Recommended Posts

Το μωρό μου ειναι 16 ημερών. Από την αρχή ήταν συνεργάσιμο και είναι με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι και σήμερα. Πέρα από τα προβλήματα των πληγωμενων θηλών που ελπιζω να υποχωρήσουν, συμβαίνει το εξής: Μεχρι πριν 4 μέρες έτρωγε εξισου και απο τους δυο μαστους, μεχρι που ο δεξιος αρχισε να εχει πολύ έντονη ροή, σε σημειο να λερωνονται ρουχα, σεντονια και το μωρο να αρνειται να φαει. Αυτό ισχύει μέχρι σήμερα, δηλαδη αρνειται πεισματικα να θηλασει απο το δεξί μαστό, ο οποίος έχει μαλακώσει ενώ έχει ακόμα γάλα. Στο μεταξύ ο αριστερός έχει διογκωθεί και καθε φορα που θηλαζει νιωθω ενα δυνατό πόνο ως τη μασχαλη, που υποχωρεί μετά από πολυ λιγη ωρα.

Τι μπορώ να κάνω για να ξαναπιάσει από τη δεξιά μεριά; Εχω δοκιμασει να το ταισω ξυπνιο-κοιμισμενο, νηστικό, λιγο πριν τον κορεσμό και σε διαφορες στάσεις. Γνωρίζω οτι πολλά μωρά προτιμούν ενα μαστό, αλλά δεν είναι νωρίς για κάτι τέτοιο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Διαφημίσεις

Just now, Primavera said:

Το μωρό μου ειναι 16 ημερών. Από την αρχή ήταν συνεργάσιμο και είναι με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι και σήμερα. Πέρα από τα προβλήματα των πληγωμενων θηλών που ελπιζω να υποχωρήσουν, συμβαίνει το εξής: Μεχρι πριν 4 μέρες έτρωγε εξισου και απο τους δυο μαστους, μεχρι που ο δεξιος αρχισε να εχει πολύ έντονη ροή, σε σημειο να λερωνονται ρουχα, σεντονια και το μωρο να αρνειται να φαει. Αυτό ισχύει μέχρι σήμερα, δηλαδη αρνειται πεισματικα να θηλασει απο το δεξί μαστό, ο οποίος έχει μαλακώσει ενώ έχει ακόμα γάλα. Στο μεταξύ ο αριστερός έχει διογκωθεί και καθε φορα που θηλαζει νιωθω ενα δυνατό πόνο ως τη μασχαλη, που υποχωρεί μετά από πολυ λιγη ωρα.

Τι μπορώ να κάνω για να ξαναπιάσει από τη δεξιά μεριά; Εχω δοκιμασει να το ταισω ξυπνιο-κοιμισμενο, νηστικό, λιγο πριν τον κορεσμό και σε διαφορες στάσεις. Γνωρίζω οτι πολλά μωρά προτιμούν ενα μαστό, αλλά δεν είναι νωρίς για κάτι τέτοιο; 

Ίσως να οφείλεται στο ότι έχεις πολύ έντονη ροη. Δοκίμασε με μαλαξεις να βγάλεις λίγο γάλα πριν του προσφέρεις τον δεξί μαστο ώστε η ροή να είναι λιγοτερο έντονη. Φαίνεται πάντως πως ξέρεις τι κάνεις με τον θηλασμό :) να σου ζήσει 

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Primavera είπε:

Καλησπέρα και στα δυο μου παιδιά είχα το ίδιο θέμα με εσένα ... αλλά και από τα δυο στήθη είχα υπερπαραγωγή και τα μωρα μέχρι να πάνε 40 ημερών δυσκολεύονταν να φάνε. Αυτά που έκανα εγώ και με βοήθησαν πολύ ήταν: 

1) μασάζ στο στηθος και ζεστές κομπρέσες πριν το θηλασμό 

2) καμία φορά έβγαζα λίγο γάλα με το χέρι πριν θηλάσω (καμία 10 σταγόνες όχι περισσότερο)

3. Θήλαζα ξαπλωτή και συνήθως ξάπλωνα και έβαζα το μωρό από πάνω μου ξαπλωτό να θηλάσει. Έτσι η ροή δεν ήταν τόσο έντονη. (Αυτό με βοήθησε περισσότερο από όλα) 

Υπομονη , να βάζεις το μωρό και από τα δυο στήθοι και σιγά σιγά θα εδραιωθεί η γαλουχία και ο οργανισμός σου θα ξέρει ποσό γάλα να παράγει ακριβώς  για να καλύπτει τις ανάγκες του μωρού σου. 

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

@Primavera νομίζω να το προσπαθήσεις να πιάσει και από τους δύο μαστούς. Για λόγους ισορροπίας του στήθους, λόγους θρέψης (πχ αν αργότερα χρειαστεί να πάρει μια ώθηση στο βάρος και θες να το επιτύχεις με αποκλειστικό θηλασμό, θα είναι ευκολότερο αν θηλάζει κι από τους δύο μαστούς) και λόγους άνεσης δικής σου σε βάθος χρόνου, αν θελήσεις δηλαδή να συνεχίσεις (πχ περιόδους ούλων-οδοντοφυΐας, περιόδους γκρίνιας, στιγμές που για τον α ή β λόγο εξυπηρετεί εσένα η εναλλαγή μαστών).

Εκτός από τις σωστές πρότασεις των μητέρων παραπάνω (αν και μετά από τις ημέρες που πέρασαν που δεν θηλάζει από τον μαστό αυτό, είναι άραγε η ροή ακόμη έντονη;). Μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις στον μαστό εν κινήσει. Δηλαδή μην κάτσεις πχ στον καναπέ να θηλάσεις. Αλλά όπως πχ το κρατάς αγκαλιά και πηγαινο-έρχεσαι στο σπίτι, βάλε το να θηλάσει. Σαν να το "αιφνιδιάζεις". Ας πούμε να το βάλεις και να θηλάσει πριν το καταλάβει καλά καλά. Και συνέχισε περπατώντας.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις σε κάθε ευκαιρία που μπορείς, σε στιγμές που δεν είναι πεινασμένο αλλά και όχι χορτάτο-πλήρες, να το βάλεις να ακουμπά στο στήθος σου, εσύ ξαπλωμένη, αυτό από πάνω μπρούμυτα, επαφή δέρμα με δέρμα αλλά καλύπτοντας κάπως τον άλλο μαστό. Και να αράξετε που λέμε. Δηλαδή μην το βάλεις να θηλάσει. Απλώς ξαπλώστε μαζί. Εσύ χάζεψε μια ταινία/άκου μουσική/διάβασε/κλείσε τα μάτια σου, ότι σε χαλαρώνει. Και άσε το παιδί να αράξει κι αυτό μαζί σου, να λαγοκοιμηθεί ή και όχι, να τρίψει το μουτράκι του, να σε μυρίσει. Και έτσι χωρίς έννοια και "πίεση" ασε το να ψάξει να βρει τον μαστο. Να τον κουτουλίσει, να τον γλείψει, και μπορεί και να πιάσει να θηλάσει.

Οι πληγωμένες θηλές, εφόσον περιποιούνται σωστά (έλεγχος τακτικός, ενυδάτωση, αερισμός, σωστά ρούχα ή καλύτερα όχι ρούχα,) και το μωρό τοποθετείται σωστά, σύντομα θα επουλωθούν, μην έχεις αμφιβολία.

Να σας ζήσει!

• Μου αρέσει 3
    • Ευχαριστώ! 1

Συμφωνω κι εγώ με τις παραπάνω προτάσεις, σε μία περίοδο που και ο δικός μου έδειχνε προτίμηση αρχισα να θηλάζω περπατώντας και έτσι το ξεπέρασε. Καλό θα ήταν να εξετάσει και ο παιδίατρος το μωρακι ώστε να αποκλειστούν και άλλα πιθανα αίτια που εκδηλώνονται με άρνηση/ ενόχληση στο να ξαπλώσει από την συγκεκριμένη μερια πχ πόνος στο αυτακι. 

Να σου ζησει! 

• Μου αρέσει 3
    • Ευχαριστώ! 1

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Ίσως να οφείλεται στο ότι έχεις πολύ έντονη ροη. Δοκίμασε με μαλαξεις να βγάλεις λίγο γάλα πριν του προσφέρεις τον δεξί μαστο ώστε η ροή να είναι λιγοτερο έντονη. Φαίνεται πάντως πως ξέρεις τι κάνεις με τον θηλασμό :) να σου ζήσει 

Είναι το δεύτερο παιδί, γι αυτό. Στο πρώτο την πάτησα, οπότε τώρα το πήρα το μάθημα μου. Σ ευχαριστώ για την απαντηση

15 ώρες πρίν, Primavera είπε:

Kράτα το σαν να πρόκειται να θηλάσει από τον "καλό" μαστό και βάλε το στον "κακό" μήπως είναι θέμα στάσης.

Γυρίζει το κεφάλι εξίσου καλά και από τις δύο μεριές; Αν προσπαθήσεις να το πάρεις αγκαλιά, χωρίς να θηλάζει, έχει προτίμηση από τη μία; 

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα . Εμένα προτιμούσε το δεξί στήθος έναντι του αριστερού ( που ακόμα και σήμερα έχει πιο μεγάλη ροή). Είναι πολύ συνηθισμένο,μην αποθαρρύνεσαι. Αν και μένα μου πήρε λίγο παραπάνω καιρό να προσαρμοστεί η ροή. Εγώ έβγαζα αρκετό γάλα πριν θηλάσω, για μερικά λεπτά δηλαδή ( σε εμένα έτσι βόλευε) και προσπαθούσα να θηλάσω πιο ξαπλωτη και επίσης προσπαθούσα να τη μπερδέψω δηλαδή σαν να θήλαζα από το δεξί την έφερνα στο αριστερό, ότι σου είπαν δηλαδή τα κορίτσια πιο πάνω. Υπομονή, εμείς είχαμε κλάματα ήταν δύσκολο, αλλά τελικά αυτό που λένε ισχύει, προσαρμόζεται η ροή και το μωρό τη διαχειρίζεται καλύτερα μόλις μεγαλώσει λίγο. Να σου ζήσει το μπεμπακι!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα