Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποση ωρα παιζει μονο του το μωρο;


Recommended Posts

Βοηθεια κοριτσια! Ειμαστε 1 μηνος και καθεται μονο στην αγκαλια μας

(& δρομολογια πανω κατω, παρακαλω!)! Αυτη τη στιγμη ειναι κρεμασμενος πανω μου. Αν απο τωρα ξεκιναμε ετσι, τι θα γινει αργοτερα;;;;;;

Ουτε wc μπορω να παω! Ειναι κακο να τον αφησω να κλαιει;;;HELP!!!

fgjv5zdp43f3tnas.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βοηθεια κοριτσια! Ειμαστε 1 μηνος και καθεται μονο στην αγκαλια μας

(& δρομολογια πανω κατω, παρακαλω!)! Αυτη τη στιγμη ειναι κρεμασμενος πανω μου. Αν απο τωρα ξεκιναμε ετσι, τι θα γινει αργοτερα;;;;;;

Ουτε wc μπορω να παω! Ειναι κακο να τον αφησω να κλαιει;;;HELP!!!

Καλησπέρα!

Είναι πολύ μικρούλης ακόμη για να ξερεις τί θα γίνει και αργότερα...ο δικός μου 4 μηνών σήμερα είναι τελείως διαφορετικός απο την αρχη!

Είχαμε 2 μήνες φουλ κολικούς και δεν ηρεούσε πουθενά...μόνο στν ύπνο!

Πλέον να καταλάβεις ξυπνάει το πρωι κάθεται και τραγουδάει στην κουνια του για καμια ωρίτσα....κάθεταιστο relax πάνω στο τραπέζι της κουζίνας όταν εγω πλένω πιάτα ή μαγερεύω, κάθεται στο καθισματάκι φαγητού, στο relax- κουνια και χαζευει τα ψαράκια....γενικά έχει ηρεμήσει πάρα πάρα πολύ..!!!!Θέλει και τις αγκαλίτσες του αλλά όχι όλη μέρα!

Μην απογοητευεσαι κάνε λίγο υπμονή και θα δεις στην πορεία.Βέβαια είναι και στα παιδιά αλλά και πώς τα μαθαίνουμαι!!!!

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω παντως σωθηκα με το τραμπολινο που κρεμας στην κασα της πορτας απο 5 μηνων χοροπηδα σαν κατσικι ειδικα αμα του βαλεις και ονιραμα...πανικος!και εξασκειται με αυτο τον τροπο και στην ισσοροπια!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμάς είναι 6 μηνών σχεδόν τα μικρά και κάθονται αρκετά μόνα τους, έχουν βέβαια και τη μεγάλη που φωνάζει περισσότερο από αυτά. Κάποια στιγμή κλαίγανε όλα μαζί, και τα 2 μικρά σταμάτησαν και κοιτούσαν απορημένα τη μεγάλη που έκλαιγε και χτυπιόταν στο πάτωμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα δεν κάθετε πολύ ώρα μόνος του..Εχω φτιάξει το δωμάτιο του και έχω βάλει ολα τα παιχνίδια εκεί ώστε να συνηθίσει να παίζει εκεί. Έχει τύχει να ειναι και 10 λεπτά εκεί, αλλά συνήθως 2-3 κάθεται μόνος του. Βέβαι πηγαίνει συνέχεια, παίρνει πράγματα και μας τα κουβαλάει στο σαλόνι!!! Πολύ γέλιο..εκτελούνται μεταφοραί!

Γενικά θέλει όταν είμαι εγώ στο σπίτι να είμαστε μαζί, έστω στον ίδιο χώρο και ας κάνει μόνος του πράγματα. Αλλα να με έχει σε απόσταση βολής-αγκαλιάς. Κάθε μέρα έχουμε 30-60 λεπτά που καθόμαστε μαζί στο χαλί και παίζουμε..Όπως καταλαβαίνεται η νοικοκυροσύνη πάει περίπατο!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εμενα παλι η Μαρια, ειναι ζητημα να καθησει μονη της 10 λεπτα.. Θελει να ειμαι κι εγω στο δωματιο μαζι της και μαλιστα απο καποιο σημειο κι επειτα (γυρω στη μιση ωρα παιχνιδιου) ξεκιναει τη γκρινια γιατι βαριεται..

Ανηκουμε κι εμεις στις ζορικες... :-P

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 δευτερολεπτα και αυτο αν ειναι κατι που τον εντυπωσιαζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! βαριεται αφορητα αυτο το παιδι....τι να πω ..... για να κατσει στο καρεκλακι του πρεπει να δωσω 2 θεατρικες παραστασεις και 3 συναυλιες μπροστα του....αλλα μονος του? Για κανενα λογο!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευτηχώς η δική μου από μωρό έχει μάθει να κάθεται και μόνη της...

με αποτέλεσμα τώρα πια να ξυπνάει το πρωί,πίνει το γάλα της και για μια ωρίτσα κάθεται στη κούνια της στο δωμάτιο της και παίζει με τα παιχνίδια της!!

την ακούω από την ενδοεπικοινωνία να χαχανίζει και να μιλάει μόνη της!!

προσπαθούσα από μωρό όταν ξυπνούσε να μην πηγαίνω κατευθείαν στο δωμάτιο της ...ίσως βοήθησε...τι να πω...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου που ειναι 19 μηνων παιζει μονος του, αρκει να βρισκομαστε στο ιδιο δωματιο συνηθως βεβαια μες τα ποδια μου κουβαλωντας παντα παιχνιδια απο δωματιο σε δωματιο, αν εγω κανω δουλειες και μετακινουμαι! η κορη μου που ειναι 4 μηνων αν και πολυ ζωηρη καθεται στο ριλαξ χωρις να διαμαρτυρεται αλλα παρατηρωντας ο,τι συμβαινει!γενικα ειμαι τυχερη σε αυτο το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος δεν καθόταν μόνος του ούτε δευτερόλεπτο μέχρι 3,5 χρονών μπορώ να σας πω.

 

Ο μικρός μου με τις ώρες...καθόλου δεν με έχει στενοχωρήσει αυτό το παιδί! Άμα πας κοντά του, παίζει μαζί σου, άμα φεύγεις, βρίσκει κάτι να απασχοληθεί μόνος του! Τη φωνή του δεν την ακούς...η μέρα με τη νύχτα αυτά τα παιδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

 

Ο μικρός μου με τις ώρες...καθόλου δεν με έχει στενοχωρήσει αυτό το παιδί! Άμα πας κοντά του, παίζει μαζί σου, άμα φεύγεις, βρίσκει κάτι να απασχοληθεί μόνος του!

 

και εμενα ο μικρουλης μου ετσι ειναι.......πολυ βολικος ο θησαυρος μου!!!!!!!!!:-D:grin::-D:grin:

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου (21 μηνών) αναλόγως τα κέφια πάντα, μπορεί να κατσει στο καρεκλάκι φαγητού έως και μισή ώρα (όχι παντα όμως) αν της δώσεις κατι καινούριο που της αρέσει π.χ. κουτάκια και μανταλάκια, τσιμπιδάκια, κλπ να τα βάζει και να τα βγάζει 100 φορες, το ίδιο άμα την πιάσει η όρεξη να ξεφυλλίζει βιβλίο ή περιοδικό που να έχει ενδιαφερον θέμα (!!!χαχαχαχα!!)

Επίσης η μανία της είναι τα Gel Gems, τα κολλάει και τα ξεκολλαει στα τζάμια πάνω από μισή ώρα. Μέχρι που πήγε να φάει ένα και της έκοψα τη διασκέδαση!!!

Αν βλέπει δε Ζουζούνια κλπ στο pc δεν κατεβαίνει με τίποτα..........πρεπει να την ξεκολλήσω εγώ, μην αποβλακωθούμε κιόλας!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ και 2 ώρες, κάθεται μόνη της στην κούνια και παίζει με διάφορα παιχνίδια που έχω ρίξει μέσα! Την έβαλα μήπως την πάρει ο ύπνος και πέρασαν 2 ώρες!!! Αφού νιώθω τύψεις ότι έχω το παιδί μόνο του, αλλά κάθεται ήσυχη, γελάει μόνη της, παίζει κτλ. Απίστευτο!!!

 

Εϊναι ανάλογα με τα κέφια της. Σήμερα είναι από τις ήσυχες μέρες!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 ώρες, κάθεται μόνη της στην κούνια και παίζει με διάφορα παιχνίδια που έχω ρίξει μέσα! Την έβαλα μήπως την πάρει ο ύπνος και πέρασαν 2 ώρες!!! Αφού νιώθω τύψεις ότι έχω το παιδί μόνο του, αλλά κάθεται ήσυχη, γελάει μόνη της, παίζει κτλ. Απίστευτο!!!

 

Εϊναι ανάλογα με τα κέφια της. Σήμερα είναι από τις ήσυχες μέρες!

 

εγω ενα τετοια παραγγειλα αλλα΄μου προεκυψε μια κυρία "ταλιμπανογλου"

το πολυ να καθησει να παιξει 5 λεπτα μαρκαδορους, πιατακια πλαστικα τα οποια κανει καπελα, και να ανοιγει ενα συρταρι της κουζινας να παιρνει μπρικια και πλαστικες κουταλες να ταιζει το μωρό τη΅ς.

οοοολη τη υπολοιπη μερα τρεχει πανω σε τραπεζια, καναπεδες κλπ και θέλει ολη την ωρα αγκαλια.

εννοειται οτι δεν μπορω να κανω τιποτα και πονανε χερια μεση απο σηκωμα και ολα τα συναφη.

αυτο ομως που με προβληματίζει ειναι αυτο το κολλημα δεντην αφηνει να χαρει και παιξει χωρίς την παρουσια μου.

Δεν την εχω ακουσει ουτε μια φορα ναμουρμουραει απορροφημενη απο το παιχνιδι της.

μηπ.ως εχω κανει κατι λαθος???

Link to comment
Share on other sites

και εμεις μια απο τα ιδια!!!18 μηνων!αμα κατσεις μαζι της πολυ ευχαριστως να παιξει αλλα με το που κανεις να φυγεις γινεται ο κακος χαμος!στο καθισματακι φαγητου καθεται το πρωι βλεποντας ζουζουνια και αυτο για καμμια ωρα.Κολλημενες αν γινοτανε να ειμαστε θα ειμασταν!Δεν μπορω να κανω ουτε μια δουλεια γιατι μονη της δεν ασχολειται δυστυχως!Σε οποιο δωματιο ειμαι εγω ακολουθει και αυτη!

Της εχω αφησει ενα ντουλαπι δικο της στην κουζινα που εχει μεσα πλαστικα πιατα και ποτηρια και ετσι κανω κανα φαγητο και πλενω κανα πιατο..

Θελει βολτες και να την παιζεις συνεχειαααααα!Θα λαλησουμε στο τελος!

τιποτα δεν κανουμε λαθος εμεις αυτα μας οδηγουνε και ολα ειναι στο παιδι..

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα τετοια παραγγειλα αλλα΄μου προεκυψε μια κυρία "ταλιμπανογλου"

το πολυ να καθησει να παιξει 5 λεπτα μαρκαδορους, πιατακια πλαστικα τα οποια κανει καπελα, και να ανοιγει ενα συρταρι της κουζινας να παιρνει μπρικια και πλαστικες κουταλες να ταιζει το μωρό τη΅ς.

οοοολη τη υπολοιπη μερα τρεχει πανω σε τραπεζια, καναπεδες κλπ και θέλει ολη την ωρα αγκαλια.

εννοειται οτι δεν μπορω να κανω τιποτα και πονανε χερια μεση απο σηκωμα και ολα τα συναφη.

αυτο ομως που με προβληματίζει ειναι αυτο το κολλημα δεντην αφηνει να χαρει και παιξει χωρίς την παρουσια μου.

Δεν την εχω ακουσει ουτε μια φορα ναμουρμουραει απορροφημενη απο το παιχνιδι της.

μηπ.ως εχω κανει κατι λαθος???

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Η μεγάλη μου κόρη ήταν έτσι όταν ηταν μικρότερη... Μετά έστρωσε!!! Θα στρώσει και η δικιά σου! Προσπάθησε να της λες ότι πας για λίγο στο δίπλα δωμάτιο και ότι θα έρθεις αμέσως. Μίλα της από το μέσα δωμάτιο να σε ακούει και μετά από λίγο ξαναπήγαινε όπως της υποσχέθηκες. Σιγά σιγά μεγάλωνε τα διαστήματα που λείπεις.

Πάντως μην της επιβάλλεις να παίξει μόνη της. Προσπάθησε να το πετυχαίνεις αυτό με έμμεσο τρόπο. Να νομίζει ότι είναι δικιά της ιδέα.:mrgreen:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει να ξανασκεφτομαι το θεμα "ειναι στο παιδι" αναρωτιεμαι μηπως εγω ημουν (και ειμαι??) λιγο παραπάνω υπερπροστατευτικη και την ειχα συνεχως πλαι μου για να την ελεγχω οσο ηταν ξυπνια οταν ηταν μικροτερη και τωρα που κοιμομαστε λιγο εχει πια μαθει αυτη τη συμπεριφορα.

νομιζω πως νιωθει ανασφαλεια οταν δε με βλέπει γι αυτο δε θελει να κατσει μονη της

δεν ειναι περιεργο να προτιμα να καθεται στην αγκαλια σ αυτη την ηλικια της ανακαλυψης απο το να απορροφηθει παιζοντας ενα παιχνιδι οτι κι αν ειναι αυτο (σκαρφαλωμα σκαλνταλια κλπ)???

τελικα πως κανεις ενα παιδι αναξατρητο οεο????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγω μαλλον ειμαι απο τις τυχερες ..

 

Απο την στιγμη που εμαθε να καθεται καλα ,γυρω στους 5 1/2 μηνες, του στρωνω ενα παπλωμα κατω στο χαλι του αραδιαζω και τα παιχνιδια (παιχνιδια εννοω κατι παλια κινητα , ταπερ , καλωδια ...τα αλλα δεν πολυτρελαινεται .. )και μπορει να καθεται και 1 ωρα μονο του και να παιζει ...

το μονο μας προβλημα ειναι οτι αμα πεσει δεν μπορει να σηκωθει και παω και τον σηκωνω και συνεχιζει...

 

Υπάρχουν και τέτοια παιδιά είσαι όντως τυχερή.....εμείς πολύ λίγο άντε 5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν υπαρχει λυση...παντως κ εγω που ειμαι του επαγκελματος...ο 4 μηνων γιος μου ειναι το πιο δυσκολο παιδι που εχω συναντησει,σε ολα...παιχνιδι,ντυσιμο,υπνο...ειναι κ στο παιδι αλλα κ στο ποσο γρηγορα ωριμαζει.Μπορει να εχω κ αδικο και αυτα να ειναι λογια απελπισιας:rolleyes:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εχω έναν μπέμπη 7,5 μηνων και εχει αρχίσει εδώ και 2 βδομάδες να σηκώνεται και εχουμε απελπιστει. Δεν μπορω ούτε τουαλέτα να πάω!μ'ακολουθει παντού και κλαίει σπαρακτικά αν δεν με βλέπει!το μονο του παιχνίδι ειναι το σκαρφαλωμα στο παντελόνι της μαμάς η του μπαμπά και αγκαλιά,αν τον αφήσεις εχεται ξανά!!δεν τον ενδιαφέρει ξαφνικά κανένα παιχνίδι!!δεν εχω καμία βοήθεια και δεν μπορω να κάνω ΤΙΠΟΤΑ ούτε να φάμε!!!Δεν κοιμαται και πολυ παρά μονο το βράδυ.Καμια ιδέα; Τον έκανα εγω ετσι; Η αλήθεια ειναι ότι ασχολούμαι πολυ μαζί του αλλα δεν μπορω συνέχεια! Θα περάσει;ποτε; Έχετε περάσει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι να σου πω, γιατί η μικρή μου (14 μηνών τώρα) δεν ήταν και πολύ της αγκαλιάς.

- μπορείς όμως να κάνεις το εξής: όταν ο μικρός είναι π.χ σε ένα δωμάτιο με τον μπαμπά του και είναι ήρεμος, εσύ να είσαι σε ένα άλλο και να του μιλάς. να τον φωνάζεις, να ακούει γενικά τη φωνή σου, χωρίς να σε βλέπει. έτσι σιγά σιγά θα συνειδητοποιεί ότι όταν δεν σε βλέπει δεν έχεις φύγει, αλλά είσαι στο άλλο δωμάτιο. αυτό θέλει χρόνο και πολλές επαναλήψεις. εγώ το κάνω για μήνες. όταν επιστρέφω από το γραφείο, αρχίζω να της μιλάω χωρίς να με βλέπει και σιγά σιγά πλησιάζω στο δωμάτιό της.

- να κάθοσαστε στο δωμάτιό του με τον μπαμπά του -και οι τρεις- και εσύ να αρχίζεις να παίζεις ένα παιχνίδι με τον μπαμπά δείχνοντας μεγάλο ενθουσιασμό. αυτό θα του κινήσει αρχικά την περιεργεια και θα θέλει να συμμετέχει και αυτός. και αυτό θέλει χρόνο και επιμονή. π.χ αν σας βλέπει να παίζετε και ψιλογκρινιάζει, μην τον παίρνετε αμέσως αγκαλιά αλλά συνεχίστε να παίζετε.

- τέλος εγώ αυτό που προτείνω πάντα για την σταδιακή αποκόλληση είναι να δίνεις στο παιδί ένα ρούχο με την μυρωδιά σου. στη δική μου έχει πιάσει πολύ και ποικιλοτρόπως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...