athinais

Μεγαλώνοντας εφήβους απο δωρεά ωαρίων / σπέρματος

Recommended Posts

Just now, athinais είπε:

Αφήστε που δεν είμαι βέβαιη ότι το μητρώο βρίσκεται σε πλήρη λειτουργία ακόμα...

Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά κάποια επίσημη ανακοίνωση της ανεξάρτητης αρχής υποβοηθούμενης αναπαραγωγής που το χειρίζεται που να λέει ότι το μητρώο τιθεται σε λειτουργία την τάδε του μηνός και ότι από εκεί κι έπειτα καθίσταται υποχρέωτικη η ενημέρωση του από τα κέντρα... Πιθανόν να βρίσκονται ακόμη στο στάδιο προετοιμασίας της διασύνδεσης των κέντρων με το σύστημα...

Μπορείς να ρωτήσεις στο νομικό τμήμα του κέντρου που θα πας.

Όσο για τη δοτρια και τα δέκα παιδια εννοω οτι μέχρι να γεννηθεί ένα παιδι αυτη μπορει να δίνει ωαρια σε διάφορα κέντρα.και ναι.το ξερω από φίλες που πήραν δανεικά. Πηγαινουν σε διάφορα αυτές κ τα ζευγάρια μάλιστα ζητούν να μάθουν αν εχει δωσει εγκυμοσυνη.

Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Μπορείς να ρωτήσεις στο νομικό τμήμα του κέντρου που θα πας.

Όσο για τη δοτρια και τα δέκα παιδια εννοω οτι μέχρι να γεννηθεί ένα παιδι αυτη μπορει να δίνει ωαρια σε διάφορα κέντρα.και ναι.το ξερω από φίλες που πήραν δανεικά. Πηγαινουν σε διάφορα αυτές κ τα ζευγάρια μάλιστα ζητούν να μάθουν αν εχει δωσει εγκυμοσυνη.

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο με τα δανεικά ωαρια όσο με τα δανεικά σπαρματοζωαρια που είναι απεριόριστα από ένα μόνο άτομο που μπορει να δίνει συνεχεια και παντού. Ελλείψει μιας διεθνούς ρυθμιστικης νομοθεσίας προφανώς 

Just now, athinais είπε:

Μα κι ένας ξάδερφος που εχεις να τον δεις από παιδί, ή και  που ποτέ δεν τον έχεις γνωρίσει, συγγενής  σου είναι... Άσε που ειδικά για ένα παιδί που θα βρίσκεται στην εφηβεία θα πρέπει να είναι πολύ challenging μια τέτοια ανακάλυψη...  Γι'αυτό αναρωτιέμαι πώς το έχουν αντιμετωπίσει οι γονείς... 

Τι εννοείς? Ρωτάς για το διάστημα της εγκυμοσύνης του δέκατου ?? Αν δηλαδή σε εκείνο το διάστημα μπορεί να συνεχίσει να δίνει η δότρια  ωάρια? 

Αυτό δεν το γνωρίζω... Είναι θέμα ερμηνείας του νόμου... Θα προκύψει βέβαια στην πορεία η ανάγκη να διευκρινιστεί αυτό που λες...

Μήνυση στην Ελλάδα δεν μπορεί να σταθεί για τις δωρεές που έγιναν το διάστημα πριν την λειτουργία του μητρώου.

Ήταν υποχρέωση του κράτους να φτιάξει την πλατφόρμα και υποχρέωση των κέντρων, εφόσον την φτιάξει να μπαίνουν και να την ενημερώνουν...

Αφού δεν υπήρχε μέχρι τον 9/2020 τα κέντρα δεν υποχρεούνται σε κάποια άλλη καταμέτρηση.... Και μήνυση να γίνει, θα καταπέσει... Ίσως κάποια κεντρα να έκαναν καταμέτρηση με δική τους πρωτοβουλία... Και πάλι όμως ποιος αποκλείει το ενδεχόμενο καποιες δότριες να συνεργάζονται με 2-3 κέντρα ταυτόχρονα? Εμένα μου φαίνεται πολυ πιθανό...

Σχετικά με την αντιμετώπιση των γονέων όταν το ανακοινώνουν δεν ξερω αν διαφέρει με αυτη της υιοθεσίας.γιαψτην δοτρια ομως πιστευω θα είναι κάτι εντελώς απρόσωπο.

Just now, maripoz είπε:

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο με τα δανεικά ωαρια όσο με τα δανεικά σπαρματοζωαρια που είναι απεριόριστα από ένα μόνο άτομο που μπορει να δίνει συνεχεια και παντού. Ελλείψει μιας διεθνούς ρυθμιστικης νομοθεσίας προφανώς 

Οντως.

Just now, athinais είπε:

Καλά λες, θα ρωτήσω...

Στο εξωτερικό που λες ότι το ψάχνουν,γιατί το ψάχνουν?τους το σιπαν οι γονεις?

Ναι στο εξωτερικο ειναι συνήθες να το λένε μόνοι τους οι γονείς...

Κάποιες φορές δεν γινεται αλλιως, αφού πρόκειται για μονογονεϊκές οικογένειες ή για ομοφυλόφιλα ζευγάρια...

Τώρα όμως με τα τεστακια μπορούν να το ανακαλύψουν τυχαία τα παιδιά...

Άσε που αν ασχοληθούν επαγγελματικά με βιολογία, ιατρική κλπ θα το μάθουν εκεί και θα είναι χειρότερα...

Γενικα το θεωρώ εξαιρείτικα επισφαλές το να το κρύψεις.

Άσε που αποτελεί δικαίωμα του παιδιού να γνωρίζει την ταυτότητα του, μην το ξεχνάμε αυτό... 

Just now, athinais είπε:

Ναι στο εξωτερικο ειναι συνήθες να το λένε μόνοι τους οι γονείς...

Κάποιες φορές δεν γινεται αλλιως, αφού πρόκειται για μονογονεϊκές οικογένειες ή για ομοφυλόφιλα ζευγάρια...

Τώρα όμως με τα τεστακια μπορούν να το ανακαλύψουν τυχαία τα παιδιά...

Άσε που αν ασχοληθούν επαγγελματικά με βιολογία, ιατρική κλπ θα το μάθουν εκεί και θα είναι χειρότερα...

Γενικα το θεωρώ εξαιρείτικα επισφαλές το να το κρύψεις.

Άσε που αποτελεί δικαίωμα του παιδιού να γνωρίζει την ταυτότητα του, μην το ξεχνάμε αυτό... 

Κοριτσι αν πραγματικα το σκεφτεσε για δωρεα νομιζω οτι λαθος πορτα χτυπησες για να ρωτησεις νομιζω οτι ολες αυτες οι εικασιες το μονο που κανουν ειναι να τρομαζουν επομενες αναγνωστριες του θεματος που το εχουν αποφασισει... Ολα αυτα τα σεναρια για αιμομιξιες κ παιδια τερατα που θα γεννηθουν δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησουν να βγαλεις ενα συμπερασμα ακομα κ αν εχει συμβει σε καποιον κατι τετοιο...ολα αυτα ειναι υποθεσεις που μπορει να μην εχουν συμβει κ ποτε.. Αν ομως πραγματικα το φοβασαι καλητερα να μην το κανεις πιστευω ανθρωποι που το κανουν εχουν ξεπερασει αυτη την φοβια σε μεγαλο βαθμο κ επειδη οι ιδιοι ειναι σιγουροι το πιο πιθανο να περασει κ αυτο στα παιδια τους κ τιποτα να μην συμβει τιποτα.. 

• Μου αρέσει 2

Καλημέρα νινακι!

Δεν έχω φοβίες τέτοιου είδους. Η πιθανότητα τερατογένεσης δεν με απασχολεί...

Για εμας είναι ξεκάθαρο πως αν προχωρήσουμε θα το πούμε στο παιδί από νωρίς, γιατί για εμάς μόνο αλήθειες και αγάπη πρέπει να περιέχει ο δεσμός μας. Και γιατι είναι θεμελιώδες δικαίωμα του να γνωρίζει.

Οποτε φαντάζομαι ότι θα το λάβει υπόψη του και ναι, θα κάνει τεστ ή όποιο άλλο μέσο έχει δημιουργήσει η επιστήμη ως τότε, με τις σχέσεις του και με τον/την σύντροφο που θα παντρευτεί... 

Αλλου είναι το πρόβλημα. Δεν μπορείς να βαδίζεις την οικογένεια πάνω σε ένα μυστικο! 

Η τεχνολογια μας ξεπερνα και θα μας ξεπερνα, είναι βέβαιο...

Τα τεστακια dna έγιναν ευρέως γνωστά τα τελευταία 5 χρόνια, το φαντάζονταν αυτό τα ζευγάρια που προχωρησαν σε δωρεά το 2005? Όχι...

Τώρα δεν θα ανησυχούν που τα παιδιά τους μπορεί να αγοράσουν το τεστακι μέσα από το ίντερνετ για να δουν τις εθνολογικές καταβολές, ετσι για την πλάκα τους, και ταυτόχρονα να τους σκάσει η ειδοποίηση ότι έχουν half siblings? Εκεί δεν θα χάσουν την γη κάτω από τα πόδια τους τα παιδιά?? 

Αυτά δεν είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας, στο εξωτερικό ήδη συμβαίνουν!

Γι'αυτό αυτό λέω ότι είναι ένα θέμα που έχει πολλες διαστάσεις.

Να ξαναθεσω το θέμα από  την αρχή...

Αναζητώ γονείς που έχουν ίδια εμπειρία να μοιραστούν μαζί μας πως το αντιμετώπισε το παιδί όταν του το αποκάλυψαν...

Αυτο ειναι που θέλω να μάθω για να πάρω την τελική απόφαση... Δεν μου αρκεί να πω στον εαυτό μου οτι προχωρω και θα αντιμετωπίσω τα προβλήματα αργότερα με έναν καλό ψυχολόγο πλάι μου... 

Από το ότι έχω διαβάσει έως τώρα από πηγές του εξωτερικού αυτό φέρνει τεράστια αναστάτωση στα παιδιά... Γι'αυτό και προβληματίζομαι. 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 6 λεπτά , athinais είπε:

Για εμας είναι ξεκάθαρο πως αν προχωρήσουμε θα το πούμε στο παιδί από νωρίς, γιατί για εμάς μόνο αλήθειες και αγάπη πρέπει να περιέχει ο δεσμός μας. Και γιατι είναι θεμελιώδες δικαίωμα του να γνωρίζει.

Οποτε φαντάζομαι ότι θα το λάβει υπόψη του και ναι, θα κάνει τεστ ή όποιο άλλο μέσο έχει δημιουργήσει η επιστήμη ως τότε, με τις σχέσεις του και με τον/την σύντροφο που θα παντρευτεί... 

Αλλου είναι το πρόβλημα. Δεν μπορείς να βαδίζεις την οικογένεια πάνω σε ένα μυστικο!

Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ θεωρώ ότι είναι καλύτερο να λέγεται στο παιδί από νωρίς είτε πρόκειται για υιοθεσία, είτε για δωρητή σπέρματος, είτε για παρένθετη μητέρα. Μάλιστα, πιστεύω πως όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο. Ήδη από τα 3 που μπορεί να γίνει συζήτηση για το πως γίνονται τα παιδιά, μπορεί να ανακοινωθεί σε διάφορες στιγμές πχ διαβάζοντας κάποιο αντίστοιχο βιβλίο-όχι σαν "επίσημη ανακοίνωση" αλλά περισσότερο σαν πληροφορία. Τότε, που θα του φαίνεται φυσιολογικο, που δεν θα έχει "μολυνθει" με τις αναστολές και τους στιγματισμους της κοινωνίας. Αν μη τι άλλο, όταν το παιδί μεγαλώνει με αυτό δεν του έρχεται απότομο όπως θα γινόταν σε μεγαλύτερη ηλικία. Ζει μ'αυτο, δεν του φαίνεται κάτι περίεργο και όταν μεγαλώσει κι άλλο και θα έχει ερωτήσεις μπορεί να γίνει πιο σοβαρή συζήτηση, σε αντίθεση με το χαλαρό κλίμα που θα το μάθει στη νηπιακή ηλικία. Αλλά σίγουρα δεν θα πάθει κάποιο σοκ όπως αν το μάθαινε ξαφνικά στα 18. 

• Μου αρέσει 3

Πριν την τελευταία μου εξωσωματική η δωρεά ήταν κάτι που κοίταξα, μελέτησα, καταλήξαμε με τον άντρα μου πως θα κάνουμε μία τελευταία προσπάθεια με δικό μου υλικό και δεν πετύχει και αυτή τότε θα προχωρήσουμε σε πρόγραμμα με ξένο υλικό (έτσι το έλεγαν ''ξένο΄΄ όχι δωρεά). Έτυχε να μείνω έγκυος τότε, αν όμως δεν είχα μείνει έγκυος φυσικά και θα προχωρούσα σε εξωσωματική με ξένο υλικό. Δεν είναι σαν την υιοθεσία, για την ακρίβεια δεν έχει καμία σχέση. Τα παιδιά που γεννιούνται από με αυτόν τον τρόπο είναι παιδιά που αν δεν υπήρχαν οι λήπτριες δεν θα άρχονταν στον κόσμο ποτέ.

Η μόνη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να μην το συζητάς με ανθρώπους που δεν έχουν βρεθεί στην θέση σου, δεν μπορούν να καταλάβουν την σκέψη σου και φυσικά δεν μπορούν αν σε βοηθήσουν επί της ουσίας. Συζήτησε το με ένα ψυχολόγο, μόνο εκείνος θα μπορέσει πραγματικά να σε βοηθήσει. Όπως επίσης και γονείς που έχουν αποκτήσει με αυτόν τον τρόπο παιδί μπορούν να σε βοηθήσουν, αρκεί να θέλουν να μιλήσουν.

Εγώ μπορώ να σου πω μερικές από τις σκέψεις που έκανα τότε.

• Αν κάνεις παιδί με αυτό τον τρόπο δεν θα σου μοιάζει - ε και??
    • Δεν θα έχει το γονίδιο σου - ε και ?? καλύτερα, έτσι και αλλιώς το dna μου είναι εντελώς ελαττωματικό.
    • Θα του/της το έλεγες ποτέ?- Φυσικά και θα το έλεγα, όμως όχι σε μικρή ηλικία γιατί δεν είναι υιοθεσία που είναι πιο εύκολο να κατανοήσει τον τρόπο.
    • Αν ποτέ γνωρίσει κάποιον/α και υπάρχει πιθανότητα να είναι ετεροθαλής αδερφός/ή ?- όταν θα έχει φτάσει σε αυτή την ηλικία θα έχει μάθει και θα του/της έχω δώσει εφόδια ώστε να μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του/της

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Συζήτησε το με ένα ψυχολόγο, μόνο εκείνος θα μπορέσει πραγματικά να σε βοηθήσει. Όπως επίσης και γονείς που έχουν αποκτήσει με αυτόν τον τρόπο παιδί μπορούν να σε βοηθήσουν, αρκεί να θέλουν να μιλήσουν.

Έχεις δίκιο! Αυτό ψάχνω, γονείς που το έχουν περάσει αυτό το στάδιο! Γι'αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα!

Η δωρεά γίνεται νόμιμα από το 2005 στην Ελλάδα. Και παράνομα από νωρίτερα.

Ψάχνω να εντοπίσω τέτοιους γονείς.

Ο ψυχολόγος δεν νομίζω πως μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά, παρά μόνο αν έχει αντιμετωπίσει τέτοιο περιστατικό. Αλλιώς κι εκείνος εκτιμήσεις θα κάνει. Δεν θέλω εκτιμήσεις, γεγονότα θέλω να ακούσω! Υπάρχουν, είναι εκεί έξω...., αλλά φοβάμαι ότι τα ζευγάρια που μπήκαν αρκετά παλιότερα σε αυτή τη διαδικασία το έχουν κρατήσει επτασφράγιστο μυστικό....

Έχεις δίκιο πάντως, ειναι ενα θέμα πολύ εξειδικευμένο, με πολλές προεκτάσεις και όσοι δεν έχουν ασχοληθεί σε βάθος εκφερουν άποψη πολύ εύκολα χωρίς να έχουν σκεφτεί όλες τις παραμέτρους...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα που δεν θα μου μοιάζει και δεν θα έχει το dna μου.

Η αναστάτωση του παιδιού με προβληματίζει μόνο...

πρίν από 43 λεπτά , athinais είπε:

Καλημέρα νινακι!

Δεν έχω φοβίες τέτοιου είδους. Η πιθανότητα τερατογένεσης δεν με απασχολεί...

Η τεχνολογια μας ξεπερνα και θα μας ξεπερνα, είναι βέβαιο...

Τα τεστακια dna έγιναν ευρέως γνωστά τα τελευταία 5 χρόνια, το φαντάζονταν αυτό τα ζευγάρια που προχωρησαν σε δωρεά το 2005? Όχι...

Τώρα δεν θα ανησυχούν που τα παιδιά τους μπορεί να αγοράσουν το τεστακι μέσα από το ίντερνετ για να δουν τις εθνολογικές καταβολές, ετσι για την πλάκα τους, και ταυτόχρονα να τους σκάσει η ειδοποίηση ότι έχουν half siblings? Εκεί δεν θα χάσουν την γη κάτω από τα πόδια τους τα παιδιά?? 

Αυτά δεν είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας, στο εξωτερικό ήδη συμβαίνουν!

Γι'αυτό αυτό λέω ότι είναι ένα θέμα που έχει πολλες διαστάσεις.

Να ξαναθεσω το θέμα από  την αρχή...

Αναζητώ γονείς που έχουν ίδια εμπειρία να μοιραστούν μαζί μας πως το αντιμετώπισε το παιδί όταν του το αποκάλυψαν...

Αυτο ειναι που θέλω να μάθω για να πάρω την τελική απόφαση... Δεν μου αρκεί να πω στον εαυτό μου οτι προχωρω και θα αντιμετωπίσω τα προβλήματα αργότερα με έναν καλό ψυχολόγο πλάι μου... 

Από το ότι έχω διαβάσει έως τώρα από πηγές του εξωτερικού αυτό φέρνει τεράστια αναστάτωση στα παιδιά... Γι'αυτό και προβληματίζομαι. 

Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο κ εξαρταται κ την προετοιμασια που του εχεις κανει.. Οπως κ στην υιοθεσια το καθε παιδι αντεδρασε διαφορετικα αλλα παιδια δεν ψαξαν καθολου για το πως προηλθαν αλλα θελαν να μαθουν γιατι τα αφησαν σε ενα ιδρυμα  . Αλλα παιδια δεν ανχωθηκαν καθολου με την πληροφορια αλλα παιδια καναν καιρο να το χωνεψουν. 

Ειναι μια δυσκολη πληροφορια για ενα μικρο παιδακι γιατι δεν μπορεις να εξηγησεις πολλες λεπτομερειες αλλα σιγουρα μπορει να καταλαβει μια γενικη εννοια οτι ολες οι οικογενειες ειναι διαφορερικες κ καποια παιδια ηρθαν με την βοηθεια ενος γιατρου.. Νομιζω απο εκει θα ξεκινησεις για την διαφορερικοτητα των οικογενειων 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza said:

Εγώ πάντως από τα τρία του έχω μιλήσει για τα ωάρια που είναι αυγουλακια στην κοιλίτσα της μαμάς και για τα σπερματοζωαρια του μπαμπά και πως γονιμοποιοουνται. Οπότε θεωρώ πως δεν είναι ιδιαίτερα σύνθετο να πεις στο παιδί εκείνη την ώρα που διαβάζετε (και φυσικά κι άλλες φορές όσο περνάει ο καιρός) ότι πχ επειδή  η μαμά δεν είχε πολλά αυγουλακια ή επειδή του μπαμπά τα σπερματοζωαρια κολυμπουσαν αργά, πήραμε ωαριο/σπερματοζωαρια από αλλη/ον μαμα/μπαμπά για να μπορέσεις να γίνεις το παιδάκι μας. Όσο περνάει ο καιρός και θα αυξάνεται η πολυπλοκοτητα των ερωτήσεων απαντάς αναλογως την αντίληψη του παιδιού. Αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση :)

Και εγώ του έχω εξηγήσει πως γίνονται τα παιδιά όμως θεωρώ πως είναι πολύ μικρά για να το διαχειριστούν, ο γιος μου είναι 5 ετών και πριν λίγους μήνες του είπα πως δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να κάνουν παιδιά και δεν μπορούσε καθόλου να το καταλάβει, όσο απλά και αν το είπα (γιατί προσπαθούσα να του εξηγήσω πως δεν μπορουμε να κάνουμε άλλο παιδί).

Προσωπικά διαφωνώ με την φράση ''από άλλη μαμά - άλλο μπαμπά'' το παιδί εκεί θεωρώ θα μπερδευτεί ακόμα περισσότερο, αν το παιδί μου ήταν από ξένο γενετικό υλικό σίγουρα δεν αποκαλούσα ''γονείς΄΄ του τους δότες!Για αυτό λέω ως διαδικασία καμία σχέση δεν έχει με την υιοθεσία.

• Μου αρέσει 2

Και εγώ του έχω εξηγήσει πως γίνονται τα παιδιά όμως θεωρώ πως είναι πολύ μικρά για να το διαχειριστούν, ο γιος μου είναι 5 ετών και πριν λίγους μήνες του είπα πως δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να κάνουν παιδιά και δεν μπορούσε καθόλου να το καταλάβει, όσο απλά και αν το είπα (γιατί προσπαθούσα να του εξηγήσω πως δεν μπορουμε να κάνουμε άλλο παιδί).

Προσωπικά διαφωνώ με την φράση ''από άλλη μαμά - άλλο μπαμπά'' το παιδί εκεί θεωρώ θα μπερδευτεί ακόμα περισσότερο, αν το παιδί μου ήταν από ξένο γενετικό υλικό σίγουρα δεν αποκαλούσα ''γονείς΄΄ του τους δότες!Για αυτό λέω ως διαδικασία καμία σχέση δεν έχει με την υιοθεσία.

Μεχρι τα 4,5 περιπου δυσκολευοταν να θυμαται την εννοια "γυναικα/αντρας" και ελεγε μπαμπαδες τους ενηλικες αντρες και μαμαδες τις γυναικες, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειχαν παιδια. Υπο αυτην την εννοια του το ελεγα. Αλλα οπως προειπα, αναλογως την αντιληψη του παιδιου εξηγεις περισσοτερα οσο μεγαλωνει. Εμενα δεν θα με πειραζε να τους αποκαλεσω ετσι στην συγκεκριμενη ηλικια εφ'οσον θα με βοηθησει να εξηγησω καποια πραγματα. Πλεον, ο μεγαλος μου, στα 5 μπορει πιο ευκολα να αντιληφθει οτι δεν μπορουν να κανουν ολοι παιδια, καμια σχεση με λιγους μηνες πριν. Οταν ηταν και πιο μικρος (πριν τα 4-4,5) αν του ελεγα οτι θα ειχε κι αλλον εναν μπαμπα καθολου εντυπωση δεν θα του εκανε (πχ ειχε την πολυγαμια σαν κατι απολυτα φυσικο-τωρα δεν ξερω, εχει καιρο να ερθει στην κουβεντα μας το θεμα). Επισης, εχουμε συζητησει πως υπαρχουν παιδακια που εχουν δυο μπαμπαδες/μαμαδες, πως καποιοι γονεις επιλεγουν να ζησουν σε διαφορετικα σπιτια (διαζυγιο) κλπ. Θεωρω πως οταν αυτα τα θεματα ξεκινας να τα συζητας απο νωρις τοτε φαινονται πιο φυσικα στο παιδι, απ'οτι αν τον προλαβει η προκαταληψη καποιου φιλου του σαν πρωτη πληροφορια.

Just now, Sentir...natureza είπε:

Μεχρι τα 4,5 περιπου δυσκολευοταν να θυμαται την εννοια "γυναικα/αντρας" και ελεγε μπαμπαδες τους ενηλικες αντρες και μαμαδες τις γυναικες, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειχαν παιδια. Υπο αυτην την εννοια του το ελεγα. Αλλα οπως προειπα, αναλογως την αντιληψη του παιδιου εξηγεις περισσοτερα οσο μεγαλωνει. Εμενα δεν θα με πειραζε να τους αποκαλεσω ετσι στην συγκεκριμενη ηλικια εφ'οσον θα με βοηθησει να εξηγησω καποια πραγματα. Πλεον, ο μεγαλος μου, στα 5 μπορει πιο ευκολα να αντιληφθει οτι δεν μπορουν να κανουν ολοι παιδια, καμια σχεση με λιγους μηνες πριν. Οταν ηταν και πιο μικρος (πριν τα 4-4,5) αν του ελεγα οτι θα ειχε κι αλλον εναν μπαμπα καθολου εντυπωση δεν θα του εκανε (πχ ειχε την πολυγαμια σαν κατι απολυτα φυσικο-τωρα δεν ξερω, εχει καιρο να ερθει στην κουβεντα μας το θεμα). Επισης, εχουμε συζητησει πως υπαρχουν παιδακια που εχουν δυο μπαμπαδες/μαμαδες, πως καποιοι γονεις επιλεγουν να ζησουν σε διαφορετικα σπιτια (διαζυγιο) κλπ. Θεωρω πως οταν αυτα τα θεματα ξεκινας να τα συζητας απο νωρις τοτε φαινονται πιο φυσικα στο παιδι, απ'οτι αν τον προλαβει η προκαταληψη καποιου φιλου του σαν πρωτη πληροφορια.

Υπάρχει και ένα πολύ ωραίο βιβλίο. Λέγεται το Μεγαλο βιβλιο της οικογένειας.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Just now, Sentir...natureza said:

Το βλέπεις από άλλη σκοπιά, εγώ το αναφέρω από την πλευρά του γονέα αν έχει προβεί σε γονιμοποίηση με ξένο γενετικό υλικό και αναφέρεται προσωπικά στο παιδί του δεν μπορεί να του πει ''πήραμε από ωάριο από την άλλη  μαμά'' , στα λόγια εύκολο είναι όμως φαντάζομαι πως στην πράξη είναι πολυ πιο δύσκολο, κυρίως όταν αυτό σημβαίνει στην δική σου οικογένεια. Εσύ αναφέρεσαι πως θα εκπαιδεύσεις το παιδί σου να δέχεται την διαφορετικότητα των άλλων και εγώ αναφέρομαι στο πως θα εκπαιδεύσεις το παιδί σου να δεχθεί την δική του διαφορετικότητα.

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Κατα τη γνώμη μου τα ζευγάρια αυτα θα επρεπε να κάνουν κάποιες συνεδρίες όπως κάνουν και τα ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν παιδακι ώστε να ξέρουν πως θα προχωρησουν. Παρα πολλοι γιατροι κάνουν εμποριο σαρκός με αυτο το θεμα και ωθούν με μεγαλη ευκολία στη δωρεα ακομη και γυναίκες που δεν το χρειάζονται. 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!! Πραγματικά είναι εντυπωσιακό με τι ευκολία το προτείνουν οι γιατροί!!! Για να φτάσεις σε αυτή την λύση θα πρέπει να έχεις εξαντλήσει όλα σου τα περιθώρια, θα πρέπει να κανείς πως είναι μονόδρομος!.

Just now, kotsifikos said:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!! Πραγματικά είναι εντυπωσιακό με τι ευκολία το προτείνουν οι γιατροί!!! Για να φτάσεις σε αυτή την λύση θα πρέπει να έχεις εξαντλήσει όλα σου τα περιθώρια, θα πρέπει να κανείς πως είναι μονόδρομος!.

Και πάλι όμως , δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι δεν μπορούν να κάνουν παιδί με δικό τους γενετικό υλικό, είναι κατάλληλοι υποψήφιοι για την διαδικασία με ξένα ωάρια ή ξένο σπέρμα. Εγώ δεν ήμουν. Μπορεί να υιοθετούσα παιδάκι μετά από πάααααρα πολύ σκέψη, αλλά σε δωρεά, δεν θα κατέφευγα. 

Λοιπόν  σήμερα μίλησα με το νομικό τμήμα του κέντρου εξωσωματικής μου...

Update για το μητρώο των δοτριών ωαρίων...

Η εφαρμογή όντως φτιάχτηκε...και τα κέντρα καταγράφουν εκεί τις δότριες κάθε φορά που δίνουν ωάρια...

ΑΛΛΑ ουσιαστικά ακόμη δεν γίνεται αυτό που λέει ο νόμος, ότι θα παρακολουθείται πόσες φορές έχει δώσει η δότρια ωάρια και πόσα παιδιά γεννήθηκαν.... Δεν προκυπτει καμία ειδοποιηση από το σύστημα, δεν βγαίνει δηλαδή κανένα μυνημα όταν περνούν τα στοιχεία κάποιας δοτριας. Δεν υπάρχει  καμια αλληλεπιδραση δηλαδή.. 

Μόνο η ανεξάρτητη αρχή υποβοηθούμενης αναπαραγωγής γνωρίζει τελικά πόσες φορές έχουν δώσει οι δοτριες ωάρια, τα κέντρα δεν μπορούν να ξέρουν, έτσι μου είπε κατά λέξη.

Εντω μεταξύ κανω μια παρένθεση, διαβαζα ότι πρόσφατα παυτηκαν τα μελη της ανεξάρτητης  αρχής και διορίστηκαν αλλα... Και ότι δεν έχει προσωπικό... Κλείνει η παρένθεση...

Η νομικός μου τόνισε ότι το κέντρο μου κάνει τη δική του παρακολούθηση και καταγραφή για τις δότριες και σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνάνε το όριο του νόμου... Ούτε καν το φτάνουμε, μου είπε χαρακτηριστικά.

Παρόλα αυτά όταν την ρώτησα πως διασφαλίζεται ότι οι δότριες δεν  πηγαίνουν κι αλλού μου είπε ότι τις βάζουν να κανουν υπευθυνη δήλωση, αλλά δεν έχουν τρόπο να επιβεβαιώσουν τα λεγόμενα τους.

Ακόμη είμαστε ξεφραγο αμπέλι δηλαδή...

Αυτό είναι δικό μου σχόλιο, δεν μου το είπε εκείνη :)

Just now, Yovanna είπε:

Και πάλι όμως , δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι δεν μπορούν να κάνουν παιδί με δικό τους γενετικό υλικό, είναι κατάλληλοι υποψήφιοι για την διαδικασία με ξένα ωάρια ή ξένο σπέρμα. Εγώ δεν ήμουν. Μπορεί να υιοθετούσα παιδάκι μετά από πάααααρα πολύ σκέψη, αλλά σε δωρεά, δεν θα κατέφευγα. 

Πάντως επειδή ταυτόχρονα έχω μπει και σε αυτη διαδικασία, να σου πω ότι τώρα πια γίνεται ένα σεμινάριο στους υποψήφιους θετους γονείς από κοινωνικούς λειτουργούς πριν γραφτουν στην λίστα αναμονής ( στο μητρώο υποψηφίων  θετών γονέων, αλλά μητρώο αυτό...) και πολλά ερωτήματα μας ξεκαθάρισαν εκεί...

πρίν από 7 λεπτά , Yovanna είπε:

Γενικά δεν ξερω ποσοι ειναι κατάλληλοι γθα γονεις.Για να το κάνεις ομως αυτο πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το θέλεις.

Just now, athinais είπε:

Η εφαρμογή όντως φτιάχτηκε...και τα κέντρα καταγράφουν εκεί τις δότριες κάθε φορά που δίνουν ωάρια...

ΑΛΛΑ ουσιαστικά ακόμη δεν γίνεται αυτό που λέει ο νόμος, ότι θα παρακολουθείται πόσες φορές έχει δώσει η δότρια ωάρια και πόσα παιδιά γεννήθηκαν.... Δεν προκυπτει καμία ειδοποιηση από το σύστημα, δεν βγαίνει δηλαδή κανένα μυνημα όταν περνούν τα στοιχεία κάποιας δοτριας. Δεν υπάρχει  καμια αλληλεπιδραση δηλαδή.. 

Μόνο η ανεξάρτητη αρχή υποβοηθούμενης αναπαραγωγής γνωρίζει τελικά πόσες φορές έχουν δώσει οι δοτριες ωάρια, τα κέντρα δεν μπορούν να ξέρουν, έτσι μου είπε κατά λέξη.

Εντω μεταξύ κανω μια παρένθεση, διαβαζα ότι πρόσφατα παυτηκαν τα μελη της ανεξάρτητης  αρχής και διορίστηκαν αλλα... Και ότι δεν έχει προσωπικό... Κλείνει η παρένθεση...

Η νομικός μου τόνισε ότι το κέντρο μου κάνει τη δική του παρακολούθηση και καταγραφή για τις δότριες και σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνάνε το όριο του νόμου... Ούτε καν το φτάνουμε, μου είπε χαρακτηριστικά.

Παρόλα αυτά όταν την ρώτησα πως διασφαλίζεται ότι οι δότριες δεν  πηγαίνουν κι αλλού μου είπε ότι τις βάζουν να κανουν υπευθυνη δήλωση, αλλά δεν έχουν τρόπο να επιβεβαιώσουν τα λεγόμενα τους.

Πάντως επειδή ταυτόχρονα έχω μπει και σε αυτη διαδικασία, να σου πω ότι τώρα πια γίνεται ένα σεμινάριο στους υποψήφιους θετους γονείς από κοινωνικούς λειτουργούς πριν γραφτουν στην λίστα αναμονής ( στο μητρώο υποψηφίων  θετών γονέων, αλλά μητρώο αυτό...) και πολλά ερωτήματα μας ξεκαθάρισαν εκεί...

Just now, athinais είπε:

Πιστεύεις ότι εσκεμμένα εχει κολλήσει η διαδικασία?μήπως αυτό εξυπηρετεί τα κε τα εξωσωματικής?

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και σχετικά με την υιοθεσία.Σε σχεση με παλιά προχωράνε πιο γρήγορα οι διαδικασίες?πόσο καιρό κανει ένα ζευγάρι για να πάρει παιδι?έχω ακούσει ότι δίνουν από τριών και άνω. 

Μπράβο σου παντως για την διαύγεια σου και για την ώριμη απόφαση σου.Τυχερο το παιδακι που θα σε έχει μαμα του.

Έχω γνωρίσει μέσω fb ένα ζευγάρι που έχουν υιοθετήσει δυο κοριτσάκια από την Γκανα.Αυτους μου θυμιζεις.Ειστε ωραίοι ανθρωποι.Καθαροι .Ανώτεροι.Πολυ σας θαυμάζω. 

12 hours ago, Yovanna said:

Γενικά δεν είναι όλοι οι ΄άνθρωποι κατάλληλοι για να γίνουν γονείς.

Δεν είναι εύκολη επιλογή , πρέπει κάποιος να το έχει δουλέψει πολύ μέσα του, κάτι που φαίνεται να το έχει κάνει η θεματοθέτρια.

10 hours ago, μαγιοπουλας said:

έχω ακούσει ότι δίνουν από τριών και άνω. 

Αυτό ισχύει, και μάλιστα παίρνει πολλά χρόνια όλη η διαδικασία δυστυχώς. Ίσως αυτό εκμεταλλεύονται και τα κέντρα εξωσωματικής, φαντάζομαι πολλά ζευγάρια καταλήγουν στην λύση της δωρεάς σκεπτόμενοι πως η υιοθεσία θα αργήσει πάρα πάρα πολύ.

Γενικά δεν είναι όλοι οι ΄άνθρωποι κατάλληλοι για να γίνουν γονείς.

Δεν είναι εύκολη επιλογή , πρέπει κάποιος να το έχει δουλέψει πολύ μέσα του, κάτι που φαίνεται να το έχει κάνει η θεματοθέτρια.

Αυτό ισχύει, και μάλιστα παίρνει πολλά χρόνια όλη η διαδικασία δυστυχώς. Ίσως αυτό εκμεταλλεύονται και τα κέντρα εξωσωματικής, φαντάζομαι πολλά ζευγάρια καταλήγουν στην λύση της δωρεάς σκεπτόμενοι πως η υιοθεσία θα αργήσει πάρα πάρα πολύ.

Δεν είναι μόνο ότι η υιοθεσία αργεί αλλά και κακά τα ψέματα, παίζει ρόλο ότι το γενετικό υλικό στη δωρεά είναι κατά το ήμισυ δικό σου. 

ndgFp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα