Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλημα με τον πατέρα μου


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Nα σου πω την αλήθεια, σαν γονιός μεν δε θα το έθετα έτσι αλλά για παράδειγμα η μία θεία μου γηροκόμησε τους γονείς της, ειδικά τον παππού που έζησε αρκετά χρόνια σε πολύ κακή κατάσταση τον είχε σπίτι της, τον έπλενε, τον τάιζε, τον έπαρνε μαζί με την οικογένειά της μέχρι και διακοπές. Ε σε αυτή την περίπτωση, θα ήταν πολύ γαϊδουρινό να μην γραψει το πατρικό σε εκείνη, δε θα ήταν; Τα ίδια τα αδέρφια της το ζήτησαν. 

Λογικοτατο είναι και δίκαιο κατεμε. Αλλά είναι άσχετο με την δική μου περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Νινακι, έχω απλά την αίσθηση ότι είτε δεν έχεις καταλάβει από την αρχή τι έχω γράψει, είτε έχεις κολλήσει σε μια άποψη η οποία είναι άκυρη και δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα. Δεν διαολοστειλα εγώ κανέναν. Με έδιωξαν μαζί με το παιδί μου, αφού πρώτα με στόλισαν και με προσέβαλαν.

Να σε ρωτήσω κάτι όμως: οκ άρχισε να σε προσβάλλει. εσυ τι έκανες; μήπως άνοιξες κ εσυ το στόμα σου κ είπες πράγματα που δεν έπρεπε; γιατί ειναο άλλο να πεις ότι ο πατέρας σ έβριζε κ εσυ ειχες ζαρώσει σε μια γωνία κ μετά σε πέταξε έξω, άλλο να άρχισε εκείνος κάτι, να απάντησες εσυ (που όπως αυτό παινεύεσαι, δεν ανέχεσαι τίποτα), κ μετά η κουβέντα να εκτροχιάστηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Αυτό που λες είναι κάτι που γινόταν στο παρελθόν πχ και το θεωρώ (αν και δεν συμφωνώ) πιο ειλικρινές και "σταρατο" σαν συμπεριφορά. Όταν στα 20 σου ο γονιός σου σου γράφει ένα σπίτι/αυτοκίνητο/βαρκα κλπ δεν θεωρώ πως μπορεί να έχει αξιώσεις στο μέλλον. Ναι, δεν ήταν υποχρεωμένος να το κάνει, προφανώς, αλλά δεν θεωρώ και λογικό αυτό που διάβασα εδώ, ότι πχ μπορεί να αξιώσει κάποια ανταλλάγματα. Σίγουρα μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, αλλά αυτομάτως δε μπορούμε να το θεωρούμε και λογικό. Εγω δηλαδη θα έπρεπε τώρα, με βάση κάποιων τα λεγόμενα, ειτε να πληρώνω τους φόρους κλπ για ένα σπίτι που ούτε ζήτησα, ούτε επέλεξα κλπ, χωρίς να το εκμεταλλευτώ οικονομικα, είτε με το ζόρι να καταθέτω το νοίκι ή ένα ποσοστό αυτού στους γονείς μου, για να ξεπληρώσω το ποσοστό που μου αναλογεί σε ένα δάνειο το οποίο δεν επέλεξα εγώ να πάρουν και για το οποίο δεν έχει τεθεί ποτέ θέμα αποπληρωμής... Σωστά κατάλαβα?

(Δεν ειρωνευομαι κανέναν, απλά προσπαθω να καταλάβω τι εννοείτε επί της ουσίας)

 

Δε θεωρώ τίμιο να αξιώσει εκ των υστέρων ανταλλάγματα, ειδικά όταν με δικά σου έξοδα π.χ. τελειώσεις το σπίτι......απλώς δεν το θεωρώ και παράλογο.

 

Για μένα ναι, αν ήθελες πραγματικά να μιλάς από πλήρη ανεξαρτησία, θα έπρεπε, αφού ξεκαθαρίσεις την κατάσταση συζητώντας μαζί τους, στην πορεία, αν όχι να επιστρέψεις το αντίτιμο του σπιτιού, τουλάχιστον να αναλάβεις το δάνειο που εντέλει το δικό σου σπίτι πληρώνει. Δηλαδή αν δεν το είχες δε θα πλήρωνες ενοίκιο; 

 

Δε λέω οτι εισαι λάθος γενικά, απλώς θεωρώ οτι ειναι το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις για να τους κόψεις, πλέον, κάθε δικαίωμα να ζητάνε ανταλλάγματα για το οτιδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν εισπράττεις νοίκι και ο πατέρας σου πληρώνει το δάνειο, ομολογώ ότι μου φαίνεται ακόμη πιο εξωφρενικό από το να σε χαρτζηλικώνει.

Προσπαθώ να σκεφτώ κάτι ανάλογο, και πραγματικά δνε μπορώ. Σου πληρώνουν το δάνειο και εσύ εισπράττεις νοίκι; Καλά καταλαβαίνω;;;;

Μου πληρώνουν δάνειο? Για να ΜΟΥ πληρώσουν δάνειο, θα πρέπει το δάνειο να το έχω πάρει εγώ. Οπότε, όχι, δεν ΜΟΥ πληρώνουν κανένα δανειο

Just now, Έσπερος είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι όμως: οκ άρχισε να σε προσβάλλει. εσυ τι έκανες; μήπως άνοιξες κ εσυ το στόμα σου κ είπες πράγματα που δεν έπρεπε; γιατί ειναο άλλο να πεις ότι ο πατέρας σ έβριζε κ εσυ ειχες ζαρώσει σε μια γωνία κ μετά σε πέταξε έξω, άλλο να άρχισε εκείνος κάτι, να απάντησες εσυ (που όπως αυτό παινεύεσαι, δεν ανέχεσαι τίποτα), κ μετά η κουβέντα να εκτροχιάστηκε. 

Αν διαβάσεις τα σχόλια, γράφω πως επί 3 μέρες έλεγε και δεν απανταγα και έκανα πως δεν άκουγα. Την 3η έσπασαν τα νεύρα μου και απάντησα. Προφανώς αυτός εξοργίστηκε και η κουβέντα εκτροχιάστηκε με τελικό αποτέλεσμα να μου ζητήσει εγώ και το παιδί μου να φύγουμε από το σπίτι του

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μου πληρώνουν δάνειο? Για να ΜΟΥ πληρώσουν δάνειο, θα πρέπει το δάνειο να το έχω πάρει εγώ. Οπότε, όχι, δεν ΜΟΥ πληρώνουν κανένα δανειο

συγγνώμη αλλά βλέπω μια λογική «τα δικά μας δικά μας κ τα δικά σας δικά μας». το σπίτι ου σου έδωσαν χωρίς να σε ρωτήσουν είναι δικό σου αλλά το δάνειο για αυτό το σπίτι είναι δικό τους γιατί δεν το πήρες εσυ κ δεν σε ρώτησαν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@anemoni1989 δεν είσαι 15 ετών φαντάζομαι, να βροντάς την πόρτα και να λες "δε σας χρειάζομαι" αλλά μετά να απαιτείς νέο κινητό και αθλητικά παπούτσια. Αν θες να μην ανέχεσαι τον πατέρα σου, δίνεις πίσω το σπίτι ή έστω το νοίκι και ξεκόβεις καθαρά. Όταν λέω δεν έχω σχέσεις με τον πατέρα μου, εννοώ δεν έχω σχέσεις με τον πατέρα μου. Δεν εννοώ αυτός πληρώνει δάνειο, εγώ εισπράττω νοίκι! Τα λες σοβαρά και δεν τρολάρεις; Και ο άντρας σου, ούτε αυτός ντρέπεται με τέτοιο διακανονισμό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Μου πληρώνουν δάνειο? Για να ΜΟΥ πληρώσουν δάνειο, θα πρέπει το δάνειο να το έχω πάρει εγώ. Οπότε, όχι, δεν ΜΟΥ πληρώνουν κανένα δανειο

Αν διαβάσεις τα σχόλια, γράφω πως επί 3 μέρες έλεγε και δεν απανταγα και έκανα πως δεν άκουγα. Την 3η έσπασαν τα νεύρα μου και απάντησα. Προφανώς αυτός εξοργίστηκε και η κουβέντα εκτροχιάστηκε με τελικό αποτέλεσμα να μου ζητήσει εγώ και το παιδί μου να φύγουμε από το σπίτι του

 

Πληρώνουν δάνειο για το σπίτι ΣΟΥ. Αυτό δε συμβαίνει;   Τι εννοείς; Κάτσε γιατί αρχικά συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου, αλλά το δάνειο πάει μαζί με το σπίτι.....δηλαδή δέχτηκες να πάρεις το ένα χωρίς το άλλο; Αν μιλάμε για στεγαστικό, κατ'αρχήν, λογικά έχει υποθήκη το σπίτι, συνεπώς και επίσημα μάλλον στο δικό σου όνομα είναι το δάνειο με τη μεταβίβαση....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Υποχρέωση ανέφερε στο να της κρατάει το παθδι σε άλλο θέμα. Γενικα αυτό που προσπαθώ εγω να εξηγήσω είναι ότι η ιδθα τα βλέπει από μια στενόμυαλη οπτική κ έχει βάλει τον εαυτό της στη θέση του αδικημένου χωρίς να βλέπει την άλλη πλευρά. Κ μάλλον το ίδιο κάνει κ στους καβγάδες κ καταλήγουν στα άκρα. αν κάνει λίγο αυτοκριτική κ δει τα δικά της λαθη θα τα βάλει σε μια σειρά κ θα το χειριστεί καλύτερα. 

Καταλαβαίνω τι εννοείς , όμως δεν  έχει καμία σχέση το ένα θέμα με το άλλο. Και εγώ υποστηρίζω πως κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να μας κρατάει το παιδί, αλίμονο, αντίθετη άποψη έχω από την ίδια όμως στο παρόν θέμα θεωρώ πως έχει δίκιο να νιώθει τέτοια απογοήτευση από τον μπαμπά της. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ένιωθα αν ο μπαμπάς μου με έδιωχνε από το σπίτι (όσο και τον είχε θυμώσει η στάση μου), θυμάμαι όμως που ο μπαμπάς της μαμάς μου μας έδιωξε από το δικό του σπίτι και είναι κάτι το οποίο πλήγωσε την μαμά μου ανεπανόρθωτα, και θύμωσε εμένα με αποτέλεσμα να μην θέλω να τον ξαναδώ μπροστά μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Δε θεωρώ τίμιο να αξιώσει εκ των υστέρων ανταλλάγματα, ειδικά όταν με δικά σου έξοδα π.χ. τελειώσεις το σπίτι......απλώς δεν το θεωρώ και παράλογο.

 

Για μένα ναι, αν ήθελες πραγματικά να μιλάς από πλήρη ανεξαρτησία, θα έπρεπε, αφού ξεκαθαρίσεις την κατάσταση συζητώντας μαζί τους, στην πορεία, αν όχι να επιστρέψεις το αντίτιμο του σπιτιού, τουλάχιστον να αναλάβεις το δάνειο που εντέλει το δικό σου σπίτι πληρώνει. Δηλαδή αν δεν το είχες δε θα πλήρωνες ενοίκιο; 

 

Δε λέω οτι εισαι λάθος γενικά, απλώς θεωρώ οτι ειναι το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις για να τους κόψεις, πλέον, κάθε δικαίωμα να ζητάνε ανταλλάγματα για το οτιδήποτε...

Αν και δε νομίζω ότι αφορά τη συζήτηση, έχω ήδη προτεινει να πληρώσω μέρος του δανείου σαν βοήθεια και το αρνήθηκαν. Από κει και πέρα, θεωρώ πως είναι άτοπη η συγκεκριμένη συζητηση, μιας και θεωρώ παράλογο για κάτι που επέλεξα εγώ πχ να βρεθεί αργότερα εκτεθειμένο και υποχρεωμένο το παιδί μου. Δηλαδή, τις επιλογές κάποιων, θα τις ξεπληρώσουν άλλοι που δεν είχαν δικαίωμα επιλογής, απλά και μόνο επειδή μελλοντικά απολαμβάνουν κάποια προνόμια??? Ειλικρινά αδυνατω να καταλάβω αυτή τη λογική

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Αν και δε νομίζω ότι αφορά τη συζήτηση, έχω ήδη προτεινει να πληρώσω μέρος του δανείου σαν βοήθεια και το αρνήθηκαν. Από κει και πέρα, θεωρώ πως είναι άτοπη η συγκεκριμένη συζητηση, μιας και θεωρώ παράλογο για κάτι που επέλεξα εγώ πχ να βρεθεί αργότερα εκτεθειμένο και υποχρεωμένο το παιδί μου. Δηλαδή, τις επιλογές κάποιων, θα τις ξεπληρώσουν άλλοι που δεν είχαν δικαίωμα επιλογής, απλά και μόνο επειδή μελλοντικά απολαμβάνουν κάποια προνόμια??? Ειλικρινά αδυνατω να καταλάβω αυτή τη λογική

 

Το σπίτι σου το μεταβίβασαν πριν ή μετά τα 18 ; Έχει τεράστια διαφορά.....

 

Κι επίσης γιατί μπήκες στη διαδικασία να το τελειώσεις εφ'όσον ήξερες, μάλλον που πάει το πράγμα.....αδυνατώ να πιστέψω οτι ένας άνθρωπος στα 20 ή τα 25 δε γνωρίζει αρκετά τους γονείς του για να μπορεί να καταλάβει αν μια δωρεά γίνεται από αγνή πρόθεση για βοήθεια, ή αν περιμένουν, μελλοντικά, κάτι από σένα....

 

Το οτι αρνήθηκαν δε μου κάνει εντύπωση, διότι αν γίνει αυτό, τότε τους ψιλοκλείνεις το στόμα.....αλλά μεταξύ μας, για να καταθέσεις ένα ποσό σε ενα λογαριασμό δε χρειάζεται η έγκριση του δικαιούχου. Δώστο εσύ κι ας σου το στείλουν πίσω....Και αν το δάνειο είναι στο δικό σου όνομα, μπορείς απλά να το αναλάβεις χωρίς να τους ρωτήσεις καν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Αν και δε νομίζω ότι αφορά τη συζήτηση, έχω ήδη προτεινει να πληρώσω μέρος του δανείου σαν βοήθεια και το αρνήθηκαν. Από κει και πέρα, θεωρώ πως είναι άτοπη η συγκεκριμένη συζητηση, μιας και θεωρώ παράλογο για κάτι που επέλεξα εγώ πχ να βρεθεί αργότερα εκτεθειμένο και υποχρεωμένο το παιδί μου. Δηλαδή, τις επιλογές κάποιων, θα τις ξεπληρώσουν άλλοι που δεν είχαν δικαίωμα επιλογής, απλά και μόνο επειδή μελλοντικά απολαμβάνουν κάποια προνόμια??? Ειλικρινά αδυνατω να καταλάβω αυτή τη λογική

 

 

Mε βρίζει ο πατέρας μου και με απειλεί, μπορώ να απαντήσω "άντε να χαθείς που θα σε ανέχομαι μια ζωή" και κόβω σχέσεις (αληθινή ιστορία). Εκεί τελειώνει. Δεν υπάρχει πια σχέση. Δεν θα τον φροντίσω αν πάθει κάτι, δε θα μου δώσει τίποτα, και θα αξιοποιήσει και τα χρήματά του όπως θεωρεί σωστό για να εξασφαλίσει τα γεράματά του σαν να μην είχε κόρη (και τον ρόλο ανέλαβε μία μακρινή ξαδέρφη, με γεια της με χαρά της)

Εσύ αυτό που θέλεις δεν καταλαβαίνω τι είναι. Προφανώς όχι να διακόψετε σχέσεις. Γιατί υπάρχει οικονομική εξάρτηση. Άρα τι μας ρωτάς; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Καταλαβαίνω τι εννοείς , όμως δεν  έχει καμία σχέση το ένα θέμα με το άλλο. Και εγώ υποστηρίζω πως κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να μας κρατάει το παιδί, αλίμονο, αντίθετη άποψη έχω από την ίδια όμως στο παρόν θέμα θεωρώ πως έχει δίκιο να νιώθει τέτοια απογοήτευση από τον μπαμπά της. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ένιωθα αν ο μπαμπάς μου με έδιωχνε από το σπίτι (όσο και τον είχε θυμώσει η στάση μου), θυμάμαι όμως που ο μπαμπάς της μαμάς μου μας έδιωξε από το δικό του σπίτι και είναι κάτι το οποίο πλήγωσε την μαμά μου ανεπανόρθωτα, και θύμωσε εμένα με αποτέλεσμα να μην θέλω να τον ξαναδώ μπροστά μου.

Άλλο τελείως λέμε. Η ανεμώνη σε αυτό κ σε άλλο θέμα φωνάζει για το ποσα πράγματα έχει κάνει μόνο της με τον άντρα της, αφήνοντας μια αίσθηση ότο θεωρεί ότι ως πλήρως αυτόνομη κ αυτοδημιούργητη έχει έναν λόγο παραπάνω να μην ανέχεται τίποτα. τελικά όμως διαπιστώνουμε ότι μια χαρά την έχουν βοηθήσει, κ μάλλον έχει μια λαθος ερμηνεία της πραγματικότητας, που μάλλον δυσχεραίνει τις σχέσεις της με τους γύρω. γιατί αν στον καβγά πετάς ένα «μη μου μιλάς  έτσι εμένα που είμαι τόσο δυναμική κ ανεξάρτητη» στον γονέα που σου έχει δώσει σπίτι για να μείνεις, δεν είναι παράλογο να έρθει κ μια ακραία αντίδραση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

αδυνατώ να πιστέψω οτι ένας άνθρωπος στα 20 ή τα 25 δε γνωρίζει αρκετά τους γονείς του για να μπορεί να καταλάβει αν μια δωρεά γίνεται από αγνή πρόθεση για βοήθεια, ή αν περιμένουν, μελλοντικά, κάτι από σένα....

Και όμως συμβαίνει, γιατί  τις περισσότερες φορές ένα παιδί θέλει να πιστεύει πως ο γονέας δεν θα ζητήσει αντάλλαγμα για κάτι που προσφέρει.

Εμένα αυτό το ''θυσία για το παίδί μου'' αλλά θα κάνει αυτό που εγώ θέλω πολύ μου κλοτσάει .

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Το σπίτι σου το μεταβίβασαν πριν ή μετά τα 18 ; Έχει τεράστια διαφορά.....

 

Κι επίσης γιατί μπήκες στη διαδικασία να το τελειώσεις εφ'όσον ήξερες, μάλλον που πάει το πράγμα.....αδυνατώ να πιστέψω οτι ένας άνθρωπος στα 20 ή τα 25 δε γνωρίζει αρκετά τους γονείς του για να μπορεί να καταλάβει αν μια δωρεά γίνεται από αγνή πρόθεση για βοήθεια, ή αν περιμένουν, μελλοντικά, κάτι από σένα....

 

Το οτι αρνήθηκαν δε μου κάνει εντύπωση, διότι αν γίνει αυτό, τότε τους ψιλοκλείνεις το στόμα.....αλλά μεταξύ μας, για να καταθέσεις ένα ποσό σε ενα λογαριασμό δε χρειάζεται η έγκριση του δικαιούχου. Δώστο εσύ κι ας σου το στείλουν πίσω....

Στα 20 και ενώ ήμουν φοιτήτρια. Τι διαφορά έχει?

Εγώ πάντως θεωρώ πολύ ακραίο αυτό που προτείνεις. Σαν άνθρωπος και σαν γονιός θα προσβληθω αν το παιδί μου έρθει και μου δώσει λεφτά για την αποπληρωμή κάποιας δικιάς μου υποχρέωσης. Εκτός κι αν ζητήσω εγώ βοήθεια, επειδή δυσκολεύομαι

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Mε βρίζει ο πατέρας μου και με απειλεί, μπορώ να απαντήσω "άντε να χαθείς που θα σε ανέχομαι μια ζωή" και κόβω σχέσεις (αληθινή ιστορία). Εκεί τελειώνει. Δεν υπάρχει πια σχέση. Δεν θα τον φροντίσω αν πάθει κάτι, δε θα μου δώσει τίποτα, και θα αξιοποιήσει και τα χρήματά του όπως θεωρεί σωστό για να εξασφαλίσει τα γεράματά του σαν να μην είχε κόρη (και τον ρόλο ανέλαβε μία μακρινή ξαδέρφη, με γεια της με χαρά της)

Εσύ αυτό που θέλεις δεν καταλαβαίνω τι είναι. Προφανώς όχι να διακόψετε σχέσεις. Γιατί υπάρχει οικονομική εξάρτηση. Άρα τι μας ρωτάς; 

Από πού προκύπτει η οικονομική εξάρτηση??? Μου εξηγείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανεμωνη τι ακριβως θα ηθελες απο την οικογενεια σου?  Ν α μην σου ειχαν χτισει αλλα να σου εδιναν τα χρηματα στο χερι ισως?  Μιλησε μας για τις επομενες κινησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Melia13 είπε:

Ανεμωνη τι ακριβως θα ηθελες απο την οικογενεια σου?  Ν α μην σου ειχαν χτισει αλλα να σου εδιναν τα χρηματα στο χερι ισως?  Μιλησε μας για τις επομενες κινησεις σου

Θα ήθελα να μην μου συμπεριφέρονταν έτσι. Δεν με ενδιαφέρει τι θα έκαναν αλλιώς ή γιατί μου έδωσαν ότι μου έδωσα. Θα προτιμούσα απλά να τα είχαν "φαει" και να ήταν ευτυχισμένοι και πλήρεις (αν όντως ο πατέρας μου θεωρεί πως ίσως στερήθηκε πράγματα για να προσφέρει στα παιδιά του κάτι επιπλέον) και σε εμένα να προσέφερε μόνο τη δυνατότητα να σπουδάσω χωρίς να χρειάζεται να δουλεύω παράλληλα (αυτό το θεωρώ βασική υποχρέωση ενός γονέα).

Δεν έχω πλάνο για το μέλλον. Προς το παρόν, προσπαθω να ηρεμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Άλλο τελείως λέμε. Η ανεμώνη σε αυτό κ σε άλλο θέμα φωνάζει για το ποσα πράγματα έχει κάνει μόνο της με τον άντρα της, αφήνοντας μια αίσθηση ότο θεωρεί ότι ως πλήρως αυτόνομη κ αυτοδημιούργητη έχει έναν λόγο παραπάνω να μην ανέχεται τίποτα. τελικά όμως διαπιστώνουμε ότι μια χαρά την έχουν βοηθήσει, κ μάλλον έχει μια λαθος ερμηνεία της πραγματικότητας, που μάλλον δυσχεραίνει τις σχέσεις της με τους γύρω. γιατί αν στον καβγά πετάς ένα «μη μου μιλάς  έτσι εμένα που είμαι τόσο δυναμική κ ανεξάρτητη» στον γονέα που σου έχει δώσει σπίτι για να μείνεις, δεν είναι παράλογο να έρθει κ μια ακραία αντίδραση. 

Συμφωνώ φυσικά δεν γίνεται να καταφέρνει ότι καταφέρνει με την βοήθεια άλλων και να μηδενίζει την προσφορά τους, όμως από ότι έχω καταλάβει δεν είναι αυτή η αιτία που την έφερε σε ρήξη με τον μπαμπά της, τουλάχιστον εγώ κατάλαβα πως  της μίλησε επιθετικά, την προσέβαλε την υποτίμησε και τέλος εκείνη δεν άντεξε αυτή την στάση και έγινε το ''κακό''. Δεν νομίζω πως πήγε με τον αέρα ''δεν σας έχω ανάγκη τραγούδατε εσείς'', ο πατέρας ήταν εκείνος που προκάλεσε όλο αυτό.  Γενικά επειδή έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση με τους γονείς της μαμάς μου (ότι χειρότερο έχω συναντήσει σε ανθρώπους) δεν το βλέπω μάλλον αντικειμενικά. ότι και αν του είπε είναι το παιδί του, μπορούσε να το διαχειριστεί αλλιώς και όχι να το διώξει. Για μένα το να διώξει ένας γονιός το παιδί του είναι ότι μα ότι χειρότερο μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν νομίζω πως πήγε με τον αέρα ''δεν σας έχω ανάγκη τραγούδατε εσείς'',

Δεν ξέρω αν πήγε με αυτόν τον αέρα, απλώς μου έχει κάνει εντύπωση γιατί το τονίζει σε πολλές αναρτήσεις σαβ θεμελιώδες χαρακτηριστικό της προσωπικότητας της ενώ φαίνεται ότι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Κοίτα που στο τέλος θα με θεωρώ και τυχερή που δεν μου αγόρασαν σπίτι οι δικοί μου !!!

 

Εγώ έχω καταλήξει πάντως και είναι αυτό που βλέπω περισσότερο γύρω μου...οι μισοί έχουν ανάλογες γκρίνιες, αν όχι τις άρρωστες καταστάσεις που περιγράφονται εδώ...χίλιες φορές στο νοίκι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Νινακι, έχω απλά την αίσθηση ότι είτε δεν έχεις καταλάβει από την αρχή τι έχω γράψει, είτε έχεις κολλήσει σε μια άποψη η οποία είναι άκυρη και δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα. Δεν διαολοστειλα εγώ κανέναν. Με έδιωξαν μαζί με το παιδί μου, αφού πρώτα με στόλισαν και με προσέβαλαν.

κατι θα ειπες βρε ανεμωνη κατι θα απαντησες.... δεν πηγες στο σπιτι κ σε διωξαν επειδη εφυγες για επαρχια... εκτος αν εκει που του ελεγες μπαμπα μου εγω σε αγαπαω κ ας με προσβαλεις σε εδιωξε απτο σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Στα 20 και ενώ ήμουν φοιτήτρια. Τι διαφορά έχει?

Εγώ πάντως θεωρώ πολύ ακραίο αυτό που προτείνεις. Σαν άνθρωπος και σαν γονιός θα προσβληθω αν το παιδί μου έρθει και μου δώσει λεφτά για την αποπληρωμή κάποιας δικιάς μου υποχρέωσης. Εκτός κι αν ζητήσω εγώ βοήθεια, επειδή δυσκολεύομαι

Από πού προκύπτει η οικονομική εξάρτηση??? Μου εξηγείς?

 

Η διαφορά είναι οτι στα 20 κάπου υπέγραψες για να πάρεις το σπίτι και ήσουν αρκετά μεγάλη, πρώτον, για να καταλαβαίνεις οτι το σπίτι πάει με το δάνειο που το χρηματοδοτεί και δεύτερον, τον τρόπο που σκέφτονται οι γονείς σου.

 

Συνεπώς ήταν 100% δική σου επιλογή να πάρεις το σπίτι με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Η δε υποχρέωση έγινε (και) δική σου.

 

Οικονομική εξάρτηση δεν προκύπτει, ίσως να βγάζεις αρκετά ώστε να μην είχες ανάγκη το σπίτι θεωρητικά.....ωστόσω η πραγματικότητα είναι οτι αυτή την ώρα που μιλάμε κάποιος πληρώνει ένα δάνειο κι εσύ εισπράττεις ένα νοίκι. Συνεπώς, όσο κι αν δε σου αρέσει η διαπίστωση, ο πατέρας σου σε επιδοτεί κάθε μήνα.

 

Κόψε την επιδότηση για να κοπεί και ο λώρος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν ξέρω αν πήγε με αυτόν τον αέρα, απλώς μου έχει κάνει εντύπωση γιατί το τονίζει σε πολλές αναρτήσεις σαβ θεμελιώδες χαρακτηριστικό της προσωπικότητας της ενώ φαίνεται ότι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. 

Εμένα επειδή μου θυμίζει εμένα ποιο νέα καταλαβαίνω λίγο την παρόρμηση με την οποία το γράφει αυτό. Άσε που αν ίσχυε αυτό η κοπέλα δεν θα έμπαινε καν στον κόπο να το μοιραστεί.

 

Ανεμώνη αλήθεια πως νιώθεις μετά από όλο αυτό?

Η μητέρα μου πάντως ακόμα και τώρα που είναι 60 δεν το έχει ξεπεράσει, ποιο πολύ βλέπω σε εκείνη αυτό που τόνισε σε προηγούμενο ποστ η @Anna3011

On 1/10/2021 at 1:43 AM, Anna3011 said:

Τα περισσότερα παιδιά τοξικών και χειριστικών γονέων συνήθως λόγω χαμηλής αυτοεκτίμησης καταλήγουν κολλημένοι ενήλικες στον τοξικό γονέα ζητιανεύοντας μόνιμα αποδοχή. Το έχω δει πολλές φορές γύρω μου και είναι λυπηρό.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Βασικά, όχι. Αυτό που λέμε οι περισσότεροι είναι ότι σε γενικές γραμμές η βοήθεια δημιουργεί μια υποχρέωση, κι αυτό ισχύει για τους πάντες, κι όχι μόνο για τη σχέση γονιών και παιδιών. Κι ότι είναι στο χέρι του καθενός να βάλει τα δικά του όρια με βάση τις συνθήκες και τη σχέση του με τους γονείς, αλλά καλό είναι να μην θεωρεί δεδομένο ότι οι γονείς πρέπει μόνο να βοηθάνε.

 

Για την ψυχική υγεία, και πάλι δεν νομίζω να είπε κανείς ότι οι άνθρωποι με κατάθλιψη είναι ανάπηροι, αλλά ότι καλό είναι να το λαμβάνει κανείς υπόψη όταν εξετάζει τη σχέση του μαζί τους. 

 

Νομίζω ότι οι ανθρώπινες σχέσεις είναι πολύ περίπλοκες για να αναλυθούν με σιγουριά μεταξύ αγνώστων. Ο καθένας γράφει μια γνώμη με βάση τις εμπειρίες του, αλλά ο τελικός χειρισμός εξαρτάται από τα βιώματα και τον χαρακτήρα του καθενός. 

οχι δ λεμε αυτο που νομισες @anemoni1989.αλλα πιο πολυ αυτο που λεει η ilaeira.

προσωπικα θεωρω οτι η αντιδραση του πατερα σου να σε διωξει ειναι ασυγχωρητη.εχεις καθε δικιο να μην ακους προσβολες

απλα εγω προσωπικα θα συνυπολογιζα στην αντιδραση μου κ το κομματι της καταθλιψης

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

μόνο τη δυνατότητα να σπουδάσω χωρίς να χρειάζεται να δουλεύω παράλληλα (αυτό το θεωρώ βασική υποχρέωση ενός γονέα).

 

Δεν είναι, κι όμως.....οι περισσότεροι φοιτητές στον κόσμο και στην Ελλάδα πλέον (αλλά και παλιότερα) δεν έχουν την πολυτέλεια αυτή. Το να σε πληρώνει μέχρι τα 22 ή τα 24 ο γονιός να σπουδάζεις δεν είναι υποχρέωσή του, είναι ευγενική χορηγία που απλώς έγινε κανόνας τις "εποχές ΠΑΣΟΚ" που λέμε.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά νομίζω οτι κι εσύ μερικά πράγματα στο μυαλό σου τα έχεις λάθος.....κι ελπίζω να μην πρόκειται απλώς για μια προσπάθεια να "σχετικοποιήσεις" την αξία όσον σου έδωσαν, εν'όψει της αξίας όσων, χωρίς αμφιβολία, στερήθηκες λόγω του χαρακτήρα τους. Όχι πως θα μου έκανε εντύπωση, απλώς εκεί πλέον θα πρέπει να το δεις με ψυχολόγο για το πως θα το διαχειριστείς.

Just now, kotsifikos said:

Και όμως συμβαίνει, γιατί  τις περισσότερες φορές ένα παιδί θέλει να πιστεύει πως ο γονέας δεν θα ζητήσει αντάλλαγμα για κάτι που προσφέρει.

Εμένα αυτό το ''θυσία για το παίδί μου'' αλλά θα κάνει αυτό που εγώ θέλω πολύ μου κλοτσάει .

 

Όταν ακούς τη λέξη "θυσία" από το γονιό σου, καλό είναι να ακούς και τα καμπανάκια.....δε χρειάζεται να κάνεις "θυσία" για να είσαι σωστός γονιός....αλλά κι αν, με πλήρη συνείδηση, θέλεις να την κάνεις, δε βλέπω λόγο να γυρνάς και να την κάνεις σημαία.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...