Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνέχεια κουρασμένη!


despoina34

Recommended Posts

Just now, despoina34 είπε:

Κορίτσια δν ξέρω τι θα βοηθήσει. Είμαι τόσο κουρασμένη που πραγματικά αδυνατώ να εφαρμόσω μεθόδους. Κάτι το οποίο είναι τρομερά κουραστικό είναι ότι τις πρωινές ώρες ξυπνάει συνχνακ σε συγκεκριμένες ώρες. Σήμερα πχ κοιμήθηκε 8:15,ορωτη αφύπνιση 11.κοινηθηκε με στήθος περίπου στο 20λεπτο.μετα ξεκίνησε 1μιση να κουνιέται. Ξύπνησε 2 ο; τα κ ξανά κοιμήθηκε 3:10, την είχα πόση ώρα στο στήθος αλλά είχε χάσει τον ύπνο της. Ξαναξυπναει 5μιση κ εκεί αρχίζει το κακό. 6:10 πάλι, αυτή την ώρα ξυπνάει κάθε μέρα, 6μιση παλι, 7:15 πάλι. Τα νεύρα; μου απερίγραπτα. Αυτό το κάνει πολύ καιρό. Θα το αλλάξει μόνη της αλλά εγώ τι θα κάνω ως τότε; από τις 5μιση είναι ξύπνια κ έχασα κ 1,5 ώρα ύπνου όταν έμεινε ξύπνια 

 

Tα 2 από τα παιδιά μου είχαν αυτό το πολύ πρωινό ωράριο από μωρά.

Ο ένας σταμάτησε να θηλάζει κάπου στο χρόνο το βράδυ, αλλά συνέχισε να είναι ένα παιδί που ξυπνά νωρίς. Είναι έφηβος και ξυπνά χωρίς ξυπνητήρι καθημερινά μεταξύ 6:30 και 7, αν έχει κοιμηθεί πολύ αργά (πρώτες πρωινές ώρες) άντε να ξυπνήσει 8.

Ο άλλος μεγαλώνοντας άρχισε να συμπεριφέρεται πιο "φυσιολογικά", αλλά για τα 2-3 πρώτα χρόνια ξυπνούσε κατά τις 5, καθόταν 1-2 ώρες ξύπνιος και μετά μπορεί να έπαιρνε άλλον έναν υπνάκο. Αποσύνδεσε το θηλασμό από τον ύπνο κάπου στο χρόνο μόνος του, δεν ήθελε  κάτι συγκεκριμένο το πρωί, απλά ξυπνούσε.

Θα σου έλεγα αν έχεις αποκλείσει πιθανά θέματα υγείας (ωτίτιδα χωρίς άλλα συμπτώματα, αλλεργία ή δυσανεξία σε κάποιο τρόφιμο, κάποιο δόντι που τη βασανίζει κλπ), να προσπαθεήσεις να προσαρμόσεις τα ωράριά σου στα δικά της (ναι, να πας για ύπνο στις 8). Μπορείς να μάθεις ένα παιδί να μην σε ενοχλεί όταν ξυπνά αλλά σίγουρα όχι να ταιριάξει τον ύπνο του με τον δικό σου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , despoina34 είπε:

Κορίτσια δν ξέρω τι θα βοηθήσει. Είμαι τόσο κουρασμένη που πραγματικά αδυνατώ να εφαρμόσω μεθόδους. Κάτι το οποίο είναι τρομερά κουραστικό είναι ότι τις πρωινές ώρες ξυπνάει συνχνακ σε συγκεκριμένες ώρες. Σήμερα πχ κοιμήθηκε 8:15,ορωτη αφύπνιση 11.κοινηθηκε με στήθος περίπου στο 20λεπτο.μετα ξεκίνησε 1μιση να κουνιέται. Ξύπνησε 2 ο; τα κ ξανά κοιμήθηκε 3:10, την είχα πόση ώρα στο στήθος αλλά είχε χάσει τον ύπνο της. Ξαναξυπναει 5μιση κ εκεί αρχίζει το κακό. 6:10 πάλι, αυτή την ώρα ξυπνάει κάθε μέρα, 6μιση παλι, 7:15 πάλι. Τα νεύρα; μου απερίγραπτα. Αυτό το κάνει πολύ καιρό. Θα το αλλάξει μόνη της αλλά εγώ τι θα κάνω ως τότε; από τις 5μιση είναι ξύπνια κ έχασα κ 1,5 ώρα ύπνου όταν έμεινε ξύπνια 

Πάντως εδώ δεν περιγράφεις κατι περίεργο ή παθολογικό με τον ύπνο.Ο μεγάλος μου έτσι κοιμόταν στα καλά του! Μέχρι 1,5 χρόνων ξυπνούσε κάθε 2 ωρες, από τα 1,5 μέχρι τα δύο ξυπνούσε σύνολο 3 φορές και από τα δύο μέχρι σήμερα (σχεδόν 5 χρ) ξυπνάει μια ή καμία φορά.Ο μικρός μου κοιμάται περισσοτερο, ήδη από τους 6 μήνες ξυπνάει περίπου 3 φορές,εκτός αν βγάζει δόντια,περνάει άλμα ή είναι άρρωστος.Και οι δύο είναι πρωινοι τύποι. 6-6.30 πάντα.Ο μεγάλος πριν κάνα χρόνο άρχισε να ξυπνάει 7.30-8 και ακόμη δυσκολεύομαι να το συνηθίσω! Τα περισσότερα ξυπνήματα τα ξημερώματα τα έκαναν και τα δυο μου παιδιά στην ηλικία σας,ο μικρός (22 μην) ακόμη το κάνει. Ειναι ώρα που κάνουν ελαφρύ ύπνο,γι'αυτό συμβαίνει.

Εσυτι ώρα κοιμάσαι; Θα συμφωνήσω με @ΑΡΓΚ να κοιμάσαι νωρίτερα. Εγώ πριν τον δεύτερο έπεφτα από  τις εννιά  μαζί του.Τωρα επειδή έχω και τον μεγάλο δεν είναι  πάντα εύκολο αλλά  αν περνάω κουραστικές  μέρες τότε πάω μαζί με τον μικρό από τις 8.30-9.Υπομονη,καταλαβαίνω πόσο κουρασμενη νιώθεις αλλά πρέπει να βρεις τρόπους να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς.Το μεσημερι κοιμάσαι μαζί της;

 
Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza@ΑΡΓΚ Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις.Αρχικα να σας πω πως επειδη γενικα στη ζωη μου κοιμομουν παντα νωρις,το ιδιο κανω κ τωρα 9-10 το πολυ κοιμαμαι αναγκαστικα για να μπορω να βγαλω τη μερα.Επισης ,οι αφυπνισεις που εχει η μικρη ειναι φυσιολογικες,το ξερω,δεν απαιτω να κοιμαται σερι,καποτε θα γινει κ αυτο.Το προβλημα μου εστιαζεται στην ημερα...Το παιδι απο την ωρα που ξυπναει δειχνει πως δεν εχει χορτασει υπνο,μπορει μιση-μια ωρα να κατσει να απασχοληθει λιγο με τα παιχνιδια της κ μετα αρχιζει η γκρινια,τριβει συνεχεια τα ματια της,κλαψουριζει η κλαιει πιο εντονα κ τριβεται πανω μου,προσπαθω να την κοιμισω αλλα ειναι στην τσιτα ,πρεπει να περασει τπυλαχιοστον ενα διωρο απο τη στιγμη που ξυπανει για να ξανακοιμηθει.Τι βολτες με το καροστι πηγαινουμε,τι με θηλασμο ,με φως,χωρις φως,με φασαρια,με ησυχια...καποια στιγμη κοιμαται αλλα θα ξυπονησει γρηγορα,σημερα πχ μετα απο πολυ κλαμα κοιμθηκε κ ξυπνησε στο εικοσαλεπτο..το μεσημερι μπορει παλι να κοιμηθει μιση ωρα η  μια αλλα δεν αναπληρωνει τον υπνο της.Ειναι γκρινιαρα γενικα αλλα αυτο εχει παραγινει με τη νυστα.Εγω κλαιω ολη μερα πλεον προσπαθωντας απλα να ηρεμω ενα παιδι,Δεν κανω τιποτα αλλο ολη μερα,ειμαι πολυ απογοητευμενη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι, πιπίλα δίνεις? αν όχι μήπως να δώσεις? Είναι σωτήρια για τους γονείς και αν τη δεχτεί και τη συνηθίσει, θα κοιμάται και εκείνη καλύτερα και περισσότερο. Επίσης κοιμάται στο κρεβάτι της ή μαζί σας? Αν κοιμάται μαζί σας, έχεις δοκιμάσει να την μεταφέρεις πια στο δωμάτιο της?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει μάρσιπο; Να τη βάζεις μέσα τα πρωινά και να κάνεις τις δουλειές σου; Αν δεν θέλει να κοιμηθεί, ΟΚ. Ας κουρνιάσει πάνω σου όσο εσύ μαγειρεύεις ή απλώνεις ρούχα. Δεν λέω ότι θα κοιμηθεί, αλλά μήπως έτσι ηρεμήσει.

Εγώ μέσα στη μέρα τον κοίμιζα στο κρεβάτι μας, κι έπεφτα κι εγώ από δίπλα με βιβλίο ή με το κινητό. 

Σε τι φάση είναι - μπουσουλάει, στέκεται; Από τον 7ο μέχρι να περπατήσει κι ο δικός μου μας έβγαλε την πίστη με τους ημερήσιους ύπνους, ήθελα να αυτοπυρποληθώ. Ενώ νύσταζε, προφανώς η εξερεύνηση ήταν πιο ελκυστική. Τώρα που περπατάει κουράζεται περισσότερο μάλλον, οπότε είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, despoina34 είπε:

@Sentir...natureza@ΑΡΓΚ Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις.Αρχικα να σας πω πως επειδη γενικα στη ζωη μου κοιμομουν παντα νωρις,το ιδιο κανω κ τωρα 9-10 το πολυ κοιμαμαι αναγκαστικα για να μπορω να βγαλω τη μερα.Επισης ,οι αφυπνισεις που εχει η μικρη ειναι φυσιολογικες,το ξερω,δεν απαιτω να κοιμαται σερι,καποτε θα γινει κ αυτο.Το προβλημα μου εστιαζεται στην ημερα...Το παιδι απο την ωρα που ξυπναει δειχνει πως δεν εχει χορτασει υπνο,μπορει μιση-μια ωρα να κατσει να απασχοληθει λιγο με τα παιχνιδια της κ μετα αρχιζει η γκρινια,τριβει συνεχεια τα ματια της,κλαψουριζει η κλαιει πιο εντονα κ τριβεται πανω μου,προσπαθω να την κοιμισω αλλα ειναι στην τσιτα ,πρεπει να περασει τπυλαχιοστον ενα διωρο απο τη στιγμη που ξυπανει για να ξανακοιμηθει.Τι βολτες με το καροστι πηγαινουμε,τι με θηλασμο ,με φως,χωρις φως,με φασαρια,με ησυχια...καποια στιγμη κοιμαται αλλα θα ξυπονησει γρηγορα,σημερα πχ μετα απο πολυ κλαμα κοιμθηκε κ ξυπνησε στο εικοσαλεπτο..το μεσημερι μπορει παλι να κοιμηθει μιση ωρα η  μια αλλα δεν αναπληρωνει τον υπνο της.Ειναι γκρινιαρα γενικα αλλα αυτο εχει παραγινει με τη νυστα.Εγω κλαιω ολη μερα πλεον προσπαθωντας απλα να ηρεμω ενα παιδι,Δεν κανω τιποτα αλλο ολη μερα,ειμαι πολυ απογοητευμενη

 

 

Eπειδή στο πρώτο σου ποστ λες ότι είχατε ηρεμήσει και τώρα πάλι τα ίδια, θα σκεφτόμουν ότι κάτι την πειράζει. Για να ηρεμήσει ένα μωρό από τα δόντια, μπορεί να πάρει από τους 3 μήνες ως και να κλείσει τα 2 χρόνια, με μικρά διαλείμματα δυστυχώς. Οπότε ναι μεν είναι κουραστικό  να ακούς "μήπως είναι τα δόντια" αλλά όντως μπορεί να είναι δόντια... Φαντάζομαι προβλήματα με φαγητό τα έχετε αποκλείσει τόσο καιρό, σωστά; Κάποια δυσανεξία ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Eπειδή στο πρώτο σου ποστ λες ότι είχατε ηρεμήσει και τώρα πάλι τα ίδια, θα σκεφτόμουν ότι κάτι την πειράζει. Για να ηρεμήσει ένα μωρό από τα δόντια, μπορεί να πάρει από τους 3 μήνες ως και να κλείσει τα 2 χρόνια, με μικρά διαλείμματα δυστυχώς. Οπότε ναι μεν είναι κουραστικό  να ακούς "μήπως είναι τα δόντια" αλλά όντως μπορεί να είναι δόντια... Φαντάζομαι προβλήματα με φαγητό τα έχετε αποκλείσει τόσο καιρό, σωστά; Κάποια δυσανεξία ας πούμε.

Εχουμε αποκλεισει τα παντα...Εχουμε παει σε ολες τις ειδικοτητες γιατρων,τρωει τα παντα κ δεν την ενοχλει τιποτα.Το οτι μειωσε ωρες υπνου τη μερα φταιει,αυτο βλεπω εγω,ομως δεν βρισκω τροπο να κοιμηθει παραπανω.Σημερα παλι εκανε 2 υπνους διαρκειας 1,5 ωρας στο συνολο,που ειναι λιγο.Κ δεν προκειται να κοιμηθει ξανα ως το βραδυ παροτι εγω θα το προσπαθησω

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Εχουμε αποκλεισει τα παντα...Εχουμε παει σε ολες τις ειδικοτητες γιατρων,τρωει τα παντα κ δεν την ενοχλει τιποτα.Το οτι μειωσε ωρες υπνου τη μερα φταιει,αυτο βλεπω εγω,ομως δεν βρισκω τροπο να κοιμηθει παραπανω.Σημερα παλι εκανε 2 υπνους διαρκειας 1,5 ωρας στο συνολο,που ειναι λιγο.Κ δεν προκειται να κοιμηθει ξανα ως το βραδυ παροτι εγω θα το προσπαθησω

 

 

Aν απλα δεν προσπαθησεις; Αν την αφησεις; 

Εκει κατα τις 8 ας πουμε, αν παρεις ενα βιβλιο, περιοδικο, ταμπλετ, μουσικη, τηλεοραση, εργοχειρο, ο,τι σε ευχαριστει, και κατσεις στο κρεβατι σας και δεν πολυασχολεισαι; Του τυπου, την χαϊδευεις λιγο, αν θελει αγκαλια την αγκαλιαζεις, την αφηνεις στο ενδιαμεσο να κανει κωλοτουμπες η ο,τι αλλο θελει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν απλα δεν προσπαθησεις; Αν την αφησεις; 

Εκει κατα τις 8 ας πουμε, αν παρεις ενα βιβλιο, περιοδικο, ταμπλετ, μουσικη, τηλεοραση, εργοχειρο, ο,τι σε ευχαριστει, και κατσεις στο κρεβατι σας και δεν πολυασχολεισαι; Του τυπου, την χαϊδευεις λιγο, αν θελει αγκαλια την αγκαλιαζεις, την αφηνεις στο ενδιαμεσο να κανει κωλοτουμπες η ο,τι αλλο θελει;

Εμένα αυτή η προσέγγιση (για εμένα γράφω μόνο, έτσι) στο θέμα μωρό/νήπιο-ύπνος, με γλίτωσε από πολύύύ στρες. Απελευθερώθηκα από το "είναι η ώρα που πρέπει το παιδί να κοιμηθεί!" και πέρασα στο "είναι η ώρα που η μαμά/η οικογένεια κοιμάται/ηρεμεί). Το οποίο αφενός με βοήθησε να αποδεχτώ ότι για τον α/β/οποιονδήποτε λόγο η ώρα που θεωρώ εγώ ότι είναι ώρα ύπνου, δεν είναι απαραίτητα ώρα ύπνου για το παιδί. Κι έτσι να πάψω να είμαι εκνευρισμένη που "Γιατί δεν κοιμάται επιτέλους!!!".Και αφετέρου βοήθησε το παιδί (τα παιδιά μου), να ρίξει τόνους και να έρθει να κουρνιάσει σε μια πιο ήρεμη μάνα, όταν θα είναι έτοιμο.

 

Βέβαια

1) Δεν εμφάνισαν ακρότητες στον ύπνο τα παιδιά μου. Αν και για αρκετούς το ότι η μικρή μου κόρη σχεδόν από γέννησης έκανε δύο ύπνους το 24ωρο (μόνο μεσημέρι, βράδυ) ήταν λίγο. Το ότι ξυπνούσαν και τα δύο μέχρι τα 2έτη, 3 φορές και πάνω το βράδυ. Ειδικά όσο θήλαζαν μπορεί και κάθε μία ώρα. Κι αυτό για κάποιους θεωρείται ακραίο. Όχι για εμάς.

2) Το πρόγραμμα της οικογένειας μας το επέτρεψε αυτό. Εννοώ να έχουμε μια χαλαρότητα ως προς την ώρα κατάκλισης των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Aν απλα δεν προσπαθησεις; Αν την αφησεις; 

Εκει κατα τις 8 ας πουμε, αν παρεις ενα βιβλιο, περιοδικο, ταμπλετ, μουσικη, τηλεοραση, εργοχειρο, ο,τι σε ευχαριστει, και κατσεις στο κρεβατι σας και δεν πολυασχολεισαι; Του τυπου, την χαϊδευεις λιγο, αν θελει αγκαλια την αγκαλιαζεις, την αφηνεις στο ενδιαμεσο να κανει κωλοτουμπες η ο,τι αλλο θελει;

Τελευταία πηγαίνουμε δωμάτιο κτην αφήνω να κάνει ότι θέλει. Τελικά καταλήγει να έρθει για να κοιμηθεί. Εύκολα κοιμάται για βράδυ. Ίσως αν προσπαθήσω να κοιμηθεί καμία ώρα νωρίτερα κατά τον ίδιο τρόπο. Τη μέρα με παιδεύει πολύ. Τη νύχτα κοιμάται στην ώρα της χωρίς να με κουράζει καθόλου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, despoina34 είπε:

Τελευταία πηγαίνουμε δωμάτιο κτην αφήνω να κάνει ότι θέλει. Τελικά καταλήγει να έρθει για να κοιμηθεί. Εύκολα κοιμάται για βράδυ. Ίσως αν προσπαθήσω να κοιμηθεί καμία ώρα νωρίτερα κατά τον ίδιο τρόπο. Τη μέρα με παιδεύει πολύ. Τη νύχτα κοιμάται στην ώρα της χωρίς να με κουράζει καθόλου 

Θα κανεις ακριβως το ιδιο κ την ημερα

Κατα τις 7-8που θα σηκωθειτε απο τον βραδινο υπνο, καθε 2ωρες περιπου απο την ωρα αφυπνισης, θα πηγαινετε στο διπλο, θα χαλαρωνεις κ θα την αφησεις να κοιμηθει αν θελει. Με θηλασμο, αγκαλια, με χαδια, οτι θελει. Αλλα με ησυχια κ σκοταδι οπως το βραδυ

Φυσικα οτιδηποτε κ αν κανεις πρεπει να το κανεις για μερες για μα δεις αποτελεσμα, δ θα πιασει μια αλλαγη απο την πρωτη μερα

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Θα κανεις ακριβως το ιδιο κ την ημερα

Κατα τις 7-8που θα σηκωθειτε απο τον βραδινο υπνο, καθε 2ωρες περιπου απο την ωρα αφυπνισης, θα πηγαινετε στο διπλο, θα χαλαρωνεις κ θα την αφησεις να κοιμηθει αν θελει. Με θηλασμο, αγκαλια, με χαδια, οτι θελει. Αλλα με ησυχια κ σκοταδι οπως το βραδυ

Φυσικα οτιδηποτε κ αν κανεις πρεπει να το κανεις για μερες για μα δεις αποτελεσμα, δ θα πιασει μια αλλαγη απο την πρωτη μερα

Σ ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...