Recommended Posts

Διαφημίσεις

1 hour ago, Yovanna said:

Α, γι'αυτό μου τον βγάζει μονίμως με δέκατα και νομίζω ότι είναι άρρωστος?

Και του αυτιού 0,5 περισσότερο δείχνει να ξέρεις. Στο δικό μας μέχρι 37.7 το βγάζει πράσινο δηλαδή δεν το θεωρεί πυρετό. Γιατί είναι το αντίστοιχο 37.2 μασχαλης. Από μασχαλη πάνω από 37.3 θεωρείται πυρετός 

On 14/11/2021 at 3:32 ΜΜ, vicky86 είπε:

εγω συμφωνω μαζι σου.πιστεψε με πολυ συντομα θα ζητησει πιστα η καποιος θα σας παρει.ας τον προς το παρον να φτιαχνει μονος εναλλακτικες,εχει κ αυτο την πλακα του

ευχαριστω πολυ πολυ!!!:wub:

γερα να ειναι ολα τα παιδακια!

χθες το απογευμα ηρθαν 3συμμαθητες του στο σπιτι μας.παιξανε πολυ ωραια,τους αρεσε η τουρτα,κ ξετρελαθηκαν με την πινιατα!μονο με το κοριτσακι θα παμε μαζι δημοτικο,μενουμε διπλα.αλλα θα παμε βολτα κ με τα αγορια,ειναι πολυ φιλοι

τωρα σε λιγο θα ερθουν κ οι συγγενεις μας,οποτε δευτερο παρτυ

μαγιοπουλας να την χαιρεστε!

Τέλεια και τα δικά σας πάρτυ! Χρόνια σας πολλά!!! 

1 hour ago, Yovanna είπε:

Α, γι'αυτό μου τον βγάζει μονίμως με δέκατα και νομίζω ότι είναι άρρωστος?

Βρε μέτρα πρώτα σε σας η μετά εγώ έτσι κάνω. Το βάζω σε μένα βλέπω να είναι πάνω κάτω νορμάλ θερμοκρασία και μετά ότι δείξει στο παιδί όντως ισχύει αν υπάρχει διαφορά! 

• Μου αρέσει 2

Κράτα το

Κράτα το

16 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Βρε μέτρα πρώτα σε σας η μετά εγώ έτσι κάνω. Το βάζω σε μένα βλέπω να είναι πάνω κάτω νορμάλ θερμοκρασία και μετά ότι δείξει στο παιδί όντως ισχύει αν υπάρχει διαφορά! 

Λοιπόν, τον μετράω το πρωί, 37,4! Ωχ λέω, και τον ετοίμαζα για σχολείο! Τον ξαναμετράω στο καπάκι, 36,6. Τον βάζω να φάει, τον μετράω μετά, 36,6. Ντυνόμαστε και πριν φύγουμε τον ξαναμετράω, 36,5. Βγάλε άκρη..

20 minutes ago, Yovanna said:

Λοιπόν, τον μετράω το πρωί, 37,4! Ωχ λέω, και τον ετοίμαζα για σχολείο! Τον ξαναμετράω στο καπάκι, 36,6. Τον βάζω να φάει, τον μετράω μετά, 36,6. Ντυνόμαστε και πριν φύγουμε τον ξαναμετράω, 36,5. Βγάλε άκρη..

Αν το 37,4 ήταν όσο ήταν ξαπλωμένος και σκεπασμένος είναι λογικό, κανονικά πρέπει να το έχεις ξεσκεπάσει και λίγο μετά να πάρεις θερμοκρασία.

• Μου αρέσει 1

14 minutes ago, kotsifikos said:

Αν το 37,4 ήταν όσο ήταν ξαπλωμένος και σκεπασμένος είναι λογικό, κανονικά πρέπει να το έχεις ξεσκεπάσει και λίγο μετά να πάρεις θερμοκρασία.

Όχι, είχαμε βγάλει υπνόσακο , είχε σηκωθεί κανα τέταρτο και ετοιμαζόταν να φάει.

38 minutes ago, Yovanna said:

Όχι, είχαμε βγάλει υπνόσακο , είχε σηκωθεί κανα τέταρτο και ετοιμαζόταν να φάει.

Μήπως φταίει το θερμόμετρο? παίζει να τελειώνει η μπαταρία? εγώ έχω δύο του μικρού και κάτι δεν μου κολλάει βάζω μία το ένα μία το άλλο.

1 hour ago, kotsifikos said:

Μήπως φταίει το θερμόμετρο? παίζει να τελειώνει η μπαταρία? εγώ έχω δύο του μικρού και κάτι δεν μου κολλάει βάζω μία το ένα μία το άλλο.

Το microlife  έχω. Δεν νομίζω να τελειώνει η μπαταρία. Θέλω ένα θερμόμετρο, που να ξέρω ότι ό,τι λέει, αυτό είναι. Ζητάω πολλά??

21 minutes ago, Yovanna said:

Το microlife  έχω. Δεν νομίζω να τελειώνει η μπαταρία. Θέλω ένα θερμόμετρο, που να ξέρω ότι ό,τι λέει, αυτό είναι. Ζητάω πολλά??

Η αλήθεια είναι πως δεν ζητάς πολλά, όμως με αυτά τα ψηφιακά συμβαίνουν αυτά. Λογικά έτυχε αφού αμέσως μετά έδειξε νορμαλ θερμοκρασία όσες φορές και αν τον μέτρησες.

On 15/11/2021 at 11:40 ΠΜ, Anna3011 είπε:

Χρόνια πολλά κορίτσια στα παιδάκια σας που είχαν γενέθλια! Να τα χαίρεστε!

Σχετικά με τον πυρετό. Η κόρη μου Παρασκευή ξημερώματα ξύπνησε με ρίγη. Θερμοκρασία 38,5. Έδωσα παυσίπονο και δεν ξανανέβασε. Μύξα μόνο. Συμβαίνουν και αυτά επομένως.

Συμφωνώ ότι συμβαίνουν. Προχθές το βράδυ η κόρη μου χωρίς να έχει τπτ άλλο πέρα από καμία φορά που ρουθουνιζει το βράδυ ανέβασε 37,9. Της έδωσα αντιπυρετικό για να μην ανέβει στον ύπνο της κ από τότε δεν ξανά έκανε καθόλου. Κ το τεστ βγήκε αρνητικό

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

εμεις χρησιμοποιουμε απλο μασχαλης.ηλεκτρονικο omron

εχω κ ενα αλλο που κραταε 5',οχι υδραργυρου,για επιβεβαιωση αν κτ δ μου κολλαει

15 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εμένα με παραξενεύει που κΘε βράδυ εδώ κ καιρό έχει έναν δυωρο βήχα κ ροχαλίζει ρουθούνια.μηπως είναι ασθμα η κρεατακια?

Τα επίπεδα της υγρασίας το βράδυ ανεβαίνουν και οταν έναν άνθρωπος έχει αλλεργίες ή άσθμα αυτό συμβαίνει. Το έχεις συζητήσει με την αλλεργιολόγο της?

πρίν από 30 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εμένα με παραξενεύει που κΘε βράδυ εδώ κ καιρό έχει έναν δυωρο βήχα κ ροχαλίζει ρουθούνια.μηπως είναι ασθμα η κρεατακια?

κι εγώ έχω υποψιαστέι κρεατάκια για΄τι ρουθουνίζει-ροχαλίζει το βράδυ και επίσης ακουγεται μπουκωμένος εδώ και πολύ καιρό, αλλά όταν καθαριζω τη μύτη του δεν φαίνεται να έχει μύξες.... κ έκανε κ ελαφριά ωτίτιδα χωρίς να έχει βαρύ μπούκωμα με καταρροή... αλλά τότε δεν σκέφτηκα να ρωτήσω τη γιατρό. ο άντρας μου λέει ότι αυτή κ την ψηλάφηση που κάνει θα είχε κάποια ένδειξη κ θα έλεγε να το ψάξουμε, αλλά λέω να της στειλω κάποια στιγμή ένα μήνυμα να μας πει. ίσως τώρα είναι διογκωμένα κ λόγω των απανωτών κρυωμάτων. 

πρίν από 44 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τα επίπεδα της υγρασίας το βράδυ ανεβαίνουν και οταν έναν άνθρωπος έχει αλλεργίες ή άσθμα αυτό συμβαίνει. Το έχεις συζητήσει με την αλλεργιολόγο της?

Μου είχε πει οτοβτα παιδιά με αλεργιες έχουν θέμα με το αναπ ευστικο.επρεπε βα την είχα πάει τον οκτωβρη αλλά με αυτά που έχουν συμβεί δεν την πηγα

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω πια τι γίνεται.τα χω παίξει με όλα κ τα νεύρα μου είναι κροσια.

Η μικρη συνέχισε να είναι απυρετη κ πήγε χθες σχολειο.εμεινε λίγη μύξα που δεν έχει φύγει ποτέ εδώ και ένα μήνα.

Χθες λοιπόν πηγαμε στο γιατρό κ την βρήκε οκ.ιωσεις της εποχής είπε.ηταν απυρετη κ της έκανε το εμβόλιο.

Σήμερα δεν είχε σχολείο.της έβαλα το απόγευμα θερμόμετρο.γινεται χαμος.δεν το θέλει.τη μια έδειχνε 36.9 την 37.5.δεν ξέρω. Πήγαμε κ πήραμε αύριο κ δείχνει σχεδόν μια μονάδα παραπάνω.πηγα να αποφύγω του μετωπου που κ κάνει τα ίδια κ του αυτιού.

Νόμιζα ότι θα ήταν πιο έγκυρο.το χρησιμοποιουσαν κ στο νοσοκομειο στους ασθενείς.Πηρα τηλ στο φαρμακείο κ .μου ειπαν οτι όλα αυτά τα ηλεκτρονικά το ίδιο κα ουν όλα τα ηλεκτρονικα.τσαμπα τα λεφτά δηλαδή.

Και αν δεν πάει αύριο σχολείο δεν θα έχω ποιος να την κρατήσει.θα την κρατουσε η κυρία που έρχεται για τις δουλειές αλλά έχει αύριο γενική απεργια.μα είναι κατάσταση αυτή?να παραλύει όλη η Αθήνα δεύτερη μέρα συνεχόμενα?

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Δεν ξέρω πια τι γίνεται.τα χω παίξει με όλα κ τα νεύρα μου είναι κροσια.

Η μικρη συνέχισε να είναι απυρετη κ πήγε χθες σχολειο.εμεινε λίγη μύξα που δεν έχει φύγει ποτέ εδώ και ένα μήνα.

Χθες λοιπόν πηγαμε στο γιατρό κ την βρήκε οκ.ιωσεις της εποχής είπε.ηταν απυρετη κ της έκανε το εμβόλιο.

Σήμερα δεν είχε σχολείο.της έβαλα το απόγευμα θερμόμετρο.γινεται χαμος.δεν το θέλει.τη μια έδειχνε 36.9 την 37.5.δεν ξέρω. Πήγαμε κ πήραμε αύριο κ δείχνει σχεδόν μια μονάδα παραπάνω.πηγα να αποφύγω του μετωπου που κ κάνει τα ίδια κ του αυτιού.

Νόμιζα ότι θα ήταν πιο έγκυρο.το χρησιμοποιουσαν κ στο νοσοκομειο στους ασθενείς.Πηρα τηλ στο φαρμακείο κ .μου ειπαν οτι όλα αυτά τα ηλεκτρονικά το ίδιο κα ουν όλα τα ηλεκτρονικα.τσαμπα τα λεφτά δηλαδή.

Και αν δεν πάει αύριο σχολείο δεν θα έχω ποιος να την κρατήσει.θα την κρατουσε η κυρία που έρχεται για τις δουλειές αλλά έχει αύριο γενική απεργια.μα είναι κατάσταση αυτή?να παραλύει όλη η Αθήνα δεύτερη μέρα συνεχόμενα?

Δηλαδή ποιά ήταν η μεγαλύτερη τιμή που έδειξε? Μπορεί να είναι και από το εμβόλιο..

Το φετινό αντιγριπικό υποψιάζομαι ότι είναι βαρύ για τα παιδιά. μπακαλιστικα το λέω αλλά όταν το έκανε, ήταν οκ κ από βήχα κ μπούκωμα, ούτε υγρό στα αυτιά, ούτε ακροαστικα. Λίγες μέρες μετά εμφανίζεται ξανα μπούκωνα χωρίς καταρροή ενώ δεν είχε πάει σχολείο για σχεδον μια βδομάδα λόγω αλλού κωλύματος. Κ από το ψευτομπουκωμα αυτό, καταλήξαμε σε ωτίτιδα ελαφριά ευτυχώς και το μπούκωμα παρέμεινε κ σήμερα βήχει και παρα πολύ, ελπίζω ότι είναι απλα οι βλέννες κ όχι κάτι άλλο. Με όλη την αναστάτωση στο σχολείο που κρατάει πάνω από 15 μέρες, βασικά έχει πάει τις μισές κ λόγω κ των κρουσμάτων ήταν μέρες που πήγαιναν μόνο 2-3 παιδθα, άρα είναι απίθανο να έχει κολλήσει κάτι εκτός αν το κόλλησε στη μουσικοκινητική. Κι όμως έχει όλα αυτά τα συμπτώματα ενώ είχε καθαρίσει τελείως όταν το έκανε… 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το φετινό αντιγριπικό υποψιάζομαι ότι είναι βαρύ για τα παιδιά. μπακαλιστικα το λέω αλλά όταν το έκανε, ήταν οκ κ από βήχα κ μπούκωμα, ούτε υγρό στα αυτιά, ούτε ακροαστικα. Λίγες μέρες μετά εμφανίζεται ξανα μπούκωνα χωρίς καταρροή ενώ δεν είχε πάει σχολείο για σχεδον μια βδομάδα λόγω αλλού κωλύματος. Κ από το ψευτομπουκωμα αυτό, καταλήξαμε σε ωτίτιδα ελαφριά ευτυχώς και το μπούκωμα παρέμεινε κ σήμερα βήχει και παρα πολύ, ελπίζω ότι είναι απλα οι βλέννες κ όχι κάτι άλλο. Με όλη την αναστάτωση στο σχολείο που κρατάει πάνω από 15 μέρες, βασικά έχει πάει τις μισές κ λόγω κ των κρουσμάτων ήταν μέρες που πήγαιναν μόνο 2-3 παιδθα, άρα είναι απίθανο να έχει κολλήσει κάτι εκτός αν το κόλλησε στη μουσικοκινητική. Κι όμως έχει όλα αυτά τα συμπτώματα ενώ είχε καθαρίσει τελείως όταν το έκανε… 

ειναι γενικο φαινομενο.εμενα δ κανανε το αντιγριπικο,κ ομως ακομη κ το μπουκωμα κραταει πολλες μερες.ειδικα ο μικρος που δ φυσαει σωστα την μυτη,δυσκολευεται πολυ

ενα χρονο μεσα,συνεχεια μασκα κ ολο αντισηπτικο,μας χτυπαει βαρια ο,τι τσιμπησουμε

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

ειναι γενικο φαινομενο.εμενα δ κανανε το αντιγριπικο,κ ομως ακομη κ το μπουκωμα κραταει πολλες μερες.ειδικα ο μικρος που δ φυσαει σωστα την μυτη,δυσκολευεται πολυ

ενα χρονο μεσα,συνεχεια μασκα κ ολο αντισηπτικο,μας χτυπαει βαρια ο,τι τσιμπησουμε

Ε ει κλείσει μήνα που το έχει.η μόνη διαφορά είναι ότι σήμερα είχε όλη μέρα τρελή γκρίνια που σικσιολογειται από το εμβολιο.

Και κάθε πότε τα βλέπει ο γιατρός; Εγω σήμερα είμαι σε δίλημμα τι να τον κάνω. Πριν από μια βδομάδα ήμασταν εκεί. Πώς θα καταλάβω αν ο βήχας είναι σοβαρός ή αναμενόμενος; πώς θα καταλάβω πότε να μην πάει σχολείο; σήμερα είχαν δυο ώρες, μετά ήρθε στο δικό μας σχολείο κ μετά ραπιντ, κ κοιμήθηκε σχεδον στις 7.30… Πραγνατικα δεν ξέρω τι να κάνω. 

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Και κάθε πότε τα βλέπει ο γιατρός; Εγω σήμερα είμαι σε δίλημμα τι να τον κάνω. Πριν από μια βδομάδα ήμασταν εκεί. Πώς θα καταλάβω αν ο βήχας είναι σοβαρός ή αναμενόμενος; πώς θα καταλάβω πότε να μην πάει σχολείο; σήμερα είχαν δυο ώρες, μετά ήρθε στο δικό μας σχολείο κ μετά ραπιντ, κ κοιμήθηκε σχεδον στις 7.30… Πραγνατικα δεν ξέρω τι να κάνω. 

εμεις δ εχουμε παει ως τωρα.γτ δ ηταν κτ που δ μπορουσα να φροντισω.δλδ δ ειχε ο μικρος πυρετο πανω απο 3μερες,μπουκωμα η βηχα πανω απο βδομαδα εντονο.κ γενικα βλεπω την γενικη εικονα.σημερα ας πουμε ο μικρος εχει περιεργο βηχα,θα δω πως θα παει κ αυριο,κ αν δ καλυτερεψει μεχρι παρασκευη θα παει γιατρο.η μεγαλη ευτυχως σε 2-3μερες τα ξεπερναει,κ συνηθως σ/κ.τον μικρο απλα τον κραταω πολυ σπιτι.πρεπει να εχει παει 1μηνα σχολειο μονο

πρίν από 35 λεπτά , vicky86 είπε:

εμεις δ εχουμε παει ως τωρα.γτ δ ηταν κτ που δ μπορουσα να φροντισω.δλδ δ ειχε ο μικρος πυρετο πανω απο 3μερες,μπουκωμα η βηχα πανω απο βδομαδα εντονο.κ γενικα βλεπω την γενικη εικονα.σημερα ας πουμε ο μικρος εχει περιεργο βηχα,θα δω πως θα παει κ αυριο,κ αν δ καλυτερεψει μεχρι παρασκευη θα παει γιατρο.η μεγαλη ευτυχως σε 2-3μερες τα ξεπερναει,κ συνηθως σ/κ.τον μικρο απλα τον κραταω πολυ σπιτι.πρεπει να εχει παει 1μηνα σχολειο μονο

Την προηγούμενη φορά, έκανε ένα απόγευμα έντονο βήχα κ τον κράτησα μια παρασκευή μαζί με σ/κ κ μετά από 2 μέρες κόπηκε τελείως κ καθάρισε το μπούκωμα. Τώρα δεν ξέρω… του σήκωσα το στρώμα, σήμερα δεν έδωσα γαλακτοκομικά, έβαλα κ οτριβιν, ελπίζω να ξυπνήσει καλά. 

Μετρησα μέρες, αν αφαιρέσω αργίες, ασθένεια, κ τις μέρες απουσίας της δασκάλας που δεν πήγε, 30κατι μέρες έχει πάει επίσης από 45 εργάσιμες με ένα πρόχειρο υπολογισμό. Αλλά από αρχές Νοεμβρίου ήρθε τούμπα όλο το πρόγραμμα. 

έχει ταλαιπωρηθεί  πολύ με τα ραπιντ. Δεν κλαίει ούτε αντιδρά, αλλά μετά έχω δει κ αιματακι στο καθάρισμα της μύτης. φυσάει λίγο αλλά όχι αποτελεσματικά. έτσι το πολύ κλάμα πέφτει όταν δει τον αποστακτήρα. σήμερα δέκα λεπτά έκλαιγε στην αγκαλιά μου μέχρι να το δεχτεί. ευτυχώς που τ αρεεει το σχολείο γιατί αν τα περνούσε όλα αυτά για κάτι που δεν τ αρεεε, δεν θα άντεχα τη σκέψη. 

Θερμόμετρο γαλλιου έχει δοκιμάσει καμία σας; Είναι αξιόπιστο; Κ γω δεν έχω βγάλει άκρη με τα ηλεκτρονικά μου..Χρησιμοποιώ συνήθως υδραργύρου,αλλά θα ήθελα να το αντικαταστήσω με κάτι πιο ασφαλές..

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!