Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Βολικό για @μαγιοπουλας θα παραγγέλνει και πίτσα για ξεκάρφωμα

Αγάπη μου ποιός είναι στην πόρτα,δε πιστεύω κούριερ; Όχι αγάπη μου το παιδί έφερε τις πίτσες :lol: 

Ωραια ιδέα ρε συ.που τα κρύβω ομως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 57 λεπτά , vtgian είπε:

 

Αφού δεν τους ντύνουν τους ντελιβεράδες με στολή Αγιου Βασίλη, πάλι καλά...

 

- Μαμά, γιατί ο Αγιος Βασίλης έρχεται με μηχανάκι;

- Οι τάρανδοι κάνουν απεργία. Δεν τους ανανέωσαν τις συμβάσεις, καταραμένος καπιταλισμός...

 

Να σου πω, όταν μου το είπε ο άντρας μου σφίχτηκα λίγο. Αν ήταν μεταφορά από ιδιώτη όπως κάνει η Amazon στο εξωτερικό, θα σηκωνόμουν να πάω μόνη μου σήμερα το πρωί να το πάρω. Αλλά είναι delivery της Wolt με το μηχανάκι της εταιρείας. Οπότε είναι πραγματικά σαν να παραγγέλνεις πίτσα, ή σουπερμάρκετ όπως έχουν και στο efood.

πρίν από 26 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ωραια ιδέα ρε συ.που τα κρύβω ομως?

 

Μπορώ να σκεφτώ διάφορα μέρη στο σπίτι μας που δεν πλησιάζει ποτέ ο άντρας μου, η στοίβα με τα ασιδερωτα έρχεται πρώτη-πρώτη στο μυαλό (αυτήν ομολογουμένως δεν την πλησιάζω ούτε κι εγώ, παρά μόνο για να τη μεγαλώσω κι άλλο).

 

@Yovanna μπες στην εφαρμογή να δεις τι χρόνους παράδοσης δίνει, κι εγώ το χθεσινό δεν το περίμενα τόσο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Να σου πω, όταν μου το είπε ο άντρας μου σφίχτηκα λίγο. Αν ήταν μεταφορά από ιδιώτη όπως κάνει η Amazon στο εξωτερικό, θα σηκωνόμουν να πάω μόνη μου σήμερα το πρωί να το πάρω. Αλλά είναι delivery της Wolt με το μηχανάκι της εταιρείας. Οπότε είναι πραγματικά σαν να παραγγέλνεις πίτσα, ή σουπερμάρκετ όπως έχουν και στο efood.

 

Ναι ρε συ, το καταλαβαίνω. Και είναι όντως πολύ βολικό. Γενικά, θα δούμε πολλά τέτοια στο άμεσο μέλλον στις πόλεις. Η μετακίνηση έχει γίνει ανυπόφορη, απίστευτα χρονοβόρα και η γρήγορη και έγκαιρη παράδοση μεγάλο ατού!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Μπορώ να σκεφτώ διάφορα μέρη στο σπίτι μας που δεν πλησιάζει ποτέ ο άντρας μου, η στοίβα με τα ασιδερωτα έρχεται πρώτη-πρώτη στο μυαλό (αυτήν ομολογουμένως δεν την πλησιάζω ούτε κι εγώ, παρά μόνο για να τη μεγαλώσω κι άλλο).

Ομοίως (στον πάτο έχουν ξεμείνει κάτι ασιδέρωτα γκχμμμ... καλοκαιρινά). Αφού με έχει στοιχειώσει το ότι κάνεις στην αλλαγή του χρόνου, θα το κάνεις όλο τον χρόνο και το έχω παραλλάξει τύπου:

Πάλι αλλαγή χρόνου θα κάνουμε με την στοίβα... και πάλι όλο το νέο έτος θα ψηλώνει και θα ψηλώνει... και μετά πάλι αλλαγή χρόνου με την στοίβα και το μεθεπόμενο έτος η στοίβα θα μεγαλώνει και θα μεγαλώνει... και μετά πάλι αλλαγή με την στοιβα... κοκ

 

Εμείς εφέτος στα κορίτσια πήραμε στη μεγάλη (6ετών) lego friends και παζλ 200κομμάτια*, στη μικρή (3ετών) playmobil και poly pocket. Και βιβλία (θα αναρτήσω στο σχετικό θέμα). Για δώρο σε συγγενείς πήραμε το επιτραπέζιο jumanji. Και παίξαμε κιόλας παρέα. Ήταν ok θα έλεγα. Απλώς και μόνο λόγω της ταινίας (του 1995 - την θεωρώ κορυφαία για την εποχή της), εγώ μια νοσταλγία την ένιωσα. Βέβαια μόνο εγώ διότι οι συμπαίκτες μου, ετών 6 και 8, απλώς απόλαυσαν το παιχνίδι το οποίο το βρήκαν ενδιαφέρον και συγκεντρώθηκαν αρκετή ώρα. Επίσης για δώρο να κάνουμε, πήραμε ένα επιτραπέζιο escape room. Δεν το έχουμε παίξει όμως, τουλ. όχι ακόμη. Αν ναι, θα σας πω εντυπώσεις.

 

*τώρα που το είδα είναι 500 κομμάτια (το είχα αγοράσει καιρό και δεν θυμόμουν)... μάλλον πιο πολύ για εμένα το είχα πάρει... θα της πω ο Αγ.Βασίλης το έφερε και στις δυό μας :P να το κάνουμε μαζί

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, samsympan είπε:

Ομοίως (στον πάτο έχουν ξεμείνει κάτι ασιδέρωτα γκχμμμ... καλοκαιρινά). Αφού με έχει στοιχειώσει το ότι κάνεις στην αλλαγή του χρόνου, θα το κάνεις όλο τον χρόνο και το έχω παραλλάξει τύπου:

Πάλι αλλαγή χρόνου θα κάνουμε με την στοίβα... και πάλι όλο το νέο έτος θα ψηλώνει και θα ψηλώνει... και μετά πάλι αλλαγή χρόνου με την στοίβα και το μεθεπόμενο έτος η στοίβα θα μεγαλώνει και θα μεγαλώνει... και μετά πάλι αλλαγή με την στοιβα... κοκ

 

Εμείς εφέτος στα κορίτσια πήραμε στη μεγάλη (6ετών) lego friends και παζλ 200κομμάτια*, στη μικρή (3ετών) playmobil και poly pocket. Και βιβλία (θα αναρτήσω στο σχετικό θέμα). Για δώρο σε συγγενείς πήραμε το επιτραπέζιο jumanji. Και παίξαμε κιόλας παρέα. Ήταν ok θα έλεγα. Απλώς και μόνο λόγω της ταινίας (του 1995 - την θεωρώ κορυφαία για την εποχή της), εγώ μια νοσταλγία την ένιωσα. Βέβαια μόνο εγώ διότι οι συμπαίκτες μου, ετών 6 και 8, απλώς απόλαυσαν το παιχνίδι το οποίο το βρήκαν ενδιαφέρον και συγκεντρώθηκαν αρκετή ώρα. Επίσης για δώρο να κάνουμε, πήραμε ένα επιτραπέζιο escape room. Δεν το έχουμε παίξει όμως, τουλ. όχι ακόμη. Αν ναι, θα σας πω εντυπώσεις.

 

*τώρα που το είδα είναι 500 κομμάτια (το είχα αγοράσει καιρό και δεν θυμόμουν)... μάλλον πιο πολύ για εμένα το είχα πάρει... θα της πω ο Αγ.Βασίλης το έφερε και στις δυό μας :P να το κάνουμε μαζί

Εγώ δεν έχω ασιδερωτα παρα μόνο κάτι σεντονια.βαζω στις ντουλάπες πράγματα.

Θα δώσει ο Άγιος Βασίλης ένα ποδήλατο frozen με κουδούνι κ αξεσουαρ(θα την φάμε στη μαπα) κ ένα σπιτιτακι χαρτνο για ζωγραφική από εμάς.ισως δώσω κ ένα κουτί που έχει μέσα κάτι χαρακες με σχέδια για να εξασκηθεί στην προγραφη.θα κανουμε κ αλευερι με πατημασιές στο μπαλκόνι κ έχουμε φέρει κ τον αη Βασίλη στο σπίτι για φωτο.ει αι μια εφαρμογή.ατον μπαμπά δώσαμε χτες μια υδρογειο που αλλάζει χρώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ δεν έχω ασιδερωτα παρα μόνο κάτι σεντονια.βαζω στις ντουλάπες πράγματα.

Θα δώσει ο Άγιος Βασίλης ένα ποδήλατο frozen με κουδούνι κ αξεσουαρ(θα την φάμε στη μαπα) κ ένα σπιτιτακι χαρτνο για ζωγραφική από εμάς.ισως δώσω κ ένα κουτί που έχει μέσα κάτι χαρακες με σχέδια για να εξασκηθεί στην προγραφη.θα κανουμε κ αλευερι με πατημασιές στο μπαλκόνι κ έχουμε φέρει κ τον αη Βασίλη στο σπίτι για φωτο.ει αι μια εφαρμογή.ατον μπαμπά δώσαμε χτες μια υδρογειο που αλλάζει χρώματα.

Εμείς τα δώσαμε Χριστούγεννα και ρε 'σύ ξεχάσαμε να φάμε τα μπισκότα για το γάλα.. τα βρήκε ο μικρός το πρωί και του είπε ο μπαμπάς του ότι ήταν χορτάτος ο Άγιος Βασίλης και δεν έφαγε. Ψιλό απογοητεύτηκε ο μικρός γιατί τα είχε ετοιμάσει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Εμείς τα δώσαμε Χριστούγεννα και ρε 'σύ ξεχάσαμε να φάμε τα μπισκότα για το γάλα.. τα βρήκε ο μικρός το πρωί και του είπε ο μπαμπάς του ότι ήταν χορτάτος ο Άγιος Βασίλης και δεν έφαγε. Ψιλό απογοητεύτηκε ο μικρός γιατί τα είχε ετοιμάσει ο ίδιος.

Ε.εις ση ερα υα βάλουμε μελομακάρονα κουραμπιέ κ γάλα.καλε σημερα δεν περνάει από τα μέρη μας?εκτός από τη γουρούνα τι άλλο δώσατε?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ε.εις ση ερα υα βάλουμε μελομακάρονα κουραμπιέ κ γάλα.καλε σημερα δεν περνάει από τα μέρη μας?εκτός από τη γουρούνα τι άλλο δώσατε?

Εμείς Χριστούγεννα ξέρουμε ότι έρχεται! Γουρούνα από τον "Άγιο Βασίλη", επιτραπέζιο μην "ξυπνήσεις τον μπαμπά" από εμάς (το έχουμε λιώσει) , και 2 μεγάλα κουτιά lego bricks ήταν κάτω απο το Χριστουγεννιάτικο δέντρο από την πεθερά μου και το νονό. Η αδερφή μου και η μαμά μου θα δώσουν αύριο.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Yovanna είπε:

Εμείς Χριστούγεννα ξέρουμε ότι έρχεται! Γουρούνα από τον "Άγιο Βασίλη", επιτραπέζιο μην "ξυπνήσεις τον μπαμπά" από εμάς (το έχουμε λιώσει) , και 2 μεγάλα κουτιά lego bricks ήταν κάτω απο το Χριστουγεννιάτικο δέντρο από την πεθερά μου και το νονό. Η αδερφή μου και η μαμά μου θα δώσουν αύριο.  

Ποια lego?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Τα εποχής, την έπαυλη κλπ! Αχ! 

Βγήκε καινούρια σειρά; Ή βρήκες τα vintage τα παλιά της εποχής μας; Μη με τρελαίνεις, έχω παιδικό τραύμα με την έπαυλη :).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , Anna3011 είπε:

Βγήκε καινούρια σειρά; Ή βρήκες τα vintage τα παλιά της εποχής μας; Μη με τρελαίνεις, έχω παιδικό τραύμα με την έπαυλη :).

Μάλλον βικτωριανα.δεν τα καταλαβαίνουν ομως τα μικρά.προς τέρψιν δική μας είναι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μάλλον βικτωριανα.δεν τα καταλαβαίνουν ομως τα μικρά.προς τέρψιν δική μας είναι.

Καλέ ποιος μίλησε για τα μικρά; Έχουμε και εμείς ανάγκες :razz:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anna3011 είπε:

Καλέ ποιος μίλησε για τα μικρά; Έχουμε και εμείς ανάγκες :razz:

Βλέπω ότι οι ανάγκες μας υπερισχύουν στην αγορά παιχνιδιών κ κάπου το έχουμε χάσει.

Το έχω πει πολλές φορές ότι καλύπτει δικές μου ανάγκες σε αυτό το θέμα.

:)

Αντε κ τα παίρνουμε κ τα στήνουμε.το τα κάνουμε μετά.εγω σκεφτηκα του χρόνου να στολίσω τη βασιλόπιτα με το advent εργαστηρι αη βασιλη

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Βλέπω ότι οι ανάγκες μας υπερισχύουν στην αγορά παιχνιδιών κ κάπου το έχουμε χάσει.

Το έχω πει πολλές φορές ότι καλύπτει δικές μου ανάγκες σε αυτό το θέμα.

:)

Αντε κ τα παίρνουμε κ τα στήνουμε.το τα κάνουμε μετά.εγω σκεφτηκα του χρόνου να στολίσω τη βασιλόπιτα με το advent εργαστηρι αη βασιλη

Αυτό με τα παιχνίδια κατασκευών το έχουμε κι εμείς. Αρέσουν πολύ στην κόρη μου οι κατασκευές και τις φτιάχνει μόνη της με αφοσίωση μελετώντας τις οδηγίες και τα σχέδια αλλά μετά είναι περιορισμένες οι φορές που θα ασχοληθεί με κάποια παιχνίδια. Πριν λίγο καιρό της κάνανε δώρο ένα τέτοιο παιχνίδι αξίας κάπου €100, το έφτιαξε και τώρα κάθεται και σκονίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

ουαου σουπερ ιδέα έδωσες!!!

 

 

353 και σήμερα!!!!!!!!!!

292 για να μπούμε στο κλίμα των Χριστουγέννων :lol: αέρα τις έχουμε! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που να το ρωτήσω.ας μου πει ο διαχειριστής αν πρέπει να γράψω αλλού.

Έχω φόρμα σπιτάκι για κέικ.

Ει.αι άσχετη.με τι βρωσιμα υλικά μπορώ να το χρωματίσω?εννοώ από μαγαζί που πουλάει είδη ζαχαροπλαστικης.παλια είχα κάτι μαρκαδορακια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονια!! Μαλλον ειχα ξεγραφτει κατα λαθος απο τις ειδοποιησεις αυτου του τοπικ κι εχασα ολη την ωραια συζητηση για τα δωρα των Χριστουγεννων! :sad: Και σκεφτομουν γιατί κινειται μονο το θεμα του κορωνοιου τωρα τελευταια! :-P Μονο απο εκει μου ερχονταν ειδοποιησεις!

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, little lamb said:

Καλή χρονια!! Μαλλον ειχα ξεγραφτει κατα λαθος απο τις ειδοποιησεις αυτου του τοπικ κι εχασα ολη την ωραια συζητηση για τα δωρα των Χριστουγεννων! :sad: Και σκεφτομουν γιατί κινειται μονο το θεμα του κορωνοιου τωρα τελευταια! :-P Μονο απο εκει μου ερχονταν ειδοποιησεις!

καλή χρονιά! Σε χάσαμε τον τελευταίο καιρό!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλή χρονια!! Μαλλον ειχα ξεγραφτει κατα λαθος απο τις ειδοποιησεις αυτου του τοπικ κι εχασα ολη την ωραια συζητηση για τα δωρα των Χριστουγεννων! :sad: Και σκεφτομουν γιατί κινειται μονο το θεμα του κορωνοιου τωρα τελευταια! :-P Μονο απο εκει μου ερχονταν ειδοποιησεις!

Πες μας τώρα, τι πήρατε εσείς; Καλή χρονιά! 

15 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω που να το ρωτήσω.ας μου πει ο διαχειριστής αν πρέπει να γράψω αλλού.

Έχω φόρμα σπιτάκι για κέικ.

Ει.αι άσχετη.με τι βρωσιμα υλικά μπορώ να το χρωματίσω?εννοώ από μαγαζί που πουλάει είδη ζαχαροπλαστικης.παλια είχα κάτι μαρκαδορακια.

Είμαι άσχετη στην ζαχαροπλαστική ούτε μπορώ να σκεφτώ κάτι! Εννοείς για να βγαίνει χρώμα στο κέικ; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...