Recommended Posts

Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , Yovanna είπε:

Εμείς τα έχουμε. Δεν τα μπερδεύεις με κανονικά, αλλά για παιχνίδι μια χαρά είναι. Πέρσι έπαιζε κυρίως με αυτά. Επίσης είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και κοριτσάκια που παίζουν με εργαλεία.

Λ η δικια μας παίζει από πολύ μικρή.βοηθαει κ τον μπαμπα

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Απο εργαλεια ειχα δει ενα ξυλινο φορτηγακι που το συναρμολογουσες με κατσαβιδακι.

Έχει κ το elc ρομποτ

Ο σύζυγος θέλει να πάρουμε κατευθείαν παιδικά εργαλεία stanley. Από 3 κ πάνω είναι, μάλλον ήρθε η ώρα τους. Πέρσι που δεν έπαιζε πολύ παιχνίδι μίμησης είχα αγχωθεί πολύ ότι έπρεπε να έχουμε παιχνίδια τετοια κ κουζινικα κλπ για να το αναπτύξει κι αυτό. Τελικά στην πορεία   βρήκε μόνος του τρόπους να μιμείται κ με τα πιο άσχετα υλικά. 

Εντωξεταξυ εγγ με το παιχνίδι φαντασίας δεν το έχω. Χτες με έκπληξη τον είδα να κάνει ότι φοράει μπλούζα στο λεγκο κρατώντας ένα τουβλακι που ήταν η μπλούζα υποτίθεται κ είχε μάλιστα πάνω το αγαπημένο του σχέδιο. κ ήμουν έτοιμη να πω ότι δεν μοιάζει με μπλούζα. Αλλά δαγκώθηκα κ δν το είπα. Τραγική είμαι. 

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Τι πήρες στον ανιψιό?

Πήρα τον πύραυλο τον απλό θα τον δώσουμε 30 Οκτωβρίου θα πάμε και για την δικιά μου πήρα το κέντρο υγείας για τα Χριστούγεννα και έφαγα έναν λάιτ εξάψαλμο από το σύζυγο γιατί είναι ακόμα Οκτώβρης αλλά πείτε μου φταίω που τα είχαν μείον τον ΦΠΑ και 'κέρδισα' σύνολο 40€; ίσα που έπρεπε να με πει οικονόμα με τέτοια έξυπνη αγορά :lol: 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Είδα το εργαστήρι του Αι Βασίλη που μοιάζει αλλά δν έχει τόσα ελαφάκια. Θα δούμε μήπως πάρουμε κάτι άλλο, το πειρατικό καράβι λέει ο σύζυγος. αχ παιδικό απωθημένο…  

Αχ είδα ένα σαν φάρμα; Κάτσε να ψάξω να το βρω μήπως σας ταιριάξει. Πειρατικό ε; Τέλειο θα είναι! Το όνειρο κάθε παιδιού 30 χρόνια πριν ήταν το καλύτερο δώρο μαζί με τα Nintendo κλπ 

Ναι φάρμα τελικά με ζωάκια αλλά χωρίς ελαφάκια.

Κράτα το

Κράτα το

πρίν από 31 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Πήρα τον πύραυλο τον απλό θα τον δώσουμε 30 Οκτωβρίου θα πάμε και για την δικιά μου πήρα το κέντρο υγείας για τα Χριστούγεννα και έφαγα έναν λάιτ εξάψαλμο από το σύζυγο γιατί είναι ακόμα Οκτώβρης αλλά πείτε μου φταίω που τα είχαν μείον τον ΦΠΑ και 'κέρδισα' σύνολο 40€; ίσα που έπρεπε να με πει οικονόμα με τέτοια έξυπνη αγορά :lol: 

Αχ είδα ένα σαν φάρμα; Κάτσε να ψάξω να το βρω μήπως σας ταιριάξει. Πειρατικό ε; Τέλειο θα είναι! Το όνειρο κάθε παιδιού 30 χρόνια πριν ήταν το καλύτερο δώρο μαζί με τα Nintendo κλπ 

Ναι φάρμα τελικά με ζωάκια αλλά χωρίς ελαφάκια.

Συμφωνώ.κ οσκλαβενιτηςψτα βγάζει στις εκπτώσεις. Ποιο πήρες?το παιδιατρικό η το νοσοκομείο για μεγάλους?

Πριν δύο εβδομάδες κοίταγα το κουτί στο πλειμομπιλ παρκ κ νόμιζα ότι είχε κ πτώμα.εβλεπα το σεντόνι.τοσο χαζη

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Καμια μαμα με αγόρια μήπως ξέρει τα παιδικά εργαλεία einhell; ο,τι βλέπουμε σε εργαλείο του συζύγου του φαίνεται πολύ ψεύτικο, ο μικρός παριστάνει συνεχώς μαστορέματα κ σε λίγο τον βλέπω να ανοίγει τρύπες μόνος του με το ηλεκτρικό κατσαβίδι, είδα αυτή τη σειρά κ μου φάνηκαν πιο ρεαλιστικά. 

Για 2 μισή ετών κάνουν οι είναι για μεγαλύτερα παιδάκια ; 

πρίν από 22 λεπτά , Yovanna είπε:

Ποια Χριστούγεννα καλέ? Πάτε καλά? Εγώ δεν έχω αποδεχτεί ακόμη ότι τελείωσε το καλοκαίρι! 

@Έσπερος δεν έχουμε κάτσει ποτέ με τον άντρα μου να ψάχνουμε μαζί στο ίντερνετ ποιό παιχνίδι θα πάρουμε! Αν θέλω τη γνώμη του, του δείχνω αυτά που έχω βρει και μου αρέσουν και λέει και εκείνος. Αν έπρεπε να το εγκρίνει, θα του έλεγα κανόνισε το μόνος σου και δεν θέλω να ξέρω. Για τέτοια πράγματα , θέλω να έχω ξεμπερδέψει στο δίλεπτο. Αν έπρεπε να κάνουμε συνέδριο για ένα παιχνίδι, θα είχε μόνο από δώρα!

Α εμείς τα διαλέγουμε μαζί όταν είναι καλα δωρα.. Του παιδιού είναι, γιατί να μην τα διαλέξουμε μαζί; Έτσι κι αλλιώς τις μεγαλεσ αγορές τις κάνουμε πάντα μαζί λόγω περιορισμένου μπατζετ, πρέπει να συμφωνούμε κ οι δυο. Αν δεν είμαι σίγουρη για ποιότητα υλικού κλπ πάντα ρωταω, όχι μόνο για παιχνίδια. Κρίμα να παίρνουμε πράγματα που δεν αξίζουν. Δεν τα ψάχνουμε μαζί, συνήθως κοιτάει ο καθένας όταν έχει χρόνο, προτείνει κάποια κ καταλήγουμε. 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καμια μαμα με αγόρια μήπως ξέρει τα παιδικά εργαλεία einhell; ο,τι βλέπουμε σε εργαλείο του συζύγου του φαίνεται πολύ ψεύτικο, ο μικρός παριστάνει συνεχώς μαστορέματα κ σε λίγο τον βλέπω να ανοίγει τρύπες μόνος του με το ηλεκτρικό κατσαβίδι, είδα αυτή τη σειρά κ μου φάνηκαν πιο ρεαλιστικά. 

δ ξερω τα συγκεκριμενα

εργαλεια εχουμε ομως απο 2χρ οου η ζητησε η μεγαλη:D

δ με απασχολουσε να ειναι αληθοφανη,κ καποια ειναι κ δωρα

εχουμε επισης αυτοκινητο κ μηχανη σε κομματια που τα βιδωνεις

η μεγαλη μεσα στον χαμο απο ποικιλια που ζητησε ενα ηταν κ ρομποτακι τυπου στεμ που φτιαχνεις(αλλα μπαρμπι,κουκλες,επιτραπεζιο,δεινοσαυρους)

λουκουμαδακι καλα εκανες κ το πηρες αφου ειχε προσφορα.εγω δ παιρνω γτ δ εχω ιδεα ακομη τι θα θελουν,μολις που εχω σκεφτει για τα γενεθλια του μικρου

κ εμεις το ψαχνουκε ο καθενας μονος κ αποφασιζουκε μετα.μετα απο μια πρωτη συζητηση τυπου,τι θα παρουμε φετος

• Μου αρέσει 3

Εγω ειμαι σε διλημμα αν θα παρουμε κατι καπως grande για τα Χριστουγεννα ή αν θα τυλιξω και εμφανισω κατι απο διαφορα που εχω παρει κατα καιρους και τα εχω κρυμμενα. Εχω τουλαχιστον 4 κρυμμενα, οχι κατι μεγαλο/αξιας. Παζλ και τετοια.

Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνώ.κ οσκλαβενιτηςψτα βγάζει στις εκπτώσεις. Ποιο πήρες?το παιδιατρικό η το νοσοκομείο για μεγάλους?

Πριν δύο εβδομάδες κοίταγα το κουτί στο πλειμομπιλ παρκ κ νόμιζα ότι είχε κ πτώμα.εβλεπα το σεντόνι.τοσο χαζη

:lol: 

Το απλό κέντρο υγείας ένας όροφος που είναι

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ ξερω τα συγκεκριμενα

εργαλεια εχουμε ομως απο 2χρ οου η ζητησε η μεγαλη:D

δ με απασχολουσε να ειναι αληθοφανη,κ καποια ειναι κ δωρα

εχουμε επισης αυτοκινητο κ μηχανη σε κομματια που τα βιδωνεις

η μεγαλη μεσα στον χαμο απο ποικιλια που ζητησε ενα ηταν κ ρομποτακι τυπου στεμ που φτιαχνεις(αλλα μπαρμπι,κουκλες,επιτραπεζιο,δεινοσαυρους)

λουκουμαδακι καλα εκανες κ το πηρες αφου ειχε προσφορα.εγω δ παιρνω γτ δ εχω ιδεα ακομη τι θα θελουν,μολις που εχω σκεφτει για τα γενεθλια του μικρου

κ εμεις το ψαχνουκε ο καθενας μονος κ αποφασιζουκε μετα.μετα απο μια πρωτη συζητηση τυπου,τι θα παρουμε φετος

Θα ζητήσει σίγουρα θα γράψουμε γράμμα στον άι Βασίλη αλλά θα το πάρουν οι παππούδες εκείνο οπότε αυτό θα είναι από εμάς! Το ρομποτάκι το πήρατε; Μου αρέσουν τα στεμ! 

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εγω ειμαι σε διλημμα αν θα παρουμε κατι καπως grande για τα Χριστουγεννα ή αν θα τυλιξω και εμφανισω κατι απο διαφορα που εχω παρει κατα καιρους και τα εχω κρυμμενα. Εχω τουλαχιστον 4 κρυμμενα, οχι κατι μεγαλο/αξιας. Παζλ και τετοια.

Η αλήθεια είναι ότι η ποσότητα καμιά φορά είναι πιο εντυπωσιακή στα μάτια τους από ένα και σχετικά πιο καλό! Έχει ζητήσει τίποτα γενικά; Πόσο είναι; 

10 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ποια Χριστούγεννα καλέ? Πάτε καλά? Εγώ δεν έχω αποδεχτεί ακόμη ότι τελείωσε το καλοκαίρι! 

@Έσπερος δεν έχουμε κάτσει ποτέ με τον άντρα μου να ψάχνουμε μαζί στο ίντερνετ ποιό παιχνίδι θα πάρουμε! Αν θέλω τη γνώμη του, του δείχνω αυτά που έχω βρει και μου αρέσουν και λέει και εκείνος. Αν έπρεπε να το εγκρίνει, θα του έλεγα κανόνισε το μόνος σου και δεν θέλω να ξέρω. Για τέτοια πράγματα , θέλω να έχω ξεμπερδέψει στο δίλεπτο. Αν έπρεπε να κάνουμε συνέδριο για ένα παιχνίδι, θα είχε μόνο από δώρα!

Τελειώνει ο Οκτώβριος τσουκου τσουκου σε έξι εβδομάδες στολίζουμε ορίστε έφτασαν :lol: 

Κράτα το

Κράτα το

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Η αλήθεια είναι ότι η ποσότητα καμιά φορά είναι πιο εντυπωσιακή στα μάτια τους από ένα και σχετικά πιο καλό! Έχει ζητήσει τίποτα γενικά; Πόσο είναι; 

Δυομισι ειναι. Οπότε δεν εχει μπει ακομα στο κονσεπτ. Και τιποτα να μην της διναμε δεν θα περιμενε κατι! Πιο πολυ θα ενθουσιαστει με το δεντρο και τα χριστουγεννιατικα κουκλακια σε αυτη τη φαση. Ακομα δηλαδη το δωρο γινεται απλα για το καλο, κι επειδη ουτως ή αλλως περιπου ανα μηνα/διμηνο της δινω ενα καινουργιο παιχνιδι ή καποια καινουργια βιβλια, οποτε τα δωρα αυτα ειναι απλα τα καινουργια του Δεκεμβρη/Γεναρη ας πουμε.

Απλα αυτα τα τυλιγω για να ειναι δωρο, ενω τον υπολοιπο χρονο οχι.

1 hour ago, little lamb είπε:

Δυομισι ειναι. Οπότε δεν εχει μπει ακομα στο κονσεπτ. Και τιποτα να μην της διναμε δεν θα περιμενε κατι! Πιο πολυ θα ενθουσιαστει με το δεντρο και τα χριστουγεννιατικα κουκλακια σε αυτη τη φαση. Ακομα δηλαδη το δωρο γινεται απλα για το καλο, κι επειδη ουτως ή αλλως περιπου ανα μηνα/διμηνο της δινω ενα καινουργιο παιχνιδι ή καποια καινουργια βιβλια, οποτε τα δωρα αυτα ειναι απλα τα καινουργια του Δεκεμβρη/Γεναρη ας πουμε.

Ναι όντως μπορείς να το κάνεις έτσι δεν θα έχει διαφορά θα χαρεί ότι και να βάλεις! μόνο που θα είναι τυλιγμένο και καινούργιο και κάτω από το δέντρο θα ενθουσιαστεί! 

Κράτα το

Κράτα το

πρίν από 51 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Ναι όντως μπορείς να το κάνεις έτσι δεν θα έχει διαφορά θα χαρεί ότι και να βάλεις! μόνο που θα είναι τυλιγμένο και καινούργιο και κάτω από το δέντρο θα ενθουσιαστεί! 

ε ναι κ εγω αυτο θα προτεινα

αφου δ ζηταει

κ εγω πιο μικρα προτιμουσα πολλα κ μικρα.βουνο κατω απο το δεντρο

θα περασουν τα γενεθλια που αποφασισαμε δεινοσαυρους να δω τι θα ζητησει αλλο ο μικρος κ θα δω πως θα τα συνδυασουμε

το καλο ειναι οτι μετα ειναι η γιορτη της,οποτε μπορω να προσθεσω κτ μικρο μετα

εχουμε παρει δωρο σε αλλα παιδακια τυπου στεμ

ο μικρος εχει πειρατικο απο πλειμομπιλ,ενα λιγο πιο μικρο.ειναι πολυ ωραιο κ μπαινει κ στο νερο

επειδη ειναι κ δυο ζητανε παρομοια.πχ ειχε ο μικρος δρακο,ζητησε κ η μεγαλη για να παιζουν μαζι

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Κορίτσια στολίζεται κανονικά δέντρο γιατί εμείς σκεφτόμαστε δεύτερη χρόνια να στολίσουμε μόνο το σπίτι σε σημεία που δεν θα φτάνουν και ένα επιτραπέζιο δέντρο όχι πολύ μικρό αλλά θα είναι ψηλά δεν θα το φτάνουν. Δεν μπορώ να φανταστώ να στολίσουμε κανονικό δέντρο σίγουρα θα πέφτει κάτω και 10 φορές την μέρα. 

Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια στολίζεται κανονικά δέντρο γιατί εμείς σκεφτόμαστε δεύτερη χρόνια να στολίσουμε μόνο το σπίτι σε σημεία που δεν θα φτάνουν και ένα επιτραπέζιο δέντρο όχι πολύ μικρό αλλά θα είναι ψηλά δεν θα το φτάνουν. Δεν μπορώ να φανταστώ να στολίσουμε κανονικό δέντρο σίγουρα θα πέφτει κάτω και 10 φορές την μέρα. 

Εμεις στολιζουμε αλλα ειναι μικρο, νομιζω 1,50. Λιγο πιο κοντο απο εμενα. Αλλα εχουμε παρει στολιδια ξυλινα και υφασματινα (αγιοβασιλακια, χιονανθρωπακια κλπ) και ειναι πολυ παιχνιδιαρικο

• Ευχαριστώ! 1

1 hour ago, Super.mum είπε:

κανονικα ολες τις χρονιες

γενικα δ πειραζουν αλλα δ εχω στολιδια αξιας η που σπανε

εχω κ πολλα υφασματινα κ ξυλινα

μια χρονια εβαλα μονο λουτρινα

μπορεις να το δεσεις στην πισω πλευρα,τον σκελετο σε ενα καρφακι απεναντι,αν βολευει

αλλα εσυ ξερεις τα παιδια σου,αν ειναι επιφοβο θα προτιμουσα να μην στολισω

αυτο που τους αρεσει να χαζευουν ειναι η φατνη,αλλα δ βγαινουν οι φιγουρες

• Ευχαριστώ! 1

1 hour ago, Super.mum said:

Μόνο τον πρώτο χρόνο δεν στολίσαμε (γέννησα Νοέμβριο!). Μετά στολίζαμε . Πείραζε λίγο τα στολίδια τον πρώτο καιρό. Μετά μια χαρά. 

• Ευχαριστώ! 1

Στολίζουμε κανονικά, έχει σπάσει πολλές χιονόμπαλες άθελά του, αλλά στολίδια από το δέντρο δεν πειραζει. Παίζει αρκετά με την φάτνη με τις φιγούρες και τα ζωακια. 

Πάντως ο δικός μου (4.5+) τελευταία με πολλα παιχνίδια δεν παίζει, μόνο με αυτοκίνητα και πίστες. Αυτό που απολαμβάνει ειναι να κάνει κατασκευές δικές του με χαρτόνια κτλ ή να κάνουμε μαζί και τα επιτραπέζια. 

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κ εγώ για 2 χρόνια στόλιζα ένα μικρό επιτραπεζιο δέντρο στο μπουφε. Φοβόμουν πολύ κ τα λαμπάκια κλπ. 

• Ευχαριστώ! 1

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Στολίζουμε κανονικά, έχει σπάσει πολλές χιονόμπαλες άθελά του, αλλά στολίδια από το δέντρο δεν πειραζει. Παίζει αρκετά με την φάτνη με τις φιγούρες και τα ζωακια. 

Πάντως ο δικός μου (4.5+) τελευταία με πολλα παιχνίδια δεν παίζει, μόνο με αυτοκίνητα και πίστες. Αυτό που απολαμβάνει ειναι να κάνει κατασκευές δικές του με χαρτόνια κτλ ή να κάνουμε μαζί και τα επιτραπέζια. 

χιονομπαλες εννοειται πως τρελαινονται κ εννοειται σπανε πανευκολα

μας αρεσει να φτιαχνουμε σε βαζακι για δωρακια

κ τα δικα μου πλεον εχουν καταληξει σε πολυ λιγα παιχνιδια,γι αυτο θελω να αδειασω λιγο το δωματιο

τα αυτοκινητα κ οι μπαλες ειναι σταθερη αξια για τον μικρο.καποια πλειμομπιλ κ λεγκο

δ ειναι πολυ των κατασκευων

Α μπράβο που τα καταφέρνετε με τον στολισμό. Εγώ δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει .. θα είμαι και στα τελειώματα εγκυμοσύνης δεν θα μπορώ να τρέχω πίσω τους να μαζεύω το δέντρο. :p αλλά έξω το σπίτι εμείς έχουμε κόλλημα και το στολίσουμε φουλ στα λαμπάκια αρέσει και στον μεγάλο μας ενθουσιάζεται με τα φωτάκια. 

πρίν από 24 λεπτά , Super.mum είπε:

Α μπράβο που τα καταφέρνετε με τον στολισμό. Εγώ δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει .. θα είμαι και στα τελειώματα εγκυμοσύνης δεν θα μπορώ να τρέχω πίσω τους να μαζεύω το δέντρο. :p αλλά έξω το σπίτι εμείς έχουμε κόλλημα και το στολίσουμε φουλ στα λαμπάκια αρέσει και στον μεγάλο μας ενθουσιάζεται με τα φωτάκια. 

αν ημουν εγκυος μπορει να μην στολιζα κ χωρις παιδια:D

πρίν από 20 λεπτά , vicky86 είπε:

αν ημουν εγκυος μπορει να μην στολιζα κ χωρις παιδια:D

Χαχα είναι η ατμόσφαιρα των Χριστουγέννων που σε κάνει να θέλεις να στολίσεις 

6 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

εμείς λόγω χώρου από τα 2α Χριστούγεννα βάλαμε ένα μικρό, λίγο πάνω από μισό μέτρο, που τον αφήσαμε να στολίζει μόνος του με κάποια ξύλινα ή υφασμάτινα κ βασικά με ο,τι μαζεύουμε απ έξω, κουκουνάρια, βελανίδια κλπ. Οπότε δεν έσπαγε τίποτα κ την πρώτη χρόνια το ξεστόλιζε κ το στόλιζε κάθε μέρα κ το μαζέψαμε τέλη Ιανουαρίου. Περαι δεν έπαιζε συνέχεια αλλά ούτε το πείραζε. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα