Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Πες μας τώρα, τι πήρατε εσείς; Καλή χρονιά! 

Είμαι άσχετη στην ζαχαροπλαστική ούτε μπορώ να σκεφτώ κάτι! Εννοείς για να βγαίνει χρώμα στο κέικ; 

Εννοω πως να χρωματίσω πόρτες λουλούδια κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εννοω πως να χρωματίσω πόρτες λουλούδια κτλ

δ ειναι πολυ κατανοητο τι ειναι αυτο που θες να κανεις

το κεικ βγαινει σε σχημα σπιτιου,σωστα;κ θελεις να το βαψεις μετα

δ μπορεις να βαλεις χρωμα στο μειγμα κ να μπερδευτει,ετσι;

οποτε η παλι θα παρεις μαρκαδορακια με βρωσιμο χρωμα

η αν θελεις απο πανω να το στολισεις μπορεις να βαλεις βουτυροκρεμα με χρωμα η λιωμενη σοκολατα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , vicky86 είπε:

δ ειναι πολυ κατανοητο τι ειναι αυτο που θες να κανεις

το κεικ βγαινει σε σχημα σπιτιου,σωστα;κ θελεις να το βαψεις μετα

δ μπορεις να βαλεις χρωμα στο μειγμα κ να μπερδευτει,ετσι;

οποτε η παλι θα παρεις μαρκαδορακια με βρωσιμο χρωμα

η αν θελεις απο πανω να το στολισεις μπορεις να βαλεις βουτυροκρεμα με χρωμα η λιωμενη σοκολατα

Εοναι σχήμα σπιτάκι η φόρμα.εχει ανάγλυφα παράθυρα λουλούδια κτλ.θελω να περάσω χρώμα από πανω

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

καλή χρονιά! Σε χάσαμε τον τελευταίο καιρό!

 

Εμπαινα καθε μερα, αλλα εβλεπα να προχωραει μονο το θεμα του ιου, που εχω βαρεθει να το συζηταω με ολο τον κοσμο δυο χρονια! Και άλλα θεματα που δεν ειχα κατι να πω. Οπότε περιμενα να δω καμια αλλη συζητηση και τιποτα. Μπαινω χτες, στις ειδοποιησεις παλι μονο κορωνοιος, αλλα βλεπω κατω στα προσφατα θεματα οτι γραφτηκε κατι εδω. Ωραια, λεω, γραφτηκε κατι! Και μπαινω και βλεπω οτι γραφονταν τοσο καιρο και ειχα κανει unsubscribe! :-P

 

3 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Πες μας τώρα, τι πήρατε εσείς; Καλή χρονιά

 

Πηραμε κουκλες κουκλοθεατρου (γιατι μας εχουν χαρισει ενα κουκλοθεατρο αλλα δεν ειχαμε κουκλες), τα τουβλακια maximilian families που σας ελεγα και τη φατνη adventkalender των playmobil 123. Ολα πολυ ωραια. Και με την ευκαιρια των παραγγελιων εβαλα και κατι αλλα τουβλακια κι ενα επιτραπεζιο για μικρα (djeco little action) για να τα δωσουμε αργοτερα, μαλλον το Πασχα που εχει γενεθλια, και το μαγαζι τα εστειλε κι αυτα τυλιγμενα σε χριστουγεννιατικο χαρτι :razz: Δεν ειχα ζητησει συσκευασιες δωρων, το εκαναν λογω γιορτων οι ανθρωποι και μπραβο τους φυσικα που το σκεφτηκαν. Αλλα θα'χει πλακα οταν τα ανοιξουμε. Η μικρη δεν θα πτοηθει φυσικα!

 

πρίν από 24 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εοναι σχήμα σπιτάκι η φόρμα.εχει ανάγλυφα παράθυρα λουλούδια κτλ.θελω να περάσω χρώμα από πανω

 

Με γλασο ή χρωματιστη ζαχαροπαστα ισως;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εμπαινα καθε μερα, αλλα εβλεπα να προχωραει μονο το θεμα του ιου, που εχω βαρεθει να το συζηταω με ολο τον κοσμο δυο χρονια! Και άλλα θεματα που δεν ειχα κατι να πω. Οπότε περιμενα να δω καμια αλλη συζητηση και τιποτα. Μπαινω χτες, στις ειδοποιησεις παλι μονο κορωνοιος, αλλα βλεπω κατω στα προσφατα θεματα οτι γραφτηκε κατι εδω. Ωραια, λεω, γραφτηκε κατι! Και μπαινω και βλεπω οτι γραφονταν τοσο καιρο και ειχα κανει unsubscribe! :-P

 

 

Πηραμε κουκλες κουκλοθεατρου (γιατι μας εχουν χαρισει ενα κουκλοθεατρο αλλα δεν ειχαμε κουκλες), τα τουβλακια maximilian families που σας ελεγα και τη φατνη adventkalender των playmobil 123. Ολα πολυ ωραια. Και με την ευκαιρια των παραγγελιων εβαλα και κατι αλλα τουβλακια κι ενα επιτραπεζιο για μικρα (djeco little action) για να τα δωσουμε αργοτερα, μαλλον το Πασχα που εχει γενεθλια, και το μαγαζι τα εστειλε κι αυτα τυλιγμενα σε χριστουγεννιατικο χαρτι :razz: Δεν ειχα ζητησει συσκευασιες δωρων, το εκαναν λογω γιορτων οι ανθρωποι και μπραβο τους φυσικα που το σκεφτηκαν. Αλλα θα'χει πλακα οταν τα ανοιξουμε. Η μικρη δεν θα πτοηθει φυσικα!

 

 

Με γλασο ή χρωματιστη ζαχαροπαστα ισως;

Δύσκολα γονετσι αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δύσκολα γονετσι αυτό?

 

Ζαχαροπαστα βρισκεις και ετοιμη χρωματιστη και απλα την πλαθεις σαν πλαστελινη/ζυμαρακι. Ή παιρνεις ασπρη, της βαζεις μια σταγονα χρωμα ζαχαροπλαστικης και την πλαθεις.

 

Το γλασο ειναι λιγο πιο δυσκολο, δεν ξερω αν υπαρχει ετοιμο. Βαζεις σε ενα μπολακι αχνη ζαχαρη, προσθετεις λιγο λιγο χυμο λεμονι μεχρι να εχει την υφη που θελεις και βαζεις παλι χρωμα ζαχαροπλαστικης. Αλλα επειδη ειναι υγρο, δεν πλαθεται, ειναι δυσκολο να το τοποθετησεις. Υποτιθεται μπορεις με συριγγα ζαχαροπλαστικης ή με κορνέ, αλλα δεν το εχω καραφερει ποτε, μπουκωνε το στομιο (δεν φημιζομαι κιολας για ταλεντο στην κουζινα). Οταν το επιχειρησα κατεληξα να το βαζω τελικα με οδοντογλυφιδα (οχι με μεγαλη επιτυχια). Μαλλον το γλασο, αν δεν το ξερεις καλα, ειναι πιο καταλληλο αν θες να περιλουσεις κατι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εοναι σχήμα σπιτάκι η φόρμα.εχει ανάγλυφα παράθυρα λουλούδια κτλ.θελω να περάσω χρώμα από πανω

Ψιλοασχολουμαι με αυτά, αλλά αυτό που λες δεν ξέρω πως γίνεται σωστά. Εγώ θα έβαψα ή με μαρκαδορακια ή με σκέτο χρώμα ζαχαροπλαστικής με πινέλο ή σύριγγα. Βέβαια αν το κέικ είναι σκουρόχρωμο δεν θα φαίνονται καλά τα χρώματα. 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, vicky86 said:

θεωρω το γλασο πολυ πιο απλο απο την ζαχαροπαστα

Η ζαχαρόπαστα η αγοραστή είναι καλύτερη γιατί πλάθεται πιο εύκολα, όσες φορές έχω φτιάξει μόνη μου έχω δυσκολευτεί πολύ και ξεραίνεται εύκολα, πλάθεται δύσκολα.  Δεν ανοίγει και ο Άκης έναν λογαριασμό στο παρεντσ να μας δώσει λύσεις για τα θέματα αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Η ζαχαρόπαστα η αγοραστή είναι καλύτερη γιατί πλάθεται πιο εύκολα, όσες φορές έχω φτιάξει μόνη μου έχω δυσκολευτεί πολύ και ξεραίνεται εύκολα, πλάθεται δύσκολα.  Δεν ανοίγει και ο Άκης έναν λογαριασμό στο παρεντσ να μας δώσει λύσεις για τα θέματα αυτά!

καλα εννοειται μιλαω για ετοιμη ζαχαροπαστα.ειπαμε μ αρεσει ν ασχολουμαι,αλλα οχι κ τοσο;-)

ακομη κ αυτες ομως εχουν διαφορα.πρεπει να βρεις μια καλη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δύσκολα όλα αυτά. Θα φτιάξω μηλόπιτα.χα χα.

Παλιά είχα πάρει μαρκαδόρους με ζελέ κ το ζωγραφισα

 

Μη κολλάς. Έχει στο μάρκετ έτοιμο μείγμα που μπορείς να το κάνεις είτε βουτυρόκρεμα (για ενώσεις) είτε γλάσο. Ακόμα και ως γλάσο, στέκεται καλά και δε διαφανίζει. To φτιάχνεις, το χωρίζεις σε μέρη και στη συνέχεια με χρώμα ζαχαροπλαστικής, δίνεις σε κάθε μέρος το χρώμα που θέλεις. Βάζεις σε επίπεδη επιφάνεια τα μέρη του σπιτιού και περνάς από πάνω με το χρώμα που θέλεις. Θέλουν λίγη ώρα για  να στεγνώσουν. Το πόση ώρα θα σου πάρει εξαρτάται από το πόση λεπτομέρεια θέλεις και άρα πόσες στρώσεις. Πχ μπορεί να θέλεις να επικαλύψεις τους τοίχους με λευκό και στη συνέχεια να κάνεις κοκκινα περιγράμματα στα παράθυρα. Άρα πρώτα περνάς τους τοίχους, στεγνώνει και μετά τα περιγράμματα. Το θέμα είναι το μετά, το μοντάρισμα. Δεν ξέρω ποια φόρμα έχεις πάρει, συνήθως όμως χρησιμοποιούν βουτυρόκρεμα για να ενώσουν κομμάτια.

Τη ζαχαροπαστα θα την ήθελες αν έπρεπε να επικαλύψεις μεγάλη επιφάνεια, ή να φτιάξεις ζαχαρωτά διακοσμητικά, αλλά δε χρειάζεσαι κανένα από τα δύο. Για τα τελευταία μάλιστα, υπάρχουν ωραιότατα έτοιμα του Σαμούρη, δε χρειάζεται να παιδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , vtgian είπε:

 

Μη κολλάς. Έχει στο μάρκετ έτοιμο μείγμα που μπορείς να το κάνεις είτε βουτυρόκρεμα (για ενώσεις) είτε γλάσο. Ακόμα και ως γλάσο, στέκεται καλά και δε διαφανίζει. To φτιάχνεις, το χωρίζεις σε μέρη και στη συνέχεια με χρώμα ζαχαροπλαστικής, δίνεις σε κάθε μέρος το χρώμα που θέλεις. Βάζεις σε επίπεδη επιφάνεια τα μέρη του σπιτιού και περνάς από πάνω με το χρώμα που θέλεις. Θέλουν λίγη ώρα για  να στεγνώσουν. Το πόση ώρα θα σου πάρει εξαρτάται από το πόση λεπτομέρεια θέλεις και άρα πόσες στρώσεις. Πχ μπορεί να θέλεις να επικαλύψεις τους τοίχους με λευκό και στη συνέχεια να κάνεις κοκκινα περιγράμματα στα παράθυρα. Άρα πρώτα περνάς τους τοίχους, στεγνώνει και μετά τα περιγράμματα. Το θέμα είναι το μετά, το μοντάρισμα. Δεν ξέρω ποια φόρμα έχεις πάρει, συνήθως όμως χρησιμοποιούν βουτυρόκρεμα για να ενώσουν κομμάτια.

Τη ζαχαροπαστα θα την ήθελες αν έπρεπε να επικαλύψεις μεγάλη επιφάνεια, ή να φτιάξεις ζαχαρωτά διακοσμητικά, αλλά δε χρειάζεσαι κανένα από τα δύο. Για τα τελευταία μάλιστα, υπάρχουν ωραιότατα έτοιμα του Σαμούρη, δε χρειάζεται να παιδεύεσαι.

Το σπιτάκι βγαίνει ολόκληρο σπο τη φόρμα.ωραιρς ιδέες παντως

πρίν από 38 λεπτά , Ilaeira είπε:

Μπήκα να γραψω ότι μπορείς να φτιάξεις μπισκοτόσπιτα με πτι μπερ και καπρίς, και να τα στολίσετε με σμάρτις ή σπρινκλς, αλλά στο μεταξύ ήρθε από πάνω η συνεργάτιδα του Παρλιάρου κι έχω χάσει τα λόγια μου. :D

Έφερε ένα τέτοιο σπίτι κ είδα πως φτιάχνεται απλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,έχει γεννεθλια μια ανιψιά του άντρα μου,θα γίνει 10 χρόνων,Δεν έχω ιδέα τι δώρο να της πάρω,μήπως έχετε να μου προτείνεται κάτι για τέτοια ηλικία;Δεν έχω στον κύκλο μου παιδιά σε τέτοιες ηλικίες για να ξέρω να τι ασχολούνται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,έχει γεννεθλια μια ανιψιά του άντρα μου,θα γίνει 10 χρόνων,Δεν έχω ιδέα τι δώρο να της πάρω,μήπως έχετε να μου προτείνεται κάτι για τέτοια ηλικία;Δεν έχω στον κύκλο μου παιδιά σε τέτοιες ηλικίες για να ξέρω να τι ασχολούνται.

Επιτραπέζια ,ρουχα, κ γκατζετ ηλεκτρονικά. Μπορείς ακομα να πάρεις κάποια επιστημονικά παιχνίδια που πουλάνε . Γενικα τα σημερινά 10χρονα λιγο τα έχουν ξεπεράσει τα παιχνίδια.   

Link to comment
Share on other sites

Και βιβλία ίσως. Υπάρχουν πολύ ωραία γι'αυτές τις ηλικίες, με γεωγραφία, διάστημα, ανθρώπινο σώμα, θετικές επιστήμες γενικά αλλά και με ιστορία, με καλλιτέχνες, με ανθρώπους που άλλαξαν τον κόσμο κλπ. Και λογοτεχνία φυσικά, αλλά εκεί είναι πιο δύσκολο υποθέτω αν δεν γνωρίζεις το συγκεκριμένο βιβλίο/συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , ninaki80 είπε:

Επιτραπέζια ,ρουχα, κ γκατζετ ηλεκτρονικά. Μπορείς ακομα να πάρεις κάποια επιστημονικά παιχνίδια που πουλάνε . Γενικα τα σημερινά 10χρονα λιγο τα έχουν ξεπεράσει τα παιχνίδια.   

Παιχνίδια δεν σκέφτομαι να πάρω απλά  δεν ήξερα σε ποιο θέμα να ρωτήσω γιαυτο το έγραψα εδώ.Μου φαίνεται καλή ιδεα το επιτραπέζιο.

πρίν από 25 λεπτά , little lamb είπε:

Και βιβλία ίσως. Υπάρχουν πολύ ωραία γι'αυτές τις ηλικίες, με γεωγραφία, διάστημα, ανθρώπινο σώμα, θετικές επιστήμες γενικά αλλά και με ιστορία, με καλλιτέχνες, με ανθρώπους που άλλαξαν τον κόσμο κλπ. Και λογοτεχνία φυσικά, αλλά εκεί είναι πιο δύσκολο υποθέτω αν δεν γνωρίζεις το συγκεκριμένο βιβλίο/συγγραφέα.

Τώρα κοίταζα στη σελίδα του facebook για το παιδικό βιβλίο,βρήκα κάποια που μου άρεσανε.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ρωτουσα κατευθειαν το παιδι η τους γονεις.σιγουρα δ θα κοιτουσα παιχνιδι,μονο παζλ μεγαλο(1000κομματια),αλλα μπορει να μην ασχολειται.τα γκατζετ ειναι safe επιλογη αναλογα τι επιτρεπουν κ οι γονεις

ρουχα η κτ σε καταλληλο καλλυντικο?

κ το βιβλιο πολυ καλη ιδεα,αρκει να της αρεσει.προτιμω λογοτεχνια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , vicky86 είπε:

εγω θα ρωτουσα κατευθειαν το παιδι η τους γονεις.σιγουρα δ θα κοιτουσα παιχνιδι,μονο παζλ μεγαλο(1000κομματια),αλλα μπορει να μην ασχολειται.τα γκατζετ ειναι safe επιλογη αναλογα τι επιτρεπουν κ οι γονεις

ρουχα η κτ σε καταλληλο καλλυντικο?

κ το βιβλιο πολυ καλη ιδεα,αρκει να της αρεσει.προτιμω λογοτεχνια

Δεν έχουμε τέτοια οικειότητα ώστε να ρωτήσω είτε το παιδί είτε τους γονείς,ο άντρας μου που μπορεί να ρωτήσει δεν θα το κάνει.Τι gadget είναι κατάλληλο για τέτοια ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Δεν έχουμε τέτοια οικειότητα ώστε να ρωτήσω είτε το παιδί είτε τους γονείς,ο άντρας μου που μπορεί να ρωτήσει δεν θα το κάνει.Τι gadget είναι κατάλληλο για τέτοια ηλικία;

μονο εναν ανηψιο εχω 9χρ,οποτε δ εχω παρει πολλα

ειχε ηδη ηλεκτρονικο ρολοι,οποτε του πηραμε μια action camera

ακουστικα;κτ να ακουει μουσικη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Περι ξυλινων του L..dl ο λογος: βρηκε καποιος τα ξυλινα τροφιμα που θα ερχονταν τη Δευτερα; (Διαφορων ειδων καφασακια με φρουτα, λαχανικα, ψαρι-κρεας, γλυκα, γαλατα). Πηγα σε 4 καταστηματα Δευτερα-Τριτη και μονο στο ενα βρηκα μονο 2 τεμαχια απο τα φρουτα. Σε ενα αλλο μας ειπαν την Τριτη οτι δεν ηρθαν καθολου τη Δευτερα αυτα. Ειδα και σε μια ομαδα στο φβ οτι πολλοι σε αλλες περιοχες επισης δεν τα βρηκαν ή βρηκαν ελαχιστα κομματια μονο απο το καφασακι των φρουτων ενω ειχαν παει πρωι πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...