Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγαλώνοντας εφήβους απο δωρεά ωαρίων / σπέρματος


Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Συμφωνώ μαζί σου,  το βλέπεις πολυ σωστά, η αλήθεια είναι πως και εγώ θα το διαχειριζόμουν με τον ίδιο τρόπο με εσένα. Κοιτάς μπροστά, πολύ υπεύθυνο να θες πρώτα να δωθεί απάντηση στα ερωτήματα σου και έπειτα να προχωρήσεις.

οι πιο πολλοί μου λένε ότι όλα θα πάνε καλά και ότι θα αντιμετωπίσω τότε την οποία αντίδραση, αν υπάρξει, συμβουλευόμενη έναν καλό ψυχολογο....

Δεν μου αρκεί αυτό...

Θα έχω δώσει οση αγάπη εχω, αυτό είναι το μόνο βεβαιο, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αρκετό για να καταλαγιάσει το τι θα νιώθει ένας έφηβος...

Γιατί ναι, θα τον/ην έχω ενημερώσει από πολύ νωρίς, αλλά κάπου στις αρχές της εφηβείας θα αντιληφθεί τι συνεπάγεται ότι δεν έχει δικό μου γενετικο υλικό αλλά κάποιας άλλης άγνωστης κοπέλας...

Πως θα νιωσει τότε? Δεν θα κλονιστεί ο κόσμος του?  Δεν θα θελήσει να εντοπίσει ετεροθαλή αδέρφια, δότρια μεσα από τεστακια? 

Αυτό δεν είναι μια δοκιμασία για ολη την οικογένεια? Αυτά θέλω να μάθω...

Το έχω ξαναπεί, υπάρχει ένα site we are donor conceived λέγεται, εκεί μπορείτε να πάρετε μια γεύση από το τι νιώθουν αυτά τα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Αυτο με τα παιδια το εχω σκεφτει και εγω, πως θα αντιδρασουν δηλαδη τα ηδη υπαρχοντα παιδια μου στην ιδεα οτι υπαρχει καποιο αλλο ατομο που σε καποιο ποσοστο εχει το ιδιο DNA με αυτα. Απλα μαλλον το βλεπω κυριως απο την κοινωνικη του υποσταση και οχι απο την βιολογικη. Οπως δεν θεωρω αυτο το παιδι, δικο μου παιδι, ετσι δεν το θεωρω και αδερφο τους. Και αντιστοιχα εαν η οικογενεια που ξερω με τις δυο μαμαδες επιλεξει να κανει και δευτερο παιδι με το ωαριο της αλλης μητερας αυτη την φορα, δηλαδη δυο παιδια με εντελως διαφορετικο υλικο, αυτα τα δυο παιδια εγω θα τα θεωρω αδερφια. Μπορει βιολογικα να μην εχουν καμια σχεση, μεγαλωνουν ομως στο ιδιο περιβαλλον, απο τους ιδιους γονεις, με τα ιδια ερεθισματα, κλπ. Δηλαδη στο μυαλο μου αυτα τα δυο ειναι πολυ περισσοτερο αδερφια, απο οτι τα δικα μου παιδια με το αλλο που απλα φερει το υλικο μου. 

 

Η λογική σου είναι σωστή. Η ξαδέλφη μου με τα τρία παιδιά που ανέφερα έχει κάνει το ένα από αυτά, τα άλλα δύο η γυναίκα της. Δεν ξέρω αν χρησιμοποίησαν τον ίδιο δότη (εμφανισιακά πάντως δε μοιάζουν μεταξύ τους), στο δικό μου μυαλό ωστόσο είναι αδέλφια, τέλος. Αν τα πράγματα ήταν μόνο λογική,  ούτε τα παιδιά από δότη θα είχαν την ανάγκη να αναζητήσουν το βιολογικό γονέα. Αλλά αυτό δε συμβαίνει, αυτό δείχνει η εμπειρία από το εξωτερικό. Άρα θεωρώ επόμενο ότι και η κόρη μου θα έπρεπε να ξέρει ότι υπάρχουν βιολογικά αδέλφια και το πιθανότερο είναι ότι θα ήθελε να μπορεί να τα αναζητήσει.  

 

Just now, athinais είπε:

η δωρεά είναι μια απόφαση που δεν την παίρνει εύκολα καμία κοπέλα... πρέπει να σταθμισουμε πολλά μέσα μας...

 

Εκτός αν γίνεται από ανάγκη. Εκεί δυστυχώς οι κοπέλες δεν έχουν το περιθώριο να σκεφτούν πολλά :(

 

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, μπες σε ομάδες παιδιών ή οικογενειών στο facebook που αναζητούν τους βιολογικούς γονείς τους. Στην Ελλάδα, δύσκολο να βρεις. Αμερική και Αυστραλία όμως όμως έχει πάρα πολλές, με χιλιάδες μέλη.

 

Just now, athinais είπε:

οι πιο πολλοί μου λένε ότι όλα θα πάνε καλά και ότι θα αντιμετωπίσω τότε την οποία αντίδραση, αν υπάρξει, συμβουλευόμενη έναν καλό ψυχολογο....

Δεν μου αρκεί αυτό...

Θα έχω δώσει οση αγάπη εχω, αυτό είναι το μόνο βεβαιο, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αρκετό για να καταλαγιάσει το τι θα νιώθει ένας έφηβος...

Γιατί ναι, θα τον/ην έχω ενημερώσει από πολύ νωρίς, αλλά κάπου στις αρχές της εφηβείας θα αντιληφθεί τι συνεπάγεται ότι δεν έχει δικό μου γενετικο υλικό αλλά κάποιας άλλης άγνωστης κοπέλας...

Πως θα νιωσει τότε? Δεν θα κλονιστεί ο κόσμος του?  Δεν θα θελήσει να εντοπίσει ετεροθαλή αδέρφια, δότρια μεσα από τεστακια? 

Αυτό δεν είναι μια δοκιμασία για ολη την οικογένεια? Αυτά θέλω να μάθω...

Το έχω ξαναπεί, υπάρχει ένα site we are donor conceived λέγεται, εκεί μπορείτε να πάρετε μια γεύση από το τι νιώθουν αυτά τα παιδιά...

 

Να σου βάλω ακόμα μια διάσταση που ίσως ήδη ξέρεις, στην αναζήτηση πληροφοριών σε διάφορες ομάδες ή sites. Αν βλέπεις πολύ τραγικές δημοσιεύσεις, έχε υπόψη ότι μπορεί να είναι θρησκευτικά υποκινούμενες. Πολλοί σκληροπυρηνικοί είναι κατά της χρήσης γενετικού υλικού και βρίσκουν χώρο έκφρασης χρησιμοποιώντας την αγωνία κάποιων παιδιών να βρουν τους βιολογικούς γονείς τους.

Link to comment
Share on other sites

@kotsifikosΝαι εννοείται, δεν υπάρχουν manuals για τα παιδιά... Όμως θέλω να ακούσω παραδείγματα... Για να εκτιμήσω κάπως αν πρέπει να το κάνω ή όχι...

Just now, vtgian είπε:

 Πολλοί σκληροπυρηνικοί είναι κατά της χρήσης γενετικού υλικού και βρίσκουν χώρο έκφρασης χρησιμοποιώντας την αγωνία κάποιων παιδιών να βρουν τους βιολογικούς γονείς τους.

Αυτό ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί...

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais είπε:

@kotsifikosΝαι εννοείται, δεν υπάρχουν manuals για τα παιδιά... Όμως θέλω να ακούσω παραδείγματα... Για να εκτιμήσω κάπως αν πρέπει να το κάνω ή όχι...

 

Νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις εδώ, μόνο απόψεις και εικασίες μπορείς να μαζέψεις.

Δε θα ήθελα να  γεννήσω με δωρεά και θα προτιμούσα την υιοθεσία και δε θα ξεκινούσα καμία διαδικασία εγκυμοσύνης ή υιοθεσίας προσωπικά ούτε καν στα 40, οπότε δεν νομίζω ότι η άποψή μου είναι σχετική για να την αναλύσω. Αλλά αυτό που θες είναι μάλλον κάποιο πολύ πιο εξειδικευμένο φόρουμ. Αν , όπως λες, το έχεις αναζητήσει και αγριεύτηκες με όσα διάβασες, νομίζω έχεις την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, athinais είπε:

@kotsifikosΝαι εννοείται, δεν υπάρχουν manuals για τα παιδιά... Όμως θέλω να ακούσω παραδείγματα... Για να εκτιμήσω κάπως αν πρέπει να το κάνω ή όχι...

Αυτό ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί...

 

Για αυτό το λόγο σου είπα εξαρχής, κράτα μικρό καλάθι σε σχέση με εμπειρίες παιδιών και στρέψου σε ψυχολόγους ή κοινωνικούς λειτουργούς εξωτερικού με εμπειρία στο θέμα. Είμαι σίγουρη ότι πολλά παιδιά με άσχημες εμπειρίες στο χειρισμό από τους θετούς γονείς, χρησιμοποιούνται ως παραδείγματα προς αποφυγή από ακραίους κύκλους (όπως έχει αποκαλυφθεί ότι έχει γίνει στο παρελθόν με μαρτυρίες από παιδιά με γονείς ομοφυλόφιλους).

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais είπε:

@kotsifikosΝαι εννοείται, δεν υπάρχουν manuals για τα παιδιά... Όμως θέλω να ακούσω παραδείγματα... Για να εκτιμήσω κάπως αν πρέπει να το κάνω ή όχι...

Αυτό ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί...

Όπως και να χει γονιός θα γίνεις.Κανεις μας δεν ξερει .μαθαίνουμε.Υπαρχουν και καταπληκτικες σχολές γονέων.Πολυ βοηθητικές Μεγάλη εμπειρία και για τον καθεναν μας σαν άνθρωποι..Δεν το ήξερα όταν ήμουν έγκυος κ θα

ήθελα να ξεκινήσω και τώρα να μαθητευω σε πιστοποιημενο σεμιναριο για την θεωρία της ασφαλούς πρόσκλησης.Περιμενω τον εκπαιδευτη που έκανα και άλλα σεμινάρια.

Στη Γερμανία επιβάλλεται και καλύπτεται από το κράτος σε πολλα μερη.Θεωρουν οτιβτο κράτος έχει μεγάλο όφελος από την καλή ψυχική και σωματική υγεία που προκύπτει απ ολο αυτο.Ενυποσιαστικα όταν έμαθα ότι ξεκινάει πριν την δωδέκατη εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Για αυτό το λόγο σου είπα εξαρχής, κράτα μικρό καλάθι σε σχέση με εμπειρίες παιδιών και στρέψου σε ψυχολόγους ή κοινωνικούς λειτουργούς εξωτερικού με εμπειρία στο θέμα

 

Που να τους βρω?? Μακάρι να μπορούσα να φτάσω σε κάποιους τέτοιους επαγγελματίες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, athinais είπε:
 

Που να τους βρω?? Μακάρι να μπορούσα να φτάσω σε κάποιους τέτοιους επαγγελματίες...

Καλα κανεις κ το ψαχνεις αλλα η πραγματικοτητα ισως να μην εχει καμια σχεση κ δεν ξερω κατα ποσο ειναι κριτηριο αυτο για να βγαλεις μια αποφαση. Νομιζω η αποφαση πρεπει να ειναι καθαρα δικη σου... 

Μπορει να βρεθουν χιλιοι ειδικοι κ να σε πεισουν οτι ολα καλα αλλα να μην ειναι τελικα ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais είπε:
 

Που να τους βρω?? Μακάρι να μπορούσα να φτάσω σε κάποιους τέτοιους επαγγελματίες...

 

Κοίτα, η δική μου προσέγγιση (σε όλα όμως) είναι "ρωτώντας πας στην πόλη". Δε με νοιάζει να ακουστώ χαζή ή αφελής, το ψάχνω σε όλα τα σημεία που μπορώ. Π.χ. θα έπαιρνα απευθείας σε επώνυμες εταιρίες διαχείρισης γενετικού υλικού εξωτερικού και θα τους εξηγούσα τον προβληματισμό μου και θα ζητούσα να με κατευθύνουν σε σύμβουλο. Αντίστοιχα, θα έμπαινα σε όσες ομάδες μπορώ, θα φίλτραρα πληροφορίες και θα επικοινωνούσα με όποιον μου έκανε "κλικ". Χρονοβόρο, αλλά εγώ έτσι λειτουργώ με ότι με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αθιναις έχεις κοιταξει αν υπάρχει αντίστοιχη ομάδα στην Ελλάδα?Ίσως και ένα μειλ σε μια κλινική στο εξωτερικό.Ημουν κάποτε στο fertility friends.πολλες γυναίκες έρχονταν στην Ελλάδα.Για ρωτα εκει μηπως βρεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Καλα κανεις κ το ψαχνεις αλλα η πραγματικοτητα ισως να μην εχει καμια σχεση κ δεν ξερω κατα ποσο ειναι κριτηριο αυτο για να βγαλεις μια αποφαση. Νομιζω η αποφαση πρεπει να ειναι καθαρα δικη σου... 

Μπορει να βρεθουν χιλιοι ειδικοι κ να σε πεισουν οτι ολα καλα αλλα να μην ειναι τελικα ...

Αν είχαν δουλέψει πάνω σε τέτοια περιστατικά, θα μου έδιναν το πλαίσιο των προβληματισμών των παιδιών και της οικογένειας.

Δική μου ειναι η απόφαση, σίγουρα.... Αλλά παρμένη μετά από μελέτη πραγματικών περιπτώσεων...

 

Πχ. Υπάρχουν ζευγάρια που αποφασίζουν να κρατήσουν ένα παιδί με σύνδρομο down στις μέρες μας. Δεν ξέρω τι θα έκανα εγώ, αλλά εκείνοι ενημερωθηκαν, σε αυτό το θέμα υπάρχει πληθώρα υλικού, ζύγιζαν τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισαν ότι μπορούν να ανταποκριθούν.

 

Κάτι αντίστοιχο θέλω να κάνουμε κι εμείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αθιναις έχεις κοιταξει αν υπάρχει αντίστοιχη ομάδα στην Ελλάδα?Ίσως και ένα μειλ σε μια κλινική στο εξωτερικό.Ημουν κάποτε στο fertility friends.πολλες γυναίκες έρχονταν στην Ελλάδα.Για ρωτα εκει μηπως βρεις κάτι.

Αυτές έρχονται εδώ στο κέντρο serum.δεν ρους κανεις ένα τηλ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais είπε:

Πχ. Υπάρχουν ζευγάρια που αποφασίζουν να κρατήσουν ένα παιδί με σύνδρομο down στις μέρες μας. Δεν ξέρω τι θα έκανα εγώ, αλλά εκείνοι ενημερωθηκαν, σε αυτό το θέμα υπάρχει πληθώρα υλικού, ζύγιζαν τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισαν ότι μπορούν να ανταποκριθούν.

 

Κάτι αντίστοιχο θέλω να κάνουμε κι εμείς...

 

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Μπάινει συχνά ένα ηθικό ή και θρησκευτικό κομμάτι στο να αρνηθείς τη διακοπή μιας κύσης (που είναι εξαιρετικά σπάνιο να αρνηθείς, τη διακοπή αλλά λεμε τώρα). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais είπε:

@vtgian @μαγιοπουλας ευχαριστώ για τις ιδέες!!

Θα το κοιτάξω!!

Ψάξε και σε κλινικές στην Ινδία ισως.ειναι οι Μέκκα για τις παρενθετες .Τις βάζουν σε πολυτελη συγκροτήματα έως να γεννήσουν.πανε πολλοι γκει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ψάξε και σε κλινικές στην Ινδία ισως.ειναι οι Μέκκα για τις παρενθετες .Τις βάζουν σε πολυτελη συγκροτήματα έως να γεννήσουν.πανε πολλοι γκει.

:wacko:Τι μαθαίνει κανείς...

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais είπε:

:wacko:Τι μαθαίνει κανείς...

Ευχαριστώ!!

Οντως.απο σένα εμαθα πολλα που δεν ήξερα. Και από την chryssum.

Άνοιξες πολυ ενδιαφερον θέμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μηπως ξέρετε κανένα γιατρό εξωσωματικής εδώ στην Ελλάδα που να συνεργάζεται με κάποιο κέντρο εξωσωματικής στην Μεγάλη Βρετανία?

Στη Μεγάλη Βρετανία η δωρεά είναι identifiable και σκέφτομαι αν μπορουσε κάποιος γιατρος να με παρακολουθήσει εδώ και να πάμε εκεί για να δώσουμε το σπέρμα και να κάνουμε την έμβρυομεταφορα και να γυρίσουμε... 

Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais είπε:

Κορίτσια μηπως ξέρετε κανένα γιατρό εξωσωματικής εδώ στην Ελλάδα που να συνεργάζεται με κάποιο κέντρο εξωσωματικής στην Μεγάλη Βρετανία?

Στη Μεγάλη Βρετανία η δωρεά είναι identifiable και σκέφτομαι αν μπορουσε κάποιος γιατρος να με παρακολουθήσει εδώ και να πάμε εκεί για να δώσουμε το σπέρμα και να κάνουμε την έμβρυομεταφορα και να γυρίσουμε... 

Λέω εγώ τώρα...

Ρωτα στο serum μηπως μπορουν να σε βοηθήσουν.Υπαρχει ένα παλιό μέλος που ζει Αγγλία και δεν ξερω αν μπαίνει συχνα.εχω άπειρες φορές μιλήσει μαζί της και τώρα έχω κολλήσει στο όνομα.Βαλτε ένα χεράκι βρε κορίτσια εσεις οι παλιές.Ζει Αγγλία και μας έλεγε πολλα για τις βιταμίνες.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ρωτα στο serum μηπως μπορουν να σε βοηθήσουν.Υπαρχει ένα παλιό μέλος που ζει Αγγλία και δεν ξερω αν μπαίνει συχνα.εχω άπειρες φορές μιλήσει μαζί της και τώρα έχω κολλήσει στο όνομα.Βαλτε ένα χεράκι βρε κορίτσια εσεις οι παλιές.Ζει Αγγλία και μας έλεγε πολλα για τις βιταμίνες.

Ειχε λανει εξωσωματικη εκει στο καλύτερο κεντρο

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ρωτα στο serum μηπως μπορουν να σε βοηθήσουν.Υπαρχει ένα παλιό μέλος που ζει Αγγλία και δεν ξερω αν μπαίνει συχνα.εχω άπειρες φορές μιλήσει μαζί της και τώρα έχω κολλήσει στο όνομα.Βαλτε ένα χεράκι βρε κορίτσια εσεις οι παλιές.Ζει Αγγλία και μας έλεγε πολλα για τις βιταμίνες.

Ειχε λανει εξωσωματικη εκει στο καλύτερο κεντρο

Θυμήθηκα!! Η Baby cute.γραψε της τωρα.θα λάβει μαλλον ειδοποιηση.Ξερει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...