Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, chocolate_eater said:

 

Η ζάχαρη που έχουν τα ψωμιά χρησιμοποιείται για την ενεργοποίηση της μαγιάς....στο τέλος της ζύμωσης δεν είναι πλέον ζάχαρη....δεν υπάρχει τρόπος να "κρύψεις" σοβαρή ποσότητα ζάχαρης σε μία τόσο απλή ζύμη χωρίς να φαίνεται στη γεύση.....μου φαίνεται οτι για να ανησυχεί κάποιος για τη ζάχαρη στο κουλούρι, είτε το παιδί τρώει 2 κουλούρια τη μέρα, κάθε μέρα, είτε  η υπόλοιπη διατροφή του είναι σε επίπεδο επιμελειας από διατροφολόγους των ανακτόρων....σόρρυ, απλώς μου ακούγονται λίγο υπερβολικά αυτά....δηλαδή και να θέλει να τα σκεφτεί κάποιος, ειλικρινά, πότε προλαβαίνει; :P

 

Just now, chocolate_eater said:

Κι επίσης να πω και μια άλλη οπτική πέρι "μέτρου".....σε πολλές περιοχές της Ιταλίας τρώνε μακαρόνια με ΚΑΘΕ κύριο γεύμα σαν πρώτο πιάτο......απλώς, τρώνε 150 γραμμάρια ζυγισμένα. Στη Γαλλία το πόσο βούτυρο (κανονικό, όχι βιτάμ) και ζάχαρη έχουν οι συνταγές δεν περιγράφεται για όποιον ξέρει.....και το επιδόρπιο στο γεύμα δε λείπει ποτέ. Αλλά κάθε μερίδα έχει ανθρώπινο μέγεθος και το επιδόρπιο είναι ΕΝΑ κομμάτι από το αντίστοιχο γλυκό. Υπάρχει το παράδοξο, λοιπόν, οτι στις χώρες αυτές τα πάνε αρκετά καλύτερα στα καρδιαγγειακά και την παχυσαρκία από το μέσο όρο στην Ευρώπη (αντίθετα με την Ελλάδα που συνήθως είναι top5 σε όλα αυτά).

 

Στην Ελλάδα προφανώς υπάρχει θέμα ποιότητας (διότι οι περισσότεροι δεν κάνουν μεσογειακή διατροφή για να είμαστε ειλικρινείς), αλλά πρωτίστως εγώ νομίζω το μέτρο χάνεται στην ποσότητα....η πιατάρα με τα μακαρόνια, το δεύτερο κομμάτι γλυκό, τα δύο σουβλάκια (γιατί ένα ίσον κανένα) κλπ. κλπ. Εγώ δε νομίζω οτι υπάρχει καμία "βλαβερή" τροφή από μόνη της, όταν τρώγεται στα σωστά διατροφικά μέτρα και τρώμε όχι για να σκάσουμε (ούτε καν για να "χορτάσουμε") αλλά για να τραφούμε.

Συμφωνώ και με τα δύο αλλά μου τελείωσαν τα λαικ :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 489
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

Κι επίσης να πω και μια άλλη οπτική πέρι "μέτρου".....σε πολλές περιοχές της Ιταλίας τρώνε μακαρόνια με ΚΑΘΕ κύριο γεύμα σαν πρώτο πιάτο......απλώς, τρώνε 150 γραμμάρια ζυγισμένα. Στη Γαλλία το πόσο βούτυρο (κανονικό, όχι βιτάμ) και ζάχαρη έχουν οι συνταγές δεν περιγράφεται για όποιον ξέρει.....και το επιδόρπιο στο γεύμα δε λείπει ποτέ. Αλλά κάθε μερίδα έχει ανθρώπινο μέγεθος και το επιδόρπιο είναι ΕΝΑ κομμάτι από το αντίστοιχο γλυκό. Υπάρχει το παράδοξο, λοιπόν, οτι στις χώρες αυτές τα πάνε αρκετά καλύτερα στα καρδιαγγειακά και την παχυσαρκία από το μέσο όρο στην Ευρώπη (αντίθετα με την Ελλάδα που συνήθως είναι top5 σε όλα αυτά).

 

Στην Ελλάδα προφανώς υπάρχει θέμα ποιότητας (διότι οι περισσότεροι δεν κάνουν μεσογειακή διατροφή για να είμαστε ειλικρινείς), αλλά πρωτίστως εγώ νομίζω το μέτρο χάνεται στην ποσότητα....η πιατάρα με τα μακαρόνια, το δεύτερο κομμάτι γλυκό, τα δύο σουβλάκια (γιατί ένα ίσον κανένα) κλπ. κλπ. Εγώ δε νομίζω οτι υπάρχει καμία "βλαβερή" τροφή από μόνη της, όταν τρώγεται στα σωστά διατροφικά μέτρα και τρώμε όχι για να σκάσουμε (ούτε καν για να "χορτάσουμε") αλλά για να τραφούμε.

 

Συμφωνώ σε όλα, το εκτός από το τελευταίο. Υπάρχουν βλαβερές τροφές, απλά δεν έχει να κάνει με το αν είναι υδατάνθρακας, άμυλο κλπ, που είναι πταίσματα. Έχει να κάνει με το αν εχουν ενισχυτικά γεύσης, τεχνητά αρώματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έκανα τους φαβοκεφτεδες και μόνο η μικρή τους τίμησε. Βρήκα μια συνταγή στο ίντερνετ και το θελα καιρό να τους φτιάξω το χα ξανακουσει και βρήκα σήμερα χρόνο. Πσβευκολοι ηταν

Αλλά ηταν χάλια. Για νηστεία καλοί είναι δε λεω. Δεν ξέρω δεν έχω μάθει να μαγειρευω τέτοια ουτε και μου αρέσουν, προσπαθω όμως κάνω δοκιμές. Για τα παιδια δηλαδή γίνεται αυτο, γιατί εγώ δεν ξέρω δεν είμαι του πειράματος στο φαΐ.. 

 

Βραδυνο οπότε δίνω φαι ότι έχει από το μεσημεριανό. Και απογευματινό δίνω φρουτα. Φρουτα κάνω μπόμπα. Βάζω 3 με 4φρουτα και ξηρούς καρπους και πίνουν κάθε μέρα από ένα μεγάλο ποτηρι. Είναι ένας πηχτος χυμός. Μετά θα φτιάξω η τοστ η γιαουρτι η κρέμα η καμμια πιτα η κέικ ανάλογα ότι έχω. Μια εποχή έκανα αυγόφετες αλλά πολυ λάδερο κ το κοψα. Κάνω ντακο, αυγά, βραστά η τηγανητά η ομελέτα. Τα χω βαρεθεί όμως. 

 

Τα παιδια μου γενικώς με το φαι παμε μια χαρά, δεν με κουραζουν οκ κάποια δεν τους αρέσουν λογικό αλλά ως εκεί, βρίσκουμε κάτι άλλο. Ευτυχώς δηλαδή δεν έχω θέματα που ακουω από άλλες μαμαδες. Επίσης είναι ανοιχτά στις δοκιμές αυτο είναι καλό με εμπιστευονται. Ξέρουν πως δε θα τις πιέσω κιόλας. Αυτά.. 

 

Παρακολουθώ για ιδέες!!! 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τρώω αρκετό άμυλο από πολυ μικρή και γενικά όλα τα είδη αλλά με το αμυλο νιώθω ωραία και είμαι οκ. Δεν κάνω υπερβάσεις όμως. Συμφωνώ γενικώς  χαρουμενη μαμά. Αλλά οπως ξέρεις κάθε άτομο είναι διαφορετικό και αν η Έσπερος έχει αποφασίσει έτσι είναι δυσκολο να αλλάξει γνώμη ευκολα.... Αν δε θέλει κιόλας και δε βρίσκει και τον λόγο δηλαδή... 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

 

Συμφωνώ σε όλα, το εκτός από το τελευταίο. Υπάρχουν βλαβερές τροφές, απλά δεν έχει να κάνει με το αν είναι υδατάνθρακας, άμυλο κλπ, που είναι πταίσματα. Έχει να κάνει με το αν εχουν ενισχυτικά γεύσης, τεχνητά αρώματα κλπ.

 

Ναι αλλά εδώ η κουβέντα γινεται για μακαρόνια και κουλούρια....δε νομίζω οτι συζητάμε αποκλειστικά αυτά που εννοείς. Που και πάλι, αν ένας άνθρωπος τρώει, για παράδειγμα, 1 κουταλιά νουτέλα δυο φορές το μήνα, μακροπρόθεσμα αμφιβάλλω αν μπορεί να του κάνει καμια σοβαρή ζημιά, παρ'ολο που σαν τρόφιμο ειναι σκουπίδι. Ούτε και η ζάχαρη καταστρέφει τα δόντια....αυτό που τα καταστρέφει είναι να μην τα πλένουμε σωστά και μετά από κάθε γεύμα, όπως και να μη γίνονται τακτικοί καθαρισμοί (που ΟΚ, στο δίχρονο δεν είναι δεδομένα αυτά, οπότε προφανώς δέχομαι οτι καλύτερα να μην τρώει ζάχαρη).

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Ναι αλλά εδώ η κουβέντα γινεται για μακαρόνια και κουλούρια....δε νομίζω οτι συζητάμε αποκλειστικά αυτά που εννοείς. Που και πάλι, αν ένας άνθρωπος τρώει, για παράδειγμα, 1 κουταλιά νουτέλα δυο φορές το μήνα, μακροπρόθεσμα αμφιβάλλω αν μπορεί να του κάνει καμια σοβαρή ζημιά, παρ'ολο που σαν τρόφιμο ειναι σκουπίδι

 

Νόμιζα ότι το έλεγες γενικώς ότι δεν υπάρχουν βλαβερές τροφές, επειδή συζητήθηκαν κι άλλα, πχ μπισκότα, κρουασάν, γλειφιτζουρια, καραμέλες. Για μένα πχ το δύο φορές το μήνα είναι καποιο μέτρο, το μια φορά τη βδομάδα που βλέπω ότι γενικά λέγεται, είναι συχνά. (Μιλάω για προϊόντα περιπτέρου καθαρά, όχι γλυκά γενικώς ή παγωτό ζαχαροπλαστείου ας πούμε).

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

όταν μου ζητάνε συνέχεια κάτι που δεν είναι κ τόσο υγειηνο να το προσφέρω μεν αλλά λέω πρώτα θα φας από αυτό κ μετά από το άλλο

 

Το σύστημα "θα φας πρώτα φαγητό κ μετά γλυκό ή γενικώς ανθυγιεινό" που καπου το διάβασα και παραπάνω, έχω διαβάσει ότι έχει τον κίνδυνο να περνάς στο παιδί το μήνυμα ότι το κανονικό φαγητό δεν είναι τόσο ωραίο όσο το γλυκό ή το τζανκ και το τρώμε αγγαρικα και διεκπεραιωτικα για να φάμε μετά τη λιχουδια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Νόμιζα ότι το έλεγες γενικώς ότι δεν υπάρχουν βλαβερές τροφές, επειδή συζητήθηκαν κι άλλα, πχ μπισκότα, κρουασάν, γλειφιτζουρια, καραμέλες. Για μένα πχ το δύο φορές το μήνα είναι καποιο μέτρο, το μια φορά τη βδομάδα που βλέπω ότι γενικά λέγεται, είναι συχνά. (Μιλάω για προϊόντα περιπτέρου καθαρά, όχι γλυκά γενικώς ή παγωτό ζαχαροπλαστείου ας πούμε

Πάντως να τρως εσύ κάθε μέρα σοκολάτα και να περιμένεις ότι το παιδί σου θα τρώει δύο φορές το μήνα είναι παράλογο και λίγο άδικο εκτός αν κλειδώνεσαι στο μπάνιο να την τρως και δεν σε βλέπει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εμείς πάντως αυτό που κάνουμε είναι να εξηγούμε στη μικρή τι είναι αυτό που τρώει κ που βοηθάει. Πχ αν κόψω φρούτα θα της εξηγήσω ότι τα φρούτα έχουν βιταμίνες που βοηθούν να είμαστε υγιείς, στο δέρμα μας, μας βοηθούν να πάμε τουαλέτα να μην πονάει η κοιλιά μας κ ότι πρέπει να τρώμε κάθε μέρα. Απόψε έψησα κουνέλι κ της έβαλα λίγο να φάει κ κατά τυχη έστιβε ο άντρας μου πορτοκαλάδα κ της έδωσα να πιει εξηγωντας της πολύ απλοϊκά ότι το κρεας έχει σίδηρο κ η πορτοκαλάδα βοηθάει να πάει περισσότερο στο αίμα μας κ να το κάνει δυνατό. Κ πλέον ρωτάει μόνη της, πχ το γλυκό που βοηθάει κ της λέμε πουθενά, ισα ίσα παχαίνει κ χαλάει τα δόντια, απλά είναι νόστιμο κ μπορούμε να τρώμε καμία φορά γιατί μικρή ποσότητα δε μας πειράζει. Γενικά έχω δει ότι δουλεύει να ξέρει ότι έχει επιλογή να φάει απ όλα. 

Έτσι ακριβώς το προσεγγίζουμε και εμείς το θέμα της διατροφής και μέχρι στιγμής συνεννοούμαστε απόλυτα με τη μικρή. Επειδή είναι σχετικά μικρούλα δε λέμε ακόμα πολλές λεπτομέρειες για τη διατροφική αξία των τροφών  (μόνο τις βιταμίνες έχουμε αναφέρει) αλλά λέμε κάποιες φορές στο τραπέζι ποιές τροφες βοηθάνε περισσότερο για να μεγαλώσουν τα παιδάκια. Αν δηλαδή τη βλέπω να τρώει κρέας με ζυμαρικό και στις 3 μπουκές οι 2 είναι μακαρόνι θα της πω φάε και λίγο κρεατάκι που μεγαλώνει περισσότερο τα παιδάκια. Συχνά με ρωτάει και η ίδια να της βάλω σε σειρά τα φαγητά στο τραπέζι ανάλογα με το πιο είναι καλύτερο να φάμε. Το βλέπει σαν παιχνίδι πιά αλλά παράλληλα αποκτά και εικόνα για την αξία των τροφών. Για τα γλυκά της λέμε και εμείς ότι δεν προσφέρουν κάτι αλλά επειδή είναι νόστιμα καμιά φορά μπορούμε να τα φάμε. Δε θέλω να δαιμονοποιήσω τη νοστιμιά παρόλο που τα αποφεύγω αρκετά για το παιδί σε αυτή τη φάση που δεν έχει πολλούς πειρασμούς γύρω. Υπάρχουν όμως κάποιες μέρες που θα κάνουμε οικογενειακώς μικρές ατασθαλίες και θα τις χαρούμε.

 

Αν σε κάτι συμφωνώ με την @Έσπερος είναι ότι οι καλές διατροφικές συνήθειες ξεκινούν από το σπίτι, όντως από εκεί μπαίνουν οι βάσεις. Από την άλλη όμως η καλή σχέση με το φαγητό δεν έχει να κάνει με τη στέρηση και τους αποκλεισμούς τροφών αλλά με το μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Νόμιζα ότι το έλεγες γενικώς ότι δεν υπάρχουν βλαβερές τροφές, επειδή συζητήθηκαν κι άλλα, πχ μπισκότα, κρουασάν, γλειφιτζουρια, καραμέλες. Για μένα πχ το δύο φορές το μήνα είναι καποιο μέτρο, το μια φορά τη βδομάδα που βλέπω ότι γενικά λέγεται, είναι συχνά. (Μιλάω για προϊόντα περιπτέρου καθαρά, όχι γλυκά γενικώς ή παγωτό ζαχαροπλαστείου ας πούμε).

 

 

Το σύστημα "θα φας πρώτα φαγητό κ μετά γλυκό ή γενικώς ανθυγιεινό" που καπου το διάβασα και παραπάνω, έχω διαβάσει ότι έχει τον κίνδυνο να περνάς στο παιδί το μήνυμα ότι το κανονικό φαγητό δεν είναι τόσο ωραίο όσο το γλυκό ή το τζανκ και το τρώμε αγγαρικα και διεκπεραιωτικα για να φάμε μετά τη λιχουδια.

Μπορεί πριν το γεύμα να ζητήσει φρούτο υπάρχουν πολλά παιδιά που τους αρέσουν τα φρούτα ενώ εσύ εκείνη την ώρα μπορεί να έχεις έτοιμο το φαγητό στο τραπέζι κ να πεις όταν θα φας το φαγητό η κάποια ποσότητα τέλος πάντων μετσ θα φας κ το φρούτο σου.. Η λιχουδιά για ένα παιδί δεν είναι μονο τα γλυκά η τα τζανκ, είναι πολλά που εμείς εκείνη την ώρα μπορεί να θέλουμε να φάει το φαγητό του, η όπως κάποια κοπέλα έγραψε πάρα πάνω δε θυμάμαι ακριβώς πως το εκφρασε ότι αν έχει μπρόκολο κ κρέας στο τραπέζι το παιδί θα προτιμήσει το μπρόκολο πχ ενώ εκείνη θέλει να πάρει κ κάποια συστατικά από το κρέας.. Όπως υπάρχει κ μια μεγάλη πιθανότητα το παιδί να χορτάσει από το φαγητό κ μετά να μη θέλει τη λιχουδιά όταν ένα παιδί έχει μάθει να τρώει μέχρι εκεί που χορταίνει μετα μπορεί να μη θέλει να φάει το άλλο που ζήτησε τουλάχιστον αυτό κάνουν τα παιδιά μου τις πιο πολλές φορές έχει τύχει όμως να έρθουμε σε διαπραγμάτευση πόσες κουταλιές θα φάει για να φάει μετά τη λιχουδιά αλλά αυτό συνήθως γίνετε στα απογευματινά γεύματα 

 Τώρα αν δε θες να τρώει συχνά λιχουδιές προσπαθείς να τις περιορίσεις με 1 η 2 φορές την εβδομάδα ανάλογα κ το πρόγραμμα της οικογένειας.. 

Εγώ όπως έγραψα πάρα πάνω γενικά δεν περιορίζω σε λιχουδιές τα προσφέρω κ κάποια στιγμή βαριούνται αλλά όταν δω ότι ξεφύγουμε θα βάλω τον κανόνα όταν θα φας το φαγητό θα φας κ από την λυχουδια γενικά επειδή έχω ζοριστεί με το φαγητό του μεγάλου μου γιου έχω πετάξει πάρα μα πάρα πολλά φαγητά στη προσπάθεια να φάει κ κάτι δισφορετικο γιατί τρώει μόνο συγκεκριμένα έχω σνερεσει πολλά από αυτά που πίστευα ότι θα ακολουθούσα γενικά στο θέμα φαγητου κ το ίδιο μοτίβο ακολουθώ κ στον δεύτερο αν και αρκετά κσλοφσγο παιδί εν αντίθεση με τον μεγάλο.. Τώρα αν ο μεγάλος δεν ήταν επιλεκτικός δε ξέρω αν θα είχα μείνει στο αρχικό μου πλάνο.. 

Κάποιες φορές έχεις κάποια πράγματα στο μυαλό σου κ πιστεύεις ότι αυτά θα ακολουθήσεις αλλά στη πορεία αλλάζουν τα δεδομένα σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ναι αλλά εδώ η κουβέντα γινεται για μακαρόνια και κουλούρια....δε νομίζω οτι συζητάμε αποκλειστικά αυτά που εννοείς. Που και πάλι, αν ένας άνθρωπος τρώει, για παράδειγμα, 1 κουταλιά νουτέλα δυο φορές το μήνα, μακροπρόθεσμα αμφιβάλλω αν μπορεί να του κάνει καμια σοβαρή ζημιά, παρ'ολο που σαν τρόφιμο ειναι σκουπίδι. Ούτε και η ζάχαρη καταστρέφει τα δόντια....αυτό που τα καταστρέφει είναι να μην τα πλένουμε σωστά και μετά από κάθε γεύμα, όπως και να μη γίνονται τακτικοί καθαρισμοί (που ΟΚ, στο δίχρονο δεν είναι δεδομένα αυτά, οπότε προφανώς δέχομαι οτι καλύτερα να μην τρώει ζάχαρη).

Εγω πάντως αν δε φάω ζάχαρη έστω και λίγο κάθε μέρα, δεν αισθάνομαι και πολυ καλα. Μου δίνει ενέργεια και πιο συγκεκριμένα η σοκολάτα. Ακόμα και στο διαιοτολογο που πάω τελευταία τον εχω παρακαλέσει να έχω κάθε μέρα σοκολάτα. Και τρώω κάθε μέρα λίγη... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Έτσι ακριβώς το προσεγγίζουμε και εμείς το θέμα της διατροφής και μέχρι στιγμής συνεννοούμαστε απόλυτα με τη μικρή. Επειδή είναι σχετικά μικρούλα δε λέμε ακόμα πολλές λεπτομέρειες για τη διατροφική αξία των τροφών  (μόνο τις βιταμίνες έχουμε αναφέρει) αλλά λέμε κάποιες φορές στο τραπέζι ποιές τροφες βοηθάνε περισσότερο για να μεγαλώσουν τα παιδάκια. Αν δηλαδή τη βλέπω να τρώει κρέας με ζυμαρικό και στις 3 μπουκές οι 2 είναι μακαρόνι θα της πω φάε και λίγο κρεατάκι που μεγαλώνει περισσότερο τα παιδάκια. Συχνά με ρωτάει και η ίδια να της βάλω σε σειρά τα φαγητά στο τραπέζι ανάλογα με το πιο είναι καλύτερο να φάμε. Το βλέπει σαν παιχνίδι πιά αλλά παράλληλα αποκτά και εικόνα για την αξία των τροφών. Για τα γλυκά της λέμε και εμείς ότι δεν προσφέρουν κάτι αλλά επειδή είναι νόστιμα καμιά φορά μπορούμε να τα φάμε. Δε θέλω να δαιμονοποιήσω τη νοστιμιά παρόλο που τα αποφεύγω αρκετά για το παιδί σε αυτή τη φάση που δεν έχει πολλούς πειρασμούς γύρω. Υπάρχουν όμως κάποιες μέρες που θα κάνουμε οικογενειακώς μικρές ατασθαλίες και θα τις χαρούμε.

 

Αν σε κάτι συμφωνώ με την @Έσπερος είναι ότι οι καλές διατροφικές συνήθειες ξεκινούν από το σπίτι, όντως από εκεί μπαίνουν οι βάσεις. Από την άλλη όμως η καλή σχέση με το φαγητό δεν έχει να κάνει με τη στέρηση και τους αποκλεισμούς τροφών αλλά με το μέτρο.

Δε το ανέφερα αυτό βέβαια κ εγώ πάντα εξηγώ το έχω σαν δεδομένο κ ξέχασα να το αναφέρω.. Γενικά επειδή ο μεγάλος μου γιος όταν κατανόησει μια οδηγία η έναν κανόνα θα τον ακολουθήσει θυμάμαι μια μέρα έτρωγε κάτι γλυκό (λογικά εκείνη την περίοδο θα είχαν αναφερθεί κ στο σχολείο για την υγιεινή διατροφή) κ καθώς έτρωγε έλεγε μμμ αυτό είναι υγιεινό κ εγω του είπα ότι δεν είναι κ τα σχετικά κ άρχισε κ έκλαιγε κ έλεγε όχι είναι υγιεινό κ το έτρωγε με δάκρυα στα μάτια γιατί υπό διαφορετικές συνθήκες θα το άφηνε αλλά του άρεσε κ δε μπορούσε να το αφήσει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Πάντως να τρως εσύ κάθε μέρα σοκολάτα και να περιμένεις ότι το παιδί σου θα τρώει δύο φορές το μήνα είναι παράλογο και λίγο άδικο εκτός αν κλειδώνεσαι στο μπάνιο να την τρως και δεν σε βλέπει. 

Ισχυει... Εγώ τρώω κάθε μέρα αλλά όταν πάω δουλεια. Αλλά στα μικρά δίνω μια φορά τη βδομάδα σίγουρα. Κανα κιντερ, η μπισκοτο με σοκολάτα πχ η καμμια κανονική σοκολάτα αυτές τις μίνι. Χθες πχ φαγαμε κρεπα σοκολάτα είχαμε να φαμε απο τοτε που άρχισε η καραντίνα. Μιλάμε κόλαση, όση ώρα τρώγαμε δε μιλουσαμε αλλά αναστεναζαμε οικογενειακως. Επειδή δεν το κάνουμε συχνά το απόλαυσαμε. 

Κι εμένα τρώνε τα πάντα γενικώς όλες τις κατηγοριες και όλα τους τα γευματα. 

 

Μετρό είναι κι εμένα η άποψη μου... Οχι στερήσεις σίγουρα... Αλλά κάθε γονέας είναι διαφορετικός! 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Δε το ανέφερα αυτό βέβαια κ εγώ πάντα εξηγώ το έχω σαν δεδομένο κ ξέχασα να το αναφέρω.. Γενικά επειδή ο μεγάλος μου γιος όταν κατανόησει μια οδηγία η έναν κανόνα θα τον ακολουθήσει θυμάμαι μια μέρα έτρωγε κάτι γλυκό (λογικά εκείνη την περίοδο θα είχαν αναφερθεί κ στο σχολείο για την υγιεινή διατροφή) κ καθώς έτρωγε έλεγε μμμ αυτό είναι υγιεινό κ εγω του είπα ότι δεν είναι κ τα σχετικά κ άρχισε κ έκλαιγε κ έλεγε όχι είναι υγιεινό κ το έτρωγε με δάκρυα στα μάτια γιατί υπό διαφορετικές συνθήκες θα το άφηνε αλλά του άρεσε κ δε μπορούσε να το αφήσει 

Ωχ μωρε τον καημένο. Κι εσυ ας του λεγες φάε αγορι μου κι ότι είναι! Εντάξει μην τα φρικαρουμε κιόλας!!! 

Εμένα πάντως δεν θα παιζε να κλαίει παρολο που ξέρει τι είναι υγιεινό και τι όχι γιατί αμα βλέπει τη μαμά της να κάνει πάρτυ όταν παραγγέλνει κρεπα πραλινα ε σίγουρα μονο τα κλάμματα δε θα βάλει. Χαχαχα

Να σημειώσω ότι η μια κου κόρη δεν τρελαίνεται για σοκολατα κ γενικως γλυκά. Τρώει ίσα να φαει κ τα υπόλοιπα τα τσακίζω εγώ. Και δεν τα στερήθηκε ποτε αυτο το λέω σίγουρα!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Πάντως να τρως εσύ κάθε μέρα σοκολάτα και να περιμένεις ότι το παιδί σου θα τρώει δύο φορές το μήνα είναι παράλογο και λίγο άδικο εκτός αν κλειδώνεσαι στο μπάνιο να την τρως και δεν σε βλέπει. 

 

Το καλύτερο είναι να μην τρώω ούτε εγώ μέχρι τότε, ή όντως να μην τρώω μπροστά του που όντως είναι άδικο. Δύο φορές το μήνα είπα για είδη περιπτέρου, σοκολατένιο γλυκό ζαχαροπλαστείου δεν είναι το ίδιο με lacta (υποτίθεται). Πάντως το επειδή έχουμε εμείς μια καλή συνήθεια να την περνάμε και στο παιδί για να μην το "αδικήσουμε" (ενώ στην πραγματικότητα δεν του κάνει καλό), δεν το καταλαβαίνω. Το λογικό είναι να προσπαθήσουμε να μην πάρει τις δικές μας κακές συνήθειες. Φυσικά ο καλύτερος τρόπος είναι αλλάζοντάς τις και για εμάς. Ή αν δεν μπορούμε (πολυ πιθανό), το να μην τις βλέπει. Όχι βέβαια τρώγοντας κλειδωμένοι στο μπάνιο αλλά τρώγοντας τη σοκολάτα στη δουλειά πχ, ή όταν είναι στο σχολείο ξερω'γω. Επίσης η συχνότητα των ανθυγιεινων προφανώς δεν είναι η ίδια για ένα τρίχρονο και για ένα δεκάχρονο, το παράδειγμα με τις δύο φορές το μήνα είδος περιπτέρου αφορά το τρίχρονο (που φυσικά αν δεν το ζητήσει δεν θα έπαιρνα ούτε τότε)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Το καλύτερο είναι να μην τρώω ούτε εγώ μέχρι τότε, ή όντως να μην τρώω μπροστά του που όντως είναι άδικο. Δύο φορές το μήνα είπα για είδη περιπτέρου, σοκολατένιο γλυκό ζαχαροπλαστείου δεν είναι το ίδιο με lacta (υποτίθεται). Πάντως το επειδή έχουμε εμείς μια καλή συνήθεια να την περνάμε και στο παιδί για να μην το "αδικήσουμε" (ενώ στην πραγματικότητα δεν του κάνει καλό), δεν το καταλαβαίνω. Το λογικό είναι να προσπαθήσουμε να μην πάρει τις δικές μας κακές συνήθειες. Φυσικά ο καλύτερος τρόπος είναι αλλάζοντάς τις και για εμάς. Ή αν δεν μπορούμε (πολυ πιθανό), το να μην τις βλέπει. Όχι βέβαια τρώγοντας κλειδωμένοι στο μπάνιο αλλά τρώγοντας τη σοκολάτα στη δουλειά πχ, ή όταν είναι στο σχολείο ξερω'γω. Επίσης η συχνότητα των ανθυγιεινων προφανώς δεν είναι η ίδια για ένα τρίχρονο και για ένα δεκάχρονο, το παράδειγμα με τις δύο φορές το μήνα είδος περιπτέρου αφορά το τρίχρονο (που φυσικά αν δεν το ζητήσει δεν θα έπαιρνα ούτε τότε)

Άσχετο με την ουσία του θέματος αλλά προσωπικά πιστεύω πως πολύ καλύτερη η λακτα με το μέσο γλυκό ζαχαροπλαστειου. Το μόνο "κακό" που έχει η λακτα είναι η ζάχαρη. Το κακάο και το γάλα (έστω σε σκόνη) είναι μια χαρά. Από την άλλη μια πάστα μπορεί να έχει ένα σωρό αηδίες μέσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

Κάποιες φορές έχεις κάποια πράγματα στο μυαλό σου κ πιστεύεις ότι αυτά θα ακολουθήσεις αλλά στη πορεία αλλάζουν τα δεδομένα σου. 

 

Εννοείται ότι συμβαίνει αυτό. Αλλά έχω δει από αρκετούς ήδη από βρέφος που δεν έχει γνωμη κ δεν ξέρει τι θα πει γλυκό να το "λυπούνται" που τη βγάζει με βραστα λαχανικά ή γιαούρτι! Το είπα και πιο πάνω. Στα πλαίσια της πλάκας το λένε αλλά σιγά σιγά αυτά περνάνε στο παιδί. Ή θεωρούν δεδομένο ότι θα προτιμήσει τη λιχουδια και την προσφέρουν πριν ζητηθεί (πχ "πώς θα φάει γιαούρτι σκέτο; Δεν θα του αρέσει, θα πάρω το παιδικό" ενώ το παιδι μπορεί μια χαρά να φάει το απλό. Ή ρωτώντας μεγαλύτερα παιδιά "πόσα παγωτά έχεις φάει;" λες και είναι διαγωνισμός ή υποθέτοντας -μπροστα τους- ότι τρελαίνονται για γλυκά ή τηγανητές πατάτες κ βαζοντας τους την ιδέα. Γιατί υπάρχει το στερεότυπο ότι ένα παιδί δεν θα προτιμήσει το υγιεινό. Στη βάφτιση της μικρής που το βασικό μενού ήταν χοιρινό στη γάστρα, το εστιατόριο πρόσφερε και παιδικό μενού με κοτομπουκιες, θεωρώντας δεδομένο ότι όλα τα παιδιά θα το προτιμήσουν κ μας ρώτησαν απλά πόσα παιδιά θα είναι. Εμείς του είπαμε ότι θα ρωτήσουμε τις οικογένειες τι προτιμούν και όντως δεν προτίμησαν όλοι το παιδικό. Ή έχω δει κλόουν σε πάρτυ να βάζει το δίχρονο παιδάκι που γιόρταζε να βουτήξει το δάχτυλο στην τούρτα κ το παιδάκι να μην ξέρει τι να κανει. Γιατί το στερεότυπο είναι ότι το παιδάκι θέλει να το κάνει αυτό. Άλλο ένα δείγμα του στερεοτυπου ότι τα παιδιά αγαπούν τα γλυκά κ ότι αυτό δεν αλλάζει είναι ότι παιχνίδια πασίγνωστης εταιρείας για παιδιά του έτους έχουν τραγουδάκι "ζάχαρη ζάχαρη ζαχαροπλάστη, φτιάξε ένα γλυκό με τον πλάστη". Χθες ευτυχώς άκουσα ότι έχει κι ένα που λέει για μήλα και καρότα! Πάλι καλά!

Just now, maripoz είπε:

Άσχετο με την ουσία του θέματος αλλά προσωπικά πιστεύω πως πολύ καλύτερη η λακτα με το μέσο γλυκό ζαχαροπλαστειου. Το μόνο "κακό" που έχει η λακτα είναι η ζάχαρη. Το κακάο και το γάλα (έστω σε σκόνη) είναι μια χαρά. Από την άλλη μια πάστα μπορεί να έχει ένα σωρό αηδίες μέσα

 

Τι να σου πω, μπορεί. Εγώ στις σοκολάτες δεν κοιτάω τα συστατικά ακόμα. Ο άντρας μου που τα κοιτάει (στα πάντα, ακόμα και σε σαμπουάν ή καθαριστικά χώρου) λέει ότι δεν είναι όλες ακριβώς το ίδιο αλλά ότι γενικά έχουν πολλά χημικά.Αυτό για το ζαχαροπλαστείο το είπα υποθέτοντας ότι δεν έχει τόσα συντηρητικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εννοείται ότι συμβαίνει αυτό. Αλλά έχω δει από αρκετούς ήδη από βρέφος που δεν έχει γνωμη κ δεν ξέρει τι θα πει γλυκό να το "λυπούνται" που τη βγάζει με βραστα λαχανικά ή γιαούρτι! Το είπα και πιο πάνω. Στα πλαίσια της πλάκας το λένε αλλά σιγά σιγά αυτά περνάνε στο παιδί. Ή θεωρούν δεδομένο ότι θα προτιμήσει τη λιχουδια και την προσφέρουν πριν ζητηθεί (πχ "πώς θα φάει γιαούρτι σκέτο; Δεν θα του αρέσει, θα πάρω το παιδικό" ενώ το παιδι μπορεί μια χαρά να φάει το απλό. Ή ρωτώντας μεγαλύτερα παιδιά "πόσα παγωτά έχεις φάει;" λες και είναι διαγωνισμός ή υποθέτοντας -μπροστα τους- ότι τρελαίνονται για γλυκά ή τηγανητές πατάτες κ βαζοντας τους την ιδέα. Γιατί υπάρχει το στερεότυπο ότι ένα παιδί δεν θα προτιμήσει το υγιεινό. Στη βάφτιση της μικρής που το βασικό μενού ήταν χοιρινό στη γάστρα, το εστιατόριο πρόσφερε και παιδικό μενού με κοτομπουκιες, θεωρώντας δεδομένο ότι όλα τα παιδιά θα το προτιμήσουν κ μας ρώτησαν απλά πόσα παιδιά θα είναι. Εμείς του είπαμε ότι θα ρωτήσουμε τις οικογένειες τι προτιμούν και όντως δεν προτίμησαν όλοι το παιδικό. Άλλο ένα δείγμα του στερεοτυπου ότι τα παιδιά αγαπούν τα γλυκά κ ότι αυτό δεν αλλάζει είναι ότι παιχνίδια πασίγνωστης εταιρείας για παιδιά του έτους έχουν τραγουδάκι "ζάχαρη ζάχαρη ζαχαροπλάστη, φτιάξε ένα γλυκό με τον πλάστη". Χθες ευτυχώς άκουσα ότι έχει κι ένα που λέει για μήλα και καρότα! Πάλι καλά!

Εγώ αυτό το παιχνίδι δε το ξέρω πάντως. :D αλλά όταν αναφερόμουν σε αυτό που έγραψα δεν εννοούσα καθόλου το στερεότυπο που μπορεί να υπάρχει αλλά μιλούσα καθαρά για εμένα με το πως μπορείς να ανερεσεις κάποια πράγματα από αυτά που πιστεύεις η ήθελες να ακολουθήσεις οταν έχεις ένα παιδί πολύ επιλεκτικό στο φαγητό του.. Παράδειγμα αυτής της εβδομάδας που μας πέρασε τη μία μέρα του είχα κοτομπιφτεκα στο μεσημεριανό του με πατάτες βραστές ( συνήθως αν κάτι δε φάει ίσως να ειναι τκ μπιφτέκι ανάλογα αν δει κάτι μέσα που δεν του αρέσει) το τρώει όλο το φαγητό τη μεθεπόμενη ημέρα του έβαλα πάλι κοτομπιφτεκα κ τον ρώτησα με τη άλλο το θέλει μου λέει πατάτες βραστές.. Όταν σχολασε κ πάω να τον πάρω από το σχολείο το πρώτο πράμα που με ρωτάει είναι τι χρώμα έχουν οι πατάτες τον ρωτάω τι χρώμα έχουν κ μου λέει άσπρο, το αφήνω εκεί στο ενδιάμεσο τον έβλεπα πως πεινουσε τον ρώτησα έφαγες το φαγητό σου μου λέει όχι όλο ενώ προχθες το είχα φάει όλο όταν άνοιξα το μπολακι είδα πως δεν είχε φάει καθόλου του λέω δεν ήθελες να φας μου ξσνσ λέει όχι ενώ την προηγούμενη  φορά το είχα φάει όλο κ του λέω τι διαφορά είχε την προηγούμενη φορά από τώρα η πατάτες ήταν κίτρινες μου λεει την προηγούμενη φορά, οσο παρσξενο κ να φαίνεται σε κάποιους δεν ήταν κάποιο καπρίτσιο του, αλλά του έκανε εντύπωση το χρώμα της πατάτας κ δεν ακούμπησε το φαγητό που γενικά βραστές πατάτες τρώει σχεδόν κάθε μέρα κ στο σχολείο πάντα του βάζω φαγητά που τρώει 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω για να εξαιρέσω τον εαυτό μου γιατί κι εγω μεγάλωσα στην κουλτούρα των γλυκών κ του ότι το νόστιμο πρέπει να είναι ανθυγιεινό ή παχυντικό. αν έχουμε στο νου μας ότι μη δίνοντας γλυκά στερούμε τη νοστιμιά, νομίζω ότι το παιχνίδι είναι χαμένο. τα τρόφιμα απλώς θα διακριθούν σε ανθυγιεινά νόστιμα κ υγιεινά μη νόστιμα που τρώμε σαν φάρμακο. 

 

Οι άνθρωποι που δεν έχουν ανάγκη από το γλυκό κ την κρέμα γάλακτος, δεν στερούνται τη νοστιμιά. απλώς τη βρίσκουν άλλου. και αυτό το έμαθαν από τις γεύσεις που δοκίμασαν εξαρχής ως παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ερώτηση πάλι ελαφρώς άσχετη, αλλά αν ξέρει κάποια ας με διαφωτίσει. Στο γκρουπ της διατροφής λένε ότι τα προϊόντα ολικής είναι αναστολείς θρέψης. Ισχύει αυτό; Γιατί εμείς τρώμε ψωμί προζυμένιο ολικής, μακράς ωρίμανσης, που είναι πεντανόστιμο και μου φαίνεται και πιο υγιεινό απ' το κλασικό άσπρο που είναι αφρός, αλλά δίσταζα να το δώσω στο παιδί. 

Τα δημητριακά ολικής άλεσης είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, που είναι απαραίτητες στον οργανισμό, μεταξύ άλλων και για τη διατήρηση των επιπέδων της χοληστερίνης σε καλά νούμερα. Επειδή αθλούμαι πολύ, υπάρχει μία ολόκληρη κουλτούρα που ξεκίνησε από το body building και κατέληξε να βρει κοινό σε κυρίες που θέλουν να χάσουν βάρος που θεωρεί ότι η ιδανική διατροφή αποτελείται από 50% λίπος και 50% πρωτεϊνη. Το ότι κάποιοι (συνήθως επιεικώς τσαρλατάνοι) προσπαθούν με κάθε τρόπο να πουλήσουν τα βιβλία και τα συμπληρώματά τους πρωτεϊνης, δεν σημαίνει ότι όσα λένε στέκουν κιόλας ;) 

7 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Η ζάχαρη που έχουν τα ψωμιά χρησιμοποιείται για την ενεργοποίηση της μαγιάς....στο τέλος της ζύμωσης δεν είναι πλέον ζάχαρη....δεν υπάρχει τρόπος να "κρύψεις" σοβαρή ποσότητα ζάχαρης σε μία τόσο απλή ζύμη χωρίς να φαίνεται στη γεύση.....μου φαίνεται οτι για να ανησυχεί κάποιος για τη ζάχαρη στο κουλούρι, είτε το παιδί τρώει 2 κουλούρια τη μέρα, κάθε μέρα, είτε  η υπόλοιπη διατροφή του είναι σε επίπεδο επιμελειας από διατροφολόγους των ανακτόρων....σόρρυ, απλώς μου ακούγονται λίγο υπερβολικά αυτά....δηλαδή και να θέλει να τα σκεφτεί κάποιος, ειλικρινά, πότε προλαβαίνει; :P

 

Nιώθω όταν διαβάζω τέτοιες συζητήσεις πάντως, ότι μιλάω λίγο με εξωγήινους. Προσπαθώ να φανταστώ μία μάζωξη μαμάδων σε νηπιαγωγείο/δημοτικό, να συζητάνε για το πόσο επικίνδυνο είναι το κουλούρι ή το μπισκότο και είναι μάλλον προφανές ότι αν μία μαμά αρχίσει να λέει τέτοια, θα γίνει το θέμα κουτσομπολιού και γέλιου για μήνες. Δεν εννοώ μία συζήτηση τύπου αν είναι καλύτερα τα μακαρόνια ολικής άλεσης ή το σπιτικό ψωμί από το συσκευασμένο τοστ, αλλά το να φτάσεις στην υπερανάλυση των κακών του κουλουριού, είναι κουβέντα για αποδυτήρια γυμναστηρίου με τον γυμναστή/πωλητή συμπληρώματος πρωτεϊνης, όχι ανησυχία της μέσης εργαζόμενης μαμάς.

5 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Πάντως να τρως εσύ κάθε μέρα σοκολάτα και να περιμένεις ότι το παιδί σου θα τρώει δύο φορές το μήνα είναι παράλογο και λίγο άδικο εκτός αν κλειδώνεσαι στο μπάνιο να την τρως και δεν σε βλέπει. 

Οπότε μετά λογικά σε στέλνουν οι συγγενείς και φίλοι σου σου σε ψυχίατρο. Φαντάσου να πας επίσκεψη στην κολλητή σου με ένα κουτί σοκολατάκια και να σου πει "παμε στην τουαλέτα να τα φάμε".

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν το λέω για να εξαιρέσω τον εαυτό μου γιατί κι εγω μεγάλωσα στην κουλτούρα των γλυκών κ του ότι το νόστιμο πρέπει να είναι ανθυγιεινό ή παχυντικό. αν έχουμε στο νου μας ότι μη δίνοντας γλυκά στερούμε τη νοστιμιά, νομίζω ότι το παιχνίδι είναι χαμένο. τα τρόφιμα απλώς θα διακριθούν σε ανθυγιεινά νόστιμα κ υγιεινά μη νόστιμα που τρώμε σαν φάρμακο. 

 

Οι άνθρωποι που δεν έχουν ανάγκη από το γλυκό κ την κρέμα γάλακτος, δεν στερούνται τη νοστιμιά. απλώς τη βρίσκουν άλλου. και αυτό το έμαθαν από τις γεύσεις που δοκίμασαν εξαρχής ως παιδιά. 

 

Δεν είσαι Θεός, θα ήταν καλό να το θυμάσαι και δεν το λέω με κακία , αλλά βασανίζεσαι και έχεις παράλογες προσδοκίες. Θέλεις να ελέγξεις το παιδί. Το παιδί δεν είναι δημιούργημά σου, είναι αυτόνομο ον. Πιθανώς και να θες να πεις τελικά "εγώ πάχυνα και φταίει η μάνα μου που με έμαθε στις τυρόπιτες, το παιδί είναι αδύνατο και τα κατάφερα εγώ ". Η αλήθεια είναι ότι είσαι μεγάλη γυναίκα και αν τώρα δε σου αρέσει το σώμα σου, η σχέση σου με το φαγητό ή η άσκηση, φταις εσύ, και όχι το τι σε τάιζαν 20-30 χρόνια πριν. Για ένα δεκατριάχρονο με υπερβολικό βάρος ή υπερβολικά αδύνατο, θα κοιτάξουμε το σπίτι του, για έναν πενηντάρη όχι, δε θα το χρεώσουμε στη γριά μάνα του. Όπως και αν το παιδί στα 40 του είναι αδύνατο, χοντρό, αθλητικό ή ζει στον καναπέ, δε θα λέει τίποτα για το αν 2 ετών έτρωγε μπάμιες ή όχι. Μην προσπαθείς να ζήσεις μέσα από το παιδί σου, χαλάρωσε. Τα λάθη που κάνεις και κάνουμε όλοι, δεν έχουν να κάνουν με τις μπάμιες ή το μπισκότο. Έχουν να κάνουν με το άγχος, τον έλεγχο (ή την έλλειψη ελέγχου), και όλα τα δικά μας απωθημένα που περνάμε στα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Τα δημητριακά ολικής άλεσης είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, που είναι απαραίτητες στον οργανισμό, μεταξύ άλλων και για τη διατήρηση των επιπέδων της χοληστερίνης σε καλά νούμερα. Επειδή αθλούμαι πολύ, υπάρχει μία ολόκληρη κουλτούρα που ξεκίνησε από το body building και κατέληξε να βρει κοινό σε κυρίες που θέλουν να χάσουν βάρος που θεωρεί ότι η ιδανική διατροφή αποτελείται από 50% λίπος και 50% πρωτεϊνη. Το ότι κάποιοι (συνήθως επιεικώς τσαρλατάνοι) προσπαθούν με κάθε τρόπο να πουλήσουν τα βιβλία και τα συμπληρώματά τους πρωτεϊνης, δεν σημαίνει ότι όσα λένε στέκουν κιόλας ;) 

 

Το ξέρω αυτό, ρώτησα αν ισχύει ότι είναι ακατάλληλα για παιδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Το ξέρω αυτό, ρώτησα αν ισχύει ότι είναι ακατάλληλα για παιδιά. :)

 

Ναι είναι κατάλληλα, ήταν στις συστάσεις και των δύο παιδιάτρων που έχουμε αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Και τα δυο. Δεν θέλω να προσθέσω το βράδυ, εκτός αν φύγει από το μεσημέρι, δεν θέλω εναλλακτικές που να βασίζονται συνεχώς στα ψωμιά κ τις ζύμες και επιπλέον, θεωρώ το γιαούρτι πχ σαφώς θρεπτικότερο από τα μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα, όσο πλούσια κ αν είναι σε λαχανικά. Γενικα το ζυμαρικό, την πατατα, τη ζύμη, θέλω να μην επισκιάζουν το πιάτο, να είναι απλώς μια συνοδεία για κάποιο λαχανικό ή κρεατικό. Τραχανά σκέτο, κι ας είναι από σπίτι απ το χωριό μου, δεν βρίσκω λόγο να δώσω ως αντικατάσταση του αυγού ή του γιαουρτιού. τραχανά μέσα σε ζωμό με κομματάκια από κρέας, ναι προφανώς δεν θεωρώ ότι έχει κάτι επιβλαβές. 

Όταν λες τραχανά σκέτο τι εννοείς? Ούτε καν τυρί δεν βάζεις? Ποιες επιλογές βραδινού σκέφτεσαι να εισάγεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν είσαι Θεός, θα ήταν καλό να το θυμάσαι και δεν το λέω με κακία , αλλά βασανίζεσαι και έχεις παράλογες προσδοκίες. Θέλεις να ελέγξεις το παιδί. Το παιδί δεν είναι δημιούργημά σου, είναι αυτόνομο ον. Πιθανώς και να θες να πεις τελικά "εγώ πάχυνα και φταίει η μάνα μου που με έμαθε στις τυρόπιτες, το παιδί είναι αδύνατο και τα κατάφερα εγώ ". Η αλήθεια είναι ότι είσαι μεγάλη γυναίκα και αν τώρα δε σου αρέσει το σώμα σου, η σχέση σου με το φαγητό ή η άσκηση, φταις εσύ, και όχι το τι σε τάιζαν 20-30 χρόνια πριν. Για ένα δεκατριάχρονο με υπερβολικό βάρος ή υπερβολικά αδύνατο, θα κοιτάξουμε το σπίτι του, για έναν πενηντάρη όχι, δε θα το χρεώσουμε στη γριά μάνα του. Όπως και αν το παιδί στα 40 του είναι αδύνατο, χοντρό, αθλητικό ή ζει στον καναπέ, δε θα λέει τίποτα για το αν 2 ετών έτρωγε μπάμιες ή όχι. Μην προσπαθείς να ζήσεις μέσα από το παιδί σου, χαλάρωσε. Τα λάθη που κάνεις και κάνουμε όλοι, δεν έχουν να κάνουν με τις μπάμιες ή το μπισκότο. Έχουν να κάνουν με το άγχος, τον έλεγχο (ή την έλλειψη ελέγχου), και όλα τα δικά μας απωθημένα που περνάμε στα παιδιά μας.

Ο κάθε γονιός ελπίζει ότι το παιδί του μεγαλώνοπτας θα καλλιεργήσει  κάποιες συνήθειες που ο ίδιος θεωρεί σωστές και επιθυμτές, είτε μιλάμε για τον αθλητισμός, ειτε μιλάμε για την αγάπη για τη γνώση, είτε για την ποιοτική μουσική. Είναι κι αυτό έλεγχος; Θα φέρεις το παιδί σου σε επαφή με αυτά που εσύ θεωρείς σημαντικά, αν του αρέσουν οκ, αν δεν του αρέσουν τουλάχιστν ξέρεις ότι έχεις δώσει κάποιες βάσεις και ίσως τα ανακαλύψει αργότερα όταν μπορεί να κρίνει. Το ίδιο είναι και με το φαγητό. Αν για τους δικούς σου λόγους δεν θέλεις να υπάρχει το γλυκό στο σπίτι παρά μόνο στις γιορτές, αυτό θα κάνεις. Το τι θα αρέσει του παιδιού, είναι άλλο θέμα. Σίγουρα πάντως, αν το έχεις σπίτι και το δίνεις κάθε μέρα γιατί σου αρέσει κι εσένα και θεωρε΄ςι ότι ένα σοκολατάκι τη μέρα δεν βλάπτει, δεν είναι να απορήσεις μετά που το παιδί το συνήθισε και το θεωρεί αυτονόητο. Για όλες τις συνήθειες των παιδιών ισχύει αυτό. Και αν συζητούσαμε για οποιοδήποτε άλλο θέμα, δεν θα σε ξένιζε. ΑΥτό, επειδή το θεωρείς γραφικότητα και υπερβολή, σε ξενίζει. 

 

Just now, mama16 είπε:

Όταν λες τραχανά σκέτο τι εννοείς? Ούτε καν τυρί δεν βάζεις? Ποιες επιλογές βραδινού σκέφτεσαι να εισάγεις?

Σκέτο εννοώ βρασμένο σε νερό, με τυρί. 

Σ αυτή τη φάση θέλω να δοκιμάσω πίτες χωρίς φύλλο (όχι για να αποφύγω το αλεύρι, απλώς βαριέμαι να ανοιγω φύλλο), κέικ αλμυρά και ίσως μάφιν. Αυτά πιστεύω ότι θα τα δοκιμάσει πιο εύκολα. Ή κάποια ομελέτα φούρνου. 

Σούπες επίσης, αν και δεν ενθουσιάζετια με τη βελουτέ, γενικά προτιμάει ζωμό. 

Δεν θα αντικαταστήσω ακόμα το γιαούρτι και το αυγό. Απλώς θα τα βγάζω πού και πού σαν συμπλήρωμα, μέχρι να είμαι σίγουρη ότι του αρέσουν για να τα φάει. Γενικά το γιαούρτι δεν θέλω να το βγάλω από το πρόγραμμα 3-4 φορές την εβδομάδα. Απλώς να προσθέσω κάτι. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Nιώθω όταν διαβάζω τέτοιες συζητήσεις πάντως, ότι μιλάω λίγο με εξωγήινους. Προσπαθώ να φανταστώ μία μάζωξη μαμάδων σε νηπιαγωγείο/δημοτικό, να συζητάνε για το πόσο επικίνδυνο είναι το κουλούρι ή το μπισκότο και είναι μάλλον προφανές ότι αν μία μαμά αρχίσει να λέει τέτοια, θα γίνει το θέμα κουτσομπολιού και γέλιου για μήνες. Δεν εννοώ μία συζήτηση τύπου αν είναι καλύτερα τα μακαρόνια ολικής άλεσης ή το σπιτικό ψωμί από το συσκευασμένο τοστ, αλλά το να φτάσεις στην υπερανάλυση των κακών του κουλουριού, είναι κουβέντα για αποδυτήρια γυμναστηρίου με τον γυμναστή/πωλητή συμπληρώματος πρωτεϊνης, όχι ανησυχία της μέσης εργαζόμενης μαμάς.

Πολλά πράγματα δεν είναι ανησυχία της μέσης εργαζόμενης μαμάς. Αλλά κάποιες οικογένειες τα θεωρούν σημαντικά. Δεν χρειάζεται να γίνουν συζήτηση σε πηγαδάκι έξω από το σχολείου, ούτε να αναλύσεις. .Λες απλά "εμείς δίνουμε σπιτικά" και τελειώνει η κουβέντα. Όπως δεν αναλύει κανείς γιατί επέλεξε την τάδε γλώσσα ή το τάδε άθλημα. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Το σύστημα "θα φας πρώτα φαγητό κ μετά γλυκό ή γενικώς ανθυγιεινό" που καπου το διάβασα και παραπάνω, έχω διαβάσει ότι έχει τον κίνδυνο να περνάς στο παιδί το μήνυμα ότι το κανονικό φαγητό δεν είναι τόσο ωραίο όσο το γλυκό ή το τζανκ και το τρώμε αγγαρικα και διεκπεραιωτικα για να φάμε μετά τη λιχουδια.

 

Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό, αλλά δεν μου φαίνεται σωστό. Νομίζω ότι αν θα το δει το παιδί σαν αγγαρεία ή όχι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως αν είναι καλόφαγο, αν του αρέσει το φαγητό που τρώνε οι υπόλοιποι, αν έχει μπει στο πνεύμα ότι το φαγητό είναι θρέψη και απόλαυση. Από εκεί και πέρα, σωστός δεν είναι αυτός ο κανόνας; Ακόμα και τις μέρες που δεν μας αρέσει ιδιαίτερα το φαγητό, δεν το παραλείπουμε για να φάμε σκέτο γλυκό. Μπορεί κι εμείς οι ίδιοι ένα φαγητό που δεν μας ξετρελαίνει να το τρώμε επειδή πρέπει. Κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να μάθει το παιδί, στο πλαίσιο του να μάθει να αυτορυθμίζεται και να ελέγχει τη διατροφή του. "Κάποια πιάτα μου αρέσουν λιγότερο κι αυτό είναι ΟΚ, όμως θα το φάω γιατί μου κάνει καλό." "Δεν αφήνω το φαγητό μου για να φάω μόνο γλυκό, επειδή πρέπει να τρέφομαι σωστά."

 

Για τα στερεότυπα ότι στα παιδιά αρέσουν τα γλυκά, νομίζω είναι ένα κοινώς αποδεκτό στερεότυπο ότι στον περισσότερο κόσμο αρέσουν τα γλυκά. Οπότε φαντάζομαι ότι αυτό το επεκτείνει κανείς και στα παιδιά, που δεν διαφέρουν σε κάτι από τους άλλους.

 

Πάντως @Έσπερος, εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις να προσφέρεις και πράγματα που μπορεί να μην αρέσουν/τρώτε εσείς, αλλά για το παιδί είναι ωφέλιμα και μπορεί να τα απολαύσει. Το ότι εσένα σου μυρίζει το ταχίνι, για παράδειγμα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα αρέσει στο παιδί. (Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς: σιχαίνομαι τον αρακά, είναι από τα ελάχιστα πράγματα που δεν μπορώ να φάω, όταν ήμασταν οι δυο μας δεν τον μαγείρευα ποτέ. Ο μικρός τον τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση, οπότε πλέον τον έχω εντάξει στο πρόγραμμα και φροντίζω να έχει περισσέψει χθεσινό φαγητό για μένα.)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί προβληματίστηκα. Σε αυτή την ομάδα διατροφής απορρίπτουν τα όσπρια , τα ολικής, τα μη ολικής, τα μη βιολογικά, προφανώς φαντάζομαι οτιδήποτε με ζάχαρη. Τα γαλακτοκομικά τα θεωρούν οκ; Δηλαδή τα παιδιά τους τι τρώνε; Κ αυτή τη διατροφή την ακολουθούν κ οι ίδιες κ ο συζυγος ή βασανίζουν μόνο τα παιδιά τους κ αυτοί χλαπακιαζουν; κ τι δουλειά κανουν; Κ αν έχουν εργασια που τους αποφέρει τόσα χρήματα για να αγοράζουν μόνο βιολογικά τρόφιμα σημαίνει ότι δουλεύουν αρκετές ώρες. Πότε προλαβαίνουν να ασχολούνται με όλα αυτά; Ειλικρινά απορω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...