Recommended Posts

17 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πως λοξοδρομισες έτσι ρε παιδί μου?που το χασες στο δρόμο?κρίμα.:lol:

Είναι όντως απορίας άξιο! Μάλλον στην πορεία αποφάσισα ότι δεν θέλω να είμαι genious! Κούραση!

Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Yovanna είπε:

Είναι όντως απορίας άξιο! Μάλλον στην πορεία αποφάσισα ότι δεν θέλω να είμαι genious! Κούραση!

Ναι βρε παιδί μου.πολυ κουραστικό.

Μου φέρνεις στο μυαλό την Γκαμπυ.τη βασίλισσα του σκακιού.ετσι δεν την έλεγαν?

Αλήθεια.επαιζες κ σκάκι?

πρίν από 47 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όχι, δεν είναι ότι τον έχω δει να μην καταλαβαίνει τι του λέω. Απλώς δεν μπορώ να φανταστώ παιδιά τόσο μικρά να ακολουθούν κανόνες. εδώ στο σχολείο πρέπει να πω 100 φορές να ανοίξουν βιβλίο κ μετά από 5 λεπτά κάποιος θα έχει ξεμείνει. Μπορπυν 4 χρόνων να παίξουν κανονικό παιχνίδι τηρώντας κανόνες; δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Ή αν πάω να του πω ότι κάτι γίνεται έτσι κ πει ότι θέλει να το κάνουμε αλλιώς, αν είναι στο παιχνίδι δεν πιεζω. πχ έχουμε ένα ισορροπίας που ρίχνεις ζάρι κ βάζεις τουβλάκια διαφόρων σχημάτων να ισορροπήσουν. του έχω πει ότι ρίχνουμε ζάρι αλλά θέλει να διαλέγει μόνος του. δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνει, αφού ονομάζει κ τα σχηματα. αλλά δεν καταλαβαίνει γιατί το παιχνίδι πρέπει να παιχτεί έτσι κ όχι αλλιώς. 

Θα εκπλαγεις. Αν δεις προσηλωση σε κανονες σε νηπιαγωγειο, μακραν καλυτερα απο γυμνασιο

Τωρα βεβαια εξαρταται κ τι περιμενεις σε ενα παιχνιδι. Πχ στο ποδοσφαιρο δ πιανουν την μπαλα με τα χερια, φυσικα κ το κανουν, αλλα δ εχει καρτα οπως στους αγωνες

Εγω θα ελεγα αν το σκεφτεστε κ θελει δ χανεις κτ να κανει ενα δοκιμαστικο

Τωρα βεβαια δ ξερω πως θα το χειριζομουν, γτ εμενα το ζητουσαν απο μονα το συγκεκριμενο κιολας που κανουν

Αλλα εγω θα πηγαινα με το σκεπτικο να αθλειται, να μπουν βασεις σε αυτο, να μαθει να συνεργαζεται κ να κανει καινουριες γνωριμιες

Τωρα αυτο με το παιχνιδι νομιζω οτι παλι εγκλωβιζεσαι σε αυτο λογω οτι δ θελεις διενεξεις. Το παιχνιδι παιζεται ετσι. Δ πας να το πεις σε ενα διχρονο που θα αρχισει να τσιριζει, αλλα σε ενα τριχρονο λες τωρα θα το παιξουμε μια φορα οπως λεει κ το κουτι. Καπως ετσι θα ειχε μαθει κανονες κ θα εβλεπες αν ακολουθει

• Μου αρέσει 1

40 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Αλήθεια.επαιζες κ σκάκι?

Α μπα, στο Λύκειο έμαθα από το αγόρι μου και μου άρεσε, αλλά μέχρι εκεί. 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

όχι μόνο αν θέλει. αν καταλαβαίνει ότι ο κανόνας πρέπει να ακολουθείται κ γιατί να ακολουθείται. όχι τι λέει ο κανόνας αλλά γιατί πρέπει να παίζουμε έτσι κ όχι αλλιώς. 

Λογικά αυτό θα το καταλαβαίνει πιστεύω..

Να ρωτήσω κάτι κάπως άσχετο; Όσες δεν είχατε κάποια αφορμή για προβληματισμό με τα παιδιά σας, έχετε πάει σε αναπτυξιολόγο προληπτικά; Πχ για αξιολόγηση, εντοπισμό ενδεχόμενων τομέων στους οποίους το παιδί μπορεί να θέλει ενθάρρυνση ή περισσότερη προσοχή; 

Διαβάζω συχνά για γονείς που πηγαίνουν σε αναπτυξιολόγο σε κάποιες στάνταρ ηλικίες-σταθμούς και αναρωτιέμαι αν είναι όντως τόσο διαδεδομένη πρακτική. 

πρίν από 7 λεπτά , Ilaeira είπε:

Να ρωτήσω κάτι κάπως άσχετο; Όσες δεν είχατε κάποια αφορμή για προβληματισμό με τα παιδιά σας, έχετε πάει σε αναπτυξιολόγο προληπτικά; Πχ για αξιολόγηση, εντοπισμό ενδεχόμενων τομέων στους οποίους το παιδί μπορεί να θέλει ενθάρρυνση ή περισσότερη προσοχή; 

Διαβάζω συχνά για γονείς που πηγαίνουν σε αναπτυξιολόγο σε κάποιες στάνταρ ηλικίες-σταθμούς και αναρωτιέμαι αν είναι όντως τόσο διαδεδομένη πρακτική. 

Οχι. Ειναι 5 κ 7χρ,δ με προβληματισε ποτε κτ τοσο πολυ. Οχι κτ που να μην μπορουσα να διαχειριστω με παιδιατρο η οτιδηποτε αλλο χρειαστηκε. Δ το θεωρω κακο. Απλα περιττο χωρις καποια ενδειξη. Σε ολα τα θεματα, δ ψαχνομαι χωρις αφορμη. Κ δ εχω κ καποιον στο περιγυρο να πηγε προληπτικα, λιγα ατομα οταν υπηρξε θεμα. Κ κυριως λογω  προωροτητας σε καποιες περιπτωσεις

Να προσθεσω οτι ειμαστε επαρχια κ δ ειναι τοσο αυτονοητο οτι ειναι ευκολη η προσβαση σε αναπτυξιολογο, οποτε δ ειναι ισως κ η πρωτη σκεψη καποιου προληπτικα

• Μου αρέσει 3
    • Ευχαριστώ! 1

Αυτο με τους κανονες το εχω κι εγω απορια παντως. Ειναι δυομισι η δικια μου, ξεκινησε μουσικοκινητικη-μπαλετο οπως εγραψα και αλλου, κι ενω γενικα στο σπιτι ή σε παρεα με αλλους καταλαβαινει παρα πολλα και πολλοι γνωστοι τη θεωρουν και προχωρημενη, εκει στη μουσικοκινητικη δειχνει οτι ειναι πισω (ειμαι μεσα κι εγω και τη βλεπω οτι καμια σχεση με το παιδι που ξερω). Ειναι και η πιο μικρη, τα αλλα ειναι 3+ και κανει τα δικα της. Δεν περιμενα να ακολουθησει το να εχει τα ποδαρακια ανοιχτα ή κλειστα κλπ ή αλλες μπαλετικες κινησεις, αλλα μιλαμε οτι δεν ακολουθει ουτε πιο απλα πραγματα οπως οτι μολις σταματησει η μουσικη τρεχουμε να πιασουμε ενα χρωματιστο μαντηλι. Και σε πολλα πραγματα (πχ χερια μπροστα, χερια πισω, χερια πανω) στεκεται απλα και κοιταει τα άλλα που τα κανουν. Που αν της τα κανω μετα στο σπιτι χωρις μουσικη, τα κανει. Σημερα τη ρωτησε η δασκαλα ενα χρωμα και δεν το ελεγε, ενω τα ξερει εδω και πολυ καιρο. Το ειπε τελικα ευτυχως αλλα μετα απο πολλα δευτερολεπτα. Δεν ξερω, κομπλαρει/χαζευει με τον μεγαλο αριθμο παιδιων και τα ερεθισματα ισως; Η δασκαλα λεει οτι δεν περιμενουν κατι παραπανω στα δυομισι. Εντωμεταξυ πολλες κινησεις που κανουν ειναι συμβολικες, πχ ειμαστε μαγισσες, ειμαστε πειρατες, το πατωμα ειναι μια θαλασσα με κροκοδειλους που θελουν να μας φανε το ποδι, τα ποδαρακια μας τα εχουμε κολλησει με τσιχλα κι εχουν γινει ελαστικά και κατι τετοια, και δεν ξερω κατα ποσον τα πιανει γιατι στο σπιτι δεν ειχαμε πει ποτε κατι τετοιο. Σε μερικα ειναι και θεμα αποψης, πχ τους ειπε να σπανε κατι σαπουνοφουσκες με παλαμακι και μετα με το δαχτυλακι και δεν ηθελε, πηγαινε απλα και τις επιανε και οταν της ελεγα "με το δαχτυλακι" μου ελεγε "οχι δεν θελω δαχτυλακι" συνεχεια. Την αφησα, ποσο να επιμεινω; 

πρίν από 54 λεπτά , Ilaeira είπε:

Εγώ.χωρις να υπάρχει λόγος.αποκλειστικα δικιά μου απόφαση.στα δυοπου είναι ηλικία ορόσημο.θα ξαναπάω στο νήπιο εκεί πρέπει να αξιολογουνται όλα τα παιδιά μου είχε πει η αναπτυξιολογος.εκανα ομως προσεχτικη επιλογή.οι αναπτυξιολογοι είναι λίγοι.κ θέλει προσοχή να μην σε μπλέξουν γιατι πέφτει πολύ χρήμα σε συνεργασία με έργο λόγο θεραπευτές κτλ

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ.χωρις να υπάρχει λόγος.αποκλειστικα δικιά μου απόφαση.στα δυοπου είναι ηλικία ορόσημο.θα ξαναπάω στο νήπιο εκεί πρέπει να αξιολογουνται όλα τα παιδιά μου είχε πει η αναπτυξιολογος.εκανα ομως προσεχτικη επιλογή.οι αναπτυξιολογοι είναι λίγοι.κ θέλει προσοχή να μην σε μπλέξουν γιατι πέφτει πολύ χρήμα σε συνεργασία με έργο λόγο θεραπευτές κτλ

Είχα διαβάσει για τα δύο και μόλις τα έκλεισε, γι' αυτό ρωτάω. Σε ποιον πήγες; (Δεν ξέρω, επιτρέπεται να γράψεις όνομα; ) Και τι εξέταση έκανε;

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Τωρα αυτο με το παιχνιδι νομιζω οτι παλι εγκλωβιζεσαι σε αυτο λογω οτι δ θελεις διενεξεις. Το παιχνιδι παιζεται ετσι. Δ πας να το πεις σε ενα διχρονο που θα αρχισει να τσιριζει, αλλα σε ενα τριχρονο λες τωρα θα το παιξουμε μια φορα οπως λεει κ το κουτι. Καπως ετσι θα ειχε μαθει κανονες κ θα εβλεπες αν ακολουθει

η αλήθεια ειναο ότι δν το είχα σκεφτεί έτσι, ότι θέλω να αποφύγω συγκρούσεις. Ίσως ασυνείδητα το κάνω. Σαν αποφυγή πίεσης το σκέφτομαι. Το λέω φυσικά κατά καιρούς, να παίξουμε με τον κανόνα, να χρωματίσουμε ένα σχέδιο αντί να μουντζουρώνουμε, αλλά δεν επιμενω αν δεν θέλει. δλδ στο παιχνίδι τι θα πω; θα παίξουμε έτσι ή αλλιώς δεν παίζουμε; λίγο σκληρό δεν είναι; 

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εγω θα ελεγα αν το σκεφτεστε κ θελει δ χανεις κτ να κανει ενα δοκιμαστικο

Τωρα βεβαια δ ξερω πως θα το χειριζομουν, γτ εμενα το ζητουσαν απο μονα το συγκεκριμενο κιολας που κανουν

Αλλα εγω θα πηγαινα με το σκεπτικο να αθλειται, να μπουν βασεις σε αυτο, να μαθει να συνεργαζεται κ να κανει καινουριες γνωριμιες

ο άντρας μου δεν θέλει ακόμα κ δεν τρελαίνεται για βόλεϋ. Αν ήταν για άθλημα που του άρεσε θα ήταν πιο θερμός. Εγω αν τον έγραφα (οπουδήποτε) θα ήταν από αίσθημα υποχρεωσησ και για να πω ότι τον έγραψα για να μην νιώθω μειονεκτικά ότι δεν κάνει δραστηριότητες. Όχι πολύ σοβαρός λόγος δηλαδή. Αλλά δεν μπορώ να αγχώνομαι κ για το αν θα είναι πίσω στο άθλημα. Αρκετο άγχος έχω με το σχολείο,φαντάζεσαι να προσθέσω κ άλλο ένα; μονο κ μονο που το σκέφτομαι να βλέπει την μπάλα να πηγαινοέρχεται κ να αλλά να ξέρουν τι να κάνουν κ να κοιτάει παράμερα, μου είναι αρκετο γθα να μην θέλω! 

7 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Είχα διαβάσει για τα δύο και μόλις τα έκλεισε, γι' αυτό ρωτάω. Σε ποιον πήγες; (Δεν ξέρω, επιτρέπεται να γράψεις όνομα; ) Και τι εξέταση έκανε;

Μου είχε πει και αυτή ότι στα δύο δικαιούνται τα παιδιά μια εξέταση.Απλα είδε το παιδί κ πέθανε μαζί Την προσέγγισε θεαματικά κ με θεατρικό τρόπου κάνοντας φόρους στα παπούτσια της που όντως ενθουσίασαν τη μικρη.

Σου στέλνω pm

• Χαχαχα 2

On 10/17/2021 at 8:43 AM, λουκουμαδάκι said:

:lol: 

Το απλό κέντρο υγείας ένας όροφος που είναι

Θα ζητήσει σίγουρα θα γράψουμε γράμμα στον άι Βασίλη αλλά θα το πάρουν οι παππούδες εκείνο οπότε αυτό θα είναι από εμάς! Το ρομποτάκι το πήρατε; Μου αρέσουν τα στεμ! 

Η αλήθεια είναι ότι η ποσότητα καμιά φορά είναι πιο εντυπωσιακή στα μάτια τους από ένα και σχετικά πιο καλό! Έχει ζητήσει τίποτα γενικά; Πόσο είναι; 

Τελειώνει ο Οκτώβριος τσουκου τσουκου σε έξι εβδομάδες στολίζουμε ορίστε έφτασαν :lol: 

Σε έξι βδομάδες??? εγώ θα στολίσω σε δύο εβδομάδες!! έτσι να το χαρούμε λίγο!!

• Μου αρέσει 2
    • Χαχαχα 1

Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μαργαριτάρι έγραψα παλι

Έχω μια απορία! Δεν διαβάζεις ποτέ τι έγραψες για να το διορθώσεις? ;)

• Χαχαχα 3

13 hours ago, μαγιοπουλας said:

Αλήθεια.επαιζες κ σκάκι?

Εμένα ο γιος μου παίζει σκάκι, του μαθαίνει ο άντρας μου, εγώ δεν έχω ιδέα, μία φορά μου είπε να παίξουμε δεν είχα καταλάβει ότι ξερει (τα βασικά) και με το που ξεκινήσαμε μου λέει  ''αστο δεν ξέρεις θα παίξω μόνος''.

Εγώ κορίτσια πιστεύω πως όλα τα παιδιά είναι χαρισματικά, το κάθε ένα κάπου αλλού, ο γιός μου πχ το έχει με τους αριθμούς και τη μουσική, όμως σε ότι έχει να κάνει με τον αθλητισμό δεν το έχει (μεγάλο χτύπημα για μενα αυτό) , το παλεύει βέβαια γιατί του αρέσει, όμως δεν το έχει καθόλου! Βλέπω άλλα παιδιά που μπαίνουν πχ σε ένα γήπεδο και είναι σα να έχουν γεννηθεί για να κάνουν αυτό το πράγμα.

• Μου αρέσει 4

16 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Αχ το είχα κάνει μια χρονιά βαρέθηκα να το βλέπω, 7 Γενάρη έκανα το πιο γρήγορο μάζεμα everrr :lol:

Έχω ήδη σκεφτεί 30 στολίζουμε γράφουμε γράμμα στον Άγιο, 1 ξημερώματα παίρνει το γράμμα και αφήνει τα advent να μας συντροφεύουν μέχρι τις 25. Οπότε 30 Νοεμβρίου με δόξα και τιμή :lol:

Είμαι άνθρωπος των Χριστουγέννων, θα μπορούσα να ζω κάπου που θα ήταν Χριστούγεννα όλο το χρόνο!!!

Τρελαίνομαι αλήθεια!! όταν τελειώνουν νίωθω μεγάλη στεναχώρια , όμως δε στεναχωριέμαι που ξεστολίζω γιατί 2 μήνές το έχω απολαύσει!!!

πρίν από 37 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εμένα ο γιος μου παίζει σκάκι, του μαθαίνει ο άντρας μου, εγώ δεν έχω ιδέα, μία φορά μου είπε να παίξουμε δεν είχα καταλάβει ότι ξερει (τα βασικά) και με το που ξεκινήσαμε μου λέει  ''αστο δεν ξέρεις θα παίξω μόνος''.

Εγώ κορίτσια πιστεύω πως όλα τα παιδιά είναι χαρισματικά, το κάθε ένα κάπου αλλού, ο γιός μου πχ το έχει με τους αριθμούς και τη μουσική, όμως σε ότι έχει να κάνει με τον αθλητισμό δεν το έχει (μεγάλο χτύπημα για μενα αυτό) , το παλεύει βέβαια γιατί του αρέσει, όμως δεν το έχει καθόλου! Βλέπω άλλα παιδιά που μπαίνουν πχ σε ένα γήπεδο και είναι σα να έχουν γεννηθεί για να κάνουν αυτό το πράγμα.

Ναι και αυτό. Αν του αρέσει κάτι αν έχει κλίση φαίνεται,αν δεν του αρέσει επίσης φαίνεται

Κράτα το

Κράτα το

9 hours ago, Έσπερος said:

ο άντρας μου δεν θέλει ακόμα κ δεν τρελαίνεται για βόλεϋ. Αν ήταν για άθλημα που του άρεσε θα ήταν πιο θερμός. Εγω αν τον έγραφα (οπουδήποτε) θα ήταν από αίσθημα υποχρεωσησ και για να πω ότι τον έγραψα για να μην νιώθω μειονεκτικά ότι δεν κάνει δραστηριότητες. Όχι πολύ σοβαρός λόγος δηλαδή. Αλλά δεν μπορώ να αγχώνομαι κ για το αν θα είναι πίσω στο άθλημα. Αρκετο άγχος έχω με το σχολείο,φαντάζεσαι να προσθέσω κ άλλο ένα; μονο κ μονο που το σκέφτομαι να βλέπει την μπάλα να πηγαινοέρχεται κ να αλλά να ξέρουν τι να κάνουν κ να κοιτάει παράμερα, μου είναι αρκετο γθα να μην θέλω! 

Μα γιατί να σε νοίαζε στα 4 αν θα είναι πίσω στο άθλημα?? θα προπονηθεί και θα μάθει! Βέβαια νομίζω πως 4 ετών δεν ξεκινούν τέτοιου είδους ομαδικά.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 10 λεπτά , kotsifikos είπε:

Είμαι άνθρωπος των Χριστουγέννων, θα μπορούσα να ζω κάπου που θα ήταν Χριστούγεννα όλο το χρόνο!!!

Τρελαίνομαι αλήθεια!! όταν τελειώνουν νίωθω μεγάλη στεναχώρια , όμως δε στεναχωριέμαι που ξεστολίζω γιατί 2 μήνές το έχω απολαύσει!!!

Και γω είναι η αγαπημένη μου γιορτή αλλά έγινα τα τελευταία χρόνια πιο πρακτική έχω και τον άλλο δεν τον πολυνοιάζει ε πόσο καιρό να χαίρομαι μόνη μου :D

Τώρα βάζω το παιδί στο παιχνίδι ευτυχώς. 

πρίν από 11 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μα γιατί να σε νοίαζε στα 4 αν θα είναι πίσω στο άθλημα?? θα προπονηθεί και θα μάθει! Βέβαια νομίζω πως 4 ετών δεν ξεκινούν τέτοιου είδους ομαδικά.

Και επίσης γιατί υπάρχει η σιγουριά ότι θα κοιτάει μόνο του από μια γωνιά :confused: 

• Μου αρέσει 2

Κράτα το

Κράτα το

10 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Και γω είναι η αγαπημένη μου γιορτή αλλά έγινα τα τελευταία χρόνια πιο πρακτική έχω και τον άλλο δεν τον πολυνοιάζει ε πόσο καιρό να χαίρομαι μόνη μου :D

Τώρα βάζω το παιδί στο παιχνίδι ευτυχώς. 

και εγώ μόνη χαίρομαι, αλλα δεν με πειράζει!! Φέτος πιστεύω θα έχουμε και τα χριστουγεννιάτικα πάρκα ανοιχτά....αχ πόσο το περιμένω!!!

πρίν από 12 λεπτά , kotsifikos είπε:

και εγώ μόνη χαίρομαι, αλλα δεν με πειράζει!! Φέτος πιστεύω θα έχουμε και τα χριστουγεννιάτικα πάρκα ανοιχτά....αχ πόσο το περιμένω!!!

Αν δεν ήταν ο ιός θα κλείναμε διήμερο λέγαμε Τρίκαλα αλλά θα αρκεστούμε μια βόλτα στη Δράμα φέτος στην Ονειρούπολη! Δυστυχώς Θεσσαλονίκη δεν έχει υπερπαραγωγές έναν αστρόκοσμο κάνουν μέτριο! 

• Μου αρέσει 1

Κράτα το

Κράτα το

14 hours ago, Έσπερος said:

Όχι, δεν είναι ότι τον έχω δει να μην καταλαβαίνει τι του λέω. Απλώς δεν μπορώ να φανταστώ παιδιά τόσο μικρά να ακολουθούν κανόνες. εδώ στο σχολείο πρέπει να πω 100 φορές να ανοίξουν βιβλίο κ μετά από 5 λεπτά κάποιος θα έχει ξεμείνει. Μπορπυν 4 χρόνων να παίξουν κανονικό παιχνίδι τηρώντας κανόνες; δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Ή αν πάω να του πω ότι κάτι γίνεται έτσι κ πει ότι θέλει να το κάνουμε αλλιώς, αν είναι στο παιχνίδι δεν πιεζω. πχ έχουμε ένα ισορροπίας που ρίχνεις ζάρι κ βάζεις τουβλάκια διαφόρων σχημάτων να ισορροπήσουν. του έχω πει ότι ρίχνουμε ζάρι αλλά θέλει να διαλέγει μόνος του. δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνει, αφού ονομάζει κ τα σχηματα. αλλά δεν καταλαβαίνει γιατί το παιχνίδι πρέπει να παιχτεί έτσι κ όχι αλλιώς. 

Μπορουν να παίξουν ακολουθώντας τους κανόνες φυσικά, όχι με την πρώτη όμως με την επανάληψη ναι το κάνουν. Εμάς το πρώτο επιτραπέξιο ήταν το ''μάντεψε ποιος'' και το ''στο κεφάλι το χω'', χωρίς ιδιαίτερους κανόνες και ποιο πολύ είχε να κάνει με την εικόνα, στα 4 μάθαινε να παίζει με αυτά, ενα παιχνίδι που έπαιξε πολύ στα 4 επίσης ήταν το ''5 δευτερόλεπτα''. μετά στα 4 1/2 ξεκινήσαμε το ούνο, εκεί λίγο δυσκολεύτηκε, του πήρε περισσότερο χρόνο να καταλάβει τους κανόνες, όμως και πάλι με την επανάληψη τα κατάφερε. Θέλουν χρόνο.

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα