Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

πρίν από 48 λεπτά , Anna3011 είπε:

Καλησπέρα! Γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα. Διανύουμε περίοδο κολλήματος με επιτραπέζια και θέλω να αγοράσουμε και άλλα τώρα στις γιορτές που θα έχουμε χρόνο για να παίζουμε. Για να σας δώσω μια ιδέα τι της αρέσει, παιζει πολύ το "στο κεφάκι το 'χω", "μελισσούλες", φιδάκι, μέμορυ. Ηλικία 4+ (και 5+ μπορεί να παίξει). Θα ήθελα τις προτάσεις σας!!!!

Της Clementoni, η σειρά Εξυπνούλης είχε ωραία και οικονομικά επιτραπέζια για 4+ από ό,τι θυμάμαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με την ευκαιρία μιας και μιλάμε για επιτραπέζια, εκπαιδευτικα επιτραπέζια για χώρες του κόσμου,για την Ελλάδα, γενικά για γεωγραφία είναι προσιτά σε παιδιά 5+? Τους κινούν το ενδιαφέρον? Θα ήθελα να πάρω κάτι σχετικό αλλά δεν ξέρω αν θα τον συγκινήσει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Με την ευκαιρία μιας και μιλάμε για επιτραπέζια, εκπαιδευτικα επιτραπέζια για χώρες του κόσμου,για την Ελλάδα, γενικά για γεωγραφία είναι προσιτά σε παιδιά 5+? Τους κινούν το ενδιαφέρον? Θα ήθελα να πάρω κάτι σχετικό αλλά δεν ξέρω αν θα τον συγκινήσει. 

Εχει ο ανηψιος μου παζλ απο εξυπνουλη αν δ κανω λαθος με τον χαρτη της ελλαδας, δ ειναι δλδ οτι εχει ερωτησεις κ τετοια, αλλα τους αρεσε πολυ κ παντα το φτιαχνουν, ειναι για 5χρ.σαν μια πρωτη επαφη

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Καλησπέρα! Γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα. Διανύουμε περίοδο κολλήματος με επιτραπέζια και θέλω να αγοράσουμε και άλλα τώρα στις γιορτές που θα έχουμε χρόνο για να παίζουμε. Για να σας δώσω μια ιδέα τι της αρέσει, παιζει πολύ το "στο κεφάκι το 'χω", "μελισσούλες", φιδάκι, μέμορυ. Ηλικία 4+ (και 5+ μπορεί να παίξει). Θα ήθελα τις προτάσεις σας!!!!

Δες στο eshop της Κάισσα για speed cups, χάλι γκαλι, και ένα σωρό ακόμα. Οικονομικά και ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα, καλλιεργούν δεξιότητες και είναι πολύ ευχάριστα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vtgian είπε:

Δες στο eshop της Κάισσα για speed cups, χάλι γκαλι, και ένα σωρό ακόμα. Οικονομικά και ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα, καλλιεργούν δεξιότητες και είναι πολύ ευχάριστα. 

Από Κάισσα θα ψάξω, έχεις δίκιο. Από εκεί είναι σχεδόν όλος ο στόλος από επιτραπέζια που έχουμε... ενηλίκων. Τα παλιά τα χρόνια (προ παιδιού) παίζαμε σαν τρελοί. Τώρα όταν λέμε να τα ξαναπιάσουμε βαριόμαστε μέχρι και να ξανάδιαβάσουμε τους κανόνες. Μάλλον γι αυτό εκπαιδεύω από τώρα το παιδί! :)

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Anna3011 said:

Από Κάισσα θα ψάξω, έχεις δίκιο. Από εκεί είναι σχεδόν όλος ο στόλος από επιτραπέζια που έχουμε... ενηλίκων. Τα παλιά τα χρόνια (προ παιδιού) παίζαμε σαν τρελοί. Τώρα όταν λέμε να τα ξαναπιάσουμε βαριόμαστε μέχρι και να ξανάδιαβάσουμε τους κανόνες. Μάλλον γι αυτό εκπαιδεύω από τώρα το παιδί! :)

Εμείς παίζουμε και μαϊμουδάκι χοπ χοπ και χάλι γκάζι τζούνιορ. Επίσης πήραμε το barbecue party αλλά είναι ψιλοβλακέια. Η λιχούδα γιαγιά φαίνεται καλό.

Link to comment
Share on other sites

Το τερατακι των χρωματων που ειπε μια κοπέλα,η Βίκυ νομίζω,μου φάνηκε πολύ ωραίο.Λεει κάνει για 3+.Για τετράχρονο κάνει η ειναι πιο παιδικό?δεν εννοώ σαν θεματολογία αλλά σαν στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Το τερατακι των χρωματων που ειπε μια κοπέλα,η Βίκυ νομίζω,μου φάνηκε πολύ ωραίο.Λεει κάνει για 3+.Για τετράχρονο κάνει η ειναι πιο παιδικό?δεν εννοώ σαν θεματολογία αλλά σαν στήσιμο.

Εγω το ειπα!! Το εχουμε

Ειναι για 4 ακομη καλυτερο γιατι εχει μεσα συζητηση για συναισθηματα κλπ

Το στησιμο οχι δεν ειναι παιδικο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα Λίντλ φέρανε ξύλινα παιχνίδια. Πήραμε έναν ξύλινο σιδηρόδρομο με τρενάκι και αυτοκινητάκια. Ξετρελαθηκε το παιδί! Έφερε και υδρόγειο μεγάλη φωτιστικό αν ενδιαφέρεται κάποια μαμά. Τραπεζάκι, πίνακα με κιμωλιες κ παιχνίδια ρόλων είδα στο φυλλαδιο, από κοντά δεν υπήρχε τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια τα Λίντλ φέρανε ξύλινα παιχνίδια. Πήραμε έναν ξύλινο σιδηρόδρομο με τρενάκι και αυτοκινητάκια. Ξετρελαθηκε το παιδί! Έφερε και υδρόγειο μεγάλη φωτιστικό αν ενδιαφέρεται κάποια μαμά. Τραπεζάκι, πίνακα με κιμωλιες κ παιχνίδια ρόλων είδα στο φυλλαδιο, από κοντά δεν υπήρχε τίποτα. 

Τέλειο το τρενάκι πήραμε πέρσυ ένα λίγο διαφορετικό το καταχαρήκαμε! Εγώ περίμενα τα σετ κουζίνας αλλά δυστυχώς φέτος δεν τα έφερε! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , vicky86 είπε:

στο δικο μας ειχε μονο ενα καλαθακι με ψωνια

ηθελα να πω για την υδρογειο,οταν λεγαμε για γεωγραφια.πηρε η μαμα μου στον ανηψιο 6χρ,κ η νονα του στον γιο μου.ειναι πολυ ωραια ιδεα.κ ενθουσιαστηκε κ η μεγαλη 7χρ.η δικια μας εχει κ εφαρμογη κ μπορεις να δεις κ επιπλεον πραγματα .περνας το κιν απο την σφαιρα,βλεπεις αξιοθεατα,η για τον πυρηνα κλπ

επειδη ειναι ολα μικρα,δ ειναι οτι θα μαθουν γεωγραφια,αλλα τους δινει κ πολυ ωραια αφορμη για παιχνιδια.ρωτανε που ειναι χωρες,ποσο μακρια ειναι,κανουν οτι πανε ταξιδια κλπ

Ααα τελειο!!!!

Εμεις εχουμε ξεκινησει κ της δειχνουμε τους πλανητες κ εχει ξετρελαθει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , HopeA είπε:

Ααα τελειο!!!!

Εμεις εχουμε ξεκινησει κ της δειχνουμε τους πλανητες κ εχει ξετρελαθει!

οι πλανητες ειναι αγαπημενο θεμα,ειδικα του γιου μου.εχει παρα πολλα παιχνιδια στο θεμα απο 3χρ κ πανω

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια τα Λίντλ φέρανε ξύλινα παιχνίδια. Πήραμε έναν ξύλινο σιδηρόδρομο με τρενάκι και αυτοκινητάκια. Ξετρελαθηκε το παιδί! Έφερε και υδρόγειο μεγάλη φωτιστικό αν ενδιαφέρεται κάποια μαμά. Τραπεζάκι, πίνακα με κιμωλιες κ παιχνίδια ρόλων είδα στο φυλλαδιο, από κοντά δεν υπήρχε τίποτα. 

Αχ θέλω και εγώ αυτό το τρενάκι .. δεν πρόλαβα να πάω σήμερα το είχα δει στο φυλλάδιο. Ελπίζω αύριο να τα καταφέρω  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vicky86 said:

οι πλανητες ειναι αγαπημενο θεμα,ειδικα του γιου μου.εχει παρα πολλα παιχνιδια στο θεμα απο 3χρ κ πανω

Για δώσε μας καμία ιδέα για παιχνίδια με πλανήτες 

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ένα app για παιδιά που σηκώνεις το κινητό στον ουρανό το γυρίζεις γύρω γύρω και σου βγάζει τους αστερισμούς τους πλανήτες  ανάλογα την θέση τους κλπ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

προσφατα ειδα επιτραπεζιο με πλανητες.δ συγκρατησα μαρκα κ ηλικια

ειχαμε σετ πηλου που εφτιαχνες γη-αστροναυτη κλπ.εχουμε κ ενα σαν λαμπακι που στην ουσια φτιαχνεις εναν θολο κ εχει τα αστρα

κ πολλες εταιριες εχουν να κανεις το ηλιακο συστημα σε στυλ μοντελισμου.εχει ευρος τιμων.κ ειναι σαν αυτα με πειραματα-θερμοκηπια κλπ.εχει κ καποια παζλ τρισδιαστατα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Έχει και ένα app για παιδιά που σηκώνεις το κινητό στον ουρανό το γυρίζεις γύρω γύρω και σου βγάζει τους αστερισμούς τους πλανήτες  ανάλογα την θέση τους κλπ. 

 

Ναι, είναι το SkyView! Πολύ ωραία εφαρμογή! 

 

Το πλανητάριο έχει όντως ωραία παιχνίδια, και το e-shop του πλανητάριου Θεσσαλονίκης επίσης (αν εξαιρέσεις ότι μέσα στην κατηγορία Εκπαιδευτικά Παιχνίδια, έχουν ειδική κατηγορία "Για κορίτσια" :roll:).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , vtgian είπε:

 

Ναι, είναι το SkyView! Πολύ ωραία εφαρμογή! 

 

Το πλανητάριο έχει όντως ωραία παιχνίδια, και το e-shop του πλανητάριου Θεσσαλονίκης επίσης (αν εξαιρέσεις ότι μέσα στην κατηγορία Εκπαιδευτικά Παιχνίδια, έχουν ειδική κατηγορία "Για κορίτσια" :roll:).

Να στείλουμε μέιλ να το διορθώσουν. 

 

 

 

Κόρες έχετε κανένα παιχνίδι ανασκαφής; Μου ζητάει ο ανιψιός αλλά βλέπω είναι όλα με δεινόσαυρους. Έχει πάρει το μάτι σας κάτι άλλο; Ίσως; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Να στείλουμε μέιλ να το διορθώσουν. 

 

 

 

Κόρες έχετε κανένα παιχνίδι ανασκαφής; Μου ζητάει ο ανιψιός αλλά βλέπω είναι όλα με δεινόσαυρους. Έχει πάρει το μάτι σας κάτι άλλο; Ίσως; 

 

Εχει ημιπολύτιμων λίθων.

Και μετεωριτών επίσης

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , vtgian είπε:

 

Εχει ημιπολύτιμων λίθων.

Και μετεωριτών επίσης

Που; Είδα ένα λίθων στα 15€ θα είναι καλό η μία θα το χτυπήσει και θα διαλυθεί επιτόπου; :lol: το άλλο με τους μετεωρίτες; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Που; Είδα ένα λίθων στα 15€ θα είναι καλό η μία θα το χτυπήσει και θα διαλυθεί επιτόπου; :lol: το άλλο με τους μετεωρίτες; 

 

Δεν είναι κακό και έχει ξύλινα εργαλεία (όχι πλαστικά).

Δες και αυτό με τους μαγνήτες skroutz.gr/s/16456547/4M-Ανασκαφή-Μαγνητών.html?from=catspan

Και αυτό με τα ζωύφια skroutz.gr/s/31597933/4M-Ανασκαφή-Ζωύφια-Του-Πλανήτη-Μας.html?from=catspan

 

Αυτό με τους μετεωρίτες το είδα από εξωτερικό, οπότε μάλλον δε σου κάνει...

Πολλά καλά σετ θα βρεις και στο γερμανικό amazon που υποστηρίζει αγγλικά και τα μεταφορικά του είναι σχετικά ανεκτά (ειδικά αν θέλεις κάτι που εδώ δεν υπάρχει) και αρκετά γρήγορα.

amazon.de/s?k=excavation+kit&i=toys&sprefix=excavation%2Ctoys%2C123&ref=nb_sb_ss_c_2_10_ts-doa-p

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Αχ θέλω και εγώ αυτό το τρενάκι .. δεν πρόλαβα να πάω σήμερα το είχα δει στο φυλλάδιο. Ελπίζω αύριο να τα καταφέρω  

Ωραίο το τρενάκι, κάνει όλη την φιγούρα που προχωρά με μπαταρίες έχει φως, όπισθεν κτλ. Εμένα μου άρεσε κι ο σιδηρόδρομος που μπορείς να κάνεις ότι σχέδιο θες, λίγα σχετικά κομμάτια αλλά είναι καλή ενασχόληση για τα παιδιά. Εμείς για την υδρόγειο είχαμε πάει (έχω πάρει ένα παιδικό ατλάντα και ήθελα να του δείχνω και στο χάρτη που είναι τι να έχει μια ιδέα) αλλά είδαμε κι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...