Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμάς παίζει με όλα τα παιχνίδια που έχει. Επινοεί κ δικά του αλλά όχι φαντασίας. Είναι όμως παράδοξο, ακούω πολλούς να λενε ότι έχουν πολλά παιχνίδια κ δεν παίζει το παιδί τους αλλά αυτοσχεδιάζει με φαντασία ενώ εγω αγχώνομαι  ότι δεν έχει φαντασία επειδή μας λείπουν τα κατάλληλα παιχνίδια. 

 

εντωμεταξύ εγω από τον ρεαλισμό δεν μπορώ να ξεκόλλησω., αυτή η πίτσα της djeco που τελικά δεν πήραμε για κανέναν, έχει μεταξύ άλλων ένα τηγανητό αβγό!!!! το είδα κ έφριξα! τι δουλειά έχει το τηγανητό αβγό στην πίτσα; αυτό από μόνο του είναι λόγος για να μην το πάρω. Για τις συνταγές που λέγαμε, @Anna3011, ο βασικός λόγος που θέλω κάποιο παιχνίδι μαγειρικής είναι για να «φτιάχνουμε» κάποια φαγητά που δεν πολύ τρώει όπως πχ τις μελιτζάνες, για να βλέπει με το υλικά τις φτιάχνω στο παιχνίδι κ να του κεντρίσει την περιέργεια να τα φάει. δεν βελτιώνομαι με τίποτα. κ λέει ο άντρας μου ότι αν δεν του έρθει η περιέργεια απ όταν με βλέπει όντως να μαγειρεύω, γιατι να του έρθει από την πλαστελινενια μελιτζάνα; :grin: αλλά εγω στο παιχνίδι μυαλό δεν βάζω. έχουμε ένα τραινάκι που οι ράγες κλείνουν σαν κύκλος με μια διακλάδωση που καταλήγει σε ένα κομμάτι επικλινές που φαίνεται ότι αυτό είναι η άκρη. κάνει ένα σχήμα σαν 9 δλδ. ο μικρός δεν τις βάζει ποτέ έτσι, τα κάνει σαν Υ ή σαν καλλιγραφικο θ κ την πρώτη φορά που το είδα, έπαθα σοκ!! Και καμία φορά πάω κ το φτιάχνω κανονικά γιατί δεν μπορώ να το βλέπω λάθος! 

για να το βαλανε η djeco στην πιτσα τους καποιος λογος θα υπαρχει:wink:

φυσικα κ υπαρχει πιτσα με αυγο,οπως λεει η irin

αν περιμενεις να δει την πλαστικη,η απο πλαστελινη,μελιτζανα κ να φαει,θα απογοητευτεις πολυ απο τα παιχνιδια:-P

κ εμεις ειχαμε ενα τετοιο τρενακι,πολυ με ενοχλουσε αυτο το 9,δ κατεληγε πουθενα

προσωπικα προτιμουσα να το κανω απλο κυκλο:P

αλλα τα παιδια το εκαναν οπως ηθελαν

πιο ταιριαστο  το Υτου μικρου σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

@μαγιοπουλας το τρένο lidl το έχετε; Είναι μηχανικό; 

Νταξ το βρήκα μηχανικό είναι 

Ηαpe εχουμε κ θέλω να κάνω επέκταση.Λενε οτι η μηχανή παρουσιάζει πρόβλημα.

Κρατα την όρεξη σου.Δεν ανοίγουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ηαpe εχουμε κ θέλω να κάνω επέκταση.Λενε οτι η μηχανή παρουσιάζει πρόβλημα.

Κρατα την όρεξη σου.Δεν ανοίγουν άμεσα.

Εγώ έμαθα Σάββατο! :o

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Τα κομμωτήρια. Για τα λιανικής είπαν μάλλον όχι.

Για Σάββατο μάλλον κομμωτηρια..Μέχρι χθες πηγαινε για Σάββατο.Τωρα παλι αλλάζουν γνωμη

Just now, Yovanna είπε:

Τα κομμωτήρια. Για τα λιανικής είπαν μάλλον όχι.

Για Σάββατο μάλλον κομμωτηρια..Μέχρι χθες πηγαινε για Σάββατο.Τωρα παλι αλλάζουν γνωμη.Μια από τις 3 πιο κερδοφόρες αλυσίδες ακυρωσε σημερα τις εποχικες προσλήψεις κ βαζει όλους τους υπαλλήλους πλεον σε αναστολή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Τα κομμωτήρια. Για τα λιανικής είπαν μάλλον όχι.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Για Σάββατο μάλλον κομμωτηρια..Μέχρι χθες πηγαινε για Σάββατο.Τωρα παλι αλλάζουν γνωμη

Για Σάββατο μάλλον κομμωτηρια..Μέχρι χθες πηγαινε για Σάββατο.Τωρα παλι αλλάζουν γνωμη.Μια από τις 3 πιο κερδοφόρες αλυσίδες ακυρωσε σημερα τις εποχικες προσλήψεις κ βαζει όλους τους υπαλλήλους πλεον σε αναστολή.

Φεύγω με φαρμακώσατε! Είδα και ένα άρθρο που λέει και να ανοίξουν στην υπόλοιπη Ελλάδα, Θεσσαλονίκη θα τα κρατήσουν κλειστά και φαρμακώθκα δυό φορές! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

 

Φεύγω με φαρμακώσατε! Είδα και ένα άρθρο που λέει και να ανοίξουν στην υπόλοιπη Ελλάδα, Θεσσαλονίκη θα τα κρατήσουν κλειστά και φαρμακώθκα δυό φορές! 

Σε καταλαβαίνω. 

Εγω σημερα πηρα δυο πικρες:

Πίκρα πρωτη:κλειστός Μουστακας

Πικρα δευτερη:lidl απαγόρευση

Πικρα τριτη:ΕΛΤΑ κ acs εχουν εγκλωβισει τις παραγγελειες μου.καμια δεν κουνιέται.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στην τελική ας αφήσουν τα σούπερ μάρκετ να πουλήσουν τα παιχνίδια.αφου του lidl δεν τα εχει αλλου.Πρεπει δηλ να μην πουληθεί τιποτα χριστουγεννιατικα?

Σαν να είμαστε τιμωρία είναι.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Σε καταλαβαίνω. 

Εγω σημερα πηρα δυο πικρες:

Πίκρα πρωτη:κλειστός Μουστακας

Πικρα δευτερη:lidl απαγόρευση

Πικρα τριτη:ΕΛΤΑ κ acs εχουν εγκλωβισει τις παραγγελειες μου.καμια δεν κουνιέται.

 

Εγώ παρέλαβα με ΕΛΤΑ κούριερ προχθεσινή παραγγελία! Ο Μουστάκας ανοίγει και κλείνει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

 

Φεύγω με φαρμακώσατε! Είδα και ένα άρθρο που λέει και να ανοίξουν στην υπόλοιπη Ελλάδα, Θεσσαλονίκη θα τα κρατήσουν κλειστά και φαρμακώθκα δυό φορές! 

ειπαν ομως μπορει κ βιβλιοπωλεια . αυριο θα πουν τελικα . λογικα κατι θα ανοιξει σε παιχνιδι .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ παρέλαβα με ΕΛΤΑ κούριερ προχθεσινή παραγγελία! Ο Μουστάκας ανοίγει και κλείνει! 

Γιοβάννα είδωλο!!! Ο πελάτης της χρονιάς!!! :lol: 

 

πρίν από 40 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σε καταλαβαίνω. 

Εγω σημερα πηρα δυο πικρες:

Πίκρα πρωτη:κλειστός Μουστακας

Πικρα δευτερη:lidl απαγόρευση

Πικρα τριτη:ΕΛΤΑ κ acs εχουν εγκλωβισει τις παραγγελειες μου.καμια δεν κουνιέται.

 

Και εμένα φόρτωση για προορισμό λένε εδώ και δέκα μέρες! Ε ναι ρε γμτ ας αφήσουν! Και τα μικρά που λέγανε που παίρνεις τηλέφωνο και απλά πας για παραλαβή! 

Just now, ninaki80 είπε:

ειπαν ομως μπορει κ βιβλιοπωλεια . αυριο θα πουν τελικα . λογικα κατι θα ανοιξει σε παιχνιδι .

Μακάρι! Αλλά και τα υπόλοιπα ρε γμτ έστω της γειτονιάς ρούχα κλπ! Έχουμε υποχρεώσεις και σε ενήλικες! Νονους κλπ! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράγγειλα Μουστάκα το μεσημέρι. Ξαναέκλεισαν; !!

Αρχές της εβδομάδας παραλάβαμε πράγματα που μας έστειλαν την προηγούμενη. Ακόμα εκκρεμεί ένα πακέτο.

Αυτά που παραγγείλαμε εμείς, έχουν φύγει από το κατάστημα, τακτοποιήθηκε αμέσως η παραγγελία. Πίστευα ότι καθυστεορύν και τα καταστήματα αλλά ευτυχώς όχι. Οπότε τώρα είναι στο έλεος των κούριερ! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα για το βαφτιστηρι μου πριν 5 μέρες και λέει μια γενικουρα "βρίσκεται στη διαδρομή προς το κατάστημα παράδοσης" και για την μπέμπα μου πριν 3 μέρες δύο πακέτα που το ένα λέει "διακινείται προς το κατάστημα παράδοσης" και το άλλο "δεν υπάρχει καταχώρηση με αυτό τον αριθμό" παρόλο που μου ήρθε μέιλ από το μαγαζί ότι εστάλη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ παρέλαβα με ΕΛΤΑ κούριερ προχθεσινή παραγγελία! Ο Μουστάκας ανοίγει και κλείνει! 

Πως έγινε αυτό.παραγγελεια από το Νοέμβρη περιμένω και είναι δυο εβδομάδες στα ΕΛΤΑ.

Θα κανε λάθος ο ταχυδρόμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Πως έγινε αυτό.παραγγελεια από το Νοέμβρη περιμένω και είναι δυο εβδομάδες στα ΕΛΤΑ.

Θα κανε λάθος ο ταχυδρόμος.

Μπορεί να ήταν ο δρόμος του. Την ώρα που έφευγα ήρθε, στο τσακ με πρόλαβε!.Περιμένω πολλά ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Γιοβάννα είδωλο!!! Ο πελάτης της χρονιάς!!! :lol: 

 

Και εμένα φόρτωση για προορισμό λένε εδώ και δέκα μέρες! Ε ναι ρε γμτ ας αφήσουν! Και τα μικρά που λέγανε που παίρνεις τηλέφωνο και απλά πας για παραλαβή! 

Μακάρι! Αλλά και τα υπόλοιπα ρε γμτ έστω της γειτονιάς ρούχα κλπ! Έχουμε υποχρεώσεις και σε ενήλικες! Νονους κλπ! 

Πας καλά?αυτό θελουν κ δεν το λένε ευθέως.

 Να μην πάρεις δώρο σε κανέναν.

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ παράγγειλα Μουστάκα το μεσημέρι. Ξαναέκλεισαν; !!

Αρχές της εβδομάδας παραλάβαμε πράγματα που μας έστειλαν την προηγούμενη. Ακόμα εκκρεμεί ένα πακέτο.

Αυτά που παραγγείλαμε εμείς, έχουν φύγει από το κατάστημα, τακτοποιήθηκε αμέσως η παραγγελία. Πίστευα ότι καθυστεορύν και τα καταστήματα αλλά ευτυχώς όχι. Οπότε τώρα είναι στο έλεος των κούριερ! 

Πες τι πήρες από το Μουστακα.Ανεφερε λεπτομερώς.Μετα από τέτοια μετά μεταναλυση που κάναμε θελω να ξερω.

 

Μετά τα παιχνιδια να σας πω και κάτι άλλο τραγικό?Εννια στους δέκα γονεις δεν θελουν να ζητήσουν μείωση από το σχολειο!Δεν το πιστεύω.,...Κάποιοι είπαν να πληρώσουν και έξτρα ...Αισθάνομαι σαν το κοριτσακι με τα σπίρτα.Ασχετο με το θέμα αλλά  που ζω?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πες τι πήρες από το Μουστακα.Ανεφερε λεπτομερώς.Μετα από τέτοια μετά μεταναλυση που κάναμε θελω να ξερω.

Από τον μουστάκα ένα μεγάλο lego. επειδή δεν το βρίσκαμε άλλου. Τα αλλα ήταν από plantoys κ κάτι άλλο με ξύλινα. Δεξιοτήτων καθαρα. μόνο το lego είναι για να κάνει παιχνίδι φαντασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Μετά τα παιχνιδια να σας πω και κάτι άλλο τραγικό?Εννια στους δέκα γονεις δεν θελουν να ζητήσουν μείωση από το σχολειο!Δεν το πιστεύω.,...Κάποιοι είπαν να πληρώσουν και έξτρα ...Αισθάνομαι σαν το κοριτσακι με τα σπίρτα.Ασχετο με το θέμα αλλά  που ζω?

Πολύ large οι γονείς..Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου.. Να πληρώσουν εξτρα γιατί?? Για να ενισχύσουν το σχολείο??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πολύ large οι γονείς..Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου.. Να πληρώσουν εξτρα γιατί?? Για να ενισχύσουν το σχολείο??

Σαν ευχαριστω στις δασκαλες που κανουν ομως ομολογουμένως εξαιρετική δουλειά και είναι εξαιρετικές παιδαγωγοι.ομολογω οτι ειναι επένδυση για το παιδι μου το σχολειο αυτο αλλα δεν έχουμε τη δυνατότητα για τέτοια κίνηση.Ειναι λογικα άνθρωποι με μεγαλη οικονομική επιφάνεια κ ταγμένοι στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σύστημα.

Just now, Έσπερος είπε:

Από τον μουστάκα ένα μεγάλο lego. επειδή δεν το βρίσκαμε άλλου. Τα αλλα ήταν από plantoys κ κάτι άλλο με ξύλινα. Δεξιοτήτων καθαρα. μόνο το lego είναι για να κάνει παιχνίδι φαντασίας. 

Ωραια.τι θέμα lego?

Και κάτι άλλο.Τι θα γίνεται αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι με το click away?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σαν ευχαριστω στις δασκαλες που κανουν ομως ομολογουμένως εξαιρετική δουλειά και είναι εξαιρετικές παιδαγωγοι.ομολογω οτι ειναι επένδυση για το παιδι μου το σχολειο αυτο αλλα δεν έχουμε τη δυνατότητα για τέτοια κίνηση.Ειναι λογικα άνθρωποι με μεγαλη οικονομική επιφάνεια κ ταγμένοι στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σύστημα.

Να κάνω μια αφελή ερώτηση: το σχολείο σας είναι σε αναστολή; γιατί πολλά ιδιωτικά εκπαιδευτήρια μπήκαν σε αναστολή αλλά υποχρέωσαν τους εκπαιδευτικούς να κάνουν εξαποστασεως σε καθεστώς αναστολής...

 

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ωραια.τι θέμα lego?

Ένα εργοτάξιο. με ανθρωπάκια, όχι μόνο τουβλάκια. 

 

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Και κάτι άλλο.Τι θα γίνεται αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι με το click away?

Φαντάζομαι θα υπάρχουν προβλέψεις ανάλογες όπως με τις ηλεκτρονικές αγορές. Γελάω πολύ με τον όρο. αφού θα εφαρμοστεί σε μικρά καταστήματα όπως φαίνεται, λογικά ο κόσμος θα ψωνίζει από τη γειτονιά του, ειναο τόσο αστείο να χρησιμοποιείς έναν τεχνικό όρο που παραπέμπει σε κάτι πολύ προηγμένο... Σκέφτομαι την περίφημη σκηνή που η Βουγιουκλάκη παραγγέλνει τηλεφωνικά από τον κυρ Στέφανο, click away ήταν κι αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Να κάνω μια αφελή ερώτηση: το σχολείο σας είναι σε αναστολή; γιατί πολλά ιδιωτικά εκπαιδευτήρια μπήκαν σε αναστολή αλλά υποχρέωσαν τους εκπαιδευτικούς να κάνουν εξαποστασεως σε καθεστώς αναστολής...

 

Ένα εργοτάξιο. με ανθρωπάκια, όχι μόνο τουβλάκια. 

 

Φαντάζομαι θα υπάρχουν προβλέψεις ανάλογες όπως με τις ηλεκτρονικές αγορές. Γελάω πολύ με τον όρο. αφού θα εφαρμοστεί σε μικρά καταστήματα όπως φαίνεται, λογικά ο κόσμος θα ψωνίζει από τη γειτονιά του, ειναο τόσο αστείο να χρησιμοποιείς έναν τεχνικό όρο που παραπέμπει σε κάτι πολύ προηγμένο... Σκέφτομαι την περίφημη σκηνή που η Βουγιουκλάκη παραγγέλνει τηλεφωνικά από τον κυρ Στέφανο, click away ήταν κι αυτό! 

Σίγουρα δεν είναι οι δασκαλες.Δεν κανει παρανομίες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Διαβασα οτι ο Γώγος ειπε οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα ανοίξουν τα δημοτικά καν.

Με δεδομένο ότι αντί να παρατείνουν το τετράμηνο για να γράψουνε διαγωνίσματα μετά, έβγαλαν οδηγία να γράψουμε τώρα εξαποστασεως, υποψιάζομαι ότι έχουν κ αυτό το ενδεχόμενο στο μυαλό τους, τουλάχιστον για τη δευτεροβάθμια....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...