Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνέχεια κουρασμένη!


despoina34

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Δεν ξέρω πόσα ακόμη ποστ θα χρειαστεί να κάνω... Θέλω κ παλι γνώμες. Είμαστε 11 μηνών, τρώμε κ θηλάζουμε ακόμη γιατί τη νύχτα ξυπνάμε ανά 1 η 2 ώρες οπότε είναι δύσκολος ο από θηλασμός. Γενικά έχουμε πολλή γκρίνια, αλλά εδώ κ έναν μηνα η κατάσταση άρχισε να βελτιώνεται πολύ. Μπούσουλαει από τον 8ο,τωρα έκανε κ λίγα βηματάκια μόνη της κ γενικά όλη μέρα παίζει, τρέχει σε όλο το σπίτι, ανοίγει συρτάρια κλπ. Εκεί λοιπόν που λέω ωραία ηρεμήσαμε, ξενοκησε εδώ κ μια βδομάδα τα παλιά. Έχει γκρίνια, είναι συνέχεια κουρασμένη. Όλη μέρα τριβεται. 

Κλαψουριζει, έρχεται πάνω μου κ θέλει αγκαλιά. Στην ηλικία της θεωρώ ότι θα πρεπε να αντέχει ξύπνια παραπάνω ώρες. Κατανοώ ότι δεν κάνει καλό ύπνο αλλά δν γίνεται όλη η μέρα μας να πηγαίνει έτσι. Ακόμη κ να κοιμηθεί μια ώρα το μεσημέρι, ξυπνάει κ μετά από λίγο αρχίζει τα ίδια. Δλδ σαν να μην έχει ενέργεια.. Μια γκρίνια, ένα.μουρμουρητο.. Παω να κάνω καμιά δουλειά κ κλαίει στα πόδια μ να την πάρω αγκαλιά. Μια αλλόκοτη συμπεριφορά. Γιατί τα κάνει αυτά; Είχε καμία μανούλα παρόμοια συμπεριφορά; Να νυσταζει τόσο πολύ;; 

Μήπως να ζητήσω από τον παιδίατρο μας να μας γράψει αιματολογικες;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Deena είπε:

Πόσο κοιμάται;

Κοιμάται 8μιση με 7μιση περιπου. Ξυπνάει περίπου 6 φορές. Κάποιες φορές μένει ξύπνια κ ένα δίωρο. Γενικά δεν κάνει καλό ύπνο. Είναι λίγο ανήσυχη η αργεί καμία φορά να την πάρει αλλά δικαιολογείται όλο αυτό τη μέρα; Το πρωί έχει γκρίνια αφού ξυπνήσει μετά από λίγο. Στο δίωρο θα κοιμηθεί για ένα μισάωρο, κατά το μεσημεράκι στις 12 μπορεί πάλι μισή η μία ώρα κ ίσως λίγο κ προς τον απόγευμα. Οι ημερήσιοι υπνοι της δν είναι στάνταρ σε διαρκεία.Ειναι 2-3 ας πούμε το πολύ δύο ώρες σύνολο 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες την μέρα και 8 μισή την νύχτα μου φαίνονται λίγες για παιδί πριν το χρόνο. Αν εφαρμοσεις την βραδυνή ρουτίνα και μέσα στην μέρα πιστεύεις θα έχει αποτέλεσμα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Κοιμάται λίγο κατά την γνώμη μου για την ηλικία της, μικρά naps και διακοπτόμενος βραδινός ύπνος, λογικά η γκρίνια σε ένα βαθμό οφείλεται σε αυτό.

 

 

Τα πιο πολλά μωρά έτσι δεν είναι; Εγώ ακούω όλες λένε κοιμούνται μισάωρα κ εικοσάλεπτα

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

2 ώρες την μέρα και 8 μισή την νύχτα μου φαίνονται λίγες για παιδί πριν το χρόνο. Αν εφαρμοσεις την βραδυνή ρουτίνα και μέσα στην μέρα πιστεύεις θα έχει αποτέλεσμα? 

Κοίταξε, ρουτίνα ασφαλώς υπάρχει κάθε μέρα η ίδια. Τη μέρα άλλοτε ξυπνάει στο μισάωρο άλλοτε κοιμάται παραπάνω. Όση προσπάθεια κ να κάνω, η ίδια καθορίζει το ποσο θα κοιμηθεί. Τι να αλλάξω;; 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

2 ώρες την μέρα και 8 μισή την νύχτα μου φαίνονται λίγες για παιδί πριν το χρόνο. Αν εφαρμοσεις την βραδυνή ρουτίνα και μέσα στην μέρα πιστεύεις θα έχει αποτέλεσμα? 

Τη νύχτα όχι 8μιση.κοομαται στις 8μιση κ ξυπνάει 7

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Τα πιο πολλά μωρά έτσι δεν είναι; Εγώ ακούω όλες λένε κοιμούνται μισάωρα κ εικοσάλεπτα

λογικα θα βγαζει κανενα δοντακι . ή θα εχει κανενα αλμα αναπτυξης . γενικα το βραδυ κ εμενα ξυπναει για να θηλασει αλλα δεν μενει ξυπνιος . συνεχεια αλλαζουν μην ανχωνεσε

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

λογικα θα βγαζει κανενα δοντακι . ή θα εχει κανενα αλμα αναπτυξης . γενικα το βραδυ κ εμενα ξυπναει για να θηλασει αλλα δεν μενει ξυπνιος . συνεχεια αλλαζουν μην ανχωνεσε

Όχι όχι δν μπορώ πλέον να ακούω για άλματα κ δόντια. Εσύ καλά τα λες αλλά εμείς γενικά είμαστε έτσι. Γενικά υπάρχει Γκρίνια. Δόντια τώρα έβγαλε αλλά δύο κ πάλι δεν ηρέμησε. Οκ είναι σε φάση να περπατήσει. Σερί δεν κοιμήθηκε ποτέ. Εμένα με απασχολεί ότι τη μέρα δν δείχνει ξεκούραστη.. Αυτό είναι το θέμα μου κ όχι γιατί ξυπνάει το βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως από τη στιγμή που το βράδυ δεν κάνει καλό ύπνο δικαιολόγητε τουλάχιστον  ως ένα βαθμό η γκρίνια που έχει την ημέρα,τό βλέπω και στο  γιο μου αν το βράδυ δεν κοιμηθεί καλά την έπόμενη ημέρα έχει γκρίνια,ίσως δεν μπορεί να ξεκουραστεί και μέσα στην ημέρα καλά από τη στιγμή που δεν κάνει τουλάχιστον ένα καλό ύπνο με αποτέλεσμα να γκρινιάζει και να δείχνει κουρασμένη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Νομίζω πως από τη στιγμή που το βράδυ δεν κάνει καλό ύπνο δικαιολόγητε τουλάχιστον  ως ένα βαθμό η γκρίνια που έχει την ημέρα,τό βλέπω και στο  γιο μου αν το βράδυ δεν κοιμηθεί καλά την έπόμενη ημέρα έχει γκρίνια,ίσως δεν μπορεί να ξεκουραστεί και μέσα στην ημέρα καλά από τη στιγμή που δεν κάνει τουλάχιστον ένα καλό ύπνο με αποτέλεσμα να γκρινιάζει και να δείχνει κουρασμένη 

Αυτό πιστεύω κ γω αλλά ακόμη κ αν κοιμηθεί μια ώρα μπορεί πάλι να συνεχίσει να είναι έτσι. Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Κ γενικά κουραστηκα πάρα πολύ. Το βράδυ δν κοιμόμαστε, τη μέρα έχει γκρίνια. Εντάξει που θα πάει ολο αυτό; Δεν έχω χαρεί μια μέρα αυτό το παιδί. Με σταναχωρει πολύ αυτή η κατάσταση. Τα λέω κ στον γιατρό, υπομονή μου λέει. Τι να πει κ αυτός... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, despoina34 είπε:

Τα πιο πολλά μωρά έτσι δεν είναι; Εγώ ακούω όλες λένε κοιμούνται μισάωρα κ εικοσάλεπτα

Κοίταξε, ρουτίνα ασφαλώς υπάρχει κάθε μέρα η ίδια. Τη μέρα άλλοτε ξυπνάει στο μισάωρο άλλοτε κοιμάται παραπάνω. Όση προσπάθεια κ να κάνω, η ίδια καθορίζει το ποσο θα κοιμηθεί. Τι να αλλάξω;; 

Εννοώ πχ αν κοιμάται μέσα στην μέρα με ανοιχτά ρολά, φασαρία κτλ ισως αυτό να μην την αφήνει να κοιμηθεί όσο χρειάζεται. Εγώ από ένα σημείο και μετά εφαρμοσα την βραδυνή ρουτίνα και το μεσημέρι για να χαλαρώσει, πχ μπανακι, σκοτεινό δωμάτιο και θηλασμός. Έτσι κατάφερνε να κοιμηθεί καλύτερα και περισσότερο. Επίσης ο δικός μου ξυπνουσε το μεσημέρι και έκλαιγε με τα μάτια κλειστα, τον ξαναθηλαζα λίγο και κοιμόταν παραπανω. 

 

Έχω την εντύπωση πως πριν το χρόνο τα παιδιά συνηθως κοιμούνται 10-12 ωρες το βράδυ και 2-3 μεσα στην μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Αυτό πιστεύω κ γω αλλά ακόμη κ αν κοιμηθεί μια ώρα μπορεί πάλι να συνεχίσει να είναι έτσι. Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Κ γενικά κουραστηκα πάρα πολύ. Το βράδυ δν κοιμόμαστε, τη μέρα έχει γκρίνια. Εντάξει που θα πάει ολο αυτό; Δεν έχω χαρεί μια μέρα αυτό το παιδί. Με σταναχωρει πολύ αυτή η κατάσταση. Τα λέω κ στον γιατρό, υπομονή μου λέει. Τι να πει κ αυτός... 

Από τη στιγμή που το παιδί κάνει 6 αφυπνησεις και κάποιες φορές όπως λες μένει ξύπνιο είναι λογικό να τού λείπει ύπνος που πιθανών να μην μπορεί να τον αναπληρωσει μεσα στην ημέρα με τα μισάωρο που κοιμάται και να έχει γκρίνια και μετά τους ημερήσιόυς υπνους,συνήθως τα παιδιά κατω του έτους χρειάζονται 12 ώρες ύπνο το βράδυ και τρεις στην καλύτερη μέσα στην ημέρα,ο γιος μου 17,5 μηνών και ακόμη κοιμάται 3 ώρες μεσημεριανό ύπνο και 12 βραδυνό 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Από τη στιγμή που το παιδί κάνει 6 αφυπνησεις και κάποιες φορές όπως λες μένει ξύπνιο είναι λογικό να τού λείπει ύπνος που πιθανών να μην μπορεί να τον αναπληρωσει μεσα στην ημέρα με τα μισάωρο που κοιμάται και να έχει γκρίνια και μετά τους ημερήσιόυς υπνους,συνήθως τα παιδιά κατω του έτους χρειάζονται 12 ώρες ύπνο το βράδυ και τρεις στην καλύτερη μέσα στην ημέρα,ο γιος μου 17,5 μηνών και ακόμη κοιμάται 3 ώρες μεσημεριανό ύπνο και 12 βραδυνό 

Μακάρι να κοιμόταν τόσο. Δν ξέρω τι να κάνω. Όλα τα έχω εφαρμόσει. Εμένα στο μισάωρο ξυπνάει πάντα λες κ βάζει ξυπνητήρι αλλά πολλές φορές τη βάζω στι στήθος κ συνεχίζει τον ύπνο. Παρόλα αυτά δυστυχώς δν δείχνει να ξεκουράζεται 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 said:

Τα πιο πολλά μωρά έτσι δεν είναι; Εγώ ακούω όλες λένε κοιμούνται μισάωρα κ εικοσάλεπτα

Μισάωρα και εικοσάλεπτα με 11 μηνών παιδί? Φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλες , αλλά δε νομίζω να είναι το σύνηθες. Κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο? έχει ησυχία? Ο πρώτος ύπνος αφού έχει φάει καλά το βράδυ δεν είναι τουλάχιστον ένα τετράωρο? Τρώει, πέφτει κομμάτια, εφόσον κοιμάται λίγο και μετά από 1-2 ώρες ξυπνάει να φάει? Και δεν ξανακοιμάται στο μισάωρο τουλάχιστον? Εγώ όπως λέει η Μαμά Ανέστη, το μεσημέρι έκλεινα πατζούρια και τον κοίμιζα κανονικά , με ησυχία. Έτσι, για μεσημέρι, κοιμόταν 3-3,5 ώρες στην ηλικία αυτή. Σίγουρα γκρινιάζει και από κούραση και αυπνία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 said:

Όχι όχι δν μπορώ πλέον να ακούω για άλματα κ δόντια. Εσύ καλά τα λες αλλά εμείς γενικά είμαστε έτσι. Γενικά υπάρχει Γκρίνια. Δόντια τώρα έβγαλε αλλά δύο κ πάλι δεν ηρέμησε. Οκ είναι σε φάση να περπατήσει. Σερί δεν κοιμήθηκε ποτέ. Εμένα με απασχολεί ότι τη μέρα δν δείχνει ξεκούραστη.. Αυτό είναι το θέμα μου κ όχι γιατί ξυπνάει το βράδυ. 

Τώρα πως να στο φερω απ έξω απ έξω δεν ξέρω. Έτσι ήταν η μεγάλη μου κόρη. Απίστευτη γκρίνια μέχρι 9 μηνών, τόση που το έλεγα σε άλλες μαμάδες με πιο "ήρεμα" παιδιά και μου έλεγαν ναι και το δικό μου έτσι κάνει, δεν ήταν το ίδιο όμως. Ακόμη και σήμερα δεν νομίζω ότι έχουν καταλάβει το πως πραγματικά ήταν. Όταν θυμάμαι αυτές τις μέρες με πιάνει μια μελαγχολία, πέφτει η ψυχολογία μου αμέσως. Δεν έχω να σου πω κάποιο tips ή κάποιο κόλπο. Στην δική μου κόρη δεν επιασε τίποτα, μεγαλώνοντας σταμάτουσε η γκρίνια σιγά σιγά, επανερχόταν σε περιόδους για κάνα 2 - 3 βδομάδες, αλλά ουσιαστική διαφορά είδα όταν έγινε 2 χρόνων. Σήμερα που είναι 3 (τα έκλεισε χθες) ακόμα είναι ένα απαιτητικό παιδί που γκρινιάζει πολύ εύκολα, αλλά καμία σχέση με την γκρίνια που είχε τον πρώτο χρόνο της ζωής της, είναι σαφώς καλύτερα. Ααα κοιμήθηκε σερί όλο το βράδυ όταν ήταν 2 και 1 μήνα. Τα μεσημέρια από 10 μηνών έκανε έναν μεγάλο 2 ωρο ύπνο, αλλά η γκρίνια, γκρίνια. 

Επισης, άκουγα την λέξη δόντια και έβγαζα αφρούς, αν ήταν κάθε φορά που γκρίνιαζε όλη μέρα να βγάζει και από ένα δόντι θα ήταν κροκόδειλος! Το θετικό είναι ότι κάποια στιγμή θα ηρεμήσει μέχρι τότε πολλη πολλή υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum said:

Ααα κοιμήθηκε σερί όλο το βράδυ όταν ήταν 2 και 1 μήνα.

Το 'ιδιο και ο ανίψιός μου και ο γιός μιας φίλης. Κάτι συμβαίνει στα 2. Πρέπει να κάνατε πάρτι εκείνη τη μέρα! Από τότε κοιμάται σερί? Ο δικός μου από τις 40 μέρες μέχρι 4 μηνών, κοιμόταν σερί. Όταν άρχισαν τα δόντια, μπορεί να μην ξύπναγε καθόλου, ή να ξύπναγε και 2 φορές. Χθε΄ς ξύπνησε στη μία και με φώναξε να κάτσω κάτω στο χαλί να τον κοιτάω που κοιμάται :roll:. Στο πεντάλεπτο έφυγα και με πήρε χαμπάρι και άρχισε να φωνάζει! Μετά έστειλα τον μπαμπά του :mrgreen:. Να την χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Το 'ιδιο και ο ανίψιός μου και ο γιός μιας φίλης. Κάτι συμβαίνει στα 2. Πρέπει να κάνατε πάρτι εκείνη τη μέρα! Από τότε κοιμάται σερί? Ο δικός μου από τις 40 μέρες μέχρι 4 μηνών, κοιμόταν σερί. Όταν άρχισαν τα δόντια, μπορεί να μην ξύπναγε καθόλου, ή να ξύπναγε και 2 φορές. Χθε΄ς ξύπνησε στη μία και με φώναξε να κάτσω κάτω στο χαλί να τον κοιτάω που κοιμάται :roll:. Στο πεντάλεπτο έφυγα και με πήρε χαμπάρι και άρχισε να φωνάζει! Μετά έστειλα τον μπαμπά του :mrgreen:. Να την χαίρεσαι!

Ναι από τότε κοιμάται σερί. Ξυπνάει από το καλοκαίρι κάποια βράδια κλαίγοντας, αλλά πάω της δίνω μία αγκαλιά και ένα φιλί, ηρεμεί και κοιμάται αμεσως. Αφού κοιμήθηκε αυτό το παιδί, μπορούν να κοιμηθούν όλα. 

Μέχρι το έτος έπεφτε για ύπνο το βράδυ και ξυπνάγε με το ρολόι στο μισάωρο και μετά ανά 1 - 1,5 ωρα όλο το βράδυ και μετά σιγά σιγά κάπως έστρωνε ώσπου και κοιμήθηκε σερί. Τα ίδια ακριβώς με τον ύπνο έκανε και κάνει και η μικρή της αδερφή, 15 μηνών, αλλά καμία σχέση την ημέρα, δεν γκρινιάζει σχεδόν ποτέ και είναι πάντα χαμογελαστή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Τώρα πως να στο φερω απ έξω απ έξω δεν ξέρω. Έτσι ήταν η μεγάλη μου κόρη. Απίστευτη γκρίνια μέχρι 9 μηνών, τόση που το έλεγα σε άλλες μαμάδες με πιο "ήρεμα" παιδιά και μου έλεγαν ναι και το δικό μου έτσι κάνει, δεν ήταν το ίδιο όμως. Ακόμη και σήμερα δεν νομίζω ότι έχουν καταλάβει το πως πραγματικά ήταν. Όταν θυμάμαι αυτές τις μέρες με πιάνει μια μελαγχολία, πέφτει η ψυχολογία μου αμέσως. Δεν έχω να σου πω κάποιο tips ή κάποιο κόλπο. Στην δική μου κόρη δεν επιασε τίποτα, μεγαλώνοντας σταμάτουσε η γκρίνια σιγά σιγά, επανερχόταν σε περιόδους για κάνα 2 - 3 βδομάδες, αλλά ουσιαστική διαφορά είδα όταν έγινε 2 χρόνων. Σήμερα που είναι 3 (τα έκλεισε χθες) ακόμα είναι ένα απαιτητικό παιδί που γκρινιάζει πολύ εύκολα, αλλά καμία σχέση με την γκρίνια που είχε τον πρώτο χρόνο της ζωής της, είναι σαφώς καλύτερα. Ααα κοιμήθηκε σερί όλο το βράδυ όταν ήταν 2 και 1 μήνα. Τα μεσημέρια από 10 μηνών έκανε έναν μεγάλο 2 ωρο ύπνο, αλλά η γκρίνια, γκρίνια. 

Επισης, άκουγα την λέξη δόντια και έβγαζα αφρούς, αν ήταν κάθε φορά που γκρίνιαζε όλη μέρα να βγάζει και από ένα δόντι θα ήταν κροκόδειλος! Το θετικό είναι ότι κάποια στιγμή θα ηρεμήσει μέχρι τότε πολλη πολλή υπομονή. 

Γελασα με το μνμ σου,απ εξω απ εξω καλα το ειπες,ηταν μαχαιρι ατην καρδια..Πλεον εχω συνηθισει .Φανταζομαι οτι θα μειωθει η ατιμη η γκρινια καποια στιγμη.Αν μεγαλωσει τουλαχιστον θα μιλαει μπας κ καταλαβω τι θελει,ως τοτε καλη υπομονη.Νομιζω η δικια μου μοιαζει πολυ μς την περιγραφη σου.Μια ερωτηση,κοιμηυθηκε σερι ενα βραδυ απλα,η ειχε αρχισει σταδιακα να μειωνει τις αφυπνισεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 said:

Γελασα με το μνμ σου,απ εξω απ εξω καλα το ειπες,ηταν μαχαιρι ατην καρδια..Πλεον εχω συνηθισει .Φανταζομαι οτι θα μειωθει η ατιμη η γκρινια καποια στιγμη.Αν μεγαλωσει τουλαχιστον θα μιλαει μπας κ καταλαβω τι θελει,ως τοτε καλη υπομονη.Νομιζω η δικια μου μοιαζει πολυ μς την περιγραφη σου.Μια ερωτηση,κοιμηυθηκε σερι ενα βραδυ απλα,η ειχε αρχισει σταδιακα να μειωνει τις αφυπνισεις?

Οχι πήγε πολύ σταδιακά, όταν έγινε 13 μηνών σταμάτησε να ξυπνάει την πρώτη φορά που ξυπνάγε στο μισάωρο, ξυπνάγε στην μια ώρα, 14 - 15 μηνών ξυπναγε 2 ώρες μετά αφού είχε πέσει για ύπνο, μετά τους 18 μήνες ξυπνάγε 3-5 φορές περίπου μέσα στο βράδυ και γύρω στα 2 έκανε ένα καλό regression που έμενε ξύπνια 3 ώρες μέσα στο βράδυ, όπου είπα αυτό είναι τρελαίνομαι τώρα, και μετά κοιμήθηκε σερί. Νομίζω ότι στην περίπτωση μας βοήθησε λίγο που άλλαξε και κρεβάτι και δεν κοιμόταν πλέον μαζί μου, άρχισε να κοιμάται με τον μπαμπά της. Μπορεί και όχι βέβαια, είχε φτάσει πλέον και 2 ετών. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν κάνει καθόλου καλό ύπνο. Ακόμα και νεογέννητα περισσότερες ώρες κοιμούνται σερί. Κάνε δοκιμές να δεις τί φταίει. Αν είναι κάτι που εμφανίστηκε τελευταία τότε ίσως να είναι κάποια ενόχληση όπως δόντια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Belmar είπε:

Πώς κοιμάται το βράδυ; Κοιμάστε μαζί; Κοιμάται δίπλα σου σε κουνια; Κοιμάται σε δικό της δωμάτιο;

μαζι απο την πρωτη μερα

Just now, Mary1976 είπε:

Νομίζω ότι δεν κάνει καθόλου καλό ύπνο. Ακόμα και νεογέννητα περισσότερες ώρες κοιμούνται σερί. Κάνε δοκιμές να δεις τί φταίει. Αν είναι κάτι που εμφανίστηκε τελευταία τότε ίσως να είναι κάποια ενόχληση όπως δόντια. 

παντα ετσι κοιμοταν,ξερω πααααρα πολλα θηλαζοντα που ξυπνανε ακομη κ στο μισαωρο καθε νυχτα,μην σας κανει εντυπωση οτι ξυπναει συχνα...Το θεμα ομως παραμενει γτ δεν ξεκουραζεται,κ δν φταιει κατι,παντα ετσι κοιμοταν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Οχι πήγε πολύ σταδιακά, όταν έγινε 13 μηνών σταμάτησε να ξυπνάει την πρώτη φορά που ξυπνάγε στο μισάωρο, ξυπνάγε στην μια ώρα, 14 - 15 μηνών ξυπναγε 2 ώρες μετά αφού είχε πέσει για ύπνο, μετά τους 18 μήνες ξυπνάγε 3-5 φορές περίπου μέσα στο βράδυ και γύρω στα 2 έκανε ένα καλό regression που έμενε ξύπνια 3 ώρες μέσα στο βράδυ, όπου είπα αυτό είναι τρελαίνομαι τώρα, και μετά κοιμήθηκε σερί. Νομίζω ότι στην περίπτωση μας βοήθησε λίγο που άλλαξε και κρεβάτι και δεν κοιμόταν πλέον μαζί μου, άρχισε να κοιμάται με τον μπαμπά της. Μπορεί και όχι βέβαια, είχε φτάσει πλέον και 2 ετών. 

μεχρι 13 μηνων ποσες φορες ξυπνουσε δλδ?

Just now, Belmar είπε:

 

Και όταν ξυπνάει, της δίνεις στήθος και ξανακοιμάται; Ή μένει ξύπνια ανεξάρτητα με το στηθος;

παντα στηθος αλλα αν χασει τον υπνο της μπορεικ 2 ωρες να μην κοιμαται

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 said:

παντα στηθος αλλα αν χασει τον υπνο της μπορεικ 2 ωρες να μην κοιμαται

 

Οπότε φαντάζομαι καποιες μέρες θα μένει τελικά ξύπνια και κάποιες όχι... Έχεις παρατηρήσει διαφορές στη γκρίνια τις μέρες που έχει κοιμηθεί και τις μέρες που έχει μείνει ξάγρυπνη;

Εγώ πάντως εφάρμοσα πολύ το μάρσιπο σε αντίσοιχες φάσεις γκρίνιας από αυπνία. Δεν ξέρω το βάρος της κόρης σου, αν μπορείς πάντως να την έχεις σε ένα μάρσιπο όσο κάνεις τις δουλειές σου, μπορεί να μειώσει πολύ τη γκρίνια. Αν, δε, κοιμηθεί εκεί και ξεκουραστεί, ίσως να είναι μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...