Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι το κατάλαβα αυτό στην πράξη.. Την πρώτη φορά που αρρώστησε φέτος, ενημέρωσα το πρωί τη γραμματέα ότι ξύπνησε με καταρροή κ 37,5 κ μου είπε ότι θα με έπαιρνε όταν πήγαινε η γιατρός, κ επειδή αργότερα έφτασε σχεδον 39, ξαναπηρα τηλ να ρωτήσω μήπως με ξέχασε. ρεζίλι τελείως. κ μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να με δει αμέσως. από κάτι τέτοιες τρελές σαν εμένα τα χάνει μετά η γυναίκα κ γίνεται ξινή! 

η αλήθεια είναι ότι για 37.5 και καταρροή.. δεν έχεις και πολλά να αναφέρεις. Για 39 οκ.. να πάρεις.

Βέβαια φέτος και για το 37.5 για τεστ πηγαίνουμε, οπότε ξεχνάμε ό,τι ίσχυε παλιότερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , irin είπε:

η αλήθεια είναι ότι για 37.5 και καταρροή.. δεν έχεις και πολλά να αναφέρεις. Για 39 οκ.. να πάρεις.

Βέβαια φέτος και για το 37.5 για τεστ πηγαίνουμε, οπότε ξεχνάμε ό,τι ίσχυε παλιότερα

εντάξει ήταν πρώτη φορά μετά από 1,5 χρόνο που αρρώστησε, τώρα αν ξανά τύχαινε δεν θα έπαιρνα αν δεν επεμενε, το πολύ να έστελνα μήνυμα να μάθω αν έχει ακούσει περιστατικά κορονοϊού στο νησί σε παιδιά για να ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

@Ilaeiraρωτουσες για εκπαιδευτικο για οχηματα;η αληθεια ειναι δ εχω κτ ακριβως σχετικο,αλλα επειδη μας αρεσαν σαν παιχνιδια θα τα αναφερω.πιο μικρα ειχαμε βιβλιο με ηχους.ειχε κ καποια λογια,αλλα τους αρεζε πολυ να πατανε κ να ακουνε το θορυβο που εκαναν.

εχουμε μαγνητικο βιβλιο της janod με οχηματα γενικα.δειχνει σε καρτα απο αυτοκινητα μεχρι υποβρυχια κ προσπαθεις να το φτιαξεις με τα κομματια.κ φυσικα φτιαχνουν κ τα δικα τους.μας το πηραν περυσι,αλλα απο 3θα το ευχαριστιοταν.ασχολειται ακομη κ η μεγαλη πιο σπανια

απο σαββαλα εχουμε το γινομαι πυροσβεστης.ειναι σαν βιβλιο.εχει χαρτονια να φτιαξεις τον σταθμο κ οχηματα,κ ενα βιβλιαρακι με καποιες πληροφοριες,ειναι στην κατηγορια με κατασκευες κ δραστηριοτητες,κ εχει κ καποια αλλα που ισως σας ενδιαφερουν με οχηματα

 

στα χριστουγεννιατικα μας φερανε απο την πρωτη μου βιβλο για την γεννηση,κ δυο με αυτοκολλητα-ζωγραφιες-δραστηριοτητες.το ενα ειναι απο susaeta ,τα πιο δημιουργικα χριστουγεννα,που αρεσε πολυ στα παιδια,εχει αφαιρουμενα κομματια κ ωραιες εικονες,κατασκευες,ακομη κ συνταγες

το αλλο ειναι απο μεταιχμιο,το επιτελους χριστουγεννα.μου αρεσε πολυ γτ καθε μερα απο 1/12κολλας αυτοκολλητο με τον αριθμο κ εχει κ μια δραστηριοτητα.κ εχει κ ιδεες να κανεις ημερολογιο αντιστροφης μετρησης μονος αρκετα απλες,οπως με κουτακια πχ

εχει κ διαγωνισμο το μεταιχμιο.κ μπαζαρ ο ψυχογιος

 

 

 

εν μερει καταλαβαινω την εσπερος.ουτε εγω θελω να δινω με το παραμικρο φαρμακα.αλλα εμπιστευομαι την γιατρο μας σε αυτο.γενικα παμε σπανια,αλλα κ ως τωρα δ εχουμε κανει ποτε μασκα.μου ειχε γραψει αν θελω να δωσω προσπαν για βηχα,κ xozal μονο αν δ μπορουσε να κοιμηθει απο βηχα

γενικα δ θα παω ευκολα,δ εχει χρειαστει.ουτε θα την παρω με το παραμικρο

αλλα δ ειχαν κτ μεχρι τωρς να με αγχωσει φοβερα,η περιεργο

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Έσπερος said:

εμάς δεν προλαβαίνει να πηγαίνει σε σπίτια. ούτε σε βρέφη. μόνο σ/κ σε αρρωστα παιδθα πηγαίνει. τις καθημερινές είναι στο γραφείο της από το πρωί μέχρι κ σχεδον 10 το βράδυ συχνά χωρίς διάλειμμα το μεσημέρι

Η δικιά μας τα πρωινά είναι στο ΙΑΣΩ και τα απογεύματα στο ιατρείο της, όχι όλα τα απογεύματα όμως. συνήθως έρχεται κατά τις 9 το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κ δεν πάτε κάθε φορά που είναι αρρωστα; εγω νιώθω μεγάλη ανασφάλεια. κ αυτό ας πούμε σήμερα να μην μας τύχαινε με τον βήχα, εγω θα ήθελα κάποια στιγμή να μας έβλεπε για να εκτιμήσει γενικα την υγεία του

Εμείς δεν πάμε κάθε φορά που αρρωσταίνει. Στις αρχές την έπαιρνα τηλέφωνο και ενημέρωνα πως έχει πυρετό ή βήχα κτλ και πάντα μου έλεγε πως αφήνουμε 3 μέρες να κάνει η ίωση τον κύκλο της, και μετά αν χρειαστεί θα κλείσουμε ραντεβού. Πλέον μόνο αν δω πως καποιο συμπτώμα επιμενει ή για κάτι εκτακτο επικοινωνώ μαζί της και κανονίζουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Εμείς δεν πάμε κάθε φορά που αρρωσταίνει. Στις αρχές την έπαιρνα τηλέφωνο και ενημέρωνα πως έχει πυρετό ή βήχα κτλ και πάντα μου έλεγε πως αφήνουμε 3 μέρες να κάνει η ίωση τον κύκλο της, και μετά αν χρειαστεί θα κλείσουμε ραντεβού. Πλέον μόνο αν δω πως καποιο συμπτώμα επιμενει ή για κάτι εκτακτο επικοινωνώ μαζί της και κανονίζουμε. 

Aυτό. Και από 38 και πάνω Depon, και αν χρειαστεί πριν το εξάωρο-8ωρο, εναλλάξ με αλγκοφρεν

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δεν μας βρήκε ακροαστικα αλλά εμπειρικά μας είπε ότι η εικόνα είναι σαν αρχή άτυπης πνευμονίας. εισπνεομενα για αρχή κ αν βελτιωθεί δεν θα χρειαστεί αντιβίωση. Η παιδίατρος ήταν εξουθενωμένη, πολλές ασθένειες κυκλοφορούν, ειδικά τα πολυ μικρά. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Όχι, αυτό έγινε στα μέσα Οκτωβρίου. Δεν θα του κάνω αντιγριπικό. Του έπεσε πολύ βαρύ πέρσι.

Αχ είδα και εγώ πολύ ωραία χριστουγεννιάτικα στο dpam! Έχω βάλει στο καλάθι μια υπέροχη πυτζάμα, ένα πουλόβερ και ένα φουτερ χριστουγεννιάτικα όλα. Σκέφτομαι να αφαιρέσω το πουλόβερ γιατί έχω ήδη παραγγείλει 2 χριστουγεννιάτικα πουλόβερ από h&M. Και φυσικά χριστουγεννιάτικες happy socks!

Έχει κανείς ιδέα τι νούμερο κάλτσες θα μπορούσε να φορεί αγόρι Πέμπτης δημοτικού?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έχει κανείς ιδέα τι νούμερο κάλτσες θα μπορούσε να φορεί αγόρι Πέμπτης δημοτικού?

38; 40; Η νέες γενιές είναι ψηλές με πατουσάρες! Το είδα το φόρεμα τέλειο! Αλλάζει κιόλας ε; Γίνεται χρυσό με μπλε! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

38; 40; Η νέες γενιές είναι ψηλές με πατουσάρες! Το είδα το φόρεμα τέλειο! Αλλάζει κιόλας ε; Γίνεται χρυσό με μπλε! 

Ναι.πηρα το νούμερο έξι.κ για το μέλλον.αν κ αδύνατη έχει στενή γραμμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.πηρα το νούμερο έξι.κ για το μέλλον.αν κ αδύνατη έχει στενή γραμμη

Εγώ της πήρα μία κοκκινόμαυρη καρό φούστα με τιράντες από τα Ζάρα με μαύρο ζιβάγκο αααν κάνουν γιορτούλα στο σχολείο να τα βάλει και στο τραπέζι των Χριστουγέννων. Της είχα πάρει μια μπλούζα με τέτοια που αλλάζουν την ρήμαξε τσίκι τσίκι τα έβγαζε. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Εμάς δεν μας βρήκε ακροαστικα αλλά εμπειρικά μας είπε ότι η εικόνα είναι σαν αρχή άτυπης πνευμονίας. εισπνεομενα για αρχή κ αν βελτιωθεί δεν θα χρειαστεί αντιβίωση. Η παιδίατρος ήταν εξουθενωμένη, πολλές ασθένειες κυκλοφορούν, ειδικά τα πολυ μικρά. 

 

Περαστικά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ της πήρα μία κοκκινόμαυρη καρό φούστα με τιράντες από τα Ζάρα με μαύρο ζιβάγκο αααν κάνουν γιορτούλα στο σχολείο να τα βάλει και στο τραπέζι των Χριστουγέννων. Της είχα πάρει μια μπλούζα με τέτοια που αλλάζουν την ρήμαξε τσίκι τσίκι τα έβγαζε. 

Ωραίο ακούγεται.κ τα δυο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έχει κανείς ιδέα τι νούμερο κάλτσες θα μπορούσε να φορεί αγόρι Πέμπτης δημοτικού?

νομιζω λιγο πιο μικρο απο οσο ειπε η λουκουμαδακι.γυρω στο 36-37

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , little lamb είπε:

Μιας που τα συζητουσαμε περσι, απο Δευτερα το lidl φερνει ξυλινα παιχνιδια

Μόνο που έχουμε πάρει τα πιο σημαντικά χα χα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , little lamb είπε:

Μιας που τα συζητουσαμε περσι, απο Δευτερα το lidl φερνει ξυλινα παιχνιδια

Ναι είδα το φυλλάδιο και δεν μου άρεσε τίποτα από αυτά που θα φέρει .. τουλάχιστον για την ηλικία μας 

Εγώ σκεφτόμουν να του πάρω για Χριστούγεννα ξύλινο πάγκο εργαλείων και κάποια ακόμα λεγκο τουβλάκια , γιατί ασχολείται πολύ με αυτά αυτό τον καιρό. Για τον μικρό δεν ξέρω τι να πάρω που τα έχει όλα από τον μεγάλο :p ίσως του πάρω κάτι σε μουσικά όργανα γιατί βλέπω ότι του αρέσει η μουσική και ο χορός 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι οτι λογικα θα φερουν κι αλλα μετα. Εγω περιμενω το λικνο κουκλας και τις καφετιερες, σετ τσαγιου, τροφιμα κλπ, περσι δεν τα ειχα παρει γιατι ηταν μικρη

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έχει κανείς ιδέα τι νούμερο κάλτσες θα μπορούσε να φορεί αγόρι Πέμπτης δημοτικού?

33 στην τριτη δημοτικού. Να ναι συν 2-3 νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φέτος αποφάσισα οτι δεν θα στολισω το τεράστιο δενδρο μας γιατι θα το φέρει στο κεφάλι του ο μικρός στάνταρ και ήδη του λέω όλο μη και όχι δεν μπορώ να προσθέσω κι αλλη απαγόρευση.

πηγαμε σημερα τζάμπο πήρα δενδρακι ενα μέτρο και αυτοκινητάκια, αεροπλάνα, μηχανές κ.α. Και το στόλισαμε μαζι με τα παιχνίδια που αγοράσαμε. Εχει πολυ πλακα. Θα τα βγαζουμε θα τα παίζουμε , θα τα ξανά κρεμάμε. Επισης που πήρα μια αρκούδα και ενα ελάφι πολυ χαριτωμένα και τα φοβαται πολυ και κλαίει, προς το παρον τα έκρυψα. Δεν ξερω να τα αλλάξω ή να αρχίσω να τον εξοικειώνει μαζι τους; Με το σκουπάκι που το έτρεμε το ξεπεράσαμε το πιάνει και το πετάει κάτω πλεον.

πρίν από 18 λεπτά , irin είπε:

Αυτο ακουγεται οριακο. Ο δικος μου φοραει 30 στο προνηπιο. 

Δεν ξερω αν τα βάλεις κάτω βγαίνουν ενα νούμερο την χρονιά. Αλλάζουν σε αυτές τις ηλικίες δυο την χρονιά; Και πάλι Καλτσά ειναι όχι παπούτσι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Κάντι είπε:

Εγω φέτος αποφάσισα οτι δεν θα στολισω το τεράστιο δενδρο μας γιατι θα το φέρει στο κεφάλι του ο μικρός στάνταρ και ήδη του λέω όλο μη και όχι δεν μπορώ να προσθέσω κι αλλη απαγόρευση.

πηγαμε σημερα τζάμπο πήρα δενδρακι ενα μέτρο και αυτοκινητάκια, αεροπλάνα, μηχανές κ.α. Και το στόλισαμε μαζι με τα παιχνίδια που αγοράσαμε. Εχει πολυ πλακα. Θα τα βγαζουμε θα τα παίζουμε , θα τα ξανά κρεμάμε. Επισης που πήρα μια αρκούδα και ενα ελάφι πολυ χαριτωμένα και τα φοβαται πολυ και κλαίει, προς το παρον τα έκρυψα. Δεν ξερω να τα αλλάξω ή να αρχίσω να τον εξοικειώνει μαζι τους; Με το σκουπάκι που το έτρεμε το ξεπεράσαμε το πιάνει και το πετάει κάτω πλεον.

Δεν ξερω αν τα βάλεις κάτω βγαίνουν ενα νούμερο την χρονιά. Αλλάζουν σε αυτές τις ηλικίες δυο την χρονιά; Και πάλι Καλτσά ειναι όχι παπούτσι.

Εξαφάνισε ταψτωρα κ ενφανισε τα ατο μελλον

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

33 στην τριτη δημοτικού. Να ναι συν 2-3 νούμερα.

Εξαρταται σιγουρα με την γενικοτερη αναπτυξη

Πχ η κορη μου που γενικα ειναι ανεπτυγμενη φοραει 32 κ ειναι δευτερα. Σιγουρα ανεβαινουν 1-2νουμερα την χρονια

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Αυτο ακουγεται οριακο. Ο δικος μου φοραει 30 στο προνηπιο. 

Ενω ο μικρος μου που γενικα ειναι πετιτ 29,5 στο νηπιο

 

Ο ανηψιος 32 στην πρωτη δημοτικου

 

 

Κ θυμηθηκα που λεγαμε για υψη κ εμαθα οτι συμμαθητρια της μεγαλης, δλδ δευτερα δημοτικου, ειναι 1,36!!

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας τα playmais μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν η άπαξ και βράχηκαν τελείωσε; Πήρατε με κάρτες η τα κατασκευής; Ενδιαφέρθηκε; 

14 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Σκεφτομαι οτι λογικα θα φερουν κι αλλα μετα. Εγω περιμενω το λικνο κουκλας και τις καφετιερες, σετ τσαγιου, τροφιμα κλπ, περσι δεν τα ειχα παρει γιατι ηταν μικρη

Και γω θέλω κάποια σετ να συμπληρώσω αλλά είδα δεν τα έβγαλαν τώρα ίσως Δεκέμβρη; Μακάρι! Το λίκνο πολύ ωραίο! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, vicky86 said:

Εξαρταται σιγουρα με την γενικοτερη αναπτυξη

Πχ η κορη μου που γενικα ειναι ανεπτυγμενη φοραει 32 κ ειναι δευτερα. Σιγουρα ανεβαινουν 1-2νουμερα την χρονια

Ενω ο μικρος μου που γενικα ειναι πετιτ 29,5 στο νηπιο

 

Ο ανηψιος 32 στην πρωτη δημοτικου

 

 

Κ θυμηθηκα που λεγαμε για υψη κ εμαθα οτι συμμαθητρια της μεγαλης, δλδ δευτερα δημοτικου, ειναι 1,36!!

Ο δικός μου 31 στο προνήπιο, και είναι και 4! Τί θα φοράει στην πρώτη δημοτικού??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...