Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


http://www.canadiancrc.com/paternity_determination_blood_type.aspx

 

Μπορουν να γινουν τραγικα πολλοι συνδιασμοι. Η μικρη εχει 0+, σαν την ετεραδερφη της, απο μανα Α+ και πατερα Β+.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΟΥ ΟΜΑΔΑ 0+ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 0-?

 

Από καθαρά προσωπική εμπειρία (και όχι χάρη στις γνώσεις μου στη βιολογία :cool:), ναι.

 

Έχω η ίδια αρνητικό ρέζους ενώ και οι δύο γονείς μου (σίγουρα γονείς μου:!:) είναι ρέζους θετικοί.

 

Για του λόγου το αληθές, αποδεικνύεται και από το λινκ που έδωσε η Ellemphriem.

Επεξεργάστηκαν by kiki v
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση γιατί αγχώθηκα λίγο??? Εγώ και ο άντρας μου έχουμε ομάδα αίματος 0+ και ο μπέμπης μας βγήκε 0-. Είναι δυνατόν να έχουν κάνει λάθος στη διάγνωση της ομάδας αίματός του?(να σημειώσω ότι ο μπαμπάς μου και ο αδερφός μου,έχουν ομάδα αίματος 0-)

Link to comment
Share on other sites

genuine, γίνεται να έχει ρέζους αρνητικό παρ' ότι κανείς από τους δυο σας δεν έχει. Δες το link που δίνει λίγο πιο πάνω η Ellemphriem, κάτω κάτω αναφέρει τα σχετικά με την κληροδότηση του ρέζους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ξερω απο σιγουρη πηγη και επιστημονα ανθρωπο πως το παιδι παιρνει το ρεζους η του ενος γονιου η του αλλου....μην μπερδευουμε το ρεζους με την ομαδα αιματος ομαδα αιματος μπορει αν εχει οποιαδηποτε αν ο γιονιος εχει πχ ο ενας αβ και ο αλλος 0 μπορει το παιδι να παρει η α η β η 0 η και αυτο αβ!!!Αν ομως και οι 2 γονεις εχουν ρεζους - τοτε και τ παιδι τους θα ναι -!!;) Ετσι μου ειπε και εμενα γιατρος δεν παιρνω και ορκο

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΟΥ ΟΜΑΔΑ 0+ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 0-?

 

Εννοείται πως γίνεται. Εγώ έχω Α+ και ο άντρας μου 0+. Ο μεγάλος μου είναι Α- και ο μικρός μου 0-, δηλ. και τα δύο έχουν ρέζους αρνητικό. Γιατί πολύ απλά εμείς που έχουμε ρέζους+ έχουμε και το ρέζους- οπότε μπορεί να υπερισχύσει στα παιδιά μας το ρέζους-. Μόνο όσοι έχουν ρέζους- δεν μπορούν με τίποτα να δώσουν ρέζους+. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.:P

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
είναι δυνατόν από πατέρα Α+ και μητέρα Ο+ το παιδί να έχει ομάδα αίματος Β+ ;;

 

Κρινοντας οτι απο μητερα Α+ και πατερα Β+ βγηκε παιδι με 0+, θα ελεγα πως ναι και φυσικα! Ψαξε στο ιντερνετ να δεις συνδιασμους........ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

είναι δυνατόν από πατέρα Α+ και μητέρα Ο+ το παιδί να έχει ομάδα αίματος Β+ ;;

 

Όχι. Η μόνη εκδοχή εφόσον ο ένας γονιός είναι Ο είναι ο άλλος να ειναι ΑΒ ή Β.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειμαι απολυτα σιγουρη, αλλα νομιζω οτι η κληρονομικοτητα αρκετες φορες ειναι σαν το τζοκερ. :P

Ο πατερας μου εχει ΑΒ- , η μανα μου Β+ και πηρα το αιμα της (λετε να υπαρχει λογος αμφισβητησης?).

Οπως και να'χει, ο αντρας μου εχει 0 αρνητικο κι εγω Β+ και ο μικρος μας βγηκε 0+.

Ο γιος μου ειναι η ζωη μου!!:D

Link to comment
Share on other sites

η ομάδα αίματος καθορίζεται από γονίδια και επομένως είναι κληρονομική. αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι το παιδί θα πάρει οπωσδήποτε την ομάδα αίματος ενός από τους 2 γονείς αλλά υπάρχουν συγκεκριμένοι πιθανοί συνδυασμοί σε κάθε ζευγάρι. αν γνωρίζουμε τις ομάδες αίματος των γονιών, μπορούμε να προβλέψουμε την ομάδα αίματος του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

είναι δυνατόν από πατέρα Α+ και μητέρα Ο+ το παιδί να έχει ομάδα αίματος Β+ ;;

 

Απ'οσο θυμαμαι γινεται.

Κι εγω κι ο αντρας μου εχουμε Ο+ ομως οχι καθαρο, εγω νομιζω εχω Οβ (δηλ επικρατει το Ο αλλα εχω και λιγα Β), ο αντρας μου δεν ξερω, οποτε το παιδι μπορει να βγει με αλλη ομαδα αιματος πχ Β+ η οτι αλλο δευτερευον εχει ο αντρας μου. Καθαρο θα ηταν αν και τα δευτεροντα στοιχεια ηταν Ο, δηλ ΟΟ.

Το ιδιο ισχυει και για το ρεζους μπορει καποιος να εχει +- αλλα να επικρατει το +. Μονο αν εχεις ++ ειναι καθαρο +.

 

Δεν ξερω αν τα εξηγω καλα ομως καπως ετσι ειναι.

Δυστυχως στις εξετασεις προγεννητικου ελεγχου δεν σου δινουν τα δευτεροντα στοιχεια που εχεις και σε ξεπετανε με ενα Ο+

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο θυμαμαι γινεται.

Κι εγω κι ο αντρας μου εχουμε Ο+ ομως οχι καθαρο, εγω νομιζω εχω Οβ (δηλ επικρατει το Ο αλλα εχω και λιγα Β), ο αντρας μου δεν ξερω, οποτε το παιδι μπορει να βγει με αλλη ομαδα αιματος πχ Β+ η οτι αλλο δευτερευον εχει ο αντρας μου. Καθαρο θα ηταν αν και τα δευτεροντα στοιχεια ηταν Ο, δηλ ΟΟ.

Το ιδιο ισχυει και για το ρεζους μπορει καποιος να εχει +- αλλα να επικρατει το +. Μονο αν εχεις ++ ειναι καθαρο +.

 

Δεν ξερω αν τα εξηγω καλα ομως καπως ετσι ειναι.

Δυστυχως στις εξετασεις προγεννητικου ελεγχου δεν σου δινουν τα δευτεροντα στοιχεια που εχεις και σε ξεπετανε με ενα Ο+

αχ, κοπέλα μου, αυτά που λες είναι εντελώς λάθος (φιλικά το λέω, οκ?) αν έχεις ομάδα αίματος Ο (φαινότυπο) ο γονότυπός σου είναι ΟΟ. δεν μπορεί να έχεις ούτε Β, ούτε Α (λίγα ή πολλά, όπως λες). αν ο φαινότυπος είναι ομάδα Α, έχεις γονότυπο ΑΑ ή ΑΟ. αν έχει ομάδα Β, έχεις γονότυπο ΒΒ ή ΒΟ. αν είσαι ομάδα ΑΒ έχεις και γονότυπο ΑΒ.

αν εσύ κι ο άντρας σου είστε ομάδα Ο τότε υποχρεωτικά και τα παιδιά σας θα είναι Ο.

Link to comment
Share on other sites

αχ, κοπέλα μου, αυτά που λες είναι εντελώς λάθος (φιλικά το λέω, οκ?) αν έχεις ομάδα αίματος Ο (φαινότυπο) ο γονότυπός σου είναι ΟΟ. δεν μπορεί να έχεις ούτε Β, ούτε Α (λίγα ή πολλά, όπως λες). αν ο φαινότυπος είναι ομάδα Α, έχεις γονότυπο ΑΑ ή ΑΟ. αν έχει ομάδα Β, έχεις γονότυπο ΒΒ ή ΒΟ. αν είσαι ομάδα ΑΒ έχεις και γονότυπο ΑΒ.

αν εσύ κι ο άντρας σου είστε ομάδα Ο τότε υποχρεωτικά και τα παιδιά σας θα είναι Ο.

 

Σοφια ειμαι σιγουρη, γιατι οταν πηρα τα αποτελεσματα εξετασης αιματος ρωτησα και τον μικροβιολογο και τον γιατρο και μου ειπαν τα ιδια. Ο μικροβιολογος μου ειπε οτι δεν ειμαι καθαρο Ο αλλα δεν μου ειπε τι αλλο εχω. Ενω στο ρεζους ειμαι ++. Επειδη δεν καταλαβα πως ακριβως λειτουργουσε το εψαξα στο ιντερνετ και καταλαβα τον μηχανισμο. Αλλα μην με βαλεις τωρα να το ξαναψαξω.

Μπορει δηλ καποιος να εχει ΑΑ,ΟΑ οπως λες αλλα και ΟΑ

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Σοφια ειμαι σιγουρη, γιατι οταν πηρα τα αποτελεσματα εξετασης αιματος ρωτησα και τον μικροβιολογο και τον γιατρο και μου ειπαν τα ιδια. Ο μικροβιολογος μου ειπε οτι δεν ειμαι καθαρο Ο αλλα δεν μου ειπε τι αλλο εχω. Ενω στο ρεζους ειμαι ++. Επειδη δεν καταλαβα πως ακριβως λειτουργουσε το εψαξα στο ιντερνετ και καταλαβα τον μηχανισμο. Αλλα μην με βαλεις τωρα να το ξαναψαξω.

Μπορει δηλ καποιος να εχει ΑΑ,ΟΑ οπως λες αλλα και ΟΑ

καλή μου κοπέλα μην επιμένεις. ίσως δεν κατάλαβες καλά τί είπε ο γιατρός. πολλοί μπερδεύονται, εξάλλου η βιολογία δεν είναι πάντα και το αγαπημένο μας μάθημα στο σχολείο.

διάβασε το σχόλιο Νο 47 της Αγλαίας. είναι κατατοπιστικό.

 

 

απλά αν δεν είμαστε γνώστες, καλό είναι να μη λέμε τη γνώμη μας γιατί μπερδεύουμε κάποιον που ρωτάει για να μάθει (δεν το λέω προσωπικά σε σένα, πολλά από τα σχόλια είναι εντελώς λάθος)

Link to comment
Share on other sites

καλή μου κοπέλα μην επιμένεις. ίσως δεν κατάλαβες καλά τί είπε ο γιατρός. πολλοί μπερδεύονται, εξάλλου η βιολογία δεν είναι πάντα και το αγαπημένο μας μάθημα στο σχολείο.

διάβασε το σχόλιο Νο 47 της Αγλαίας. είναι κατατοπιστικό

 

απλά αν δεν είμαστε γνώστες, καλό είναι να μη λέμε τη γνώμη μας γιατί μπερδεύουμε κάποιον που ρωτάει για να μάθει (δεν το λέω προσωπικά σε σένα, πολλά από τα σχόλια είναι εντελώς λάθος)

 

Ενταξει, μπορει να εχεις δικιο και κατι να μην εχω καταλαβει καλα.

Για να επιμενεις κατι θα ξερεις.

Θα το ξανακοιταξω , οχι ομως τωρα, το απογευμα.

Τωρα παω να τηγανησω πατατες, μιαμ,μιαμ...:lol::lol::lol:

(και μετα λεω πως παιρνω κιλα!)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, μπορει να εχεις δικιο και κατι να μην εχω καταλαβει καλα.

Για να επιμενεις κατι θα ξερεις.

Θα το ξανακοιταξω , οχι ομως τωρα, το απογευμα.

Τωρα παω να τηγανησω πατατες, μιαμ,μιαμ...:lol::lol::lol:

(και μετα λεω πως παιρνω κιλα!)

αν δεν ήξερα δε θα επέμενα ;)

καλή όρεξη (προσοχή στα κιλά) και με το καλό το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...