athinais

Μεγαλώνοντας εφήβους απο δωρεά ωαρίων / σπέρματος

Recommended Posts

Just now, athinais είπε:

οχι, το αντιθετο πιστευω κι εγω... οτι οσοι καταληγουν στην δωρεα το εχουν σκεφτει παρα πολυ καλα και το κανουν συνειδητοποιημενοι...

αλλα για να λεει η μαγιοπουλα οτι υπαρχουν περιπτωσεις που εγκατελειψαν το παιδι τους στο μαιευτηριο, τελικα δεν το σκεφτονται ολοι τοσο ωριμα...

Φανταζομαι θα ειναι εξαιρεσεις που επιβαιβεωνουν τον κανονα

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, athinais είπε:

οχι, το αντιθετο πιστευω κι εγω... οτι οσοι καταληγουν στην δωρεα το εχουν σκεφτει παρα πολυ καλα και το κανουν συνειδητοποιημενοι...

αλλα για να λεει η μαγιοπουλα οτι υπαρχουν περιπτωσεις που εγκατελειψαν το παιδι τους στο μαιευτηριο, τελικα δεν το σκεφτονται ολοι τοσο ωριμα...

Δεν το εγκατελειψαν.απλα η γυναίκα δεν το ηθελε.δεν ξερω τι έγινε μετά όμως.ενα πλάσμα λογικά θα το αγαπήσεις.

Θα διαφωνισω ομως οτι το κανουν ολοι συνειδητοποιημενα.Το αντιθετο.Ειναι απελπισμένοι και νομίζουν ότι το παιδι θα λύσει ολα τους τα προβλήματα .Ουτε τα έχουν σκεφτεί όλα αυτα.Η επιθυμία τους τους τυφλώνει.

Just now, athinais είπε:

Ο νομος 3305 του 2005  που ισχυει και σημερα ελεγε οτι θα δημιουργηθει μητρωο που θα καταγραφονται ολες οι δοτριες ωστε να μην προκυπτουν πανω απο 10 παιδια απο την καθε μια. Ειναι υποχρεωση των κεντρων εξωσωματικης να ενημερωνουν μια on line πλατφορμα.

Αυτη η πλατφορμα λοιπον τον Σεπτεμβρη του 2020 μπηκε σε λειτουργια, ψαξτε το λιγο στο internet αν θελετε να επιβεβαιωσετε τα λεγομενα μου...

Άρα τηρείται αυτο?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Άρα τηρείται αυτο?

ναι τωρα τηρειται υποτιθεται...

αλλα ξεκινησε τον Σεπτεμβρη του 2020...

νωριτερα το απολυτο χαος...

βαλε στο google μητρωο δοτριων ωαριων και δες το πρωτο αποτελεσμα

Just now, ninaki80 είπε:

Γιαυτο σου λεω ακομα κ να γινει κ δεν το ξερει κανεις κ δεν το σκεφτετε δεν υπαρχει κατι το κακο σε αυτο..γιαυτο σου λεω οτι οποιος το παρει αποφαση μπορει να το δει οτι ακομα κ να γινει κατι δεν ειναι συγγενεια. 

Οι σκεψεις οτι ειναι κατι κακο ξεκιναει απο τις σχεσεις κυριως των γονιων.. Κ εσυ μπορει να εχεις συναντησει εναν τριτοξαδερφο κ να μην το ξερεις κ τι εγινε,? 

Κοπέλα μου δεν λέω εγώ αυτό το πράγμα. Είναι εντελώς άστοχο αυτό που λες. Ο οποιοσδήποτε μάθει ότι έχει συσχετιστεί πόσο μάλλον πάει να κάνει παιδί και οικογένεια με έναν αδερφό/αδερφή παθαίνει σοκ . Δεδομένο αυτό. Δεν είναι κάτι που το προσπερνάει σε μια μέρα φαντάζομαι. Εστω κι αν κάποιος το δει εντελώς ψυχρά γιατί σχέση αδελφική σαφώς δεν υπάρχει παρά μόνο βιολογικη και κυρίως διότι από πίσω δεν κρύβεται ένας βιολογικός γονιός με πρόσωπο αλλά ένα ωάριο... πάμε παρακάτω από αυτό.

Η εγκυμοσύνη ενέχει κινδύνους.  Ειδικά όταν δεν το γνωρίζεις...Δηλαδή αν σου τύχει και δεν το ξέρεις σκάει μια αλληλουχία πραγμάτων να διαχειριστεί κάποιος από μια γενετική σχέση πρώτου βαθμού μέχρι κληρονομικες ασθένειες κτλ ενος παιδιού ισως μια διακοπή εγκυμοσύνης κτλ.. εντάξει δεν είναι όλα αυτά ε και σιγά τι εγινε...οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι ψυχρά εκτελεστικα όντα.... είναι εντελώς αστοχο να μιλάς για ηθική και θρησκεία όταν η σχέση αφορά αδερφια που δεν ξερανε ότι ήταν αδέρφια. Για το τι φέρνει μετά στο προσκήνιο μια τέτοια περίπτωση συζητάμε. Και κυρίως πως ένα παιδί προφυλάσσεται από αυτές τις πιθανότητες.

• Μου αρέσει 4

Just now, athinais είπε:

ναι τωρα τηρειται υποτιθεται...

αλλα ξεκινησε τον Σεπτεμβρη του 2020...

νωριτερα το απολυτο χαος...

βαλε στο google μητρωο δοτριων ωαριων και δες το πρωτο αποτελεσμα

Άρα μικραίνει ο κίνδυνος.σημαντικο βήμα.μετρανε ομως με εμβρυομεταφορα η γεννημένα παιδια?γιατί ενδιάμεσα προκύπτουν πολλα παιδια.

Οποτε μενει ο κίνδυνος των ασθενειών μονο.

Είδα πριν δυο εβδομάδες έναν τύπο στην Αγγλία που ειναι με αυτόν τον τρόπο πατέρας 100 παιδιων.δινει καθε χρόνο είπε.κσι τα εχει γνωρίσει όλα νομιζω.Επικινδυνο αυτο.Δεν θα ήθελα να υπάρχει επιλογή στους δότες.

Πριν τα Χριστούγεννα ειδα μια εκπομπή με θέμα την υποβοηθουμενη αναπαραγωγή.

Μια καλεσμένη βγηκε και ειπε οτι εκανε το παιδι με δύτρια.Μα λέγονται αυτα τα πραγματα στην τηλεόραση?θα το πιάσει το παιδακι ένας καλό θέλησης και δεν ξερω κι εγω τι θα του πει.

Γι αυτο λεω ότι πολλοί δεν ξέρουν τι πανε να κανουν.Χρειαζεται πολλή προσοχή στον χειρισμό.

Άρα μικραίνει ο κίνδυνος.σημαντικο βήμα.μετρανε ομως με εμβρυομεταφορα η γεννημένα παιδια?γιατί ενδιάμεσα προκύπτουν πολλα παιδια.

Οποτε μενει ο κίνδυνος των ασθενειών μονο.

Είδα πριν δυο εβδομάδες έναν τύπο στην Αγγλία που ειναι με αυτόν τον τρόπο πατέρας 100 παιδιων.δινει καθε χρόνο είπε.κσι τα εχει γνωρίσει όλα νομιζω.Επικινδυνο αυτο.Δεν θα ήθελα να υπάρχει επιλογή στους δότες.

Πριν τα Χριστούγεννα ειδα μια εκπομπή με θέμα την υποβοηθουμενη αναπαραγωγή.

Μια καλεσμένη βγηκε και ειπε οτι εκανε το παιδι με δύτρια.Μα λέγονται αυτα τα πραγματα στην τηλεόραση?θα το πιάσει το παιδακι ένας καλό θέλησης και δεν ξερω κι εγω τι θα του πει.

Γι αυτο λεω ότι πολλοί δεν ξέρουν τι πανε να κανουν.Χρειαζεται πολλή προσοχή στον χειρισμό.

Αν το έχει ήδη πει στο παιδί, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να το δημοσιοποιήσει... Ίσα ίσα, δείχνει πως είναι εντάξει με την απόφασή της και δεν αισθάνεται ντροπή κλπ...

• Μου αρέσει 1

Just now, Fenia27 είπε:

Κοπέλα μου δεν λέω εγώ αυτό το πράγμα. Είναι εντελώς άστοχο αυτό που λες. Ο οποιοσδήποτε μάθει ότι έχει συσχετιστεί πόσο μάλλον πάει να κάνει παιδί και οικογένεια με έναν αδερφό/αδερφή παθαίνει σοκ . Δεδομένο αυτό. Δεν είναι κάτι που το προσπερνάει σε μια μέρα φαντάζομαι. Εστω κι αν κάποιος το δει εντελώς ψυχρά γιατί σχέση αδελφική σαφώς δεν υπάρχει παρά μόνο βιολογικη και κυρίως διότι από πίσω δεν κρύβεται ένας βιολογικός γονιός με πρόσωπο αλλά ένα ωάριο... πάμε παρακάτω από αυτό.

Η εγκυμοσύνη ενέχει κινδύνους.  Ειδικά όταν δεν το γνωρίζεις...Δηλαδή αν σου τύχει και δεν το ξέρεις σκάει μια αλληλουχία πραγμάτων να διαχειριστεί κάποιος από μια γενετική σχέση πρώτου βαθμού μέχρι κληρονομικες ασθένειες κτλ ενος παιδιού ισως μια διακοπή εγκυμοσύνης κτλ.. εντάξει δεν είναι όλα αυτά ε και σιγά τι εγινε...οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι ψυχρά εκτελεστικα όντα.... είναι εντελώς αστοχο να μιλάς για ηθική και θρησκεία όταν η σχέση αφορά αδερφια που δεν ξερανε ότι ήταν αδέρφια. Για το τι φέρνει μετά στο προσκήνιο μια τέτοια περίπτωση συζητάμε. Και κυρίως πως ένα παιδί προφυλάσσεται από αυτές τις πιθανότητες.

Παντως απο οσο ξερω να παντρευτει καποιος καποιον ετσι κ μετα τυχαια να κανει τεστ dna κ να εχει βρεθει συγγενεια απο δοτη ή δοτρια δεν γνωριζω να εχει συμβει... Να ψαξει καποιος ετσι συγγενη κ μετα να ερωτευθουν εχει γινει

Just now, anemoni1989 είπε:

Αν το έχει ήδη πει στο παιδί, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να το δημοσιοποιήσει... Ίσα ίσα, δείχνει πως είναι εντάξει με την απόφασή της και δεν αισθάνεται ντροπή κλπ...

Το παιδι είναι τεσσάρων ετών.δεν ειναι θέμα ντροπής φυσικα.

Το παιδι είναι τεσσάρων ετών.δεν ειναι θέμα ντροπής φυσικα.

Ενταξει κ υιοθεσιες βγαινουν στην τβ κ τα λενε απλα δεν το εχουμε ακομα συνιθισει σαν ιδεα 

Just now, ninaki80 είπε:

Παντως απο οσο ξερω να παντρευτει καποιος καποιον ετσι κ μετα τυχαια να κανει τεστ dna κ να εχει βρεθει συγγενεια απο δοτη ή δοτρια δεν γνωριζω να εχει συμβει... Να ψαξει καποιος ετσι συγγενη κ μετα να ερωτευθουν εχει γινει

Δεν έχει γίνει γιατί δεν έχουν φτάσει τα παιδια σε ηλικία γάμου ακόμα.Ασεψπου δεν το ξέρουμε κιολας.Δεν θα δημοσιευτεί.

Just now, ninaki80 είπε:

Ενταξει κ υιοθεσιες βγαινουν στην τβ κ τα λενε απλα δεν το εχουμε ακομα συνιθισει σαν ιδεα 

Θεωρείς σωστό να μην το μαθει το παιδι απο το γονιο και να το μάθει απο τρίτους?

Διαφημίσεις

Δεν έχει γίνει γιατί δεν έχουν φτάσει τα παιδια σε ηλικία γάμου ακόμα.Ασεψπου δεν το ξέρουμε κιολας.Δεν θα δημοσιευτεί.

Φανταζομαι απο δωρεα σπερματος θα εχουν φτασει... Θα ειχαν γινει μηνυσεις κατι θα ειχε ακουστει. .. Το μονο που εχει ακουστει ειναι οτι ψαχνονται κ βρισκονται επιτιδες αδερφια.

Άρα μικραίνει ο κίνδυνος.σημαντικο βήμα.μετρανε ομως με εμβρυομεταφορα η γεννημένα παιδια?

10 γεννημένα παιδιά...

Αλλά μια δοτρια που είχε δημιουργησει Χ παιδιά μεχρι τον 9/2020 τώρα έχει διακαιωμα να δημιουργήσει 10 επιπλέον παιδιά...

Εδω εχει βγει οτι μανα παντρευτηκε τον γιο της που συναντησε μετα απο χρονια κ ερωτευθηκαν τον ειχε δωσει για υιοθεσια τον εψαξε τον βρηκε κ τον παντεευτηκε αυτο δεν θα εβγαινε εστω κ ανωνυμα

Κορίτσια στο εξωτερικό είναι μόδα τα τεστάκια dna που ανέφερα παραπάνω... Και έτσι βρίσκονται μεταξύ τους...

Just now, athinais είπε:

Just now, ninaki80 είπε:

Εδω εχει βγει οτι μανα παντρευτηκε τον γιο της που συναντησε μετα απο χρονια κ ερωτευθηκαν τον ειχε δωσει για υιοθεσια τον εψαξε τον βρηκε κ τον παντεευτηκε αυτο δεν θα εβγαινε εστω κ ανωνυμα

Το θέμα είναι τι κάνουμε για να αποτρέψουμε τέτοιες καταστάσεις με την δωρεά... 

Just now, ninaki80 είπε:

Φανταζομαι απο δωρεα σπερματος θα εχουν φτασει... Θα ειχαν γινει μηνυσεις κατι θα ειχε ακουστει. .. Το μονο που εχει ακουστει ειναι οτι ψαχνονται κ βρισκονται επιτιδες αδερφια.

Γιατί να γίνουν μηνύσεις?νομιμο ειναι.Δεν είναι και λίγο να μαθαίνεις ότι έχεις αδερφια.ακομη και αυτο.

Just now, athinais είπε:

Κορίτσια στο εξωτερικό είναι μόδα τα τεστάκια dna που ανέφερα παραπάνω... Και έτσι βρίσκονται μεταξύ τους...

Αν είναι μόδα εκει θα έρθει κι εδώ.πως γίνονται αυτά τα τεστ!

Just now, ninaki80 είπε:

Οιδίποδας.

Διαφημίσεις

Just now, athinais είπε:

Νομιζω οτι το θεμα ειναι πως το δουλευεις με το παιδι αν θες να το πεις.. Αν του δημιουργησεις την προσδοκια οτι ειναι μια συγγενεια νομιζω θα το ψαξει.. Αν του δημιουργησεις ενα πλαισιο πιο επιστημονικο ισως το δει απροσωπα δεν ξερω μπορει κ να σου λεω βλακειες αλλα εγω ετσι το βλεπω .. Βεβαια θα μιλησεις κ με ψυχολογο 

• Μου αρέσει 1

Just now, athinais είπε:

10 γεννημένα παιδιά...

Αλλά μια δοτρια που είχε δημιουργησει Χ παιδιά μεχρι τον 9/2020 τώρα έχει διακαιωμα να δημιουργήσει 10 επιπλέον παιδιά...

Ναι.λαι μέχρι να γεννηθούν τα αλλα παιδια αυτη συνεχίζει να δίνει? 

Just now, ninaki80 είπε:

Νομιζω οτι το θεμα ειναι πως το δουλευεις με το παιδι αν θες να το πεις.. Αν του δημιουργησεις την προσδοκια οτι ειναι μια συγγενεια νομιζω θα το ψαξει.. Αν του δημιουργησεις ενα πλαισιο πιο επιστημονικο ισως το δει απροσωπα δεν ξερω μπορει κ να σου λεω βλακειες αλλα εγω ετσι το βλεπω .. Βεβαια θα μιλησεις κ με ψυχολογο 

Δεν μιλάμε για ψυχολογία αλλα για βιολογια.

Γιατί να γίνουν μηνύσεις?νομιμο ειναι.Δεν είναι και λίγο να μαθαίνεις ότι έχεις αδερφια.ακομη και αυτο.

Αν είναι μόδα εκει θα έρθει κι εδώ.πως γίνονται αυτά τα τεστ!

Οιδίποδας.

Μηνυσεις γιατι δεν υπηρχε μια διασφαλιση ισως οτι υπαρχει ενα ασφαλες οριο δωρεας ή διασφαλισης ωστε να γινονται δωρεες μονο απο ξενες χωρες ωστε να αλλαξει το πλαισιο της δωρεας γενικοτερα

Just now, ninaki80 είπε:

Μηνυσεις γιατι δεν υπηρχε μια διασφαλιση ισως οτι υπαρχει ενα ασφαλες οριο δωρεας ή διασφαλισης ωστε να γινονται δωρεες μονο απο ξενες χωρες ωστε να αλλαξει το πλαισιο της δωρεας γενικοτερα

Διαφωνώ καθετα.τα κέντρα ξερουν πολύ καλά τι κάνουν.ακολουθουν το νομο κ σε εχουν δεμενο χειροποδαρα.

Διαφωνώ καθετα.τα κέντρα ξερουν πολύ καλά τι κάνουν.ακολουθουν το νομο κ σε εχουν δεμενο χειροποδαρα.

Ναι βρε παιδι μου αλλα οπως αλλαζουν πολλα κακως κειμενα με το χρονο λογο ανθρωπων που επεσαν θυματα νομιμων διαδικασιων κατα τα αλλα ετσι μπορει να αλλαξει κ κατι πανω σε αυτο αν υπηρχαν εκατονταδες ζευγαρια που την πατησαν ετσι ...

Just now, ninaki80 είπε:

Ναι βρε παιδι μου αλλα οπως αλλαζουν πολλα κακως κειμενα με το χρονο λογο ανθρωπων που επεσαν θυματα νομιμων διαδικασιων κατα τα αλλα ετσι μπορει να αλλαξει κ κατι πανω σε αυτο αν υπηρχαν εκατονταδες ζευγαρια που την πατησαν ετσι ...

Ουτε βγαινουν στη φόρα αυτα ουτε ξερουμε τι έχει γίνει στις άλλες χωρες

4 hours ago, ninaki80 said:

Βρε παιδια πως γινετε θα κανεις τεστ dna σε καθε ανθρωπο πριν πας μαζι του. Ετσι κ αλλιως κ εμεις μπορει να εχουμε παει με μακρινο συγγενη μας κ να μην το ξερουμε . Κ πως θα αποκαλειφθει η συγγενεια αν δεν σε εχει απασχολησει αυτο το θεμα ποτε δηλαδη αν υπαρχει μια μεσογειακη αναιμια ψαχνεις να δεις αν ειστε μακρινοι συγγενεις,?

Τι σχέση έχει ο μακρινός συγγενής (που είναι και νόμιμη σχέση και ο γάμος ακόμα νόμιμος είναι) με αδέρφια από πατέρα ή μάνα? 

7 hours ago, ninaki80 said:

εγω παντως το βλεπω πιο επιστημονικα το θεμα ... γεννετικα παρομοιοι ανθρωποι υπαρχουν παρα πολλοι .. αν ρωτησεις γεννετιστη ποσο παρομοιοι μπορει να ειναι δυο ανθρωποι χωρις να ειναι συγγενεις θα σου εξηγησει.. 

αδερφια λεγονται ανθρωποι που εχουν ερθει στην ζωη απο μια σχεση μια επαφη ανθρωπων . οποτε η δωρεα γεννετικου υλικου δεν ειναι κατι που θα σου φερει αδερφια στο φως μετα απο χρονια.. 

ακομα κ επαφες να εχουν τετοια γεννετικα παρομοια ατομα δεν ειναι κατι το συγγενικο... ασε που η πιθανοτητα ειναι παρα πολυ μικρη εως ελαχιστη. 

εγω ετσι το βλεπω οποτε αν το ελεγα θα προσπαθουσα να εξηγησω επιστημονικα το ολο θεμα σε ενα ωριμο παιδι ωστε να καταλαβει κ να μην βαζει με το μυαλο του αδερφια κ συγγενεις.

Καθόλου μικρες δεν είναι οι πιθανότητες. Οκ τα ωαρια είναι συγκεκριμένα αλλά το σπέρμα ειναι απεριόριστο. Πού ξέρεις αν κάποιος τύπος δίνει συνεχεια σπέρμα σε χώρες ανά τον κόσμο έτσι για τη φάση? Εκεί είναι πολύ μεγάλες οι πιθανότητες. Βασικά στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία είχα συμφοιτητη που το έκανε και το έκανε και στην Γαλλία όταν πήγε ερασμους και το έκανε και στην Ελλάδα που ήρθε ένα τρίμηνο ένα καλοκαίρι. Ποιος ξέρει πού αλλού από τότε... 

3 hours ago, ninaki80 said:

Γιαυτο σου λεω ακομα κ να γινει κ δεν το ξερει κανεις κ δεν το σκεφτετε δεν υπαρχει κατι το κακο σε αυτο..γιαυτο σου λεω οτι οποιος το παρει αποφαση μπορει να το δει οτι ακομα κ να γινει κατι δεν ειναι συγγενεια. 

Οι σκεψεις οτι ειναι κατι κακο ξεκιναει απο τις σχεσεις κυριως των γονιων.. Κ εσυ μπορει να εχεις συναντησει εναν τριτοξαδερφο κ να μην το ξερεις κ τι εγινε,? 

Μα τι λες τώρα. Τι σχέση έχει  ο τριτοξαδερφος με τον αδερφό. Στην πρώτη περίπτωση είναι νόμιμος ακόμα και ο γαμος στην δεύτερη η σχέση λέγεται αιμομιξια και είναι παράνομη και ειδεχθης από καταβολής του κόσμου. Γιατί, πέραν όλων των άλλων, τα παιδιά που θα προκύψουν θα έχουνε πιθανότατα σοβαρό πρόβλημα 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 49 λεπτά , ninaki80 είπε:

Μα κι ένας ξάδερφος που εχεις να τον δεις από παιδί, ή και  που ποτέ δεν τον έχεις γνωρίσει, συγγενής  σου είναι... Άσε που ειδικά για ένα παιδί που θα βρίσκεται στην εφηβεία θα πρέπει να είναι πολύ challenging μια τέτοια ανακάλυψη...  Γι'αυτό αναρωτιέμαι πώς το έχουν αντιμετωπίσει οι γονείς... 

πρίν από 48 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.λαι μέχρι να γεννηθούν τα αλλα παιδια αυτη συνεχίζει να δίνει? 

Τι εννοείς? Ρωτάς για το διάστημα της εγκυμοσύνης του δέκατου ?? Αν δηλαδή σε εκείνο το διάστημα μπορεί να συνεχίσει να δίνει η δότρια  ωάρια? 

Αυτό δεν το γνωρίζω... Είναι θέμα ερμηνείας του νόμου... Θα προκύψει βέβαια στην πορεία η ανάγκη να διευκρινιστεί αυτό που λες...

πρίν από 45 λεπτά , ninaki80 είπε:

Μήνυση στην Ελλάδα δεν μπορεί να σταθεί για τις δωρεές που έγιναν το διάστημα πριν την λειτουργία του μητρώου.

Ήταν υποχρέωση του κράτους να φτιάξει την πλατφόρμα και υποχρέωση των κέντρων, εφόσον την φτιάξει να μπαίνουν και να την ενημερώνουν...

Αφού δεν υπήρχε μέχρι τον 9/2020 τα κέντρα δεν υποχρεούνται σε κάποια άλλη καταμέτρηση.... Και μήνυση να γίνει, θα καταπέσει... Ίσως κάποια κεντρα να έκαναν καταμέτρηση με δική τους πρωτοβουλία... Και πάλι όμως ποιος αποκλείει το ενδεχόμενο καποιες δότριες να συνεργάζονται με 2-3 κέντρα ταυτόχρονα? Εμένα μου φαίνεται πολυ πιθανό...

On 15/1/2021 at 12:30 ΜΜ, athinais είπε:

Καλημέρα σε όλες και χρόνια πολλά!

Σκέφτηκα να ανοιξω το θεμα εδω μηπως και μπορέσω να βρω κάποιους/ες που θα ήθελαν να μοιραστούν εμπειρίες απο τα παιδιά τους που τα έχουν αποκτήσει μέσω δωρεάς ωαρίων/σπέρματος.

Είμαι στα 44, έχω στο ενεργητικό μου πάμπολλες εξωσωματικές και οι γιατροί πια δεν μας αφήνουν άλλα περιθώρια από το να πάμε σε δωρεά...

Θα ήθελα να σας ρωτησω, αν τώρα, έχοντας τα παιδιά σας στην εφηβεία, θα το προτείνατε σε κάποιο ζευγάρι να προχωρήσει στην λύση της δωρεάς...

σας δυσκόλεψε κάτι?

εχετε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα που να σχετίζεται με την δωρεά?

έχετε αποκαλύψει στο παιδί οτι προέρχεται την δωρεά?

αν ναι, πως? πότε? και το σημαντικότερο, πως αντέδρασε?

Η ιδέα της δωρεάς δεν με βρίσκει αντίθετη, δεν εχω ανησυχίες αν θα αγαπήσω το παιδί, ξέρω οτι θα το αγαπήσω πιο πολύ κι απο την ζωή μου!

Ανησυχώ ομως για το πως θα αντιδράσει όταν συνειδητοποιήσει οτι δεν συνδέεται γενετικά μαζί μου... πως θα το διαχειριστεί...  μήπως απομονωθεί... μήπως νιώσει μια ματαίωση... μήπως, μήπως, μήπως... Είναι και αυτά τα τεστάκια στο ιντερνετ που μπορεί να κάνει το παιδί και να βρει ετεροθαλή αδέρφια...

Υπαρχει κάποιος/κάποια που θέλει να μοιραστεί τις σκέψεις / εμπειρίες του/της?

Αν δεν θέλετε δημόσια, μπορείτε να μου στείλετε p.m.

Ευχαριστώ...

θα περιμένω...

Χωρίς να με έχει απασχολήσει το θέμα, πρεπει να το πεις αυτο στο παιδι κάποια  στιγμή? Είναι απαραίτητο δηλαδή? Οι ψυχολόγοι τι λένε? 

Αφήστε που δεν είμαι βέβαιη ότι το μητρώο βρίσκεται σε πλήρη λειτουργία ακόμα...

Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά κάποια επίσημη ανακοίνωση της ανεξάρτητης αρχής υποβοηθούμενης αναπαραγωγής που το χειρίζεται που να λέει ότι το μητρώο τιθεται σε λειτουργία την τάδε του μηνός και ότι από εκεί κι έπειτα καθίσταται υποχρέωτικη η ενημέρωση του από τα κέντρα... Πιθανόν να βρίσκονται ακόμη στο στάδιο προετοιμασίας της διασύνδεσης των κέντρων με το σύστημα...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα