Recommended Posts

37 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Και επίσης γιατί υπάρχει η σιγουριά ότι θα κοιτάει μόνο του από μια γωνιά :confused: 

Αυτό το έχω και εγώ απορία.

Ο δικός μου πάντως, στις Μελισσούλες μας κερδίζει συνεχώς και με την αξία του! Καλά στο χάλι γκάλι, δεν έχουμε καμία ελπίδα να κερδίσουμε! Στο ψάρεμα όμως (baby shark), που θέλει τεχνική, να το πιάσεις σωστά, τον κερδίζουμε άνετα.

Επίσης , δυστυχώς το παίρνει μέσα του αν δεν καταφέρει κάτι. Μου το είπαν και στο σχολείο. Θα τελειώσει τελευταίος το φύλλο εργασίας διότι "δεν πρέπει να κάνει λάθος" . Αν του πούνε ότι έκανε κάποιο λάθος, κλαίει.. Όταν είχαν στα πλαίσια του μαθήματος κ.ο.κ ημέρα με το ποδήλατο μου στο σχολείο, ενώ ανυπομονούσε, όταν τους είπαν ότι δεν πρέπει να πατήσουν τη διάβαση, αρνήθηκε να ανέβει στο ποδήλατο, διότι αν έκανε λάθος και πατούσε τη διάβαση?? Έχει τρομερές απαιτήσεις από τον εαυτό του. Κάποια στιγμή μου είπε και το κορυφαίο "δεν είμαι σε τίποτα καλος"! Το πρωί στο αυτοκίνητο του έβαλα μαθηματικές πράξεις και σε κάποια που τα βρήκε σκούρα, μου λέει, να με αφήσεις ήσυχο, μου βάζεις δύσκολα και με κούρασες! Δεν σε ακούω άλλο!

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

26 minutes ago, Yovanna said:

Αυτό το έχω και εγώ απορία.

Ο δικός μου πάντως, στις Μελισσούλες μας κερδίζει συνεχώς και με την αξία του! Καλά στο χάλι γκάλι, δεν έχουμε καμία ελπίδα να κερδίσουμε! Στο ψάρεμα όμως (baby shark), που θέλει τεχνική, να το πιάσεις σωστά, τον κερδίζουμε άνετα.

Επίσης , δυστυχώς το παίρνει μέσα του αν δεν καταφέρει κάτι. Μου το είπαν και στο σχολείο. Θα τελειώσει τελευταίος το φύλλο εργασίας διότι "δεν πρέπει να κάνει λάθος" . Αν του πούνε ότι έκανε κάποιο λάθος, κλαίει.. Όταν είχαν στα πλαίσια του μαθήματος κ.ο.κ ημέρα με το ποδήλατο μου στο σχολείο, ενώ ανυπομονούσε, όταν τους είπαν ότι δεν πρέπει να πατήσουν τη διάβαση, αρνήθηκε να ανέβει στο ποδήλατο, διότι αν έκανε λάθος και πατούσε τη διάβαση?? Έχει τρομερές απαιτήσεις από τον εαυτό του. Κάποια στιγμή μου είπε και το κορυφαίο "δεν είμαι σε τίποτα καλος"! Το πρωί στο αυτοκίνητο του έβαλα μαθηματικές πράξεις και σε κάποια που τα βρήκε σκούρα, μου λέει, να με αφήσεις ήσυχο, μου βάζεις δύσκολα και με κούρασες! Δεν σε ακούω άλλο!

Στα περισσότερα παιδιά δεν αρέσει η αποτυχία, για αυτο και αν κάτι δεν το κάνουν καλά αποφεύγουν να το κάνουν, και ο γιος μου το είχε αυτό, τώρα που είναι 6 το έχει αποβάλει, και μάλιστα έχει αρχίσει να δέχεται την αποτυχία ως πρόκληση για είναι καλύτερος την επόμενη φορά. Αυτό που μας βοήθησε εμάς ήταν όταν σε κάτι αποτύγχανε, να του έδειχνα πως δεν πειράζει, και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο καλά, όσο έβλεπε πως εγώ αντιμετώπιζα την αποτυχία ως κάτι φυσιολογικό, τόσο πιο πολύ το μιμούνταν, βέβαια σου λέω έφτασε έξι για να το διαχειρίζεται με επιτυχία, εσένα είναι μικρος ακόμα.

• Μου αρέσει 2

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Για αυτό το λόγο τα ομαδικά συνήθως ξεκινούν από τα 4 έτη. Επίσης αν δεις τα επιτραπέζια αυτά που έχουν από 2 3 κανόνες και πάνω ξεκινούν από τα 4+. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και στα 4 θα ακολουθήσουν αυτούς τους κανόνες. Παιζοντας μαθαίνουν όμως. Και κάποια στιγμή ακολουθούν το παιχνίδι όπως πρέπει όταν είναι δομημένο με συγκεκριμένο τρόπο όπως τα ομαδικά η τύπου σκάκι. Δεν εξετάζουμε τώρα κάποια παιδιά που πχ αποκτήσουν συγκεκριμένη αγάπη για κάτι και θα το ακολουθήσουν πιστά. Πχ εμφανίσει ενδιαφέρον για το σκάκι και απαιτήσει να μάθει πως παίζεται. Εγώ θα ήμουν πολύ σκεπτική αν το παιδί δεν παρεκκλίνει σε τέτοιες ηλικίες στο παιχνίδι,αν δεν προσπαθήσει να κλέψει να αλλάξει να σπάσει τους κανόνες που ένα παιχνίδι απαιτεί. Αν φυσικά μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα έχω feedback ότι το παιδί δεν μπορεί να ακολουθήσει έναν σχετικό ρυθμό πχ στο βόλεϊ που έγραψες πάλι δεν θα σκεφτώ πρώτα πρώτα αν μπορεί αλλά αν όντως του αρέσει και αν ήταν πραγματική επιλογή του παιδιού η απλά δική μου. Κρυφτό παίζετε; Εκεί έχει δύο κανόνες κρύβομαι και τρέχω να φτύσω. Χιλιάδες φορές να το παίξουμε ακόμα άνω κάτω θα το κάνει η θα φωνάζει εδώ είμαι και θα γελάει η θα φτύνει όπου βρει η δεν θα με ψάχνει κλπ. Ε δεν έχω σκεφτεί το παιδί δεν ακολουθεί κανόνες και γιατί να τη γράψω κολυμβητήριο που θέλει από Γενάρη γιατί ένα και ένα δεν μπορεί να βάλει σε τάξη σε ένα απλό κρυφτό..  Να τον ρωτήσετε τι θέλει να κάνει και σε ότι δείξει ενδιαφέρον φυσικά να τον γράψετε.  

Αχ το είχα κάνει μια χρονιά βαρέθηκα να το βλέπω, 7 Γενάρη έκανα το πιο γρήγορο μάζεμα everrr :lol:

Έχω ήδη σκεφτεί 30 στολίζουμε γράφουμε γράμμα στον Άγιο, 1 ξημερώματα παίρνει το γράμμα και αφήνει τα advent να μας συντροφεύουν μέχρι τις 25. Οπότε 30 Νοεμβρίου με δόξα και τιμή :lol:

Δεν το ρίχνετε μαζί στο κουτί?πως έρχεται το adve t?ποιο θα πάρεις?

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν το ρίχνετε μαζί στο κουτί?πως έρχεται το adve t?ποιο θα πάρεις?

Τώρα μου δώσατε ιδέα και βρήκα κάτι φανταστικά advent Lego & Playmobil!

• Μου αρέσει 2

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

η αλήθεια ειναο ότι δν το είχα σκεφτεί έτσι, ότι θέλω να αποφύγω συγκρούσεις. Ίσως ασυνείδητα το κάνω. Σαν αποφυγή πίεσης το σκέφτομαι. Το λέω φυσικά κατά καιρούς, να παίξουμε με τον κανόνα, να χρωματίσουμε ένα σχέδιο αντί να μουντζουρώνουμε, αλλά δεν επιμενω αν δεν θέλει. δλδ στο παιχνίδι τι θα πω; θα παίξουμε έτσι ή αλλιώς δεν παίζουμε; λίγο σκληρό δεν είναι; 

ο άντρας μου δεν θέλει ακόμα κ δεν τρελαίνεται για βόλεϋ. Αν ήταν για άθλημα που του άρεσε θα ήταν πιο θερμός. Εγω αν τον έγραφα (οπουδήποτε) θα ήταν από αίσθημα υποχρεωσησ και για να πω ότι τον έγραψα για να μην νιώθω μειονεκτικά ότι δεν κάνει δραστηριότητες. Όχι πολύ σοβαρός λόγος δηλαδή. Αλλά δεν μπορώ να αγχώνομαι κ για το αν θα είναι πίσω στο άθλημα. Αρκετο άγχος έχω με το σχολείο,φαντάζεσαι να προσθέσω κ άλλο ένα; μονο κ μονο που το σκέφτομαι να βλέπει την μπάλα να πηγαινοέρχεται κ να αλλά να ξέρουν τι να κάνουν κ να κοιτάει παράμερα, μου είναι αρκετο γθα να μην θέλω! 

ναι,εγω δ φοβαμαι τοσο να τα πιεσω πχ

σε καμια περιπτωση δ θα ελεγα δευτερη κουβεντα για το μουτζουρωμα,εκει δ με νοιαζει.αντε να τους πω ελα να σου δειξω πως ζωγραφιζουμε φρουτα,κ μετα προσπαθησε κ εσυ(προσφατο με αφορμη το θεμα του σχολειου,κ προσπαθει οσο θελει)

αντιθετα στα επιτραπεζια μετα τα 3 διαβαζουμε πως παιζεται κ προσπαθουμε,πιο πριν δ ειχαμε κ ιδιαιτερα παιχνιδια με κανονες.δ ξερω,τους αρεσει να παιζουν ετσι;ειναι συνεργασιμα ,που γενικα ειναι;παντως δ ειχα ιδιαιτερες αντιδρασεις.εσυ δ το κανεις χωρις να εχεις κ ενδειξη οτι θα αντριδρασει.το παιχνιδι που αναφερεις πχ δ ειναι κ αποκλειστικα με κανονες.μονοπολη πως να παιξεις αλλιως;

βγαζουν μετα τις φιγουρες κ παιζουν με τα πλειμομπιλ,εκει δ συμμετεχω.ειναι δικα τους.αν θελουν να παιξουμε μαζι θα ναι κτ που θελω κ εγω,χωρις ακροτητες.απλα τωρα γραπτα δ μπορω να το εκφρασω καλα

δ θα ελεγα δ παιζουμε καθολου,αλλα πρωτα πχ θα παιξουμε οπως λεω εγω,κ μετα εσυ.η σημερα οπως θες εσυ αλλα την αλλη φορα οπως εγω,κ εκει θα επιμεινω

δ χανει κτ αν δ κανει δραστηριοτητες

υπαρχει κτ αλλο στην ηλικια του στο νησι;

βλεπεις να το ζηταει;εχει αναγκη πχ κ για αλλη εκτονωση;δειχνει ενδιαφερον για κτ οπως ζωγραφικη;μουσικη;χορο;

υπαρχει κτ που θα του αρεζε κ θα τον βοηθουσε στην κοινωνικοποιηση;εδω εχουμε κ θεατρικα εργαστηρια

λες κ τα αλλα θα ειναι ετοιμα για την εθνικη βολευ κ το δικο σου θα καθεται αποσβωλομενο.αν δ το δοκιμασεις,δ ξερεις

• Μου αρέσει 2

26 minutes ago, vicky86 said:

ναι,εγω δ φοβαμαι τοσο να τα πιεσω πχ

σε καμια περιπτωση δ θα ελεγα δευτερη κουβεντα για το μουτζουρωμα,εκει δ με νοιαζει.αντε να τους πω ελα να σου δειξω πως ζωγραφιζουμε φρουτα,κ μετα προσπαθησε κ εσυ(προσφατο με αφορμη το θεκα του σχολειου)

αντι θετα στα επιτραπεζια μετα τα 3 διαβαζουμε πως παιζεται κ προσπαθουμε,πιο πριν δ ειχακε κ ιδιαιτερα παιχνιδια με κανονες.δ ξερω,τους αρεσει να οαιζουν ετσι;ειναι συνεργασιμα που γενικα ειναι;παντως δ ειχα ιδιαιτερες αντιδρασεις.εσυ δ το κανεις χωρις να εχεις κ ενδειξη οτι θα αντριδρασει.το παιχνιδι που αναφερεις πχ δ ειναι κ αποκλειστικα με κανονες.μονοπολη πως να παιξεις αλλιως;

βγαζουν μετα τις φιγουρες κ παιζουν με τα πλειμομπιλ,εκει δ συμμετεχω.ειναι δικα τους.αν θεκουν να παιξουμε μαζι θα ναι κτ που θελω κ εγω,χωρις ακροτητες.απλα τωρα γραπτα δ μπορω να το εκφρασω καλα

δ θα ελεγα δ παιζουμε καθολου,αλλα πρωτα πχ θα παιξουμε οπως λεω εγω,κ μετα εσυ.η σημερα οπως θες εσυ αλλα την αλλη φορα οπως εγω,κ εκει θα επιμεινω

δ χανει κτ αν δ κανει δραστηριοτητες

βλεπεις να το ζηταει;εχει αναγκη πχ για κ αλλη εκτονωση;δειχνει ενδιαφερον για κτ οπως ζωγραφικη;μουσικη;χορο;

υπαρχει κτ που θα του αρεζε κ θα τον βοηθουσε στην κοινωνικοποιηση;εδω εχουμε κ θεατρικα εργαστηρια

λες κ τα αλλα θα ειναι ετοιμα για την εθνικη βοκευ κ το δικο σου θα καθεται αποσβωλομενο.αν δ το δοκιμασεις,δ ξερεις

Εγώ αυτό που του έλεγα όταν δεν του άρεσαν οι κανόνες του παιχνιδιου΄του έλεγα πως εγώ του δείχνω τον σωστό τρόπο αν εκείνος θέλει να παίξει με τον λάθος τρόπο δεν υπάρχει πρόβλημα. Τις περισσότερες φορές έπιανε, όμως πριν από αυτό όπως λες εσύ παίξαμε πολλές φορές με τους δικούς του κανόνες μέχρι να τον κερδίσει ένα παιχνίδι και να θέλει να ασχοληθεί .

@Έσπερος ο αθλητισμός είναι για όλα τα παιδιά, δεν είναι μόνο για τα παιδιά που είναι ταλέντα, για αυτά υπάρχουν άλλες δομές , άλλες ακαδημίες. Και τι έγινε αν δηλαδή δεν πετάει σωστά την μπάλα στο μπάσκετ? αν δεν κλοτσάει δυνατά στο ποδόσφαιρο? ή αν δεν είναι γρήγορος στο ύπτιο στην κολύμβηση? σκοπός είναι να μάθουν να γυμνάζουν το σώμα τους,  και οι προπονητές θα τους δείξουν τον σωστό τρόπο, όμως δεν πειράζει που δεν θα γίνουν τζορνταν - μεσι-ή φελπσ.

• Μου αρέσει 1

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ο άντρας μου δεν θέλει ακόμα κ δεν τρελαίνεται για βόλεϋ. Αν ήταν για άθλημα που του άρεσε θα ήταν πιο θερμός. Εγω αν τον έγραφα (οπουδήποτε) θα ήταν από αίσθημα υποχρεωσησ και για να πω ότι τον έγραψα για να μην νιώθω μειονεκτικά ότι δεν κάνει δραστηριότητες. Όχι πολύ σοβαρός λόγος δηλαδή. Αλλά δεν μπορώ να αγχώνομαι κ για το αν θα είναι πίσω στο άθλημα. Αρκετο άγχος έχω με το σχολείο,φαντάζεσαι να προσθέσω κ άλλο ένα; μονο κ μονο που το σκέφτομαι να βλέπει την μπάλα να πηγαινοέρχεται κ να αλλά να ξέρουν τι να κάνουν κ να κοιτάει παράμερα, μου είναι αρκετο γθα να μην θέλω! 

Το έχω ξαναγράψει, θα το ηράψω ξανά ό.ως. Για οτιδήποτε καινούροο σε σχέση με το παιδί σου το σενάριο είναι ότι δε μπορεί, δεν ξέρει, δε θα τα καταφέρει, όλα τα άλλα θα επιτυγχάνουν και το δικό σου όχι. Να αγχώνεσαι για την κοινωνικοποίηση το καταλαβαίνω, όντως δείχνει προσωρινά ότι ελαφρώς δυσκολεύεται; Για τα υπόλοιπα; Το άθλημα πχ; γιατί να είναι πίσω σπό τα άλλα. Και εσύ γιατί να έχεις άγχος για την επίδοση ενός 4χρονου που είναι μια χαρά κινητικά; 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 10 λεπτά , Anna3011 είπε:

Το έχω ξαναγράψει, θα το ηράψω ξανά ό.ως. Για οτιδήποτε καινούροο σε σχέση με το παιδί σου το σενάριο είναι ότι δε μπορεί, δεν ξέρει, δε θα τα καταφέρει, όλα τα άλλα θα επιτυγχάνουν και το δικό σου όχι. Να αγχώνεσαι για την κοινωνικοποίηση το καταλαβαίνω, όντως δείχνει προσωρινά ότι ελαφρώς δυσκολεύεται; Για τα υπόλοιπα; Το άθλημα πχ; γιατί να είναι πίσω σπό τα άλλα. Και εσύ γιατί να έχεις άγχος για την επίδοση ενός 4χρονου που είναι μια χαρά κινητικά; 

Γιατί καλέ? είδαμε ότι δυσκολεύεται κοινωνικά; εκείνη το λέει. Δεν έχει πει καν αν στο σχολείο τελικά παίζει με άλλα παιδάκια ή όχι. Είμαι σίγουρη ότι δεν κάθεται απομονωμένος πάντως

• Μου αρέσει 1

12 hours ago, Έσπερος said:

ο άντρας μου δεν θέλει ακόμα κ δεν τρελαίνεται για βόλεϋ.

Ποιος δεν τρελαίνεται για βόλευ? Ο άντρας σου? Γιατί εκείνος θα γραφτεί? Και εγώ τον έχω γράψει μίνι σπορτς και κολύμπι, αλλά προσωπικά δεν έχω εκδηλώσει ενδιαφέρον για κανένα άθλημα. Είμαι ο ορισμός του μη αθλητικού τύπου. Υπάρχει κάτι άλλο στο νησί? Μίνι σπορτς, κολυμβητήριο, πολεμικές τέχνες , κάτι να σας αρέσει τέλος πάντων? Αν όχι, θα πορευτείτε με ό,τι έχετε.

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Στα περισσότερα παιδιά δεν αρέσει η αποτυχία, για αυτο και αν κάτι δεν το κάνουν καλά αποφεύγουν να το κάνουν, και ο γιος μου το είχε αυτό, τώρα που είναι 6 το έχει αποβάλει, και μάλιστα έχει αρχίσει να δέχεται την αποτυχία ως πρόκληση για είναι καλύτερος την επόμενη φορά. Αυτό που μας βοήθησε εμάς ήταν όταν σε κάτι αποτύγχανε, να του έδειχνα πως δεν πειράζει, και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο καλά, όσο έβλεπε πως εγώ αντιμετώπιζα την αποτυχία ως κάτι φυσιολογικό, τόσο πιο πολύ το μιμούνταν, βέβαια σου λέω έφτασε έξι για να το διαχειρίζεται με επιτυχία, εσένα είναι μικρος ακόμα.

Κι εγώ έχω δει ότι αν κάτι τον δυσκολεύει δεν θέλει να το κάνει. Έτσι ας πούμε δεν θέλει να χρωματίζουμε σχέδια γιατί μουτζουρώνει κι απ έξω. 

πρίν από 25 λεπτά , Anna3011 είπε:

Αφού είναι ομαδικό άθλημα, δεν είκμαι σίγουρη ότι μπορεί να ακολουθήσει την ομάδα, βέβαια δεν μπορώ να φανταστώ τι ομαδικό κάνουν σ αυτήν την ηλικία Εγώ ας πούμε τους κανόνες του βόλευ ακόμα δεν τους έχω καταλάβει κ στο σχολείο ποτε δεν έπαιζα ομαδικά αθλήματα γιατί δεν καταλάβαινα τι ήθελαν και πού έπρεπε να σταθώ! 

πρίν από 39 λεπτά , kotsifikos είπε:

ο αθλητισμός είναι για όλα τα παιδιά, δεν είναι μόνο για τα παιδιά που είναι ταλέντα, για αυτά υπάρχουν άλλες δομές , άλλες ακαδημίες. Και τι έγινε αν δηλαδή δεν πετάει σωστά την μπάλα στο μπάσκετ? αν δεν κλοτσάει δυνατά στο ποδόσφαιρο? ή αν δεν είναι γρήγορος στο ύπτιο στην κολύμβηση? σκοπός είναι να μάθουν να γυμνάζουν το σώμα τους,  και οι προπονητές θα τους δείξουν τον σωστό τρόπο, όμως δεν πειράζει που δεν θα γίνουν τζορνταν - μεσι-ή φελπσ.

δεν με νοιαζει αν θα έχει καλή αθλητική επιδοση. αλλά αν δυσκολεύεται να ακολουθήσει την ομάδα, δεν έχει νόημα να πηγαίνει για να στενοχωριέται. ετσι κι αλλιώς δεν θα τον πάω για την κίνηση, κίνηση κάνουμε και μόνοι μας και έξω κ δεν θα έχουμε κ το άγχος αν θα κολλήσει  κάτι στην ομάδα. 

1 hour ago, vicky86 είπε:

από 4 υπαρχει taekwondo (που δεν το θέλω εγώ). ρυθμική κ ενόργανη (σε ένα γυμναστήριο όμως, όχι ομάδα προπόνησης) έχουν από 5, στίβο από 6, μπασκετ μάλλον από 6, ποδόσφαιρο δεν ξέρω αλλά δεν θέλουμε να τον πάμε. 

Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κι εγώ έχω δει ότι αν κάτι τον δυσκολεύει δεν θέλει να το κάνει. Έτσι ας πούμε δεν θέλει να χρωματίζουμε σχέδια γιατί μουτζουρώνει κι απ έξω. 

Αφού είναι ομαδικό άθλημα, δεν είκμαι σίγουρη ότι μπορεί να ακολουθήσει την ομάδα, βέβαια δεν μπορώ να φανταστώ τι ομαδικό κάνουν σ αυτήν την ηλικία Εγώ ας πούμε τους κανόνες του βόλευ ακόμα δεν τους έχω καταλάβει κ στο σχολείο ποτε δεν έπαιζα ομαδικά αθλήματα γιατί δεν καταλάβαινα τι ήθελαν και πού έπρεπε να σταθώ! 

δεν με νοιαζει αν θα έχει καλή αθλητική επιδοση. αλλά αν δυσκολεύεται να ακολουθήσει την ομάδα, δεν έχει νόημα να πηγαίνει για να στενοχωριέται. ετσι κι αλλιώς δεν θα τον πάω για την κίνηση, κίνηση κάνουμε και μόνοι μας και έξω κ δεν θα έχουμε κ το άγχος αν θα κολλήσει  κάτι στην ομάδα. 

από 4 υπαρχει taekwondo (που δεν το θέλω εγώ). ρυθμική κ ενόργανη (σε ένα γυμναστήριο όμως, όχι ομάδα προπόνησης) έχουν από 5, στίβο από 6, μπασκετ μάλλον από 6, ποδόσφαιρο δεν ξέρω αλλά δεν θέλουμε να τον πάμε. 

Η αλήθεια είναι ότι 4 χρονών ομαδικό άθλημα... κανένα παιδί δεν θα μπορεί να ακολουθήσει την ομάδα. Άρα δεν θα υπάρχει ακριβώς ομάδα... ούτε περιμένει κανείς να ξέρουν και να εφαρμόζουν τους κανόνες του κάθε αθλήματος.  Οπότε, όλα τα 4χρονα θα κάνουν του κεφαλιού τους, και κανένα δεν θα στενοχωριέται.

Η κίνηση που κάνεις έξω με την κίνηση που κάνουν στα αθλήματα δεν έχει καμία σχέση. Στα αθλήματα είναι και η διαδικασία, οι "υποχρεώσεις" της προπόνησης, η πειθαρχία, η συνεργασία, η τριβή με άλλα παιδιά, η υπακοή στον προπονητή, ακόμα και οι σπρωξιές και τα χτυπήματα με τα άλλα παιδιά κάτι έχουν να προσφέρουν. Και εντάξει πια, να μη θέλουμε να κολλήσουμε covid, αλλά κάποτε πρέπει να ζήσουμε κιόλας. Πηγαίνει σχολείο, ε..ας πάει και σε μια ομάδα.

Δεν θεωρώ αναγκαίο το να κάνει άθλημα στα 4, αλλά αν θέλετε, μη σας εμποδίσει ο κορονοϊός. 

Λογικά, από 5-6 θα έχει πιο πολλές επιλογές

• Μου αρέσει 2

πρίν από 21 λεπτά , irin είπε:

Η αλήθεια είναι ότι 4 χρονών ομαδικό άθλημα... κανένα παιδί δεν θα μπορεί να ακολουθήσει την ομάδα. Άρα δεν θα υπάρχει ακριβώς ομάδα... ούτε περιμένει κανείς να ξέρουν και να εφαρμόζουν τους κανόνες του κάθε αθλήματος.  Οπότε, όλα τα 4χρονα θα κάνουν του κεφαλιού τους, και κανένα δεν θα στενοχωριέται.

Η κίνηση που κάνεις έξω με την κίνηση που κάνουν στα αθλήματα δεν έχει καμία σχέση. Στα αθλήματα είναι και η διαδικασία, οι "υποχρεώσεις" της προπόνησης, η πειθαρχία, η συνεργασία, η τριβή με άλλα παιδιά, η υπακοή στον προπονητή, ακόμα και οι σπρωξιές και τα χτυπήματα με τα άλλα παιδιά κάτι έχουν να προσφέρουν. Και εντάξει πια, να μη θέλουμε να κολλήσουμε covid, αλλά κάποτε πρέπει να ζήσουμε κιόλας. Πηγαίνει σχολείο, ε..ας πάει και σε μια ομάδα.

Δεν θεωρώ αναγκαίο το να κάνει άθλημα στα 4, αλλά αν θέλετε, μη σας εμποδίσει ο κορονοϊός. 

Δεν με νοιάζει τόσο για κοβιντ. Οτιδήποτε αν κολλήσει θα πρέπει να μείνει σπίτι  κ θα είναι μπέρδεμα. Αν πάει κάπου εκτός σχολείου, πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες. Αυτά που λες, η συμπεριφορά κ όχι το αθλητικό κομμάτι, θα με ενδιέφεραν σε μια οργανωμένη δραστηριότητα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει φανατικά αυτήν την περίοδο. Απλώς το ανέφερα γιατί είχα απορία τι ακριβώς κανόνες ακολουθούν. 

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν με νοιάζει τόσο για κοβιντ. Οτιδήποτε αν κολλήσει θα πρέπει να μείνει σπίτι  κ θα είναι μπέρδεμα. 

To ίδιο ισχύει για όλα τα παιδιά. Αλλά δεν μπορούμε να τα απομονώσουμε. Και ξαναλέω, αν θέλουμε όντως να κάνουν κάτι. Αν δεν θέλουμε, δεν χρειάζεται να απολογούμαστε ή να ψάχνουμε άλλους λόγους. Και φυσικά 4 ετών δεν είναι καθόλου απαραίτητο να κάνει άθλημα. Και πιθανότατα δεν έχει και νόημα. Μου έλεγαν για μπάσκετ... μπορεί ένα 4χρονο να συντονίσει χέρια ποδια και να κάνει τρίπλα; χλωμό.. αν πάει θα το κάνει για να κάνει κάποια δραστηριότητα, και όχι για να μάθει στ'αλήθεια μπάσκετ

• Μου αρέσει 2

πρίν από 13 λεπτά , irin είπε:

To ίδιο ισχύει για όλα τα παιδιά. Αλλά δεν μπορούμε να τα απομονώσουμε.

Δεν είναι ίδιο πρόβλημα για όλους, αν κάποιος έχει μια εναλλακτική να το αφήσει, μπορεί να πάρει κ ένα ρίσκο παραπάνω. Εμείς δεν έχουμε κανέναν κ είναι πρώτη φορά σχολείο, είναι δεδομένο ότι θα αρρωσταίνει πολύ. 

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είναι ίδιο πρόβλημα για όλους, αν κάποιος έχει μια εναλλακτική να το αφήσει, μπορεί να πάρει κ ένα ρίσκο παραπάνω. Εμείς δεν έχουμε κανέναν κ είναι πρώτη φορά σχολείο, είναι δεδομένο ότι θα αρρωσταίνει πολύ. 

Εν μέρει εχεις δίκιο, αλλά νομίζω ότι το γεγονός ότι είστε μακριά από τους δικούς σας σε κάνει να πιστεύεις ότι οι περισσότεροι έχουν επιλογές για όποτε τα παιδιά είναι άρρωστα ή συμβαίνει οτιδήποτε. Δεν είναι έτσι λοιπόν, κι ας είναι συχνά στην ίδια πόλη οι συγγενείς. Είτε είναι μεν στην ίδια πόλη αλλά μακριά, είτε δουλεύουν, είτε απλά δεν μπορούν, φοβούνται μην κολλήσουν, δεν αναλαμβάνουν κλπ κλπ κλπ. Πάρα πολλοί  γονείς παίρνουν άδεια κάθε φορά που αρρωσταίνει ένα παιδί. Φέτος ελπίζω ότι θα παίξει αρκετά η τηλεργασία σε τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά τα παιδιά μας κυκλοφορούν κανονικά.. κι αν αρρωστήσουν αρρώστησαν, τί να κάνουμε

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

34 minutes ago, irin said:

To ίδιο ισχύει για όλα τα παιδιά. Αλλά δεν μπορούμε να τα απομονώσουμε. Και ξαναλέω, αν θέλουμε όντως να κάνουν κάτι. Αν δεν θέλουμε, δεν χρειάζεται να απολογούμαστε ή να ψάχνουμε άλλους λόγους. Και φυσικά 4 ετών δεν είναι καθόλου απαραίτητο να κάνει άθλημα. Και πιθανότατα δεν έχει και νόημα. Μου έλεγαν για μπάσκετ... μπορεί ένα 4χρονο να συντονίσει χέρια ποδια και να κάνει τρίπλα; χλωμό.. αν πάει θα το κάνει για να κάνει κάποια δραστηριότητα, και όχι για να μάθει στ'αλήθεια μπάσκετ

Και στο κολυμβητήριο ουσιαστικά η εκμάθηση ξεκίνησε μετά τα 4 1/2, μέχρι τότε ήταν η εξοικείωση με το νερό.

20 minutes ago, irin said:

Εν μέρει εχεις δίκιο, αλλά νομίζω ότι το γεγονός ότι είστε μακριά από τους δικούς σας σε κάνει να πιστεύεις ότι οι περισσότεροι έχουν επιλογές για όποτε τα παιδιά είναι άρρωστα ή συμβαίνει οτιδήποτε. Δεν είναι έτσι λοιπόν, κι ας είναι συχνά στην ίδια πόλη οι συγγενείς. Είτε είναι μεν στην ίδια πόλη αλλά μακριά, είτε δουλεύουν, είτε απλά δεν μπορούν, φοβούνται μην κολλήσουν, δεν αναλαμβάνουν κλπ κλπ κλπ. Πάρα πολλοί  γονείς παίρνουν άδεια κάθε φορά που αρρωσταίνει ένα παιδί. Φέτος ελπίζω ότι θα παίξει αρκετά η τηλεργασία σε τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά τα παιδιά μας κυκλοφορούν κανονικά.. κι αν αρρωστήσουν αρρώστησαν, τί να κάνουμε

μου τελείωσαν τα like!

Πάντως νομίζω πως οι δραστηριότητες του παιδιού και η ενασχόληση του με τον αθλητισμό εξαρτάται πολύ από τις συνήθειες των γονιών γενικότερα.

Εγώ είμαι τρελή με αυτή, έχω δηλώσει δεν θα του αφήσω εναλλακτική του γιου μου, θα μπορεί να επιλέξει με τι άθλημα θέλει να ασχοληθεί όμως δεν θα μπορεί να μην ασχοληθεί με κάτι, ακόμα και αυτό σημαίνει πως θα είμαι στον δρόμο όλο το απόγευμα ώστε να τον πηγαινοφέρνω σε προπονήσεις. Αν κάτι δεν μπορώ να φανταστώ είναι  να περνάμε όλα τα απογεύματα μας σπίτι χωρίς να έχουμε κάτι να ασχοληθούμε,  με πιάνει ταχυκαρδία στην ιδέα και μόνο.

1 hour ago, Έσπερος said:

σου απάντησαν και πιο πάνω πως η κίνηση άθλησης δεν έχει καμία σχέση με το ελεύθερο παιχνίδι που μπορείτε να κάνετε μαζί ή πχ να τρέξετε έξω. Καταλαβαίνω και σέβομαι πως δεν σου αρέσει η γυμναστική όμως μην υποτιμάς τα οφέλη της, δε σου το λέω ως παρατήρηση μη με παρεξηγήσεις, όμως πολλές φορές που διαβάζω αυτά που γράφεις  σχετικά,  αυτή την εντύπωση μου δίνεις.

Έχεις αποφασίσει πως θα κάθεται στεναχωρημένος να κοιτάει την ομάδα, επειδή ο ίδιος δνε θα μπορεί να την ακολουθήσει και δεν του δίνεις καν την ευκαιρία να το δοκιμάσει.

• Μου αρέσει 2

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Πάντως νομίζω πως οι δραστηριότητες του παιδιού και η ενασχόληση του με τον αθλητισμό εξαρτάται πολύ από τις συνήθειες των γονιών γενικότερα.

Εγώ είμαι τρελή με αυτή, έχω δηλώσει δεν θα του αφήσω εναλλακτική του γιου μου, θα μπορεί να επιλέξει με τι άθλημα θέλει να ασχοληθεί όμως δεν θα μπορεί να μην ασχοληθεί με κάτι, ακόμα και αυτό σημαίνει πως θα είμαι στον δρόμο όλο το απόγευμα ώστε να τον πηγαινοφέρνω σε προπονήσεις. Αν κάτι δεν μπορώ να φανταστώ είναι  να περνάμε όλα τα απογεύματα μας σπίτι χωρίς να έχουμε κάτι να ασχοληθούμε,  με πιάνει ταχυκαρδία στην ιδέα και μόνο.

Να σου πω την αλήθεια, εγώ προτιμώ να παίζουμε στο σπίτι για να περνάμε χρόνο μαζί. Αν ειναι να πάει κάπου ένα απογευμα για μία ώρα, δεν είναι τίποτα, αλλά έχω καταλάβει ότι τα αθλήματα είναι 2 ή και 3 φορές την εβδομάδα και μου φαινεται υπερβολικό. άθλημα θα κάνει ούτως η άλλως πιο μεγάλος, και να μην ήθελα εγώ θα επέμενε ο μπαμπάς του που είναι αθλητικός τύπος. παλιότερα ήμουν πολύ θετική στην ιδέα να ξεκινήσει βόλει αμέσως μόλις μας δεχτούν, αλλά μετά έμαθα ότι οι προπονησεις (σίγουρα από 6 και πάνω) είναι τρεις φορές την εβδομάδα, που είναι πάρα πολύ κατά τη γνώμη μου. Γι αυτό αναθεώρησα, προτιμώ να τον έχω σπίτι και να ασχολουμαστε εμείς μαζί του και να κάνουμε και βόλτες έξω. 

1 hour ago, Yovanna είπε:

Ποιος δεν τρελαίνεται για βόλευ? Ο άντρας σου? Γιατί εκείνος θα γραφτεί? Και εγώ τον έχω γράψει μίνι σπορτς και κολύμπι, αλλά προσωπικά δεν έχω εκδηλώσει ενδιαφέρον για κανένα άθλημα. Είμαι ο ορισμός του μη αθλητικού τύπου. Υπάρχει κάτι άλλο στο νησί? Μίνι σπορτς, κολυμβητήριο, πολεμικές τέχνες , κάτι να σας αρέσει τέλος πάντων? Αν όχι, θα πορευτείτε με ό,τι έχετε.

Αυτο παλι; 

Ο αντρας μου πηγαινε μπασκετ, εγω τπτ. Τι να λεει; πρεπει να μου αρεσει το μπαλετο κ το ποδοσφαιρο επειδη πανε τα παιδια; 

Ουτε παρασταση μπαλετου θα εβλεπα. Η κορη μου ομως το ζηταει

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Κ ποιος σας ρωτησε τι σας αρεσει; 

Στο παιδι τι αρεσει; ποδοσφαιρο; βολευ; μπασκετ; γυμναστικη, αυτοαμυνα; 

Εμας ολα αυτα ξεκινανε απο  4 η κ πριν

• Μου αρέσει 1

11 minutes ago, vicky86 said:

Αυτο παλι; 

Ο αντρας μου πηγαινε μπασκετ, εγω τπτ. Τι να λεει; πρεπει να μου αρεσει το μπαλετο κ το ποδοσφαιρο επειδη πανε τα παιδια; 

Ουτε παρασταση μπαλετου θα εβλεπα. Η κορη μου ομως το ζηταει

Αυτό είναι σημαντικό τι ζητάνε τα παιδιά, εμένα έχει αρχίσει να μου ζητάει πόλο...φοβάμαι την ώρα και τη στιγμή γιατί στα αλήθεια θα αφήσω εκεί τα κόκαλα μου αν καταλήξει εκεί με τις ώρες και τις ημέρες που έχουν προπονήσεις.

1 hour ago, irin είπε:

Αυτο που λες. Στην προππνηση ποδοσφαιρου κανανε ασκησεις ο καθενας μονος, αντε κ καμια πασουλα, που το κανει κ 2χρ

Στο τελος παντα παιζανε λιγο ματς. Οπου το καθε παιδακι επαιρνε την μπαλα κ επαιζε ολες τις θεσεις εκεινο, ουτε πασες, ουτε συμπαικτες, δ θυμοντουσαν καν ποιοι ηταν στην ομαδα τους. Φετος που ειναι 5-6-7 βλεπεις οτι κτ παραπανω καταλαβαν, υπαρχει συνεργασια

Η εσπερος φανταζεται αγωνα κανονικο, που μαλλον δ ειναι. Γι αυτο λεω να πανε εστω να δουν μια προπονηση

Δ εχω εμπειρια απο βολευ αλλα επειδη κ εδω εχουμε απο τοσο μικρα οπως κ μπασκετ κ αλλα, φανταζομαι οτι οπως κ στο ποδοσφαιρο δ εχει καμια σχεση με προπονηση 10χρ

Ειδικα αν ειναι πανω απο 6παιδακια βλεπω οτι κ ο προπονητης δυσκολευεται. Παιρνουν την μπαλα κ τρεχουν σε ολο το γηπεδο

18 minutes ago, Έσπερος said:

Να σου πω την αλήθεια, εγώ προτιμώ να παίζουμε στο σπίτι για να περνάμε χρόνο μαζί. Αν ειναι να πάει κάπου ένα απογευμα για μία ώρα, δεν είναι τίποτα, αλλά έχω καταλάβει ότι τα αθλήματα είναι 2 ή και 3 φορές την εβδομάδα και μου φαινεται υπερβολικό. άθλημα θα κάνει ούτως η άλλως πιο μεγάλος, και να μην ήθελα εγώ θα επέμενε ο μπαμπάς του που είναι αθλητικός τύπος. παλιότερα ήμουν πολύ θετική στην ιδέα να ξεκινήσει βόλει αμέσως μόλις μας δεχτούν, αλλά μετά έμαθα ότι οι προπονησεις (σίγουρα από 6 και πάνω) είναι τρεις φορές την εβδομάδα, που είναι πάρα πολύ κατά τη γνώμη μου. Γι αυτό αναθεώρησα, προτιμώ να τον έχω σπίτι και να ασχολουμαστε εμείς μαζί του και να κάνουμε και βόλτες έξω. 

Ο μικρός σου 1 η ώρα τελειώνει το σχολείο. Ακόμη και 3 ώρες την εβδομάδα να κάνει κάποια δραστηριότητα, είναι πάρα πολλές οι ώρες που μένουν για να παίζετε μαζί. ?Τον δικό μου τον παίρνω 4 και κάνει 2 φορές κολύμπι και 2 μίνι σπορτς . Και πίστεψε με το περιμένει πώς και πώς. Χθες έκλαιγε γιατί δεν τον άφησα να πάει κολυμβητήριο μην ξανακυλήσει. Δοκιμάζεις και βλέπεις. 

πρίν από 34 λεπτά , irin είπε:

Που να δεις που εχω τον μικρο αρρωστο κ θα πρεπει αυριο-μεθαυριο να τον ξυπνησω για να παμε την μεγαλη. Δ εχω αλλη εναλλακτικη

Εσπερος αν δ θελετε να τον πατε δραστηριοτητα κ ουτε το ζηταει γτ προσπαθεις να βρεις δικαιολογιες για να μην παει; δ χανει κτ φοβερο, εχει χρονια μπροστα του

Εγω δ νιωθω ετσι. Πχ πανε σχολειο, αν πανε κ δραστηριοτητες εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να κολλησουν. Φετος ολα αρρωσταινουν πολυ, λογω της περσινης απομονωμενης χρονιας, δ ξεχωριζει ο γιος σου πιστεψε με. Εμενα αρρωσταιναν σπανια. Φετος ειναι συνεχεια με κτ. Σχολειο εχουν παει ελαχιστα

πρίν από 40 λεπτά , kotsifikos είπε:

Έχεις αποφασίσει πως θα κάθεται στεναχωρημένος να κοιτάει την ομάδα, επειδή ο ίδιος δνε θα μπορεί να την ακολουθήσει και δεν του δίνεις καν την ευκαιρία να το δοκιμάσει.

Κ επειδη εκεινη ειχε αυτην την αντιδραση στα αθληματα

Εγω δ ειμαι αθλητικη, τα παιδια δ πηραν απο μενα

Δ με πειραζει καθολου αν ειχαν τελειως ελευθερα τα απογευματα, κτ αλλο θα καναμε. Κ δ εχουμε κ αγγλικα ακομη. Η μεγαλη ειδικα θελει να δοκιμασει κ αλλα αθληματα

• Μου αρέσει 1

Κι εμεις που παει "μπαλετο", παρολο που δεν ακολουθει πολυ, και σκεφτομουν αν εχει νοημα ή ειναι πεταμενα λεφτα (εξ ου και οι ενδοιασμοι μας για τη στολη σε αυτη την ηλικια), τελικα ηδη στο τριτο μαθημα ειδα οτι πηγαινε εκει που πηγαιναν τα αλλα παιδακια χωρις να την πηγαινω εγω, τα πλησιαζει κλπ, εγω στεκομαι μακρια κλπ. Που στην αρχη δεν τα εκανε. Απο κινησεις βεβαια καμια επαφη ακομα, και παντα θα ειναι πιο πισω γιατι εχει μεχρι και 5χρονα, αλλα νομιζω το νοημα ειναι απλα το να βλεπει παιδακια, να αρχισει να αλληλεπιδρα, να περιμενει τη σειρα της κλπ.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αλλα κ παλι λες τι προτιμας εσυ. Οχι το παιδι. Σκεψου οτι οι προπονησεις ειναι μολις μια ωρα. Με μια φορα την εβδομαδα καθε φορα θα ηταν σαν πρωτη φορα

Τις πρωτες χρονιες εμας ηταν 2φ πλεον γινανε 3

Εχετε 7ωρες καθε απογευμα συν τα σ/κ 2-3ωρες μειον δ θα σαε φτασουν δλδ; 

Η αλήθεια είναι ότι είμαι μπερδεμένη για το αν θέλω ή δεν θέλω. Ο άντρας μου σίγουρα φέτος δεν θέλει. Εγω θεωρητικά ειμαι υπέρ των δραστηριοτήτων γιατί θέλω τα παιδιά να έχουν σφαιρικά ενδθαφεροντα κ όχι μόνο το σχολείο, από την άλλη όμως δεν μου αρέσει αυτό να γίνεται με πίεση κ ανταγωνισμό σωστού parenting και δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό. Δεν έχω καταλήξει αν θέλει τον χρόνο του για να προσαρμοστεί στο σχολείο από όλες τις π λευρες, αν πρέπει στο σπίτι να δουλέψουμε πραγνατα που θα χρειαστούν στο σχολείο όπως τη ζωγραφική κ τις χειροτεχνίες για να ακολουθεί κ τα μεγαλύτερα παιδιά, αν πρέπει να επιδιώξουμε να βρούμε παρέες από αλλού ή να πηγαινουμε στην παιδική χαρά κ ο,τι προκύψει, αν θα δημιουργεί πρόβλημα σε ομαδικές δραστηριότητες στην περίπτωση που δεν συνεργάζεται, αν είναι προτιμότερο να τον πάω μουσική προπαίδεια που μ αρεεει εμένα πιο πολύ (αλλα αυτή που το κάνει, σύμφωνα με μαρτυριεσ, ή τη λατρευεις ή φεύγεις τρέχοντας κ δν ειναι πολύ ανεκτική με παιδιά που δεν συνεργάζονται πολύ στην ομάδα), αν πρέπει να δοκιμάσω να καλέσω κάποιους γνωστούς με παιδιά στο σπίτι με το ρίσκο να μην μπορεί να παίξει με τα παιδάκια κ να μας βγει ξινό, που όμως αν δεν το κάνω δεν θα μάθει να παίζει ποτέ κ θα συνεχίσω να έχω άγχος, ή αν πρέπει απλώς να του δώσω χρόνο να κάνει φίλους στο σχολείο για να γίνει αυθόρμητα κ χωρίς οικογενειακό αγχος..

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα