Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραύμα τοκετού / τραυματικός τοκετός


Chrysoum

Recommended Posts

Τουλάχιστον με καταλαβαίνετε εσείς

Μου ανέφερε ένα την τελευταία φορά που πήγα που πήγε η γυναίκα με διαστολή 6 και της το τράβηξε με κουτάλες..

Απ' ότι κατάλαβα λίγα, αλλά στην αρχή φαινοταν ότι το υποστηρίζει. ότι εντάξει πάμε μαζί και  εμπιστέψου με. 

Η μαία εν τω μεταξύ μου είπε ότι δεν έχει πετύχει κανένα vbac στη συγκεκριμένη κλινική (που συνεργάζεται ο ίδιος), και μόνο μια φορά μία πήγε με διαστολή 10 και δεν πρόλαβαιναν να τη βάλουν για καισαρική, οπότε γέννησε φυσιολογικά. Στο site της κλινικής διαφημίζει πάντως ότι γίνονται τέτοιοι τοκετοί και τους υποστηρίζουν. 

Έχω αρχίσει τα τηλέφωνα και θα δείξει.

Οι γύρω μου αφενός φοβούνται και αφετέρου τον εμπιστεύονται. Αλλά ναι το ζόρι είναι όλο δικό μου τελικά.

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, jellyfishch said:

Τουλάχιστον με καταλαβαίνετε εσείς

Μου ανέφερε ένα την τελευταία φορά που πήγα που πήγε η γυναίκα με διαστολή 6 και της το τράβηξε με κουτάλες..

Απ' ότι κατάλαβα λίγα, αλλά στην αρχή φαινοταν ότι το υποστηρίζει. ότι εντάξει πάμε μαζί και  εμπιστέψου με. 

Η μαία εν τω μεταξύ μου είπε ότι δεν έχει πετύχει κανένα vbac στη συγκεκριμένη κλινική (που συνεργάζεται ο ίδιος), και μόνο μια φορά μία πήγε με διαστολή 10 και δεν πρόλαβαιναν να τη βάλουν για καισαρική, οπότε γέννησε φυσιολογικά. Στο site της κλινικής διαφημίζει πάντως ότι γίνονται τέτοιοι τοκετοί και τους υποστηρίζουν. 

Έχω αρχίσει τα τηλέφωνα και θα δείξει.

Οι γύρω μου αφενός φοβούνται και αφετέρου τον εμπιστεύονται. Αλλά ναι το ζόρι είναι όλο δικό μου τελικά.

 

 

 

Της το τράβηξε με κουταλες ενώ είχε διαστολή 6?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Τουλάχιστον με καταλαβαίνετε εσείς

Μου ανέφερε ένα την τελευταία φορά που πήγα που πήγε η γυναίκα με διαστολή 6 και της το τράβηξε με κουτάλες..

Απ' ότι κατάλαβα λίγα, αλλά στην αρχή φαινοταν ότι το υποστηρίζει. ότι εντάξει πάμε μαζί και  εμπιστέψου με. 

Η μαία εν τω μεταξύ μου είπε ότι δεν έχει πετύχει κανένα vbac στη συγκεκριμένη κλινική (που συνεργάζεται ο ίδιος), και μόνο μια φορά μία πήγε με διαστολή 10 και δεν πρόλαβαιναν να τη βάλουν για καισαρική, οπότε γέννησε φυσιολογικά. Στο site της κλινικής διαφημίζει πάντως ότι γίνονται τέτοιοι τοκετοί και τους υποστηρίζουν. 

Έχω αρχίσει τα τηλέφωνα και θα δείξει.

Οι γύρω μου αφενός φοβούνται και αφετέρου τον εμπιστεύονται. Αλλά ναι το ζόρι είναι όλο δικό μου τελικά.

 

 

 

Καλά η κλινική διαφημίζει και της τελευταίας τεχνολογίας μπουμ που μπορείς να γεννήσεις σε όποια στάση θέλεις αλλά πάλι σαν το κλασικο χρησιμοποιείται, με τα πόδια στους αναβολεις:-?

 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Της το τράβηξε με κουταλες ενώ είχε διαστολή 6?

Απ' ότι κατάλαβα όχι, απλά όταν έφτασε τέλεια διαστολή  το μωρό ήταν ακόμη ψηλά. Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον. 

Ναι τα είδα, ωραία φαίνονται.. ωραία βιτρίνα κ αυτη

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οποιες τηρουν τα κριτηρια και ειναι προθυμες, θα μπορουσαν να συνεισφερουν στην συγκεκριμενη ερευνα :)

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd1gkxuAvckDUS78WHhu5iYGp1yv8Fm8xU6VYTjT_ZOzskcMg/viewform?fbclid=IwAR0Z_rI-wyIRYjE-zD-dtMPqVTIrK3Tg1BHremwd_Q5WBzD6KLeolO0-w2k

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κορίτσια γειά σας. Καινούργιο μέλος εδώ και εγκυουλα στην 6η εβδομάδα. 

Απ'οσο έχω καταλάβει μιλάτε για γιατρό και κλινική στην Καβάλα. 

Κατανοώ ότι δε μπορείτε να γράψετε δημόσια όνομα αλλά θα ήθελα να με ενημέρωσε με μήνυμα για ποιον λέτε. 

Δυστυχώς έχω κι εγώ ένα τραυματικο τοκετό του πρώτου μου παιδιού σε μια από τις 2 κλινικές της Καβάλας...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Peace90 είπε:

Κορίτσια γειά σας. Καινούργιο μέλος εδώ και εγκυουλα στην 6η εβδομάδα. 

Απ'οσο έχω καταλάβει μιλάτε για γιατρό και κλινική στην Καβάλα. 

Κατανοώ ότι δε μπορείτε να γράψετε δημόσια όνομα αλλά θα ήθελα να με ενημέρωσε με μήνυμα για ποιον λέτε. 

Δυστυχώς έχω κι εγώ ένα τραυματικο τοκετό του πρώτου μου παιδιού σε μια από τις 2 κλινικές της Καβάλας...

Καλησπερα! Λυπαμαι πολυ που βιωσες κι εσυ εναν τραυματικο τοκετο στην πολη μας. Ελπιζω αυτην την φορα να ειναι διαφορετικα. Μακαρι να μπορουσαμε να βοηθησουμε αλλα υπαρχει νομικος περιορισμος.  Ακομη κι αν σου πουμε το ονομα του γιατρου ή της κλινικης δεν καλυπτομαστε νομικα αν εισαι ο γιατρος και θελησεις να κινηθεις με μηνυσεις,ακομη κι αν στο στειλουμε σε προσωπικο μηνυμα. Οπως και να το κανουμε, το φορουμ ειναι απροσωπο και δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι 100% οτι εισαι μια μαμα που ζηταει απλα πληροφοριες.  Ακομη κι αν ειναι το πιθανοτερο, το φορουμ εχει δικαιωμα να δωσει τα στοιχεια μας αν θελησει να κινηθει νομικα αυτος που δυσφημιζεται. Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν μπορουμε να μιλησουμε επωνυμα για ενα τετοιο ζητημα. Αν μπορω να βοηθησω με καποιον αλλον τροπο οσον αφορα την εμπειρια που περασες ή να προτεινω καποιον γιατρο, ευχαριστως :)

 
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sentir...natureza said:

Καλησπερα! Λυπαμαι πολυ που βιωσες κι εσυ εναν τραυματικο τοκετο στην πολη μας. Ελπιζω αυτην την φορα να ειναι διαφορετικα. Μακαρι να μπορουσαμε να βοηθησουμε αλλα υπαρχει νομικος περιορισμος.  Ακομη κι αν σου πουμε το ονομα του γιατρου ή της κλινικης δεν καλυπτομαστε νομικα αν εισαι ο γιατρος και θελησεις να κινηθεις με μηνυσεις,ακομη κι αν στο στειλουμε σε προσωπικο μηνυμα. Οπως και να το κανουμε, το φορουμ ειναι απροσωπο και δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι 100% οτι εισαι μια μαμα που ζηταει απλα πληροφοριες.  Ακομη κι αν ειναι το πιθανοτερο, το φορουμ εχει δικαιωμα να δωσει τα στοιχεια μας αν θελησει να κινηθει νομικα αυτος που δυσφημιζεται. Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν μπορουμε να μιλησουμε επωνυμα για ενα τετοιο ζητημα. Αν μπορω να βοηθησω με καποιον αλλον τροπο οσον αφορα την εμπειρια που περασες ή να προτεινω καποιον γιατρο, ευχαριστως :)

Παρεμβαινω στην κουβεντα ενω δεν με αφορα αμεσα, αλλα σκεφτομαι οτι θα μπορουσατε να δωσετε ισως τα αρχικα του γιατρου για να βοηθηθει η κοπελα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Καλησπερα! Λυπαμαι πολυ που βιωσες κι εσυ εναν τραυματικο τοκετο στην πολη μας. Ελπιζω αυτην την φορα να ειναι διαφορετικα. Μακαρι να μπορουσαμε να βοηθησουμε αλλα υπαρχει νομικος περιορισμος.  Ακομη κι αν σου πουμε το ονομα του γιατρου ή της κλινικης δεν καλυπτομαστε νομικα αν εισαι ο γιατρος και θελησεις να κινηθεις με μηνυσεις,ακομη κι αν στο στειλουμε σε προσωπικο μηνυμα. Οπως και να το κανουμε, το φορουμ ειναι απροσωπο και δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι 100% οτι εισαι μια μαμα που ζηταει απλα πληροφοριες.  Ακομη κι αν ειναι το πιθανοτερο, το φορουμ εχει δικαιωμα να δωσει τα στοιχεια μας αν θελησει να κινηθει νομικα αυτος που δυσφημιζεται. Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν μπορουμε να μιλησουμε επωνυμα για ενα τετοιο ζητημα. Αν μπορω να βοηθησω με καποιον αλλον τροπο οσον αφορα την εμπειρια που περασες ή να προτεινω καποιον γιατρο, ευχαριστως :)

Κατανοώ ότι δημόσια σε καμία περίπτωση δε μπορεί να αναφερθεί όνομα για τους λόγους που αναφέρεις, γι αυτό ακριβώς ζήτησα προσωπικό μήνυμα. 

Αυτή τη φορά θα πάω σε άλλον γυναικολόγο γιατί την πρώτη ήταν σε γυναίκα γιατρό της πόλης μας και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Απλά θα αναφέρω ότι μου έγινε χρήση κριστελερ την ώρα του τοκετού και επί 1 εβδομάδα είχα μελανιές στην κοιλιά. Να προσπαθώ να θηλασω, να σηκωθω, να πάω τουαλέτα και να πονάω... Και αυτό είναι ένα από τα λίγα...

Αν γράψω αναλυτικά τι πέρασα θα με πιάσει κατάθλιψη...

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2021 at 2:36 ΠΜ, Peace90 είπε:

Κατανοώ ότι δημόσια σε καμία περίπτωση δε μπορεί να αναφερθεί όνομα για τους λόγους που αναφέρεις, γι αυτό ακριβώς ζήτησα προσωπικό μήνυμα. 

Αυτή τη φορά θα πάω σε άλλον γυναικολόγο γιατί την πρώτη ήταν σε γυναίκα γιατρό της πόλης μας και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Απλά θα αναφέρω ότι μου έγινε χρήση κριστελερ την ώρα του τοκετού και επί 1 εβδομάδα είχα μελανιές στην κοιλιά. Να προσπαθώ να θηλασω, να σηκωθω, να πάω τουαλέτα και να πονάω... Και αυτό είναι ένα από τα λίγα...

Αν γράψω αναλυτικά τι πέρασα θα με πιάσει κατάθλιψη...

Τα είπαμε και προσωπικά εμείς :wink: απλά για να γνωρίζουν και τα άλλα μέλη, ακόμη και σε προσωπικό μήνυμα αν αναφερθεί το όνομα και από πίσω βρίσκεται αυτός που δυσφημιζεται,πάλι μπορεί να κινηθεί νομικά.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

24 minutes ago, Sentir...natureza said:

Τα είπαμε και προσωπικά εμείς :wink: απλά για να γνωρίζουν και τα άλλα μέλη, ακόμη και σε προσωπικό μήνυμα αν αναφερθεί το όνομα και από πίσω βρίσκεται αυτός που δυσφημιζεται,πάλι μπορεί να κινηθεί νομικά.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω.. Μόνο εγκώμια μπορούμε να πλάθουμε εδώ? Δηλαδή αν από οποιονδήποτε επαγγελματία, είχα κακή εμπειρία , και το γράψω εδώ, οπού μοιραζόμαστε απόψεις και εμπειρίες, θα φοβηθώ μήπως μου κάνουν μήνυση για δυσφήμιση? Αν γράψω ότι η τούρτα που πήρα από το τάδε ζαχαροπλαστεία ήταν μια αηδία, θα με μηνύσει το ζαχαροπλαστείο? Αν γράψω μια κάκιστη εμπειρία που είχα με γιατρό, θα μου κάνει αγωγή ο γιατρός επειδή είπα ην αλήθεια μου? Τότε όσοι γράφουν στα google reviews, οπου εκεί όντως οι ενδιαφερόμενοι διαβάζουν (εδώ μέσα στοιχηματίζω πως όχι), απλά μετράνε μηνύσεις. Το να γράφουμε μόνο τις θετικές εμπειρίες και τις αρνητικές να τις κρατάμε κρυφές απο φόβο, δεν το ασπάζομαι. Άλλωστε το φόρουμ φέρει ευθύνη για τα όσα γράφονται. Γι'αυτό υπάρχουν οι admin, για να διαγράφουν όσα δεν επιτέπεται να γραφτούν. Το να ζητήσει ένας επαγγελματίας τα στοιχεία μου απο το φόρουμ, επειδή έγραψα κάτι αρνητικό γι'αυτόν, και το φόρουμ να είναι υποχρεωμένο να τα δώσει, μου κάνει κάτι ανάμεσα σε χούντα και επιστημονική φαντασία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Yovanna είπε:

Αυτό δεν το καταλαβαίνω.. Μόνο εγκώμια μπορούμε να πλάθουμε εδώ? Δηλαδή αν από οποιονδήποτε επαγγελματία, είχα κακή εμπειρία , και το γράψω εδώ, οπού μοιραζόμαστε απόψεις και εμπειρίες, θα φοβηθώ μήπως μου κάνουν μήνυση για δυσφήμιση? Αν γράψω ότι η τούρτα που πήρα από το τάδε ζαχαροπλαστεία ήταν μια αηδία, θα με μηνύσει το ζαχαροπλαστείο? Αν γράψω μια κάκιστη εμπειρία που είχα με γιατρό, θα μου κάνει αγωγή ο γιατρός επειδή είπα ην αλήθεια μου? Τότε όσοι γράφουν στα google reviews, οπου εκεί όντως οι ενδιαφερόμενοι διαβάζουν (εδώ μέσα στοιχηματίζω πως όχι), απλά μετράνε μηνύσεις. Το να γράφουμε μόνο τις θετικές εμπειρίες και τις αρνητικές να τις κρατάμε κρυφές απο φόβο, δεν το ασπάζομαι. Άλλωστε το φόρουμ φέρει ευθύνη για τα όσα γράφονται. Γι'αυτό υπάρχουν οι admin, για να διαγράφουν όσα δεν επιτέπεται να γραφτούν. Το να ζητήσει ένας επαγγελματίας τα στοιχεία μου απο το φόρουμ, επειδή έγραψα κάτι αρνητικό γι'αυτόν, και το φόρουμ να είναι υποχρεωμένο να τα δώσει, μου κάνει κάτι ανάμεσα σε χούντα και επιστημονική φαντασία. 

Συμφωνω μαζι σου. Απ'οτι εχω καταλαβει δεν ειναι οτι θα γραψεις κατι κακο αλλα χρειαζεται πολυ προσοχη στο πως θα το γραψεις. Επειδη ομως συνηθως οι κακες εμπειριες που εχουμε μας κανουν να ειμαστε απλα ειλικρινεις για το πως νιωθουμε γι'αυτον που μας το εκανε αυτο, μπορει και να βρεθει πατημα για δυσφημιση. Χρειαζεται μελετη στις οδηγιες του φορουμ για να ονοματισουμε συγκεκριμενο ανθρωπο.

 
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ''κράξει'' γυναικολόγο σε άλλο θέμα καθώς δεν πιστεύω πως θα μου έρθει καμιά μήνυση :P Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, αλλά σαφώς κατ'εμέ πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις και όχι μόνο τα εγκώμια -που κι αυτά μπορεί να είναι ψεύτικα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Για να μην υπάρχει δυσφήμιση, θα πρέπει να μην φωτογραφίζεται/ταυτοποιείται το φυσικό πρόσωπο. Εάν από τα χαρακτηριστικά (τα αρχικά σε συνδυασμό με  ειδικότητα και πόλη, περιοχή κλπ) αναγνωρίζεται η ταυτότητά/όνομά του,  είναι δυσφήμιση.

Οποιοσδήποτε επιθυμεί πληροφορίες μπορεί να έρθει σε επαφή μαζί μας μέσω πμ.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...