Recommended Posts

9 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

έχετε μαγική άμμο; κάθεται καλά για σχήματα; έχει ενδιαφέρον; θέλω λίγο την λεπτή κινητικότητα να δουλέψουμε σκέφτηκα άμμο πλαστελίνη άλλες ιδέες; χειροτεχνίες ψαλίδι κλπ; 

Εμείς πήραμε μαγική άμμο πέρσι το καλοκαίρισε συσκευασία με διάφορα χρώματα και καλούπια και έπαιξε πολύ. Την αφήσαμε όμως στο εξοχικό γιατί λερώνει τρελά και δε θα την πάλευα να γεμίζει όλο το δωμάτιο και να καθαρίζω. Μόνο για βεράντα ενδείκνυται για τις δικές μου αντοχές. Για λεπτή κινητικότητα θα πρότεινα χειροτεχνίες. Έχω αγοράσει από το πλαίσιο χαρτόνια, φτερά, ματάκια, μικρά κυβάκια, πομ πομ, πολύχρωμα συρματάκια και τα κολλάμε σε ζωγραφιές ή σε ρολά χαρτί υγείας και φτιάχνουμε ζωάκια. Τρώμε πολύ χρόνο με αυτά τον τελευταίο καιρό. 

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Εμένα ψαλίδι τώρα κάνα τρίμηνο. Έχουμε το παιδικό το μικρό. Φυσικά όχι σε γραμμές,αεράτα χαρτιά. Τώρα είναι τριών και δύο μηνών. 

Ίδια ηλικία έχουν τα παιδιά μας. Ψαλίδι και εμείς τα ίδια, δεν το είχα επιχειρήσει νωρίτερα για να είμαι ειλικρινής. Στο μολύβι περνάμε ακόμα κατά καιρούς φάσεις που μπερδεύεται και κάνει μπουνίτσα αλλά δε διορθώνω και ιδιαίτερα. Το πινέλο από την άλλη το πιάνει πάντα τέλεια. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα που το σκέφτομαι, ποτέ δεν το έπιανε με τη χούφτα. Πάντα με τρία δάχτυλα απλώς το κρατούσε από ψηλά κ με τροπο που δεν μπορώ να περιγράψω. Αλλά από τις περιγραφές καταλαβαίνω ότι έχουμε μείνει πισω γιατι περα απο ευθεια κ κυκλο δεν κανει κατι συγκεκριμενο ουτε μεσα σε σχηματα. απλως τψρα φτιαχνει συνδυασμους ευθειων κ λεει οτι ειναι καποιο γράμμα ή αριθμος (που συνηθως καμια σχεςη) κ κανει επισης το 6 κ το 9. 

ψαλιδάκι δεν έχει καταλάβει ακόμα αλλά πάλι δεν έχω επιμείνει. τώρα σας διαβάζω κ έχω φρικάρει. κ μετά μου λέτε να μην θεωρώ ότι είναι πίσω. 

η μεγαλη επιανε απο παντα πολυ σωστα το μολυβι

ο μικρς ναι μεν με 3δαχτυλα μετα τα 2,αλλα ψηλα.ακομη κ τωρα (εκλεισε τα 4 τον νοεμβρη) ,δ το πιανει παντα τελεια

η μεγαλη επισης ζωγραφιζει απο πολυ μικρη.πεταλουδες,λουλουδια,σπιτια,δεντρα,θαλασσα,ψαρια,ανθρωπακια

ο μικρος εχει μαθει ανθρωπακια εδω κ μια διετια αλλα συνηθως απλα μουτζουρωνει

εμεινα που στο σχολειο ειδα ενα δεντρο στις 4εποχες,με καφε μηλα,αλλα μικρο το κακο:mrgreen:

επισης εμαθε να βαφει στα περιγραμματα τωρα στο νηπιο

απο περυσι θελει να γραφει γραμματακια κ αριθμους,οποτε εχει διαθεση

στην μεγαλη δ ετυχε να δωσω ψαλιδι πριν παει σχολειο,δ ξερω γτ το αμελησα.ο μικρος ειναι υπερβολικα απροσεχτος οποτε επισης δ του ειχα δωσει.η κυρια του ειναι ικανοποιημενη με την λεπτη κινητικοτητα του(εγω οχι ιδιαιτερα).μου ειπε οτι κοβει ικανοποιητικα,αλλα εγω αποφευγω να του δινω στο σπιτι,γτ τα κανει πολυ κονφετι, οποτε οταν εχω πολυ διαθεση για καθαρισμα

τους εχει βοηθησει πολυ ομως η πλαστελινη,την λατρευουν

Just now, little lamb είπε:

Ακόμα 22 μηνών είναι, οπότε δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί! Αλλά "ζωγραφίζει" μανιωδώς. Την περισσότερη ώρα της μέρας με αυτό ασχολείται,πιο πολύ από τα παιχνίδια. Έχει πίνακα γραψε-σβησε αλλά μόλις δει χαρτί ζητάει μολύβι. Έχει γράψει και τους τοίχους φουλ... Οταν λέμε "ζωγραφίζει" εννοείται είναι μουτζουρες και προσπάθεια για κύκλους, τα οποία μας λέει ότι είναι η γιαγιά, ο παππούς, η Μινυ, η κουκουβάγια, χαχα!

ετσι ακριβως ηταν η μεγαλη.ζωγραφιζει παρα πολυ κ τωρα.δ θεωρω οτι ειναι πολυ ωραια,αλλα ειναι οκ.δ ενδιαφερθηκε ποτε να κανει μαθηματα

οποτε ειναι κ τι αρεσει στο παιδι

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Θαρρώ τα νούμερα είναι πολύ πιο δύσκολα από έναν κύκλο και πέντε γραμμές που κάνουν ένα ανθρωπάκι όμως! Νούμερα κάνουν ακολουθώντας γραμμές κοντά στα 3 και μισό έτσι σκέτα από μνήμης και κίνησης χεριού εγώ το θεωρώ πολύ προχωρημένο! 

Καλά κουράγια με τους τοίχους :lol:

Εγώ πάντα ρωτάω τι είναι αν δεν πει και απλά μου το δείξει λέω ααα τι ωραία χρωματααα τι ζωγράφισες; Και λέει κάτι άσχετο ουυυυ βέβαια φαίνεται πολύ καλή προσπάθεια :lol: 

καλα εννοειται παντα ρωταω,ειδικα στον μικρο.κτ μουτζουρες κανει κ μου λεει πιστα με αυτοκινητα.αυτο που ειπα κ πιο πανω.ειναι κ τι τους αρεσει να κανουν.τους αριθμους τους γραφει τελεια,καποια μικρα γραμματα τον δυσκολευουν.οταν κανανε για το διαστημα ζωγραφιζε συνεχεια το ηλιακο συστημα,κατα τ'αλλα αν πεις κανε εναν κυκλο,δ κανει.του λεω κανε τριγωνο,δ κανει,κανε το Δ κ το κανει:confused:

• Μου αρέσει 1

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
    11 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

έχετε μαγική άμμο; κάθεται καλά για σχήματα; έχει ενδιαφέρον; θέλω λίγο την λεπτή κινητικότητα να δουλέψουμε σκέφτηκα άμμο πλαστελίνη άλλες ιδέες; χειροτεχνίες ψαλίδι κλπ; 

Πήραμε εμείς, είναι πολύ ενδιαφέρουσα η υφή της και του άρεσε να την παίζει. Τα σχήματα στέκονται ναι, και μπορείς να πάρεις σπάτουλες, μαχαιράκι πλαστκό, καλούπια που παίρνεις και στην παραλία για την απλή άμμο, αυτά που κόβεις σε σχήματα τα κουλουράκια κτλ, για να την δουλεύετε. Το κακό είναι ότι βρωμίζει εύκολα, οπότε έχει ημερομηνία λήξης σχετικά σύντομα. Εμάς γέμισε τρίχες και βρωμίτσες σε κανένα δίμηνο, όπότε την πέταξα. άξιζε πάντως σαν αγορά γιατί την έπαιξε όσο κράτησε. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
    • Ευχαριστώ! 1

2t7wp3.png

Από ποια ηλικία είναι κατάλληλη; Εμένα είναι 17 μηνών κι είναι ακόμα στη φάση που βάζει τα πάντα στο στόμα. Να το αφήσω για αργότερα, λέτε;

Just now, Ilaeira είπε:

Από ποια ηλικία είναι κατάλληλη; Εμένα είναι 17 μηνών κι είναι ακόμα στη φάση που βάζει τα πάντα στο στόμα. Να το αφήσω για αργότερα, λέτε;

Υποτίθεται από 3 και πάνω, έτσι λέει το κουτί τουλάχιστον. Εγώ βέβαια που δε δίνω και πολύ σημασία στις αναγραφόμενες ηλικίες θα σου έλεγα και νωρότερα αρκεί να έχεις εξασφαλίσει ότι δε βάζει πράγματα στο στόμα. Μόλις κατακτηθεί αυτό οι επιλογές σε παιχνίδια πολλαπλασιάζονται. Υπομονή, είναι μικρούλι ακόμα...

• Ευχαριστώ! 1

Just now, vicky86 είπε:

ετσι ακριβως ηταν η μεγαλη.ζωγραφιζει παρα πολυ κ τωρα.δ θεωρω οτι ειναι πολυ ωραια,αλλα ειναι οκ.δ ενδιαφερθηκε ποτε να κανει μαθηματα

οποτε ειναι κ τι αρεσει στο παιδι

Κι εγώ μικρή ζωγράφιζα πολύ. Οι περισσότερες αναμνήσεις μου είναι από ζωγραφική. Φυσικά δεν θυμάμαι τόσο μικρή ηλικία αλλά νηπιαγωγείο και δημοτικό φουλ. Και γυμνάσιο επίσης λίγο.

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ μικρή ζωγράφιζα πολύ. Οι περισσότερες αναμνήσεις μου είναι από ζωγραφική. Φυσικά δεν θυμάμαι τόσο μικρή ηλικία αλλά νηπιαγωγείο και δημοτικό φουλ. Και γυμνάσιο επίσης λίγο.

κ εγω παρα πολυ,οχι με μεγαλη επιτυχια ομως:Dευτυχως ειναι ο μπαμπας του καλλιτεχνικου κ παιρνουμε μια βαση.γτ αν περιμεναν απο μενα,με το ζορι τα αυτοκινητακια πχ

Just now, Ilaeira είπε:

Εγω στην ηλικία σας την είχα βάλει σε ένα  ταψί στο τραπέζι και την αφηνα να πιάνει. 

Με επίβλεψη. Κανει καλο αισθητηριακα

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγω στην ηλικία σας την είχα βάλει σε ένα  ταψί στο τραπέζι και την αφηνα να πιάνει. 

Με επίβλεψη. Κανει καλο αισθητηριακα

Έχω πάρει και την kinetic sand

• Ευχαριστώ! 1

Μαγική άμμο έχουμε κι εμείς. Μπορώ να πω ότι λερώνει. Την βάζω σε ταψί και στρωνω και χαλί στο πάτωμα για να παίξουμε και το τινάζω μετά. Για λεπτή κινητικότητα δεν θα την πρότεινα, περισσότερο τις πλαστελίνες θα έλεγα. Επίσης μια δραστηριότητα με ψαλίδι είναι η εξης.: Κόβουμε χάρτινες λωρίδες  των έξι εφτά εκατοστών πάχος και τις κολλάμε απ' την μια πλευρά στον τοίχο. Απ' την άλλη την κρατά το παιδί και την κόβει κατά μήκος όσες φορές θέλει, μπορεί να τις κόψει και κάθετα τετράγωνα. Αν είναι πολλές κ πολύχρωμες θα κινήσουν περισσότερο το ενδιαφέρον του.

Μαρκαδόρους ξεκινήσαμε από 18 μηνών, ζωγράφιζα εγώ και το παιδί μουτζουρωνε δίπλα, σιγά σιγά άρχισε να μιμείται κ εδειχνα  κι εγώ πως κάνουμε Πχ το ανθρωπάκι ή μια φατσούλα.

Γενικά πιστεύω στην λεπτή κινητικότητα συμβάλουν το παιχνίδι με χειροτεχνίες, τα κουκλοσπιτα που έχουν μικρά αντικείμενα, η ζωγραφική και η προσπάθεια για αυτοεξυπηρετηση πχ να κουμπώσει ένα κουμπί, να αλείψει μια φέτα με βιταμ, να ξεβιδωσει το μπουκάλι, ανάλογα με την ηλικία του παιδιού πάντα. 

Για το σωστό πιάσιμο του μολυβιου βοηθάει το μανταλάκι αν δεν κάνω λάθος.  

Διαφημίσεις

@λουκουμαδάκι εμείς έχουμε το play-doh μίξερ γλυκών. Το έχω ψιλοκαταχωνιασμένο στο πίσω μέρος του παιχνιδοντούλαπου γιατί δε δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα δικά μας. Αντιθέτως παιδί φίλης στα 4-5 έπαιζε συχνότατα.

Πάντως το συμπέρασμα μου είναι ότι σε μικρές ηλικίες δεν πολύ νοιάζονται για τα κουπάτ και τα φορμάκια και να φτιάχνουν τα σχέδια όπως φαίνονται  στο κουτί (που ούτως ή άλλως ποτέ δεν συμβαίνει αυτό, εννοώ κανείς δεν μπορεί να τα πετύχει εκτός κι αν πχ είναι γλύπτης-πηλοπλάστης). Περισσότερο να πλάθουν και να φτιάχνουν μόνα τους μπαλίτσες και μακρουλά και πλακουτσά και κομματάκια-τρίμματα κατά προτίμηση μικρά, πολύ μικρά, από αυτά που σκορπίζουν παντού γύρω γύρω. Οπότε τα σετ είναι όμορφα και ποιοτικές αγορές πχ για δώρο, αλλά αν το παιδάκι δεν είναι πιο μεγάλο (δημοτικού ας πούμε) και να το ενδιαφέρει-να προσπαθεί να φτιάξει από τις φόρμες με τα έτοιμα σχέδια, για πιο μικρά είναι μάλλον κάτι περιττό ή που θα ασχοληθεί αργότερα με αυτό. Προτιμότερο ίσως τα play-doh, οι πλαστελίνες δηλαδή σκέτες, πολλά χρώματα-να ανακατέβουν κιόλας που συνήθως θέλουν, να κόβουν και αν θέλουν αντικείμενα οικιακά για να κάνουν σχέδια.

Βέβαια πρώτα από όλα είναι τι αρέσει στο παιδί κι αν ασχολείται.

• Μου αρέσει 1

Just now, samsympan είπε:

@λουκουμαδάκι εμείς έχουμε το play-doh μίξερ γλυκών. Το έχω ψιλοκαταχωνιασμένο στο πίσω μέρος του παιχνιδοντούλαπου γιατί δε δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα δικά μας. Αντιθέτως παιδί φίλης στα 4-5 έπαιζε συχνότατα.

Πάντως το συμπέρασμα μου είναι ότι σε μικρές ηλικίες δεν πολύ νοιάζονται για τα κουπάτ και τα φορμάκια και να φτιάχνουν τα σχέδια όπως φαίνονται  στο κουτί (που ούτως ή άλλως ποτέ δεν συμβαίνει αυτό, εννοώ κανείς δεν μπορεί να τα πετύχει εκτός κι αν πχ είναι γλύπτης-πηλοπλάστης). Περισσότερο να πλάθουν και να φτιάχνουν μόνα τους μπαλίτσες και μακρουλά και πλακουτσά και κομματάκια-τρίμματα κατά προτίμηση μικρά, πολύ μικρά, από αυτά που σκορπίζουν παντού γύρω γύρω. Οπότε τα σετ είναι όμορφα και ποιοτικές αγορές πχ για δώρο, αλλά αν το παιδάκι δεν είναι πιο μεγάλο (δημοτικού ας πούμε) και να το ενδιαφέρει-να προσπαθεί να φτιάξει από τις φόρμες με τα έτοιμα σχέδια, για πιο μικρά είναι μάλλον κάτι περιττό ή που θα ασχοληθεί αργότερα με αυτό. Προτιμότερο ίσως τα play-doh, οι πλαστελίνες δηλαδή σκέτες, πολλά χρώματα-να ανακατέβουν κιόλας που συνήθως θέλουν, να κόβουν και αν θέλουν αντικείμενα οικιακά για να κάνουν σχέδια.

Βέβαια πρώτα από όλα είναι τι αρέσει στο παιδί κι αν ασχολείται.

Έχει φάει κόλλημα με ένα κανάλι το κουκουτσά και εκεί κάνουν τούρτες γλυκά γενέθλια κλπ και πολλά άλλα και θέλει να τα κάνουμε και εμείς. Έχω κάτι εργαλεία τζάμπο και κάτι πλαστελίνες αλλά εκείνα είναι υπερπαραγωγές και δεν της αρέσουν τα δικά μας. Ε και είπα να πάρουμε μπας και κάνουμε και εμείς υπερπαραγωγές. Βασικά εγώ να τα κάνω και αυτή να κοιτάει να με διορθώνει. <_< πήρα μόλις αυτό με τα μπισκότα και τα σπρινκλ και εργαλεία για ντεκόρ. Για να δούμε. Θα τα κάνω καλά; :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Διαφημίσεις

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
    On 21/12/2020 at 11:42 ΜΜ, little lamb είπε:

πρίν από 4 λεπτά , Ζάντενα είπε:
    On 21/12/2020 at 11:42 ΜΜ, little lamb είπε:

.

Είδατε το καινούριο φυλλάδιο λιντλ; Τα θέλω πολλά. Το ππδηλατο ισορροπίας αξίζει; έχουμε με βοηθητικές τώρα. 

Επεξεργάστηκαν by Ζάντενα

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα