Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο λοκνταουν παιδιά κλεισμενα μέσα?


Recommended Posts

Τώρα σε αυτή τη φάση, γενικά φέτος τα βγάζετε έξω βόλτα τα παιδιά? Δεν ξέρω εμείς έχουμε κλειστεί αρκετά καθώς κι εγώ δουλεύω έχουμε κ τα διαδικτυακά κάθε μεσημέρι κι αυτό μας περιορίζει και τελικά βγαίνουμε μια φορά τη βδομαδα για σούπερ μάρκετ και το σαββ/κο βλέπουμε φίλες της η πάμε για ποδήλατο. Αλλά δεν ξέρω τα βλέπω και στεναχωριέμαι. Δεν ξέρω που να τα πάω. Στο σπίτι έχουμε τα πάντα, μέχρι τσουληθρες κούνιες η τράμπαλα μας λείπει. Το χω στην εντέλεια, όλα είναι άριστα, τα παιχνίδια τα χουμε λιώσει, και άλλα δεν αγοράζω γιατί κυριολεκτικά έχουμε έναν μουστακα εδώ κι εγώ όμως πλέον  εχω βαρεθεί κι εγώ πάρα πολυ με τέτοια κλεισούρα παρόλο που εργάζομαι. Γιατί κι εκεί μια οθόνη. Είχα μάθει κάθε σκ να λείπουμε, Καμμια εκδρομουλα η φαγητό έξω, να βλέπουμε κάναν άνθρωπο, δεν ξέρω πολυ βαρεμάρα. 

Το θετικό είναι ότι περνάω πάρα πολύ χρόνο μαζι τους και κανουμε παραααα πολλά πράγματα μαζί.  Αλλά αυτό ήταν πάρα πολύ ευχάριστο στην αρχή. Ξέρεις το σπίτι και χουχουλιασμα και όλα αυτά αλλά κάπου θες να πάρεις αέρα. Τώρα έχουμε αρχίσει οικογενειακως και βαριόμαστε. Δεν ειμαστε και οι τύποι του σπιτιού. Δλδ με την πρώτη ευκαιρία εμείς παμε εκδρομές.

 

Εσείς τι κάνετε? Που τα πάτε να ξεδωσουν? Εσείς πως ξεδινετε? Δώστε Καμμια ιδέα. 

 

Πάντως μόλις ανοίξουν τα ΜΑΓΑΖΙΑ, ΟΙ παιδικές χαρές, οι μετακινήσεις εκτός, τα σύνορα βρε αδερφέ, θα μαι απο τις πρώτες, θα τους κανω ποδαρικό. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμείς έχουμε κλειστεί τελείως μέσα. Αγωνιώ κι εγώ για την ψυχοσύνθεσή τους, εμείς δεν βλέπουμε καν φίλους. Πάντως νομίζω ότι εμείς οι μεγάλοι βαριόμαστε περισσότερο από τα παιδιά. Αυτά με τη φαντασία τους φτιάχνουν πράγματα, παίζουν, τραγουδάνε. Εμεις οι μεγάλοι φρικαρουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε κλειστεί εντελώς μέσα:( Ο μικρός που πάει Δημοτικό ακόμη βλέπει περίπου μία φορά τη βδομάδα έναν και μόνο φίλο του από τη γειτονιά, και προσπαθούμε να περπατάμε μερικές φορές τη βδομάδα, που είναι πολύ δύσκολο λόγω δουλειάς, αλλά δεν αρκεί σίγουρα. Βλέπω κάποια παιδιά στην κοντινή παιδική χαρά, αλλά μου φαίνεται πολύ βλακεία, να έχουμε κλείσει τα πάντα και να πηγαίνουμε να παίξουμε σα να μην τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου παίζει το πρωί στον κήπο με την νταντά κ το απόγευμα τον βγάζουμε λίγο στη γειτονιά, όχι πάντα πολύ γιατί γενικα έχει μια απίστευτη χρονοτριβή, ξυπνάει αργά από τον μεσημεριανό υπνο, χαζεύει, τρώει μεσημεριανό αργά, κ μέρα καμία φορά ξεκινάει κάτι να παίζει κ δεν θέλει να βγει κ το θυμάται όταν νυχτώσει. Τις μέρες που έχει ήλιο όμως επιμένω για να προλάβει λίγο, ο ήλιος κατά τις 3.30-4 πέφτει ακριβώς στο σπίτι μας κ είναι ο,τι καλύτερο. Την προηγούμενη Κυριακή πήγαμε με πολλή επιφύλαξη στο βουνό, ευτυχώς δεν πέσαμε σε μπλόκο.... 

Πιο πολύ για την κοινωνικότητα ανησυχώ παρα για τη βόλτα....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως βγαίνει, τον βγάζει ο φροντιστής με το καρότσι. Ζητήσαμε βοήθεια αυτες τις μέρες, γιατί τηλεργασία με το μωρό δεν βγαίνει με τιποτα. Πάνε στην πλατεία, τρέχει εδώ κι εκεί, κυνηγάει τα περιστέρια, δεν πλησιάζουν κανέναν, και γυρίζουν σε κανένα δίωρο. Μπλόκα έχει παντού, δεν τους δίνει σημασία κανείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς καθημερινές σπάνια βγαίνουμε. Η δουλειά, το διάβασμα, η τηλεκπαίδευση γεμίζουν τη μέρα. Βραδιάζει πλέον και νωρίς, κάνει και ψύχρα, δεν έχουμε και που να πάμε. Ο μικρός βαριέται να περπατάει απλώς. Έξοδο θεωρεί τη συνάντηση και το παιχνίδι με φίλους. Πήγαμε 2 φορές σε κοντινούς φίλους με παιδιά και βγαίνουμε τα ΣΚ για παιχνίδι έξω στη γειτονιά με ένα παιδάκι που έτυχε και είναι συμμαθητές και μένει κολλητά δίπλα μας. Ευτυχώς! Εκεί συναντάμε και άλλα παιδάκια από το σχολείο. Στην προηγούμενη καραντίνα ο μικρός δεν βγήκε καθόλου. Αυτή τη φορά προσπαθώ να βγαίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. 

Just now, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου παίζει το πρωί στον κήπο με την νταντά κ το απόγευμα τον βγάζουμε λίγο στη γειτονιά, όχι πάντα πολύ γιατί γενικα έχει μια απίστευτη χρονοτριβή, ξυπνάει αργά από τον μεσημεριανό υπνο, χαζεύει, τρώει μεσημεριανό αργά, κ μέρα καμία φορά ξεκινάει κάτι να παίζει κ δεν θέλει να βγει κ το θυμάται όταν νυχτώσει. Τις μέρες που έχει ήλιο όμως επιμένω για να προλάβει λίγο, ο ήλιος κατά τις 3.30-4 πέφτει ακριβώς στο σπίτι μας κ είναι ο,τι καλύτερο. Την προηγούμενη Κυριακή πήγαμε με πολλή επιφύλαξη στο βουνό, ευτυχώς δεν πέσαμε σε μπλόκο.... 

Πιο πολύ για την κοινωνικότητα ανησυχώ παρα για τη βόλτα....

Έσπερος γιατί η επιφύλαξη για την έξοδο στο βουνό? Τί εννοείς για το μπλόκο? Γιατί απαγορεύεται να πάς στο βουνό για περπάτημα?

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο μικρό το παιδάκι τόσο πιο εύκολα να βγεις βόλτα. Δεν έχει φίλους, παρέες όπως ένα μεγαλύτερο παιδί ( ώστε να αγχωθεις μήπως κολλήσει από εκεί) δεν έχει υποχρεώσεις όπως τηλεκπαίδευση και γενικά είναι πιο ελεγξιμο, θα πάει εκεί που λες..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Έσπερος γιατί η επιφύλαξη για την έξοδο στο βουνό? Τί εννοείς για το μπλόκο? Γιατί απαγορεύεται να πάς στο βουνό για περπάτημα?

Δεν απαγορεύεται, μόνο σύσταση να ασκείσαι κοντά στο σπίτι σου. εδώ κάνουν μπλόκα για να μην πηγαίνει ο κόσμος ανεξέλεγκτα στα χωριά. εμείς έχουμε κ αθηναϊκές πινακίδες, είμαστε υποψήφιοι για έλεγχο. ούτε στο λιμάνι για περπάτημα δεν πάμε γιατί πρέπει να πάρουμε αυτοκίνητο ώς ένα σημείο.... Τουλάχιστον στη γειτονιά κυκλοφορούμε με τη μάσκα στην τσέπη αν τυχόν εμφανιστεί κάποιος «ξένος»!

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγουμενη καραντινα δ βγαιναμε αλλα δ ειχε κ καλο καιρο

Τωρα παρολο που εχει κρυο,τα πρωινα εχει ηλιο, κ δ βρεχει, οποτε βγαινουμε μερα παρα μερα

Απο τοτε που ξεκινησε κ η τηλεκπαιδευση κ εχουμε διαβασμα ηρεμησαν κ λιγο τα μικρα

Το απλο περπατημα το βαριουνται αλλα δ εχουμε κ αλλη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μια απο τα ίδια δηλαδή... Εγώ επιδιώκω συναντήσεις με φιλενάδες της. Μια φιλη της όμως, η μαμά της, φοβάται πολύ και αποφευγει, μου το χει πει κιόλας. Στην αρχή μου κακοφάνηκε αλλά μετά το είδα ρεαλιστικά. Επειδή εγώ είμαι πιο κουλ δε σημαίνει ότι δε θα σεβαστώ τον φόβο του άλλου. Θέλω κάπως να οργανωθώ καλύτερα και να τα βγάζω έστω δύο φορές τη βδομάδα τα πρωινά που δε δουλεύω. Να ας πούμε Σάββατο καλή μέρα σήμερα, δουλεύω ένα 2ωρο και μετά πάει 6...βραδυ δηλαδή. Συνήθως τις πάω πλατεία και τρώμε Καμμια βρωμιά, κρέπα, πίτσα πατατάκια κ τέτοια. Είναι η μέρα του ανθυγιεινόυ. Κάνουν γύρω γύρω τρέχω κι εγώ από πίσω κ καπως έτσι. Και Κυριακές με Καμμια φίλη. Το καθημερινό θέλω κάπως να οργάνωσω καλύτερα. Με μπλοκάρει το μαγείρεμα αλλιώς μια χαρά θα το φτιαχνα. :/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς γενικά δε βγαίνουμε κ πολύ, έχουμε όμως μεγάλη αυλή κ όταν το επιτρέπει ο καιρός βγαίνουν κ παίζουν, ευτυχώς σε αυτή την καραντίνα δε σταμάτησαν οι έργο λόγο κτλπ κ πάει εκεί ο μεγάλος κ παιρναει κάπως το απόγευμα, ο μικρός όμως δεν έχει βγει σχεδόν καθόλου έξω κ έχει ξεκινήσει κ έχει απίστευτη ενέργεια,

Ωστόσο εμένα τραμπιλινο έχουν κάνει τον καναπέ πετάνε τις μαξιλάρες στο πάτωμα κ χοροπηδανε... :idea:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά εγώ διαβάζοντας σας έχω την εξής απορία: μόνο τα δικά μου παιδιά δεν αντέχουν να μείνουν μέσα ούτε μια μέρα. Τα πιάνει κυριολεκτικά αμοκ. Τι γίνεται; για παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας να το καταλάβω, τα δικά μου είναι 3 και 1,5 σχεδόν και ειδικά η μικρή απλά δεν παίζει να μείνει μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Τη δικιά μας που τώρα είναι ενάμισι και στην προηγούμενη καραντίνα ήταν σχεδόν ενός, τοτε τη βγάζαμε κάθε μέρα με το καρότσι για το 6 για καμιά ωρα. Εκτός από την πρωτη-δευτερη βδομάδα που μου άρεσε το χουχουλιασμα γιατί μεχρι τότε τρέχαμε κάθε μέρα σε μαγαζιά για αλλαγές δώρων βάφτισης και σε praktiker κλπ γιατί είχαμε μετακομίσει πρόσφατα. Μετά λοιπόν τη βγάζαμε κάθε μέρα, ήταν και άνοιξη και ήταν πολύ ωραία γιατί είναι εξοχή εδώ. Κι εγώ μόνο για το 6 έβγαινα γιατί δεν οδηγώ κ δεν έχουμε σούπερ μάρκετ σε απόσταση ποδιών. Τώρα δεν τη βγάζουμε κάθε κάθε μέρα, αλλά κατά μέσο όρο μέρα παρά μέρα. Κυρίως για να περπατήσει και λίγο έξω γιατί είναι στη φάση που προσπαθεί μέσα στο σπίτι αλλά έξω φοβαται. Παίρνουμε και το καρότσι γιατί καθόμαστε καμιά ώρα. Αυτή τη φορά δεν μου έχει φανεί τόσο πολύ καραντίνα, μου φαίνεται ότι περνάει γρήγορα ο καιρός, σαν να ήμασταν προχτές έξω κανονικά. Ίσως επειδή την προηγούμενη φορά ήταν μωρό ενώ τώρα παίζει κ περνάει πιο εύκολα η μέρα. Επίσης την έχει πάρει κάνα δυο φορές στο σουπερμάρκετ ο άντρας μου αν χρειάζεται να δουλέψω. Στην προηγούμενη καραντίνα οχι γιατί δεν δούλευα κ δεν χρειαζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Βρε παιδιά εγώ διαβάζοντας σας έχω την εξής απορία: μόνο τα δικά μου παιδιά δεν αντέχουν να μείνουν μέσα ούτε μια μέρα. Τα πιάνει κυριολεκτικά αμοκ. Τι γίνεται; για παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας να το καταλάβω, τα δικά μου είναι 3 και 1,5 σχεδόν και ειδικά η μικρή απλά δεν παίζει να μείνει μέσα. 

Δεν αντέχουν αλλά τι άλλο μπορούν να κάνουν; κατεδαφιζουν όλο το σπίτι για να ξεσπάσουν την ενέργεια τους.. Καλά αυτό το έκαναν κ προ καραντίνας αλλά τώρα περισσότερο :mrgreen: θα δουν λίγο τηλεωραση λίγα παιδικά στο κιν, θα τσακωθούν κ κάπως έτσι περνάει η μέρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Βρε παιδιά εγώ διαβάζοντας σας έχω την εξής απορία: μόνο τα δικά μου παιδιά δεν αντέχουν να μείνουν μέσα ούτε μια μέρα. Τα πιάνει κυριολεκτικά αμοκ. Τι γίνεται; για παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας να το καταλάβω, τα δικά μου είναι 3 και 1,5 σχεδόν και ειδικά η μικρή απλά δεν παίζει να μείνει μέσα. 

 

Ίσως είναι θέμα συνήθειας. Εμείς εξ αρχής δεν τη βγάζαμε κάθε μέρα. Επίσης έτυχε και δεν έχουμε άλλο σπίτι απέναντι και βλέπει πολύ ουρανό, μπορεί να παίζει ρόλο κι αυτό. Υποθέτω πως αν κάποιος μένει σε στενό τότε όχι απλά το παιδί αλλά και ο ίδιος θα θέλει να βγει. Πόσο μάλλον που εδώ στην Ελλάδα πολλές οικογένειες είναι όλη μέρα με κάτω τις τέντες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama said:

Δεν αντέχουν αλλά τι άλλο μπορούν να κάνουν; κατεδαφιζουν όλο το σπίτι για να ξεσπάσουν την ενέργεια τους.. Καλά αυτό το έκαναν κ προ καραντίνας αλλά τώρα περισσότερο :mrgreen: θα δουν λίγο τηλεωραση λίγα παιδικά στο κιν, θα τσακωθούν κ κάπως έτσι περνάει η μέρα 

Για την ψυχολογική ηρεμία όλων μας, και κυρίως την δική μου, πρέπει να βγουν έξω 2 φορές την μέρα από μια ώρα και παραπάνω εάν αντέχω, αλλά όχι λιγότερο. Έχει γίνει μέρος της ρουτίνας τους πια. Αν δεν βγουν, γίνονται τόσο κουραστικες που δεν αντέχω, χίλιες φορές να τις βγάλω έξω 

Just now, little lamb said:

 

Ίσως είναι θέμα συνήθειας. Εμείς εξ αρχής δεν τη βγάζαμε κάθε μέρα. Επίσης έτυχε και δεν έχουμε άλλο σπίτι απέναντι και βλέπει πολύ ουρανό, μπορεί να παίζει ρόλο κι αυτό. Υποθέτω πως αν κάποιος μένει σε στενό τότε όχι απλά το παιδί αλλά και ο ίδιος θα θέλει να βγει. Πόσο μάλλον που εδώ στην Ελλάδα πολλές οικογένειες είναι όλη μέρα με κάτω τις τέντες.

Από ουρανό, άλλο τίποτα, αλλά δεν αρκεί στην περίπτωση μας

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Ναι εντάξει εκεί λογικά είναι και πιο γκρίζος οπότε όντως!

Εννοούσα ότι δεν τους φτάνει να τον βλέπουν από μέσα, θέλουν να βγουν έξω να παίξουν

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μας δεν περπατάει ακόμα, οπότε μπορεί όταν περπατάει να θέλει να βγει κι εκείνη έξω για παιχνίδι, προς το παρόν είτε μέσα είτε έξω το ίδιο της κάνει. Τα δικά σας ήθελαν έξω από πριν περπατήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Βρε παιδιά εγώ διαβάζοντας σας έχω την εξής απορία: μόνο τα δικά μου παιδιά δεν αντέχουν να μείνουν μέσα ούτε μια μέρα. Τα πιάνει κυριολεκτικά αμοκ. Τι γίνεται; για παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας να το καταλάβω, τα δικά μου είναι 3 και 1,5 σχεδόν και ειδικά η μικρή απλά δεν παίζει να μείνει μέσα. 

Και εγώ γενικά του κάθε μέρα έξω είμαι. Απλά τώρα που είναι μεγαλύτερος δεν θέλει να βγαίνει μόνο μαζί μου βόλτα έξω. Μικρουλακι του έφτανε και του περισευε. Τώρα θέλει τους φίλους του για να βγει οπότε πρέπει να κανονίσω με άλλες μαμάδες και αυτό δεν είναι εύκολο, ιδίως τώρα με την καταντινα. Μερικοί φοβούνται και δεν βγαίνουν καθόλου, είναι κλειστές οι παιδικές χαρές και οι παιδότοποι, στα σπίτια είναι πλέον και οι άντρες τους, γενικά είναι δυσκολότερο.

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν απαγορεύεται, μόνο σύσταση να ασκείσαι κοντά στο σπίτι σου. εδώ κάνουν μπλόκα για να μην πηγαίνει ο κόσμος ανεξέλεγκτα στα χωριά. εμείς έχουμε κ αθηναϊκές πινακίδες, είμαστε υποψήφιοι για έλεγχο. ούτε στο λιμάνι για περπάτημα δεν πάμε γιατί πρέπει να πάρουμε αυτοκίνητο ώς ένα σημείο.... Τουλάχιστον στη γειτονιά κυκλοφορούμε με τη μάσκα στην τσέπη αν τυχόν εμφανιστεί κάποιος «ξένος»!

Τελικά στην επαρχία είναι χειρότερο από θέμα ελέγχων, μου το έχουν πει διάφοροι. Στην Αθήνα, στις γειτονιές δύσκολο να γίνει έλεγχος. Που να φτάσουν οι αστυνομικοί για όλες τις γειτονιές! Ευτυχώς! 

Σε εμάς περνάνε που και που μηχανές ΔΙΑΣ αλλά δεν σταματάνε, ούτε καν κοιτάνε. Μπλόκα από οτι ξέρω κάνουν σε πολύ κεντρικούς δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Chrysoum είπε:

Βρε παιδιά εγώ διαβάζοντας σας έχω την εξής απορία: μόνο τα δικά μου παιδιά δεν αντέχουν να μείνουν μέσα ούτε μια μέρα. Τα πιάνει κυριολεκτικά αμοκ. Τι γίνεται; για παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας να το καταλάβω, τα δικά μου είναι 3 και 1,5 σχεδόν και ειδικά η μικρή απλά δεν παίζει να μείνει μέσα. 

 

Oύτε τα μεγαλύτερα αντέχουν , αν κρίνω από τα δικά μου, και αν είναι συνηθισμένα από μικρά να είναι έξω, αλλά έλα που δε γίνεται :( Η τηλεεργασία για πολλούς σημαίνει εργασία 12 ώρες τη μέρα (μέχρι και στη Στοκχόλμη όπως έχω καταλάβει, μιας και από το σπίτι δεν υπάρχουν εργατικά δικαιώματα και έλεγχοι  ), παρέες έξω απαγορεύονται, και να πούμε στα παιδιά να περπατάνε μόνα στο δρόμο, προφανώς δε γίνεται. Οπότε τραβάμε τα μαλλιά μας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Chrysoum είπε:

Βρε παιδιά εγώ διαβάζοντας σας έχω την εξής απορία: μόνο τα δικά μου παιδιά δεν αντέχουν να μείνουν μέσα ούτε μια μέρα. Τα πιάνει κυριολεκτικά αμοκ. Τι γίνεται; για παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας να το καταλάβω, τα δικά μου είναι 3 και 1,5 σχεδόν και ειδικά η μικρή απλά δεν παίζει να μείνει μέσα. 

η μεγαλη ηταν ετσι,απο μωρο μεχρι κ που πηγε σχολειο αν δ εβγαινε μια μερα την δευτερη αν δ εβγαινε θα εκανε χαμο.περυσι πηγαινε νηπια,κεντρο απασχολησης,μπαλετο δυο φορες την εβδομαδα,κ μετα ζητουσε βολτα:confused:

ο μικρος μεχρι τα 2,πολυ του σπιτιου.μετα ζητουσε αλλα δ εχει προβλημα να κατσει κ σπιτι,ειναι πιο πολυ του υπνου κ κουραζεται ευκολα

κ επειδη ειναι 4κ 6,πλεον τις καθημερινες εχουμε μαθημα,λιγο διαβασμα,καμια εργασια,λιγο ζωγραφικη/πλαστελινες/επιτραπεζια,πολυ παιχνιδι μεταξυ τους,δ τους αρκει κ απλα να περπαταμε οι 4μας στη γειτονια,δ βγαινουμε καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mary1976 είπε:

ελικά στην επαρχία είναι χειρότερο από θέμα ελέγχων, μου το έχουν πει διάφοροι. Στην Αθήνα, στις γειτονιές δύσκολο να γίνει έλεγχος. Που να φτάσουν οι αστυνομικοί για όλες τις γειτονιές! Ευτυχώς! 

Σε εμάς περνάνε που και που μηχανές ΔΙΑΣ αλλά δεν σταματάνε, ούτε καν κοιτάνε. Μπλόκα από οτι ξέρω κάνουν σε πολύ κεντρικούς δρόμους.

Σχετικό είναι αυτό. απλώς στην επαρχία πιάνουν κάποια κεντρικά σημεία κ από κει δεν ξεφεύγεις. Σε άλλα σημεία είσαι άνετος. γύρω απ το σπίτι μας που είναι τελείως απόμερα είμαστε χωρίς μάσκα κ ο γείτονας ψαρεύει ενώ απαγορεύεται πάλι. Αν περπατήσουμε λίγο πρις τον κεντρικό όμως βάζω τη μάσκα μην τυχόν περάσει κανένα περιπολικό. Ή κάνουν μπλόκα στις διασταυρώσεις για τα χωρια, αλλά μέσα στα χωρια είμαι σίγουρη ότι κανεις δεν φοράει μάσκα έξω στα δρομάκια. Επίσης κάνουν ελέγχους στο λιμάνι που περπατάνε πολλοί για βόλτα, αλλά εκεί που πάει ο άντρας μ στην ερημιά είναι χωρίς μάσκα γιατί δεν περναει κανεις. επίσης είναι θέμα αν σε ξέρουν. Οι ντόπιοι βάζουν το 4 κ πάνε στο χωριό τους για να παίξουν εκεί τα παιδθα στις πλατείας ή τους κήπους των παππουδων, που δεν είναι απαραίτητα ψέμα γιατί σίγουρα κάτι χρειάζονται οι παππούδες. εμάς ξέρουν ότι δεν είμαστε ντόπιοι, δεν μπορούμε να παρουσιάσουμε τετοια δικαιολογία. οπότε αν σταματήσει κάποιος 10 αυτοκίνητα κ είναι αποφασισμένος να βγάλει το χαρτζιλίκι του από τα πρόστιμα, είμαστε υποψήφια θύματα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Σχετικό είναι αυτό. απλώς στην επαρχία πιάνουν κάποια κεντρικά σημεία κ από κει δεν ξεφεύγεις. Σε άλλα σημεία είσαι άνετος. γύρω απ το σπίτι μας που είναι τελείως απόμερα είμαστε χωρίς μάσκα κ ο γείτονας ψαρεύει ενώ απαγορεύεται πάλι. Αν περπατήσουμε λίγο πρις τον κεντρικό όμως βάζω τη μάσκα μην τυχόν περάσει κανένα περιπολικό. Ή κάνουν μπλόκα στις διασταυρώσεις για τα χωρια, αλλά μέσα στα χωρια είμαι σίγουρη ότι κανεις δεν φοράει μάσκα έξω στα δρομάκια. Επίσης κάνουν ελέγχους στο λιμάνι που περπατάνε πολλοί για βόλτα, αλλά εκεί που πάει ο άντρας μ στην ερημιά είναι χωρίς μάσκα γιατί δεν περναει κανεις. επίσης είναι θέμα αν σε ξέρουν. Οι ντόπιοι βάζουν το 4 κ πάνε στο χωριό τους για να παίξουν εκεί τα παιδθα στις πλατείας ή τους κήπους των παππουδων, που δεν είναι απαραίτητα ψέμα γιατί σίγουρα κάτι χρειάζονται οι παππούδες. εμάς ξέρουν ότι δεν είμαστε ντόπιοι, δεν μπορούμε να παρουσιάσουμε τετοια δικαιολογία. οπότε αν σταματήσει κάποιος 10 αυτοκίνητα κ είναι αποφασισμένος να βγάλει το χαρτζιλίκι του από τα πρόστιμα, είμαστε υποψήφια θύματα...

Ναι φαντάζομαι εξαρτάται και από βτο μέρος. Μου έλεγε συγγενικό πρόσωπο που μένει σε μικρό ψαροχώρι με 2 κεντρικούς δρόμους και ένα λιμανάκι ότι τους έχει τσακίσει η αστυνομία. Το περιπολικό κόβει όλη μέρα βόλτες στους δρόμους γιατί δεν έχουν τί άλλο να κάνουν. Ειδικά αν δεν είσαι ντόπιος ή χειρότερα είσαι αλλοδαπός, δεν τοβ γλιτώνεις τον έλεγχο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Ναι φαντάζομαι εξαρτάται και από βτο μέρος. Μου έλεγε συγγενικό πρόσωπο που μένει σε μικρό ψαροχώρι με 2 κεντρικούς δρόμους και ένα λιμανάκι ότι τους έχει τσακίσει η αστυνομία. Το περιπολικό κόβει όλη μέρα βόλτες στους δρόμους γιατί δεν έχουν τί άλλο να κάνουν. Ειδικά αν δεν είσαι ντόπιος ή χειρότερα είσαι αλλοδαπός, δεν τοβ γλιτώνεις τον έλεγχο!

ναι ακριβώς έτσι κ σ εμάς. και αστυνομία κ λιμενικό, δεν ξεφεύγεις από πουθενά. στα χωρια είναι ωραία που δεν μπαίνει μέσα αυτοκίνητο. εκεί δεν πάνε, πού να παρκάρεις στην είσοδο κ να περπατάς, πολλή κούραση, δεν αξίζει... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...