Recommended Posts

7 ώρες πρίν, irin είπε:

Εντυπωσιαζομαι!

εμενα η μεγαλη,6 ετων, εχει παιξαι λιγο uno, και πολυ «μαντεψε ποιος». Πολλα puzzle μεχρι 200 κομματια. Ο μικρος,4 ετων,δεν το χει ακομα. Τωρα απεκτησε καρτες μνημης αλλα δεν δινει σημασια. Lego και παλι lego!

αλλα η αληθεια ειναι οτι κι εμεις δεν το κυνηγαμε να παρουμε και να παιξουμε μαζι τους

Εμένα είναι τεσσεράμιση +. Λεγκο θα παίξει πολύ και μόνος του τα υπόλοιπα που λέω παίζονται με τουλάχιστον δύο. 

4 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Αχ ο εφιάλτης μου οι χειροτεχνίες είμαι χάλια, πήραμε σχεδόν έτοιμες να φανταστείς με κοπτικά δλδ μόνο κόλλα σχεδόν ζητούσε να βάλεις και κατέληξε ο μονόκερος πασχαλίτσα :D 

Με τους ιπποπόταμους το κλασικό; Και από εξυπνούλη τι αξίζει; 

Ψήθηκα μελισσούλες και σαρκ θα τα πάρω αν μη τι άλλο το τελευταίο θα έχει πλάκα 

Οι ιπποπόταμοι τρώνε μπαλιτσες, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά αρέσει στα παιδιά. Από εξυπνουλη και νησάκια έχει πολύ ωραία εκπαιδευτικά με αβ, συλλαβές, αριθμούς, αντίθετα, ζωάκια κτλ. Εγώ τώρα θα πάρω ένα με την Ελλάδα. Είναι για μεγαλύτερο παιδί αλλά έχει πολλές πληροφορίες που δεν μαθαίνονται με την μια. 

Διαφημίσεις

"Μην ξυπνήσεις τον μπαμπά" - οι δικοί μου έπαιζαν ατέλειωτες ώρες με αυτό

και επίσης παιδική μονόπολυ (με πιόνια κάτι ζωάκια).

δεν ξέρω σε τι ηλικίες αναφερόμαστε, αυτά είναι πάντως από προνήπιο και μετά

• Μου αρέσει 1

κ εγω θα αναφερω για λιγο μεγαλυτερα.τα ιπποποταμακια ειναι τελειο!παιζανε κ μικροτερα

τα περισσοτερα τα εχουν παιξει στο σχολειο η σε σπιτια γνωστων.οπως τον πειρατη,τα κουνελακια,μην ξυπνησεις τον μπαμπα,εναν κροκοδειλο που βγαζεις δοντια

εξυπνουλη ειχαμε με ερωτησεις.νησακια κυριως εκπαιδευτικα με καρτες

εχουμε μονοπολη τζουνιορ.απλο αλλα τους αρεσει "σωσε τα προβατακια".μαντεψε ποιος.με την μεγαλη κυριως σκορ 4.φιδακι,γκρινιαρη.κ αγαπημενα μεμορυ με μπαζερ,κ ενα σαυραιβορ με μπαζερ επισης.τζενγκα,ντομινο

σε χαρτι παιζουμε με την μεγαλη τριλιζα κ ζωα-φυτα

• Μου αρέσει 2

Αύριο το μεσημέρι ανοίγει η πλατφόρμα του ΟΑΕΔ για ανέργους και ΙΚΑ ασφαλισμένους, δώροεπιταγές για βιβλία 20€ ανά άτομο και για παιδάκια άνω των 5 ετών. Όσες ενδιαφέρεστε μη το ξεχάσετε! 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Κράτα το

Κράτα το

Κορίτσια μήπως ξέρετε να μου προτείνετε και για μικρότερες ηλικίες κάποιο καλό παιχνίδι jdeco. Πήρα στον γιο μου που είναι 2 ετών κ 3 μηνών. Του πήρα λεπτής κινητικότητας που είναι ζωάκια με τρύπες και περνάει μέσα από τις τρύπες ένα κορδόνι. Του πήρα άλλο ένα παιχνίδι με καρτέλες demo που είναι με πράγματα που έχουμε στο σπίτι. Και άλλο ένα που είναι μαγνήτες ζωάκια. Χωριά το κεφάλι από κάθε σώμα από ζωάκι και πρέπει να τα κολλήσεις να γίνει ένα. Μήπως έχετε και κάποια αλλά για την ηλικία του να μου πείτε .. που είχατε πάρει και άρεσαν στα δικά σας παιδιά . 

13 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια μήπως ξέρετε να μου προτείνετε και για μικρότερες ηλικίες κάποιο καλό παιχνίδι jdeco. Πήρα στον γιο μου που είναι 2 ετών κ 3 μηνών. Του πήρα λεπτής κινητικότητας που είναι ζωάκια με τρύπες και περνάει μέσα από τις τρύπες ένα κορδόνι. Του πήρα άλλο ένα παιχνίδι με καρτέλες demo που είναι με πράγματα που έχουμε στο σπίτι. Και άλλο ένα που είναι μαγνήτες ζωάκια. Χωριά το κεφάλι από κάθε σώμα από ζωάκι και πρέπει να τα κολλήσεις να γίνει ένα. Μήπως έχετε και κάποια αλλά για την ηλικία του να μου πείτε .. που είχατε πάρει και άρεσαν στα δικά σας παιδιά . 

Πέρα από τα παζλ δοκίμασα και το λοτο αλλά δεν έδειξε ποτέ τρελό ενδιαφέρον! Μετά περάσαμε στα κανονικά παιχνίδια τα ξύλινα έχουμε μερικά πχ το πικνικ το σετ ομορφιάς κλπ. Οι μαγνήτες του δεν ξέρω τι μέγεθος είναι βολεύουν άραγε για 2+; 

Κράτα το

Κράτα το

Εμείς τελικά αγοράσαμε το baby shark lets go hunt, (παίζουμε συνέχεια, αλλά μου έρχεται να το κοπανήσω με σφυρί για να σταματήσει η μουσική), το χάλι γκάλι junior και τις μελισσούλες. Το χάλι γκάλι έπιασε τόπο, το κατάλαβε γρήγορα και παίζουμε (όχι πολύ ώρα γιατί βαριέται), τις μελισσούλες με τίποτα ακόμη. Εκνευρίζεται και ανοίγει όλα τα μελίσσια , δεν είναι έτοιμος ακόμη. Κρίμα, γιατί το απολαμβάνω περισσότερο από τα υπόλοιπα. Επίσης, τα 20 ευρώ για το συγκεκριμένο παιχνίδι, μου φάνηκαν πάρα πολλά.

2 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Πέρα από τα παζλ δοκίμασα και το λοτο αλλά δεν έδειξε ποτέ τρελό ενδιαφέρον! Μετά περάσαμε στα κανονικά παιχνίδια τα ξύλινα έχουμε μερικά πχ το πικνικ το σετ ομορφιάς κλπ. Οι μαγνήτες του δεν ξέρω τι μέγεθος είναι βολεύουν άραγε για 2+; 

Δεν ξέρω δεν το είδα να σου πω την αλήθεια .. μόλις παραλάβω θα σου πω τα πήρα από Ίντερνετ. Πάντως έγραφε 2+ το κουτί 

Η μικρη έχει φάει κόλλημα με το διάστημα κ τους πλανήτες.Ξερετε που μπορώ να βρω παιχνίδι πύραυλο για τετράχρονο,Του elc μου φαίνεται παιδικό πολύ,της hape δεν έχει ήχους.Εχετε καμία ιδέα?μήπως εσύ λουκουμαδακι έχεις ξετρύπωσες κάτι?

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Η μικρη έχει φάει κόλλημα με το διάστημα κ τους πλανήτες.Ξερετε που μπορώ να βρω παιχνίδι πύραυλο για τετράχρονο,Του elc μου φαίνεται παιδικό πολύ,της hape δεν έχει ήχους.Εχετε καμία ιδέα?μήπως εσύ λουκουμαδακι έχεις ξετρύπωσες κάτι?

Είχε η πεππα παλιά έναν πύραυλο, δεν ξερω αν κυκλοφορεί ακόμα. Επίσης υπάρχουν στα playmobil. 

Της πεππα έχει κ ήχους αλλά δεν είμαι και σίγουρη. 

Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , annoulen είπε:

Είχε η πεππα παλιά έναν πύραυλο, δεν ξερω αν κυκλοφορεί ακόμα. Επίσης υπάρχουν στα playmobil. 

Της πεππα έχει κ ήχους αλλά δεν είμαι και σίγουρη. 

Τα pmaymobil είναι για μεγαλύτερα ομως.

Είχα δει σε φιλικό σπίτι ένα φοβερό πλανητικό σύστημα που μπορείς να το κρεμάσεις και από το φωτιστικό του δωματίου. Ενθουσιάστηκα, θα το αναζητήσω σίγουρα σε λίγα χρόνια. 

Λογικά έχετε ξεπεράσει τη φάση των κύβων; Έφερε τις προάλλες ο άντρας μου ένα σετ με τους πλανήτες που έχει και συνοδευτικό βιβλιαράκι. 

πρίν από 39 λεπτά , Ilaeira είπε:

Είχα δει σε φιλικό σπίτι ένα φοβερό πλανητικό σύστημα που μπορείς να το κρεμάσεις και από το φωτιστικό του δωματίου. Ενθουσιάστηκα, θα το αναζητήσω σίγουρα σε λίγα χρόνια. 

Λογικά έχετε ξεπεράσει τη φάση των κύβων; Έφερε τις προάλλες ο άντρας μου ένα σετ με τους πλανήτες που έχει και συνοδευτικό βιβλιαράκι. 

Έχει το πλανηταριο τέτοια.θελει κανονικό παιχνιδι

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μη τα φοβηθεις. Πήγαινε η σε Lego ή σε Playmobil απλά βγάλε τα μικρά αξεσουάρ. Εμείς πήραμε 4+ετών κουκλόσπιτο ασθενοφόρο αστυνομικό τμήμα και πυροσβεστικό από Playmobil έχω αφαιρέσει τα μικρά και παίζει κανονικά με τα υπόλοιπα. Σε λίγους μήνες θα δώσω και τα αξεσουάρ τα έχω κρατημένα. Είδα playmobil έχει έναν με 50€ φαίνεται εξαιρετικός δεν είδα αν έχει ήχο έχει και την πλατφόρμα εκτόξευσης. Έχει και έναν πιο ακριβό βέβαια. Έχει ολόκληρη σειρά space λέει από 6+ αλλά νομίζω είναι για θέμα κατασκευής. Έχετε θέμα με τα κομμάτια στο στόμα; 4 δεν κοντεύει ή είναι ήδη; Αλλά δες και Lego έχει και εκεί έναν πύραυλο! 

• Μου αρέσει 1

Κράτα το

Κράτα το

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ωραιο επιτραπεζιo με πυραυλο/διαστημα εχει η orchard toys περιπου 12 ευρω κανει.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

1 hour ago, λουκουμαδάκι said:

Μη τα φοβηθεις. Πήγαινε η σε Lego ή σε Playmobil απλά βγάλε τα μικρά αξεσουάρ. Εμείς πήραμε 4+ετών κουκλόσπιτο ασθενοφόρο αστυνομικό τμήμα και πυροσβεστικό από Playmobil έχω αφαιρέσει τα μικρά και παίζει κανονικά με τα υπόλοιπα. Σε λίγους μήνες θα δώσω και τα αξεσουάρ τα έχω κρατημένα. Είδα playmobil έχει έναν με 50€ φαίνεται εξαιρετικός δεν είδα αν έχει ήχο έχει και την πλατφόρμα εκτόξευσης. Έχει και έναν πιο ακριβό βέβαια. Έχει ολόκληρη σειρά space λέει από 6+ αλλά νομίζω είναι για θέμα κατασκευής. Έχετε θέμα με τα κομμάτια στο στόμα; 4 δεν κοντεύει ή είναι ήδη; Αλλά δες και Lego έχει και εκεί έναν πύραυλο! 

Εγώ του τα δίνω κανονικά όλα (4 σε 2 μήνες). Καταπίνουν παιχνιδάκια τα παιδιά αυτής της ηλικίας?? Βλακεία κάνω?

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Ρε συ το κουκλοσπιρο ρο θέλω κι εγώ.θα με τσακίσει ομως ο άντρας μου.πηραμε ρουlidl τα Χριστούγεννα κ δεν πολυασχολειται.

πρίν από 22 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ του τα δίνω κανονικά όλα (4 σε 2 μήνες). Καταπίνουν παιχνιδάκια τα παιδιά αυτής της ηλικίας?? Βλακεία κάνω?

Άλλα βάζουν στο στόμα άλλα όχι αλλά δυστυχώς αρχίζει η εποχή της μύτης οπότε τα μάτια μας 14 και εκεί.. όσα περιστατικά ξέρω εκεί στα 4 5 έχωσαν στα ρουθούνια και από τον εαυτό μου θυμάμαι άρα ήμουν πάνω από 4. 

πρίν από 24 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ρε συ το κουκλοσπιρο ρο θέλω κι εγώ.θα με τσακίσει ομως ο άντρας μου.πηραμε ρουlidl τα Χριστούγεννα κ δεν πολυασχολειται.

Ε ναι αν δεν ασχολείται δεν αξίζει και δεύτερο μη το σκέφτεσαι καν κοστίζει και αρκετά για επίπλωση κλπ και αφού έχετε μπορείς να πας σε άλλα αν δείξει ενδιαφέρον όπως πχ σχολείο ιατρείο κλπ. 

• Μου αρέσει 2

Κράτα το

Κράτα το

9 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Άλλα βάζουν στο στόμα άλλα όχι αλλά δυστυχώς αρχίζει η εποχή της μύτης οπότε τα μάτια μας 14 και εκεί.. όσα περιστατικά ξέρω εκεί στα 4 5 έχωσαν στα ρουθούνια και από τον εαυτό μου θυμάμαι άρα ήμουν πάνω από 4. 

Ωχ.. τώρα ξεκινάει αυτό? Δεν το έχει κάνει ποτέ ως τώρα. Ούτε στο στόμα έβαζε ποτέ πράγματα. Εγώ δεν θυμάμαι να το έκανα μικρή.

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Ωχ.. τώρα ξεκινάει αυτό? Δεν το έχει κάνει ποτέ ως τώρα. Ούτε στο στόμα έβαζε ποτέ πράγματα. Εγώ δεν θυμάμαι να το έκανα μικρή.

Ναι δυστυχώς. Και θα βγαίνουν πράγματα με τα μικρά θαυματουργά δάχτυλα και ίσως μπαίνουν κιόλας! :lol: τυχερή που δεν το έκανες εύχομαι να μη το κάνει και το παιδί! Εγώ εβαζα συνήθως χαρτάκια από χαρτοπετσέτες και βαμβάκι. 

Κράτα το

Κράτα το

Ναι για μύτη έχω ακούσει κι εγω σε τετοια ηλικία από φιλη. Έχω προβληματιστεί κι εγω για ένα playmobil που μας έφεραν τώρα, φροντίζω να μην τον αφήνουμε μόνο του όταν το παίζει. 

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Υπαρχει διαστημοπλοιο και στη σειρα 123 που ειναι για μικρα. Απλα δεν ειναι κατι φοβερο,μονο ενα διαστημοπλοιο που ανοιγει κι ενας αστροναυτης. Ψαξ'το!

πρίν από 14 λεπτά , little lamb είπε:

Υπαρχει διαστημοπλοιο και στη σειρα 123 που ειναι για μικρα. Απλα δεν ειναι κατι φοβερο,μονο ενα διαστημοπλοιο που ανοιγει κι ενας αστροναυτης. Ψαξ'το!

Το ξερω .έχει ξεπεράσει πια αυτό το αταδιο

πρίν από 31 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το ξερω .έχει ξεπεράσει πια αυτό το αταδιο

Ε τοτε παρε τα κανονικα, αν θες playmobil, δεν εχουν ενδιαμεσο σταδιο

πρίν από 25 λεπτά , little lamb είπε:

Ε τοτε παρε τα κανονικα, αν θες playmobil, δεν εχουν ενδιαμεσο σταδιο

Από τα δικά μου παιδικά χρόνια ήξερα τα κανονικά playmobil, όπως και τα κανονικά lego. 
    Με τα παιδιά, συνήθισα τα 123 και τα duplo και όταν μας έφεραν δώρο πρώτη φορά τα κανονικά πάλι, μου φάνηκε πάρα πολύ παράξενο που είναι τόσο μικρά!!

Επίσης, από playmobil θυμόμουν μόνο ανθρωπάκια και οχήματα-σπίτια, όχι τα πολύ πολύ μικρά αξεσουάρ, και από lego θυμόμουν τουβλάκια και πόρτες, όχι τα αξεσουάρ!

Οπότε ήταν μεγάλο το σοκ στην αρχή, για το πώς δεν θα χαθούν κλπ, αλλά απλά πήρα απόφαση ότι μπορεί και να χαθούν!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα