Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη περίοδος - ταμπόν, σερβιέτα..κλπ ;


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Ε άρα αν πριν δεν ένιωθες άνετα, πώς περιμένεις να νιώθει ένα κορίτσι και να συμμεριστεί και τη χαρά σου; Όταν μετά απο τόσα χρόνια ακόμα το βρίσκεις ενοχλητική αίσθηση; (Οχι εσύ, όποιος το νιώθει έτσι)

 

Ότι μεγάλωσε και γίνεται γυναίκα. Μόνο για την περίοδο τα λέμε αυτά. (Όχι ότι θα έπρεπε και στο ξύρισμα, απλά θέλω να πω πολλή έμφαση δίνεται στη "χαρά" ή έστω "συγκίνηση" της περιόδου)

Φόβος απέναντι στο άγνωστο που θα αντιμετωπίσει εννοούσα, όχι δεν ξέρει τι είναι

δ μπορεις να πεις οτι μεγαλωσε κ εγινε γυναικα επειδη θα ξυρισει τις γαμπες.κ τα αγορια εχουν:confused:

εγω ουτε χαρα θα νιωσω,ουτε συγκινηση.σαν κτ καθημερινο θα το παρουσιασω,σιγουρα με θετικη αποχρωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vicky86 είπε:

δ μπορεις να πεις οτι μεγαλωσε κ εγινε γυναικα επειδη θα ξυρισει τις γαμπες.κ τα αγορια εχουν

Ε και στα αγόρια αντίστοιχα ότι έγινε άντρας επειδή έβγαλε τρίχες. Οπότε γιατί να το πούμε για την περίοδο; 

 

Just now, vicky86 είπε:

εγω ουτε χαρα θα νιωσω,ουτε συγκινηση.σαν κτ καθημερινο θα το παρουσιασω,σιγουρα με θετικη αποχρωση

Εγώ ούτε θετική ούτε αρνητική, σαν κάτι που απλά συμβαίνει. Και θα περιμένω να δω πώς το βλέπει και αναλόγως. Για να μην νιώσει ότι "πρέπει" να νιώθει "κάπως". (Ούτε θετικά ούτε αρνητικά). Έτσι λέω τώρα τουλάχιστον, γιατί έχω μια δεκαετία μπροστά μου!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω να μην αφήνουν οι γονείς το παιδί να ξυριστεί. Εγώ το αντίθετο θυμάμαι, ότι μου έλεγαν να ξυριστω γιατί ήταν άσχημο αισθητικά να έχω τρίχες αλλά εγώ δεν ένιωθα έτοιμη. (Νομίζω πριν το γυμνάσιο και αυτά) Τελικά κάπως πειστηκα αρχικά και μου κούρεψε η αδελφή μου τα πόδια με ψαλίδι (Ω ναι, μία μία τριχα) και κάποια στιγμή μου έκανε αποτρίχωση με έναν αφρο. Μετά όταν είδα ότι δεν βόλευαν αυτά αποφάσισα να τα ξυρισω.

Για την μπλούζα δεν το κατάλαβα: αποτριχωνουν και χέρια τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Πρώτη φορά ακούω να μην αφήνουν οι γονείς το παιδί να ξυριστεί. Εγώ το αντίθετο θυμάμαι, ότι μου έλεγαν να ξυριστω γιατί ήταν άσχημο αισθητικά να έχω τρίχες αλλά εγώ δεν ένιωθα έτοιμη. (Νομίζω πριν το γυμνάσιο και αυτά) Τελικά κάπως πειστηκα αρχικά και μου κούρεψε η αδελφή μου τα πόδια με ψαλίδι (Ω ναι, μία μία τριχα) και κάποια στιγμή μου έκανε αποτρίχωση με έναν αφρο. Μετά όταν είδα ότι δεν βόλευαν αυτά αποφάσισα να τα ξυρισω.

Για την μπλούζα δεν το κατάλαβα: αποτριχωνουν και χέρια τώρα;

H μάνα μου. Ιδέα δεν έχω γιατί, ποτέ δεν κατάλαβα αλλά μέχρι δευτέρα γυμνασίου δε με άφηνε να κάνω κανενός είδους αποτρίχωση. 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι θέμα γενιάς; Για εσένα Αργκ ξέρω πάνω κάτω ηλικία, εσύ λουκουμαδακι ποτέ ήσουν στο γυμνάσιο; Εγώ μεταξύ millenium και Ολυμπιακών (ωραίες εποχές, χαχα) οπότε είχαν ξεπεραστεί μάλλον αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ειδικά για τους Έλληνες, απλά παρατείνουμε την παιδική δική μας ηλικία μέχρι τα 30φεύγα συχνά, άντρες και γυναίκες πάντως. Δηλαδή παριστάνουμε ότι σπουδάζουμε ή και όντως σπουδάζουμε σε όλη την δεκαετία των 20, αλλά όχι όπως οι περισσότεροι άλλοι λαοί. Αποφεύγουμε να βρούμε σοβαρή δουλειά και αποφεύγουμε να πιάσουμε δικό μας σπίτι και από πίσω παίζει η στήριξη της οικογένειας (οπότε οι 50αρηδες γονείς, αντί να χαρούν οι ίδιοι τη ζωή πια, συντηρούν το "παιδί" να ζήσει τη ζωή του). Δε μιλάω για όλους φυσικά και κρίση υπάρχει και ανέχεια αλλά δεν είναι λίγοι οι Έλληνες που απλά θεωρούν ότι μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ είναι μια καλή δικαιολογία για να αποφύγουν τις ευθύνες της ενήλικης ζωής και τελικά απλά ξεκινάνε να ζουν σαν ενήλικες μετά τα 30-35.

καταλαβαίνω πώς το λες και θεωρητικά δεν διαφωνώ. εν μέρει γιατί το να κάνεις διδακτορικό δεν καταλαβαίνω για΄τι θεωρείται υποδεέστερο της εργασίας. εγώ προσωπικά ανώτερο το θεωρώ. όμως η ενήλικη ζωή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θες να γίνεις γονιός στα 22 ή τα 25 ή τα 30. υθπαρχουν κ άλλες εν΄λικες δραστηριότητες.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

H μάνα μου. Ιδέα δεν έχω γιατί, ποτέ δεν κατάλαβα αλλά μέχρι δευτέρα γυμνασίου δε με άφηνε να κάνω κανενός είδους αποτρίχωση. 

Εμένα με πήγε στην Α λυκείου για κερί. Ξανθιά με το πλεονέκτημα να μην φαινονται οι τρίχες. εννοειται μόνη μου τις είχα ξυρίσει πάρα πολλές φορές. 

και δεν ξαναπήγα ποτέ για αποτρίχωση, αυτό το πράγμα με το κερί με πέθανε στον πόνο και δεν το βρήκα καθόλου βολικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

καταλαβαίνω πώς το λες και θεωρητικά δεν διαφωνώ. εν μέρει γιατί το να κάνεις διδακτορικό δεν καταλαβαίνω για΄τι θεωρείται υποδεέστερο της εργασίας. εγώ προσωπικά ανώτερο το θεωρώ. όμως η ενήλικη ζωή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θες να γίνεις γονιός στα 22 ή τα 25 ή τα 30. υθπαρχουν κ άλλες εν΄λικες δραστηριότητες.

 

Eίμαστε ο μόνος λαός που θεωρεί ότι το διδακτορικό γίνεται αντί εργασίας (ή το μεταπτυχιακό ή το δεύτερο πτυχίο), όλοι οι υπόλοιποι το θεωρούν αναμενόμενο κάποια δουλειά να έχεις παράλληλα. Ίσως και οι Ιταλοί, δεν ξέρω. Και είναι σχετικά νέα εξέλιξη των τελευταίων δεκαετιών, ακόμη και για εμάς. Δεν ξέρω γιατί το θεωρεί λογικό η μέση οικογένεια, ή γιατί το θεωρεί λογικό ο μέσος νέος επιστήμονας να χάνει τόσο χρόνο από τη ζωή του αρνούμενος να μεγαλώσει. Τα τελευταία χρόνια βλέπω μία ανατροπή σιγά σιγά, με περισσότερους νέους να κάνουν μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ ενώ εργάζονται, οπότε ίσως η κρίση να έφερε τα πράγματα λίγο στα ίσα τους παραδόξως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eίμαστε ο μόνος λαός που θεωρεί ότι το διδακτορικό γίνεται αντί εργασίας (ή το μεταπτυχιακό ή το δεύτερο πτυχίο). Ίσως και οι Ιταλοί, δεν ξέρω. Και είναι σχετικά νέα εξέλιξη των τελευταίων δεκαετιών, ακόμη και για εμάς. Δεν ξέρω γιατί το θεωρεί λογικό η μέση οικογένεια, ή γιατί το θεωρεί λογικό ο μέσος νέος επιστήμονας να χάνει τόσο χρόνο από τη ζωή του αρνούμενος να μεγαλώσει. Τα τελευταία χρόνια βλέπω μία ανατροπή σιγά σιγά, με περισσότερους νέους να κάνουν μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ ενώ εργάζονται, οπότε ίσως η κρίση να έφερε τα πράγματα λίγο στα ίσα τους παραδόξως.

Στο παν/μιο που ΄μουν στην Αγγλία απαγορευόταν να εργάζεσαι ως μεταπτυχιακός φοιτητής. Βέβιαα εκεί ήταν συνηθισμένο κάποιοι να έχουν δουλέψει πρώτα, και να κάνουν μια διακοπή για διδακτορικό κλπ. Στην Ελλάδα προφανως είναι γιατί οι οικογένειες θεωρούν ότι έτσι το παιδί θα έχει περισσότερες ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης, απ' ό,τι αν  μπλέξει πρώτα με δουλειά που μαλλον θα τον κρατήσει στάσιμο σε μια χειρότερη θέση σε σχέση με το τι δυνητικά θα μπορούσε να του προσφέρει το διδακτορικό. Οπότε δεν το θεωρώ παράλογο. Εξάλλου δεν απαιτεί λιγότερες ώερς εργασίας. μάλλον περισσότερες, και περισσότερη αφοσίωση, και περισσότερες στερήσεις σε επίπεδο κοινωνικής και προσωπικής ζωής και μάλλον και οικονομικής, αν πρέπει να επιβιώνεις ίσα ίσα με μια υποτροφία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Πρώτη φορά ακούω να μην αφήνουν οι γονείς το παιδί να ξυριστεί. Εγώ το αντίθετο θυμάμαι, ότι μου έλεγαν να ξυριστω γιατί ήταν άσχημο αισθητικά να έχω τρίχες αλλά εγώ δεν ένιωθα έτοιμη. (Νομίζω πριν το γυμνάσιο και αυτά) Τελικά κάπως πειστηκα αρχικά και μου κούρεψε η αδελφή μου τα πόδια με ψαλίδι (Ω ναι, μία μία τριχα) και κάποια στιγμή μου έκανε αποτρίχωση με έναν αφρο. Μετά όταν είδα ότι δεν βόλευαν αυτά αποφάσισα να τα ξυρισω.

Για την μπλούζα δεν το κατάλαβα: αποτριχωνουν και χέρια τώρα;

Μασχάλες! 

 

Just now, little lamb είπε:

Ίσως είναι θέμα γενιάς; Για εσένα Αργκ ξέρω πάνω κάτω ηλικία, εσύ λουκουμαδακι ποτέ ήσουν στο γυμνάσιο; Εγώ μεταξύ millenium και Ολυμπιακών (ωραίες εποχές, χαχα) οπότε είχαν ξεπεραστεί μάλλον αυτά.

Δέκα χρόνια πριν μεταξύ ρετιρέ και απαράδεκτων :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ε και στα αγόρια αντίστοιχα ότι έγινε άντρας επειδή έβγαλε τρίχες. Οπότε γιατί να το πούμε για την περίοδο; 

 

Εγώ ούτε θετική ούτε αρνητική, σαν κάτι που απλά συμβαίνει. Και θα περιμένω να δω πώς το βλέπει και αναλόγως. Για να μην νιώσει ότι "πρέπει" να νιώθει "κάπως". (Ούτε θετικά ούτε αρνητικά). Έτσι λέω τώρα τουλάχιστον, γιατί έχω μια δεκαετία μπροστά μου!

πολλοι το λενε.σιγουρα το εχω ακουσει.σε αγορι οτι εγινε αντρας λογω της τριχοφυιας

ναι,ουδετερα ειναι καλυτερα.αλλα γτ να το δει σαν κτ αρνητικο;εκτος απο το ενοχλητικο του θεματος πχ που χαναμε μπανια 

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ όταν αδιαθέτησα, μου ανακοίνωσαν ότι έγινα "δεσποινίς". Δεν κατάλαβα βέβαια τι ακριβώς εννοούσαν. Το χειρότερο ήταν ότι από τότε κάθε φορά που συναντούσαμε καμιά θεία-φίλη μαμάς κτλ και έλεγε κάτι του στυλ, "πω πω πόσο μεγάλωσες, σωστή δεσποινίς", πεταγόταν ο μπαμπάς μου και έλεγε "έχουμε γίνει δεσποινίς, έχουμε γίνει!":oops:

εμοτικον που ντρεπεται μονο,ξεκαθαρα:-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

ναι,ουδετερα ειναι καλυτερα.αλλα γτ να το δει σαν κτ αρνητικο;εκτος απο το ενοχλητικο του θεματος πχ που χαναμε μπανια 

 

Τα μπάνια πχ (που λύνεται βέβαια αν βάλει ταμπον), τον πόνο (αν έχει) και το φόβο λερωματος. Και που όλα αυτά θα επαναλαμβάνονται κάθε μήνα για δεκαετίες. Μπορεί να φαίνονται πολύ αγχωτικά αυτά στο παιδί που μόλις ξεκίνησαν, άλλο αν σταδιακα τα συνηθίσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Τα μπάνια πχ (που λύνεται βέβαια αν βάλει ταμπον), τον πόνο (αν έχει) και το φόβο λερωματος. Και που όλα αυτά θα επαναλαμβάνονται κάθε μήνα για δεκαετίες. Μπορεί να φαίνονται πολύ αγχωτικά αυτά στο παιδί που μόλις ξεκίνησαν, άλλο αν σταδιακα τα συνηθίσαμε.

υπαρχουν λυσεις για ολα

αν το βλεπει χειροτερα απο μενα πχ μια γυναικα με αφορητους πονους,εννοειται.αλλα δ ειναι πια κ κτ τραγικο.μια συνηθεια ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο λέμε άρα. Πρώτη πρώτη είπα ότι το έχω συνηθίσει πλέον. Πολλές όμως έγραψαν ότι το θεωρούσαν αφόρητη ταλαιπωρία μέχρι να ανακαλύψουν πχ το ταμπον. Άρα και το παιδί μπορεί να το θεωρήσει ταλαιπωρία για ένα διάστημα, μέχρι να επέλθει η συνήθεια. Σε αυτό νομίζω δεν διαφωνεί καμία, η ένστασή μου αφορούσε απλά το ότι αν έστω και λίγο ταλαιπωρία το βλέπει το παιδί, μπορεί να τσατιστει που χαίρονται οι γονείς. Από εκεί απλά το ξεκίνησα για να το έχει υπ'οψιν του ο θεματοθετης, απλά πήρε έκταση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...