Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

Όταν ψωνίσετε παιχνίδια έχετε κατά νου να καλύπτετε κάποιες κατηφοριές δεξιοτήτων που πρέπει να έχουν τα παιδιά ή αγοράζετε ο,τι σας αρέσει; τώρα βρήκε ξατι ωραία ο άντρας μου αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που θεωρώ ότι πρέπει να πάρουμε κ η αλήθεια είναι ότι αυτά που βρήκε είναι πολύ ωραιότερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Όταν ψωνίσετε παιχνίδια έχετε κατά νου να καλύπτετε κάποιες κατηφοριές δεξιοτήτων που πρέπει να έχουν τα παιδιά ή αγοράζετε ο,τι σας αρέσει; τώρα βρήκε ξατι ωραία ο άντρας μου αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που θεωρώ ότι πρέπει να πάρουμε κ η αλήθεια είναι ότι αυτά που βρήκε είναι πολύ ωραιότερα...

Γινε πιο συγκεκριμενη.τι είναι κ για ποια ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γινε πιο συγκεκριμενη.τι είναι κ για ποια ηλικια.

Δεν είναι το θέμα μου το τι είναι. Είναι το αν έχετε ψάξει κάποια λίστα με παιχνίδια που είναι αναγκαίο να έχει κάθε παιδί με βάση το τι πρέπει να ξέρει να κάνει.. Γιατί εμείς είναι παρα πολλά που δεν έχουμε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι το θέμα μου το τι είναι. Είναι το αν έχετε ψάξει κάποια λίστα με παιχνίδια που είναι αναγκαίο να έχει κάθε παιδί με βάση το τι πρέπει να ξέρει να κάνει.. Γιατί εμείς είναι παρα πολλά που δεν έχουμε 

Εγω τα ψάχνω τα παιχνιδια.αν δεν μου αρέσει κάτι δεν το παίρνω.τα λευκό προσωπικά τα βαριέμαι αλλα εχω παρει κάποια.γενικα εχουμε πολλά παιχνίδια.εννοειται ότι θέλω να εξασκεί δεξιοτητες.γενικα αυτή τη λογικη εχουν τα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγω τα ψάχνω τα παιχνιδια.αν δεν μου αρέσει κάτι δεν το παίρνω.τα λευκό προσωπικά τα βαριέμαι αλλα εχω παρει κάποια.γενικα εχουμε πολλά παιχνίδια.εννοειται ότι θέλω να εξασκεί δεξιοτητες.γενικα αυτή τη λογικη εχουν τα παιχνιδια.

οκ να γίνω πιο σαφής. Βρήκαμε κάποια ωραία. πιο ψαγμένα. κ ακριβά. ίσως για λίγο μεγαλυτερα βέβαια. κ στο στιλ που θα του αρέσουν. τύπου κατασκευαστικά κ γνώσεων/μνήμης ας πούμε. αυτά είναι τα δυνατά του σημεία. όμως ξέρω ότι πρώτον υστερεί στο συμβολικό παιχνίδι/παιχνίδι ρόλων κ δευτερον είναι ένα σωρό απλα καθημερινά παιχνίδια που έχουν όλα τα παιδιά κ δεν έχουμε όπως αυτά τα λαχανικά που τα κόβεις ή βαλιτσάκι γιατρού κ τετοια χαζά. που κανονικά αυτά πρέπει να πάρουμε γιατί το παθδι θα είναι σαν απροσάρμοστο του χρόνου. αλλά τώρα μου φαίνεται βλακεία που καθόταν κ έψαχνε κ βρήκε ωραία παιχνίδια να πάρουμε αυτά που σκεφτόμουν εγω, που για να πω κ την αλήθεια δεν είναι κ το στιλ μ να παίζω μ αυτά, ενώ αυτά που βρήκε ειναο το στιλ μας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, Yovanna said:

Εμένα στο σκρουτζομάγαζο που έχουν το ρολόι για τον άντρα μου, λένε 30  μέρες παράδοση.. Σε άλλο που έχουν άμεση παράδοση, είναι 50 ευρώ πιο ακριβό.. 25% πάνω δηλαδή.. Αν του βάλω το δελτίο παραγγελίας κάτω από το δέντρο?:mrgreen: Εγώ πάλι για δώρο θέλω τη σκούπα ρομπότ που λέμε στο άλλο θέμα! Πόσο αναχρονιστικό είναι αυτό??

Ρεσυ κι εγώ αυτήν θέλω δώρο και λέω τι κατάντια 

Just now, Έσπερος said:

Δεν είναι το θέμα μου το τι είναι. Είναι το αν έχετε ψάξει κάποια λίστα με παιχνίδια που είναι αναγκαίο να έχει κάθε παιδί με βάση το τι πρέπει να ξέρει να κάνει.. Γιατί εμείς είναι παρα πολλά που δεν έχουμε 

Δηλαδή αν δεν έχει παιχνίδια από τη λίστα θα μείνει πίσω? Εμείς παίρνουμε τα παιχνίδια που αρέσουν στο παιδί και δεν έχω σκεφτεί  αυτό που λες . Τριών δεν είναι ο δικός σας? Να διαλέξετε αυτά που αρέσουν στο παιδί 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δηλαδή αν δεν έχει παιχνίδια από τη λίστα θα μείνει πίσω? Εμείς παίρνουμε τα παιχνίδια που αρέσουν στο παιδί και δεν έχω σκεφτεί  αυτό που λες . Τριών δεν είναι ο δικός σας? Να διαλέξετε αυτά που αρέσουν στο παιδί 

Έτσι όμως αναπτύσσεται μονόπλευρα κ μένουν πίσω άλλες δεξιότητες. Σκεψου ότι πήραμε πέρσι ζωάκια λεγκο για να αρχίσει να παίζει παιχνίδι ρόλων κ το μόνο που κάνει είναι τα βάζει να φάνε αλλά κατά τ αλλά τα χτίζει με έναν σουρεαλιστικό τρόπο πχ ο ελέφαντας πάνω στο δέντρο, η στέγη στο πάτωμα κλπ. εξάλλου αν δεν γνωρίσει κάτι, πώς θα του αρέσει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

οκ να γίνω πιο σαφής. Βρήκαμε κάποια ωραία. πιο ψαγμένα. κ ακριβά. ίσως για λίγο μεγαλυτερα βέβαια. κ στο στιλ που θα του αρέσουν. τύπου κατασκευαστικά κ γνώσεων/μνήμης ας πούμε. αυτά είναι τα δυνατά του σημεία. όμως ξέρω ότι πρώτον υστερεί στο συμβολικό παιχνίδι/παιχνίδι ρόλων κ δευτερον είναι ένα σωρό απλα καθημερινά παιχνίδια που έχουν όλα τα παιδιά κ δεν έχουμε όπως αυτά τα λαχανικά που τα κόβεις ή βαλιτσάκι γιατρού κ τετοια χαζά. που κανονικά αυτά πρέπει να πάρουμε γιατί το παθδι θα είναι σαν απροσάρμοστο του χρόνου. αλλά τώρα μου φαίνεται βλακεία που καθόταν κ έψαχνε κ βρήκε ωραία παιχνίδια να πάρουμε αυτά που σκεφτόμουν εγω, που για να πω κ την αλήθεια δεν είναι κ το στιλ μ να παίζω μ αυτά, ενώ αυτά που βρήκε ειναο το στιλ μας! 

Ένας πολύ απλός και κατά εμέ ο πιο σωστός είναι να πηγαίνεις ηλικιακά και αναπτυξιακά αρχικά. Και στα παιχνίδια και στα βιβλία. Βλέπουμε αναπτυξιακά που είναι το παιδί και σε τι στάδιο μπαίνει τι ζητάει και με τι ασχολείται. Λες κατασκευαστικά οκ. Να έχει φυσικά αφού θέλει. Αλλά πέτα και κανένα ρόλου. Πχ μαγειρική μαγαζάκι γιατρός πυροσβέστης. Γιατί είναι φουλ σε αυτό το στάδιο τώρα. Δεν υποδύεται ρόλους; Να θέλει να είναι ο μπαμπάς πχ η ένα μωρό η ένας πυροσβέστης η ο γιατρός η ο μάγειρας; Ε θέλει και τέτοια παιχνίδια να αναπτύσσεται και η φαντασία του να πλάθει ιστορίες. Πάρτε ένα και ένα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

οκ να γίνω πιο σαφής. Βρήκαμε κάποια ωραία. πιο ψαγμένα. κ ακριβά. ίσως για λίγο μεγαλυτερα βέβαια. κ στο στιλ που θα του αρέσουν. τύπου κατασκευαστικά κ γνώσεων/μνήμης ας πούμε. αυτά είναι τα δυνατά του σημεία. όμως ξέρω ότι πρώτον υστερεί στο συμβολικό παιχνίδι/παιχνίδι ρόλων κ δευτερον είναι ένα σωρό απλα καθημερινά παιχνίδια που έχουν όλα τα παιδιά κ δεν έχουμε όπως αυτά τα λαχανικά που τα κόβεις ή βαλιτσάκι γιατρού κ τετοια χαζά. που κανονικά αυτά πρέπει να πάρουμε γιατί το παθδι θα είναι σαν απροσάρμοστο του χρόνου. αλλά τώρα μου φαίνεται βλακεία που καθόταν κ έψαχνε κ βρήκε ωραία παιχνίδια να πάρουμε αυτά που σκεφτόμουν εγω, που για να πω κ την αλήθεια δεν είναι κ το στιλ μ να παίζω μ αυτά, ενώ αυτά που βρήκε ειναο το στιλ μας! 

η μονη περιπτωση που σκεφτομουν κτ ειναι τυπου:ειναι ενος,καλη στιγμη να παρουμε τουβλακια

παιζει με το εκπ.λαπτοπ της αδερφης του,ας παρουμε ενα δικο του

ρωτανε συγγενεις κ θα πουμε πχ,εχει πολλα αυτοκινητα κτ αλλο.οχι κουκλοσπιτο,πιανει χωρο,αργοτερα

δλδ δ θα σκεφτω σε τι εξυπηρετει το παιχνιδι,αλλα θα του παρω κτ που να του αρεσει

ειδικα πλεον που ζητανε δ μπορω να ξεφυγω κ πολυ απο τις οδηγιες τους

οποτε εγω θα προτιμουσα αυτα που βρηκε ο αντρας σου

εκτος αν πχ μπορεις να παρεις κ ενα σετ λαχανικων,τα θεωρω πολυ δημοφιλη στα παιδια,αλλιως πιθανον θα τα ζητησει του χρονου που θα εχουν στο σχολειο

αυτο που λεει κ η λουκουμαδακι

συνδυασμος

εχει πχ πως να φτιαξεις κ πυροσβεστικο οποτε μετα θα του μεινει κ σε παιχνιδι μιμησης

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

οκ να γίνω πιο σαφής. Βρήκαμε κάποια ωραία. πιο ψαγμένα. κ ακριβά. ίσως για λίγο μεγαλυτερα βέβαια. κ στο στιλ που θα του αρέσουν. τύπου κατασκευαστικά κ γνώσεων/μνήμης ας πούμε. αυτά είναι τα δυνατά του σημεία. όμως ξέρω ότι πρώτον υστερεί στο συμβολικό παιχνίδι/παιχνίδι ρόλων κ δευτερον είναι ένα σωρό απλα καθημερινά παιχνίδια που έχουν όλα τα παιδιά κ δεν έχουμε όπως αυτά τα λαχανικά που τα κόβεις ή βαλιτσάκι γιατρού κ τετοια χαζά. που κανονικά αυτά πρέπει να πάρουμε γιατί το παθδι θα είναι σαν απροσάρμοστο του χρόνου. αλλά τώρα μου φαίνεται βλακεία που καθόταν κ έψαχνε κ βρήκε ωραία παιχνίδια να πάρουμε αυτά που σκεφτόμουν εγω, που για να πω κ την αλήθεια δεν είναι κ το στιλ μ να παίζω μ αυτά, ενώ αυτά που βρήκε ειναο το στιλ μας! 


Καταρχήν να πάρετε στο παιδί αυτά που θα ευχαριστηθεί. Εσείς τον ξέρετε, εσεις ξέρετε τι θα του αρέσει περισσότερο. Είναι και σε ηλικία που μπορείτε να τον ρωτήσετε επίσης.

 

Κατα τα αλλά, έχω μια μικρή προκατάληψη για τα «ψαγμένα» παιχνίδια, δεν ξέρω ακριβώς πως να τα περιγράψω, αυτά που αποσκοπούν μόνο σε ειδικες δεξιότητες. Μου έρχονται στο μυαλό τα stem για παράδειγμα, αλλά είναι άδικο να γενικεύσω. Συχνότατα καταλήγουμε να τα παίρνουμε (κι εγώ το έχω κάνει) πριν την ώρα τους και πάνε χαμένα.

 

Ο γιος μου έχει ομολογουμένως πολύ αυξημένες νοητικές ικανότητες, κλίση στους αριθμούς, πολύ καλή μνήμη κλπ. Παλιά ήταν πιο έντονο γιατί ήταν σε μεγάλη αντίθεση με την ηλικία του, με αποτέλεσμα το παιδί να είναι 4 ετών και να λαμβάνουμε κάτι δώρα τύπου κατασκευή ηλιακού συστήματος, ρομποτακι που λειτουργούσε με κώδικα, μικροσκόπιο με κάρτες για παρατήρηση, γρανάζια με ενώσεις για την λειτουργία του ηλεκτρισμού και διαφορά άλλα τέτοια πανάκριβα που ισως να τα εκτιμούσε τώρα, αν δεν είχαν γίνει φύλλο και φτερό στο μεσοδιάστημα.

 

ΟΚ, είμαι σίγουρη ότι δεν εννοείς κάτι τέτοιο πιθανότατα απλά ήθελα να το αφήσω εδώ ως σκέψη., 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Δεν είναι το θέμα μου το τι είναι. Είναι το αν έχετε ψάξει κάποια λίστα με παιχνίδια που είναι αναγκαίο να έχει κάθε παιδί με βάση το τι πρέπει να ξέρει να κάνει.. Γιατί εμείς είναι παρα πολλά που δεν έχουμε 

Όταν είναι για γενέθλια, Χριστούγεννα κτλ, παίρνω πράγματα που ξέρω ότι θα ενθουσιαστεί όταν τα δει. Σε άλλες φάσεις παίρνω διάφορα. Αλλά εκτός από αυτοκίνητα κτλ με τα οποία δεν ενθουσιάζεται, τα υπόλοιπα, παζλ, παιχνίδια ρόλων κτλ (σύνεργα γιατρού έχουμε άπειρα !), του αρέσουν πολύ. Να πάρετε αυτά που σας αρέσουν

 

Just now, maripoz said:

Ρεσυ κι εγώ αυτήν θέλω δώρο και λέω τι κατάντια 

Τον έβαλα και την παρήγγειλε :mrgreen: Αφού την ήθελα!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτά που ηθεκα μπορούνε να τα πάρουμε κ σε άσχετη φάση. είναι πιο οικονομικά, τώρα όντως  που έστειλαν χρήματα οι παππούδες για καλό δώρο είναι λίγο χαζό να γεμίσουμε μικροπράγματα. απλώς έχω αγχωθεί με το παιχνίδι ρόλων. ο άντρας μου δεν συμμερίζεται αυτά τα άγχη. 

 

επίσης έχω καταλήξει ότι παρα το στερεότυπο ότι οι μπαμπάδες είναι πιο καλοί στο οαιχνιδι, ο δικός μας δεν ξέρει να παίζει. είναι πιο διασκεδαστικός από εμένα αλλά δεν μπορεί να κάτσει ώρα να παίξει κ έξω του αρέσει η επιστημονική φαντασία, μάλλον δεν έχει φαντασία ο ίδιος. έχει φαντασία για κατασκευές κ χειροτεχνίες αλλά όχι φαντασία για παιχνίδι. που φαντασία δεν έχω ούτε εγω. απλώς εγω έχω στο μυαλό μ σε τακτά χρονικά διαστήματα να κατευθύνω να βοσκήσουμε κανένα ζώο ή να εμβολιάσουμε κανένα κουκλάκι.,η καλύτερη μου είναι τουβλάκια κ παζλ. & @Deena κ εμάς έχει φοβερή μνήμη κ κλίση σε αριθμούς αλλά δεν εννοώ τετοια παιχνίδια δεξιοτήτων. εννοώ πιο πρακτικά παιχνίδια που είναι σαφές το πώς τα χρησιμοποιείς για να κανεις κάτι, σε αντίθεση πχ με τα playmobil που δεν έχουμε κ βασικά δεν ξέρω πώς παίζονται εκτός από το να τα στήνεις στο σκηνικό τους! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Έτσι όμως αναπτύσσεται μονόπλευρα κ μένουν πίσω άλλες δεξιότητες. Σκεψου ότι πήραμε πέρσι ζωάκια λεγκο για να αρχίσει να παίζει παιχνίδι ρόλων κ το μόνο που κάνει είναι τα βάζει να φάνε αλλά κατά τ αλλά τα χτίζει με έναν σουρεαλιστικό τρόπο πχ ο ελέφαντας πάνω στο δέντρο, η στέγη στο πάτωμα κλπ. εξάλλου αν δεν γνωρίσει κάτι, πώς θα του αρέσει; 

Η γνώμη μου είναι πάρετε αυτά που του αρέσουν, γιαυτό είναι το παιχνίδι. Γιαυτό τα παιδάκια γράφουν γράμμα στον άγιο Βασίλη. Δείξε του από το ίντερνετ εικόνες να διαλέξει. Αλλά φαντάζομαι θα ξέρετε ήδη πάνω κάτω τι του αρέσει. Δεν πιστεύω ότι θα μείνει πίσω σε δεξιότητες εάν διαλέγει τα παιχνίδια του. Οκ φυσικά μπορείτε να του πάρετε κάτι της επιλογής σας αν νιώθεις ότι θέλεις να του δώσεις επιπλέον ερεθισματα αλλά κατά βάση πλέον αυτός πρέπει να διαλέγει τα παιχνίδια του 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι αυτά που ηθεκα μπορούνε να τα πάρουμε κ σε άσχετη φάση. είναι πιο οικονομικά, τώρα όντως  που έστειλαν χρήματα οι παππούδες για καλό δώρο είναι λίγο χαζό να γεμίσουμε μικροπράγματα. απλώς έχω αγχωθεί με το παιχνίδι ρόλων. ο άντρας μου δεν συμμερίζεται αυτά τα άγχη. 

 

επίσης έχω καταλήξει ότι παρα το στερεότυπο ότι οι μπαμπάδες είναι πιο καλοί στο οαιχνιδι, ο δικός μας δεν ξέρει να παίζει. είναι πιο διασκεδαστικός από εμένα αλλά δεν μπορεί να κάτσει ώρα να παίξει κ έξω του αρέσει η επιστημονική φαντασία, μάλλον δεν έχει φαντασία ο ίδιος. έχει φαντασία για κατασκευές κ χειροτεχνίες αλλά όχι φαντασία για παιχνίδι. που φαντασία δεν έχω ούτε εγω. απλώς εγω έχω στο μυαλό μ σε τακτά χρονικά διαστήματα να κατευθύνω να βοσκήσουμε κανένα ζώο ή να εμβολιάσουμε κανένα κουκλάκι.,η καλύτερη μου είναι τουβλάκια κ παζλ. & @Deena κ εμάς έχει φοβερή μνήμη κ κλίση σε αριθμούς αλλά δεν εννοώ τετοια παιχνίδια δεξιοτήτων. εννοώ πιο πρακτικά παιχνίδια που είναι σαφές το πώς τα χρησιμοποιείς για να κανεις κάτι, σε αντίθεση πχ με τα playmobil που δεν έχουμε κ βασικά δεν ξέρω πώς παίζονται εκτός από το να τα στήνεις στο σκηνικό τους! 

Κοίτα Χριστούγεννα είναι, πάρτε στο παιδί κάτι με το οποίο θα ευχαριστηθεί και θα το παίξει σίγουρα, εγώ αυτό θα έκανα.

 

Θα εξομολογηθώ εδώ οτι και μένα δεν μου αρέσουν καθόλου τα παιχνίδια ρόλων και το συμβολικό παιχνίδι, αλλά τα παιδιά μου δεν λένε να φύγουν από αυτό το στάδιο, ισως επειδή είναι δύο, τι να πω...Αν και ο γιος μου ήταν έτσι από μικρός, θυμάμαι μέχρι θέμα εδώ είχα ανοίξει όταν ήταν 3 ετών και αντί να ζωγραφίζει μέσα σε πλαίσιο, έκανε τους μαρκαδόρους ανθρωπάκια, δέντρα και κεραυνούς και έστηνε σενάρια. Έτσι για να μην νιώθεις άσχημα....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Η γνώμη μου είναι πάρετε αυτά που του αρέσουν, γιαυτό είναι το παιχνίδι. Γιαυτό τα παιδάκια γράφουν γράμμα στον άγιο Βασίλη. Δείξε του από το ίντερνετ εικόνες να διαλέξει. Αλλά φαντάζομαι θα ξέρετε ήδη πάνω κάτω τι του αρέσει. Δεν πιστεύω ότι θα μείνει πίσω σε δεξιότητες εάν διαλέγει τα παιχνίδια του. Οκ φυσικά μπορείτε να του πάρετε κάτι της επιλογής σας αν νιώθεις ότι θέλεις να του δώσεις επιπλέον ερεθισματα αλλά κατά βάση πλέον αυτός πρέπει να διαλέγει τα παιχνίδια του 

Βασικά δεν σκεφτόμαστε να τα διαλέξει. αυτό σίγουρα δεν μας έχει περάσει από το μυαλό. 

Just now, Deena είπε:

Αν και ο γιος μου ήταν έτσι από μικρός, θυμάμαι μέχρι θέμα εδώ είχα ανοίξει όταν ήταν 3 ετών και αντί να ζωγραφίζει μέσα σε πλαίσιο, έκανε τους μαρκαδόρους ανθρωπάκια, δέντρα και κεραυνούς και έστηνε σενάρια. Έτσι για να μην νιώθεις άσχημα....

Τριών θα έπρεπε να ζωγραφίζει σε πλαίσιο; :-? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Βασικά δεν σκεφτόμαστε να τα διαλέξει. αυτό σίγουρα δεν μας έχει περάσει από το μυαλό. 

Τριών θα έπρεπε να ζωγραφίζει σε πλαίσιο; :-? 

Οχι βέβαια.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οχι βέβαια.

Συγγνώμη. Δεν θελει κατι?εμαα ζητησε κατι.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος επειδή δεν έχω καταλάβει, παιχνίδι ρόλων δεν κάνετε καθόλου μέσα στη μέρα; Να πάρετε πχ δυο λούτρινα και να μιλάνε μεταξύ τους ή και οι δυό σας να παραστήσετε κάτι, το λύκο και το γουρουνάκι ξερω γω; Αν όχι, προσωπικά θα έπαιρνα "σύνεργα" για να βοηθήσουν και εμένα να τον οδηγήσω εκεί. Θεωρώ ότι στην ηλικία του το φανταστικό παιχνίδι είναι αναντικατάστατο, ανοίγει ορίζοντες, μην το αμελήσετε. 

Όσο για τις επιλογές δώρων κάνω και εγώ πάνω κάτω ότι η @Yovanna, παίρνω σε άσχετες φάσεις κάτι τύπου πάζλ, επιτραπεζιου, μνήμης, τέμπερες και είδη χειροτεχνίας κτλ. και στις γιορτές και στα γενέθλια ό,τι ξέρω ότι της αρέσει. Η δικιά μου πχ τρελαίνεται για playmobil και ήδη έχουμε μια συμπαθητική συλλογή (κουζίνα, σπίτι, παιδική χαρά, ιατρείο κτλ). Για Χριστούγεννα ζητάει ήδη ότι να ναι. Μέχρι στιγμής μου έχει αναφέρει κούκλα που μιλάει και περπατάει, ντόμινο και πίστα αυτοκινήτων (συγκεκριμένα μου είπε τσουλήθρα με αυτοκίνητα). Σε πρώτη φάση πήρα την κούκλα και ένα σετ playmobil (πάρτυ με μπαρμπεκιου) που είναι σιγουράκια. Το ντόμινο θεωρώ ότι προς το παρόν θα το παίξει λίγο και θα βαρεθεί. Και για την πίστα αυτοκινήτων έτσι νομίζω. Βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λετε ότι ζητάνε, ποιος  τους έβαλε την ιδέα να ζητήσουν; τους είπατε ότι θα πάρουν δώρο τα χριστούγεννα ή απλώς τυχαίνει να δουν κάτι που τους αρέσει; εμένα γενικα τα μόνα που έχει ζητήσει είναι αν εβα βιβλίο στο οπισθόφυλλο δείχνει τα αλλά της σειράς, κ λέει να τα πάρουμε. δεν έχουμε πει όμως ποτέ ότι θα πάρει δώρο τα χριστούγεννα για να ξέρει ότι πρέπει να ζητήσει. 

 

Παιχνθδι ρόλων κάνουμε αν θυμηθώ ότι πρέπει κ του πω να εξετάσουμε τα κουκλάκια ή να βγάλουμε τα ζώα στο λιβάδι. Δεν νομίζω ότι ξέρει κάτι άλλο.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όταν λετε ότι ζητάνε, ποιος  τους έβαλε την ιδέα να ζητήσουν; τους είπατε ότι θα πάρουν δώρο τα χριστούγεννα ή απλώς τυχαίνει να δουν κάτι που τους αρέσει; εμένα γενικα τα μόνα που έχει ζητήσει είναι αν εβα βιβλίο στο οπισθόφυλλο δείχνει τα αλλά της σειράς, κ λέει να τα πάρουμε. δεν έχουμε πει όμως ποτέ ότι θα πάρει δώρο τα χριστούγεννα για να ξέρει ότι πρέπει να ζητήσει. 

 

Παιχνθδι ρόλων κάνουμε αν θυμηθώ ότι πρέπει κ του πω να εξετάσουμε τα κουκλάκια ή να βγάλουμε τα ζώα στο λιβάδι. Δεν νομίζω ότι ξέρει κάτι άλλο.  

Ρωτήσαμε τι θελει από τον αγ.βασιλη.το θυμάται από πέρυσι.κ στην τηλ αλλα κ έξω βλεπει πραγματα κ ζητάει.

Just now, Deena είπε:

Κοίτα Χριστούγεννα είναι, πάρτε στο παιδί κάτι με το οποίο θα ευχαριστηθεί και θα το παίξει σίγουρα, εγώ αυτό θα έκανα.

 

Θα εξομολογηθώ εδώ οτι και μένα δεν μου αρέσουν καθόλου τα παιχνίδια ρόλων και το συμβολικό παιχνίδι, αλλά τα παιδιά μου δεν λένε να φύγουν από αυτό το στάδιο, ισως επειδή είναι δύο, τι να πω...Αν και ο γιος μου ήταν έτσι από μικρός, θυμάμαι μέχρι θέμα εδώ είχα ανοίξει όταν ήταν 3 ετών και αντί να ζωγραφίζει μέσα σε πλαίσιο, έκανε τους μαρκαδόρους ανθρωπάκια, δέντρα και κεραυνούς και έστηνε σενάρια. Έτσι για να μην νιώθεις άσχημα....

 

Τι δημιουργικός ο μικρος!πολυ ωραια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Όταν λετε ότι ζητάνε, ποιος  τους έβαλε την ιδέα να ζητήσουν; τους είπατε ότι θα πάρουν δώρο τα χριστούγεννα ή απλώς τυχαίνει να δουν κάτι που τους αρέσει; εμένα γενικα τα μόνα που έχει ζητήσει είναι αν εβα βιβλίο στο οπισθόφυλλο δείχνει τα αλλά της σειράς, κ λέει να τα πάρουμε. δεν έχουμε πει όμως ποτέ ότι θα πάρει δώρο τα χριστούγεννα για να ξέρει ότι πρέπει να ζητήσει. 

 

Παιχνθδι ρόλων κάνουμε αν θυμηθώ ότι πρέπει κ του πω να εξετάσουμε τα κουκλάκια ή να βγάλουμε τα ζώα στο λιβάδι. Δεν νομίζω ότι ξέρει κάτι άλλο.  

Εμείς τον έχουμε βάλει εδώ και μέρες να σκεφτεί τι θέλει να του φέρει ο "άγιος Βασίλης" Γράψαμε και γράμμα σήμερα. Ζήτησε καινούριο μπλοκ ζωγραφικής και μπογιές και κούκλα δύτη ( δεν υπάρχει), οπότε αν δεν βρεις Άγιε Βασίλη πάρε Lego! Παρήγγειλα το κουκλόσπιτο της lego!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ρωτήσαμε τι θελει από τον αγ.βασιλη.το θυμάται από πέρυσι.κ στην τηλ αλλα κ έξω βλεπει πραγματα κ ζητάει.

οκ εμείς δεν έχουμε ρωτήσει κ βασικά δεν έχουμε αποφασίσει μεταξύ μας τι θα λέμε για τον άι βασίλη. τηλεόραση δεν βλέπει για να δει παιχνίδια, σε κατάστημα έχει ένα χρόνο να πάει, οπότε δεν έχει κάτι να ζητήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

οκ εμείς δεν έχουμε ρωτήσει κ βασικά δεν έχουμε αποφασίσει μεταξύ μας τι θα λέμε για τον άι βασίλη. τηλεόραση δεν βλέπει για να δει παιχνίδια, σε κατάστημα έχει ένα χρόνο να πάει, οπότε δεν έχει κάτι να ζητήσει. 

Κι εμάς δεν βλεπει αλλά έχει τύχει.

Παιδι σου είναι.δεν φαντάζεσαι τι θα μπορούσε να θέλει?

Εγω ειμαι πολυ υπερ του φανταστικού. Είναι παράθυρο στον κοσμο.λεμε για τον Αγ Βασίλη.

Της είπα ενας συμμαθητής οτι δεν υπάρχει Αη Βασίλης.δεν το κατάλαβε. Ευτυχώς. Η δασκαλα έξυπνα δεν πήρε θέση παρόλο που το συστημα  στο σχολειο προβάλει τον φανταστικό κόσμο.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι εμάς δεν βλεπει αλλά έχει τύχει.

Παιδι σου είναι.δεν φαντάζεσαι τι θα μπορούσε να θέλει?

Εγω ειμαι πολυ υπερ του φανταστικού. Είναι παράθυρο στον κοσμο.λεμε για τον Αγ Βασίλη.

Της είπα ενας συμμαθητής οτι δεν υπάρχει Αη Βασίλης.δεν το κατάλαβε. Ευτυχώς. Η δασκαλα έξυπνα δεν πήρε θέση παρόλο που το συστημα  στο σχολειο προβάλει τον φανταστικό κόσμο.

Δεν προβαλει εννοουσα.καλλιεργει τη φαντασία αλλα οχι το φανταστικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι εμάς δεν βλεπει αλλά έχει τύχει.

Παιδι σου είναι.δεν φαντάζεσαι τι θα μπορούσε να θέλει?

Ξέρω τι μπορεί να του αρέσει. Το θέμα μου είναι αν υοετχουν παιχνίδια που θα έπρεπε να έχει οπωσδήποτε κάθε παιδί για να αναπτυχθεί σωστά.

 

Γενικα δηλαδή κ εσείς που έχετε πιο μεγάλα τα ρωτάτε τι δώρο θέλουν; κ γενθκα τα αφήνετε να ζητάνε πράγματα;; 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στη διαδικασία συζήτησης για τα Χριστούγεννα είπαμε ότι ανταλλάσουμε δώρα και ρωτήσαμε τι θέλει. Ζήτησε αρχικά κούκλα και της έδειξα στο τάμπλετ να διαλέξει. Την πίστα υποψιάζομαι ότι την είδε σε διαφήμιση όταν βλέπει παιδικά στο youtube (εμείς βάζουμε μισή ώρα τη μέρα). Το ντόμινο το πρότεινα κάποια στιγμή και της άρεσε. Γενικά της μιλάω με θέρμη για τις γιορτές, για τα γενέθλιά της κτλ. Θέλω να νιώθει τη μέρα ξεχωριστή, να την περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ξέρω τι μπορεί να του αρέσει. Το θέμα μου είναι αν υοετχουν παιχνίδια που θα έπρεπε να έχει οπωσδήποτε κάθε παιδί για να αναπτυχθεί σωστά.

 

Γενικα δηλαδή κ εσείς που έχετε πιο μεγάλα τα ρωτάτε τι δώρο θέλουν; κ γενθκα τα αφήνετε να ζητάνε πράγματα;; 

αμα δεν το παιζει πως θα αναπτυχθει σωστα?? νομιζω οτι πλεον εχει αναπτυξει ενα γουστο. εννοειτε οτι θα του περνεις απο ολα τα ειδη παιχνιδιων αν σου γιαλισει κατι ωραιο αλλα κυριως θα κοιταξεις αυτο που θα παιξει κ θα ευχαριστηθει περισσοτερο. 

με ολα τα παιχνιδια αναπτυσονται σωστα τι ερωτηση ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...