Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

Εντάξει βρε κορίτσια αλλά υποτίθεται ότι περιορίζουμε τις συναναστροφές μας, όχι για το πρόστιμο αλλά για τον ιό. Αφού είπαν ότι με αυτούς που συναντηθήκαμε Χριστούγεννα πρέπει με τους ίδιους και την Πρωτοχρονιά, δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη ιδέα να συναντιομαστε με όποιον να'ναι έτσι. Στο Σύνταγμα λέει έγινε χαμός, αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

ΤΟ να συναντήσεις εξω με μια οικογένεια και μασκες να περπατήσεις λιγο δεν είναι δα κ τόσο απειλητικό.κ δεννπας κ με άτομα που ξερεις οτι ειναι χυμα.ουτε πας στο Σύνταγμα.

Έξω δεν θεωρώ τίποτα ιδιαίτερα απειλητικό πλην του προστίμου. Αλλα το να βγω βόλτα με φίλους κ να φοράμε μάσκα έξω, ενώ επιτρέπεται να γίνουν συγκεντρώσεις σε σπίτια για φαγητό χωρίς μάσκα προφανώς, με ξενερώνει απίστευτα. Προτιμώ να έρχεται στο μπαλκονι πού κ πού οποίος είναι πιο θαρραλέος να κυκλοφορεί, να περνάω λίγο απ τη γειτόνισσα, κ όταν σταματήσει αυτό με τε sms βλέπουμε. Για μένα δεν με νοιάζει τόσο, το παιδί που θα είναι σαν απρισαρμοστο του χρόνου στο σχολείο σκέφτομαι, γιατί βλέπω τη βαλίτσα να πηγαίνει μακριά. αν φοράμε μάσκες έξω κ την άνοιξη δεν θα μπορώ άλλο να τον κρατάω εκτός κόσμου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μόνο αν δεν έχεις μην μπορούν να σου βάλουν πρόστιμο.για κανεναν άλλον λόγο αν περπατάς.

ναι ναι,εννοειτσι.μνμ,ταυτοτητα κ μασκα.οκ,καλο ειναι να μην εισαι κ με τακουνια:razz:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γιατί επιτρέπεται να βλέπουμε φίλους; μόνο για τη μέρα των τραπεζιών δεν είναι; οι φίλοι μας έχουν συγγενείς εδώ έτσι κι αλλιώς, οπότε θα έχουν πάει σε τραπέζια κ δεν το θεωρώ ασφαλές γιατί δεν ξέρω πού έχει κυκλοφορήσει ο καθένας και ποιος συγγενής έχει έρθει από την Αθήνα. Σταμάτησαν μα ανακοινώνουν κ κρούσματα ανά νησί πάλι. Κ το παιδάκι μιας συναδέλφου, σαν τον δικό μου, σήμερα είχε πυρετό. Από πού κ ως πού....

 

Αν επιτρεπόταν να πάμε δυο οικογένειες για περπάτημα θα ήταν καλό, αλλά ούτε αυτό επιτρέπεται. αφήνουν 9 άτομα σε σπίτι αλλά ατομική άσκηση μέχρι 3 και με απόσταση και μάσκα, τι λογικές καταστάσεις. 

Μπορείς να πας με περπάτημα με άλλους, να τα λέτε και στο δρόμο. Όλοι το κάνουν νομίζω. Εμείς πάντως βλέπουμε φίλους που μένουν στη γειτονιά συνεχώς. Αλλιώς θα τρελενομασταν. Δεν φιλιομαστε, δεν αγκαλιαζομαστε, χειραψίες κτλ και καθόμαστε έξω κυρίως, πλατεία η μπαλκόνι. Τώρα αν φοβάσαι βέβαια και αντέχεις σεβαστό.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι ισχύει ότι έγινε χαμός.ειπαν οτι μπορούμε να είμαστε δύο οικογένειες.εμεις χθες ήμασταν με ένα ζευγάρι με ένα παιδάκι που προσεχουν πολυ.πρωτη φορα συναντήθηκαν με άλλους.το μέλλον είναι μακρυ.αν μείνουμε εντελώς απομονωμένοι κινδυνεύει η ψυχική υγεία ολονών μας. ΤΟ να συναντήσεις εξω με μια οικογένεια και μασκες να περπατήσεις λιγο δεν είναι δα κ τόσο απειλητικό.κ δεννπας κ με άτομα που ξερεις οτι ειναι χυμα.ουτε πας στο Σύνταγμα.

Και στο Σύνταγμα να πας, λέμε τώρα, μόνος σου ή με την οικογένειά σου πάλι δεν καταλαβαίνω πώς κινδυνεύεις. Έξω η πιθανότητα να κολλήσεις είναι ελάχιστη και με μάσκες μηδενική. Δεν φαντάζομαι ότι κανείς κάθετε κολλητά με τή δίπλα παρέα. Συμφωνώ δεν θα πάθουμε τίποτα με το περπατήσεις η να συναντήσεις κάποιους ανθρώπους έξω. Είναι απαραίτητο να προσέχουμε την ψυχική μας υγεία, αλλιώς θα βγούμε μας βρει το καλοκαίρι ημιτρελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

ναι ναι,εννοειτσι.μνμ,ταυτοτητα κ μασκα.οκ,καλο ειναι να μην εισαι κ με τακουνια:razz:

Από τότε που έβαλαν τη μάσκα έξω, επθσης τα σχολεία έκλεισαν λίγο μετά, βασικά βγαίνω μόνο για σουπερμάρκετ που πάω με το αυτοκίνητο, εκτός από όπου πάμε με τον μικρό στη γειτονιά ή στην εξοχή που δεν φοράω μάσκα, την έχω στην τσέπη αν δω τίποτα υποπτο. έτσι έχω χάσει λίγο επαφή με την πραγματικότητα, κ στην αρχή που σκεφτόμουν να πάμε βόλτα να δούμε από κοντά τον άθλιο φετινό στολισμό του δημάρχου, είχα σκεφτεί ότι θα ντυθώ, θα βαφτώ κλπ, σαν κλασική βόλτα οικογένειας σε μέρα γιορτής στην επαρχία. Μετά συνειδητοποίησα ότι σωματική άσκηση με εορταστική περιβολή δεν συνάδει κ γι αυτό μου έφυγε η διάθεση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έξω δεν θεωρώ τίποτα ιδιαίτερα απειλητικό πλην του προστίμου. Αλλα το να βγω βόλτα με φίλους κ να φοράμε μάσκα έξω, ενώ επιτρέπεται να γίνουν συγκεντρώσεις σε σπίτια για φαγητό χωρίς μάσκα προφανώς, με ξενερώνει απίστευτα. Προτιμώ να έρχεται στο μπαλκονι πού κ πού οποίος είναι πιο θαρραλέος να κυκλοφορεί, να περνάω λίγο απ τη γειτόνισσα, κ όταν σταματήσει αυτό με τε sms βλέπουμε. Για μένα δεν με νοιάζει τόσο, το παιδί που θα είναι σαν απρισαρμοστο του χρόνου στο σχολείο σκέφτομαι, γιατί βλέπω τη βαλίτσα να πηγαίνει μακριά. αν φοράμε μάσκες έξω κ την άνοιξη δεν θα μπορώ άλλο να τον κρατάω εκτός κόσμου. 

Πάντως εδώ στην Αθήνα βλέπω και την αστυνομία να έχει χαλαρώσει. Εχτές συνάντησα κάτι μαμάδες από το σχολείο τυχαία έξω, σε κεντρικό δρόμο. Πιάσαμε την κουβέντα αρκετή ώρα στο όρθιο έξω, σε κάποια φάση κατεβάσαμε και μάσκες. Εκεί που γυρνάω βλέπω απέναντι δύο αστυνομικούς ΔΙΑς, μου κόπηκε το αίμα. Λέω πάει, δεν το γλιτώνουμε το 300αρι. Καμία σχέση, συνέχισαν την κουβέντα τους, σημασία δεν μας έδωσαν. Ανεβάσαμε μάσκες και διαλυθηκαμε διακριτικά :-). Επίσης κέντρο που είμαι κάθε μέρα, περνάνε όλοι μπροστά από τα μπλόκα με καφέδες και τυρόπιτες και κατεβασμένες μάσκες, ζευγαράκια κάθονται αγκαλιά σε παγκάκια χωρίς μάσκες και τέτοια. Κάνεις δε δίνει σημασία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Μπορείς να πας με περπάτημα με άλλους, να τα λέτε και στο δρόμο. Όλοι το κάνουν νομίζω. Εμείς πάντως βλέπουμε φίλους που μένουν στη γειτονιά συνεχώς. Αλλιώς θα τρελενομασταν. Δεν φιλιομαστε, δεν αγκαλιαζομαστε, χειραψίες κτλ και καθόμαστε έξω κυρίως, πλατεία η μπαλκόνι. Τώρα αν φοβάσαι βέβαια και αντέχεις σεβαστό.

Και στο Σύνταγμα να πας, λέμε τώρα, μόνος σου ή με την οικογένειά σου πάλι δεν καταλαβαίνω πώς κινδυνεύεις. Έξω η πιθανότητα να κολλήσεις είναι ελάχιστη και με μάσκες μηδενική. Δεν φαντάζομαι ότι κανείς κάθετε κολλητά με τή δίπλα παρέα. Συμφωνώ δεν θα πάθουμε τίποτα με το περπατήσεις η να συναντήσεις κάποιους ανθρώπους έξω. Είναι απαραίτητο να προσέχουμε την ψυχική μας υγεία, αλλιώς θα βγούμε μας βρει το καλοκαίρι ημιτρελους!

Δυσκολο να κολλησεις αλλα δεν μπορεις να φανταστείς τι γινόταν.μασκες κατεβασμενες κ αδυναμία τήρησης αποστάσεων.ενα παιδι θα τρέξει στα στολιδια που ειναι μαζεμένοι πολλοι .όχι. μόνο από το αυτοκίνητο.δεν κατεβήκαμε. 

Just now, Mary1976 είπε:

Πάντως εδώ στην Αθήνα βλέπω και την αστυνομία να έχει χαλαρώσει. Εχτές συνάντησα κάτι μαμάδες από το σχολείο τυχαία έξω, σε κεντρικό δρόμο. Πιάσαμε την κουβέντα αρκετή ώρα στο όρθιο έξω, σε κάποια φάση κατεβάσαμε και μάσκες. Εκεί που γυρνάω βλέπω απέναντι δύο αστυνομικούς ΔΙΑς, μου κόπηκε το αίμα. Λέω πάει, δεν το γλιτώνουμε το 300αρι. Καμία σχέση, συνέχισαν την κουβέντα τους, σημασία δεν μας έδωσαν. Ανεβάσαμε μάσκες και διαλυθηκαμε διακριτικά :-). Επίσης κέντρο που είμαι κάθε μέρα, περνάνε όλοι μπροστά από τα μπλόκα με καφέδες και τυρόπιτες και κατεβασμένες μάσκες, ζευγαράκια κάθονται αγκαλιά σε παγκάκια χωρίς μάσκες και τέτοια. Κάνεις δε δίνει σημασία. 

Καλε εδω κατεβάζουν και οι αστυνομικοί μασκες.εγω  παντως θα φοβόμουν να κατεβάσω μασκα σε τέτοια αποσταση να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Να σας πω να γελάσετε: εδώ που ζω γενικά υπάρχει έλεγχος απο αστυνομία τακτικά. Συναντάω μια γειτόνισσα και κανονίζουμε να πάμε βόλτα για περπάτημα - τζόκινγκσ, μετά από καμιά ώρα που κουραστήκαμε, λέμε να πάρουμε κάτι να πιούμε και να συνεχίσουμε στο πιο χαλαρό, και σταματάμε στο περίπτερο, μπροστά από 2 μηχανές ΔΙΑΣ. Είχε αρχίσει να σουρουπώνει, οπότε καταλήγουμε σε μπύρα. Κοιτάζει ο ένας αστυνομικός τη φίλη μου, κάτι πάει να πει, γυρίζει και εκείνη ομολογουμένως πολύ γλυκά και ευγενικά, και του λέει πριν προλάβει να μιλήσει αυτός "δεν υπάρχει διάταξη που να απαγορεύει να αθλούμαι κρατώντας ένα κουτάκι μπύρας, σωστά;" Τι να πει και ο άνθρωπος, κούνησε το κεφάλι και έφυγε . Υποπτεύομαι ότι αν δεν ήμασταν σαφέστατα Ελληνίδες και σαραντάρες , αλλά ξέρω γω εικοσάχρονα ή μετανάστες, θα είχε άλλη πορεία η ιστορία, αλλά η αλήθεια είναι ότι κόβονται πολλά πρόστιμα και με πολύ τσαμπουκά μεν, ελάχιστα πληρώνονται δε λόγω ενστάσεων ;) 

Γιατί?εχει πρόστιμο η αγορά από το περίπτερο?η μαλλον εννοεις οτι δεν εγραψε οτι παει για ψώνια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γιατί?εχει πρόστιμο η αγορά από το περίπτερο?η μαλλον εννοεις οτι δεν εγραψε οτι παει για ψώνια?

Για το 6, άθληση και περιπτερόμπυρα ;) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Για το 6, άθληση και περιπτερόμπυρα ;) 

Ε καλά τωρα.εχω σταματήσει να παρω κ κοκα κολα κ να την πιω περπατώντας. Δεν σου λέει κανεις κατι .αυτο ειναι παράνοια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πετύχει ποτέ έλεγχο πάντως. Εδώ που μένουμε είναι ενα αραιοκατοικημένοι προάστιο, λογικό. Προάστιο όχι της Αθήνας, προάστιο πόλης της Ανατολικής Αττικής. Οπότε η τοπική αστυνομία λογικά κινείται μόνο στην πόλη. Κάποιες φορές που πάμε στο μεγάλο Σκλαβενίτη του Γέρακα ή για πιο downtown στην Αγία Παρασκευή, ούτε εκεί έχω δει ποτέ. Μόνο μια φορά που ψάχναμε για δεντρο είδαμε ένα περιπολικό στο Χολαργό κι ένα στο Παγκράτι, σταματημένα αλλά όχι για έλεγχο. Ο άντρας μου που πάει και μέσα στην Αθήνα πιο συχνά ούτε αυτός έχει πετύχει, ούτε στην προηγούμενη καραντίνα. Μηχανάκια της αστυνομίας βλέπουμε συχνά αλλά μάλλον δεν είναι για τον ιό είναι τα Δίας που κυκλοφορούσαν πάντα. Εγώ έβγαινα μονο για το 6 επειδή δεν οδηγώ για να πάω πχ σούπερ μάρκετ αλλά επειδή βαριέμαι να περπατάω άσκοπα (δεν έχει τίποτα να δεις εδώ) έβγαινα μονο για τη μικρή, βαριόμουν πολύ. Είμαστε και καινούργιοι στην περιοχή κι έτσι δεν ξέρουμε κανέναν γιατί με το που ήρθαμε έσκασε η περσινή καραντίνα, μόνο έναν ξέρουμε και περπατήσαμε δύο φορές. Αλλά να βλέπω διαφορετικούς κάθε φορά θα φοβόμουν η αλήθεια είναι, μπορεί να είμαι λίγο υπερβολική. Και σκέφτομαι ότι είναι φαύλος κύκλος, θέλουμε να συναντιομαστε επειδή θα πάει μακριά το πράγμα, αλλά όσο συναντιομαστε θα πάει και πιο μακριά. Κι έτσι ξαναθελουμε να συναντιομαστε κλπ! Τώρα με το ψάξιμο του δέντρου και με το lidl ξεθαρρεψα λίγο η αλήθεια είναι και ως προς την αστυνομία, και σκεφτομαι να πηγαίνουμε και όλοι μαζί σούπερ μάρκετ για να οδηγώ εγώ μέχρι εκεί (είχαμε ξεκινήσει εξάσκηση πριν την καραντίνα και αναγκαστικά τη σταματησαμε και θα τα ξεχασω). Μέσα στον οικισμό δεν μπορούμε να πάμε γιατί δεν ταιριάζει κανένα μήνυμα, αλλά με τα ψώνια συνδυάζεται.

 

Τα Χριστούγεννα πώς σας φάνηκαν; Εμένα τελικά μπορεί να ήταν και από τα πιο ωραία των τελευταίων χρόνων, γιατί είχαμε τη μικρή (πέρσι ήταν μόνο 8 μηνων οπότε δεν είχε τόση πλάκα). Πήγαμε στους γονείς μου. Και σκέφτομαι ότι και καραντίνα να μην ήταν πάλι οι ίδιοι θα ήμασταν. Ο σύζυγος δεν έχει γονείς, η αδελφή μου μένει σε άλλη πόλη κι έτσι φετος δεν θα βρεθούμε και αυτό μας στενοχωρει, αλλά ειδικά για ανήμερα τα Χριστούγεννα δεν είχε κάποια διαφορά γιατί με την αδελφή μου βλεπομασταν Πρωτοχρονιά. Χριστούγεννα πήγαινε στα πεθερικά της. Την Πρωτοχρονιά που δεν θα τους δούμε θα μας φανεί η διαφορά. Και γενικά για τις μέρες των γιορτών έχει διαφορά γιατί βλέπαμε φίλους, κουμπάρους κλπ, αλλά το ανήμερα ήταν όπως κάθε χρόνο. (Για την αδερφή μου όμως δεν ήταν γιατί δεν έχουν συγγενείς εκεί που μένουν).Ευτυχώς πάντως που επέτρεψαν τα 9 άτομα κι έτσι υποθέτω για πολύ κόσμο θα ήταν όπως πάντα, γιατί υποθετω δυσκολο να μαζευονταν κι άλλες χρονιές πάνω από 10.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ωραία περάσαμε. Διαφορετικά. Χωρίς πατρικές οικογένειες και άλλους ηλικιωμένους συγγενείς για πρώτη φορά. Βρεθήκαμε με φίλους (2 ζευγάρια και 1 φίλος που είναι τελείως μόνος και δεν θα τον αφήναμε με τίποτα γιατί πρόσφατα πήρε διαζύγιο) για φαγητό, ο μικρός πέρασε τέλεια, γελάσαμε, μιλήσαμε για φυσιολογικά πράγματα όπως μουσική και ταινίες, ξεχάσαμε τελείως την πανδημία. Ελπίζω να μην το πληρώσουμε. Φαινόμαστε όλοι υγιής, δεν ήταν κανένας με έστω συνάχι και καθόμασταν έξω στο μπαλκόνι εκτός από την ώρα του φαγητού που όμως είχαμε ανοιχτά τα παράθυρα (και το καλοριφέρ στο φουλ). Η αλήθεια είναι ότι στο φεύγα η μία κοπέλα με φίλησε. Κόλλησα και μετά πήγα στο μπάνιο και έκανα πρόσωπο και χέρια με οινόπνευμα. Πώς έχουμε καταντήσει έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ δεν έχω πετύχει ποτέ έλεγχο πάντως. Εδώ που μένουμε είναι ενα αραιοκατοικημένοι προάστιο, λογικό. Προάστιο όχι της Αθήνας, προάστιο πόλης της Ανατολικής Αττικής. Οπότε η τοπική αστυνομία λογικά κινείται μόνο στην πόλη. Κάποιες φορές που πάμε στο μεγάλο Σκλαβενίτη του Γέρακα ή για πιο downtown στην Αγία Παρασκευή, ούτε εκεί έχω δει ποτέ. Μόνο μια φορά που ψάχναμε για δεντρο είδαμε ένα περιπολικό στο Χολαργό κι ένα στο Παγκράτι, σταματημένα αλλά όχι για έλεγχο. Ο άντρας μου που πάει και μέσα στην Αθήνα πιο συχνά ούτε αυτός έχει πετύχει, ούτε στην προηγούμενη καραντίνα. Μηχανάκια της αστυνομίας βλέπουμε συχνά αλλά μάλλον δεν είναι για τον ιό είναι τα Δίας που κυκλοφορούσαν πάντα. Εγώ έβγαινα μονο για το 6 επειδή δεν οδηγώ για να πάω πχ σούπερ μάρκετ αλλά επειδή βαριέμαι να περπατάω άσκοπα (δεν έχει τίποτα να δεις εδώ) έβγαινα μονο για τη μικρή, βαριόμουν πολύ. Είμαστε και καινούργιοι στην περιοχή κι έτσι δεν ξέρουμε κανέναν γιατί με το που ήρθαμε έσκασε η περσινή καραντίνα, μόνο έναν ξέρουμε και περπατήσαμε δύο φορές. Αλλά να βλέπω διαφορετικούς κάθε φορά θα φοβόμουν η αλήθεια είναι, μπορεί να είμαι λίγο υπερβολική. Και σκέφτομαι ότι είναι φαύλος κύκλος, θέλουμε να συναντιομαστε επειδή θα πάει μακριά το πράγμα, αλλά όσο συναντιομαστε θα πάει και πιο μακριά. Κι έτσι ξαναθελουμε να συναντιομαστε κλπ! Τώρα με το ψάξιμο του δέντρου και με το lidl ξεθαρρεψα λίγο η αλήθεια είναι και ως προς την αστυνομία, και σκεφτομαι να πηγαίνουμε και όλοι μαζί σούπερ μάρκετ για να οδηγώ εγώ μέχρι εκεί (είχαμε ξεκινήσει εξάσκηση πριν την καραντίνα και αναγκαστικά τη σταματησαμε και θα τα ξεχασω). Μέσα στον οικισμό δεν μπορούμε να πάμε γιατί δεν ταιριάζει κανένα μήνυμα, αλλά με τα ψώνια συνδυάζεται.

 

Τα Χριστούγεννα πώς σας φάνηκαν; Εμένα τελικά μπορεί να ήταν και από τα πιο ωραία των τελευταίων χρόνων, γιατί είχαμε τη μικρή (πέρσι ήταν μόνο 8 μηνων οπότε δεν είχε τόση πλάκα). Πήγαμε στους γονείς μου. Και σκέφτομαι ότι και καραντίνα να μην ήταν πάλι οι ίδιοι θα ήμασταν. Ο σύζυγος δεν έχει γονείς, η αδελφή μου μένει σε άλλη πόλη κι έτσι φετος δεν θα βρεθούμε και αυτό μας στενοχωρει, αλλά ειδικά για ανήμερα τα Χριστούγεννα δεν είχε κάποια διαφορά γιατί με την αδελφή μου βλεπομασταν Πρωτοχρονιά. Χριστούγεννα πήγαινε στα πεθερικά της. Την Πρωτοχρονιά που δεν θα τους δούμε θα μας φανεί η διαφορά. Και γενικά για τις μέρες των γιορτών έχει διαφορά γιατί βλέπαμε φίλους, κουμπάρους κλπ, αλλά το ανήμερα ήταν όπως κάθε χρόνο. (Για την αδερφή μου όμως δεν ήταν γιατί δεν έχουν συγγενείς εκεί που μένουν).Ευτυχώς πάντως που επέτρεψαν τα 9 άτομα κι έτσι υποθέτω για πολύ κόσμο θα ήταν όπως πάντα, γιατί υποθετω δυσκολο να μαζευονταν κι άλλες χρονιές πάνω από 10.

Εμεις τηρούμε ευλαβικά τα μετρα κ πλέον διαπιστώνω ότι το να κρατήσω το παιδι στην απόλυτη απομόνωση δεν θα βγει σε καλό. Το οτι καποιοι κρατούν νε σύνεση κάποιες ελάχιστες κ συνεχώς ίδιες επαφές μου φαίνεται πολύ πιο σωστό. Έχω. αναθεωρήσει   θα παει ποκυ μακριά η βαλίτσα κ δεν γινεται να συνεχίσω έτσι .Αν είναι 20 μηνων το παιδακι σου δεν έχει τόσο αναγκη την επαφή όσο τα,μεγαλυτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εμεις βλεπουμε παντα τα ιδια ατομα το να μην βλεπεις κ κανενα δεν ειναι εφικτο πλεον . τα μετρα τα τηρουμε κ με το παραπανω. γενικα ψωνια κομμωτηρια κτλ τωρα που ανοιξαν κ εγινε ενας χαμος δεν πηγαμε .αναποφευκτα ειδαμε κ καποια ατομα αναπαντεχα αλλα δεν γινετε να μεινεις κ για παντα στην απομονωση. 

@little lamb εγω παντως σουπερ μαρκετ με το μωρο δεν  πηγαινα  χειμωνιατικα ουτε πριν τον κορονοιο πολυκοσμια χειμωνας ιωσεις αστο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αν είναι 20 μηνων το παιδακι σου δεν έχει τόσο αναγκη την επαφή όσο τα,μεγαλυτερα.

 

Ναι αλήθεια είναι αυτό. Είχε συνηθίσει τους παππούδες πολύ όμως που τώρα δεν τους έβλεπε και τρελάθηκε από τη χαρά της. Επίσης δεν έχει συνηθίσει τόσο πολύ το έξω γιατί εξ αρχής βαριόμουν το άσκοπο περπατημα και δεν την έβγαζα κάθε μέρα. Είμαι και κρυουλιαρα και τώρα το χειμώνα δεν απολαμβάνω καθόλου να είμαι έξω. Όταν βγαίνει της αρέσει πολύ αλλά ακόμα δεν το ζητάει. Όταν καταλάβει ότι μπορεί να το ζητάει θα πρέπει να ξεπεράσω τη βαρεμάρα μου και την κρυουλίαση!

 

Just now, ninaki80 είπε:

εγω παντως σουπερ μαρκετ με το μωρο δεν  πηγαινα  χειμωνιατικα ουτε πριν τον κορονοιο πολυκοσμια χειμωνας ιωσεις αστο!!!

 

Ναι αλλά αν πρόκειται να πάω εγώ δεν γίνεται αλλιώς, γιατί δεν οδηγώ μόνη, πρέπει να πάμε όλοι. Αλλά ακόμα κάθεται στο καρότσι της όταν πάμε σούπερ μάρκετ οπότε δεν έρχεται σε επαφή με κανέναν ούτε πιάνει πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι αλήθεια είναι αυτό. Είχε συνηθίσει τους παππούδες πολύ όμως που τώρα δεν τους έβλεπε και τρελάθηκε από τη χαρά της. Επίσης δεν έχει συνηθίσει τόσο πολύ το έξω γιατί εξ αρχής βαριόμουν το άσκοπο περπατημα και δεν την έβγαζα κάθε μέρα. Είμαι και κρυουλιαρα και τώρα το χειμώνα δεν απολαμβάνω καθόλου να είμαι έξω. Όταν βγαίνει της αρέσει πολύ αλλά ακόμα δεν το ζητάει. Όταν καταλάβει ότι μπορεί να το ζητάει θα πρέπει να ξεπεράσω τη βαρεμάρα μου και την κρυουλίαση!

 

 

Ναι αλλά αν πρόκειται να πάω εγώ δεν γίνεται αλλιώς, γιατί δεν οδηγώ μόνη, πρέπει να πάμε όλοι. Αλλά ακόμα κάθεται στο καρότσι της όταν πάμε σούπερ μάρκετ οπότε δεν έρχεται σε επαφή με κανέναν ούτε πιάνει πράγματα.

Να ρο βγάζεις το παιδι.μην το αμελεις.παιρνει πολλα ερεθίσματα από το ο τιδηποτε εξω .

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εμεις τηρούμε ευλαβικά τα μετρα κ πλέον διαπιστώνω ότι το να κρατήσω το παιδι στην απόλυτη απομόνωση δεν θα βγει σε καλό. Το οτι καποιοι κρατούν νε σύνεση κάποιες ελάχιστες κ συνεχώς ίδιες επαφές μου φαίνεται πολύ πιο σωστό. Έχω. αναθεωρήσει   θα παει ποκυ μακριά η βαλίτσα κ δεν γινεται να συνεχίσω έτσι .Αν είναι 20 μηνων το παιδακι σου δεν έχει τόσο αναγκη την επαφή όσο τα,μεγαλυτερα.

Εννοείται δεν είναι καλό, επίσης σκέψου ότι το παιδί πήγαινε σχολείο όταν είχε περισσότερα κρούσματα. Εγώ το βγάζω έξω εδώ κοντά στις πλατείες και συναντά αλλα παιδάκια και χαίρομαι πάρα πολύ μου φαίνεται πολύ κακό ένα παιδί χωρίς αλλα παιδάκια τόσο πολύ καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εννοείται δεν είναι καλό, επίσης σκέψου ότι το παιδί πήγαινε σχολείο όταν είχε περισσότερα κρούσματα. Εγώ το βγάζω έξω εδώ κοντά στις πλατείες και συναντά αλλα παιδάκια και χαίρομαι πάρα πολύ μου φαίνεται πολύ κακό ένα παιδί χωρίς αλλα παιδάκια τόσο πολύ καιρό. 

Φυσικα και ειναι.Φροντιζω ομως να πηγαίνουμε σε μερη που δεν έχει πολύ κόσμο γιατι δεν είναι σωστό να λεω μην πλησιάζεις.τα παιδια άνω των πέντε εινΙ μεταδότης.θα κραταω επαφη με σταθερά άτομα κ περιορισμένα.για την ωρα αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Να ρο βγάζεις το παιδι.μην το αμελεις.παιρνει πολλα ερεθίσματα από το ο τιδηποτε εξω .

 

 

Στις βόλτες με τα πόδια εδώ γύρω από το σπίτι δεν έχει να πάρει κάτι φοβερό, τα έχει δει 100 φορές, σπίτια και άδεια οικόπεδα βλέπει μόνο, άντε και τα σκυλιά των σπιτιών που της αρέσουν, και από κάποια σημεία μακριά στο βάθος θάλασσα που δεν την κοιτάει καν. Ούτε αυτοκίνητα δεν περνάνε. Ούτε αντέχει ακόμα να περπατάει πολύ γιατί περπάτησε πριν ένα μήνα, οπότε κάθεται απλά σ'ενα καρότσι. Όταν θα μπορούμε να εξηγουμε για τα δέντρα και τα φυτά ναι θα παίρνει πολλά περισσότερα. Ή αν είναι άνοιξη με λουλούδια. Και όταν θα κινείται καλά που θα κάνει ποδήλατο ή θα παίζουμε μπάλα κλπ. Λίγο πιο μακριά στη θάλασσα ή στις κούνιες ή στην πλατεια της πόλης εννοείται ότι παίρνει πολλά αλλά στην πλατεία και στη θάλασσα πας με αυτοκίνητο και οι κούνιες που είναι ένα 20λεπτο περπατημα απαγορεύονται ακόμα νομίζω, έτσι δεν είναι; Στην πλατεία της πόλης που περάσαμε τη μέρα μετά το lidl είχε πολλά παιδάκια και της άρεσε πολύ (και σε εμένα άρεσε πιο πολύ από τον οικισμό), αλλά τώρα με την καραντίνα δεν μπορούμε εύκολα να δικαιολογήσουμε μετακίνηση εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Στις βόλτες με τα πόδια εδώ γύρω από το σπίτι δεν έχει να πάρει κάτι φοβερό, τα έχει δει 100 φορές, σπίτια και άδεια οικόπεδα βλέπει μόνο, άντε και τα σκυλιά των σπιτιών που της αρέσουν, και από κάποια σημεία μακριά στο βάθος θάλασσα που δεν την κοιτάει καν. Ούτε αυτοκίνητα δεν περνάνε. Ούτε αντέχει ακόμα να περπατάει πολύ γιατί περπάτησε πριν ένα μήνα, οπότε κάθεται απλά σ'ενα καρότσι. Όταν θα μπορούμε να εξηγουμε για τα δέντρα και τα φυτά ναι θα παίρνει πολλά περισσότερα. Ή αν είναι άνοιξη με λουλούδια. Και όταν θα κινείται καλά που θα κάνει ποδήλατο ή θα παίζουμε μπάλα κλπ. Λίγο πιο μακριά στη θάλασσα ή στις κούνιες ή στην πλατεια της πόλης εννοείται ότι παίρνει πολλά αλλά στην πλατεία και στη θάλασσα πας με αυτοκίνητο και οι κούνιες που είναι ένα 20λεπτο περπατημα απαγορεύονται ακόμα νομίζω, έτσι δεν είναι; Στην πλατεία της πόλης που περάσαμε τη μέρα μετά το lidl είχε πολλά παιδάκια και της άρεσε πολύ (και σε εμένα άρεσε πιο πολύ από τον οικισμό), αλλά τώρα με την καραντίνα δεν μπορούμε εύκολα να δικαιολογήσουμε μετακίνηση εκεί.

Στο καροτσι.θα της κανει πολυ καλο ο φρέσκος αέρας κ σιγουρα παιρνει πραγματα.μην τα θεωρείς δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Καθόμαστε πολύ και στο μπαλκόνι βέβαια, που στην περίπτωσή μας είναι σχεδόν το ίδιο με το έξω. Τα ίδια δέντρα και την ίδια θάλασσα βλέπεις. Γενικά το σπίτι είναι σε τέτοιο σημείο και με τέτοια διαμόρφωση που δεν νιώθεις καμία απολύτως κλεισούρα, τι μέσα τι έξω το ίδιο είναι. Όσον αφορά τον οικισμό εννοειται, αν πάρεις το αυτοκίνητο για 5 λεπτά αλλάζεις τελείως, είτε πας σε μαγαζιά είτε σε θάλασσα, απλά τώρα με την καραντίνα δυστυχώς δεν... Εκεί πηγαίναμε πιο πολύ. Τώρα τη βγάζουμε πιο πολύ εδώ για να περπατάει και λίγο εκτός σπιτιού τώρα που άρχισε το περπάτημα και όταν επιτραπούν οι κούνιες θα είναι το καλύτερο. Ανοιχτές είναι στον οικισμό μας αλλά ξέρω ότι απαγορεύεται να πηγαίνεις, αν ξέρει κάποια αν επιτρέπεται ας μου πει. Ένα άλλο μείον που δεν τη βγάζω και πολύ μόνη μου είναι ότι έχει πολλά σκυλιά η περιοχή (δηλαδή όλοι περπατάνε με ραβδιά) κι έτσι φοβάμαι λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τη μεγάλη ανατροπή και επανέρχομαι στο θεμα παιχνίδια ρόλων djeco. μας έφεραν τη σαλάτα του καίσαρα. Έχει μπολάκι κ μαχαιροπιρουνα, φύλλα μαρουλιού κ τυράκι από τσοχα κ αυγό, αγγούρι, ντομάτα κ μανιτάρια από ξύλο. Είναι κάπως πιο μικρό απ ο,τι το φανταζόμουν κ το ξύλο νομίζω είναι συνθετικό ξύλο. Επίσης λέει ξύλινο κουτί αλλά αν έχει ξύλο θα είναι κάτι πολύ λεπτό επενδεδυμένο με σκληρό χαρτόνι. Ωραίο ειναο αισθητικά κ επίσης τα υλικά έχουν ευελιξία να τα βάλεις κως γέμιση πίτσας ή σάντουιτς αν εχεις τα αντίστοιχα ψωμάκια από αλλα παιχνίδια. έχουμε παίξει αρκετά από χτες. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ναι αλήθεια είναι αυτό. Είχε συνηθίσει τους παππούδες πολύ όμως που τώρα δεν τους έβλεπε και τρελάθηκε από τη χαρά της. Επίσης δεν έχει συνηθίσει τόσο πολύ το έξω γιατί εξ αρχής βαριόμουν το άσκοπο περπατημα και δεν την έβγαζα κάθε μέρα. Είμαι και κρυουλιαρα και τώρα το χειμώνα δεν απολαμβάνω καθόλου να είμαι έξω. Όταν βγαίνει της αρέσει πολύ αλλά ακόμα δεν το ζητάει. Όταν καταλάβει ότι μπορεί να το ζητάει θα πρέπει να ξεπεράσω τη βαρεμάρα μου και την κρυουλίαση!

 

 

Ναι αλλά αν πρόκειται να πάω εγώ δεν γίνεται αλλιώς, γιατί δεν οδηγώ μόνη, πρέπει να πάμε όλοι. Αλλά ακόμα κάθεται στο καρότσι της όταν πάμε σούπερ μάρκετ οπότε δεν έρχεται σε επαφή με κανέναν ούτε πιάνει πράγματα.

βασικα αφου μενεις σε τετοια περιοχη μολις ανοιξουν ολα πρεπει οπωσδηποτε να μαθεις να οδηγεις ειναι ελευθερια .

τωρα για την παιδικη χαρα εφοσον δεν υπαρχει κανενας κ ειστε μονοι σας αμα κανεις κ μια κουνια κ μια τσουλιθρα δεν απαγορευετε. απαγορευετε να πατε δυο τρια παιδακια μαζι κ να κανετε. εφοσον ειναι ανοιχτα κ οχι κλειδωμενα μπορεις να το πηγαινεις δεν ειναι εγκλημα ουτε θα φας προστιμο επειδη ετρεξε το μωρο γυρω γυρω στις κουνιες . αν δεις να ερχονται αλλα παιδακια το περνεις κ φευγετε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...