Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη περίοδος - ταμπόν, σερβιέτα..κλπ ;


Recommended Posts

Just now, mama16 είπε:

Το έψαξα κ εγώ λίγο στο ίντερνετ κ η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε σαν ιδέα αλλά στην χρήση είναι εύκολο? Μπορείς να το βγάλεις εύκολα η υπάρχει πιθανότητα να πάει πιο βαθιά στον κόλπο κ να δυσκολευτεί? Απ' ότι κατάλαβα το ταμπον μπαίνει πιο βαθιά πάντως απ' το κυπελλακι έτσι? Ακόμα δεν έχω περίοδο απ' τη γέννα αλλά ίσως στο μέλλον το δοκιμάσω. Ακόμα κ το βράδυ φοριέται?

Θέλει μερικούς κύκλους για να εξοικειωθείς με τη χρήση. Το βάζεις χαμηλότερα από το ταμπον αλλά ακόμη κι αν ανέβει πιο ψηλά (λίγο δύσκολο γιατί βεντουζαρει) και δεν μπορείς να πιάσεις την άκρη του (μερικά έχουν stem για να το πιάνεις) το βγάζεις σπρωχνωντας το με τους μύες της πυελου(όπως στις εξωθησεις του τοκετου :-P). Φυσικά φοριέται και βράδυ αλλά αν έχω μεγάλη ροή (συνήθως την πρώτη ημερα) ίσως βάλω και ένα σερβιέτακι για να αποφύγω να λερωθω. 

Just now, Ilaeira είπε:

 

Νομίζω πως υπάρχει κίνδυνος τοξικού σοκ, έχει καταγραφεί περίπτωση. Από τότε που το διάβασα σταμάτησα να το φοράω τη νύχτα.

Αν το φοράς για 30 ώρες πιθανότατα να υπάρχει αυτή η περίπτωση αλλά στο 12ωρο είναι σίγουρο ότι δεν παθαίνεις. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Θέλει μερικούς κύκλους για να εξοικειωθείς με τη χρήση. Το βάζεις χαμηλότερα από το ταμπον αλλά ακόμη κι αν ανέβει πιο ψηλά (λίγο δύσκολο γιατί βεντουζαρει) και δεν μπορείς να πιάσεις την άκρη του (μερικά έχουν stem για να το πιάνεις) το βγάζεις σπρωχνωντας το με τους μύες της πυελου(όπως στις εξωθησεις του τοκετου :-P). Φυσικά φοριέται και βράδυ αλλά αν έχω μεγάλη ροή (συνήθως την πρώτη ημερα) ίσως βάλω και ένα σερβιέτακι για να αποφύγω να λερωθω. 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Αγαπητέ μπαμπά @Jim79που έπεσες στα δύσκολα, συστήνω αρχικά ψυχραιμία! Εξήγησε στην κόρη σου τα βασικά, όσα τυχαίνει να ξέρεις, χωρίς άγχος, χωρίς πανικό. Πες της ότι μεγάλωσε ότι είναι εντελώς φυσιολογικό αυτό που της συμβαίνει, δείξε τον ενθουσιασμό σου για το γεγονός ότι το κοριτσάκι σου γίνεται σιγά σιγά κοπέλα. Προσπάθησε να είσαι άνετος και να μη τη φέρεις σε δύσκολη θέση ή να της πυροδοτήσεις συναισθήματα ντροπής και ενοχής (συμβαίνει συχνά σε κορίτσια που δεν τους μίλησαν ποτέ οι οικείοι τους γι αυτό). 

 

Γενικά μου άρεσε η απάντησή σου αλλά ήθελα να σταθώ στα περί ενθουσιασμού. Δεν χαίρονται όλα τα παιδιά που μεγαλώνουν, εγώ ας πούμε είχα φοβερή άρνηση που θα αποχωριζομουν τα παιχνίδια, τα βιβλία, τα παιδικά cd κλπ, γενικά που θα "έπρεπε" να μην είμαι παιδί. Οπότε μέσα σε όλα αυτά είχα πάρει παρα πολύ στραβά και την περίοδο. Αν κάποιος έδειχνε ενθουσιασμό που μεγάλωσα (θυμάμαι κάποια κορίτσια έλεγαν ότι οι μαμάδες έφτιαξαν γλυκό για το δήθεν ευτυχές γεγονός) θα τσατιζομουν απίστευτα, ούτε σουτιέν ούτε σερβιετα ήθελα να βάλω γιατί αυτά τα έβαζαν οι γυναίκες. Βάσει της δικής μου εμπειρίας θα πρότεινα το ακριβώς αντίθετο: να την καθησυχάσει ότι δεν θα αλλάξει τίποτα επειδή της ήρθε περίοδος, θα μπορεί να παίζει με ο,τι έπαιζε, να διαβάζει ο,τι διάβαζε, να βλέπει ο,τι παιδικό έβλεπε, απλά κάθε μήνα θα έχει αυτό χωρίς να αλλάξει απολύτως τίποτα άλλο. Αλλά επειδή δεν ξέρω αν η κόρη του το βλέπει έτσι ή ενθουσιάζεται με το μεγάλωμα, καλύτερα να μην κάνει καμία αναφορά στο μεγάλωμα, μόνο στο ότι είναι κάτι φυσιολογικό που ξεκινάει σε αυτή την ηλικία.

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Βέβαια, για μια έφηβη που δεν εχει συνεχή παρουσία θηλυκού που το χρησιμοποιεί επίσης πιστεύω ότι είναι λίγο δύσκολο να το δεχθεί γιατί θα δυσκολευτεί να λυνει τις οποιες αποριες.

 

Μια έφηβη που είναι παρθένα μπορεί να το βάλει;

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

αλλά ακόμη κι αν ανέβει πιο ψηλά (λίγο δύσκολο γιατί βεντουζαρει) και δεν μπορείς να πιάσεις την άκρη του (μερικά έχουν stem για να το πιάνεις) το βγάζεις σπρωχνωντας το με τους μύες της πυελου

 

Φρικαρα και μόνο που το διάβασα, χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Γενικά μου άρεσε η απάντησή σου αλλά ήθελα να σταθώ στα περί ενθουσιασμού. Δεν χαίρονται όλα τα παιδιά που μεγαλώνουν, εγώ ας πούμε είχα φοβερή άρνηση που θα αποχωριζομουν τα παιχνίδια, τα βιβλία, τα παιδικά cd κλπ, γενικά που θα "έπρεπε" να μην είμαι παιδί. Οπότε μέσα σε όλα αυτά είχα πάρει παρα πολύ στραβά και την περίοδο. Αν κάποιος έδειχνε ενθουσιασμό που μεγάλωσα (θυμάμαι κάποια κορίτσια έλεγαν ότι οι μαμάδες έφτιαξαν γλυκό για το δήθεν ευτυχές γεγονός) θα τσατιζομουν απίστευτα, ούτε σουτιέν ούτε σερβιετα ήθελα να βάλω γιατί αυτά τα έβαζαν οι γυναίκες. Βάσει της δικής μου εμπειρίας θα πρότεινα το ακριβώς αντίθετο: να την καθησυχάσει ότι δεν θα αλλάξει τίποτα επειδή της ήρθε περίοδος, θα μπορεί να παίζει με ο,τι έπαιζε, να διαβάζει ο,τι διάβαζε, να βλέπει ο,τι παιδικό έβλεπε, απλά κάθε μήνα θα έχει αυτό χωρίς να αλλάξει απολύτως τίποτα άλλο. Αλλά επειδή δεν ξέρω αν η κόρη του το βλέπει έτσι ή ενθουσιάζεται με το μεγάλωμα, καλύτερα να μην κάνει καμία αναφορά στο μεγάλωμα, μόνο στο ότι είναι κάτι φυσιολογικό που ξεκινάει σε αυτή την ηλικία.

Δεν είχα φανταστεί να σου πω την αλήθεια ότι σε μια κοπέλα στην προεφηβεία που της ήρθε η περίοδος και άρα μπαίνει σε μια άλλη φάση ζωής (κοινώς μεγαλώνει) θα έπρεπε να να διευκρινιστεί ότι μπορεί ακόμα να παίζει, να βλέπει παιδικά και να διαβάζει τα βιβλία που διάβαζε. Φαντάζομαι ότι εξυπακούεται.

Δεν έχω διάθεση να υποβιβάσω σε καμία περίπτωση την εμπειρία σου με την άρνηση στο ότι μεγαλώνεις, αλλά μήπως στο περιβάλλον σου βιάζονταν να μεγαλώσεις και στο πέρασαν λίγο απότομα; Το λέω γιατί λες ότι είχες άρνηση να αποχωριστείς τα παιχνίδια σου και τα παιδικά σου αντικείμενα. Σου ζήτησε κάποιος να το κάνεις; Εγώ δε θυμάμαι να μου ασκεί κάποιος πίεση να σταματήσω να παίζω. Αποχωρίστηκα τα παιδικά μου αντικείμενα γιατί απλά τα βαρέθηκα.

Τέλος πάντων ο καθένας το βλέπει από τη σκοπιά του και βάσει των εμπειριών του. Προσωπικά είχα από μικρή καλή σχέση με το χρόνο. Στην 3χρονη κόρη μου αναφέρω συχνά ότι μεγαλώνει όταν βλέπω νέα επιτεύγματα και εκείνη όχι απλά το δέχεται αλλά φουσκώνει από υπερηφάνεια. Με το καλό όταν της έρθει η περίοδος και εφόσον είμαστε καλά θα της πω λεπτομερώς τι αλλάζει στο σώμα της και ναι πως να το κάνουμε, η περίοδος σηματοδοτεί μια νέα φάση στη ζωή ενός κοριτσιού, δεν πρόκειται να το κρύψω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Φρικαρα και μόνο που το διάβασα, χαχα!

Δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο ακουγεται. Ετσι κι αλλιως βαζεις το ενα σου δαχτυλο για να το ξεβεντουζαρεις και αν πιεσεις λιγο (δεν ειπαμε κανονικη εξωθηση χαχα) προς τα κατω το πιανεις και το βγαζεις. Ολα ειναι θεμα εξασκησης, μολις συνειδητοποιησεις ποσο αλλαζει ο τροπος που περνας την περιοδο σου τοτε βλεπεις οτι αξιζει η μικρη επιμονη για λιγους μηνες :)

 

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μια έφηβη που είναι παρθένα μπορεί να το βάλει;

Βεβαια απλα ειναι καλο να εχει προηγηθει μια εξοικοιωση με την περιοδο (δηλαδη μετα απο μερικους κυκλους). Το μειονεκτημα με μια παρθενα ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολοτερο να εισελθει στον κολπο μιας και οι μυες ειναι πιο "σφιχτοι" αλλα και παλι με εξασκηση και ενα σωστο μεγεθος(μικρο) μετα απο μερικους κυκλους θα ειναι μια χαρα! Επισης, υπαρχει μια παρανοηση για τον παρθενικο υμενα. Η αληθεια ειναι οτι μπορει να σπασει ακομη και με εντονη ασκηση, με εξερευνηση του σωματος, με μια εξεταση στο γυναικολογο, με ταμπον ή με κυπελλο. Η παρθενια δεν εχει να κανει με τον υμενα αλλα με την σεξουαλικη πραξη (μερικες γυναικες γεννιουνται χωρις καθολου υμενα) οποτε δεν θα επρεπε να σταθει εμποδιο στη χρηση του κυπελλου.

 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Jim79 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Η μικρή μου, βρίσκεται στην 3η μέρα της περιόδου της. Έχει πολύ μεγάλη ροή και πόνους χαμηλά στην κοιλιά. Για την ώρα χρησιμοποιεί τις Always ultra. Από ό,τι όμως μου είπε η κολλητή μου δεν πρέπει να της πάρω μόνο ένα μέγεθος, καθώς ανάλογα με την ημέρα υπάρχει κι άλλη ροή. Άρα πρέπει να παίρνω σερβιέτες, άλλες σερβιέτες για την νύχτα άλλες για την 1η μέρα κι άλλες για την 7η;. Ο πόνος αντιμετωπίζεται για την ώρα με αναβράζοντα Depon. Χθες κάναμε μια 2ωρη συζήτηση (κατευθυνόμενος από την γυναικολόγο μου), για το τι θα συμβαίνει από εδώ και πέρα στο σώμα της κάθε μήνα, για το επαφές και άλλα πολλά. Εννοείται πως εξόπλισα το σπίτι με πάρα πολλές σοκολάτες (χεχε). Σχετικά με το Ταμπόν, επιμένει ακόμα αλλά θα κάνει υπομονή, εως ότου εξοικειωιθεί με όλο αυτό. 

Θα συμφωνήσω με μια κοπέλα που έκανε παραλληλισμό με τους φακούς επαφής. Όντας Μύωπας και φορώντας φακούς γύρω στα 25 χρόνια, συμφωνώ απόλυτα και ανησυχώ αρκετά τι θα κάνει άμα τύχει και λερωθεί στο σχολείο.

Σχετικά με το σουτιέν, που ξεκίνησε να φοράει πέρυσι δεν είχε κανένα θέμα, αντιθέτως ήταν ενθουσιασμένη!

Όσο σκέφτομαι ότι πλέον θεωρείται γόνιμη, τρελαίνομαι...

Το κοριτσάκι μου μεγάλωσε έγινε... γυναίκα!

Απίστευτο!

Σαν χθες μου φαίνεται, που την κρατούσα αγκαλιά στο μαιευτήριο :cry:

 

Χρειάζεσαι σερβιετες σε διάφορα μεγέθη. 3-4 για τις πρώτες μέρες, 1-2 για το τέλος, και ειδικές για τη νύχτα.

Τα depon ultra δεν έχουν νόημα γενικά γιατί δεν πιάνουν πόνους περιόδου, εκτός αν είναι "ψυχολογικό" το θέμα. Aν έχει μικροενόχληση, απλό depn,, αν όντως έχει πόνους (από αυτό που κλαις και δεν μπορείς να σταθείς όρθιος) χρειάζεσαι σπασμολυτικά, αλλά επειδή είναι πρώτη φρορά λογικά δεν υπάρχει τόσος πόνος και θα σας δώσει οδηγίες γυναικολόγος μετά τις γιορτές.

Επίσης θα πρέπει να σκέφτεσαι ότι δε θεωρείται γόνιμη αλλά όντως είναι έφηβη πια, και θα μπορούσε να μείνει έγκυος. Φαίνεται αστείο σε αυτή την ηλικία, και όμως :( Οπότε πολλή κουβέντα γενικά και πρόσεχε τις παρέες της γενικότερα, φρόντιζε να γνωρίζεις τα παιδιά, ρίχνε και μια ματιά σε social media, γιατί σιγά σιγά εκεί θα βλέπεις την αληθινή εικόνα δυστυχώς και όχι τι λένε μπροστά σου.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Δεν είχα φανταστεί να σου πω την αλήθεια ότι σε μια κοπέλα στην προεφηβεία που της ήρθε η περίοδος και άρα μπαίνει σε μια άλλη φάση ζωής (κοινώς μεγαλώνει) θα έπρεπε να να διευκρινιστεί ότι μπορεί ακόμα να παίζει, να βλέπει παιδικά και να διαβάζει τα βιβλία που διάβαζε. Φαντάζομαι ότι εξυπακούεται.

Δεν έχω διάθεση να υποβιβάσω σε καμία περίπτωση την εμπειρία σου με την άρνηση στο ότι μεγαλώνεις, αλλά μήπως στο περιβάλλον σου βιάζονταν να μεγαλώσεις και στο πέρασαν λίγο απότομα; Το λέω γιατί λες ότι είχες άρνηση να αποχωριστείς τα παιχνίδια σου και τα παιδικά σου αντικείμενα. Σου ζήτησε κάποιος να το κάνεις; Εγώ δε θυμάμαι να μου ασκεί κάποιος πίεση να σταματήσω να παίζω. Αποχωρίστηκα τα παιδικά μου αντικείμενα γιατί απλά τα βαρέθηκα.

 

Μα με το να πεις σε ένα παιδί "γίνεσαι γυναίκα/κοπέλα πια" δεν θα σκεφτεί έστω ότι κάτι θα αλλάξει στην καθημερινότητά του (που δεν ισχύει)

 

Με αυτό δηλαδή

7 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Με το καλό όταν της έρθει η περίοδος και εφόσον είμαστε καλά θα της πω λεπτομερώς τι αλλάζει στο σώμα της και ναι πως να το κάνουμε, η περίοδος σηματοδοτεί μια νέα φάση στη ζωή ενός κοριτσιού, δεν πρόκειται να το κρύψω. 

δεν συμφωνώ καθόλου. Γιατί νέα φάση; Τι αλλάζει εκτός από το να έχεις κάθε μήνα κάποιες μέρες αίμα; Τίποτα! Ο,τι κάνεις έκανες, οπότε γιατί να λέμε στα παιδιά ότι είναι νέα φάση; Ειδικά η περίοδος εννοώ. Γιατι πολλά προστίθενται τότε (πχ σουτιέν, αποτρίχωση ποδιών) αλλά γιατί στην περίοδο να δίνουμε τόση βάση ότι κάτι άλλαξε, ενώ στην ουσία δεν αλλάζει; Όπως είπες κι εσύ όντως δεν χρειάστηκε να αποχωριστείς κάτι επειδή ήρθε περίοδος. Ούτε εγώ φυσικά, τα παραδείγματα με τα παιχνίδια και τα cd τα είπα σαν παραδείγματα γιατί ήταν περίπλοκο το τι ένιωθα. Αν και δεν αφορούν το θεματοθετη, θα σου εξηγήσω γιατί άλλο κατάλαβες: κατ'αρχας είχα μια άρνηση με τα "γυναικεία" πράγματα, που στα μάτια μου ήταν όλα αρνητικά. Ζήλευα τα αγόρια που δεν είχαν περίοδο, δεν έπρεπε να αποτριχωνουν τα πόδια τους, να βάλουν σουτιέν κλπ. Οπότε η περίοδος ήρθε να το αποτελειώσει το θέμα των μεγάλων αδικιών που ζουν τα κορίτσια! Και δεύτερον είχα μια ροπή στα παιδικά πράγματα (ακόμα μου αρέσουν πολύ, επίσης τότε ήθελα να γίνω νηπιαγωγός) και πήγαινα πχ κι αγόραζα παιδικό cd στην έκτη δημοτικού. Ή ξετρελαινομουν να παιζω με νήπια. Οι δικοί μου ανησυχούσαν κάπως, δεν με πίεζαν εμφανώς αλλά καταλάβαινα ότι το σχολιάζουν και αγχώνονται. Η μόνη πίεση ήταν για την αποτρίχωση στα πόδια που δεν ήθελα κ τελικά έκανα μέσα στο άγχος επειδή θα πηγαίναμε σε ένα γάμο και το ότι η μητέρα μου ήθελε με το ζόρι να βάζω λιποζαν (είχα σκασμενα χείλια) και κρέμα στα πόδια όταν πηγαίναμε κάπου επίσημα. Ηλικία γυμνασίου αυτά. Καμία πίεση για την περίοδο συγκεκριμένα. Αλλά αυτό το "γίνεσαι γυναίκα" που άκουγα από συμμαθήτριες (στο σπίτι δεν μου είπαν ποτέ κάτι τέτοιο) μου τη βαραγε. Δεν ήθελα να ήμουν γυναίκα, ήθελα παιδί όπως ήμουν (και δεν έγινα προφανώς γυναίκα λόγω της περιόδου, καμία δεν γίνεται, δεν πατιεται ένα κουμπί και αλλάζει κάτι μαγικό τη μέρα που σου έρχεται! :-P ) 

Το ότι το νήπιο περηφανεύεται που μεγαλώνει δεν έχει καμία σχέση. Κι εγώ στη νηπιακή και πρώτη σχολική ηλικία ένα "δεν είμαι μικρή" έλεγα όλη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Jim79 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Η μικρή μου, βρίσκεται στην 3η μέρα της περιόδου της. Έχει πολύ μεγάλη ροή και πόνους χαμηλά στην κοιλιά. Για την ώρα χρησιμοποιεί τις Always ultra. Από ό,τι όμως μου είπε η κολλητή μου δεν πρέπει να της πάρω μόνο ένα μέγεθος, καθώς ανάλογα με την ημέρα υπάρχει κι άλλη ροή. Άρα πρέπει να παίρνω σερβιέτες, άλλες σερβιέτες για την νύχτα άλλες για την 1η μέρα κι άλλες για την 7η;. Ο πόνος αντιμετωπίζεται για την ώρα με αναβράζοντα Depon. Χθες κάναμε μια 2ωρη συζήτηση (κατευθυνόμενος από την γυναικολόγο μου), για το τι θα συμβαίνει από εδώ και πέρα στο σώμα της κάθε μήνα, για το επαφές και άλλα πολλά. Εννοείται πως εξόπλισα το σπίτι με πάρα πολλές σοκολάτες (χεχε). Σχετικά με το Ταμπόν, επιμένει ακόμα αλλά θα κάνει υπομονή, εως ότου εξοικειωιθεί με όλο αυτό. 

Θα συμφωνήσω με μια κοπέλα που έκανε παραλληλισμό με τους φακούς επαφής. Όντας Μύωπας και φορώντας φακούς γύρω στα 25 χρόνια, συμφωνώ απόλυτα και ανησυχώ αρκετά τι θα κάνει άμα τύχει και λερωθεί στο σχολείο.

Σχετικά με το σουτιέν, που ξεκίνησε να φοράει πέρυσι δεν είχε κανένα θέμα, αντιθέτως ήταν ενθουσιασμένη!

Όσο σκέφτομαι ότι πλέον θεωρείται γόνιμη, τρελαίνομαι...

Το κοριτσάκι μου μεγάλωσε έγινε... γυναίκα!

Απίστευτο!

Σαν χθες μου φαίνεται, που την κρατούσα αγκαλιά στο μαιευτήριο :cry:

Μπράβο σου που το έψαξες τόσο ώστε να την κατευθύνεις σωστά!

Μήπως φοράνε οι φίλες της ταμπον κ θέλει κ αυτή τόσο? Η γυναικολόγος τι της εξήγησε πάνω σε αυτό το θέμα? Όσο για το ότι φοβάσαι να μην λερωθεί, να της λες να πάει να ελέγχει συχνά στο μπάνιο την σερβιετα, αν δεν έχει πολύ αίμα δεν πρόκειται να λερωθεί. Κ αν συμβεί μια στις τόσες δεν τρέχει κ κάτι για να αγχωθει. 1-2 σταγόνες μπορεί να γεμίσει κ συνήθως είναι προς τα κάτω κ δεν διακρίνεται εύκολα. Κάτι που κάναμε πολλές κοπέλες που είχαμε μεγάλη ροή, τις πρώτες μέρες βάζαμε 2 μαζί ώστε να πιάνει μεγάλη επιφάνεια του εσώρουχου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

πήγαινα πχ κι αγόραζα παιδικό cd στην έκτη δημοτικού. Ή ξετρελαινομουν να παιζω με νήπια. Οι δικοί μου ανησυχούσαν κάπως, δεν με πίεζαν εμφανώς αλλά καταλάβαινα ότι το σχολιάζουν και αγχώνονται. 

Δεν μου φαίνεται κάτι περίεργο στο να ακούς παιδικά τραγούδια έκτη δημοτικού, μήπως όντως οι γονείς σου σε αγχωναν χωρίς να το θέλουν στο ασυνείδητο σου? Σε γάμο γιατί να έχεις πίεση να βάλεις λιποσαν κλπ? Αν θες εσύ θα το έκανες. Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ όταν μου ήρθε πρώτη φορά περίοδος, γιατί όντως κάτι αλλάζει... Είσαι γόνιμη οπότε κ "γυναίκα". Αλλά το ότι πρέπει να αλλάξει κάτι στην καθημερινότητα σου επειδή σου ήρθε περίοδος δεν ισχύει. Γιατί να μην παίζεις με παιχνίδια? Αν θες το κάνεις... Κ είναι ανάλογα κ πότε αδιαθετει το κάθε κορίτσι. Πχ εμένα μου ήρθε στο τέλος της πρώτης γυμνασίου, σε φίλη μου ήρθε στις αρχές της Πέμπτης Δημοτικού. Δεν θα έπρεπε να παίζει με παιχνίδια επειδή αδιαθετησε? Καμία σχέση, μια χαρά παίζαμε με τις κούκλες!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου είπε κανείς ποτέ ότι δεν πρέπει να παίζω ή να ακούω παιδικά cd λόγω της περιόδου. Εγώ τα είχα συνδυασει με την περίοδο επειδή άκουγα αυτά τα "γίνεσαι γυναίκα". Γίνεται μια γυναίκα να ακούει ζουζούνια; :-P Νομίζω μπερδεύεται το παιδί με κάτι τέτοια. Σίγουρα όχι όλα, αλλά αν έστω ένα (πχ του θεματοθετη) νιώθει όπως εγώ, ήθελα να τα επισημάνω. Γιατί βλέπω ότι έχουμε δεδομένο ότι όλα θα ενθουσιαστουν που μεγάλωσαν. Ενώ αυτό που συμβαίνει δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο σαν διαδικασία. Τότε. Γιατί τώρα δεν με νοιάζει καθόλου, το ξεχνάω και ότι έχω. Και το παράδοξο είναι ότι βλέπω στη συζήτηση πως τώρα πολλές τις πειραζει η περίοδος, η σερβιετα κλπ ενώ μικρές το πήραν χαλαρά, ενώ εγώ το αντίθετο, τώρα δεν με ενοχλεί τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μα δεν μου είπε κανείς ποτέ ότι δεν πρέπει να παίζω ή να ακούω παιδικά cd λόγω της περιόδου. Εγώ τα είχα συνδυασει με την περίοδο επειδή άκουγα αυτά τα "γίνεσαι γυναίκα". Γίνεται μια γυναίκα να ακούει ζουζούνια; :-P Νομίζω μπερδεύεται το παιδί με κάτι τέτοια. Σίγουρα όχι όλα, αλλά αν έστω ένα (πχ του θεματοθετη) νιώθει όπως εγώ, ήθελα να τα επισημάνω. Γιατί βλέπω ότι έχουμε δεδομένο ότι όλα θα ενθουσιαστουν που μεγάλωσαν. Ενώ αυτό που συμβαίνει δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο σαν διαδικασία. Τότε. Γιατί τώρα δεν με νοιάζει καθόλου, το ξεχνάω και ότι έχω. Και το παράδοξο είναι ότι βλέπω στη συζήτηση πως τώρα πολλές τις πειραζει η περίοδος, η σερβιετα κλπ ενώ μικρές το πήραν χαλαρά, ενώ εγώ το αντίθετο, τώρα δεν με ενοχλεί τίποτα!

Καλά έκανες κ το επισημανες, πάντως γενικά πιστεύω οι γονείς μπορούν να καταλάβουν κ να μιλήσουν στα παιδιά τους αναλογα με το πώς νιώθουν. Ελπίζω τουλάχιστον!

 

Τώρα για την συζήτηση που γίνεται δεν νομίζω να είπε καμία ότι την ενοχλεί η περίοδος (όπως το εννοείς τουλάχιστον). Ναι εννοείται ότι είναι ενοχλητικό τις μέρες τις περιόδου το αίμα, να πρέπει να προσέχεις μην λερωθεις, να αλλάζεις κλπ αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι μέσω αυτού μπορούμε να κάνουμε παιδιά... Δεν νομίζω να υπάρχει καμία που επειδή ενοχλείται απ' το αίμα να σκέφτεται τι ωραία όταν μπω στην εμμηνόπαυση!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα αυτό καλέ, εννοούσα ότι σκέφτονται το αίμα, αν θα λερωθούν, νιώθουν τη σερβιετα σαν βρωμιά κ ψάχνουν άλλη λύση κλπ. Εγώ τώρα, παρόλο που το πήρα τόσο στραβά στο ξεκίνημα, πραγματικά ούτε καν το σκέφτομαι, όντως ξεχνάω ότι έχω και το θυμάμαι όταν το βλέπω στο μπάνιο και ο,τι αφορά σερβιετες κλπ γίνεται στον αυτόματο. Δεν με ενοχλεί κάτι πχ ώστε να ψάχνω λύση πχ με ταμπον ή κυπελακι. Αυτό εννοούσα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν εννοούσα αυτό καλέ, εννοούσα ότι σκέφτονται το αίμα, αν θα λερωθούν, νιώθουν τη σερβιετα σαν βρωμιά κ ψάχνουν άλλη λύση κλπ. Εγώ τώρα, παρόλο που το πήρα τόσο στραβά στο ξεκίνημα, πραγματικά ούτε καν το σκέφτομαι, όντως ξεχνάω ότι έχω και το θυμάμαι όταν το βλέπω στο μπάνιο και ο,τι αφορά σερβιετες κλπ γίνεται στον αυτόματο. Δεν με ενοχλεί κάτι πχ ώστε να ψάχνω λύση πχ με ταμπον ή κυπελακι. Αυτό εννοούσα. 

Α ναι κ εμένα αυτό το κομμάτι δεν με ενοχλεί. Σε περιπτώσεις που χρειάζεται μόνο μπορεί να βάλω, πχ στη θάλασσα! Ωστόσο για το κυπελλακι που διάβασα πρώτη φορά χθες μου κέντρισε το ενδιαφέρον στο κομμάτι ότι είναι επαναχρησιμοποιούμενο κ έτσι κ οικονομία κάνεις κ καλό στο περιβάλλον. Αλλά την θεωρώ διαδικασία κάθε φορά να πρέπει να το βάζεις στον κόλπο + του ότι πχ τα δικά μου παιδιά δεν με αφήνουν ήσυχη ούτε εκεί, δεν θα ήθελα να με βλέπουν να παλεύω με το κυπελλακι!! :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

 

Μα με το να πεις σε ένα παιδί "γίνεσαι γυναίκα/κοπέλα πια" δεν θα σκεφτεί έστω ότι κάτι θα αλλάξει στην καθημερινότητά του (που δεν ισχύει)

 

Just now, little lamb said:

δεν συμφωνώ καθόλου. Γιατί νέα φάση; Τι αλλάζει εκτός από το να έχεις κάθε μήνα κάποιες μέρες αίμα; Τίποτα! Ο,τι κάνεις έκανες, οπότε γιατί να λέμε στα παιδιά ότι είναι νέα φάση; Ειδικά η περίοδος εννοώ.

Δηλαδή πώς αλλιώς θα το εξηγήσεις στο παιδί, αν δεν του πεις ότι είναι μια καινούρια φάση στη ζωή του, ένδειξη ότι γίνεται κοπέλα και ότι η αλλαγή αυτή είναι  φυσιολογική στη ζωή κάθε κοπέλας και καλοδεχούμενη? Εννοείται ότι δεν αλλάζει κάτι στην καθημερινότητα της, όμως στο σώμα της αλλάζει. Και εδώ που τα λέμε, δεν ξέρω πολλά 12χρονα που να παίζουν με κούκλες και να ακούνε ζουζούνια. Εδώ τα βαρέθηκε ο γιός μου που είναι 3 (τα ζουζούνια). Θυμάμαι η αδερφή μου καμάρωνε απίστευτα και είχε κάνει τις σερβιέτες σημαία! Και είμασταν και κατασκήνωση όταν της ήρθε πρώτη φορά. Έχεις ξαναπεί νομίζω ότι έχεις μια άρνηση να γίνεις γυναίκα και ότι έχεις κάποια προσκόλληση στα παιδικά πράγματα .

Εγώ στη  καθημερινότητα προτιμώ τις σερβιέτες και έχω πάντα ταμπόν για κάποια έξοδο ή για την θάλασσα. Επίσης τα φορούσα πολύ καιρό πριν να έχω σεξουαλικές επαφές. Δεν παίζει κάποιο ρόλο. Για το κυπελάκι διάβασα πρώτη φορά εδώ και θα κάνω καιρό να συνέλθω νομίζω..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάτι αλλάζει στο σώμα το βλέπει, γιατί πρέπει να το πούμε; Τελικά καμία δεν ένιωσε ότι κάτι άλλαξε επειδή της ήρθε περίοδος, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τονίζουμε τη δήθεν αλλαγή στο παιδί. Τόσο στο σώμα όσο και στις συνήθειες αλλάζει σταδιακά επειδή μπαίνει στην εφηβεία, και η περίοδος είναι απλά μία από τις αλλαγές, δεν αλλάζει κάτι ξαφνικα εκείνη τη μέρα συγκεκριμένα. Εκεί είναι η ένστασή μου. Αποκλείεται να ήμουν η μόνη που ζοριστηκε! Πολλά πειράζουν ένα κορίτσι όταν του έρθει η περίοδος, πχ το ότι δεν κολυμπάει (παλιά, γιατί τώρα απ'ο,τι λέτε βάζουν ταμπον), το ότι δεν το βολεύει η σερβιετα, το ότι πονάει, το οτι φοβαται μη λερωθεί. Το ότι πολλές το πήραν άνετα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλες τόσες που δυσκολεύτηκαν. 

Τα ζουζούνια ήταν ένα παράδειγμα, νομίζω είχα πάρει ένα άλλο για τα χρώματα. Δεν τα έπαιρνα τόσο για να τα ακούω, το έβλεπα ότι τα "συλλέγω" επειδή ήταν ωραία, επειδή ήθελα να γίνω νηπιαγωγός, για να τα βάζω σε παιδάκια που έρχονταν σπίτι που ξετρελαινομουν να τα σπασχολω (είχα κάνει άπειρες χειροτεχνίες μαζί τους αλλά για κάποιο λόγο φαινόταν περίεργο σε όλους που ήθελα ως έφηβη να παίζω με μικρά), για τα παιδιά μου στο μέλλον κλπ. Απλά μου άρεσαν. Και τώρα πολλά βιβλία ή παιχνίδια πχ ξύλινα της μικρής τα βλέπω λιγο συλλεκτικά κ λέω ότι δεν θέλω να τα δώσω όταν μεγαλώσει! Όχι γιατί απολαμβάνω να τα διαβάζω ή να παίζω! (Αν και η mama16 πιο πάνω έγραψε ότι δεν είναι κακό ένα παιδί που τελειώνει το δημοτικό να ακούει παιδικά) Το ότι και τώρα δεν νιώθω "γυναίκα" το είχα πει σε συζήτηση για μακιγιάζ και κομμωτήρια, καμία σχέση, ούτε είχα γράψει ποτέ ότι έχω προσκόλληση σε παιδικά πράγματα. Τέλος πάντων χρήσιμα είναι όλα αυτά και για τον θεματοθετη τελικά γιατί κανείς δεν ξέρει πώς νιώθει και το δικο του κορίτσι.

 

πρίν από 20 λεπτά , mama16 είπε:

Σε γάμο γιατί να έχεις πίεση να βάλεις λιποσαν κλπ? Αν θες εσύ θα το έκανες

Καλά αυτό ασ'το! Η μητέρα μου ακόμα και τώρα μου λέει γιατι δεν πάω κομμωτήριο να κάνω φόρμα ή ανταύγειες και ότι το μαλλί μου είναι απεριποιητο επειδή είναι φυσικό ενώ όλες το φτιάχνουν κλπ. Και όταν ήμουν φοιτήτρια που θα πηγαίναμε κάπου επίσημα κ δεν είχα πάρει τσάντα γιατί δεν είχα τίποτα να βάλω μέσα πέρα από το κινητό είχα ακούσει απίστευτη γκρίνια ότι δεν μπορώ να έχω επίσημο ντύσιμο χωρίς τσάντα. Οπότε το να βάλω λιποζαν για τα σκασμενα χείλη ήταν πταίσμα! :-P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι την 6η δημοτικού σίγουρα έπαιζα κούκλες με την κολλητή μου μαζί, μετά κάποια στιγμή είπαμε να παίξουμε κ κάπου στην 3η γυμνασίου να θυμηθούμε τα παλιά αλλά βαρεθηκαμε στο 5λεπτο. Δεν το θεωρώ κακό ούτε ένα 12χρονο να ακούει τραγούδια παιδικά ούτε τπτ. Πχ ο πατέρας μου κ μεγάλος που ήταν του άρεσαν τα παιδικά κ έβλεπε κ μαζί μας, όπως κ στον άντρα μου αρέσουν, τι σημαίνει ότι είναι παιδιά ακόμα???? Κ εγώ αν τύχει θα δω, όσο για τα ζουζούνια κλπ τα ξέρω απ' έξω κ τα τραγουδάω συνέχεια!! :P @little lamb η μητέρα σου μάλλον θέλει να είσαι "περιποιημένη" πάντα σύμφωνα με τα δικά της πρότυπα. Όσο για την άρνηση στην περίοδο είσαι από τα λίγα άτομα μάλλον. Εγώ θυμάμαι όταν μου πρώτο ήρθε κατέβηκα να κάνω μια βόλτα έξω κ σε όλη την διαδρομή το σκεφτόμουν κ ήμουν τοοοοσο χαρούμενη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό λέω ότι είναι παράδοξο που ενώ τότε με ενοχλούσε (θυμάμαι ήμουν η πρώτη από την τάξη που μου ήρθε και δεν το έλεγα! Μόνο όταν ήρθε και σε μια άλλη συμμαθήτρια το είπα) τώρα μου φαίνεται σαν να μη συμβαίνει, ενώ εδώ βλέπω το αντίθετο, ενθουσιασμό στην αρχή και ενόχληση τώρα. Πάντως τώρα έχω ακούσει ότι έρχεται όλο και σε μικρότερες ηλικίες, ακόμα και σε Τετάρτη Δημοτικού, οπότε σίγουρα το"γυναίκα" μου φαίνεται άστοχο σε τόσο μικρά. Πιο πολύ κάτι σε καθησυχασμο του παιδιού θα σκεφτόμουν να κάνω.

 

Τώρα που το λες για τις παιδικές ταινίες και ο δικός μου μπαμπάς τρελαίνεται. Νομιζω όταν μεγαλώσαμε και δεν θέλαμε να πηγαίνουμε στενοχωρήθηκε κατά βάθος, χαχα! Και τώρα που έχουμε παιδιά όποτε έχει η τηλεόραση παιδική ταινία στέλνει μήνυμα "απόψε το τάδε κανάλι έχει lion king", "το βράδυ έχει Μαδαγασκάρη" και είμαι σίγουρη ότι θα ήθελε να μένουμε κοντά κ να τα βλέπει με τα μικρά. Πιστεύω ότι σίγουρα κάνοντας ζαπινγκ στέκεται λίγο και τα χαζεύει :-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Γι'αυτό λέω ότι είναι παράδοξο που ενώ τότε με ενοχλούσε (θυμάμαι ήμουν η πρώτη από την τάξη που μου ήρθε και δεν το έλεγα! Μόνο όταν ήρθε και σε μια άλλη συμμαθήτρια το είπα) τώρα μου φαίνεται σαν να μη συμβαίνει, ενώ εδώ βλέπω το αντίθετο, ενθουσιασμό στην αρχή και ενόχληση τώρα. Πάντως τώρα έχω ακούσει ότι έρχεται όλο και σε μικρότερες ηλικίες, ακόμα και σε Τετάρτη Δημοτικού, οπότε σίγουρα το"γυναίκα" μου φαίνεται άστοχο σε τόσο μικρά. Πιο πολύ κάτι σε καθησυχασμο του παιδιού θα σκεφτόμουν να κάνω.

 

Τώρα που το λες για τις παιδικές ταινίες και ο δικός μου μπαμπάς τρελαίνεται. Νομιζω όταν μεγαλώσαμε και δεν θέλαμε να πηγαίνουμε στενοχωρήθηκε κατά βάθος, χαχα! Και τώρα που έχουμε παιδιά όποτε έχει η τηλεόραση παιδική ταινία στέλνει μήνυμα "απόψε το τάδε κανάλι έχει lion king", "το βράδυ έχει Μαδαγασκάρη" και είμαι σίγουρη ότι θα ήθελε να μένουμε κοντά κ να τα βλέπει με τα μικρά. Πιστεύω ότι σίγουρα κάνοντας ζαπινγκ στέκεται λίγο και τα χαζεύει :-P

Ίσως γι αυτό το πήρες στραβά γιατί ήσουν η πρώτη απ' τις φίλες σου, κανονικά θα έπρεπε να έρχεται μετά την 6η δημοτικού για να είσαι κ ψυχολογικά έτοιμη. Εμενα μου ήρθε όταν τελείωσα την πρώτη γυμνασίου οπότε μια χαρά το διαχειριζομουν κ ανυπομονούσα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ είχα χαρεί με την περίοδο. Γιατί φοβόμουν μήπως λερωθώ , γιατί η μαμά μου αγόραζε κάτι πανχοντρες σερβιέτες (dalia αν θυμούνται οι παλιές!) και ρωτούσα συνεχώς τις φίλες μου αν φαίνεται η σερβιέτα, γιατί πονούσα και γιατί έχανα μπάνια το καλοκαίρι , σε ηλικία που ακόμη τα μετρούσαμε.. Τα παιδικά παιχνίδια-τραγούδια τα είχα κόψει προ πολλού. Μόνο άπειρα βιβλία διάβαζα και άκουγα μουσική για "μεγάλους". Πήγαινα και ωδείο.. Ούτε και τώρα μου αρέσουν τα παιδικά παιχνίδια. Ζορίζομαι πάρα πολύ. Μου λέει ο μικρός να παίξουμε και του προτείνω πάντα να διαβάσουμε. Έχουμε πάρει μια σειρά με ελληνική μυθολογία και την έχω καταβρεί. Μόνο τα παιχνίδια για μεγάλους μου αρέσουν (παντομίμα, ταμπού , trivial κτλ)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Jim79 είπε:

Από ό,τι όμως μου είπε η κολλητή μου δεν πρέπει να της πάρω μόνο ένα μέγεθος, καθώς ανάλογα με την ημέρα υπάρχει κι άλλη ροή. Άρα πρέπει να παίρνω σερβιέτες, άλλες σερβιέτες για την νύχτα άλλες για την 1η μέρα κι άλλες για την 7η;. Ο πόνος αντιμετωπίζεται για την ώρα με αναβράζοντα Depon.

 

Για να μην μπλέξεις με πολλά μεγέθη μπορείς να πάρεις μόνο δύο: τις μεγάλες νυχτερινές -με φτερά για να μη βγαίνει εύκολα αίμα από το πλάι- και τις πολύ λεπτές για τις τελευταίες μέρες που θα βγάζει μόνο λίγο ροζ (αργότερα μπορεί να είναι και οι πρώτες μέρες έτσι. Γενικά η τόσο μεγάλη ροή δεν θα είναι για πάντα. Επίσης τις πρώτες 2-3 φορές μπορεί να έρχεται μόνο μια φορά το δίμηνο-τριμηνο). Εγώ μόνο αυτά τα δύο μεγέθη παίρνω και τώρα για να μην έχω 100 παραλλαγές. 

Για τον πόνο πάντα ντεπον αναβραζον έπαιρνα, αν την ανακουφίζει είναι μια χαρά.

Και σκούρο παντελόνι να βάζει και θα είναι μια χαρά.

 

Just now, mama16 είπε:

Ίσως γι αυτό το πήρες στραβά γιατί ήσουν η πρώτη απ' τις φίλες σου, κανονικά θα έπρεπε να έρχεται μετά την 6η δημοτικού για να είσαι κ ψυχολογικά έτοιμη. Εμενα μου ήρθε όταν τελείωσα την πρώτη γυμνασίου οπότε μια χαρά το διαχειριζομουν κ ανυπομονούσα κιόλας!

 

Ήμουν στα μισά της έκτης, 11μισι

 

Just now, Yovanna είπε:

Τα παιδικά παιχνίδια-τραγούδια τα είχα κόψει προ πολλού. Μόνο άπειρα βιβλία διάβαζα και άκουγα μουσική για "μεγάλους". Πήγαινα και ωδείο.. Ούτε και τώρα μου αρέσουν τα παιδικά παιχνίδια. Ζορίζομαι πάρα πολύ. Μου λέει ο μικρός να παίξουμε και του προτείνω πάντα να διαβάσουμε. Έχουμε πάρει μια σειρά με ελληνική μυθολογία και την έχω καταβρεί. Μόνο τα παιχνίδια για μεγάλους μου αρέσουν (παντομίμα, ταμπού , trivial κτλ)

 

Κι εγω βαριέμαι να παίζω, μου αρέσει να τα βλέπω και να τα "συλλέγω" όμως. Νομίζω αυτό ήταν το concept μου πάντα, αλλά για κάποιο λογο ανησυχούσαν ότι ασχολούμαι με πράγματα που δεν είναι της ηλικίας μου. (Παρόλο που εκείνοι με έλεγαν πάντα "η μικρή" γιατί είχα 6 χρόνια διαφορα με την αδερφή μου και μέχρι να παντρευτώ η μαμά μου με συστηνε ως "το μικρό μας". Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου) Κατασκευές-χειροτεχνιες-ζωγραφιες όμως μου αρεσει πολύ να κάνω και ανυπομονώ να μπορεί η μικρή να συμμετέχει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Κι εγω βαριέμαι να παίζω, μου αρέσει να τα βλέπω και να τα "συλλέγω" όμως. Νομίζω αυτό ήταν το concept μου πάντα, αλλά για κάποιο λογο ανησυχούσαν ότι ασχολούμαι με πράγματα που δεν είναι της ηλικίας μου. (Παρόλο που εκείνοι με έλεγαν πάντα "η μικρή" γιατί είχα 6 χρόνια διαφορα με την αδερφή μου και μέχρι να παντρευτώ η μαμά μου με συστηνε ως "το μικρό μας". Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου) Κατασκευές-χειροτεχνιες-ζωγραφιες όμως μου αρεσει πολύ να κάνω και ανυπομονώ να μπορεί η μικρή να συμμετέχει.

Όταν παντρεύτηκες μεγάλωσες :D? Εγώ ήμουν η  μικρότερη και από τα 2 σόγια για πολλά χρόνια )με τον μικρό μου ξάδερφο έχουμε 15 χρόνια διαφορά) και ήμουν, όπως με αποκαλούσε ο λατρεμένος μου παππούς, το στερνοπούλι! Ακόμη" το μικρό μας "λένε! Καλά κυρίως κατασκευές - χειροτεχνίες, shoot me now καλύτερα!

Πάντως είμαι με τη μαμά σου! Μα επίσημη εμφάνιση χωρίς τσάντα???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Μα με το να πεις σε ένα παιδί "γίνεσαι γυναίκα/κοπέλα πια" δεν θα σκεφτεί έστω ότι κάτι θα αλλάξει στην καθημερινότητά του (που δεν ισχύει)

 

Με αυτό δηλαδή

δεν συμφωνώ καθόλου. Γιατί νέα φάση; Τι αλλάζει εκτός από το να έχεις κάθε μήνα κάποιες μέρες αίμα; Τίποτα! Ο,τι κάνεις έκανες, οπότε γιατί να λέμε στα παιδιά ότι είναι νέα φάση; Ειδικά η περίοδος εννοώ. Γιατι πολλά προστίθενται τότε (πχ σουτιέν, αποτρίχωση ποδιών) αλλά γιατί στην περίοδο να δίνουμε τόση βάση ότι κάτι άλλαξε, ενώ στην ουσία δεν αλλάζει; Όπως είπες κι εσύ όντως δεν χρειάστηκε να αποχωριστείς κάτι επειδή ήρθε περίοδος. Ούτε εγώ φυσικά, τα παραδείγματα με τα παιχνίδια και τα cd τα είπα σαν παραδείγματα γιατί ήταν περίπλοκο το τι ένιωθα. Αν και δεν αφορούν το θεματοθετη, θα σου εξηγήσω γιατί άλλο κατάλαβες: κατ'αρχας είχα μια άρνηση με τα "γυναικεία" πράγματα, που στα μάτια μου ήταν όλα αρνητικά. Ζήλευα τα αγόρια που δεν είχαν περίοδο, δεν έπρεπε να αποτριχωνουν τα πόδια τους, να βάλουν σουτιέν κλπ. Οπότε η περίοδος ήρθε να το αποτελειώσει το θέμα των μεγάλων αδικιών που ζουν τα κορίτσια! Και δεύτερον είχα μια ροπή στα παιδικά πράγματα (ακόμα μου αρέσουν πολύ, επίσης τότε ήθελα να γίνω νηπιαγωγός) και πήγαινα πχ κι αγόραζα παιδικό cd στην έκτη δημοτικού. Ή ξετρελαινομουν να παιζω με νήπια. Οι δικοί μου ανησυχούσαν κάπως, δεν με πίεζαν εμφανώς αλλά καταλάβαινα ότι το σχολιάζουν και αγχώνονται. Η μόνη πίεση ήταν για την αποτρίχωση στα πόδια που δεν ήθελα κ τελικά έκανα μέσα στο άγχος επειδή θα πηγαίναμε σε ένα γάμο και το ότι η μητέρα μου ήθελε με το ζόρι να βάζω λιποζαν (είχα σκασμενα χείλια) και κρέμα στα πόδια όταν πηγαίναμε κάπου επίσημα. Ηλικία γυμνασίου αυτά. Καμία πίεση για την περίοδο συγκεκριμένα. Αλλά αυτό το "γίνεσαι γυναίκα" που άκουγα από συμμαθήτριες (στο σπίτι δεν μου είπαν ποτέ κάτι τέτοιο) μου τη βαραγε. Δεν ήθελα να ήμουν γυναίκα, ήθελα παιδί όπως ήμουν (και δεν έγινα προφανώς γυναίκα λόγω της περιόδου, καμία δεν γίνεται, δεν πατιεται ένα κουμπί και αλλάζει κάτι μαγικό τη μέρα που σου έρχεται! :-P ) 

Το ότι το νήπιο περηφανεύεται που μεγαλώνει δεν έχει καμία σχέση. Κι εγώ στη νηπιακή και πρώτη σχολική ηλικία ένα "δεν είμαι μικρή" έλεγα όλη μέρα!

Δε φαντάστηκα να σου πω την αλήθεια ότι η αναφορά στο αυτονόητο θα μπορούσε να επιφέρει τραύμα στο παιδί αλλά εφόσον αναφέρεις το δικό σου παράδειγμα ας βάλουμε μια εξαίρεση για τα παιδιά που δυσκολεύονται να αποδεχτούν ότι μεγαλώνουν :).

Σε αυτό που σίγουρα δε συμφωνώ είναι στο "Τι αλλάζει εκτός από το να έχεις κάθε μήνα κάποιες μέρες αίμα;". Αν σκεφτείς ότι πλέον το κορίτσι είναι γόνιμο μάλλον κάτι αλλάζει. Και αν δεν έχει γίνει από το γονιό μια προεργασία να γνωρίσει το παιδί το σώμα του και συζήτηση για τις σχέσεις και την αντισύλληψη μάλλον η κουβέντα θα πρέπει να επισπευθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...