει ίσως δυο φορές το μήνα.

 

Δεν είναι το ίδιο πράγμα το εστιατόριο με το φαγητό στο σπίτι.....δεν το τρώμε, νομίζω, για τον ίδιο λόγο οι περισσότεροι. Γι'αυτό και η σύγκριση ειναι κάπως άτοπη, ενώ το αρχικό ερώτημα νομιζω πως αφορούσε την καθημερινή διατροφή και όχι την εστίαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

Η κλασικότερη πατάτα που υπάρχει είναι το χύμα λάδι απο γνωστούς και δυστυχώς το παίρνει πολύς κόσμος. Κι αν είναι λόγω κόστους να το καταλάβω απόλυτα, αλλά μερικοί νομίζουν οτι παίρνουν απαραιτήτως και ποιότητα.

Πωπωωω ναι αυτό είναι φοβερά διαδεδομένο. Μας πρότειναν εφέτος. Και μου λενε μόνο λίτρα και τιμή. Και ρωτάω ποικιλία; παρθένο ή εξαιρετικά παρθένο; με ετικέτα παραγωγού ή άνευ στοιχείων; το ελαιοτριβείο ποιο είναι το εμπιστεύεστε; Που κι εγώ άσχετη είμαι κάτι άρθρα διάβασα σχετικά με το θέμα του ελαιολάδου και την παραγωγή του. Και πάλι σαν ούφο με κοιτούσαν. Και λέω μέσα μου έλαιος... αχα καλό ε... (σεφερλίδικο αστείο... συγγνώμη άλλο κατάλοιπο της εποχής μου ναι ακόμη γελάω κι ας εχω τόόόση μόρφωση).

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

@ninaki80 Αντίστοιχα όμως αν μεγαλώσει ας αποφασίσει αν θέλει να φάει κάτι ανθυγιεινό, γιατί να του το δώσω εγώ που έχω την ευθύνη του; Πχ ως ελεύθερη είχα πάει αρκετές φορές με φίλους στα Friday's. Τώρα δεν θα το επιλέξω για οικογενειακή έξοδο με παιδί νηπιακής ηλικίας, γιατί έχω την ευθύνη του παιδιού κ μπορώ να του προσφέρω κάτι καλύτερο, δεν είμαι πια ανέμελη ούτε μπορώ να πω "σιγά μη στερηθω εγώ το Friday's, ας μάθει το παιδί ότι είναι στη συνήθεια της οικογένειας για μια στο τόσο". Δεν υπάρχει λόγος να του το μάθω εγώ η ίδια. Με έφηβο παιδί ναι οκ θα πάω, έχοντας συζητήσει όμως πριν γιατί είναι ή όχι καλό. Μεγαλώνοντας  μπορεί πλέον να αποφασίσει για τον εαυτό του, κατανοώντας τα υπέρ και τα κατά καλύτερα από ένα τρίχρονο.

Η όλη συζήτηση μοιάζει με τις συζητήσεις περί τηλεόρασης και κινητού. Που λένε αρκετοί ότι αργότερα δεν θα μπορείς να το αποφύγεις κ θα έχει απωθημένο κλπ. Και δεν το λέω εκ του ασφαλούς, έχω πολλή ώρα ανοιχτή τηλεόραση μέσα στη μέρα. Αλλά δεν υποστηρίζω ότι κάνω το σωστό και μπράβο μου γιατί δεν θα έχει απωθημένα. Όπως λέει και μία φίλη μου σε αντίστοιχες συζητήσεις "ξέρω ότι το παιδί μου τρώει και σαβουριτσες αλλά δεν θα υποστηρίξω ότι είναι σωστό.

 

Τώρα το "γιατί να απορρίψεις κάτι που δεν βλάπτει", το "δεν βλάπτει" είναι σχετικό. Δεν βλάπτουν όλα το ίδιο. Για κάποιους τα παρασκευάσματα των φούρνων που πολλές φορές είναι κατεψυγμένα ή από αμφίβολα λάδια, βλάπτουν. Για τον άντρα μου, ικανά να βλάψουν και πολλά κορν φλεικς που έχουν χημικά ή ο,τι έχει πολλά συντηρητικά.

Κοιτα ειναι καλο μια οικογενεια γενικα να εχει υγιηνες συνηθειες κ να ακολουθει ενα υγιηνο προγραμμα . Εγω οπως ειπα κ πριν εχω να παραγκειλω απεξω σιγουρα 7 μηνες αρτοσκευασμα εχουμε να φαμε απο τον σεπτεμβρη που ειμασταν στο χωριο κ περνουσε ο φουρναρης απο το σπιτι κ επειδη εκει πολλα πραγματα δεν ειχαμε μαγαζια δεν εχει  που κ που περναμε τυροπιτα το πρωι. Αυτο ομως δεν με κανει να λεω οτι αποριπτω το σουβλακι κ το παιδι μου θα το δει ξαφνικα μπροστα του οταν παει δημοτικο κ θα με ρωταει τι ειναι αυτο που τρωνε τα αλλα παιδακια..  Θα τα εχω ολα μεσα στο προγραμμα οποτε γινουν αυτο εννοω

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

Πωπωωω ναι αυτό είναι φοβερά διαδεδομένο. Μας πρότειναν εφέτος. Και μου λενε μόνο λίτρα και τιμή. Και ρωτάω ποικιλία; παρθένο ή εξαιρετικά παρθένο; με ετικέτα παραγωγού ή άνευ στοιχείων; το ελαιοτριβείο ποιο είναι το εμπιστεύεστε; Που κι εγώ άσχετη είμαι κάτι άρθρα διάβασα σχετικά με το θέμα του ελαιολάδου και την παραγωγή του. Και πάλι σαν ούφο με κοιτούσαν. Και λέω μέσα μου έλαιος... αχα καλό ε... (σεφερλίδικο αστείο... συγγνώμη άλλο κατάλοιπο της εποχής μου ναι ακόμη γελάω κι ας εχω τόόόση μόρφωση).

 

Στο χύμα λάδι οι περισσότεροι πάνε ελιες και παίρνουν λάδι.....εν ολίγοις φορτώνουν από pool λαδιού, δεν είναι απαραίτητα το δικό τους. Συνεπώς δε γίνεται να υπάρχει καμία εγγύηση βιολογικά, σωστές καλλιέργειες κλπ...όλα αυτά πάνε περίπατο στο ελαιοτριβείο μόλις μπουν μαζι όλες οι ελιές που έφτασαν το πρωί.

 

Φυσικά μπορείς να βγάλεις το δικό σου λάδι, αλλά αν είσαι ερασιτέχνης δε νομίζω οτι συμφέρει καθόλου....ούτε σωστή καλλιέργεια να έχεις, ούτε να κάνεις σωστά την εξαγωγή.

 

Όσο για το αν είναι παρθένο ή όχι τι ρωτάς κι εσύ....λες και το μετράει κανένας. :P  

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Συγγνώμη αλλά νομιζω απλώς δεν ειναι ξεκάθαρο για τον καθένα τι περιμένει να λάβει απο κάθε μορφή διατροφής.....

 

Για μένα έχουν σημασία αυτά που λέω διότι θεωρώ την εστίαση εμπειρία και διασκέδαση....δεν τη θεωρώ τρόπο να διατηρώ τη διατροφή μου, ούτε καν να τρέφομαι. Συνεπώς δε μ'ενδιαφέρει να δω τα συστατικά του πιάτου, αν με καλύπτει η συνολικότερη εμπειρία και τηρούνται τα βασικά θέματα ασφαλείας. Και γι'αυτό θεωρώ υπερβολή να ασχολείται κανείς με τη διατροφική αξία ενός πιάτου σε εστιατόριο που πάει ίσως δυο φορές το μήνα.

 

Δεν είναι το ίδιο πράγμα το εστιατόριο με το φαγητό στο σπίτι.....δεν το τρώμε, νομίζω, για τον ίδιο λόγο οι περισσότεροι. Γι'αυτό και η σύγκριση ειναι κάπως άτοπη, ενώ το αρχικό ερώτημα νομιζω πως αφορούσε την καθημερινή διατροφή και όχι την εστίαση.

 

Με αυτό συμφωνώ, κι εμείς έξω θα φάμε πχ σάντουιτς ή πίτσα με αλλαντικό (η μικρή ακόμα όχι) αλλά στο σπίτι δεν έχουμε αλλαντικά. Εμένα μου αρέσουν πολύ, αλλά λόγω των καρκινογόνων ουσιών κρατιέμαι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Αυτό το θέμα το έχω κι εγώ. Μου λένε συγγενείς να μου δώσουν αυγά-κρέας χωριάτικα και λέω όχι ευχαριστώ και με κοιτάζουν σαν να είμαι ούφο. Θα μου πεις τα κοτόπουλα και τα αυγά από το σούπερ ή τον χασάπη που τρώτε είναι ανώτερα; Θα σου πω εξαρτάται. Υπάρχουν πολύ κακής ποιότητας (ειδικά κοτοπουλα-αυγά και λυπάμαι πολύ και για τα ζώα και τις συνθήκες που διαβιούν) και υπάρχουν και καλής ποιότητας. Αλλά τουλάχιστον έχουν υποστεί κάποιον έλεγχο. Του χωριού που ξέρω εγώ τι ταΐζει ο x τις κότες, τα αρνιά, το μοσχάρι, αν τα έχει δει ποτέ κτηνίατρος (αμφιβάλλω!) και με τι ψεκάζει τις ντομάτες ή από που περνάει το νερό που τα ποτίζει (πόσα λαχανικά που κυκλοφορούν στις αγορές ποτίζονται με νερό από μολυσμένο υδροφόρο ορίζοντα δεν μπορείτε να φανταστείτε);! Δεν μιλάω να έχω κάποιον έμπιστο ή να εκτρέφω εγώ τα ζώα και να τα φροντίζω σωστά ή να καλλιεργώ εγώ. Αφού δεν όμως... προτιμώ τα ελεγμένα.

Αυτο το εχω κ εγω .. Δεν θελω απο ασχετους κ ας ειναι χωριατικα .. Μονο απτους γονεις μας προτιμω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Τα Friday's τα ανέφερα τυχαία σαν ένα τυχαίο εστιατόριο αλυσίδας που έτυχε να έχω πάει αρκετές φορές, δεν ήξερα ότι έχει και παιδικό "πρόγραμμα"

Έχει παιδικό μενού. Δεν έχει παιδικό πρόγραμμα... ευτυχώς... ένας λόγος που το διαλέξαμε... αν με εννοείς!;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Έχει παιδικό μενού. Δεν έχει παιδικό πρόγραμμα... ευτυχώς... ένας λόγος που το διαλέξαμε... αν με εννοείς!;)

 

Το κατάλαβα, γι'αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά το "πρόγραμμα". Δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω, εννοώ ότι θεωρείται επισήμως και "παιδικό μέρος", κάνει πάρτυ κλπ. Το έβαζα στα κανονικά εστιατόρια που απλά πάει κανείς με τα παιδιά αν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ως μαμά εφήβων θα απαντήσω:

1) στην εφηβεία σκασίλα σου η υγιεινή ή μη διατροφή με την έννοια που τη λέμε εδώ, αυτό που καίει είναι οι διατροφικές διαταραχές και δεν κάνεις κύρηγμα διατροφής σε αυτή τη φάση, γιατί φοβάσαι άλλα και όχι θεωρητικά αλλά σε πολύ μεγάλο ποσοστό

2) το να πας έναν έφηβο στα friday's και να τον πας με τύψεις (ή ένα παιδί) προκαλεί απλά μια μιζέρια μέσα στην όποια χαρά αυτό θα προσέφερε. Δεν πάμε για να φάμε έχοντας ενοχές, είναι καλύτερα να μην πάμε (ούτε να πιούμε, ούτε να χορέψομε, ούτε να δούμε τηλεόραση)

3) σιγά μη θέλει ο έφηβος να πάει με τη μάνα του στα friday's. Ένα 20ευρω θα θέλει και να ενημερώσεις τι ώρα θα περάσεις να τον πάρεις στο ρόλο σου ως ταξιτζή

 

Χαχα το τελευταίο σωστό, δεν το σκέφτηκα. Τέρμα οι οικογενειακές έξοδοι σε αυτή την ηλικία δηλαδη;

Για το πρώτο, δεν ήξερα ότι είναι τόσο συχνές οι διατροφικές διαταραχές στους εφήβους σήμερα. Και σε αγόρια και σε κορίτσια;

Για το δεύτερο απάντησα ήδη σε τι πνεύμα το σκεφτόμουν, σε καμιά περίπτωση ενοχών, απλά ενημέρωσης η οποία θα έχει ξεκινήσει ήδη από πολύ μικρότερη ηλικία. Δεν θα πω ξαφνικά σε έναν έφηβο συγκεκριμένα για το τάδε μαγαζί που θέλει να πάει, υποτίθεται θα ξέρει κάποια πράγματα. Και ναι μπορεί να θελήσει να πάει με την παρέα του για να μην είναι εκτός κλίματος (ακόμα και MacDonald s μπορεί να επιλέξουν) αλλά για την οικογενειακή έξοδο (αν υπάρχει) να επιλέξει κάτι άλλο. Όπως ας πούμε με την παρέα μπορεί να θέλει να πάνε σε μια ροκ συναυλία, αλλά αυτό δεν αποκλείει με την οικογένεια να θέλει να πάει πχ θέατρο ή μουσείο ξερω'γω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

offtopic....νομίζω οτι τώρα πια στη ροκ συναυλία μπορεί να πάει ένα παιδί με τη γιαγιά.....με την παρέα θα πάει σε trap. :P

 

Ωχ Θεε μου... ναι... :D... και μπορεί και σε κάποιον Έλληνα popular trap καλλιτέχνη :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Για το πρώτο, δεν ήξερα ότι είναι τόσο συχνές οι διατροφικές διαταραχές στους εφήβους σήμερα. Και σε αγόρια και σε κορίτσια;

 

Κάποια στη στιγμή στην προηγούμενη καραντίνα, η κόρη μου αποφάσισε να χάσει βάρος, το οποίο μετά έγινε εμμονη. Σκεπτόμενη αν πρέπει να πάω σε ειδικό ή όχι, και μιλώντας και με άλλους γονείς αλλά και με φίλη ψυχίατρο, ειλικρινά σοκαρίστηκα. Από τις 5-6 οικογένειες που μίλησα, έχω 3 περιστατικά και εννοώ στα παιδιά τους που είναι τώρα στην εφηβεία και μεταφηβική ηλικία, όχι ιστορίες από το μακρινό παρελθόν, ούτε της μακρινής ξαδέρφης του γείτονα :( Μεγάλη μάστιγα το Instagram δυστυχώς.

Just now, samsympan είπε:

Ωχ Θεε μου... ναι... :D... και μπορεί και σε κάποιον Έλληνα popular trap καλλιτέχνη :(

Αχ Παναγία μου. Δόξα τω Θεώ, δεν το έχουμε πάθει εκεί θα τα αποκλήρωνα πραγματικά. Αλλά θέλω να δω την @Έσπερος να πηγαίνει να πάρει τον 13χρονο γιο της από πάρτυ συμμαθητών και να σκέφτεται μήπως έκανε την παρασπονδία να πάρει δεύτερο κομμάτι πίτσα, και με το που ανοίγει η πορτα να ακούει "Ξέρω τι θέλεις ρε (βρείτε τη λέξη), μεγιστάνα από αλάνα". 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Κάποια στη στιγμή στην προηγούμενη καραντίνα, η κόρη μου αποφάσισε να χάσει βάρος, το οποίο μετά έγινε εμμονη. Σκεπτόμενη αν πρέπει να πάω σε ειδικό ή όχι, και μιλώντας και με άλλους γονείς αλλά και με φίλη ψυχίατρο, ειλικρινά σοκαρίστηκα. Από τις 5-6 οικογένειες που μίλησα, έχω 3 περιστατικά και εννοώ στα παιδιά τους που είναι τώρα στην εφηβεία και μεταφηβική ηλικία, όχι ιστορίες από το μακρινό παρελθόν, ούτε της μακρινής ξαδέρφης του γείτονα :( Μεγάλη μάστιγα το Instagram δυστυχώς.

Αχ Παναγία μου. Δόξα τω Θεώ, δεν το έχουμε πάθει εκεί θα τα αποκλήρωνα πραγματικά. Αλλά θέλω να δω την @Έσπερος να πηγαίνει να πάρει τον 13χρονο γιο της από πάρτυ συμμαθητών και να σκέφτεται μήπως έκανε την παρασπονδία να πάρει δεύτερο κομμάτι πίτσα, και με το που ανοίγει η πορτα να ακούει "Ξέρω τι θέλεις ρε (βρείτε τη λέξη), μεγιστάνα από αλάνα". 

Ωραια εξελισσεται το θεμα:mrgreen:κ εσυ να ακουγες ζν κ αυτα να νομιζουν οτι ακουν ραπερς με αυτους:shock:βασικα αυτο το νομιζει η αδερφη μου, γτ τα παιδια μου ευτυχως οχι ακομη:razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ωραια εξελισσεται το θεμα:mrgreen:κ εσυ να ακουγες ζν κ αυτα να νομιζουν οτι ακουν ραπερς με αυτους:shock:βασικα αυτο το νομιζει η αδερφη μου, γτ τα παιδια μου ευτυχως οχι ακομη:razz:

Σχολικό πάρτυ πριν 2 χρόνια, χορός αποφοίτησης Γυμνασίου και μία φρίκη από έναν αχταρμά από λάτιν και μεταλ μέχρι βγήκαν τα γίδια στο μαντρί, και μένω και κοντά και ακούγεται σπίτι μου. Τον επόμενο χρόνο πάω επιτήρηση σε πάρτυ ως γονιός, πιστεύοντας ότι τα έχω ακούσει όλα πια και ξέρω τι με περιμένει, και σκάει dj που είχαν κλείσει τα πιτσιρίκια μόνα τους και παίζει τραπ του επιπέδου που ανέφερα πιο πάνω. Να θες να τρυπήσεις τα αυτιά σου να μην ακούς, τι να σε προετοιμάσει για αυτό το πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σχολικό πάρτυ πριν 2 χρόνια, χορός αποφοίτησης Γυμνασίου και μία φρίκη από έναν αχταρμά από λάτιν και μεταλ μέχρι βγήκαν τα γίδια στο μαντρί, και μένω και κοντά και ακούγεται σπίτι μου. Τον επόμενο χρόνο πάω επιτήρηση σε πάρτυ ως γονιός, πιστεύοντας ότι τα έχω ακούσει όλα πια και ξέρω τι με περιμένει, και σκάει dj που είχαν κλείσει τα πιτσιρίκια μόνα τους και παίζει τραπ του επιπέδου που ανέφερα πιο πάνω. Να θες να τρυπήσεις τα αυτιά σου να μην ακούς, τι να σε προετοιμάσει για αυτό το πράγμα;

Το πρωτο δ μου ακουγεται παραλογο, ετσι ηταν κ τα δικα μας παρτυ. Αλλα να πω την αληθεια δ πηγαινα για την μουσικη. Αυτα που ηθελα τα ακουγα κ στο cdplayer:-P

Αλλα τραπ, δ αντεχω:shock:

Η τα ξημερωματα που παιζανε πριν καποια χρονια μεχρι κ σε παρτυ 5χρ:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...