Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγαλώνοντας εφήβους απο δωρεά ωαρίων / σπέρματος


Recommended Posts

On 17/1/2021 at 8:11 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Για αυτό τόνισα το αν είσαι τυχερή και μπορέσεις να βρεις κάποιον που να έχει ασχοληθεί με αντίστοιχο περιστατικα...  Ξέρεις περίπου πότε ξεκίνησε η συγκεκριμένη διαδικασία στη χώρα μας?? Τι ηλικία δηλαδη θα έχουν τώρα τα πρώτα παιδάκια της δωρεάς στο περίπου?? Αν είναι σχετικά καινούρια διαδικασία, δε νομίζω πως θα υπάρχει "δείγμα" για "μελέτη"... (Αν πχ είναι στην ηλικία των 14-15 χρόνων τα πρώτα παιδιά, σχεδόν αποκλειεται να υπάρχει ειδικός που να έχει κουραρει τέτοια περίπτωση)

Βέβαια, για να μην είμαι απόλυτη, εδώ και χρόνια γίνονταν εξωσωματικες με δωρητές σπέρματος. Θα μπορούσες ίσως να ψάξεις για την επίπτωση που είχε στα παιδιά η ανακάλυψη ότι προέρχονται από δανεικό σπέρμα... Δεν είναι το ίδιο, αλλά είναι παρόμοια κατάσταση...

Ακριβώς το ίδιο είναι.γιατι να υπάρχει διάκριση μεταξύ ωαριου και σπερματοζωαριου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ακριβώς το ίδιο είναι.γιατι να υπάρχει διάκριση μεταξύ ωαριου και σπερματοζωαριου .

Ναι δεν έχει διαφορά, το ίδιο είναι...

Και οι μελέτες δείχνουν ότι τα παιδιά θέλουν να βρουν τον δότη όπως και ετεροθαλή αδέρφια σε μεγάλο ποσοστό... Τους λείπει ένα κομμάτι της ταυτότητας τους, έτσι το βιώνουν τα πιο πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφιρες!!

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα!

Αν γνωρίζεις σε παρακαλώ, πεσμου αν τα παιδιά επιθυμούν να αναζητήσουν τους δότες και ετεροθαλή αδέρφια που ίσως να έχουν...

Βεβαία μάλλον ειναι μικρά ακόμα ... και αυτά τα θέματα θα τα απασχολήσουν από εδώ και πέρα.... 

Εχεις δίκιο...

Στοιχεία δεν υπάρχουν βέβαια, αφού το μητρώο ξεκίνησε να λειτουργεί τον 9/2020, αλλά επί της ουσίας υπολειτουργεί...

αλλά και για εμένα είναι ξεκάθαρο οτι οι δότριες είναι κοπέλες που βρίσκονται σε οικονομική ανέχεια...

Συν κάποιες νέες κοπέλες που λόγω κακού σπέρματος μπαίνουν στη διαδικασία της εξωσωματικής και κάνουν egg sharing για να μειώσουν το κόστος..

Συμφωνώ απόλυτα!

 

Το γνωριζω αυτο, ναι το παιδι (το 11χρονο) επιθυμει στα 15 να μαθει ποσα ετεροθαλη αδερφια εχει. Αλλα αυτο που καταλαβα ειναι το θελει και η μαμα του αυτο, οποτε δεν ξερω εαν ηταν καθαρα επιθυμια του παιδιου ή εαν επηρεαστηκε απο την μητερα του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais said:

Εννοείται όσα το γνωρίζουν...

Εδω παντως που ζω, οι γονεις βασει νομου ειναι υποχρεωμενοι να το πουν στο παιδι. Αρα υποθετω οτι το γνωριζουν ολα. Τωρα στην Ελλαδα για να λες οτι το μητρωο ξεκινησε το 2020, καλα κρασια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Το γνωριζω αυτο, ναι το παιδι (το 11χρονο) επιθυμει στα 15 να μαθει ποσα ετεροθαλη αδερφια εχει. Αλλα αυτο που καταλαβα ειναι το θελει και η μαμα του αυτο, οποτε δεν ξερω εαν ηταν καθαρα επιθυμια του παιδιου ή εαν επηρεαστηκε απο την μητερα του.

Είναι η περίπτωση που η μαμά είναι μονογονέας? Και το παιδί είναι μοναχοπαίδι? Ίσως γι'αυτό θέλει να του δώσει την αίσθηση της οικογένειας...

Στην Δανία είπες πως μένεις??

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais said:

Είναι η περίπτωση που η μαμά είναι μονογονέας? Και το παιδί είναι μοναχοπαίδι? Ίσως γι'αυτό θέλει να του δώσει την αίσθηση της οικογένειας...

Στην Δανία είπες πως μένεις??

Οχι, στην Νορβηγια, απλα το γεννετικο υλικο (σπερματοζωαρια στην προκειμενη) προερχεται απο τραπεζα σπερματοζωαριων στην Δανια. Ναι, ειναι η μητερα που ειναι μονογονεας. Αυτο που καταλαβα, ειναι οτι θεωρει δικαιωμα του παιδιου να γνωριζει σε περιπτωση που καποιο απο τα αδερφια του εμφανισε καποια κληρονομικη ασθενεια και γενικα για την αποφυγη προβληματων σε περιπτωση που γνωρισει καποιο απο τα αδερφια του τυχαια στο μελλον (ποτέ δεν ξερεις), δεν νομιζω οτι το σκεφτεται οτι ξαφνικα θα περνανε χρονο μαζι και οτι θα βρει το παιδι μια καινουργια οικογενεια. Βεβαια την τελικη αποφαση την παιρνει το παιδι και το πως θελει να προσεγγισει το θεμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais είπε:

Ναι δεν έχει διαφορά, το ίδιο είναι...

Και οι μελέτες δείχνουν ότι τα παιδιά θέλουν να βρουν τον δότη όπως και ετεροθαλή αδέρφια σε μεγάλο ποσοστό... Τους λείπει ένα κομμάτι της ταυτότητας τους, έτσι το βιώνουν τα πιο πολλά...

Φυσικα και ειναιβρο ιδιο.για όνομα του Θεού.τι διακρίσεις είναι αυτές που κάνουν μερικοί.

Just now, Chrysoum είπε:

Εδω παντως που ζω, οι γονεις βασει νομου ειναι υποχρεωμενοι να το πουν στο παιδι. Αρα υποθετω οτι το γνωριζουν ολα. Τωρα στην Ελλαδα για να λες οτι το μητρωο ξεκινησε το 2020, καλα κρασια. 

Γι συτο ειναι και προηγμένο κράτος.Γενικα εκει στο βορρά έχετε και τα καλύτερα συστήματα εκπαίδευσης.Ολα θέμα παιδείας είναι.

πρίν από 46 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Είναι οι τσιγγάνοι άλλη φυλή; Τι λέμε βρε παιδιά; 

Καταλαβαίνω δηλαδή να πει κανείς ότι θέλει να ταιριάζει στα χαρακτηριστικά ο δότης με το γονιό (που και πάλι να πω την αμαρτία μου, υποπτεύομαι ότι κάτι έχει μπερδέψει στο κεφάλι του ο υποψήφιος γονιός, άλλα έχει μια λογική). Αλλά ας μην κοροϊδευόματε ότι οι τσιγγάνες γι αυτό ενοχλούν, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, ξέρουμε ότι δεν ξεχωρίζεις τις περισσότερες τσιγγάνες από τις περισσότερες "Ελληνίδες" οπτικά. Kαι επίσης επειδή μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και μιλάμε για ένα δύσκολο θέμα, φαντάζομαι ότι δότης, άγνωστος δότης και όχι συγγενής μας, είναι ο απελπισμένος, αυτός που θα είναι τσιγγάνος, οικονομικός μετανάστης, αμόρφωτος, σε άσκημη οικονομική θέση και χωρίς πολλές ηθικές αναστολές πιθανώς. Δε θα πάει η μεγαλογιατρός-φωτομοντέλο-υπψήφια για νόμπελ να πουλήσει ωάρια, ούτε ο βραβευμένος δικηγόρος-όλη τη μέρα στα κανάλια- υπερασπιστής των κατατρεγμένων να πουλήσει σπέρμα. Αν δηλαδή έχουμε προκαταλήψεις για το ρομά, το μετανάστη και γενικά τον "αποτυχημένο" σε επίπεδο γονιδίων, πού κολλάει η αναζήτηση δωρεάς ή και υιοθεσίας; Ο εντελώς απελπισμένος πουλά ωάρια ή εγκαταλείπει παιδιά, όχι ένας"σαν κι εμάς".

 

Το θέμα με την τσιγγάνα ειναι γεγονός.Το εχει βάλει σαν ορο η φιλη μου.Βρεθηκε μάλιστα νωριτερα δοτρια που της ειπαν"ευγενικα"οτι ειναι τσιγγάνα γι αυτο κ θα πρέπει να περιμένουν λιγο ακομη μέχρι ναχερθει η επόμενη Έγινε πριν τα Χριστούγεννα στο Ια....ο.Επισης η φιλη μου εχει βαλει οριο ηλικιας.Κσι αυτο φαίνεται κ στην αυχενικη.Δεν λενε ψέματα σε αυτό.Επισης η φιλη μου μου είπε ότι της ειπε ο γιατρός της οτι τις πολυ μικρές δοτριες τις δίνουν στο εξωτερικό γιατι πουλάνε πιο ακριβά τα ωάρια.Εννοω τα δίνουν στις γυναίκες που έρχονται από το εξωτερικό.

Κατά τα άλλα συμφωνω .Αυτοί που δίνουν το γενετικό υλικό που κανονικα δεν είναι δωρεα αλλα τα κέντρα λενε οτι θελουν λεφτά για να δώσουν τα φάρμακα στις δοτριες,είναι τυχοδιωκτες η ανεγκέφαλοι.Εχω μια γνωστοί που πότης ειπαν οτι θα τις κανουν 350 ευρώ έκπτωση αν ρωτήσει δυο βλαστοκυστες γιατι είχε πολλές.. Και τις δώρισε.. Επίσης είχα συναντήσει στο κέντρο μπροστά στο ταμείο,γυναίκα που έλεγε περιχαρής οτιβθελει να δωρίσει ωαρια για να βοηθήσει κοσμο.Λες και δίνει αίμα η μυελό. .

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Βρε παιδιά γιατί είναι κακό να δωρίσει κάποιος  ωάρια - σπερματοζωάρια του για να βοηθήσει κόσμο? ψέματα είναι? ξέρετε πόσα ζευγάρια θα ήταν άτεκνα αν δεν υπήρχε αυτή η εναλλακτική??

Για μένα η κόκκινη γραμμή είναι ότι θα πρέπει να παιδιά που έρχονται έτσι στον κόσμο να το γνωρίζουν, επιβάλλεται να το γνωρίζουν, από εκεί και έπειτα γιατί είναι κακό κάποιος να κάνει μία τέτοια πράξη? επειδή βγάζουν λεφτά οι κλινικές?αν όλα γίνονται νόμιμα γιατί να ενοχλεί δεν το καταλαβαίνω.  Όλοι για κάποιο λόγο δουλεύουμε, κανείς δεν κάνει τίποτα τζάμπα.

 

 

Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία δεν θελει να νιώθει ότι υπάρχει ένα παιδι και κάπου αλλού με ο.τι συνεπάγεται αυτό.Ακομη και αυτοί που δωρίσουν τα κέντρα τα πουλάνε.

Πρόσφατα νο.ιζω ομως οτο βγηκε τράπεζα εμβρύων.συτα ισως δωρίζονται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Βρε παιδιά γιατί είναι κακό να δωρίσει κάποιος  ωάρια - σπερματοζωάρια του για να βοηθήσει κόσμο? ψέματα είναι? ξέρετε πόσα ζευγάρια θα ήταν άτεκνα αν δεν υπήρχε αυτή η εναλλακτική??

Για μένα η κόκκινη γραμμή είναι ότι θα πρέπει να παιδιά που έρχονται έτσι στον κόσμο να το γνωρίζουν, επιβάλλεται να το γνωρίζουν, από εκεί και έπειτα γιατί είναι κακό κάποιος να κάνει μία τέτοια πράξη? επειδή βγάζουν λεφτά οι κλινικές?αν όλα γίνονται νόμιμα γιατί να ενοχλεί δεν το καταλαβαίνω.  Όλοι για κάποιο λόγο δουλεύουμε, κανείς δεν κάνει τίποτα τζάμπα.

 

 

Αυτη την συζητηση ειχαμε χθες με τον αντρα μου. Εγω παντως θα δωριζα ανετα, απλα δεν θα ημουν διατεθειμενη να παρω αγωγη για να εχω ωορηξια, οποτε υποθετω οτι δεν θα με προτιμουσαν αν πηγαινα και εδινα μονο ενα. Κανενα θεμα δεν εχω με το να ξερω οτι καπου εκει εξω βρισκεται αλλο ενα παιδι (περα απο τα 3 που εχω εννοω) που φερει το γεννετικο μου υλικο, ουτε και φυσικα θα με πειραζε αν αυτο το παιδι εψαχνε καποια στιγμη να γνωρισει εμενα ή τα αδερφια του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Βρε παιδιά γιατί είναι κακό να δωρίσει κάποιος  ωάρια - σπερματοζωάρια του για να βοηθήσει κόσμο? ψέματα είναι? ξέρετε πόσα ζευγάρια θα ήταν άτεκνα αν δεν υπήρχε αυτή η εναλλακτική??

Για μένα η κόκκινη γραμμή είναι ότι θα πρέπει να παιδιά που έρχονται έτσι στον κόσμο να το γνωρίζουν, επιβάλλεται να το γνωρίζουν, από εκεί και έπειτα γιατί είναι κακό κάποιος να κάνει μία τέτοια πράξη? επειδή βγάζουν λεφτά οι κλινικές?αν όλα γίνονται νόμιμα γιατί να ενοχλεί δεν το καταλαβαίνω.  Όλοι για κάποιο λόγο δουλεύουμε, κανείς δεν κάνει τίποτα τζάμπα.

 

 

 

Just now, Chrysoum said:

Αυτη την συζητηση ειχαμε χθες με τον αντρα μου. Εγω παντως θα δωριζα ανετα, απλα δεν θα ημουν διατεθειμενη να παρω αγωγη για να εχω ωορηξια, οποτε υποθετω οτι δεν θα με προτιμουσαν αν πηγαινα και εδινα μονο ενα. Κανενα θεμα δεν εχω με το να ξερω οτι καπου εκει εξω βρισκεται αλλο ενα παιδι (περα απο τα 3 που εχω εννοω) που φερει το γεννετικο μου υλικο, ουτε και φυσικα θα με πειραζε αν αυτο το παιδι εψαχνε καποια στιγμη να γνωρισει εμενα ή τα αδερφια του.

Κορίτσια εγώ δεν θα το άντεχα με τίποτα. Να ξέρω ότι κάπου εκεί έξω είναι ένα δικό μου παιδί και δεν είναι μαζί μου. Ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι.

 

Just now, μαγιοπουλας said:

Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία δεν θελει να νιώθει ότι υπάρχει ένα παιδι και κάπου αλλού με ο.τι συνεπάγεται αυτό.Ακομη και αυτοί που δωρίσουν τα κέντρα τα πουλάνε.

Πρόσφατα νο.ιζω ομως οτο βγηκε τράπεζα εμβρύων.συτα ισως δωρίζονται. 

Εννοείται ότι τα πουλάνε. Πολύ βρώμικο κύκλωμα. Είναι πολλά τα λεφτά. Στο μεταξύ πιστεύετε ότι δίνουν όλο το ιστορικό τους? Αν υπάρχει πχ στην οικογένεια τους ιστορικό σχιζοφρένειας ή αυτισμού. πιστεύετε το αναφέρουν?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

 

Κορίτσια εγώ δεν θα το άντεχα με τίποτα. Να ξέρω ότι κάπου εκεί έξω είναι ένα δικό μου παιδί και δεν είναι μαζί μου. Ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι.

 

Εννοείται ότι τα πουλάνε. Πολύ βρώμικο κύκλωμα. Είναι πολλά τα λεφτά. Στο μεταξύ πιστεύετε ότι δίνουν όλο το ιστορικό τους? Αν υπάρχει πχ στην οικογένεια τους ιστορικό σχιζοφρένειας ή αυτισμού. πιστεύετε το αναφέρουν?

To λεω με την ανεση να εχω ηδη 3 παιδια (σχεδον!) και ειμαι απολυτα καλυμμενη σε αυτο τον τομεα. Εντελως συνειδητα, δεν επιθυμω να κανω αλλο παιδι. Επισης, δεν το βλεπω ως παιδι μου. Ναι, φερει το γεννετικο μου υλικο, αλλα δεν ειμαι εγω αυτη που το μεγαλωνω και για μενα γονεας ειναι αυτος που μεγαλωνει ενα παιδι, οχι αυτος που το γενναει (ή σ αυτη την περιπτωση παρεχει το ωαριο). Οπως για παραδειγμα δεν βλεπω ως παιδια μου τα παιδια του αδερφου μου που εχουν σε καποιο ποσοστο παρομοιο DNA με το δικο μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

To λεω με την ανεση να εχω ηδη 3 παιδια (σχεδον!) και ειμαι απολυτα καλυμμενη σε αυτο τον τομεα. Εντελως συνειδητα, δεν επιθυμω να κανω αλλο παιδι. Επισης, δεν το βλεπω ως παιδι μου. Ναι, φερει το γεννετικο μου υλικο, αλλα δεν ειμαι εγω αυτη που το μεγαλωνω και για μενα γονεας ειναι αυτος που μεγαλωνει ενα παιδι, οχι αυτος που το γενναει (ή σ αυτη την περιπτωση παρεχει το ωαριο). Οπως για παραδειγμα δεν βλεπω ως παιδια μου τα παιδια του αδερφου μου που εχουν σε καποιο ποσοστο παρομοιο DNA με το δικο μου. 

Δεν αντιλέγω ότι μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει το παιδί, αλλά εγώ προσωπικά, θα ένιωθα σαν να έδινα ένα παιδί μου. Άλλά είμαι και άνθρωπος που δίνει μεγάλη βάση στο βιολογικό παράγοντα. Εγώ πριν έρθει στον κόσμο ο ανιψιός μου, δεν άντεχα με παιδιά πάνω από 5 λεπτά. Ούτε καν με τα βαφτιστήρια μου. Κανένα μητρικό ένστικτο. Ε, με το που κράτησα τον ανιψιό μου, τρελάθηκα. Τον σκεφτόμουν συνέχεια και ήθελα να τον βλέπω κάθε μέρα. Και τώρα που έκανα παιδί, νιώθω απεριόριστη αγάπη γι' αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

To λεω με την ανεση να εχω ηδη 3 παιδια (σχεδον!) και ειμαι απολυτα καλυμμενη σε αυτο τον τομεα. Εντελως συνειδητα, δεν επιθυμω να κανω αλλο παιδι. Επισης, δεν το βλεπω ως παιδι μου. Ναι, φερει το γεννετικο μου υλικο, αλλα δεν ειμαι εγω αυτη που το μεγαλωνω και για μενα γονεας ειναι αυτος που μεγαλωνει ενα παιδι, οχι αυτος που το γενναει (ή σ αυτη την περιπτωση παρεχει το ωαριο). Οπως για παραδειγμα δεν βλεπω ως παιδια μου τα παιδια του αδερφου μου που εχουν σε καποιο ποσοστο παρομοιο DNA με το δικο μου. 

Ειναι θέμα οπτικής.Εγω αυτη τη στιγμη αν με ρωτήσεις θα σου πω οτι δεν θα ήθελα αλλο παιδι.Εχω αφήσει στην κατάψυξη 13 εμβρυα.Καποια στιγμη πρέπει να παρω την απόφαση.Η θα προσπαθήσω ξανά η θα τα καταστρέψω. Σκέφτομαι ομως πως θα μπορούσα να είμαι σίγουρη ότι θα καταστρέφουν κ δεν θα δώσουν?Αυτό με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρακτικά μιλώντας, στον πραγματικό κόσμο της Ελλάδας, όχι σε Αμερικάνικη ταινία, οι πιθανότητες είναι ότι αν/όταν το παιδί αναζητήσει το δότη/δότρια είτε τους βιολογικούς γονείς για υιοθεσία, δε θα βρεθεί τελικά να αγκαλιάζεται με μία γυναίκα/άντρα που συγκινημένοι το υποδέχονται στην Εκάλη δίπλα από την πισίνα τους. Αν μπορεί να γίνει αναζήτηση, που δεν το ξέρω καν, οι πιθανότητες είναι ότι θα γίνει ανάμεσα στους απόκληρους της κοινωνίας. Η "δωρεά" είναι εμπόριο, και μάλιστα το κέρδος για τον δωρητή/δωρήτρια είναι μικρό σε σχέση με του κέντρου. Οπότε σκεφτείτε άνθρωπο που έχει ψάξει πώς θα βρει 1000 ευρώ και έχει καταλήξει να δώσει ωάρια. Δεν το λέω επικριτικά, βοηθούν ανθρώπους προφανώς, αλλά αν δεν πάει εκεί ο νομάδας και ο απελπισμένος, ποιος θα πάει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πρακτικά μιλώντας, στον πραγματικό κόσμο της Ελλάδας, όχι σε Αμερικάνικη ταινία, οι πιθανότητες είναι ότι αν/όταν το παιδί αναζητήσει το δότη/δότρια είτε τους βιολογικούς γονείς για υιοθεσία, δε θα βρεθεί τελικά να αγκαλιάζεται με μία γυναίκα/άντρα που συγκινημένοι το υποδέχονται στην Εκάλη δίπλα από την πισίνα τους. Αν μπορεί να γίνει αναζήτηση, που δεν το ξέρω καν, οι πιθανότητες είναι ότι θα γίνει ανάμεσα στους απόκληρους της κοινωνίας. Η "δωρεά" είναι εμπόριο, και μάλιστα το κέρδος για τον δωρητή/δωρήτρια είναι μικρό σε σχέση με του κέντρου. Οπότε σκεφτείτε άνθρωπο που έχει ψάξει πώς θα βρει 1000 ευρώ και έχει καταλήξει να δώσει ωάρια. Δεν το λέω επικριτικά, βοηθούν ανθρώπους προφανώς, αλλά αν δεν πάει εκεί ο νομάδας και ο απελπισμένος, ποιος θα πάει; 

Χίλια ευρώ?600 δίνουν.ετσι λενε.ισως και λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χίλια ευρώ?600 δίνουν.ετσι λενε.ισως και λιγότερα.

Xωρίς να μου έχει χρειαστεί, το θυμάμαι ως άνω νούμερο, αλλά μπορεί να θυμάμαι και λάθος. Είχε μια εφημερίδα αφιέρωμα και μου είχε κάνει εντυπωση και σαν 1000, πόσο λίγο είναι τελικά σε σχέση με το κέρδος του κέντρου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

 

Εννοείται ότι τα πουλάνε. Πολύ βρώμικο κύκλωμα. Είναι πολλά τα λεφτά. Στο μεταξύ πιστεύετε ότι δίνουν όλο το ιστορικό τους? Αν υπάρχει πχ στην οικογένεια τους ιστορικό σχιζοφρένειας ή αυτισμού. πιστεύετε το αναφέρουν?

Ο νόμος μιλά για αποζημίωση 1200€ αν θυμάμαι καλά,, που δινεται στις δότριες για τον χρόνο που χάνουν, τις άδειες που παίρνουν από την δουλειά τους κ.λ.π.

Για το ιστορικό αυτό είναι ένα άλλο θολό τοπίο...

Ολα είναι κατά δήλωση....

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ειναι θέμα οπτικής.Εγω αυτη τη στιγμη αν με ρωτήσεις θα σου πω οτι δεν θα ήθελα αλλο παιδι.Εχω αφήσει στην κατάψυξη 13 εμβρυα.Καποια στιγμη πρέπει να παρω την απόφαση.Η θα προσπαθήσω ξανά η θα τα καταστρέψω. Σκέφτομαι ομως πως θα μπορούσα να είμαι σίγουρη ότι θα καταστρέφουν κ δεν θα δώσουν?Αυτό με απασχολεί.

 

Just now, Yovanna said:

Δεν αντιλέγω ότι μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει το παιδί, αλλά εγώ προσωπικά, θα ένιωθα σαν να έδινα ένα παιδί μου. Άλλά είμαι και άνθρωπος που δίνει μεγάλη βάση στο βιολογικό παράγοντα. Εγώ πριν έρθει στον κόσμο ο ανιψιός μου, δεν άντεχα με παιδιά πάνω από 5 λεπτά. Ούτε καν με τα βαφτιστήρια μου. Κανένα μητρικό ένστικτο. Ε, με το που κράτησα τον ανιψιό μου, τρελάθηκα. Τον σκεφτόμουν συνέχεια και ήθελα να τον βλέπω κάθε μέρα. Και τώρα που έκανα παιδί, νιώθω απεριόριστη αγάπη γι' αυτόν.

Ναι ειναι θεμα οπτικης, και προφανως δεν υπαρχει σωστο και λαθος. Ειναι και τοσο λεπτο το ζητημα ειναι το πως νιωθει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα είμαι σίγουρη ότι τα πράγματα είναι εντελώς ανοργάνωτα, για Αμερική πάντως, το να γίνει κανείς δότης σπέρματος δεν είναι εύκολη υπόθεση, ούτε είναι εύκολο χρήμα. Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα πρωτόκολλα, συχνά screening test, εξονυχιστικές συνεντεύξεις, αποχή από σεξουαλική ζωή για κάποιες μέρες, πρέπει να μένεις κοντά σε εργαστήριο, και αν τελικά εγκριθείς για δότης (καθώς και τέλειο προφίλ να έχεις, το βιολογικό σου υλικό μπορεί να μην είναι επαρκές ή κατάλληλο) πληρώνεσαι εφόσον διαπιστωθεί ότι μετά από την κατάψυξη το υλικό είναι εντάξει και εφόσον επιλεγείς από μελλοντικό γονέα. Είναι κάτι που κάνουν συχνά φοιτητές με περιορισμένα έσοδα γιατί οι αποδοχές είναι (αναλόγως την περίπτωση όμως) σχετικά καλές. Δεν είναι όμως κάτι που θα το κάνει εύκολα ο απόκληρος της κοινωνίας που λέμε...

 

Το να γίνω δότρια είναι κάτι που δε θα έκανα, όχι γιατί θεωρώ ότι το γενετικό μου υλικό είναι κάτι μοναδικό (κάθε άλλο) αλλά γιατί α)όντως δε θα ήθελα να πάρω αγωγή (για τον ίδιο λόγο δε θέλησα να κάνω εξωσωματική και ευτυχώς στάθηκα τυχερή) β)θα μου ήταν δύσκολο να το χειριστώ με την κόρη μου καθώς δεν είναι κάτι που θα έκρυβα και παράλληλα δεν είναι κάτι που θα καταλάβαινε εύκολα από μικρή ηλικία (τους λόγους πίσω από την πράξη δηλαδή και ότι έχει ετεροθαλή αδελφή αλλά δεν ξέρει ποια είναι).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

 

Κορίτσια εγώ δεν θα το άντεχα με τίποτα. Να ξέρω ότι κάπου εκεί έξω είναι ένα δικό μου παιδί και δεν είναι μαζί μου. Ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι.

Για αυτό και όπως είπες πιο πάνω δεν προχωρούσες ποτέ σε εξωσωματική με δωρεά, και καλά θα έκανες γιατί εσύ προσωπικά το βλέπεις έτσι, υπάρχει όμως και κόσμος που δεν το βλέπει έτσι. Και εγώ θα έδινα ωάρια αν μου περίσσευαν...αλλά δυστυχώς μου ήταν λειψά, παραλίγο να μην φτάσουν και για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Για Ελλάδα είμαι σίγουρη ότι τα πράγματα είναι εντελώς ανοργάνωτα, για Αμερική πάντως, το να γίνει κανείς δότης σπέρματος δεν είναι εύκολη υπόθεση, ούτε είναι εύκολο χρήμα. Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα πρωτόκολλα, συχνά screening test, εξονυχιστικές συνεντεύξεις, αποχή από σεξουαλική ζωή για κάποιες μέρες, πρέπει να μένεις κοντά σε εργαστήριο, και αν τελικά εγκριθείς για δότης (καθώς και τέλειο προφίλ να έχεις, το βιολογικό σου υλικό μπορεί να μην είναι επαρκές ή κατάλληλο) πληρώνεσαι εφόσον διαπιστωθεί ότι μετά από την κατάψυξη το υλικό είναι εντάξει και εφόσον επιλεγείς από μελλοντικό γονέα. Είναι κάτι που κάνουν συχνά φοιτητές με περιορισμένα έσοδα γιατί οι αποδοχές είναι (αναλόγως την περίπτωση όμως) σχετικά καλές. Δεν είναι όμως κάτι που θα το κάνει εύκολα ο απόκληρος της κοινωνίας που λέμε...

 

Το να γίνω δότρια είναι κάτι που δε θα έκανα, όχι γιατί θεωρώ ότι το γενετικό μου υλικό είναι κάτι μοναδικό (κάθε άλλο) αλλά γιατί α)όντως δε θα ήθελα να πάρω αγωγή (για τον ίδιο λόγο δε θέλησα να κάνω εξωσωματική και ευτυχώς στάθηκα τυχερή) β)θα μου ήταν δύσκολο να το χειριστώ με την κόρη μου καθώς δεν είναι κάτι που θα έκρυβα και παράλληλα δεν είναι κάτι που θα καταλάβαινε εύκολα από μικρή ηλικία (τους λόγους πίσω από την πράξη δηλαδή και ότι έχει ετεροθαλή αδελφή αλλά δεν ξέρει ποια είναι).

Αυτο με τα παιδια το εχω σκεφτει και εγω, πως θα αντιδρασουν δηλαδη τα ηδη υπαρχοντα παιδια μου στην ιδεα οτι υπαρχει καποιο αλλο ατομο που σε καποιο ποσοστο εχει το ιδιο DNA με αυτα. Απλα μαλλον το βλεπω κυριως απο την κοινωνικη του υποσταση και οχι απο την βιολογικη. Οπως δεν θεωρω αυτο το παιδι, δικο μου παιδι, ετσι δεν το θεωρω και αδερφο τους. Και αντιστοιχα εαν η οικογενεια που ξερω με τις δυο μαμαδες επιλεξει να κανει και δευτερο παιδι με το ωαριο της αλλης μητερας αυτη την φορα, δηλαδη δυο παιδια με εντελως διαφορετικο υλικο, αυτα τα δυο παιδια εγω θα τα θεωρω αδερφια. Μπορει βιολογικα να μην εχουν καμια σχεση, μεγαλωνουν ομως στο ιδιο περιβαλλον, απο τους ιδιους γονεις, με τα ιδια ερεθισματα, κλπ. Δηλαδη στο μυαλο μου αυτα τα δυο ειναι πολυ περισσοτερο αδερφια, απο οτι τα δικα μου παιδια με το αλλο που απλα φερει το υλικο μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

αλλά δυστυχώς μου ήταν λειψά, παραλίγο να μην φτάσουν και για εμένα.

Εμένα δεν μου έφτασαν .. χαχαχα...

 

Πέρα από το χιούμορ η δωρεά είναι μια απόφαση που δεν την παίρνει εύκολα καμία κοπέλα... πρέπει να σταθμισουμε πολλά μέσα μας...

Και πέρα από αυτο, εγώ ψάχνω πια για τεκμήρια... Η δωρεα εφαρμόζεται στην χώρα νόμιμα από το 2005 και παράνομα από νωρίτερα.

Θέλω να βρω πως οι οικογένειες και ιδιαίτερα τα παιδιά το διαχειρίστηκαν... 

Ειδικά τώρα πια που τα τεστακια dna κυκλοφορούν στο ίντερνετ για 50 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinais said:

Εμένα δεν μου έφτασαν .. χαχαχα...

 

Πέρα από το χιούμορ η δωρεά είναι μια απόφαση που δεν την παίρνει εύκολα καμία κοπέλα... πρέπει να σταθμισουμε πολλά μέσα μας...

Και πέρα από αυτο, εγώ ψάχνω πια για τεκμήρια... Η δωρεα εφαρμόζεται στην χώρα νόμιμα από το 2005 και παράνομα από νωρίτερα.

Θέλω να βρω πως οι οικογένειες και ιδιαίτερα τα παιδιά το διαχειρίστηκαν... 

Συμφωνώ μαζί σου,  το βλέπεις πολυ σωστά, η αλήθεια είναι πως και εγώ θα το διαχειριζόμουν με τον ίδιο τρόπο με εσένα. Κοιτάς μπροστά, πολύ υπεύθυνο να θες πρώτα να δωθεί απάντηση στα ερωτήματα σου και έπειτα να προχωρήσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...