Recommended Posts

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

χιονομπαλες εννοειται πως τρελαινονται κ εννοειται σπανε πανευκολα

μας αρεσει να φτιαχνουμε σε βαζακι για δωρακια

κ τα δικα μου πλεον εχουν καταληξει σε πολυ λιγα παιχνιδια,γι αυτο θελω να αδειασω λιγο το δωματιο

τα αυτοκινητα κ οι μπαλες ειναι σταθερη αξια για τον μικρο.καποια πλειμομπιλ κ λεγκο

δ ειναι πολυ των κατασκευων

Δεν μπορώ να βλεπω γύρω γύρω πόσα παιχνίδια, να μην παίζει με κανένα πέρα από λίγα δευτερόλεπτα και  να θυμάται πχ τα σετ με κουζινικα (κατσαρόλες +κουταλοπιρουνα) που έχω καταχωνιασμενα σε ντουλάπια! :shock:

Τελικά μήπως όσα περισσότερα έχουν τοσο λιγότερο παίζουν? Τα λίγα παιχνίδια είναι καλύτερα διαχειρισιμα?

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

μας αρεσει να φτιαχνουμε σε βαζακι για δωρακια

Τι βάζετε μέσα στο βαζακι? Σκέτο νερό ή κ κάτι άλλο να πέφτουν αργά οι νιφάδες? Δεν το έχω ψάξει καθόλου κ είναι ωραία ιδέα! 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τελικά μήπως όσα περισσότερα έχουν τοσο λιγότερο παίζουν? Τα λίγα παιχνίδια είναι καλύτερα διαχειρισιμα?

Εμείς έχουμε λίγα παιχνίδια συγκριτικά, απ ο,τι έχω καταλάβει. Κατά περιόδους κολλαει κ ασχολείται με συγκεκριμένα. Κάποια άλλα τα έχει σχεδον μονιμα όπως τα λεγκο κ τα τουβλάκια κάθε είδους. Ποτέ δεν είχαμε γύρω μας χαμό από παιχνίδια που έχω δει σε άλλα σπίτια, είναι όλα σε κουτιά σε ράφια κ στο πάτωμα αυτά που παίζει τη συγκεκριμένη περίοδο ή τα λεγκο. Και πάλι όμως κατά περιόδους (όπως τώρα), δεν πάει μόνος του να παίξει. μπορεί τη μισή μέρα να περιφέρεται κ να ψαχουλεύει. 

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν μπορώ να βλεπω γύρω γύρω πόσα παιχνίδια, να μην παίζει με κανένα πέρα από λίγα δευτερόλεπτα και  να θυμάται πχ τα σετ με κουζινικα (κατσαρόλες +κουταλοπιρουνα) που έχω καταχωνιασμενα σε ντουλάπια! :shock:

Τι βάζετε μέσα στο βαζακι? Σκέτο νερό ή κ κάτι άλλο να πέφτουν αργά οι νιφάδες? Δεν το έχω ψάξει καθόλου κ είναι ωραία ιδέα! 

δ μπορω να πω οτι δ παιζουν κ με τα αλλα καθολου,γι αυτο τα κραταω,κ ανα εξαμηνο ξεκαθαριζω

αλλα του χρονου που θα παει δημοτικο,θα εχω ξεφορτωθει αρκετα

εχουμε αρκετο αποθηκευτικο χωρο οποτε δ ειναι εξω συνηθως

βεβαια ακομη περιμενω εδω κ εναν χρονο μια ραφιερα που ειναι να φτιαξει ο αντρας μου

νερο με γλυκοζη κ χρυσοσκονη,ηταν πολυ ομορφες.εβαλα φωτο την μεγαλη οταν ηταν μωρο,η μπορεις να κολλησεις φιγουρες στο καπακι(αναποδα,για να βγουν σωστα σαν μπαλα,για μεγαλυτερη ασφαλεια κολλας το καπακι,δ το βιδωνεις απλα)

εμεις ειμαστε στην κατηγορια παιδοτοπος

• Ευχαριστώ! 1

23 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δυομισι ειναι. Οπότε δεν εχει μπει ακομα στο κονσεπτ. Και τιποτα να μην της διναμε δεν θα περιμενε κατι! Πιο πολυ θα ενθουσιαστει με το δεντρο και τα χριστουγεννιατικα κουκλακια σε αυτη τη φαση. Ακομα δηλαδη το δωρο γινεται απλα για το καλο, κι επειδη ουτως ή αλλως περιπου ανα μηνα/διμηνο της δινω ενα καινουργιο παιχνιδι ή καποια καινουργια βιβλια, οποτε τα δωρα αυτα ειναι απλα τα καινουργια του Δεκεμβρη/Γεναρη ας πουμε.

Απλα αυτα τα τυλιγω για να ειναι δωρο, ενω τον υπολοιπο χρονο οχι.

Δώστε της αυτά που έχετε, είναι μικρή ακόμα, αργότερα όταν θα μεγαλώσει θα ζητάει ακριβά. Σε αυτήν την ηλικία όμως βολεύονται με όλα

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμείς έχουμε λίγα παιχνίδια συγκριτικά, απ ο,τι έχω καταλάβει. Κατά περιόδους κολλαει κ ασχολείται με συγκεκριμένα. Κάποια άλλα τα έχει σχεδον μονιμα όπως τα λεγκο κ τα τουβλάκια κάθε είδους. Ποτέ δεν είχαμε γύρω μας χαμό από παιχνίδια που έχω δει σε άλλα σπίτια, είναι όλα σε κουτιά σε ράφια κ στο πάτωμα αυτά που παίζει τη συγκεκριμένη περίοδο ή τα λεγκο. Και πάλι όμως κατά περιόδους (όπως τώρα), δεν πάει μόνος του να παίξει. μπορεί τη μισή μέρα να περιφέρεται κ να ψαχουλεύει. 

Το  "να παιξει μόνο του" είναι ένα μεγάλο ζήτημα όταν μιλάμε για μοναχοπαίδι. 

17 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ μπορω να πω οτι δ παιζουν κ με τα αλλα καθολου,γι αυτο τα κραταω,κ ανα εξαμηνο ξεκαθαριζω

αλλα του χρονου που θα παει δημοτικο,θα εχω ξεφορτωθει αρκετα

εχουμε αρκετο αποθηκευτικο χωρο οποτε δ ειναι εξω συνηθως

βεβαια ακομη περιμενω εδω κ εναν χρονο μια ραφιερα που ειναι να φτιαξει ο αντρας μου

νερο με γλυκοζη κ χρυσοσκονη,ηταν πολυ ομορφες.εβαλα φωτο την μεγαλη οταν ηταν μωρο,η μπορεις να κολλησεις φιγουρες στο καπακι(αναποδα,για να βγουν σωστα σαν μπαλα,για μεγαλυτερη ασφαλεια κολλας το καπακι,δ το βιδωνεις απλα)

εμεις ειμαστε στην κατηγορια παιδοτοπος

Κι εγώ τα βάζω μέσα σε μπαουλακια σκαμπό που έχουμε αλλά και πάλι μου φαίνονται πολλά αυτά που είναι εξω. Άλλες φορές βέβαια μου φαίνονται λίγα και σκέφτομαι πως τα βαρέθηκε! Άβυσσος η ψυχή της μάνας!:lol:

• Χαχαχα 1

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

ο  "να παιξει μόνο του" είναι ένα μεγάλο ζήτημα όταν μιλάμε για μοναχοπαίδι. 

ναι αυτό πλέον το έχω καταλάβει. αν ξεκινήσουμε κάτι κ φύγουμε λίγο, συνεχίζει να παίζει. αν πούμε να πάει να ξεκινήσει ένα παιχνιδι κ θα πάμε κ εμείς, δεν υπάρχει περίπτωση. επίσης με κουράζει πολύ που αν θέλω να κάνω κάτι κ του πω πήγαινε στον μπαμπα, δεν πηγαίνει. όχι γιατί δεν θέλει κ με προτιμά, άλλες ώρες τον τραβάω κ δεν ξεκολλάει από τον μπαμπά (τις λάθος ώρες φυσικά, που πρέπει να κάνει μπανιο, να ετοιμαστουμε για κάτι, να κοιμηθεί....). όταν θέλει παρέα, θέλει παρέα, τελείωσε. κι εμένα αυτό το να γυρίζει σα σβούρα με κουράζει κ με εκνευρίζει, να μην μπορώ να συγκεντρωθώ σε κάτι που κάνω γιατί θα σκέφτομαι τι θα κάνει. κ δυστυχώς όταν εκνευρίζομαι, το δείχνω κι έτσι τροφοδοτώ μια ένταση, ενώ ξέρω ότι δεν πρέπει. 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

το να γυρίζει σα σβούρα με κουράζει κ με εκνευρίζει, να μην μπορώ να συγκεντρωθώ

Ο δικός μου χοροπηδά τριγύρω λέγοντας φανταστικές ιστορίες ή παίζοντας τα δικά του φανταστικά παιχνίδια και το χαίρομαι να πω την αλήθεια, την βαρεμάρα δεν αντέχω! 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

άλλες ώρες τον τραβάω κ δεν ξεκολλάει από τον μπαμπά (τις λάθος ώρες φυσικά, που πρέπει να κάνει μπανιο, να ετοιμαστουμε για κάτι, να κοιμηθεί....)

Ναι και ο γιος μου τα ίδια έκανε και κάνει. Βρίσκει τις πιο "κατάλληλες ώρες" για να παίξει με τον πατέρα του. Παλαιότερα δεν έδινα σημασία, αλλά τώρα με το σχολείο, αν δεν κάνει μπάνιο στην ώρα του, δεν θα κοιμηθεί και στην ώρα του και το πρωί δεν θα ξυπνά ή θα νυστάζει μέσα στην μέρα. 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 27 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ο δικός μου χοροπηδά τριγύρω λέγοντας φανταστικές ιστορίες ή παίζοντας τα δικά του φανταστικά παιχνίδια και το χαίρομαι να πω την αλήθεια, την βαρεμάρα δεν αντέχω! 

εγώ δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι έξω κάτι που δεν πρέπει να πειράξει ή να γυρίζω μην έχει πάρει κανέναν μαρκαδόρο του σχολείου που δεν ξεβάφει (ας μην τους έφερνα σπίτι, θα μου πεις) κ να σου πω την αλήθεια, θέλω κ λίγη ησυχία. Ο άντρας μου μιλάει συνέχεια. Το πρωί στο σχολείο μιλάνε συνέχεια είτε όλα μαζί είτε με διακόπτουν κ δεν μπορώ να κάνω μια συγκροτημένη ενέργεια. Στο σπίτι μπορεί να έχω στο μυαλό μου δουλειές κ αυτός να τρέχει πίσω μου να υπολογίζει ποσο του μήνα είναι τα επόμενα σαββατοκύριακα κ αν ο μήνας έχει 30 ή 31 κ δεν ξέρω κ εγω τι άλλο απίθανο του κολλαει κατά καιρούς. θέλω λιιιιιιιγη ησυχία να μη μιλάει κανεις κ να μην απαντάω! ακόμα κ στα κενά μου που πάντα χαιρόμουν να μιλάω με συναδέλφους, τώρα χαίρομαι αν είμαι μόνη μου για να κάνω λίγη δουλειά. 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

εγώ δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι έξω κάτι που δεν πρέπει να πειράξει ή να γυρίζω μην έχει πάρει κανέναν μαρκαδόρο του σχολείου που δεν ξεβάφει (ας μην τους έφερνα σπίτι, θα μου πεις) κ να σου πω την αλήθεια, θέλω κ λίγη ησυχία. Ο άντρας μου μιλάει συνέχεια. Το πρωί στο σχολείο μιλάνε συνέχεια είτε όλα μαζί είτε με διακόπτουν κ δεν μπορώ να κάνω μια συγκροτημένη ενέργεια. Στο σπίτι μπορεί να έχω στο μυαλό μου δουλειές κ αυτός να τρέχει πίσω μου να υπολογίζει ποσο του μήνα είναι τα επόμενα σαββατοκύριακα κ αν ο μήνας έχει 30 ή 31 κ δεν ξέρω κ εγω τι άλλο απίθανο του κολλαει κατά καιρούς. θέλω λιιιιιιιγη ησυχία να μη μιλάει κανεις κ να μην απαντάω! ακόμα κ στα κενά μου που πάντα χαιρόμουν να μιλάω με συναδέλφους, τώρα χαίρομαι αν είμαι μόνη μου για να κάνω λίγη δουλειά. 

Θα αναπωλεις τις ωρες επιτηρησης...

Κοριτσια δ τελειωνει αυτο. Να μην βαζουν κωλο κατω, να μην εχεις μονιμως την φωνη σου στα αυτια τους

Ισως στην εφηβεια, που δ θα μας θελουν

Εμενα περναει μερες μεγαλης αγαπης τυπου θα μενουμε για παντα μαζι, κανεις δ με χωριζει απο σενα κλπ

Κ του λεω θα σε ηχογραφησω να τα βαλω σε μια δεκαετια:lol:

• Χαχαχα 2

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τώρα σοβαρά υπολογίζει αν ο μήνας έχει 30 η 31?πες μου ότι κάνεις πλακα

• Χαχαχα 1

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Τώρα σοβαρά υπολογίζει αν ο μήνας έχει 30 η 31?πες μου ότι κάνεις πλακα

θυμάται τον τρέχοντα μήνα τι έχει. κ υπολογίζει με βάση τη σημερινή ημερομηνία πότε είναι σ/κ κ ποτέ έρχεται Δευτέρα. 

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

θυμάται τον τρέχοντα μήνα τι έχει. κ υπολογίζει με βάση τη σημερινή ημερομηνία πότε είναι σ/κ κ ποτέ έρχεται Δευτέρα. 

εντυπωσιακό!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έσπερος η θες επιβεβαίωση,η κάνεις πλάκα,η τρολαρεις η έχεις το παιδί Αϊνστάιν η πας σε αναπττξιολογο χθες.

• Μου αρέσει 2

11 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Έσπερος η θες επιβεβαίωση,η κάνεις πλάκα,η τρολαρεις η έχεις το παιδί Αϊνστάιν η πας σε αναπττξιολογο χθες.

νομιζω οτι για τον αντρα της λεει 

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Wow εμένα τώρα έμαθε τους μήνες! Ακόμα μπερδεύεται χρονικά πχ θα πει χθες το πρωί και εννοεί απόγευμα η θα πει πολύ παλιά για λίγες μέρες πριν η θα πούμε κάτι για λίγες μέρες μετά θα ξυπνήσει και θα το ζητήσει σα να πέρασαν οι μέρες,δεν το έχει ακόμα πόσω δε μάλλον να μετράει και να υπολογίζει μέρες. Χρονικά είναι εξίσου καλός; δλδ ξεχωρίζει τις μέρες τον χρόνο ξεκάθαρα; 

Κράτα το

Κράτα το

Διαφημίσεις

20 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Wow εμένα τώρα έμαθε τους μήνες! Ακόμα μπερδεύεται χρονικά πχ θα πει χθες το πρωί και εννοεί απόγευμα η θα πει πολύ παλιά για λίγες μέρες πριν η θα πούμε κάτι για λίγες μέρες μετά θα ξυπνήσει και θα το ζητήσει σα να πέρασαν οι μέρες,δεν το έχει ακόμα πόσω δε μάλλον να μετράει και να υπολογίζει μέρες. Χρονικά είναι εξίσου καλός; δλδ ξεχωρίζει τις μέρες τον χρόνο ξεκάθαρα; 

Βρε παιδιά για τον γιο της λέει ή για τον άντρα της? Αν λέει για τον γιο της μόλις φρικαρα

πρίν από 32 λεπτά , maripoz είπε:

νομιζω οτι για τον αντρα της λεει 

Ε αν λέει για τον άντρα της ανακουφιστεί.νομιζα οτο λέει για το παιδί.

Όταν λέω ανακουφιστηκα εννοώ ότι ανακουφιστεί που δεννπρονειται για το παιδί.

Όχι καλε, το παιδί τα λέει. Με τον χρόνο τα πάει καλά γενικα. Το μόνο που μπέρδευε παλιότερα είναι ότι το χτες το ελεγε γενικα για το παρελθόν. Τη σειρά των ημερών κ των μηνών την ξέρει από καιρό. 

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όχι καλε, το παιδί τα λέει. Με τον χρόνο τα πάει καλά γενικα. Το μόνο που μπέρδευε παλιότερα είναι ότι το χτες το ελεγε γενικα για το παρελθόν. Τη σειρά των ημερών κ των μηνών την ξέρει από καιρό. 

Και αυτό δεν σε προβληματίζει?Τέλος  πάντων.δεν θέλω να πω κάτι αλλο

• Μου αρέσει 1

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Επειδή ίσως να μην έχεις μέτρο σύγκρισης, σε ενημερώνω ότι πολύ μεγαλύτερα παιδιά, αυτό δεν μπορούν να το κάνουν. FYI

Αναπτυξιολόγο άμεσα, το παιδί είναι χαρισματικό.

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Και αυτό δεν σε προβληματίζει?Τέλος  πάντων.δεν θέλω να πω κάτι αλλο

τι να με προβληματίσει; το καλό θα με προβληματίσει; το παιδί έχει αντίληψη άνω του μέσου όρου, μου το έχει πει κ η παιδίατρος. Δεν θεωρεί ότι υπάρχει περίπτωση asperger αν εννοείς αυτό. 

πρίν από 43 λεπτά , Έσπερος είπε:

τι να με προβληματίσει; το καλό θα με προβληματίσει; το παιδί έχει αντίληψη άνω του μέσου όρου, μου το έχει πει κ η παιδίατρος. Δεν θεωρεί ότι υπάρχει περίπτωση asperger αν εννοείς αυτό. 

Δεν ξερω τι γίνεται.πραγματικα.κ το δικό μου θεωρείται ότι είναι άνω του μέσου όρου όπως καιβαλλα αλλά αυτά δεν τα κάνει.

Υπάρχει κάπου μια μαύρη τρύπα σε αυτά που μας λες κ δεν ξερω που είναι το θέμα.η κάνεις πολλή επιτυχημένη πλάκα η δεν αντιλαμβάνεται την κατασταση όπως φαίνεται από τη γενικότερη οπτική σου εννοοω ότι αποκλείεις από τον μέσο ορο

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω τι γίνεται.πραγματικα.κ το δικό μου θεωρείται ότι είναι άνω του μέσου όρου όπως καιβαλλα αλλά αυτά δεν τα κάνει.

Υπάρχει κάπου μια μαύρη τρύπα σε αυτά που μας λες κ δεν ξερω που είναι το θέμα.η κάνεις πολλή επιτυχημένη πλάκα η δεν αντιλαμβάνεται την κατασταση όπως φαίνεται από τη γενικότερη οπτική σου εννοοω ότι αποκλείεις από τον μέσο ορο

όχι δεν κάνω πλάκα. δεν έχω λόγο να επινοήσω κάτι για να κάνω πλάκα, όταν μάλιστα συνήθως διογκώνω τα άγχη, γιατί να επινοήσω κάτι; για ν παινευτώ; συνολικά το παιδί μου δεν θα έλεγα ότι είναι άνω του μέσου όρου. Στο θέμα μνήμης έχει ένα χάρισμα ας πούμε. αλλά είναι φάσεις. πχ περαι αναγνώριζε τις νότες του πιάνου κ μετά το αφήσαμε λόγο κ τα ξέχασε. ή θυμόταν αριθμούς σε 4 γλώσσες κ τώρα τα ξέχασε. μπορεί σε ένα μήνα να μην ασχολείται τι μέρα είναι. 

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι δεν κάνω πλάκα. δεν έχω λόγο να επινοήσω κάτι για να κάνω πλάκα, όταν μάλιστα συνήθως διογκώνω τα άγχη, γιατί να επινοήσω κάτι; για ν παινευτώ; συνολικά το παιδί μου δεν θα έλεγα ότι είναι άνω του μέσου όρου. Στο θέμα μνήμης έχει ένα χάρισμα ας πούμε. αλλά είναι φάσεις. πχ περαι αναγνώριζε τις νότες του πιάνου κ μετά το αφήσαμε λόγο κ τα ξέχασε. ή θυμόταν αριθμούς σε 4 γλώσσες κ τώρα τα ξέχασε. μπορεί σε ένα μήνα να μην ασχολείται τι μέρα είναι. 

Κ νότες?κ 4 γλώσσες?τις νότες πως τις αναγνώριζε δηλαδή?ποιος τις δίδαξε μαζί με τις ξένες γλώσσες?

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

αναγνώριζε, εννοείς ότι πατούσες ένα πλήκτρο του πιάνου και ήξερε ποιά νότα είναι;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα