Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

@Έσπερος αν είχα περιορισμένο budget δε θα αγόραζα κουζίνα αλλά τα περιφερειακά, ήτοι κατσαρολάκια, σερβίτσια, πλαστικά και ξύλινα φρούτα. Μην τα υποτιμάς, προσφέρουν πολλές εναλλακτικές για παιχνίδι. Εμείς πήραμε κουζίνα και ασχολείται πολύ λίγο εώς καθόλου, αντίθετα αρέσκεται να μας στρώνει τραπέζι να διαλέγει υλικά και να τα βάζει στην κατσαρόλα και αντί για την κουζίνα "μαγειρεύει" στο μαξιλάρι του καναπέ γιατί βολεύει χωροταξικά :). Αυτό δε που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ τα έχουμε πάνω από ενα χρόνο όλα αυτά τα παιχνιδάκια, δεν τα έχει βαρεθεί καθόλου και καθημερινά θα ασχοληθεί εστω και λίγο. Και η ταμειακή που είπε η @Yovanna είναι μια καλή επιλογή, μπορεί να κάνει το μανάβη, το μαγαζάτορα γενικότερα και περνάει ευχάριστα η ώρα.

Γενικά πάντως (νομίζω στο έχω ξαναπεί) μην ψάχνεστε τόσο πολύ με τα παιχνίδια, δεν υπάρχει λόγος να το ψειρίζετε τόσο πολύ. Υπάρχει πληθώρα επιλογών για να παίζετε ρόλους. Και δυστυχώς αυτό που θεωρείτε πολλές φορές ποιοτικό παιχνίδι, έρχεται το ίδιο το παιδί κάποιες φορές να στο καταρρίψει επιλέγοντας κάτι που εσύ δε θα διάλεγες ποτέ, θεωρώντας το ευτελές ή κακόγουστο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω με ξεμπλοκάρατε κάπως. Γενικα στο μυαλό μου το έχω ότι χρειαζόμαστε κάτι αληθοφανές σαν πλαίσιο. Αλλά όντως θα μπορούσα να κοιτάξω για περισσότερα περιφερειακά, κυρίως τρόφιμα σκέτα που όντως υπάρχουν κ οικονομικά για να πάρεις ποσότητα. αυτό που μ άρεσε στην πίτσα κ την ψησταριά είναι η αληθοφάνεια όλης της διαδικασίας, ότι φτιάχνεις πράγματα που μοιάζουν με αληθινά τρόφιμα, όχι απλα βάζεις σε μια κατσαρόλα άσχετα λαχανικά κ μαγειρεύεις χορτοσούπα. Τραγικη είμαι με το φανταστικό παιχνίδι, θέλω υλικά για να κάνω ακριβώς τη σωστή συνταγή. Άμα δεν το χεις! Πού να δείτε πώς κοιτάει ο άντρας μου τα παιδικά εργαλεία, που δεν τα θέλει καθολου. Τώρα προβληματίζομαι αν αξίζει κ σαν δώρο η συγκεκριμένη ψησταρια ή η πιτσαρία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Νομίζω με ξεμπλοκάρατε κάπως. Γενικα στο μυαλό μου το έχω ότι χρειαζόμαστε κάτι αληθοφανές σαν πλαίσιο. Αλλά όντως θα μπορούσα να κοιτάξω για περισσότερα περιφερειακά, κυρίως τρόφιμα σκέτα που όντως υπάρχουν κ οικονομικά για να πάρεις ποσότητα. αυτό που μ άρεσε στην πίτσα κ την ψησταριά είναι η αληθοφάνεια όλης της διαδικασίας, ότι φτιάχνεις πράγματα που μοιάζουν με αληθινά τρόφιμα, όχι απλα βάζεις σε μια κατσαρόλα άσχετα λαχανικά κ μαγειρεύεις χορτοσούπα. Τραγικη είμαι με το φανταστικό παιχνίδι, θέλω υλικά για να κάνω ακριβώς τη σωστή συνταγή. Άμα δεν το χεις! Πού να δείτε πώς κοιτάει ο άντρας μου τα παιδικά εργαλεία, που δεν τα θέλει καθολου. Τώρα προβληματίζομαι αν αξίζει κ σαν δώρο η συγκεκριμένη ψησταρια ή η πιτσαρία. 

Ε κανόνισε να πάρεις την πίτσα να βάλει τα υλικά σκέτα πάνω σε κάνα βιβλίο και να σου πει ε μαμά πίτσα και να του πεις τι κάνεις εκεί παιδί μου δεν είναι αυτό πίτσα που είναι η ζύμη!!! θα έρθω να σε κυνηγήσω εεε :D να την πάρεις την πίτσα. Τρώτε πίτσες; 

 

 

 

 

 

Έγραψα πέντε φορές τη λέξη πίτσα. Έξι. :lol:

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ε κανόνισε να πάρεις την πίτσα να βάλει τα υλικά σκέτα πάνω σε κάνα βιβλίο και να σου πει ε μαμά πίτσα και να του πεις τι κάνεις εκεί παιδί μου δεν είναι αυτό πίτσα που είναι η ζύμη!!! θα έρθω να σε κυνηγήσω εεε :D να την πάρεις την πίτσα. Τρώτε πίτσες; 

 

 

 

 

 

Έγραψα πέντε φορές τη λέξη πίτσα. Έξι. :lol:

Τρώμε! 

Κοιταζω τα ξύλινα λαχανικά κ είναι στάνταρ: πιπεριά, ντομάτα, κρεμμύδι, μανιτάρι, καρότο... κ αναρωτιέμαι: μα τι στο καλό θα μαγειρέψω μ αυτά; το έχω φανταστεί ότι θα πούμε ξέρω γώ να φτιάξουμε μπριάμ κ θα έχουμε κολοκύθι, πατάτα, ντομάτα, μελιτζάνα, ντομάτα κλπ.Δεν μπορώ να προσαρμοστώ σ αυτόν τον τρόπο σκέψης! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τρώμε! 

Κοιταζω τα ξύλινα λαχανικά κ είναι στάνταρ: πιπεριά, ντομάτα, κρεμμύδι, μανιτάρι, καρότο... κ αναρωτιέμαι: μα τι στο καλό θα μαγειρέψω μ αυτά; το έχω φανταστεί ότι θα πούμε ξέρω γώ να φτιάξουμε μπριάμ κ θα έχουμε κολοκύθι, πατάτα, ντομάτα, μελιτζάνα, ντομάτα κλπ.Δεν μπορώ να προσαρμοστώ σ αυτόν τον τρόπο σκέψης! 

Παιχνίδι καλέ θα κάνετε με το 3χρονο, όχι μάθημα μαγειρικής! Η σπεσιαλιτέ της κόρης μου πάντως είναι ψάρι με λουκάνικα, τορτελίνια (αληθινά) και αυγό. Τα ανακατεύει στην κατσαρόλα και τα σερβίρει με υπερηφάνια για την ωραία της συνταγή.  Άλλες φορές όταν δε βρίσκει πχ το καρότο, βαφτίζει καρότο ένα άλλο λαχανικό. "Θα κάνουμε ψέμματα μαμά" μου λέει "ότι το αγγούρι είναι καρότο". Εγώ πάντα συμφωνώ :).

 

Όταν επιλέξεις υλικά για παιχνίδι κοίτα να μην κάθεσαι πάνω από το κεφάλι του να του μαθαίνεις τι ταιριάζει με τι. Αστον να δημιουργήσει μόνος του. Έτσι καλλιεργείται η φαντασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λκυκουμαδακι κ οποιος αλλος γνωριζει.

Τα lidl θα πουλήσουν τα παιχνιδια όταν το επιτρεψουν.οκ.

Στην γνωστή ομάδα στο fb δημοσίευσαν ομως ένα άλλο φυλλάδιο από αυτό που είχε προαναγγελία.Αυτο λοιπον ειχε αλλο κουκλοσπιτο πιο ακριβο.Κανει 100 ευρώ.

Γνωρίζετε κάτι?Γιατί όλες αυτές οι αλλαγές?κ δεν εχει λέει μέσα την κουζίνα.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Λκυκουμαδακι κ οποιος αλλος γνωριζει.

Τα lidl θα πουλήσουν τα παιχνιδια όταν το επιτρεψουν.οκ.

Στην γνωστή ομάδα στο fb δημοσίευσαν ομως ένα άλλο φυλλάδιο από αυτό που είχε προαναγγελία.Αυτο λοιπον ειχε αλλο κουκλοσπιτο πιο ακριβο.Κανει 100 ευρώ.

Γνωρίζετε κάτι?Γιατί όλες αυτές οι αλλαγές?κ δεν εχει λέει μέσα την κουζίνα.

 

Από ότι κατάλαβα 14 θα ξεκινήσουν να πουλάνε μαζί με τα λιανικής. Και εγώ είδα ότι λείπει η κουζίνα που την είχαν έτσι και αλλιώς με το κουκλόσπιτο στις 14 και οντως και το κουκλόσπιτο είναι άλλο πολύ μεγαλύτερο. Οπότε είτε δεν τα έφεραν ποτέ και δεν θα τα βγάλουν είτε δεν έκαναν ολόκληρο φυλλάδιο επειδή δεν ήξεραν τι μέλλει γενέσθαι και ότι έχουν απλά θα το βγάλουν την άλλη Δευτέρα. θα πάω έτσι και αλλιώς εγώ μόλις ανοίξει θέλω κάποια ξύλινα να τα προλάβω οπωσδήποτε, θα σας πω λάιβ εκείνη την ώρα τι βλέπω εκτός αν γίνει ενημέρωση στο σάιτ τους την Πέμπτη!   

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Από ότι κατάλαβα 14 θα ξεκινήσουν να πουλάνε μαζί με τα λιανικής. Και εγώ είδα ότι λείπει η κουζίνα που την είχαν έτσι και αλλιώς με το κουκλόσπιτο στις 14 και οντως και το κουκλόσπιτο είναι άλλο πολύ μεγαλύτερο. Οπότε είτε δεν τα έφεραν ποτέ και δεν θα τα βγάλουν είτε δεν έκαναν ολόκληρο φυλλάδιο επειδή δεν ήξεραν τι μέλλει γενέσθαι και ότι έχουν απλά θα το βγάλουν την άλλη Δευτέρα. θα πάω έτσι και αλλιώς εγώ μόλις ανοίξει θέλω κάποια ξύλινα να τα προλάβω οπωσδήποτε, θα σας πω λάιβ εκείνη την ώρα τι βλέπω εκτός αν γίνει ενημέρωση στο σάιτ τους την Πέμπτη!   

Θα πάω κ εγω όταν αρχίσει η πώληση με το ανοιγμα.περυσι πηρα την κουζίνα.φετος θέλω το κουκλοσπιτο.Εψαξα ομως στα lidl εξωτερικου κ πουθενα δρν υπάρχει αυτο το μεγαλο κουκλοσπιτο.Παραανεβηκε η τιμή. Πες αν δεις κάτι πρωτη ομως.Λοφικα 14 λες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά του λιντλ δεν τα πουλάει άλλος; κανονική μάρκα δεν είναι; δεν μπορείς να τα βρεις από αλλού;

Οχι.ειναι δικα τους.λογω της μεγάλης επιτυχίας που έχουν εξαφανιζονται με τη μια.

Είναι κάτι σαν black Friday.Οποιος προλάβει.

Εχει κ ωραίο τρενο.Ταιριαζει με hape και ikea

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα τώρα να δω τα κουκλόσπιτα που λέτε του lidl και το πιο φτηνό που βρήκα (χωρίς επίπλωση!) ήταν στα 120. Τα πιό decent έκαναν πάνω απο 150 ευρώ. Ξεπερνούσαν και τα 200 κάποια. Τα έπιπλα τα ποτλούσαν ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μπήκα τώρα να δω τα κουκλόσπιτα που λέτε του lidl και το πιο φτηνό που βρήκα (χωρίς επίπλωση!) ήταν στα 120. Τα πιό decent έκαναν πάνω απο 150 ευρώ. Ξεπερνούσαν και τα 200 κάποια. Τα έπιπλα τα ποτλούσαν ξεχωριστά.

Είσαι σίγουρη?σε ποιο link το βρήκες.περυσι με την επιπλωσηω70 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Είσαι σίγουρη?σε ποιο link το βρήκες.περυσι με την επιπλωσηω70 ευρω

Γκούγκλαρα lidl ξύλινα παιχνίδια και με πήγε στο σαίτ. Μετά πήγα στην κατηγορία κουκλόσπιτα .

Όχι, πάτησα lidl και με έβγαλε στο plan toys! Μην πάρεις απο κεί! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Γκούγκλαρα lidl ξύλινα παιχνίδια και με πήγε στο σαίτ. Μετά πήγα στην κατηγορία κουκλόσπιτα .

Όχι, πάτησα lidl και με έβγαλε στο plan toys! Μην πάρεις απο κεί! :D

Λεω κ εγω

Link to comment
Share on other sites

Περιμένει κανείς κάτι από acs?έχω πολυ κακη αποψη στην περιοχή μου .Περιμένω κατι από το θυγατρική site του Μουστακα κ δεν ξερω ποτε θα ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Περιμένει κανείς κάτι από acs?έχω πολυ κακη αποψη στην περιοχή μου .Περιμένω κατι από το θυγατρική site του Μουστακα κ δεν ξερω ποτε θα ερθει.

εμενα παντως αμεσως ηρθαν απο μουστακα σε 3 μερες . κ οτι εχω παραγγειλει εχει ερθει αμεσως εκτος απο οτι ηταν με elta courier αυτα αργουν λιγο παραπανω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Περιμένει κανείς κάτι από acs?έχω πολυ κακη αποψη στην περιοχή μου .Περιμένω κατι από το θυγατρική site του Μουστακα κ δεν ξερω ποτε θα ερθει.

Περιμένω εγώ όλο τον σάκο του Αγίου Βασίλη, για παιδιά, βαφτιστήρια, ανήψια κλπ

 

Για να δούμε, τέλη Νοεμβρίου τα παρηγγειλα για να είμαι σίγουρη. Από παιχνιδομαγαζο διαδικτυακό της Ξάνθης με μεγάλη ποικιλία από όπου παιρνω συχνά παιχνίδια. Έχω ενημέρωση ότι έφτασαν Αθήνα στις 4/12, θα έχει ενδιαφέρον ποτέ θα φτάσουν σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Περιμένω εγώ όλο τον σάκο του Αγίου Βασίλη, για παιδιά, βαφτιστήρια, ανήψια κλπ

 

Για να δούμε, τέλη Νοεμβρίου τα παρηγγειλα για να είμαι σίγουρη. Από παιχνιδομαγαζο διαδικτυακό της Ξάνθης με μεγάλη ποικιλία από όπου παιρνω συχνά παιχνίδια. Έχω ενημέρωση ότι έφτασαν Αθήνα στις 4/12, θα έχει ενδιαφέρον ποτέ θα φτάσουν σπίτι μου.

Τα έχεις παραγγείλει ε? Εγώ τίποτα ακόμη.. Ο μικρός θέλει από τον Άγιο Βασίλη μια μεγάλη κούκλα δύτης με μπουκάλα, μάσκα και βατραχοπέδιλα (έχει κόλλημα με τον Νέμο και τον δύτη - οδοντίατρο που τον έπιασε!) αλλά όσο και να όργωσα το Ίντερνετ , δεν βρήκα τίποτα τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Περιμένει κανείς κάτι από acs?έχω πολυ κακη αποψη στην περιοχή μου .Περιμένω κατι από το θυγατρική site του Μουστακα κ δεν ξερω ποτε θα ερθει.

Εμένα ο Μουστάκας μου λέει παράδοση μέχρι 20 και είναι ακόμα στην επεξεργασία. Άι να δούμε πότε.. 

Αύριο θα ακυρώσω κάτι χριστουγεννιάτικα βιβλία από ΕΛΤΑ είναι ακόμα Ρέθυμνο μίλησα μαζί τους μου είπανε παράδοση μετά τις 28(!) :lol:

Από Ζάρα δεν ξέρω ποια εταιρεία έχουν ακόμα στη διαλογή είναι. Γενικά μια γρηγοράδα.. έπρεπε νωρίτερα να κάνω κινήσεις. Θα ανοίξουν τα μαγαζιά και ακόμα θα περιμένουμε.. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τα έχεις παραγγείλει ε? Εγώ τίποτα ακόμη.. Ο μικρός θέλει από τον Άγιο Βασίλη μια μεγάλη κούκλα δύτης με μπουκάλα, μάσκα και βατραχοπέδιλα (έχει κόλλημα με τον Νέμο και τον δύτη - οδοντίατρο που τον έπιασε!) αλλά όσο και να όργωσα το Ίντερνετ , δεν βρήκα τίποτα τέτοιο. 

Αν πας σε Playmobil ένα σετ με δύτες και ένα με aquarium; Πχ κωδικοί 6981  το 4910 το 4488 που έχει και ύφαλο και Νέμο; Και το 9060 να πετάει και τους δύτες μέσα; 

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ για τον βαφτιστηρη μου έστειλα χτες και το μαγαζί στέλνει μέσω ACS. Από Κιλκίς για Κυκλάδες. Ελπίζω να φτάσει πριν τις γιορτές!!

Θέλω να ελπίζω αν ανοίξουν τα μαγαζιά θα μειωθεί το φορτίο και μέχρι την Πρωτοχρονιά θα έχουν πάει όλα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Αν πας σε Playmobil ένα σετ με δύτες και ένα με aquarium; Πχ κωδικοί 6981  το 4910 το 4488 που έχει και ύφαλο και Νέμο; Και το 9060 να πετάει και τους δύτες μέσα; 

Θα το ψάξω! Είχα δει κάτι playmobil με δύτες αλλά ήταν παντού εξαντλημένο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχετε ψήσει τώρα με τα Lidl και έχω και κοντά μου...πουλάνε και μεμονωμένα έπιπλα κουκλόσπιτου;

 

Εχω μια παλιά χαμηλή βιβλιοθηκουλα με 3 ράφια που είναι πια άδεια και θέλω να την μετατρέψω σε κουκλόσπιτο.

Just now, Yovanna είπε:

Θα το ψάξω! Είχα δει κάτι playmobil με δύτες αλλά ήταν παντού εξαντλημένο.

Κοίτα στο site των playmobil κατευθείαν και αν ανοίξουν τα καταστήματα παιχνιδιών πήγαινε στο κατάστημα που είναι μέσα στον παιδότοπο στην Βαρυμπόμπη. Αν δεν βρεις εκεί δεν θα βρεις πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...