Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza είπε:

Την αποψη μου για την μοδα την εχω ξαναγραψει παλαιοτερα. Ποτε δεν την ακολουθησα (συνειδητα), ουτε καν στην εφηβεια μου και δεν με ενδιαφερει τι προτεινουν αυτοι που πρεσβευουν αυτην την βιομηχανια και δημιουργουν τις τασεις. Οποιος ζητησει την αποψη καποιου ειτε ειναι "γνωστης" (σε εισαγωγικα γιατι δεν θεωρω οτι υπαρχει αντικειμενικη γνωση για την εξωτερικη εμφανιση) ειτε οχι, τοτε του παραχωρει το δικαιωμα να "εισβαλλει" στη διαμορφωση της τελικης του αποφασης, οποτε πιθανον να μην ειναι 100% δικη του. Εγω μιλαω συγκεκριμενα για οταν δεν σου ζητηθει η καταθεση της αποψης σου αλλα παρ'ολα αυτα σχολιασεις αρνητικα κατι στην εξωτερικη εμφανιση του αλλου, ειτε ειναι φιλος σου, ειτε ενας περαστικος στο δρομο, ειτε καποιος που εχεις να δεις καιρο και αλλαξε. Συμφωνω οτι το κυριοτερο ειναι να αισθανεσαι καλα με την επιλογη σου αλλα οπως εγραψα η φυση μας θελει να επιθυμουμε την κοινωνικη αποδοχη και αν ολοι της λενε οτι δεν της πανε τα γκριζα αλλα εκεινη τα θελει, καπου θα γινει μια εσωτερικη συγκρουση (βλεπε Φρουντ), γι'αυτο και το body shaming εχει συσχετιστει με καποια προβληματα ψυχικης υγειας οπως η νευρικη ανορεξια, η χαμηλη αυτοεκτιμηση και αλλα.

Ας μην ξεχναμε οτι τα στοιχεια που κανουν την εξωτερικη εμφανιση "ωραια" "αισθητικα ομορφη" κλπ δεν ειναι απολυτα και απαραλλαχτα αλλα αλλαζουν με τα χρονια. Παλαιοτερα οι αρρενωποι αντρες φορουσαν τακουνια και περουκες. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καμια αποψη δεν ειναι μεγαλυτερης αξιας (πχ του Σαμαρα), σημασια εχει το μεσα μας, η δικη μας φωνη, την οποια πρεπει δυστυχως να παλεψουμε για να μην επηρεαζεται τοσο πολυ απο τα κοινωνικα προτυπα.

 

Συμφωνώ, το να σχολιάσει αρνητικά κάποιος ένα εξωτερικό χαρακτηριστικό ή επιλογή κάποιου, χωρίς να του ζητηθεί ή χωρίς να είναι θέση του αυτή (πχ είναι ο κομμωτής σου και κρίνει το νέο σου χρώμα) ή χωρίς να έχει αρνητικές συνέπειες για αυτόν (πχ το αφεντικό που θα επικρίνει μια εργαζόμενη που ήρθε με μπουστάκι και σορτσ στο γραφείο) είναι φοβερή αγένεια και αδιακρισία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mary1976 said:

Εμένα από την άλλη μου φαίνεται τελείως αντιαισθητικό και αφύσικο το μακιγιάζ! Δεν μπορώ να το δεχτώ ως κάτι όμορφο με τίποτα, παρόλο που το 90% των γυναικών κάνει κάποιου είδους μακιγιάζ. Κάποτε έκανα και εγώ, το έκοψα νωρίς γιατί δεν ένοιωθα ότι πρόσθετε κάτι στην εξωτερική μου εμφάνιση και ότι με εμποδίζει. Πχ δεν μπορούσα να πιάσω με άνεση το πρόσωπό μου ή τα μάτια μου, δεν μπορούσα να φάω ή να πιω γιατί έτρωγα και το κραγιόν, φίλαγα τους άλλους στον αέρα μην τους λερώσω, το τηλέφωνο στη δουλειά γινόταν μπεζ από το μεικαπ, κατέληγα στο τέλος της ημέρας σαν κοάλα από τη μάσκαρα, έπρεπε να ξεβαφτώ αλλιώς λέρωνα τα μαξιλάρια ή ξύπναγα με σπυράκια κτλ! Ταλαιπωρία για ένα μή φυσικό πράγμα. Θεωρώ ότι οι γυναίκες είναι ωραιότερες χωρίς μακιγιάζ. 

Πολλή ταλαιπωρία βρε κορίτσι! Και εγώ βάφομαι καθημερινά (κραγιόν φοράω σπάνια), και ποτέ δεν με έχει ενοχλήσει. Ούτε που το σκέφτομαι βασικά. Εννοείται θα ξεβαφτείς πριν ξαπλώσεις, για το δέρμα σου πρώτα και για τα σκεπάσματα σου μετά. Μακιγιάζ στη μαξιλαροθήκη? Ιου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πολλή ταλαιπωρία βρε κορίτσι! Και εγώ βάφομαι καθημερινά (κραγιόν φοράω σπάνια), και ποτέ δεν με έχει ενοχλήσει. Ούτε που το σκέφτομαι βασικά. Εννοείται θα ξεβαφτείς πριν ξαπλώσεις, για το δέρμα σου πρώτα και για τα σκεπάσματα σου μετά. Μακιγιάζ στη μαξιλαροθήκη? Ιου!

 

Οι περισσότερες γυναίκες το αντέχουν, σε πολλές αρέσει. Κάποιες φίλες μου λένε ότι αν δεν βαφτούν νοιώθουν γυμνές. Εγώ δεν ξέρω γιατί βγήκα έτσι! :razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Θεωρώ ότι οι γυναίκες είναι ωραιότερες χωρίς μακιγιάζ. 

Και εγώ το πιστεύω αυτό, αλλά είναι όλα θέμα μάρκετινγκ. Τι θα γίνουν όλες οι εταιρείες που ασχολούνται με την ομορφιά αν τελικά αποκτήσουμε όλες αυτοπεποίθηση και κυκλοφορούμε φυσικές; Οι γυναίκες στηρίζουμε την οικονομία χαχαχαχα:-D

Just now, Mary1976 είπε:

 

Οι περισσότερες γυναίκες το αντέχουν, σε πολλές αρέσει. Κάποιες φίλες μου λένε ότι αν δεν βαφτούν νοιώθουν γυμνές. Εγώ δεν ξέρω γιατί βγήκα έτσι! :razz:

Και εγώ ένιωθα το ίδιο ακριβώς όταν ήμουν μικρότερη. Μετά τριανταρισα και αγάπησα τον εαυτό μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Και εγώ το πιστεύω αυτό, αλλά είναι όλα θέμα μάρκετινγκ. Τι θα γίνουν όλες οι εταιρείες που ασχολούνται με την ομορφιά αν τελικά αποκτήσουμε όλες αυτοπεποίθηση και κυκλοφορούμε φυσικές; Οι γυναίκες στηρίζουμε την οικονομία χαχαχαχα:-D

Κι ας μην ξεχνάμε το σημαντικο περιβαλλοντικό αντίκτυπο: απορριματα, πειραματόζωα,κατανάλωση ενέργειας για την παραγωγή τους.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι το αντίθετο με τις ηλικίες. Τώρα είμαι 31, μέχρι τα 28 περίπου στην καθημερινότητα έβαζα μόνο λιποζαν και μολύβι ματιών. Σε βραδινές εξόδους έβαζα και μασκαρα και κραγιόν. Μεικ απ δεν είχα βάλει ποτέ. Μια φίλη μου έλεγε ότι αυτό δεν ήταν βάψιμο. Στα 29 συμμετειχα σε κάτι παραστάσεις που μας έβαψαν και τότε είδα το μεικ απ και μου άρεσε πάνω μου, λίγο εννοείται, οχι σοβάς. Δεν έχω ίχνη σπυριων να καλύψω, μόνο τοπικά κοκκινισματα λόγω του ότι είμαι υπερβολικά ασπροδερμη δυστυχώς. Κι έτσι άρχισα σε επίσημες περιπτώσεις να βάζω αυτά που μας έβαψαν στις παραστάσεις, δηλαδή μεικ απ, ρουζ, μολύβι φρυδιών, μάσκαρα, κραγιόν και μου πάει πολύ. Περίπου τότε άρχισα αντί για λιποζαν στην καθημερινότητα να βάζω κραγιόν ματ σε απαλούς τόνους πχ σάπιο μήλο και μου αρέσει πολύ περισσότερο. Βάζω μόνο αυτό κ είμαι μια χαρά, δεν χρειάζεται καν κάτι στα μάτια. Αλλά από πρόσωπο σε προσωπο διαφέρει, εγώ πχ έχω άσχημα χείλη και πολύ ανοιχτόχρωμα και χρειάζομαι αυτό. Άλλες μπορεί να χρειάζεται να βάψουν τα πάντα εκτός από χείλια. Πάντως επειδή τα βαριέμαι απίστευτα αυτά, τώρα με τις μάσκες νιώθω μια ανακούφιση που δεν χρειάζεται να βαφτώ και γενικώς που με την καραντίνα είναι όλα λίγο χαλαρά κ πας παντού με τη φόρμα. Μου φαίνεται κι εμένα μπελάς το να πρέπει να είμαστε πάντα στην πένα. Σε επίσημες περιπτώσεις το απολαμβάνω να "γίνομαι όμορφη" αλλά καθημερινά το βαριέμαι. Ευτυχώς δεν αρέσουν και στον άντρα μου τα βαψιματα κλπ, θεωρεί πιο ωραίο το φυσικό λουκ, ούτε θέλει να φιλάει κραγιόν!

 

Στο θέμα μας, δεν έχω δει από κοντά νέα γυναίκα με γκρι ώστε να ξέρω αν μου αρέσει. Γκουγκλαρα αυτά που είπε η θεματοθετρια και οι κοπέλες που είδα στις φωτογραφίες δεν μου άρεσαν, όχι ότι φαίνονταν μεγάλες αλλά εκείνο το γκρίζο μου φάνηκε πολύ τεχνητό, σαν ασημί. 

Στηνπραγματική ζωή έχω δει μια πάρα πολύ εντυπωσιακή μητέρα φίλου μου, πρέπει να είναι κάπου μεταξύ 50-60, ίσως ήταν 50 όταν τη γνώρισα, έχει γκρίζα μακριά μαλλιά παρα πολύ ωραία και δεν φαίνεται καθόλου γιαγιά παρόλο που είναι αδύνατη κι έχει ρυτίδες. Τα κοντά ίσως γιαγιαδιζουν πιο πολύ. Εκείνη η γυναίκα είναι πολυ ωραία, έτυχε και την είδα με σακάκι κλπ όμως, δεν ξέρω πώς είναι στην καθημερινότητα πχ με φόρμα και αλογοουρά. Αλλά γενικά είναι πολύ εντυπωσιακή και πολύ περιποιημένη, είναι και Θεσσαλονικιά που οι Θεσσαλονικιες το'χουν με την ομορφιά. 

Άλλη περίπτωση ήταν μια δασκάλα μου σε εξωσχολική δραστηριότητα πριν χρόνια που άρχισε να γκριζαρει από τα 35 κι επειδή ήταν έγκυος, θήλαζε κλπ τα άφησε και ήταν αρκετά χρόνια έτσι. Γκριζαρε ωραία όμως, ήταν και μελαχρινο το φυσικό της (όπως και η πρώτη που ανέφερα, πιστεύω ότι παίζει ρόλο) και είχε και πολύ φρέσκο και γεμάτο πρόσωπο χωρίς ούτε μια ρυτίδα μιας και ήταν νέα κι έτσι ούτε αυτή φαινόταν γιαγιά. (Να σκεφτείτε ξαφνικά γύρω στα 50 τα έβαψε κατάμαυρα και μου φάνηκε πολύ έντονο). Το γκριζαρισμα της φαινόταν σαν γκρι ανταύγειες, ήταν και σγουρομαλλα και ήταν ωραίο. Ίσως κι όταν έρχεται φυσικά τα γκριζαρισμα να είναι πιο ωραίο κ να το συνηθίζει και σταδιακά το μάτι. Αν κατάλαβα καλά το transition που λέτε είναι όταν έχεις αρχίσει να τα βάφεις κ θες να τα αφήσεις κάποια στιγμή, που λογικά όντως δεν θα φαίνεται πολύ ωραία. Και μετά απ'ο,τι κατάλαβα βάζεις κάτι σαν γκρι βαφή που είναι αυτό το ασημι που είδα στις φωτογραφίες.

 

Εγώ δεν έχω ακόμα άσπρες τρίχες, ή δεν έχω παρατηρήσει ακόμα, ίσως να έχω και να μην φαίνονται γιατί είμαι καστανοξανθη. Δεν τα έχω βάψει ποτέ (ούτε ανταύγειες) και ούτε θέλω, οπότε ελπιζω να γκριζαρω σε ηλικία που να μη χρειαστεί να τα βάψω καθόλου. 

 

Επίσης όταν αρχίζει μια γυναίκα να σπάει, ίσως γύρω στα 60 και πέρα, δεν μου αρέσει το βαμμένο μαλλί. Μου φαίνεται πολύ ψεύτικο και σχεδόν αστείο σε 70αρες-80αρες. Πολύ πιο αρχοντικό μου φαίνεται το άσπρο. Ούτε θεωρώ ότι φαίνονται νεότερες οι 70-80αρες με βαμμένο! Στην ηλικία τους φαίνονται, απλά 70αρες με βαμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω κάτι. Υπάρχει η περίπτωση (α) αφήνω τα μαλλιά μου άβαφα ως μέρος μιας παραίτησης. Δηλαδή δεν είμαι σε καλή ψυχολογία και παραμελώ τον εαυτό μου γενικά και στο πλαίσιο αυτό και την εμφάνιση μου. Και η περίπτωση (β) όπου επιλέγω να αφήσω τα μαλλιά μου άβαφα (για τον x, y, z λόγο) το οποίο όμως δεν είναι αποτέλεσμα παραίτησης αλλά συνειδητής επιλογής. Επειδή έχω βρεθεί και στις δύο καταστάσεις, έχω να πω πως πραγματικά το χρώμα του μαλλιού είναι το τελευταίο ως προς την εμφάνιση. Υπό την έννοια ότι είτε είναι το μαλλί φρεσκοβαμμένο, είτε με την ρίζα να φαίνεται, είτε, καστανό, είτε ξανθό, είτε γκρίζο. Είτε με μακιγιάζ, είτε ντυμένος στην πένα, ο άνθρωπος που παιρνάει φάση παραίτησης, κατάθλιψης, χαμηλής αυτοεκτίμησης φαίνεται! Κάνει μπαμ! Κι αυτό είναι που τον ασχημαίνει. Το μαύρο αυτό σύννεφο που τον περιβάλλει. Όταν μιλάμε για μετάβαση στο φυσικό γκρίζο μαλλί, στην ουσία μιλάμε για μετάβαση στο φυσικό χρώμα μαλλιού. Απλώς τυγχάνει να είναι γκρί. Σε κάθε άνθρωπο διαφορετική-μοναδική απόχρωση. Λίγο σταχτί ή γκρι-λευκό, ομοιόμορφο ή με τούφες. Κι απλώς τυγχάνει στην κοινωνία μας το γκρι να είναι στιγματισμένο. Αν και σήμερα όχι τόσο όσο παλαιότερα. Άλλωστε έγινε και τάση της μόδας - το βαμμένο γκρι εννοώ που φυσικά είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό από το θέμα μάς, αλλά όσο να'ναι βοήθησε στην αλλαγή οπτικής.

Δηλαδή οι γυναίκες που επιλέγουν το φυσικό γκρίζο μαλλί τους δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι παραμελλούν την εμφάνιση τους. Κάθε άλλο θα έλεγα. Οι περισσότερες δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στην εμφάνιση τους. Κι αυτό αφενός γιατί το γκρι είναι φορτισμένο κοινωνικά (παραπέμπει σε γηρατειά και ζούμε σε μια κοινωνία που τα γηρατειά έχουν αρνητική χροιά, συνδέονται αυτομάτως και πριν απ'όλα με τον θάνατο) κι αφετέρου γιατί το γκρι (όπως και το ξανθό σαντρε κι όλες οι ανοιχτές αποχρώσεις στα μαλλιά) είναι tricky. Επειδή είναι στην ουσία απουσία χρώματος (απουσία μελανίνης από την τρίχα) πολύ εύκολα μπορούν να κάνουν το πρόσωπο άτονο, την εμφάνιση "ξεπλυμμένη" και κουρασμένη. Οπότε οι γυναίκες εκεί που πρόσεχαν σε βαθμό α, τώρα προσέχουν κάπως παραπάνω. Δεν μιλώ για τις κοκέτες που πάντα προσέχουν την εμφάνιση τους (πόσο τις θαυμάζω και τις χαζεύω αυτές τις γυναίκες). Οι κοκέτες και στην μετάβαση στο γκρι κοκέτες είναι. Μιλώ για γυναίκες όπως πχ εγώ, που εκεί που μπορεί να έβγαινα και να κυκλοφορούσα χύμα στο κύμα, τώρα θα προσέξω λίγο περισσότερο. Να είναι το δέρμα μου όσο γίνεται πιο υγιές, τα φρύδια μου περιποιημένα, να τονίσω λίγο τις βλεφαρίδες, να δώσω ένα τσικ χρώμα στα μάγουλα και στα χείλη. Για να ισορροπήσω το "disavantage" ας πούμε του μαλλιού και ίσως γίνει ατού-ίσως κι όχι βέβαια. Κοιτώντας σε ο άλλος να μην πει "Ωχ! γκρίζα μαλλιά!" αλλά να δει μια εμφάνιση φροντισμένη και μέσα σε αυτήν και γκρίζο μαλλί και ίσως πει "Α... γκρίζα μαλλιά... χμμμ" ή "Ά... γκρίζα μαλλιά... not bad" ή και "Α... γκρίζα μαλλιά... ωραία είναι!".

 

Τώρα αυτό που ειπώθηκε παραπάνω για τους επαγγελματικούς χώρους που "δεν ανέχονται" το φυσικό γκρίζο μαλλί γιατί γκρίζο μαλλί=γριά=ατημέλητη, είναι πολύ σπουδαίο ζήτημα. Πολύ! Και χωράει πολλή συζήτηση. Πάντως υπάρχουν στα social media γυναίκες σε χώρους της μόδας, του κινηματογράφου, σε δουλειές που το φυσικό γκρίζο μαλλί ήταν/είναι απαγορευμένο, που μιλούν για αυτό και για την πορεία τους κατά την μετάβαση τους. Και λένε κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

 

Στο πρακτικό του θέματος εάν κάποια το αποφασίσει, υπάρχουν τρόποι η άβολη περίοδος μέχρι να μακρύνει το φυσικό να γίνει ας πουμε ανεκτή (αν και δεν σημαίνει πως σε όλες τις περιπτώσεις η περίοδος αυτή θα είναι άβολη - παίζουν πολλά ρόλο σε αυτό πχ ποιο είναι το φυσικό χρώμα, ποιο το βαμμένο, το μήκος, κλπ). Επίσης αν νομίζετε πως η τάση going grey δεν συνοδεύεται από καταναλωτική μανία, κάνετε λάθος. Φυσικά και οι εταιρείες έχουν φροντίσει να βγάλουν ένα σωρό είδη και σειρές ολόκληρες περιποίησης γκρίζων μαλλιών (με κάποια χρήσιμα και πολλά αχρείαστα προϊόντα). Απλώς εδώ στην Ελλάδα η τάση δεν έχει φτάσει τόσο - δεν την σηκώνει η κουλτούρα μας τόσο, και για αυτό δεν τα γνωρίζουμε.

 

Υγ: πωπω κουραστικά κατεβατά γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χαίρομαι να σε διαβάζω. Μου αρέσουν αυτά που γράφεις και ο τρόπος γραφής σου επίσης. Μάλιστα από τον τρόπο γραφής σου σε θεωρούσα μεγαλύτερη! Όπως και την Chrysoum.

Edit: Η παράγραφος αυτη πήγαινε στη sentir natureza, νόμιζα ότι εκείνη έγραψε. Αλλά κι εσύ ωραία τα είπες, συμφωνώ!

 

Να προσθέσω ότι δεν μου αρέσει και η έκφραση "περιποιημένη". Ποιος ορίζει ότι περιποιημένη είναι οποία βάφεται, έχει βαμμένα νύχια, μαλλί ισιωμενο/μπουκλωμενο με κάποιο όργανο ή αφρό και φοράει ρούχα μη αθλητικά; Δεν συμφωνώ καθόλου. Απεριποιητη θα θεωρούσα κάποια (ή κάποιον) μόνο αν ήταν απλυτη ή αχτενιστη (που δεν εννοώ χωρίς να το έχει κάνει με σίδερο / ψαλίδι / πιστολάκι, αλλά το να είναι πχ μπερδεμένα). Δεν είναι "απεριποιητη" ούτε "έχει αφήσει τον εαυτό της" οποια δεν βάφει νύχια, φοράει φόρμες ή περνάει απλώς μια χτένα στο μαλλί της πριν βγει απ'το σπίτι (οι σγουρομαλλες πολλές φορές δεν το χρειάζονται ούτε αυτό). 

Η μητέρα μου μου λέει συνέχεια ότι δεν έχω ωραίο μαλλί, δεν έχει όγκο (έχω λεπτή τρίχα) κ πρέπει να πάω να μου κάνουν φόρμα κλπ κλπ. Ή να κάνω ανταύγειες. Ότι δεν είναι "περιποιημένο" (εννοεί "επεξεργασμένο"!) Και νευριάζω! Ούτε εμένα μου αρέσει το μαλλί μου αλλά το έχω πάρει απόφαση ότι αυτό είναι, δεν θα σκάσω κιόλας και να μπω σε έναν αέναο κυκεώνα κομμωτηρίων και των προϊόντων τους.

 

Link to comment
Share on other sites

@little lamb κι εγω συμφωνώ με τον ορισμό σου του περιποιημένου! Κι επίσης μου αρέσει πως γράφεις, γιατί η γραφή σου εχει φρεσκάδα, είναι ανεπιτήδευτη και έχει αφοπλιστική ειλικρίνεια :D

Όπως (από ότι μας έχεις αφήσει να μαντέψουμε) και η εμφάνιση σου και ο χαρακτήρας σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω πλεον 30 και με αρκετες ασπρες τριχες σε φυσικο μαυρο μαλλι που φαινονται ξεκαθαρα οτι υπαρχουν...

 

Δεν τα εχω βαψει ποτε γιατι μου αρεσουν μαυρα που ειναι και πολλες φορες δεν με πιστευαν οτι ειναι φυσικα...Η αληθεια ειναι οτι δεν σκοπευω να τα βαψω αλλα θα τα αφησω να εξελιχθουν μονα τους...ειμαι πολυ περιεργη να δω την δουλεια της φυσης πανω μου χωρις να παρεμβω...

 

Δεν ξερω αν θα μου αρεσουν καθως θα γκριζαρουν αλλα μεχρι τωρα νιωθω πολυ καλα...οποτε βλεποντας και κανοντας....

 

Η μαμα μου εκανε αυτο το απο βαμμενο σε φυσικο γκρι στα μαλλια της στα 56 της πλεον χρονια...της πηρε 1 χρονο και τα μαλλια της ειναι προς το γκρι ασπρο και πολυ απαλα....εχει αλλαξει την γκαρνταρομπα της και τα γυαλια της σε χρωματα που "ταιριαζουν" με το γκριζο μαλλι.(αφου διαβασε και το εψαξε στο ιντερνετ χαχα)..Νομιζω εχει και ενα σαμπουαν που παιρνει την κιτρινιλα...οπως και να εχει εμενα μου αρεσε αυτη η αλλαγη..εχει ακουσει βεβαια και αρνητικα σχολια ...αλλα ειναι το τελευταιο που την νοιαζει...ειναι πολυ χαρουμενη και της αρεσουν...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

To εχω σκεφτει να κανω τη μεταβαση στο φυσικο γιατι το βαριεμαι πολυ το κομμωτηριο, αλλα κακα τα ψεματα, αν το δοκιμασω, βαζω δυστυχως την καριερα μου σε κινδυνο, οσο και να λεμε οτι η εμφανιση δεν θα επρεπε να ειναι κριτηριο.

Η Κριστιν Λαγκάρντ δεν είχε πρόβλημα με την καριέρα της πάντως!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Εγώ χαίρομαι να σε διαβάζω. Μου αρέσουν αυτά που γράφεις και ο τρόπος γραφής σου επίσης. Μάλιστα από τον τρόπο γραφής σου σε θεωρούσα μεγαλύτερη! Όπως και την Chrysoum.

 

Ααα μιλάω σαν 50αρα δηλαδή; να το κοιτάξω!! @Έσπεροςεσύ που συναναστρεφεσαι την νεολαία πες καμία cool έκφραση να μάθω να την λέω να ξεγελαω τον κόσμο! 

 

Τώρα για τα υπόλοιπα όλα είναι σχετικά! Ο καθένας με τις ιδιοτροπίες του τελικά! Εγώ δεν μπορώ τα αρώματα για παράδειγμα. Όταν περνάει από μπροστά μου κάποιος (ανεξαρτήτως φύλου) και αφήνει ένα κύμα αρώματος πίσω, μου προκαλεί δυσφορία, τύπου προσπαθώ να καλύψω την κανονική μυρωδιά του σώματος μου, άρα δεν είμαι καθαρός. Εν τω μεταξύ εννοείται ότι σε όλη την εφηβεία και στις αρχές των 20 έβαζα αρώμα κάθε μέρα. Γύρω στα 25-27 ομως δεν επιτρέπονταν από την δουλειά μου να φοράω αρώμα και εκεί ήταν που το ξεσυνηθισα και μου γύρισε στο άλλο άκρο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ααα μιλάω σαν 50αρα δηλαδή; να το κοιτάξω!! @Έσπεροςεσύ που συναναστρεφεσαι την νεολαία πες καμία cool έκφραση να μάθω να την λέω να ξεγελαω τον κόσμο! 

 

 

Υποθέτω ότι αστειεύεσαι, αλλά καλού κακού διευκρινίζω ότι εννοούσα ότι βγάζεις σοβαρότητα, ωριμότητα, ότι είσαι συνειδητοποιημένη κλπ! Κι επίσης το ότι περιμένεις τρίτο παιδί για κάποιο λόγο το είχα συνδυασει ότι θα ήσουν μεγαλύτερη. (Εντάξει χαζό αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Υποθέτω ότι αστειεύεσαι, αλλά καλού κακού διευκρινίζω ότι εννοούσα ότι βγάζεις σοβαρότητα, ωριμότητα, ότι είσαι συνειδητοποιημένη κλπ! Κι επίσης το ότι περιμένεις τρίτο παιδί για κάποιο λόγο το είχα συνδυασει ότι θα ήσουν μεγαλύτερη. (Εντάξει χαζό αυτό)

Ναι αστειεύομαι! 

Τριτο παιδί στα 32 ναι, αλλά 3 παιδιά μέσα σε 3,5 χρόνια γι αυτό! Πρώτο στα 29, δεύτερο στα 31 και τρίτο στα 32. Εγώ και τα κουνέλια ένα πράγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι αστειεύομαι! 

Τριτο παιδί στα 32 ναι, αλλά 3 παιδιά μέσα σε 3,5 χρόνια γι αυτό! Πρώτο στα 29, δεύτερο στα 31 και τρίτο στα 32. Εγώ και τα κουνέλια ένα πράγμα. 

Πάντως λογικό να σε κάνει μεγαλύτερη, όταν εκτός από παιδιά έχεις κ 2 πτυχία, 2 μεταπτυχιακά αν δεν κάνω λάθος, διδακτορικό κ μιλάς κ 3-4 ξένες γλώσσες.... Πραγματικά σε θαυμάζω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 said:

Πάντως λογικό να σε κάνει μεγαλύτερη, όταν εκτός από παιδιά έχεις κ 2 πτυχία, 2 μεταπτυχιακά αν δεν κάνω λάθος, διδακτορικό κ μιλάς κ 3-4 ξένες γλώσσες.... Πραγματικά σε θαυμάζω!!!

Σταμάτα βρε θα κοκκινισω! 1 πτυχίο έχω βεβαια, το δεύτερο το παλεύω τώρα μετά κοπων και βασάνων :) στα διαλείμματα από τις γέννες πάω δίνω και κανένα μάθημα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Ααα μιλάω σαν 50αρα δηλαδή; να το κοιτάξω!! @Έσπεροςεσύ που συναναστρεφεσαι την νεολαία πες καμία cool έκφραση να μάθω να την λέω να ξεγελαω τον κόσμο! 

 

Τώρα για τα υπόλοιπα όλα είναι σχετικά! Ο καθένας με τις ιδιοτροπίες του τελικά! Εγώ δεν μπορώ τα αρώματα για παράδειγμα. Όταν περνάει από μπροστά μου κάποιος (ανεξαρτήτως φύλου) και αφήνει ένα κύμα αρώματος πίσω, μου προκαλεί δυσφορία, τύπου προσπαθώ να καλύψω την κανονική μυρωδιά του σώματος μου, άρα δεν είμαι καθαρός. Εν τω μεταξύ εννοείται ότι σε όλη την εφηβεία και στις αρχές των 20 έβαζα αρώμα κάθε μέρα. Γύρω στα 25-27 ομως δεν επιτρέπονταν από την δουλειά μου να φοράω αρώμα και εκεί ήταν που το ξεσυνηθισα και μου γύρισε στο άλλο άκρο! 

Καλέ δεν είναι άπλυτοι όσοι φοράνε αρώματα!:D Εγώ λατρεύω τα αρώματα! Εμένα αντίθετα, μου φαίνεται αδιανόητο να μην φοράει κάποιος άρωμα (όχι πολύ βαρύ) και μου φάινεται απεριποίητος όποιος δεν μοσχοβολάει! Εγώ συνδυάζω άρωμα, body oil και hair mist! 

Πάντως όντως ακούγεσαι πολύ ώριμη για την ηλικία σου και είναι λογικό! Δεν περιμένουν πολλές στην ηλικία σου το τρίτο τους παιδί! Εγώ στην ηλικία σου ήμουν ακόμη στη φάση, πού θα πάω να διασκεδάσω το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Καλέ δεν είναι άπλυτοι όσοι φοράνε αρώματα!:D Εγώ λατρεύω τα αρώματα! Εμένα αντίθετα, μου φαίνεται αδιανόητο να μην φοράει κάποιος άρωμα (όχι πολύ βαρύ) και μου φάινεται απεριποίητος όποιος δεν μοσχοβολάει! Εγώ συνδυάζω άρωμα, body oil και hair mist! 

Πάντως όντως ακούγεσαι πολύ ώριμη για την ηλικία σου και είναι λογικό! Δεν περιμένουν πολλές στην ηλικία σου το τρίτο τους παιδί! Εγώ στην ηλικία σου ήμουν ακόμη στη φάση, πού θα πάω να διασκεδάσω το βράδυ!

Φυσικά και δεν είναι, γι αυτό είπα άλλωστε ότι είναι κυρίως παραξενιά. Επίσης το άρωμα, ξέρεις που πρέπει να πλησιασεις τον άλλον από κοντά για να το μυρισεις, δεν μου κάνει κάπως, αυτό το να λουζεσαι με το άρωμα είναι κυρίως που έχω την παρεξενια.

 

Όσο για τα παιδιά και την ηλικία, την καλύτερη δουλειά έκανες μη σου πω! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Πάντως λογικό να σε κάνει μεγαλύτερη, όταν εκτός από παιδιά έχεις κ 2 πτυχία, 2 μεταπτυχιακά αν δεν κάνω λάθος, διδακτορικό κ μιλάς κ 3-4 ξένες γλώσσες.... Πραγματικά σε θαυμάζω!!!

 

Just now, Yovanna είπε:

Πάντως όντως ακούγεσαι πολύ ώριμη για την ηλικία σου και είναι λογικό! Δεν περιμένουν πολλές στην ηλικία σου το τρίτο τους παιδί! Εγώ στην ηλικία σου ήμουν ακόμη στη φάση, πού θα πάω να διασκεδάσω το βράδυ!

 

Ομολογουμένως δεν τα θυμόμουν όλα αυτά για την @Chrysoum Όντως αξιοθαύμαστη!

Κι εγώ που είμαι στην ηλικία της, μπορεί να μην είμαι σε φάση "πού θα διασκεδάσω" (ποτέ δεν ήμουν, η διασκέδασή μου ήταν διασκέδαση συνταξιούχου, μουσεία και συναυλίες :-P ) αλλά δεν νιώθω και τόσο ώριμη και συνειδητοποιημένη σαν την Chrysoum. Νιώθω κάπως "κοπέλα". Καθόλου "μητέρα", "σύζυγος", "γυναίκα" κλπ. Εξ ου και η μη συμπάθεια στα πολλά φτιασιδωματα, για να το συνδέσω και με το θέμα μας, μιας που έχω την τάση να βγαίνω off topic! Νιώθω λίγο σαν να έχω μείνει στο "φοιτήτρια", παρόλο που από τότε έχουν μεσολαβήσει δύο μεταπτυχιακά, δουλειές, οικοδομή, εξαιρετικά δυσκολες καταστάσεις υγείας γονέων, και φυσικά γαμος και παιδί. Νιώθω ότι ακόμη δεν μιλάω σαν να έχω "εμπειρία ζωής"!

 

Link to comment
Share on other sites

¨οντως έπαθα κ εγώ ένα σοκ για τη @Chrysoum και τη @Sentir...natureza, κ εγώ για 40αρες θα σας είχα. 

ΕΓώ είμαι 36, στο σχολείο η μικρότερη -λογικό γιατί δεν έχουν γίνει διορισμοί έκτοτε, ακόμα κ οι αναπληρωτές είναι μεγαλύτεροι από εμένα εκτός από αυτούς της ειδικής, και από τις συναδέλφους που έχουμε παιδιά συνομήλικα επίσης η μικρότερη κ με διαφορά. Έτσι εκπλήσσομαι κ εγώ όταν βλέπω μικρότερες κοπέλες που έχουν κάνει και πράγματα στη ζωή τους να είναι παντρεμένες. 

Πάντως κ εγώ νιώθω μικρότερη σε σχέση με την ηλικία μου, ΄πως λέει η little lamb.ενώ στο μυαλό μου το να είσαι 36 ή και 40 ακούγεται σαν πολύ γεροντίστικο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Σταμάτα βρε θα κοκκινισω! 1 πτυχίο έχω βεβαια, το δεύτερο το παλεύω τώρα μετά κοπων και βασάνων :) στα διαλείμματα από τις γέννες πάω δίνω και κανένα μάθημα 

Θα το πάρεις κ το δεύτερο σε λίγο καιρό όμως!! :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

 

Ομολογουμένως δεν τα θυμόμουν όλα αυτά για την @Chrysoum Όντως αξιοθαύμαστη!

Κι εγώ που είμαι στην ηλικία της, μπορεί να μην είμαι σε φάση "πού θα διασκεδάσω" (ποτέ δεν ήμουν, η διασκέδασή μου ήταν διασκέδαση συνταξιούχου, μουσεία και συναυλίες :-P ) αλλά δεν νιώθω και τόσο ώριμη και συνειδητοποιημένη σαν την Chrysoum. Νιώθω κάπως "κοπέλα". Καθόλου "μητέρα", "σύζυγος", "γυναίκα" κλπ. Εξ ου και η μη συμπάθεια στα πολλά φτιασιδωματα, για να το συνδέσω και με το θέμα μας, μιας που έχω την τάση να βγαίνω off topic! Νιώθω λίγο σαν να έχω μείνει στο "φοιτήτρια", παρόλο που από τότε έχουν μεσολαβήσει δύο μεταπτυχιακά, δουλειές, οικοδομή, εξαιρετικά δυσκολες καταστάσεις υγείας γονέων, και φυσικά γαμος και παιδί. Νιώθω ότι ακόμη δεν μιλάω σαν να έχω "εμπειρία ζωής"!

 

Eγώ που είμαι 43 κλεισμένα και νοιώθω 23? Και θέλω να κάνω αυτά που έκανα στα 23? Δεν το λες και πολύ ώριμο.. Στο μεταξύ έγινα μαμά στα γεράματα και νοιώθω γριά εδώ μέσα . Πού να αφήσω εγώ το μαλλί να γκριζάρει με μωρό παιδί?? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Φυσικά και δεν είναι, γι αυτό είπα άλλωστε ότι είναι κυρίως παραξενιά. Επίσης το άρωμα, ξέρεις που πρέπει να πλησιασεις τον άλλον από κοντά για να το μυρισεις, δεν μου κάνει κάπως, αυτό το να λουζεσαι με το άρωμα είναι κυρίως που έχω την παρεξενια.

 

Όσο για τα παιδιά και την ηλικία, την καλύτερη δουλειά έκανες μη σου πω! 

Απ' τη μια κ εγώ σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να κάνω λίγο πιο μεγάλη παιδιά για να ζήσω περισσότερο τον έρωτα μου με τον σύζυγό (το πρώτο παιδί το έκανα στα 27,5). Απ' την άλλη όμως σκέφτομαι ότι στα 40-45 θα μπορώ εύκολα να πάω πάλι τα ταξιδακια μου, τα παιδιά θα έχουν μεγαλώσει λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

 

Ομολογουμένως δεν τα θυμόμουν όλα αυτά για την @Chrysoum Όντως αξιοθαύμαστη!

Κι εγώ που είμαι στην ηλικία της, μπορεί να μην είμαι σε φάση "πού θα διασκεδάσω" (ποτέ δεν ήμουν, η διασκέδασή μου ήταν διασκέδαση συνταξιούχου, μουσεία και συναυλίες :-P ) αλλά δεν νιώθω και τόσο ώριμη και συνειδητοποιημένη σαν την Chrysoum. Νιώθω κάπως "κοπέλα". Καθόλου "μητέρα", "σύζυγος", "γυναίκα" κλπ. Εξ ου και η μη συμπάθεια στα πολλά φτιασιδωματα, για να το συνδέσω και με το θέμα μας, μιας που έχω την τάση να βγαίνω off topic! Νιώθω λίγο σαν να έχω μείνει στο "φοιτήτρια", παρόλο που από τότε έχουν μεσολαβήσει δύο μεταπτυχιακά, δουλειές, οικοδομή, εξαιρετικά δυσκολες καταστάσεις υγείας γονέων, και φυσικά γαμος και παιδί. Νιώθω ότι ακόμη δεν μιλάω σαν να έχω "εμπειρία ζωής"!

 

Γιατι νιωθω εγω ωριμη και συνειδητοποιημενη; Αν οχι καθε πρωι, σιγουρα καθε δευτερο κοιταζω τα παιδια μου και σκεφτομαι, μα ειναι δυνατον;;; Δηλαδη τωρα εγω ειμαι υπευθυνη γι αυτα και καλυπτω και τις αναγκες τους;; μα εγω ειμαι απλα ενα σταδιο μετα την εφηβεια! Και ο αντρας μου το ιδιο! Ασε

Just now, mama16 said:

Απ' τη μια κ εγώ σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να κάνω λίγο πιο μεγάλη παιδιά για να ζήσω περισσότερο τον έρωτα μου με τον σύζυγό (το πρώτο παιδί το έκανα στα 27,5). Απ' την άλλη όμως σκέφτομαι ότι στα 40-45 θα μπορώ εύκολα να πάω πάλι τα ταξιδακια μου, τα παιδιά θα έχουν μεγαλώσει λίγο!

Τα ιδια σκεφτομαστε, λεω το τελευταιο στα 32, εεε στα 42 θα μπορω να αρχισω να βγαινω παλι! Βεβαια σε τι κατασταση θα ειμαι μετα απο την κουραση ολων αυτων των χρονων ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Eγώ που είμαι 43 κλεισμένα και νοιώθω 23? Και θέλω να κάνω αυτά που έκανα στα 23? Δεν το λες και πολύ ώριμο.. Στο μεταξύ έγινα μαμά στα γεράματα και νοιώθω γριά εδώ μέσα . Πού να αφήσω εγώ το μαλλί να γκριζάρει με μωρό παιδί?? 

Τι καλύτερο απ' το να νιώθεις μικρότερη απ' ότι είσαι κ να περιποιεισαι τον εαυτό σου? Εγώ 31 κ ενώ εξωτερικά φαίνομαι ακόμα μικρή εσωτερικά ώρες ώρες νιώθω πολύ μεγαλύτερη. Όλη μέρα με 2 μικρά, χρόνος για τον εαυτό μου μηδέν. Κρέμα στο πρόσωπο αν θυμηθώ βάζω μετά τις 12 το βράδυ κ αυτό στα γρήγορα γιατί ξυπνάει ο μικρός συνέχεια κ ψάχνει το στήθος μου... Όλη μέρα έξω τα έχω!!!! :P

Just now, Chrysoum είπε:

Γιατι νιωθω εγω ωριμη και συνειδητοποιημενη; Αν οχι καθε πρωι, σιγουρα καθε δευτερο κοιταζω τα παιδια μου και σκεφτομαι, μα ειναι δυνατον;;; Δηλαδη τωρα εγω ειμαι υπευθυνη γι αυτα και καλυπτω και τις αναγκες τους;; μα εγω ειμαι απλα ενα σταδιο μετα την εφηβεια! Και ο αντρας μου το ιδιο! Ασε

Τα ιδια σκεφτομαστε, λεω το τελευταιο στα 32, εεε στα 42 θα μπορω να αρχισω να βγαινω παλι! Βεβαια σε τι κατασταση θα ειμαι μετα απο την κουραση ολων αυτων των χρονων ειναι αλλο θεμα

Αυτό το κάνω κ εγώ πολλές φορές. Βλέπω τα παιδιά μου κ σκέφτομαι είναι δικά μου αλήθεια? Σαν όνειρο μου φαίνεται. Τον γνώρισα τον σύζυγό στα 23 κ μου φαίνεται απίστευτο που έχουμε πλέον οικογένεια... Πότε μεγάλωσα... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...