Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποση ωρα παιζει μονο του το μωρο;


Recommended Posts

Ποση ωρα απασχολειται μονο του το μωρο σας;

Τελευταια απαιτει να ειναι περισσοτερο μαζι μου (να την παιρνω αγκαλια ή γενικα να ασχολουμε μαζι της.)

Κλαιει την αφηνω αλλα μετα δυσκολευεται να ηρεμησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο δικός μου παίζει μόνος του κανα 10λεπτο όταν έχει μόλις ξυπνήσει μετά θέλει συνέχεια μαζί και να αλλάζουμε παιχνίδι ανα 5λεπτο γιατί το βαριέται! Είναι λίγο ζόρικος! :wink: Μέχρι 4-5 μηνών είχαμε κολικούς οπότε είμασταν αγκαλίτσα συχνά! Τώρα απλά μας κάνει ότι θέλει! Δεν με πειράζει βέβαια που θέλει αγκαλίτσα και χαδάκια αρκεί να μην πονάει το μωρό μου!

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια εγω την αφηνω στο παρκο ή στο ριλαξ οταν εχω να κανω δουλειες.μπορει μετα απο καποια ωρα να γκρινιαξει οποτε παω κοντα της κ της λεω οτι η μανουλα εχει δουλιτσα κ μολις τελειωσει θα ειναι μαζι σου(οχι οτι καταλαβαινει αλλα με κοιταει με γουρλωμενα ματια.ετσι :shock: )

μολις τελειωσω την παιρνω αγκαλια κ παιζουμε εναλασοντας αυτα που κανουμε γιατι βαριεται κ ευκολα

Link to comment
Share on other sites

στο παρκο πλεον δεν καθεται μονη της για πολύ ώρα, κανένα 5 λεπτο αν ειμαι εκει, περισσοτερο αν δεν βλεπει κανέναν. Αλλα μπορει να κατσει στο καρεκλάκι να με βλεπει να κανω δουλειες ή στο καρότσι να πινω καφε και αυτη με τα παιχνιδάκια της και στο δωμάτιό της 5 λεπτα και μετα φωνάζει "μαμα, μαμα" καλά είναι απιστευτο και όσο δεν θελω, τρεχω απο πισω της. Παντως θα τη στρωσω, που θα μου παει!

ειμαι χαζομαμά, φαίνεται;;;;άλλωστε όλες δεν είμαστε;;;

καλο βράδι

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα ότι μόνο η δικιά μου βαριέται στο λεπτό... :wink: Και μένα κάθεται κανένα 10λεπτο στο πάρκο ή στην καρέκλα να με βλέπει να κάνω δουλειές και μετά παιχνίδι μαζί... προσπαθώ να μην την έχω πολύ αγκαλιά (τι λέω τώρα :cool: και πολλές φορές παίζουμε μαζί στο χαλί όπου πρέπει να εφευρίσκω και παιχνίδια.... :?

Αλήθεια εσείς έχετε εμμονές με πλαστκά μπουκάλια, καλώδια και πλαστικά ποτήρια;;; Περιοδικά; γιατί εμάς πλέον φαίνεται μόνο αυτά να μας τραβάνε το ενδιαφέρον... :lol:

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω μαλλον ειμαι απο τις τυχερες ..

 

Απο την στιγμη που εμαθε να καθεται καλα ,γυρω στους 5 1/2 μηνες, του στρωνω ενα παπλωμα κατω στο χαλι του αραδιαζω και τα παιχνιδια (παιχνιδια εννοω κατι παλια κινητα , ταπερ , καλωδια ...τα αλλα δεν πολυτρελαινεται .. )και μπορει να καθεται και 1 ωρα μονο του και να παιζει ...

το μονο μας προβλημα ειναι οτι αμα πεσει δεν μπορει να σηκωθει και παω και τον σηκωνω και συνεχιζει...

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα ότι μόνο η δικιά μου βαριέται στο λεπτό... :wink: Και μένα κάθεται κανένα 10λεπτο στο πάρκο ή στην καρέκλα να με βλέπει να κάνω δουλειές και μετά παιχνίδι μαζί... προσπαθώ να μην την έχω πολύ αγκαλιά (τι λέω τώρα :cool: και πολλές φορές παίζουμε μαζί στο χαλί όπου πρέπει να εφευρίσκω και παιχνίδια.... :?

Αλήθεια εσείς έχετε εμμονές με πλαστκά μπουκάλια, καλώδια και πλαστικά ποτήρια;;; Περιοδικά; γιατί εμάς πλέον φαίνεται μόνο αυτά να μας τραβάνε το ενδιαφέρον... :lol:

 

τρελαινεται για περιοδικά και τωρα που γραφω για το πληκτρολογιο!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Εμας καθεται στο γυμναστηριο της συνολικα περιπου 4-5 ωρες την ημερα. Της αρεσει πααααρα πολυ!!!! Ξυπναει και με το που την βαλω να παιξει,αρχιζει το τραγουδι και σταματαει οταν πια απο την υπερπροσπαθεια κοιμηθει! Για γυμναστρια την βλεπω :lol::lol:

Ευτυχως η μαμα εχει απλετο χρονο για τις δουλειες του σπιτιου!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά εμείς σε ριλάξ και πάρκο δεν καθόμαστε με τίποτα, έχω μόνιμα στρωμένο στο σαλόνι ένα παπλωμα και έχω εκεί. Όταν έχω δουλειές τον βάζω στο καρότσι και πάμε στο μπάνιο να βάλω πλυντήριο, πάμε κουζίνα να μαγειρέψουμε, αλλά δεν κάθεται πολύ γκρινιάζει συνέχεια! Αυτό με ταπερ και ποτηράκια τα πλαστικά δεν το έχω δοκιμάσει! Καλό μου ακούγετε! Θα το δοκιμάσω!

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας καθεται στο γυμναστηριο της συνολικα περιπου 4-5 ωρες την ημερα. Της αρεσει πααααρα πολυ!!!! Ξυπναει και με το που την βαλω να παιξει,αρχιζει το τραγουδι και σταματαει οταν πια απο την υπερπροσπαθεια κοιμηθει! Για γυμναστρια την βλεπω :lol::lol:

Ευτυχως η μαμα εχει απλετο χρονο για τις δουλειες του σπιτιου!! :lol:

Άλα της η μικρή!!!!! :D μήπως "προπονείται" για τραγουδίστρια;; :lol:

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!! Λες να βγει τραγουδιστρια?? Αντε μπας και δουμε μια ασπρη μερα :lol::lol::lol:

Καλα οταν ειναι να μαγειρεψω,την βαζω στο καρεκλακι του φαγητου της και καθεται και με κοιταει με τις ωρες!! Αααα,δεν μπορω να πω,ειναι πολυ καλη! Της λεω"βλεπε να μαθαινεις"! :lol:

Γενικα τωρα αρχιζει να πιανει αντικειμενα,οποτε δεν εχει πολλες απαιτησεις ακομα για να απασχολει τα χερια της...

Link to comment
Share on other sites

εμείς δεν παίζουμε σχεδόν καθόλου μοναχούλια μας...δεν θέλει ούτε ρηλάξ πια ούτε και πάρκο...φρίκη όταν έχεις να κάνεις δουλειές, να ετοιμάσεις διαγωνίσματα, να διορθώσεις γραπτά, να προετοιμαστείς για το μάθημα κτλ., αλλά και τί να κάνουμε; Όλα στο πρόγραμμα είναι :D

Τα παιχνίδια μας τα έχουμε βαρεθεί όλα, αλλά αρνούμαι να το αγοράζω συνέχεια καινούργια παιχνίδια...σύντομα θα μπούμε στην στράτα...ε, θα είναι λίγο μιά εναλλακτική λύση κατά την διάρκεια της ημέρας!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλλον ειμαι απο τις τυχερες ..

 

Απο την στιγμη που εμαθε να καθεται καλα ,γυρω στους 5 1/2 μηνες, του στρωνω ενα παπλωμα κατω στο χαλι του αραδιαζω και τα παιχνιδια (παιχνιδια εννοω κατι παλια κινητα , ταπερ , καλωδια ...τα αλλα δεν πολυτρελαινεται .. )και μπορει να καθεται και 1 ωρα μονο του και να παιζει ...

το μονο μας προβλημα ειναι οτι αμα πεσει δεν μπορει να σηκωθει και παω και τον σηκωνω και συνεχιζει...

 

Σαν να βλεπω την μωρουλινιτσα ! Μου λες τι ερωτα τραβάνε με τα καλώδια και τα τηλέφωνα? Το τάπερ το κοπανάει παντου :lol:

Εγω δεν της δινω καλώδια παρολο που δεν την χανω απο τα μάτια μου ... ειναι επικινδυνο οταν ειναι χωρις επιβλεψη το μωρο !

 

Καθεται μονος του ή τον βάζεις να καθεται ? Γιατι αν καθεται μονος του τοτε σιγουρα μπορει να σηκωθει . Αν δεν καθεται μονος τους δηλ απο ανασκελα ή μπρουμυτα να καθήσει τοτε προσεχε γιατι μπορει να του δημιουργησεις προβλημα στην μεσούλα του . Ειναι αγυμναστη η πλατούλα του ακομα !!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα απασχολειται μονο του το μωρο σας;

Τελευταια απαιτει να ειναι περισσοτερο μαζι μου (να την παιρνω αγκαλια ή γενικα να ασχολουμε μαζι της.)

Κλαιει την αφηνω αλλα μετα δυσκολευεται να ηρεμησει.

 

Εγω στην δικη σας ηλικία την είχα βάλει στο πάρκο . Της ειχα βαλει και το γυμναστήριο μεσα στο παρκο και επαιζε λιγακι μονη της . Μην φανταστεις οτι απομακρυνομουν απλα μπορουσα να παω τουαλέτα :lol:

 

Επισης στην ηλικία σας την κοιμιζα πάνω μου στη διαρκεια της μερας . Ζητουσε πολυ έντονα την επαφή και την αγκαλιά . Οταν ξυπνουσε , ηρεμη και χαρούμενη επαιζε μονη της :wink:

 

Μην την αφήνεις να κλαιει ..ειναι πολυ μικρούλα ακομα και σε χρειάζεται πολυ !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις παντως και που καθομαστε μονοι μας και που μπουσουλαμε πλεον δεν παιζουμε καθολου μονοι μας...

αντε να τον βαλω στο παλωμα να κανει τα βαρελακια του και τα μπουσουληματα του και να παιξει για λιγο με κανα παιχνιδι ή οπως λετε και εσεις τηλεκοντρολ τηλεφωνα κτλ αλλα πρεπει να ειμαι απο διπλα το οποιο ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι μολις με βλεπει σκαρφαλωνει πανω μου ....

μετα απο λιγο βαριεται....βεβαια τωρα με τπ μπουσουλημασ εχει βρει ενδιαφερον να εξευρενει το χωρο ,τις προαλλες μου εφυγε μπουσουλωντας και χωθηκε κατω απο την τραπεζαρια και η μανουλα απο πισω μπουσουλωντας να τον βγαλει..ε καβαλησα με τα γονατα τα παιχνιδια του και ακομα ποναω...βαρβαρο το σπορ :lol::lol: .

καλα για παρκοκρεβατα,κουνιες κλπ ουτε που το συζηταει να κατσει

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλλον ειμαι απο τις τυχερες ..

 

Απο την στιγμη που εμαθε να καθεται καλα ,γυρω στους 5 1/2 μηνες, του στρωνω ενα παπλωμα κατω στο χαλι του αραδιαζω και τα παιχνιδια (παιχνιδια εννοω κατι παλια κινητα , ταπερ , καλωδια ...τα αλλα δεν πολυτρελαινεται .. )και μπορει να καθεται και 1 ωρα μονο του και να παιζει ...

το μονο μας προβλημα ειναι οτι αμα πεσει δεν μπορει να σηκωθει και παω και τον σηκωνω και συνεχιζει...

 

Σαν να βλεπω την μωρουλινιτσα ! Μου λες τι ερωτα τραβάνε με τα καλώδια και τα τηλέφωνα? Το τάπερ το κοπανάει παντου :lol:

Εγω δεν της δινω καλώδια παρολο που δεν την χανω απο τα μάτια μου ... ειναι επικινδυνο οταν ειναι χωρις επιβλεψη το μωρο !

 

Καθεται μονος του ή τον βάζεις να καθεται ? Γιατι αν καθεται μονος του τοτε σιγουρα μπορει να σηκωθει . Αν δεν καθεται μονος τους δηλ απο ανασκελα ή μπρουμυτα να καθήσει τοτε προσεχε γιατι μπορει να του δημιουργησεις προβλημα στην μεσούλα του . Ειναι αγυμναστη η πλατούλα του ακομα !!

 

η ωριμοτητα της μεσης στο να καθεται με το να μπορει να ξανακατσει αμα πεσει ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα ..

Πρωτα το παιδι μαθαινει να κατσει και επειτα μαθαινει και να σηκωνεται ..

Το παιδι που θελει να καθεται ΠΡΕΠΕΙ να καθεται αν η μεση του δεν αντεχει πολυ απλα θα παλατζαρει και θα πεσει ..

Δεν τα λεω φυσικα απο το μυαλο μου αλλα κανοντας σχετικη ερωτηση στην παιδιατρο

Και μην ξεχναμε το καθε παιδι ακολουθει δικο του ρυθμο αναπτυξης ...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ , μια κουβέντα ειπα γιατι συζητούσα το ιδιο θέμα με μια φιλη μου εδω . Εκεινη δεν βάζει καν τη μικρη της στο μπαγκι καρότσι γιατι απλα δεν καθεται μονη της αλλα οταν την ακουμπαει η ιδια καθεται ! Οι παιδίατροι εδω λενε αυτο που ειπα με πολυ καλή προθεση .....

Εσυ καλα κάνεις και ακους την παιδιατρο σου :wink:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

σχετικα με αυτο κοριτσια εμενα η παιιδιατρος μου ειχε πει 'θα καταλαβεις οτι το παιδι ειναι ετοιμο οταν το βαζεις να κατσει και μενει εκει'

οποτε θεωρω οτι το προβλημα ειναι οταν διπλωνονται και μπαλατζαρουν.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, τα χω παιξει...εχει αρχισει και μπουσουλάει απο την πεμπτη, εδω και ενα μηνα όπου τη βαλεις σηκώνεται όρθια και νομίζει οτι μπορει να αφησει τα χερια και να σταθει και εννοειται πέφτει. Αρα είμαι όλη μερα διπλα της καθως στο παρκο πλεον καθόμαστε ελάχιστα. Αλλα και στο καρεκλακι για να κανω δουλειες καθεται λίγο και μετα βαριεται (με τα παιχνιδια της φυσικά) το ίδιο και στο καρότσι. Τωρα που μπουσουλαει ειπα να την αφησω λιγο μονη στο δωματιό της και να της ριχνω ματιες αλλα μετα απο μερικά δευτερόλεπτα αρχιζει να φωναζει μαμαμαμα και να με ψαχνει. Επισης, ειναι εδω και μια βδομαδα με βρογχιτιδα και δεν θελω να κλαιει το καημένο. Αχ, τι να κανω; πρεπει να κανω και ενα σωρο δουλειες αλλα και θελω να ηρεμήσω και λίγο. ειναι ουτοπία αυτο που ζητώ; τι κάνετε εσεις όσες περνάτε κατι παρόμοιο;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ειναι ουτοπία αυτο που ζητώ;

Δυστυχώς ΝΑΙ! :lol::lol:

Κάνε το σπίτι όσο γίνεται πιο ασφαλές και αστην να μπουσουλάει στο χώρο που βρίσκεσαι κι εσύ. Έτσι θα μπορείς να κάνεις και καμιά δουλειά -πάντα με το 1 μάτι στη μικρή :wink:

Όσο για τις πτώσεις...είναι στο πρόγραμμα :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Η μπέμπα μας είναι 5,5 μηνών και δεν σταματάει να γκρινιάζει! Δεν κάθεται πάνω απο 5 λεπτά μόνη της να παίξει ούτε με παιχνιδάκια, κουδουνίστρες ούτε στο γυμναστήριο. Δεν έχω περιθώρια να κάνω δουλιές παρά μόνο το βράδυ που θα κοιμηθεί. Τώρα τελευτάια την ταλαιπωρεί κι ένα συνάχι κι είναι μέσα στην γκρίνια! Πότε θα αρχίσει να απασχολείται μόνη της κι να παίζει? Ξέρω μωρά που απο 7 μηνών παίζουν με τις ώρες μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Η μπέμπα μας είναι 5,5 μηνών και δεν σταματάει να γκρινιάζει! Δεν κάθεται πάνω απο 5 λεπτά μόνη της να παίξει ούτε με παιχνιδάκια, κουδουνίστρες ούτε στο γυμναστήριο. Δεν έχω περιθώρια να κάνω δουλιές παρά μόνο το βράδυ που θα κοιμηθεί. Τώρα τελευτάια την ταλαιπωρεί κι ένα συνάχι κι είναι μέσα στην γκρίνια! Πότε θα αρχίσει να απασχολείται μόνη της κι να παίζει? Ξέρω μωρά που απο 7 μηνών παίζουν με τις ώρες μόνα τους.

 

εγω ξερω αλλο μωρακι που απο τοτε που γεννηθηκε μεχρι τωρα (περιπου 11 μηνων) παιζει μονο του!!!!τι να πω, ειναι στο παιδι μαλλον αλλα να σας πω την αληθεια ειναι και οπως το μαθεις. Εγω αρχισα να την αφηνω λιγο μονη στο παρκο και να φευγω, να μη με βλεπει και μετα απο 2-3 λεπτα που κλαιει καθεται και παιζει.

Τωρα για το δικο σου που ειναι μικρουλι, εμεις σε εκεινη την ηλικια τη βαζαμε σε παρκοκρεβατο, ψηλα και της ειχα αραδιασει παιχνιδια και ειμασταν κοντα οποτε καπως ηταν πιο καλη. Επισης ειχα παρει μια κουνια απο fischer price και την εβαζα εκει, καπως καθόταν, μετα στο πατωμα παλι με παιχνιδια κρεμαστα απο πανω της. Εσυ τι ακριβως κανεις; πως περνα η μερα σας; ειναι καπου απλα εισαι κοντα ή την εχεις αγκαλια. Παντως τα σκ@τι@ρικα όλα τα γραφουν...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο. Εμενα απο 2 σχεδον μηνων ηθελε να καθεται στην αγκαλια μου. Ξαπλωμενος γρυνιαζε συνεχως . Το ειπα στον παιδιατρο και φυσικα μου ειπε οτι δεν κανει. Οταν ομως τον εβαλε να τον εξετασει τα ειδε ολα και τελικα μου ειπε να μην τον ζοριζω αλλα να προσπαθω να τον εχω στο ριλαξ πιο ανασυκομενο. Στον 4 μηνα καθοταν στηριζομενος σε μαξηλαρι και στον 5 μηνα οταν ηταν μπρουμητα σηκονε τα ποδια του να μπουσουλισει. 6 μηνων αρχησε να μπου σουλαει και τωρα 9999 μηνων τον κυνηγαω σε ολο το σπιτι. Περπαταειστηριζομενος στα επιπλα και στεκεται μονος του. Οπως καταλαβαινεται στο παρκο δεν εκατσε ποτε ειτε ημουνα μαζι του ειτε οχι. Για να κανω δουλειες τον αφηνα και εκλαιγε μεχρι να τον παρω. Ειναι παρα πολυ ζωηρος που ακομα και ο παοδιατρος μου ειπε οτι πρεπει να τον προσεχω συνεχεια και να μην ειναι ποτε χωρις επιβλεψη. Οποτε ολη μερα δεν κανω τιποτα μονο όταν κοιμαται.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξυπνάει κάθεται για 5-10 λεπτά στο ριλάξ με παιχνιδάκια κι έπειτα αρχίζει κι γκρινιάζει - φωνάζει κι στη συνέχεια κλάει! Δεν την έχω μάθει καθόλου στην αγκαλιά, ηρέμει μόνο αν ασχολείσαι μαζί της, δηλ. να τις μιλάς, να κουνάς κουδουνίστρες κ.α. τα οποία βαριέται στο λεπτό! Α! όταν δε σηκωθώ απο δίπλα της χαλάει ο κόσμος! Κι μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν την έμαθα εγώ έτσι, δηλαδή να θέλει συνέχεια παρέα!! Έπειτα στο γυμναστήριο πριν λίγο καιρό καθόταν ένα τέταρτο - είκοσι λεπτά, τώρα καθόλου, γυρίζει μπρούμυτα κι μετά γκρινιάζει! Μάλλον τελικά είναι στο παιδί! Ελπίζω αν αρχίσει να μπουσουλάει, κάπως να απασχολείται ή στη στράτα (μου είπαι ο παιδίατρος τον επόμενο μήνα, αφού έχει καλή στήριξη).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...