Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλημα με τον πατέρα μου


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Επειδή κάποιος μπορεί να βγάλει τα προσωπικά του στη φόρα, είναι εντάξει να περιμένουμε σαν κοράκια για να επιτεθούμε? Και αυτό ονομάζεται διαφορετική οπτική?

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Πρέπει να είμαστε μετρημένοι στο τι λέμε και πως το γράφουμε... όλοι μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ninaki80 said:

μονη της τα ειπε αυτα ξεχνιεσε ... οταν.λες οτι.η αδερφη σου ειναι μια εκμεταλευτρια  εχει παντρευτει εναν.μαλ.. οτι ο πατερας της της κανει τα χατιρια επειδη παει με τα νερα του βλεπεις καπου να υπαρχουν λογια αγαπης στην θεματοθετρια?

Δεν χρειάζεται να ψάξω να δω την αγάπη στα λεγόμενα ενός πληγωμένου ανθρώπου που τσακώθηκε με την οικογένεια του. Ξέρω ότι είναι εκεί η αγάπη. Δεν είναι άσπρο ή μαύρο οι ανθρώπινες σχέσεις. Υπάρχουν οικογένειες δυσλειτουργικές (η δική μου πχ), αλλά η αγάπη περισσεύει. Η μητέρα μου με έχει φτάσει πολλές φορές στα όρια μου, έχω σκεφτεί ότι ίσως θα ήμουν καλύτερα μακριά της, όμως την αγαπάω, μου έχει προσφέρει και μου προσφέρει και ξέρω ότι μας αγαπάει πολύ όλους. Πιθανότατα αν σου περιέγραφα κάποιον καυγά μας, να μην 'έβλεπες την αγάπη αυτή. 

Just now, chocolate_eater said:

 

Παραβλέπεις, νομίζω, οτι ενώ η κουβέντα ξεκίνησε νορμάλ, στην πορεία η ιστορία ξεκίνησε να μπάζει από παντού και η θεματοθέτρια να φάσκει και να αντιφάσκει, χωρίς να είναι ξεκάθαρο ποια είναι η γνώμη της και τι ακριβώς ζητάει. Το να ζητάει κανείς επιπλέον διευκρινίσεις σε μία τέτοια κουβέντα δεν είναι περιέργεια....λες κι ενδιαφέρει κανέναν να μάθει τα προσωπικά ενός αγνώστου. Από την πλευρά μου τουλάχιστον ήταν απλώς μια προσπάθεια να καταλάβω μερικά πράγματα μέσα σε όλο αυτό τον αχταρμά που, κατά λάθος ή επί τούτου, δημιουργεί η θεματοθέτρια με τις απαντήσεις της και τις προηγούμενες τοποθετήσεις που αναφέρθηκαν, που μόνο συνεπείς με αυτά που διαβάζουμε εδώ πέρα δε μπορεί να τις πει κανείς....

 

Κατα τ'άλλα σύμφωνοι και σόρρυ για τον τόνο, αλλά δε νομίζω οτι η κοπέλα ζήτησε δικηγόρους....αν θέλει, ας το κόψει μονη της. Θα συμφωνήσω όμως οτι η κουβέντα πλέον δε βοηθάει σε κάτι, όχι μόνο γιατί κανείς δεν έχει την πλήρη εικόνα, αλλά και γιατί η κοπέλα ήρθε εδώ να θέσει ένα θέμα που πιστεύω οτι στην πραγματικότητα δεν είναι έτοιμη να συζητήσει με ειλικρίνεια και αυτοκριτική.

Εγώ δεν τα είδα όλα αυτά που περιγράφεις, αλλά οκ σεβαστό αν τα είδες εσύ.

Κάνεις μεγάλο λάθος. Δεν κάνω το δικηγόρο της Ανεμώνης. Τα ίδια θα έγραφα σε οποιουδήποτε το θέμα λέγονταν αυτά, διότι στα μάτια μου είναι λάθος και αυτό που βλέπω θα το πω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν χρειάζεται να ψάξω να δω την αγάπη στα λεγόμενα ενός πληγωμένου ανθρώπου που τσακώθηκε με την οικογένεια του. Ξέρω ότι είναι εκεί η αγάπη. Δεν είναι απροειδοποίητη ή μαύρο οι ανθρώπινες σχέσεις. Υπάρχουν οικογένειες δυσλειτουργικές (η δική μου πχ), αλλά η αγάπη περισσεύει. Η μητέρα μου με έχει φτάσει πολλές φορές στα όρια μου, έχω σκεφτεί ότι ίσως θα ήμουν καλύτερα μακριά της, όμως την αγαπάω, μου έχει προσφέρει και μου προσφέρει και ξέρω ότι μας αγαπάει πολύ όλους. Πιθανότατα αν σου περιέγραφα κάποιον καυγά μας, να μην 'έβλεπες την αγάπη αυτή. 

τωρα ομως ερχεσε στα λογια μου βρε κοριτσι αυτο προσπαθουμε να πουμε στην ανεμωνη οτι ηταν ενας καυγας που εκτροχιαστηκε ..... μονη της δεν θελει να το παραδεχτει κ αναφερει ολα τα υπολοιπα με ασχημους χαρακτηρισμους προς την οικογενεια .. .... αυτο ειναι το νοημα κ ολων αυτων που ειπα οτι απτην στιγμη που γενικα εισαι ενας ανθρωπος που τσακωνεσε ευκολα κ γενικα παρεξηγιεσαι με διαφορα κ βλεπεις εχθρους σε φιλους αδερφους πεθερες μηπως κανεις λαθος??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Κάνεις μεγάλο λάθος. Δεν κάνω το δικηγόρο της Ανεμώνης. Τα ίδια θα έγραφα σε οποιουδήποτε το θέμα λέγονταν αυτά, διότι στα μάτια μου είναι λάθος και αυτό που βλέπω θα το πω.

 

Καλά κάνεις, ωστόσω εγώ δε νομίζω οτι η κοπέλα έχει τοσο μεγάλο πρόβλημα όσο το κάνετε να φαίνεται για όλα αυτά.....ειδάλλως δεν θα εξέθετε με τόση λεπτομέρεια όλη την προσωπική της κατάσταση. Υπάρχουν οι άνθρωποι που όντως θα τους ενοχλούσε εκεί που έχει φτάσει η κουβέντα αυτή (εγώ ας πούμε), αλλά αυτοί νομίζω είτε θα φροντιζαν να μην εκτεθούν τόσο εξ'αρχής, είτε θα είχαν οριοθετήσει την κουβέντα απο πριν....εδώ μιλάμε για open ended κουβέντα.....Δε νομίζω οτι προσβάλλω κάποιον απλώς με το να ρωτάω μία ακόμα λεπτομέρεια έναν άνθρωπο που έχει ήδη δώσει 100 απο την προσωπική του ζωή....μην τρελαθούμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

τωρα ομως ερχεσε στα λογια μου βρε κοριτσι αυτο προσπαθουμε να πουμε στην ανεμωνη οτι ηταν ενας καυγας που εκτροχιαστηκε ..... μονη της δεν θελει να το παραδεχτει κ αναφερει ολα τα υπολοιπα με ασχημους χαρακτηρισμους προς την οικογενεια .. .... αυτο ειναι το νοημα κ ολων αυτων που ειπα οτι απτην στιγμη που γενικα εισαι ενας ανθρωπος που τσακωνεσε ευκολα κ γενικα παρεξηγιεσαι με διαφορα κ βλεπεις εχθρους σε φιλους αδερφους πεθερες μηπως κανεις λαθος??

Δεν λέμε το ίδιο πράγμα. Το να σε πετάξει ο γονιός σου απο το σπίτι του με το παιδί σου, αδιαφορώντας πώς θα κάνεις ταξίδι με ένα μωρό στην κατάσταση αυτή , δεν είναι ένας καυγάς. Είναι τραύμα. Λυπάμαι που δεν το καταλαβαίνεις. Και δεν είμαστε εδώ για να ρίξουμε αλάτι στο τραύμα, ακόμη και αν η Ανεμώνη φέρει μερίδιο ευθύνης που εκτροχιάστηκε η κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ δεν νομίζω πως η ανεμώνη φάσκει και αντιφάσκει εσκεμμένα και ότι προσπαθεί να δώσει λάθος εικόνα κομμένη και ραμμένη στα μέτρα της. Θεωρώ πως κάθε φορά στον γραπτό της λόγο βγαίνει αυτό που νιώθει εκείνη την ώρα, άλλοτε είναι ο θυμός, άλλοτε το παράπονο και άλλοτε η στεναχώρια. Δεν έχει τύχει ποτέ σε εσάς να λέτε πράγματα μέσα στα νεύρα και την απογοήτευση σας που δεν εννοείται? Δεν σας έχει τύχει ποτέ λόγω της κατάστασης που βρίσκεστε να βλέπετε την εικόνα διαστρεβλωμένη?

Μα αυτό είναι φυσικό να συμβαίνει σε όλους. Γι αυτό ειναο χρήσιμη κ η επισήμανση της αντίθετης πλευράς, για να δει λίγο πιο σφαιρικά το θέμα οποίος ρωτάει. Αλλιώς, δεν έχει νόημα να γράφεις μόνο για να επιβεβαιωθείς. Και δεν ειναι αρνητική κριτική, όπως το εξέλαβε η ίδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μα αυτό είναι φυσικό να συμβαίνει σε όλους. Γι αυτό ειναο χρήσιμη κ η επισήμανση της αντίθετης πλευράς, για να δει λίγο πιο σφαιρικά το θέμα οποίος ρωτάει. Αλλιώς, δεν έχει νόημα να γράφεις μόνο για να επιβεβαιωθείς. Και δεν ειναι αρνητική κριτική, όπως το εξέλαβε η ίδια. 

Φυσικά και είναι χρήσιμη η επισήμανση της αντίθετης πλευράς, αν κάτι βοηθά τον άνθρωπο να βρει την λύση στα προβλήματα του είναι αυτό, ωστόσο όμως εδώ, τουλάχιστον όπως εγώ το κατάλαβα, δεν σταθήκαμε σε αυτό, επεκτάθηκε η συζήτηση σε θέματα που δεν χρειάζεται και ειπώθηκαν πράγματα τα οποία όχι μόνο δεν βοηθούν την ίδια, όχι απλά δεν είναι ο αντίλογος αλλά επιβάρυναν την κατάσταση, ειπώθηκαν μάλιστα χαρακτηρισμοί που εδώ που τα λέμε δεν χρειάζεται (όχι από εσένα προσωπικά).

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2021 at 5:57 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Πραγματικά σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας... Είμαι σίγουροι πως η πλειοψηφία των ανθρώπων έχουν θέμα με τους γονείς τους και μάλιστα πιστεύω πως οι περισσότεροι καταλήγουν στο ντιβάνι του ψυχοθεραπευτή λόγω συμπεριφορών των γονιών τους...

Αυτό που με έχει στεναχωρήσει περισσότερο, δεν πιστεύω πως είναι ο τρόπος του πατέρα μου. Σίγουρα με πλήγωσαν τα λεγόμενα του, αλλά ξέρω πως είναι κακοτροπος και έχει άσχημο τρόπο. Είναι άλλο όμως να χτυπάει εμένα και άλλο μπροστά στο παιδί μου. Εκεί έγινα έξαλλη. Δεν γίνεται να με υποβαθμίζει έτσι μπροστά στην κόρη μου και μάλιστα χωρίς λόγο. Γιατί δύσκολη σε όλα είναι η 1η φορά. Μετα όλα λέγονται και γίνονται πιο εύκολα, άρα αυτό θα ήταν κάτι που θα επαναλαμβανόταν και στο μέλλον σιγουρα.

Το 2ο που με πλήγωσε και που δεν έχω αναφέρει στο αρχικό μου σχόλιο, είναι πως παρούσα σε όλα ήταν η αδερφή μου. Η οποία όχι μόνο δεν μίλησε καθόλου και δεν πήρε θέση (ούτε καν για να πει "σκαστε και οι 2 και προσπαθήστε να ηρεμήσετε"), αλλά αντίθετα προέτρεψε τον πατέρα μου να φύγει από το σπίτι μέχρι να φύγω εγώ και μάλιστα, επειδή μάλλον κατάλαβε πως εγώ σκεφτομουν να κάτσω μέχρι να επιστρέψει η μητέρα μου από τη δουλειά της και να ηρεμήσουν έστω τα πράγματα (γιατί ούτε σε θέση να οδηγήσω ήμουν με το παιδί μάλιστα στο αυτοκίνητο) μου είπε ξεκάθαρα πως "πήγα και τους αναστάτωσα, εγώ φταίω για όλα και πως καλό θα ήταν να τα μαζέψω και να φύγω γιατί τους προκαλώ ταραχη" .

Πραγματικά, αισθάνομαι τόσο μεγάλη απογοήτευση από την παλιά οικογένεια μου. Αισθάνομαι πως δεν έχω κανένα στήριγμα και νιώθω ορφανή. Άραγε σε τι διαφέρω από ένα ορφανό??? Δεν έχω στήριγμα, δεν με αγαπάνε και αν συμβεί κάτι δεν θα με βοηθήσουν, αφού ξεκάθαρα με θεωρούν βάρος. Και αναρωτιέμαι συνεχώς από τότε: γίνονται οι άνθρωποι κακοτροποι ή πάντα έτσι ήταν και δεν το έβλεπα εγώ???

 

Μολισ εφτασα σ αυτο το μνμ..κ συγκινηθηκα πολυ απκ αυτο που εγραψεσ...δεν μπορω να διαβασω παρακατω..ηθελα μονο να σου γραψω γι αυτο..

Περα απο αυτο που έγινε, (μπροστα σε ενα μικρο παιδακι που θα επρεπε να σεβαστουν.. αν κ ο πατερασ σου απο οσα γραφεισ δεν υπολογιζει κ πολλα...θα θαρρει πωσ ειναι μικρο κ δεν καταλαβαινει..)Εγω απογοητευτηκα απο την σταση τησ αδερφησ σου...κ αν εγω απογοητεύτηκα μια...δεν μπορω να φανταστω πωσ αισθανθηκεσ εσυ...

Το αισθανθηκα κ σε παραπανω μνμ που κατι εγραφεσ για την σχεση τησ αδερφησ σου κ τπυ αντρα τησ με τουσ δικουσ σου...

Άλλα νομιζω οωσ επιβεβαιώθηκε το χειροτερο σου σεναριο με την σταση τησ..οκ..ολα τα αδερφια λιγο  " αποξενωνομαστε " οταν κανουμε τισ δικεσ μασ οικογενειεσ..αλλα για κπ αλλουσ η προηγ οικογενεια παυει να υπαρχει... 

Αν ησουν στη θεση τησ φανταζομαι θα εκανεσ τον ΟΗΕ..κ εγω παντα το ιδιο κανω..κ παντα ωραιοποιω καταστασεισ αν κπ μου κανει παραπονα για καποιον αλλο

..κ ποτε δεν ριχνω λαδι στη φωτια..παντα να τη σβησω προσπαθω..

Εδω φαι εται ξεκαθαρα πωσ μονοπλευρα υπαρχει το ενδιαφερον..κ πωσ μπροστα στο δικο υησ συμφερον δεν δισταζει να αποκοψει εσενα κ αλλο απο την οικογενεια..

Υ.Γ Τον πατερα σου παντα τον ηξερεσ κ δεν προκειται να αλλαξει τωρα..ισωσ κ μια τετοια.αντιδραση του γενικα ειναι αναμενομενη..εναν τετοιο ανθρωπο δεν μποτεισ να τον αλλαξεισ στα γεραματα..εμενα πιο πολυ θα με προβμηματιζε το τι θα κανω με την αδρφη μου παρα με τουσ γονεισ μου..κ στη  θεση σου θα κρατουσα.μια αποσταση

 

Απο.μακρια κ αγαπημενοι..

Δεν ξερω πωσ θα το χειριστεισ..σλλα αυτο που θα ειναι το σωστο να ξερεισ θα ειναι.κ ανακουφιστικο οτσν θα το βαλεισ σε εφαρμογη θα το καταλαβεισ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/1/2021 at 6:19 ΜΜ, ninaki80 είπε:

γενικα καπου υπαρχει μια υπερβολη στα λεγομενα σου... ισως ειναι κ απο τον καυγα..... γενικα ολες οι οικογενειες εχουν προβληματα κ καυγαδες αλλα προσεχε μην μεινεις μονη στο τελος κ δεν μιλας ουτε στα αδερφια σου ουτε στα πεθερικα σου ουτε στους γονεις σου... 

γενικα βλεπω κ μια ανασφαλεια γιαυτα που εχεις καταφερει γιατι αν ησουν τοσο σιγουρη δεν θα σε πειραζε μια κουβεντα σε ενα διχρονο που δεν καταλαβαινει τι σημαινει Γεια σου καλα καλα... νομιζω απο εκει ξεκινανε ολα αν εισαι ευτυχισμενη κ.σιγουρη πρεπει να γελας με αυτα που ακους ... 

φιλικα στο λεω προσεχε γιατι βλεπω εχεις ανοιξει πολλα μετωπα αδερφη πεθερικα φιλες ... 

Παντωσ επειδη τα παιδια μου ειναι κοντα στην ηλικια τησ μικρησ τησ μια χαρα καταλαβαινουν αν κπ συμπεριφερεται ασχημα..ειδικα αν απευθυνεται στη μητερα τουσ..κ μονο να ανεβουν οι τονοι φτανει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...