Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη περίοδος - ταμπόν, σερβιέτα..κλπ ;


Recommended Posts

Just now, Annitamik είπε:

Τώρα αν πω ότι κ εγώ το σκέφτομαι... εντάξει όχι ότι με ενθουσιάζει η φάση της εμμηνόπαυσης, αλλά το θεωρώ ένα θετικό μέσα στην συγκεκριμένη περίοδο της ζωής. Οι καλύτεροι μήνες ήταν στην εγκυμοσύνη κ μέχρι να μου ξαναέρθει περίοδος ( δυστυχώς μετά το πρώτο εξάμηνο ήρθε ).  Όταν δεν περίμενα περίοδο ένιωθα μια ελευθερία

Και για μένα το 8μηνο μετά την εγκυμοσύνη ήταν τέλειο. Έγώ δυστυχώς έχω απίστευτη ροή που μου ρίχνει τον αιματοκρίτη στα τάρταρα και ζω με συμπληρώματα σιδήρου. Σε εκείνη τη φάση οι αιματολογικές μου εξετάσεις ήταν σούπερ και ένιωθα σαφώς πιο δυνατό τον οργανισμό μου. Επιδή όμως έχω κάνει διακοπή περιόδου 6 μήνες με ενέσεις λόγω ενδομητρίωσης που μου προκάλεσαν συμπτώματα μιας μίνι εμμηνόπαυσης (εξάψεις, νευρα κτλ) φοβάμαι ότι όταν έρθει η εμμηνόπαυση δε θα είναι και από τα καλύτερά μου :).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

εμένα ήρθε στις 40 μέρες... ούτε αυτό να χαρώ. Είναι πάντως τόσο περίεργο, η κοινωνία αλλάζει αλλά η βιολογία όχι. Οι γυναίκες είναι αναίτια γόνιμες γθα τουλάχιστον 15 χρόνια κ μετά που το χρειάζονται, αρχίζουν προβλήματα.... 

Η βιολογία για να αλλάξει χρειάζονται χιλιάδες χρόνια εξέλιξης.Το να μένουν οι γυναίκες έγκυες μετά τα 30 είναι κάτι καινούριο στην ιστορία.Οπως και να 'χει πιστευω πως θα ήταν καλό να προσαρμόσουμε λίγο την κοινωνια στην βιολογία διότι όλη αυτή η καθυστέρηση στις γυναίκες που θέλουν να τεκνοποιήσουν μόνο καλό δεν κανει και όσες τα έχετε ζήσει ήδη με τις εξωσωματικές,τα φάρμακα, τα γενετικά νοσήματα, τις επιπλοκές σε εγκυμοσύνη και τοκετο ξέρετε πόσο άγχος έχετε περάσει. Στην ουσία είναι σαν να μπαίνουμε σε μια αχρειαστη δινη,όπως οι παρεμβάσεις στον τοκετό. Δεν εννοω να ξεκινάμε εγκυμοσύνες στα 15 αλλά το ότι μας έχει δημιουργηθεί η επαγγελματική αποκατάσταση ως καθοριστικός παραγοντας για την εναρξη οικογένειας ίσως πρέπει να μας κανει να σκεφτούμε πώς έχουμε οδηγηθεί εμείς οι γυναίκες στο να πρέπει να "αποδείξουμε" ότι είμαστε ανεξάρτητες πριν κάνουμε οικογένεια και να ανησυχούμε μη πέσουμε :-? στα χέρια κανενός εκμεταλλευτή που θα μας ελέγχει οικονομικά.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η να έφτιαχνε κάποια στιγμή η ρημάδα η νομοθεσία με ουσιαστικά βοηθήματα στη γυναίκα, αξιοπρεπή επιδόματα σε οικογένειες, υποχρεωτική άδεια πατρότητας μετά την άδεια μητρότητας, προσιτούς παιδικούς σταθμούς σε νορμάλ ωράρια; Και να μαθαίναμε στα αγοράκια μας ότι μπορούν το ίδιο καλά να μαγειρεύουν, να πλένουν, να μένουν σπίτι με το παιδί, και να μην κατέληγε  η μάνα να χάνει τις προοπτικές για καριέρα αλλά να μοιραζόταν το βάρος; Να ήμασταν όλοι ίσοι αντί να το παριστάναμε;

Φυσικα, το ενα δεν αναιρει το αλλο. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η να έφτιαχνε κάποια στιγμή η ρημάδα η νομοθεσία με ουσιαστικά βοηθήματα στη γυναίκα, αξιοπρεπή επιδόματα σε οικογένειες, υποχρεωτική άδεια πατρότητας μετά την άδεια μητρότητας, προσιτούς παιδικούς σταθμούς σε νορμάλ ωράρια; Και να μαθαίναμε στα αγοράκια μας ότι μπορούν το ίδιο καλά να μαγειρεύουν, να πλένουν, να μένουν σπίτι με το παιδί, και να μην κατέληγε  η μάνα να χάνει τις προοπτικές για καριέρα αλλά να μοιραζόταν το βάρος; Να ήμασταν όλοι ίσοι αντί να το παριστάναμε;

Αυτά προφανώς θα έπρεπε να υπάρχουν, δεν θα άλλαζαν όμως τη βιολογία. Οι γυναίκες που θα θελουν κάποια στιγμή να κάνουν παιδιά, θα έχουν πάντα το βάρος του χρόνου. Δυστυχώς η βιολογία είναι προσαρμοσμένη σε κοινωνικές δομές που στα 15 -20 το πολύ παντρεύεσαι. Λάθος διατύπωση βέβαια γιατί η βιολογία προϋπήρχε των κοινωνικών δομών. Είναι πάντως πολύ άδικο που τα πιο κρίσιμα αναπαραγωγικά χρόνια της γυναίκας συμπίπτουν με τη φάση που οι νέοι άνθρωποι ζούνε τη ζωή τους κ φτιάχνουν το μέλλον τους. 

Just now, Sentir...natureza είπε:

το ότι μας έχει δημιουργηθεί η επαγγελματική αποκατάσταση ως καθοριστικός παραγοντας για την εναρξη οικογένειας ίσως πρέπει να μας κανει να σκεφτούμε πώς έχουμε οδηγηθεί εμείς οι γυναίκες στο να πρέπει να "αποδείξουμε" ότι είμαστε ανεξάρτητες πριν κάνουμε οικογένεια και να ανησυχούμε μη πέσουμε :-? στα χέρια κανενός εκμεταλλευτή που θα μας ελέγχει οικονομικά.

Ε δεν νομίζω πια ότι κάποια γυναίκα σκέφτεται έτσι στην εποχή μας. ειδικά με τόσα προβλήματα επαγγελματικής αποκατάστασης των νέων. απλώς είναι λογικό να θες πρώτα να ζήσεις κ μετά να παντρευτείς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Όλος αυτος ο ενθουσιασμός που τόσο περίεργος σου φαίνεται μπορεί να μεταφράζεται απλά σε μια ζεστή αγκαλίτσα και ένα μουρμούρισμα τύπου "αχ μωρέ το κοριτσάκι μου μεγάλωσε..."

 

Νιώθω ότι αν το παιδί πονάει, φοβάται κλπ αν δείξεις χαρούμενη/συγκινημένη έστω, θα στενοχωρηθεί χειρότερα ή θα νευριάσει που δεν καταλαβαίνεις πώς νιώθει. Νομίζω προτιμότερο είναι η μαμά της να της πει ότι καταλαβαίνει ότι πονάει, ότι κι εκείνη ένιωθε άσχημα όταν ήταν παιδί και ότι σιγα σιγά συνηθίζεται.

Γενικά όταν νιώθεις άσχημα δεν μου φαίνεται παρηγορητικο να σου λέει ο άλλος ότι κατά βάθος υπάρχει και κάτι καλό. Αλλά έτσι είμαι εγώ, για οποιοδήποτε θέμα, οκ μπορεί να είναι σπάνιο αλλά υπάρχει. Προτιμώ να μου πουν "ξέρω ότι δεν νιώθεις ωραία, απλά υπομονή και θα περάσει"!

Το πώς θα το πάρει η κόρη μου πάντως ήταν ένας από τους λόγους που δεν προτιμούσα να κάνω κορίτσι.

 

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Οι γυναίκες είναι αναίτια γόνιμες γθα τουλάχιστον 15 χρόνια κ μετά που το χρειάζονται, αρχίζουν προβλήματα.... 

 

Και στους άντρες ισχύει όμως αυτό. Δεν ξέρω πότε ακριβώς αρχίζουν να είναι γόνιμοι, νομίζω γύρω στα 14-15; Και αρχίζουν και σε αυτούς προβλήματα γονιμότητας όσο μεγαλώνουν. Απλά ίσως δεν είναι τόσο συχνά. Δεν έχω δει στατιστικές είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Χμ εγω το σκέφτομαι. Παρολο που ξέρω ότι η εμμηνόπαυση θέλει προσοχή σε αλλά ζητήματα υγείας, κάθε μήνα, ειδικά τους τελευταίους που μέχρι να αδιαθετήσω είμαι χαλια, αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να το υφίσταμαι ακόμα αυτό. 

Ναι όμως μετά την εμμηνόπαυση αρχίζουμε να γερνάμε γρηγορότερα κ είναι κάτι που δεν θέλω να το σκέφτομαι!!! Εγώ βέβαια από τις αρχές του 2016 μέχρι κ σήμερα είχα περίοδο για περίπου 10 μήνες οπότε όλο αυτό το διάστημα είμαι ξένοιαστη! :P

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Έσπερος said:

εμένα ήρθε στις 40 μέρες... ούτε αυτό να χαρώ. Είναι πάντως τόσο περίεργο, η κοινωνία αλλάζει αλλά η βιολογία όχι. Οι γυναίκες είναι αναίτια γόνιμες γθα τουλάχιστον 15 χρόνια κ μετά που το χρειάζονται, αρχίζουν προβλήματα

Συμφωνώ. Το θεωρώ τουλάχιστον διαστροφή εκ μέρους της φύσης να μας κάνει γόνιμες στα 12. Σε κάποιες περιπτώσεις και νωρίτερα. Και αργότερα μας τιμωρεί που δεν γεννοβολήσαμε στα μικράτα μας , λες και θα έπρεπε να είμαστε γιαγιάδες στα 40.

@little lamb μήπως υπερβάλεις λίγο? Δεν είναι δα και τόσο τρομερό να έχεις περίοδο. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να παρηγορούμε την κόρη μας για το κακό που την βρήκε.
Πάντως εγώ κορίτσια με ΠΩΑ και κληρονομικό ιστορικό εμμηνόπαυσης της μαμάς μου στα 42, κάνω πανηγύρι όταν μου έρχεται περίοδος. Δεν ανυπομονώ καθόλου να γεράσω. Άλλωστε μετά την γέννα δεν πονάω πια. αλλά και πάλι θα ήθελα να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να έρχεται η περίοδος μετά τα 15 αλλά δυστυχώς εκτός από την κληρονομικότητα παίζει μεγάλο ρόλο κ η διατροφή. Ξέρετε ότι στις μέρες μας αρχίζει να έρχεται ολοένα κ νωρίτερα? Αν υπάρχουν τέτοιες ενδείξεις ο παιδίατρος θα πει ο ίδιος να αποφεύγεται η ζάχαρη στα παιδιά γιατί επισπεύδει την περίοδο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

μήπως υπερβάλεις λίγο? Δεν είναι δα και τόσο τρομερό να έχεις περίοδο. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να παρηγορούμε την κόρη μας για το κακό που την βρήκε.

 

Ε με την ίδια λογική όμως δεν είναι και λόγος να χαιρόμαστε για κάτι τόσο απλό και φυσικό. Δεν χαιρόμαστε με τις τρίχες στη μασχάλη! Γιατί δίνουμε αυτό το ειδικό βάρος στην περίοδο ήταν η σκέψη μου! 

Τρομερό δεν είναι σίγουρα οταν πλέον το έχεις συνηθίσει. Οπως είπα εγώ σήμερα δεν το σκέφτομαι καν, ούτε με ενοχλεί η σερβιετα ούτε τίποτα, σαν να μη συμβαίνει, ενώ άλλες κοπέλες βλέπω δυσκολεύονται ακόμα και μετά τα 30 και ψάχνουν λύσεις πχ στο κυπελακι ή στο ταμπον. Απλά για ένα κορίτσι που του έρχεται πρώτη φορά δεν είναι μεν τρομερό, είναι όμως επώδυνο για το σώμα και πηγή άγχους μη λερωθεί κλπ κλπ. Σε αυτό νομίζω συμφώνησαν όλες. Το "κακό που τη βρήκε" δεν το έγραψα πουθενά ούτε το υπονοησα. Το να πούμε ότι κι εμείς πονουσαμε ή φοβομασταν ή ότι μας βγήκε πολύ αίμα και λερωθηκαμε ή ότι δεν πήγαμε σχολείο την πρώτη μέρα δεν νομίζω ότι σημαίνει ότι το θεωρούμε το "κακό που τη βρήκε". Με την ίδια λογική που δεν θα έπρεπε να την παρηγορουμε για το κακό (που συμφωνώ) δεν θα έπρεπε ούτε να κάνουμε σαν να τη βρήκε μεγάλη χαρά!  Το γλυκό ας πούμε το θεωρώ χάλια έθιμο αλλά απ'ο,τι καταλαβαίνω ευτυχώς μάλλον δεν γίνεται πια. 

 

Just now, mama16 είπε:

Κανονικά θα έπρεπε να έρχεται η περίοδος μετά τα 15 αλλά δυστυχώς εκτός από την κληρονομικότητα παίζει μεγάλο ρόλο κ η διατροφή. Ξέρετε ότι στις μέρες μας αρχίζει να έρχεται ολοένα κ νωρίτερα? Αν υπάρχουν τέτοιες ενδείξεις ο παιδίατρος θα πει ο ίδιος να αποφεύγεται η ζάχαρη στα παιδιά γιατί επισπεύδει την περίοδο

 

Δεν το ήξερα για τη ζάχαρη! Ίσως γι'αυτό μου ήρθε νωρίς, έτρωγα φουλ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά προφανώς θα έπρεπε να υπάρχουν, δεν θα άλλαζαν όμως τη βιολογία. Οι γυναίκες που θα θελουν κάποια στιγμή να κάνουν παιδιά, θα έχουν πάντα το βάρος του χρόνου. Δυστυχώς η βιολογία είναι προσαρμοσμένη σε κοινωνικές δομές που στα 15 -20 το πολύ παντρεύεσαι. Λάθος διατύπωση βέβαια γιατί η βιολογία προϋπήρχε των κοινωνικών δομών. Είναι πάντως πολύ άδικο που τα πιο κρίσιμα αναπαραγωγικά χρόνια της γυναίκας συμπίπτουν με τη φάση που οι νέοι άνθρωποι ζούνε τη ζωή τους κ φτιάχνουν το μέλλον τους. 

 

Ναι μεν, αλλά γιατί; Αν μία κοπέλα που έμενε έγκυος στα 25 ήξερε ότι θα πάρει άδεια ένα χρόνο και θα πάρει και ο πατέρας μετά άλλον έναν, και δε θα τους κοιτάει ο εργοδότης σαν λεπρούς, γιατί όλοι οι γονείς τελικά θα πάρουν ένα χρόνο άδεια ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας (ή 6 μήνες ή 9 ή όσο τέλος πάντων, χωρίς διακρίσεις φύλου) και υπήρχε και η κουλτούρα ότι εκ περιτροπής ασχολούμαστε οι γονείς με το μωρό και το σπίτι, πόσο πιο εύκολα θα ήταν τα πράγματα; Να μην χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι θα κλειστείς μέσα, δε θα βρίσκεις δουλειά, θα τρέχεις σαν την τρελή να προλάβεις τα πάντα, να ξέρεις ότι είναι αυτονόητο τις μισές μέρες να μαγειρεύει και να πλένει ο μπαμπάς, να παίρνετε με τον μπαμπά μισές-μισές τις μέρες άδειας αν αρρωστήσει το παιδί... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ναι μεν, αλλά γιατί; Αν μία κοπέλα που έμενε έγκυος στα 25 ήξερε ότι θα πάρει άδεια ένα χρόνο και θα πάρει και ο πατέρας μετά άλλον έναν, και δε θα τους κοιτάει ο εργοδότης σαν λεπρούς, γιατί όλοι οι γονείς τελικά θα πάρουν ένα χρόνο άδεια ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας (ή 6 μήνες ή 9 ή όσο τέλος πάντων, χωρίς διακρίσεις φύλου) και υπήρχε και η κουλτούρα ότι εκ περιτροπής ασχολούμαστε οι γονείς με το μωρό και το σπίτι, πόσο πιο εύκολα θα ήταν τα πράγματα; Να μην χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι θα κλειστείς μέσα, δε θα βρίσκεις δουλειά, θα τρέχεις σαν την τρελή να προλάβεις τα πάντα, να ξέρεις ότι είναι αυτονόητο τις μισές μέρες να μαγειρεύει και να πλένει ο μπαμπάς, να παίρνετε με τον μπαμπά μισές-μισές τις μέρες άδειας αν αρρωστήσει το παιδί... 

Μα αυτή που είναι αποφασισμένη να κάνει παιδιά στα 25, θα τα κάνει γιατί θέλει. Αυτή που δεν θέλει παιδια στα 25 γιατί απλώς θελει να ζήσει την ηλικία της και να πετύχει τους στόχους της, που σε αυτήν την φάση μπορεί να μην περιλαμβάνουν μύξες και παιδικούς σταθμούς, δεν έχει πολλά περιθώρια βιολογικά, ακόμα και στο καλύτερο κράτος πρόνοιας να ζει. Ενώ ένας άντρας δεν έχει τέτοια θέματα τόσο πιεστικά. Φυσικά και η αντρική υπογονιμότητα επιδεινώνεται με τα χρόνια, αλλά δεν είναι τόσο ασφυκτικά όπως στις γυναίκες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Ναι μεν, αλλά γιατί; Αν μία κοπέλα που έμενε έγκυος στα 25 ήξερε ότι θα πάρει άδεια ένα χρόνο και θα πάρει και ο πατέρας μετά άλλον έναν, και δε θα τους κοιτάει ο εργοδότης σαν λεπρούς, γιατί όλοι οι γονείς τελικά θα πάρουν ένα χρόνο άδεια ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας (ή 6 μήνες ή 9 ή όσο τέλος πάντων, χωρίς διακρίσεις φύλου) και υπήρχε και η κουλτούρα ότι εκ περιτροπής ασχολούμαστε οι γονείς με το μωρό και το σπίτι, πόσο πιο εύκολα θα ήταν τα πράγματα; Να μην χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι θα κλειστείς μέσα, δε θα βρίσκεις δουλειά, θα τρέχεις σαν την τρελή να προλάβεις τα πάντα, να ξέρεις ότι είναι αυτονόητο τις μισές μέρες να μαγειρεύει και να πλένει ο μπαμπάς, να παίρνετε με τον μπαμπά μισές-μισές τις μέρες άδειας αν αρρωστήσει το παιδί... 

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι θα έπρεπε και οι 2 γονείς να ασχολούνται εξίσου με το παιδί. Αρκετά με τη δικτατορία της μητρότητας. Τα παιδιά έχουν 2 γονείς. Βέβαια , για να περάσει αυτό στον επαγγελματικό χώρο, θα πρέπει πρώτα να περάσει και μέσα μας, διότι η πλειοψηφία των γυναικών, θεωρεί ακόμη ότι έχει την αποκλειστικότητα της φροντίδας του παιδιού, και υποβιβάζει τον πατέρα σε συντηρητή - κουβαλητή της οικογένειας και μπαμπά του Σαββατοκύριακου (αν δεν κάνει και τρίτη δουλειά το Σαβ/κο) για να μπορεί ο δόλιος να ανταπεξέλθει.

Πάντως το ότι αργούμε πλέον να κάνουμε παιδί, δεν έχει να κάνει μόνο με επαγγελματική αποκατάσταση. Τα νιάτα είναι γλυκά και δεν ξανάρχονται. Είναι κρίμα στα 22 και στα 23 που μπορούμε ακόμη να είμαστε ανέμελοι (όσο γίνεται με σπουδές κτλ) να δημιουργούμε τέτοιου είδους ευθύνες. Εκτός βέβαια αν κάποια γυναίκα το επιθυμεί. Αλλιώς είναι πολύ άδικο να μην μπορεί μια γυναίκα να τεκνοποιήσει όταν αισθάνεται έτοιμη εκείνη και όχι όταν της το επιβάλλει η φύση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πάντως το ότι αργούμε πλέον να κάνουμε παιδί, δεν έχει να κάνει μόνο με επαγγελματική αποκατάσταση. Τα νιάτα είναι γλυκά και δεν ξανάρχονται. Είναι κρίμα στα 22 και στα 23 που μπορούμε ακόμη να είμαστε ανέμελοι (όσο γίνεται με σπουδές κτλ) να δημιουργούμε τέτοιου είδους ευθύνες. Εκτός βέβαια αν κάποια γυναίκα το επιθυμεί. Αλλιώς είναι πολύ άδικο να μην μπορεί μια γυναίκα να τεκνοποιήσει όταν αισθάνεται έτοιμη εκείνη και όχι όταν της το επιβάλλει η φύση.

Δεν νομίζω ότι κάνει κάποιος παιδιά χωρίς να είναι έτοιμος. Απλώς μπορεί να επισπεύσει την επιλογή συντρόφου ή να τελειώσει μια σχέση που στη δεδομένη στιγμή δεν έχει προοπτική γάμου και παιδιών. Ή να απορρίψει κάποια πρόταση προτιμώντας κάτι που προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια. Όλα αυτά χωρίς να τα επιβάλει κάποιος, παρά μόνο αυτός ο αόριστος φόβος ότι μπορεί μετά να αργήσει πολύ. Σαφώς δεν ισχύουν για όλους αυτά βέβαια. Υπάρχουν άνθρωποι που παντρεύτηκαν νέοι, έκαναν νέοι παιδιά, και στα 45-50 τους έχουν παιδιά φοιτητές, είναι μόνοι με τον σύντροφό τους, και μπορούν να ταξιδέψουν, να βγουν κλπ. Ή άλλοι (βλέπω τέτοιες περιπτώσεις εδώ στο νησί και μάλλον συνηθίζονται στην επαρχία), που επειδή έχουν κάποιες προοπτικές επαγγελματικές τακτοποιημένες, τελειώνουν τις σπουδές τους, επιστρέφουν στον τόπο καταγωγής τους, παντρεύονται νωρίς, έχουν φυσικά την υποστήριξη της οικογένειας (και είναι μεγάλο πλεονέκτημα οι νέοι παππούδες!!!) και έχουν μια πετυχημένη επαγγελματική ζωή μαζί με τα παιδιά. Κι όταν αυτό συνηθίζεται, και το βλέπεις γύρω γύρω και στις παρέες σου, δεν σου κάνει εντύπωση. δεν είναι ότι εσύ είσαι 25 πηγμένη στα παμπερς και τα ζουζούνια και οι συνομήλικοί σου σου μιλάνε για το post doc και τις διακοπές στην Αστυπάλαια και αναρωτιέσαι τι πήγε στραβά στη ζωή σου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ε με την ίδια λογική όμως δεν είναι και λόγος να χαιρόμαστε για κάτι τόσο απλό και φυσικό. Δεν χαιρόμαστε με τις τρίχες στη μασχάλη! Γιατί δίνουμε αυτό το ειδικό βάρος στην περίοδο ήταν η σκέψη μου! 

Τρομερό δεν είναι σίγουρα οταν πλέον το έχεις συνηθίσει. Οπως είπα εγώ σήμερα δεν το σκέφτομαι καν, ούτε με ενοχλεί η σερβιετα ούτε τίποτα, σαν να μη συμβαίνει, ενώ άλλες κοπέλες βλέπω δυσκολεύονται ακόμα και μετά τα 30 και ψάχνουν λύσεις πχ στο κυπελακι ή στο ταμπον. Απλά για ένα κορίτσι που του έρχεται πρώτη φορά δεν είναι μεν τρομερό, είναι όμως επώδυνο για το σώμα και πηγή άγχους μη λερωθεί κλπ κλπ. Σε αυτό νομίζω συμφώνησαν όλες. Το "κακό που τη βρήκε" δεν το έγραψα πουθενά ούτε το υπονοησα. Το να πούμε ότι κι εμείς πονουσαμε ή φοβομασταν ή ότι μας βγήκε πολύ αίμα και λερωθηκαμε ή ότι δεν πήγαμε σχολείο την πρώτη μέρα δεν νομίζω ότι σημαίνει ότι το θεωρούμε το "κακό που τη βρήκε". Με την ίδια λογική που δεν θα έπρεπε να την παρηγορουμε για το κακό (που συμφωνώ) δεν θα έπρεπε ούτε να κάνουμε σαν να τη βρήκε μεγάλη χαρά!  Το γλυκό ας πούμε το θεωρώ χάλια έθιμο αλλά απ'ο,τι καταλαβαίνω ευτυχώς μάλλον δεν γίνεται πια. 

 

 

Δεν το ήξερα για τη ζάχαρη! Ίσως γι'αυτό μου ήρθε νωρίς, έτρωγα φουλ!

αν σου ερθει περιοδος στα 12κ φοβηθεις κτ μαλλον δ πηγε πολυ καλα στο θεμα της ενημερωσης.δ ειναι κτ να σε τρομοκρατει κιολας

γτ δ πανηγυριζουμε για τις τριχες;γτ εχουμε μαθει οτι οι γυναικες πρεπει να ξυριζονται

ασε που η κορη μου εχει χνουδι στα ποδια απο τα 4

το στηθος μια χαρα το "γιορταζουμε",παει η μαμα με την κορη για ψωνια για σουτιεν κλπ

αν δ κανω λαθος στυση μπορει να εχει ενα εμβρυο απο την κοιλια της μαμας του,αν οχι τοτε σιγουρα απο βρεφος,αρα κ ονειρωξη μαλλον.ποσο μαλλον χνουδι που ο γιος εχει στην πλατη απο τοτε που γεννηθηκε:-P

αυτην την "αβολη" κατασταση παντως την περνανε κ τα αγορια,οταν αρχιζει αλλαζει η φωνη,εχουν μουστακι αλλα τοσο αραιο

ακομη κ με τα αγορια σιγουρα θα υπαρχουν τετοιες συζητησεις,μαμαδες με μεγαλυτερα αγορια ισως εχουν παραδειγματα

αυτο που πιστευω ειναι οτι ολα αυτα με το οτι θα ερθει η περιοδος ,τι ειναι,για επαφες,κλπ να εχουν ειπωθει πριν την πρωτη περιοδο,δ ειναι εκεινη η καταλληλη μερα για συζητησεις

κ ενα κοριτσι 12χρ,που παει γυμνασιο,τουλ εγω πηγαινα κ ειμαι γεννημενη τελος του χρονου,εννοειται πως πρεπει να μην εχει τετοιες αποριες

για την κορη του τζιμ μαλιστα,που ζητησε ταμπον απο την πρωτη μερα,θα ελεγα οτι μια ενημερωση την εχει,στα χρονια μου δ ηταν το πρωτο που σκεφτομασταν

τα παιδια στις μερες μας μονο ανενημερωτα δ ειναι,αλλα επειδη δ ειναι ολες οι πηγες αξιοπιστες,πρεπει να προσεχουμε για παραπληροφορηση

επισης οτι μια γυναικα τελικα κατεληξε στην χρηση ταμπον η κ κυπελλου δ σημαινει οτι νιωθει αβολα με την περιοδο κ τις σερβιετες:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

αν σου ερθει περιοδος στα 12κ φοβηθεις κτ μαλλον δ πηγε πολυ καλα στο θεμα της ενημερωσης.δ ειναι κτ να σε τρομοκρατει κιολας

 

Δεν είναι απόλυτο αυτο. Εγώ ήξερα από καιρό για την περίοδο, και τι είναι και ότι θα μου έρθει, αλλά την ώρα που πήγα στο μπανιο και είδα τη σταγόνα ένα χτυποκάρδι μου ήρθε. Και την άλλη μέρα που ξύπνησα και είχαν λερωθεί φουλ σεντόνια και πιτζάμες από το αίμα δεν ένιωθα και πολύ άνετα κ δεν πήγα σχολείο. Και ήμουν ενημερωμένη.

 

Πάντως ίσως παίζει μεγάλο ρόλο αν είσαι στο γυμνάσιο ή στο δημοτικό, σκεφτομαι πώς ήμουν στην πρώτη γυμνασίου και καμία σχέση με την έκτη. Τώρα που τους έρχεται από Πέμπτη ή Τετάρτη υποθέτω είναι πιο δύσκολο γιατί ουσιαστικά είναι παιδάκια.

 

Just now, vicky86 είπε:

το στηθος μια χαρα το "γιορταζουμε",παει η μαμα με την κορη για ψωνια για σουτιεν κλπ

 

Αυτή τη μέρα ούτε που τη θυμάμαι, μάλλον την έχω απωθήσει γιατί δεν ήθελα να βάλω :-P

 

Just now, vicky86 είπε:

αν δ κανω λαθος στυση μπορει να εχει ενα εμβρυο απο την κοιλια της μαμας του,αν οχι τοτε σιγουρα απο βρεφος,αρα κ ονειρωξη μαλλον.

 

Ονείρωξη (και εκσπερμάτιση γενικώς) ξεκινάει στην εφηβεία, δεν έχουν πιο μικροί. Μου το έχει πει ο άντρας μου. Στύση ναι έχουν τα μωρά σίγουρα, αλλά έχω την εντύπωση ότι μετά σταματάει και ξαναρχίζει στην εφηβεία, θα μας πουν οι αγορομανες. 

 

Just now, vicky86 είπε:

γτ δ πανηγυριζουμε για τις τριχες;γτ εχουμε μαθει οτι οι γυναικες πρεπει να ξυριζονται

 

Στην πρώτη αποτρίχωση όμως δεν έχω ακούσει να λέει κανείς"τι ωραια, το κοριτσάκι μου μεγάλωσε" ή τουλάχιστον δεν δίνεται τόση έμφαση όση στην περίοδο.

 

Just now, vicky86 είπε:

αυτην την "αβολη" κατασταση παντως την περνανε κ τα αγορια,οταν αρχιζει αλλαζει η φωνη,εχουν μουστακι αλλα τοσο αραιο

ακομη κ με τα αγορια σιγουρα θα υπαρχουν τετοιες συζητησεις,μαμαδες με μεγαλυτερα αγορια ισως εχουν παραδειγματα

 

Τουλάχιστον το λες κι εσύ ότι είναι έστω "άβολη" η κατάσταση για το παιδί, γιατί ένιωθα εξωγήινη! Η ένστασή μου είναι στο ότι όταν νιώθει άβολα ένα παιδί θεωρώ ότι θελει να ακούσει ότι κι ο γονιός είχε νιώσει άβολα στην αντίστοιχη περίσταση και όχι ότι ο γονιός χαίρεται.

 

Just now, vicky86 είπε:

αυτο που πιστευω ειναι οτι ολα αυτα με το οτι θα ερθει η περιοδος ,τι ειναι,για επαφες,κλπ να εχουν ειπωθει πριν την πρωτη περιοδοειναι εκεινη η καταλληλη μερα για συζητησεις

κ ενα κοριτσι 12χρ,που παει γυμνασιο,τουλ εγω πηγαινα κ ειμαι γεννημενη τελος του χρονου,εννοειται πως πρεπει να μην εχει τετοιες αποριες

 

Σε αυτό συμφωνώ. Δεν μπορώ να φανταστώ να δει ένα κορίτσι ξαφνικά αίμα και να μην ξέρει τι είναι. Θα φρικαρει. Και δεν πιστεύω ότι συμβαίνει κιόλας. Σίγουρα θα έχει δει διαφήμιση σερβιετας κ θα έχει ρωτήσει (και το κορίτσι και το αγόρι).Εκτός αν τους λένε ψέματα ξερω'γω ότι είναι για την ακρατεια.

 

Just now, vicky86 είπε:

επισης οτι μια γυναικα τελικα κατεληξε στην χρηση ταμπον η κ κυπελλου δ σημαινει οτι νιωθει αβολα με την περιοδο κ τις σερβιετες:confused:

 

Το είπα επειδή αρκετές κοπέλες έγραψαν ότι άλλαξε τελείως (προς το καλύτερο) η αίσθηση/οπτική που είχαν για την περίοδο όταν έβαλαν ταμπον ή κυπελακι. Άρα πριν είχαν κακή εμπειρία/αίσθηση/οπτική. Γι'αυτό μου έκανε εντύπωση που λένε ότι τα πράγματα είναι τόσο άνετα και απλα για ένα κοριτσάκι.

 

Και δεν κατακρίνω, προφανώς όσοι δείχνουν χαρά στο παιδί τους το κάνουν επειδή πιστεύουν ότι δείχνοντας χαρά το βοηθούν να ξεπεράσει την άβολη έστω κατάσταση. Δεν το κάνουν για κακό. Απλώς έθεσα μια παράμετρο ότι μπορεί το παιδί να μη νιώσει καλύτερα με αυτή τη χαρά και αντιθέτως να τσατιστει που ενώ πονάει πχ "του λένε ότι πρέπει να χαρεί" (εντός εισαγωγικων γιατί δεν μπορώ να το εκφράσω ακριβώς) αντί "κι εγώ έτσι ένιωθα, υπομονή, το συνήθισα με τον καιρό", και μου έκανε εντύπωση που δεν συμφώνησε κανένας, γι'αυτό τόση ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , mama16 είπε:

Κανονικά θα έπρεπε να έρχεται η περίοδος μετά τα 15 αλλά δυστυχώς εκτός από την κληρονομικότητα παίζει μεγάλο ρόλο κ η διατροφή. Ξέρετε ότι στις μέρες μας αρχίζει να έρχεται ολοένα κ νωρίτερα? Αν υπάρχουν τέτοιες ενδείξεις ο παιδίατρος θα πει ο ίδιος να αποφεύγεται η ζάχαρη στα παιδιά γιατί επισπεύδει την περίοδο

Πολυ σωστη παρατηρηση! Υπαρχουν αρκετοι περιβαλλοντικοι παραγοντες που επηρεαζουν το ορμονικο μας συστημα και ενας απο αυτους ειναι η διατροφη. Η ζαχαρη αλλα και τα φυτοφαρμακα ειναι οι κυριοι υπαιτιοι στη διατροφη. Επισης, βασικοι υπαιτιοι στο περιβαλλον ειναι οι ρυποι και οι τοξινες (πχ εντομοκτονα, απορρυπαντικα, σαμπουαν) αλλα και η ελλειψη ασκησης. @Yovanna Αν δεν αλλαξουμε τον τροπο ζωης μας πως μπορουμε να αποκαλουμε την φυση "διαστροφικη"; Το οτι ενα κοριτσι 12 χρονων μπορει να μεινει εγκυος δεν σημαινει οτι η φυση το εκανε ωστε να γινει ετσι. Η αυξημενη πιθανοτητα επιπλοκων στην εγκυμοσυνη και στον τοκετο ειναι εξισου υπαρκτη ειτε μιλαμε για εφηβη (μεχρι περιπου 19) ειτε για μεσηλικη γυναικα. Ας μην ξεχναμε οτι η πιο γονιμη περιοδος της γυναικας (και αρα αυτο που μας προορισε η φυση) ειναι 19-20 μεχρι 29-30 χρονων, μια ηλικια που πλεον σχετιζεται με την επαγγελματικα παραγωγικη περιοδο της γυναικας. Αλλα εχω ξεφυγει παλι απο το θεμα :???:

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν είναι απόλυτο αυτο. Εγώ ήξερα από καιρό για την περίοδο, και τι είναι και ότι θα μου έρθει, αλλά την ώρα που πήγα στο μπανιο και είδα τη σταγόνα ένα χτυποκάρδι μου ήρθε. Και την άλλη μέρα που ξύπνησα και είχαν λερωθεί φουλ σεντόνια και πιτζάμες από το αίμα δεν ένιωθα και πολύ άνετα κ δεν πήγα σχολείο. Και ήμουν ενημερωμένη.

 

Πάντως ίσως παίζει μεγάλο ρόλο αν είσαι στο γυμνάσιο ή στο δημοτικό, σκεφτομαι πώς ήμουν στην πρώτη γυμνασίου και καμία σχέση με την έκτη. Τώρα που τους έρχεται από Πέμπτη ή Τετάρτη υποθέτω είναι πιο δύσκολο γιατί ουσιαστικά είναι παιδάκια.

 

 

Αυτή τη μέρα ούτε που τη θυμάμαι, μάλλον την έχω απωθήσει γιατί δεν ήθελα να βάλω :-P

 

 

Ονείρωξη (και εκσπερμάτιση γενικώς) ξεκινάει στην εφηβεία, δεν έχουν πιο μικροί. Μου το έχει πει ο άντρας μου. Στύση ναι έχουν τα μωρά σίγουρα, αλλά έχω την εντύπωση ότι μετά σταματάει και ξαναρχίζει στην εφηβεία, θα μας πουν οι αγορομανες. 

 

 

Στην πρώτη αποτρίχωση όμως δεν έχω ακούσει να λέει κανείς"τι ωραια, το κοριτσάκι μου μεγάλωσε" ή τουλάχιστον δεν δίνεται τόση έμφαση όση στην περίοδο.

 

 

Τουλάχιστον το λες κι εσύ ότι είναι έστω "άβολη" η κατάσταση για το παιδί, γιατί ένιωθα εξωγήινη! Η ένστασή μου είναι στο ότι όταν νιώθει άβολα ένα παιδί θεωρώ ότι θελει να ακούσει ότι κι ο γονιός είχε νιώσει άβολα στην αντίστοιχη περίσταση και όχι ότι ο γονιός χαίρεται.

 

 

Σε αυτό συμφωνώ. Δεν μπορώ να φανταστώ να δει ένα κορίτσι ξαφνικά αίμα και να μην ξέρει τι είναι. Θα φρικαρει. Και δεν πιστεύω ότι συμβαίνει κιόλας. Σίγουρα θα έχει δει διαφήμιση σερβιετας κ θα έχει ρωτήσει (και το κορίτσι και το αγόρι).Εκτός αν τους λένε ψέματα ξερω'γω ότι είναι για την ακρατεια.

 

 

Το είπα επειδή αρκετές κοπέλες έγραψαν ότι άλλαξε τελείως (προς το καλύτερο) η αίσθηση/οπτική που είχαν για την περίοδο όταν έβαλαν ταμπον ή κυπελακι. Άρα πριν είχαν κακή εμπειρία/αίσθηση/οπτική. Γι'αυτό μου έκανε εντύπωση που λένε ότι τα πράγματα είναι τόσο άνετα και απλα για ένα κοριτσάκι.

 

Και δεν κατακρίνω, προφανώς όσοι δείχνουν χαρά στο παιδί τους το κάνουν επειδή πιστεύουν ότι δείχνοντας χαρά το βοηθούν να ξεπεράσει την άβολη έστω κατάσταση. Δεν το κάνουν για κακό. Απλώς έθεσα μια παράμετρο ότι μπορεί το παιδί να μη νιώσει καλύτερα με αυτή τη χαρά και αντιθέτως να τσατιστει που ενώ πονάει πχ "του λένε ότι πρέπει να χαρεί" (εντός εισαγωγικων γιατί δεν μπορώ να το εκφράσω ακριβώς) αντί "κι εγώ έτσι ένιωθα, υπομονή, το συνήθισα με τον καιρό", και μου έκανε εντύπωση που δεν συμφώνησε κανένας, γι'αυτό τόση ανάλυση.

αλλο ενα χτυποκαρδι,μια ταραχη,κ αλλο φοβος

κ ναι μαλλον εχεις δικιο,εκσπερματιση στην εφηβεια,στυση απο νωρις

οποτε σιγουρα θα ειναι μια αβολη στιγμη για ενα αγορι,αν εχει ενα βραδυ

φανταζομαι κ εκει θα υπαρξει μια συζητηση

εγω εξισου αβολο πιστευω ειναι κ αυτη η περιοδος των αγοριων που αλλαζει η φωνη κ εμφανιζεται το μουστακι,αλλα δ ειναι ακομη για ξυρισμα,αυτο εννοουσα

τι παραπανω να σχολιασεις στο ξυρισμα δλδ;

γτ να μην αλλαξει η αισθηση αν στην τελικη σε βολεψε περισσοτερο κ νιωθεις πιο ανετα;

Link to comment
Share on other sites

Ε άρα αν πριν δεν ένιωθες άνετα, πώς περιμένεις να νιώθει ένα κορίτσι και να συμμεριστεί και τη χαρά σου; Όταν μετά απο τόσα χρόνια ακόμα το βρίσκεις ενοχλητική αίσθηση; (Οχι εσύ, όποιος το νιώθει έτσι)

 

Just now, vicky86 είπε:

τι παραπανω να σχολιασεις στο ξυρισμα δλδ;

Ότι μεγάλωσε και γίνεται γυναίκα. Μόνο για την περίοδο τα λέμε αυτά. (Όχι ότι θα έπρεπε και στο ξύρισμα, απλά θέλω να πω πολλή έμφαση δίνεται στη "χαρά" ή έστω "συγκίνηση" της περιόδου)

Just now, vicky86 είπε:

αλλο ενα χτυποκαρδι,μια ταραχη,κ αλλο φοβος

Φόβος απέναντι στο άγνωστο που θα αντιμετωπίσει εννοούσα, όχι δεν ξέρει τι είναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ε άρα αν πριν δεν ένιωθες άνετα, πώς περιμένεις να νιώθει ένα κορίτσι και να συμμεριστεί και τη χαρά σου; Όταν μετά απο τόσα χρόνια ακόμα το βρίσκεις ενοχλητική αίσθηση; (Οχι εσύ, όποιος το νιώθει έτσι)

 

Ότι μεγάλωσε και γίνεται γυναίκα. Μόνο για την περίοδο τα λέμε αυτά. (Όχι ότι θα έπρεπε και στο ξύρισμα, απλά θέλω να πω πολλή έμφαση δίνεται στη "χαρά" ή έστω "συγκίνηση" της περιόδου)

Το ότι δεν είναι κ το καλύτερο να νιώθεις στην σερβιετα να έχει αίμα κ να νιώθεις βρεγμένη δεν σημαίνει ότι σε ενοχλεί γενικά η περίοδος, απλά κάνεις οτιδήποτε νιώθεις πιο άνετα εκείνες τις μέρες του μήνα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

. @Yovanna Αν δεν αλλαξουμε τον τροπο ζωης μας πως μπορουμε να αποκαλουμε την φυση "διαστροφικη"; Το οτι ενα κοριτσι 12 χρονων μπορει να μεινει εγκυος δεν σημαινει οτι η φυση το εκανε ωστε να γινει ετσι. Η αυξημενη πιθανοτητα επιπλοκων στην εγκυμοσυνη και στον τοκετο ειναι εξισου υπαρκτη ειτε μιλαμε για εφηβη (μεχρι περιπου 19) ειτε για μεσηλικη γυναικα. Ας μην ξεχναμε οτι η πιο γονιμη περιοδος της γυναικας (και αρα αυτο που μας προορισε η φυση) ειναι 19-20 μεχρι 29-30 χρονων, μια ηλικια που πλεον σχετιζεται με την επαγγελματικα παραγωγικη περιοδο της γυναικας. Αλλα εχω ξεφυγει παλι απο το θεμα :???:

Όταν λες να αλλάξουμε τον τρόπο ζωής μας? Εννοείς να κάνουμε παιδιά  στη δεκαετία των 20? Να μην εστιάζουμε στα επαγγελματικά οι άνθρωποι? Οι γυναίκες?

 

Just now, little lamb said:
Just now, vicky86 said:

τι παραπανω να σχολιασεις στο ξυρισμα δλδ;

Ότι μεγάλωσε και γίνεται γυναίκα. Μόνο για την περίοδο τα λέμε αυτά. (Όχι ότι θα έπρεπε και στο ξύρισμα, απλά θέλω να πω πολλή έμφαση δίνεται στη "χαρά" ή έστω "συγκίνηση" της περιόδου)

Εγώ όταν ξυρίστηκα έκανα πανηγύρι πάντως! Δεν ήθελε η μαμά μου (ήμουν πρώτη γυμνασίου) ώσπου την απείλησα ότι δεν θα με ξαναδεί ποτέ με κάτι άλλο πέρα απο παντελόνι! Μου έδειξε ο μπαμπάς μου τελικά πώς να ξυριστώ! Είχα μεγάλη χαρά. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν ήμουν ποτέ τριχωτή. Με 'εχουν διώξει και από τα λέιζερ, γιατί δεν ήμουν καλή υποψήφια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όταν λες να αλλάξουμε τον τρόπο ζωής μας? Εννοείς να κάνουμε παιδιά  στη δεκαετία των 20? Να μην εστιάζουμε στα επαγγελματικά οι άνθρωποι? Οι γυναίκες?

 

Εγώ όταν ξυρίστηκα έκανα πανηγύρι πάντως! Δεν ήθελε η μαμά μου (ήμουν πρώτη γυμνασίου) ώσπου την απείλησα ότι δεν θα με ξαναδεί ποτέ με κάτι άλλο πέρα απο παντελόνι! Μου έδειξε ο μπαμπάς μου τελικά πώς να ξυριστώ! Είχα μεγάλη χαρά. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν ήμουν ποτέ τριχωτή. Με 'εχουν διώξει και από τα λέιζερ, γιατί δεν ήμουν καλή υποψήφια!

Όχι νομίζω εννοεί όλα τα προϊόντα που μολύνουν το περιβάλλον κ την κακή διατροφή. Γιατί έτσι η περίοδος έρχεται ολοένα κ νωρίτερα.

 

Πάντως δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του θεματοθετη. Έγραψε έναν προβληματισμό κ ζητάει συμβουλές κ ήδη έχουν γραφτεί 5 σελίδες με ανατριχιαστικές γυναικείες λεπτομέρειες που θα τις βλέπει κ θα λέει ευτυχώς που γεννήθηκε άντρας!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Το ότι δεν είναι κ το καλύτερο να νιώθεις στην σερβιετα να έχει αίμα κ να νιώθεις βρεγμένη δεν σημαίνει ότι σε ενοχλεί γενικά η περίοδος, απλά κάνεις οτιδήποτε νιώθεις πιο άνετα εκείνες τις μέρες του μήνα

 

Ε αυτό ακριβώς εννοώ βρε παιδιά. Το ότι δεν νιώθεις άνετα λοιπόν δεν πρέπει να το πεις στο παιδί; Για να δει ότι δεν είναι το μόνο που νιώθει έτσι; Πιο σημαντικό είναι να πεις αυτό παρά ότι χαίρεσαι. Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον. Γιατί με το ότι χαίρεσαι μπορεί να θεωρήσει ότι θα έπρεπε κι αυτό να είναι μες στην καλή χαρά κι αφού δεν είναι να νιώθει περίεργα. Δεν είναι πια μωρά για να χαίρονται και να ενθαρρύνονται όταν δείχνουμε εμεις χαρά! Μπορεί να φας και μπουφλα αν πεις σε έφηβο ότι χαίρεσαι με κάτι που τον δυσκολεύει. Όχι ότι είναι συμφορά του, απλά τον δυσκολεύει. Τέλος πάντων, μάλλον δεν συμφωνεί κανένας. Ακόμα και τα μικρά πάντως που γενικά ενθουσιάζονται αν δείξεις χαρά, αν τους πεις ότι τι ωραία που μεγαλώνουν για μια κατάσταση που τα ζοριζει μπορεί να μη χαρούν. Δυομισαχρονο παιδί φίλης μου που του ελεγαν ότι είναι μεγάλο παιδί για να θελήσει να αποθηλασει, κάνει επίτηδες μωρουδιστικα πράγματα για να αποδείξει ότι είναι ακόμα μικρό και ρωτάει επίμονα αν μεγάλωσε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ναι μεν, αλλά γιατί; Αν μία κοπέλα που έμενε έγκυος στα 25 ήξερε ότι θα πάρει άδεια ένα χρόνο και θα πάρει και ο πατέρας μετά άλλον έναν, και δε θα τους κοιτάει ο εργοδότης σαν λεπρούς, γιατί όλοι οι γονείς τελικά θα πάρουν ένα χρόνο άδεια ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας (ή 6 μήνες ή 9 ή όσο τέλος πάντων, χωρίς διακρίσεις φύλου) και υπήρχε και η κουλτούρα ότι εκ περιτροπής ασχολούμαστε οι γονείς με το μωρό και το σπίτι, πόσο πιο εύκολα θα ήταν τα πράγματα; Να μην χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι θα κλειστείς μέσα, δε θα βρίσκεις δουλειά, θα τρέχεις σαν την τρελή να προλάβεις τα πάντα, να ξέρεις ότι είναι αυτονόητο τις μισές μέρες να μαγειρεύει και να πλένει ο μπαμπάς, να παίρνετε με τον μπαμπά μισές-μισές τις μέρες άδειας αν αρρωστήσει το παιδί... 

 

1 hour ago, Yovanna είπε:

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι θα έπρεπε και οι 2 γονείς να ασχολούνται εξίσου με το παιδί. Αρκετά με τη δικτατορία της μητρότητας. Τα παιδιά έχουν 2 γονείς. Βέβαια , για να περάσει αυτό στον επαγγελματικό χώρο, θα πρέπει πρώτα να περάσει και μέσα μας, διότι η πλειοψηφία των γυναικών, θεωρεί ακόμη ότι έχει την αποκλειστικότητα της φροντίδας του παιδιού, και υποβιβάζει τον πατέρα σε συντηρητή - κουβαλητή της οικογένειας και μπαμπά του Σαββατοκύριακου (αν δεν κάνει και τρίτη δουλειά το Σαβ/κο) για να μπορεί ο δόλιος να ανταπεξέλθει.

Πάντως το ότι αργούμε πλέον να κάνουμε παιδί, δεν έχει να κάνει μόνο με επαγγελματική αποκατάσταση. Τα νιάτα είναι γλυκά και δεν ξανάρχονται. Είναι κρίμα στα 22 και στα 23 που μπορούμε ακόμη να είμαστε ανέμελοι (όσο γίνεται με σπουδές κτλ) να δημιουργούμε τέτοιου είδους ευθύνες. Εκτός βέβαια αν κάποια γυναίκα το επιθυμεί. Αλλιώς είναι πολύ άδικο να μην μπορεί μια γυναίκα να τεκνοποιήσει όταν αισθάνεται έτοιμη εκείνη και όχι όταν της το επιβάλλει η φύση.

Πόσο συμφωνώ με αυτά που γράφετε! Οι γυναίκες έχουμε το δικαίωμα να μας αντιμετωπίζουν σας ισότιμους εργαζόμενους , σαν ανθρώπους που θέλουμε να δημιουργήσουμε , να παράγουμε, να αναδείξουμε τα ταλέντα μας. Κ δυστυχώς η απόκτηση παιδιών θεωρείται κόκκινο πανί στον εργασιακό τομέα. Δε θα ξεχάσω τα μούτρα προϊσταμένου όταν ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη μου, έγινε κίτρινος γιατί άλλαξε το πρόγραμμα.

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

ίσως πρέπει να μας κανει να σκεφτούμε πώς έχουμε οδηγηθεί εμείς οι γυναίκες στο να πρέπει να "αποδείξουμε" ότι είμαστε ανεξάρτητες πριν κάνουμε οικογένεια και να ανησυχούμε μη πέσουμε :-? στα χέρια κανενός εκμεταλλευτή που θα μας ελέγχει οικονομικά.

Ναι πρέπει να έχουμε την επιλογή αν θέλουμε να μπορούμε να είμαστε ανεξάρτητες. Γιατί δεν είναι το πιο σημαντικό πράγμα να είσαι μάνα, το πιο σημαντικό είναι να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να είσαι γεμάτη , ώστε να μπορείς να δώσεις σε ένα παιδί . Όλοι γνωρίζουμε ότι το βιολογικό ρολόι τρέχει με ταχείς ρυθμούς , όλη η κοινωνία βροντοφωναζει ότι πρέπει να κάνεις παιδί ως τα τριάντα σου, δεν είναι κάτι άγνωστο. Ωστόσο, η ίδια η κοινωνία μας βάζει τρικλοποδιές γιατί μια νέα κοπέλα που θέλει να κάνει παιδιά δεν την προτιμούν στον εργασιακό τομέα και τα έχουμε δει πολλές εδώ μέσα αυτά. Κ έτσι ενώ είναι κάτι φυσικό κ επόμενο να υπάρχει μια τέτοια επιθυμία, μια κοπέλα θα τρεναρει γιατί απλώς πρέπει και να εργαστεί. Ιδανικά κ εγώ θα ήθελα νωρίτερα ένα παιδί, αλλά μέχρι κ τα 27 οι εργασιακές συνθήκες στη ζωή μου ήταν πολύ άστατες κ τελικά απέκτησα στα 30. Και είμαι η εξαίρεση, γιατί πολλές γυναίκες έχουν θέμα να βρουν δουλειά κ ως πολύ αργότερα. Τι πρέπει , να εγκαταλείψουμε όλες τα όνειρα μας στο βωμό της μητρότητας ; Δε μας βοηθά καθόλου η κοινωνία κ το κράτος γιατί εκτός από μαμά μπορείς να είσαι κ πολλά άλλα πράγματα ταυτόχρονα , απλώς τα παιδιά δεν μπορεί να τα αναλαμβάνει μόνο ένας άνθρωπος, κάτι που συμβαίνει ακόμα και όταν η γυναίκα εργάζεται. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι κάνει κάποιος παιδιά χωρίς να είναι έτοιμος. Απλώς μπορεί να επισπεύσει την επιλογή συντρόφου ή να τελειώσει μια σχέση που στη δεδομένη στιγμή δεν έχει προοπτική γάμου και παιδιών. Ή να απορρίψει κάποια πρόταση προτιμώντας κάτι που προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια. Όλα αυτά χωρίς να τα επιβάλει κάποιος, παρά μόνο αυτός ο αόριστος φόβος ότι μπορεί μετά να αργήσει πολύ. Σαφώς δεν ισχύουν για όλους αυτά βέβαια. Υπάρχουν άνθρωποι που παντρεύτηκαν νέοι, έκαναν νέοι παιδιά, και στα 45-50 τους έχουν παιδιά φοιτητές, είναι μόνοι με τον σύντροφό τους, και μπορούν να ταξιδέψουν, να βγουν κλπ. Ή άλλοι (βλέπω τέτοιες περιπτώσεις εδώ στο νησί και μάλλον συνηθίζονται στην επαρχία), που επειδή έχουν κάποιες προοπτικές επαγγελματικές τακτοποιημένες, τελειώνουν τις σπουδές τους, επιστρέφουν στον τόπο καταγωγής τους, παντρεύονται νωρίς, έχουν φυσικά την υποστήριξη της οικογένειας (και είναι μεγάλο πλεονέκτημα οι νέοι παππούδες!!!) και έχουν μια πετυχημένη επαγγελματική ζωή μαζί με τα παιδιά. Κι όταν αυτό συνηθίζεται, και το βλέπεις γύρω γύρω και στις παρέες σου, δεν σου κάνει εντύπωση. δεν είναι ότι εσύ είσαι 25 πηγμένη στα παμπερς και τα ζουζούνια και οι συνομήλικοί σου σου μιλάνε για το post doc και τις διακοπές στην Αστυπάλαια και αναρωτιέσαι τι πήγε στραβά στη ζωή σου...

 

Ειδικά για τους Έλληνες, απλά παρατείνουμε την παιδική δική μας ηλικία μέχρι τα 30φεύγα συχνά, άντρες και γυναίκες πάντως. Δηλαδή παριστάνουμε ότι σπουδάζουμε ή και όντως σπουδάζουμε σε όλη την δεκαετία των 20, αλλά όχι όπως οι περισσότεροι άλλοι λαοί. Αποφεύγουμε να βρούμε σοβαρή δουλειά και αποφεύγουμε να πιάσουμε δικό μας σπίτι και από πίσω παίζει η στήριξη της οικογένειας (οπότε οι 50αρηδες γονείς, αντί να χαρούν οι ίδιοι τη ζωή πια, συντηρούν το "παιδί" να ζήσει τη ζωή του). Δε μιλάω για όλους φυσικά και κρίση υπάρχει και ανέχεια αλλά δεν είναι λίγοι οι Έλληνες που απλά θεωρούν ότι μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ είναι μια καλή δικαιολογία για να αποφύγουν τις ευθύνες της ενήλικης ζωής και τελικά απλά ξεκινάνε να ζουν σαν ενήλικες μετά τα 30-35.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...