little lamb

Παρουσίαση νέων εννοιών μέσα από παιχνίδια και βιβλία

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω μια λίγο περίπλοκη απορία, δεν ξέρω αν θα τη διατυπωσω σωστά.

Από τι ηλικία παρουσιάζετε στα μωρα/νήπια σας μέσα από παιχνίδια και βιβλία πράγματα που δεν έχουν ακόμα δει στην πραγματική ζωή;

Πχ η μικρή μας που είναι 1μισι, έχει πολλή εξοικείωση στην πραγματική ζωή με τα ζώα. Έτσι τα πιο πολλά παιχνίδια και βιβλία που της παίρνω έχουν ζωάκια ή πχ παιδική χαρά ή θαλασσα, γενικα πράγματα που της είναι οικεία. (Δεν έχουν μόνο θέμα τα ζώα (πχ με κατηγοριοποίηση ή ήχους) μπορεί να είναι πχ τα βιβλία με τις μουσικές του κόσμου ή τους συνθετες αλλά και πάλι οι εικόνες είναι με ζωάκια). Ή πχ playmobil που θέλω να της πάρω τα Χριστούγεννα είναι με κούνια και τσουλήθρα, που τα ξέρει.

Έχω δει όμως πολύ ωραία βιβλία και παιχνίδια της ηλικίας της (playmobil, παζλ, βιβλία με κινούμενα μέρη) που πραγματεύονται ανοικεια πράγματα, πχ πυροσβεστική, αεροπλάνο, τραίνο, διαστημα. Έχει νόημα να της δείξω κάτι τέτοιο; Ή είναι καλύτερα τα οικεία θεματα; Εντάξει προφανώς ένα παιδί δεν γίνεται να μην ξέρει τι είναι το αεροπλάνο ή η πυροσβεστική μέχρι να τα δει από κοντά, αλλά σε τι ηλικία έχει νόημα να του το παρουσιασουμε; Πριν αρχίσει να μιλάει έχει νόημα; 

Και σε παρόμοιο κλίμα, χριστουγεννιάτικα βιβλία έχει νόημα απο φέτος;

Διαφημίσεις

Χριστουγεννιάτικα βιβλία διαβάζω από τώρα στη μικρούλα μου που είναι πιο μικρούλα απ'την δική σου (δέκα μηνών). Δεν ξέρω αν καταλαβαίνει κάτι, της λέω να ο άγιος Βασίλης και χαίρεται :-) εγώ πάντως που είμαι λάτρης των Χριστουγέννων χαίρομαι πιο πολύ από αυτήν:grin:

Γιατί να μην έχει νόημα; Αυτό είναι το ωραίο με τα βιβλία, ότι τα ανοίκεια τα κάνουν οικεία.

Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη με τα παιδικά βιβλία που κυκλοφορούν. Το θεωρώ φανταστικό ότι ο γιος μου θα είναι πχ εξοικειωμένος με τους πίνακες του Μονέ από τόσο μικρός, ενώ εγώ τον γνώρισα στο Λύκειο (και αν). Προφανώς δεν μιλάμε για καταναγκαστική εκμάθηση, αλλά είμαι της άποψης ότι η γνώση ποτέ δεν κάνει κακό. Ας διαβάσει βιβλία για το διάστημα από τώρα, τι κακό θα πάθει; Εφόσον είναι ειδικά διαμορφωμένα για την ηλικία της, στη χειρότερη περίπτωση θα ξέρει τους πλανήτες από νήπιο. 

• Μου αρέσει 2

σιγουρα μετα τον χρονο,αλλα πριν τα δυο ειχαμε πολλα τετοια παιχνιδια.οι 18μ θεωρω οτι ειναι μια ηλικια που καταλαβαιναν πληρως τι ελεγα,χωρις να μιλανε,αλλα με υπωτυπωδη επικοινωνια.η κορη μου εκτελουσε κ εντολες

πχ απο 6μ του ειχαν παρει ενα αστυνομικο τμημα,εμεις οχηματα οπως μπουλντοζες οποτε απλα τα παρουσιαζαμε εξηγωντας λιγα πραγματα(τα ειχαμε απο ενος αλλα την χρηση την καταλαβε λιγο αργοτερα)

πχ αυτα τα αυτοκινητα τα χρησιμοποιουμε για να σκαβουν κλπ.η αυτο ειναι περιπολικο εχει σειρηνα κ θυμαμαι απο μικρος εκανε ιου ιου

με τα χριστουγεννιατικα ειναι αναλογα τι θελετε να του μαθετε κ πως να το παρουσιασετε.τα περισσοτερα παιδακια χαιρονται με τον στολισμο.αλλα δ θα κανει ακομη την συνδεση δεντρο-δωρα,ποσο μαλλον με την γεννηση του χριστου

Just now, Ilaeira είπε:

Γιατί να μην έχει νόημα; Αυτό είναι το ωραίο με τα βιβλία, ότι τα ανοίκεια τα κάνουν οικεία.

Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη με τα παιδικά βιβλία που κυκλοφορούν. Το θεωρώ φανταστικό ότι ο γιος μου θα είναι πχ εξοικειωμένος με τους πίνακες του Μονέ από τόσο μικρός, ενώ εγώ τον γνώρισα στο Λύκειο (και αν). Προφανώς δεν μιλάμε για καταναγκαστική εκμάθηση, αλλά είμαι της άποψης ότι η γνώση ποτέ δεν κάνει κακό. Ας διαβάσει βιβλία για το διάστημα από τώρα, τι κακό θα πάθει; Εφόσον είναι ειδικά διαμορφωμένα για την ηλικία της, στη χειρότερη περίπτωση θα ξέρει τους πλανήτες από νήπιο. 

Δεν λέω ότι είναι κακό. Περίπου το αντίθετο ρωτάω. Αν χρειάζεται/πρέπει ή δεν πειράζει να μην τα έχει δει αφού ούτως ή άλλως δεν τα καταλαβαίνει.

Κι εγώ τρελαίνομαι για τα παιδικά βιβλία, έχει ήδη περίπου 20 και έχω κάνει λίστα με άλλα που θέλω να πάρω. Δεν λέω για βιβλία γνώσεων (επειδή λες πχ το πολύ να μάθει νωρίτερα τους πλανήτες) Να σου πω παραδείγματα μιας που λογικά θα τα ξέρεις, για να καταλάβεις. Τα παίρνω με κάποια σειρά, πχ σκέφτομαι να τελειώσω πρώτα όσα θέλω με οικεία θεματα (πχ απο τη σειρά Διαβάζω και διασκεδάζω ή Παραθυράκια για μικρά χεράκια) και μετά να περάσω στα θέματα που θέλω να "διδαξω" (πχ τον Αρκουδάκο που δείχνει τραίνο/αεροπλάνο/ αγώνες ράλι ή των εκδόσεων Παπαδόπουλος την πυροσβεστική/ το αεροδρόμιο/ το λιμάνι ή το "βρες με" το διάστημα). Ή πχ παίρνω πρώτα τα μουσικά που δείχνουν μόνο όργανα ή κάποια αποσπασματα καποιου συνθέτη και μετά τα μουσικα που εχουν μια ιστορία να διηγηθείς (πχ καρυοθραύστης, μαγικός αυλός). Αυτά με τους συνθετες και τους ζωγράφους τα έχουμε κι εμείς αλλα δεν τα θεωρώ ίδια κατηγορία, γιατί οι εικόνες που δείχνουν είναι οικείες κι έτσι τις "καταλαβαίνει" και χωρίς να μιλήσεις για τον συνθέτη πχ. Δεν εννοώ τέτοια, αλλά για τελειως ανοίκεια πράγματα. Στον Αρκουδάκο πχ δείχνει το κόκπιτ του αεροπλάνου, όποτε το είχα στο μυαλό μου να το πάρουμε όταν μιλάει και θα μπορούμε να το εξηγήσουμε και στο μεταξύ να πάρουμε άλλα πιο οικεία που ούτως ή άλλως τα έχω στη λιστα. Το ίδιο πχ στα playmobil, να πάρω τώρα τις κούνιες και αργότερα την πυροσβεστική πχ. Αλλά βρέθηκα τις προαλλες σε βιβλιοπωλειο και ενω είδα όλα αυτά που λέω παραπάνω τελικά κατέληξα να πάρω ένα με κουκουβάγιες του "διαβάζω και διασκεδάζω" και τα κουταβάκια από τα "Παραθυράκια" επειδή τρελαίνεται για κουκουβάγιες και σκυλιά, και κάπου εκεί αναρωτηθηκα μήπως δεν πρέπει να παίρνω μόνο βάσει του τι της αρέσει ήδη, αλλά και πράγματα που δεν έχει ξαναδεί. (Με τόσα που μου αρέσουν βέβαια μέχρι να τα πάρω όλα θα έχει φτάσει 6, θα διαβάζει κανονικά κι εγω θα παίρνω για εμένα ακόμα τα κινούμενα!!)

• Μου αρέσει 1

νομιζω ειναι καλο να ειναι μοιρασμενα.δλδ πηρες τωρα με κουκουβαγιες κ σκυλακια γτ ξερεις οτι της αρεσουν.την επομενη φορα παρε τουλ ενα με ενα οχι τοσο οικειο θεμα.πχ η πυροσβεστικη ειναι κτ αρκετα ευκολο να εξηγηθει

δ ειναι οτι πρεπει οπωσδηποτε να τα παρεις αμεσα.ετσι κ αλλιως δ ειναι ουτε 2,οποτε εχετε χρονο.δ εχεις ενα deadline να τις γνωρισεις οσα πιο πολλα προλαβεις οσο πιο συντομα

• Μου αρέσει 1

Κοίτα, τον Αρκουδάκο με το αεροπλάνο τον έχουμε κι εμείς (μας το έφεραν δώρο το καλοκαίρι). Εγώ του εξηγώ για το κόκπιτ, την πίστα κλπ κι ό,τι καταλάβει. Αλλά τώρα κατάλαβα τι εννοείς. 

Φαντάζομαι το κλειδί είναι η ισορροπία. Της παίρνεις αυτά που της αρέσουν και ταυτόχρονα επιλέγεις και μερικά καινούργια πράγματα, ώστε να έχει την ευκαιρία να ανακαλύψει και νέες αγάπες.

έντιτ: @Vicky86, μαζί γράφαμε!

Την πυροσβεστική τη θεωρείτε εύκολη; Εγώ θα τη θεωρούσα το πιο δύσκολο από όσα έγραψα, επειδή στα άλλα εξηγείς απλά ότι μεταφέρουν τους ανθρώπους, ενώ στην πυροσβεστική έχεις να εξηγήσεις και τη φωτιά!

Διαβασα διαγώνια τις δημοσιεύσεις.μαλλον μιλάτε για πιο μικρά παιδια.Καποια κοπελα μιλησε για τους πλανήτες.Για πιο μεγάλα παιδιά εκπληκτικό είναι το βρισκόμαστε εδω του Jeffers.

Εγω θα σας πω για ένα παιχνίδι που το έχω βάλει στο μάτι εδω κ δυο  χρόνια.

Παρειγγειλα το ουρανιο τοξο grimms και περιμένω την ανταποκριση.

Just now, vicky86 είπε:

με τα χριστουγεννιατικα ειναι αναλογα τι θελετε να του μαθετε κ πως να το παρουσιασετε.τα περισσοτερα παιδακια χαιρονται με τον στολισμο.αλλα δ θα κανει ακομη την συνδεση δεντρο-δωρα,ποσο μαλλον με την γεννηση του χριστου

Για τα Χριστούγεννα θα με περάσετε για παλαβή με αυτά που ρωτάω, αλλά φοβάμαι μήπως όταν ξεστολισουμε τα "ψάχνει" και στενοχωριέμαι! Επειδή δεν θα μπορει ουτε να μου πει ότι τα αναζητά, ούτε εγώ να εξηγήσω γιατί έφυγαν! Είναι ο ίδιος λόγος που δεν κάνω toy rotation όπως είχα γράψει και σε ένα άλλο θέμα, ή που με βαριά καρδιά έδωσα σε μικρότερο μωράκι λίγα παιχνίδια για να κάνουμε χώρο για πιο "μεγαλιστικα". Όχι γιατί θέλω να έχει πολλά, καμία σχέση με απληστία, απλώς όσο δεν μιλάει έχω την αμφιβολία ότι κάτι μπορεί να αναζητά και να μην μπορεί να το πει και στενοχωριέμαι!

Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Από τι ηλικία παρουσιάζετε στα μωρα/νήπια σας μέσα από παιχνίδια και βιβλία πράγματα που δεν έχουν ακόμα δει στην πραγματική ζωή;

Πχ η μικρή μας που είναι 1μισι, έχει πολλή εξοικείωση στην πραγματική ζωή με τα ζώα. Έτσι τα πιο πολλά παιχνίδια και βιβλία που της παίρνω έχουν ζωάκια ή πχ παιδική χαρά ή θαλασσα, γενικα πράγματα που της είναι οικεία. (Δεν έχουν μόνο θέμα τα ζώα (πχ με κατηγοριοποίηση ή ήχους) μπορεί να είναι πχ τα βιβλία με τις μουσικές του κόσμου ή τους συνθετες αλλά και πάλι οι εικόνες είναι με ζωάκια). Ή πχ playmobil που θέλω να της πάρω τα Χριστούγεννα είναι με κούνια και τσουλήθρα, που τα ξέρει.

Έχω δει όμως πολύ ωραία βιβλία και παιχνίδια της ηλικίας της (playmobil, παζλ, βιβλία με κινούμενα μέρη) που πραγματεύονται ανοικεια πράγματα, πχ πυροσβεστική, αεροπλάνο, τραίνο, διαστημα. Έχει νόημα να της δείξω κάτι τέτοιο; Ή είναι καλύτερα τα οικεία θεματα; Εντάξει προφανώς ένα παιδί δεν γίνεται να μην ξέρει τι είναι το αεροπλάνο ή η πυροσβεστική μέχρι να τα δει από κοντά, αλλά σε τι ηλικία έχει νόημα να του το παρουσιασουμε; Πριν αρχίσει να μιλάει έχει νόημα; 

Τι ωραίο θέμα. Ένα σχόλιο θα κάνω και θα επανέλθω αύριο , έχουμε το αρκουδακος στην πυροσβεστική κινούμενες εικόνες κλπ ε λοιπόν ήταν δεν ήταν 17 18 μηνών είδε πυροσβεστικό όχημα και μας έκανε ιου ιου που κάναμε στο βιβλίο. Για τα παιδάκια όλα είναι καινούργια και ολα υπάρχουν μέχρι να τα δουν και από κοντά. Φυσικά και θα δείχνεις τα πάντα από όπου μπορείς. Οχήματα ζώα πόλεις γη βουνό θάλασσα πτηνά δεινόσαυρους ανθρώπους αντικείμενα και πιο αόριστες έννοιες εποχές ώρα διάστημα μέρα νύχτα χιόνι έρημος κλπ. Και χριστουγεννιάτικα φυσικά να δει τον Ρούντολφ τον Αϊ Βασίλη τα δέντρα τις μουσικές που συντροφεύουν αυτές τις εποχές τα τραγούδια το κλίμα κλπ. Είναι απίστευτα ερεθίσματα τα καινούργια πράγματα! Λεξιλόγιο μορφές σχήματα ακούσματα μεγέθη χρώματα τόσα πολλά με κάθε τι καινούργιο που δεν μας απασχολεί πότε και αν ποτέ το δουν στη ζωή τους πραγματικά. 

• Μου αρέσει 2

Κράτα το

Κράτα το

Και κάτι ακόμα, όταν παρουσιάζετε το εκάστοτε θέμα, παίρνετε και βιβλίο και παιχνίδι; πχ βιβλίο πυροσβεστική+παιχνίδι πυροσβεστική; Βιβλίο τραίνο+παιχνίδι τραίνο; Κάπως έτσι το είχα στο νου μου και μάλιστα να τα παρουσιάζω λίγο πριν ή λίγο μετά από τη στιγμή που θα τα δει στην πραγματικότητα, ως προετοιμασία ή ως επεξεργασία αυτού που είδε. Πχ πρόκειται να μπούμε σε αεροπλάνο; Παίρνουμε το αντίστοιχο βιβλίο και παιχνίδι για να το αναπαραστήσουμε. Ή έτυχε και είδαμε στο δρόμο πυροσβεστική; Το επεξεργαζόμαστε στο σπίτι με βιβλίο και παιχνίδι.

(Εννοείται ότι αν λόγω κορωνοϊου αργήσει να τα δει στην πραγματικότητα κάπως θα τα παρουσιαζα,δεν θα μείνει με τις κουκουβάγιες και τα σκυλάκια μέχρι να πάει σχολείο!)

Αυτή η δημοσίευση με ανακουφίζει γιατί κοιτα να δεις τι προβληματισμό είχα. Ο γιος μου θέλει να του αγοράσω τον Τιμο στο σχολείο κ εγω σκέφτομαι ότι θα πρέπει να του το πάρω όταν είναι να πάει σχολείο κ όχι τώρα που δεν πηγαίνει, κ ηθεκα να ρωτήσω κάτι σχετικό. Αλλά μετά λέω, θα με κράξουν που προβληματίζομαι για κάτι τόσο δευτερεύον!!!!!

• Χαχαχα 2

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Διαβασα διαγώνια τις δημοσιεύσεις.μαλλον μιλάτε για πιο μικρά παιδια.Καποια κοπελα μιλησε για τους πλανήτες.Για πιο μεγάλα παιδιά εκπληκτικό είναι το βρισκόμαστε εδω του Jeffers.

Εγω θα σας πω για ένα παιχνίδι που το έχω βάλει στο μάτι εδω κ δυο  χρόνια.

Παρειγγειλα το ουρανιο τοξο grimms και περιμένω την ανταποκριση.

Το είδα πρόσφατα σε ένα γκρουπ στο φβ πρέπει να είναι πολύ καλό! 

Κράτα το

Κράτα το

6 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ο Jeffers η αληθεια είναι πως είναι από τους αγαπημένους μου, έχει και πολύ όμορφη εικονογράφηση στα βιβλία του.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Και κάτι ακόμα, όταν παρουσιάζετε το εκάστοτε θέμα, παίρνετε και βιβλίο και παιχνίδι; πχ βιβλίο πυροσβεστική+παιχνίδι πυροσβεστική; Βιβλίο τραίνο+παιχνίδι τραίνο; Κάπως έτσι το είχα στο νου μου και μάλιστα να τα παρουσιάζω λίγο πριν ή λίγο μετά από τη στιγμή που θα τα δει στην πραγματικότητα, ως προετοιμασία ή ως επεξεργασία αυτού που είδε. Πχ πρόκειται να μπούμε σε αεροπλάνο; Παίρνουμε το αντίστοιχο βιβλίο και παιχνίδι για να το αναπαραστήσουμε. Ή έτυχε και είδαμε στο δρόμο πυροσβεστική; Το επεξεργαζόμαστε στο σπίτι με βιβλίο και παιχνίδι.

(Εννοείται ότι αν λόγω κορωνοϊου αργήσει να τα δει στην πραγματικότητα κάπως θα τα παρουσιαζα,δεν θα μείνει με τις κουκουβάγιες και τα σκυλάκια μέχρι να πάει σχολείο!)

Μπορείς φυσικά και να συνδυάσεις παιχνίδι με αφήγηση (φαντάζομαι δεν μπορεί να γίνει σε όλα και από οικονομικής άποψης) 

Σιγά σιγά μπαίνει και στο λειτουργικό  παιχνίδι θα το κατακτήσει εντελώς σε λίγο καιρό συλλαμβάνει την έννοια του οχήματος του ζώου του αντικειμένου τα βάζει σε κατηγοριες και τα εντάσσει στο περιβάλλον του θα παίξει με το αυτοκίνητο θα το κάνει βουμ βουμ θα ταισει το ζωάκι κλπ μπορείτε άνετα να παίξετε με την αφήγηση! 

Κράτα το

Κράτα το

3 minutes ago, Έσπερος said:

Αυτή η δημοσίευση με ανακουφίζει γιατί κοιτα να δεις τι προβληματισμό είχα. Ο γιος μου θέλει να του αγοράσω τον Τιμο στο σχολείο κ εγω σκέφτομαι ότι θα πρέπει να του το πάρω όταν είναι να πάει σχολείο κ όχι τώρα που δεν πηγαίνει, κ ηθεκα να ρωτήσω κάτι σχετικό. Αλλά μετά λέω, θα με κράξουν που προβληματίζομαι για κάτι τόσο δευτερεύον!!!!!

Θα σου έλεγα να το πάρεις, αφού το ζητάει ο ίδιος ένας λόγος παραπάνω.

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι βρε πάρε εκεί ότι θέλει το παιδί! Είσαι στην ομάδα παιδικό βιβλίο; Για την ηλικία μας έχει φοβερά βιβλία για όλα τα θέματα που είτε θα τα δουν από κοντά (σχολείο) είτε που είναι στατιστικά ελάχιστες πιθανότητες να επισκεφθούν (βλ. Διάστημα :lol:

• Μου αρέσει 1

Κράτα το

Κράτα το

εσπερος αφου το ζηταει να το παρετε

δ σκεφτηκα ποτε οτι μπορει να στεναχωρηθουν στο ξεστολισμα,αλλα θα ερθει παλι η επομενη χρονια.η αληθεια ειναι οτι στολιζουμε αρκετες μερες πλεον με τα παιδια.το ξεχνανε γρηγορα τα μικρα

δ θα επαιρνα κτ αγαπημενο που απασχολουνται καθε μερα να το δωσω η να το κρυψω

δ ειναι απαραιτητο να παρεις κ βιβλιο κ παιχνιδι με ενα θεμα.ουτε υπαρχει ο ιδανικος τροπος να τα παρουσιασεις.οπως τυχει

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το "διαβάζω και διασκεδάζω" με το σχολείο το έχω στη λίστα ως το τελευταίο που θα πάρω, λίγο πριν πάει σταθμό ή σχολείο, χαχα! Επίσης βιβλία με θάλασσα πήρα το καλοκαίρι, την κίτρινη μελισσουλα από τα "Παραθυράκια" που είναι όλο λουλούδια έλεγα να την πάρω την άνοιξη και τα "ζωάκια του χιονιού" το χειμώνα :-P Είμαι λίγο ψυχαναγκαστική μάλλον!! (Αν τα ζητούσε θα τα έπαιρνα βέβαια, μιλάω για τώρα που διαλέγω εγώ)

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Μπορείς φυσικά και να συνδυάσεις παιχνίδι με αφήγηση (φαντάζομαι δεν μπορεί να γίνει σε όλα και από οικονομικής άποψης) 

Σιγά σιγά μπαίνει και στο λειτουργικό  παιχνίδι θα το κατακτήσει εντελώς σε λίγο καιρό συλλαμβάνει την έννοια του οχήματος του ζώου του αντικειμένου τα βάζει σε κατηγοριες και τα εντάσσει στο περιβάλλον του θα παίξει με το αυτοκίνητο θα το κάνει βουμ βουμ θα ταισει το ζωάκι κλπ μπορείτε άνετα να παίξετε με την αφήγηση! 

Καλα εννοείται όχι σε όλα, ούτε θα έπαιρνα παιχνίδι των 60 ευρώ πχ για να δουλέψουμε μια έννοια. Μιλαω για τα βασικά, πχ τραίνο, αεροπλάνο, οικοδομή, τέτοια. Όταν μεγαλώσει εξάλλου γίνονται και οικονομικότερα αυτά, αφού μπορείς να τα δουλέψεις μέσα από ζωγραφική ή πλαστελίνη πχ. Ήδη τα καταλαβαίνει αυτά, δεν τα βάζει σε κατηγορίες αλλά τα παίζει διαφορετικά, τα ζωάκια πχ τα βάζει να πιουν νερό ή να κοιμηθούν, τα οχήματα τα κάνει βουμ βουμ κλπ. (Τα δείξαμε βέβαια, δεν τα σκέφτηκε μόνη της)

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

είτε που είναι στατιστικά ελάχιστες πιθανότητες να επισκεφθούν (βλ. Διάστημα

Κάτσε δεν τελείωσε ακόμα το 2020! Μπορεί να έρθουν οι φίλοι μας από το διάστημα εδώ!

• Χαχαχα 3

Just now, little lamb είπε:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το "διαβάζω και διασκεδάζω" με το σχολείο το έχω στη λίστα ως το τελευταίο που θα πάρω, λίγο πριν πάει σταθμό ή σχολείο, χαχα! Επίσης βιβλία με θάλασσα πήρα το καλοκαίρι, την κίτρινη μελισσουλα από τα "Παραθυράκια" που είναι όλο λουλούδια έλεγα να την πάρω την άνοιξη και τα "ζωάκια του χιονιού" το χειμώνα :-P Είμαι λίγο ψυχαναγκαστική μάλλον!! (Αν τα ζητούσε θα τα έπαιρνα βέβαια, μιλάω για τώρα που διαλέγω εγώ)

Καλα εννοείται όχι σε όλα, ούτε θα έπαιρνα παιχνίδι των 60 ευρώ πχ για να δουλέψουμε μια έννοια. Μιλαω για τα βασικά, πχ τραίνο, αεροπλάνο, οικοδομή, τέτοια. Όταν μεγαλώσει εξάλλου γίνονται και οικονομικότερα αυτά, αφού μπορείς να τα δουλέψεις μέσα από ζωγραφική ή πλαστελίνη πχ. Ήδη τα καταλαβαίνει αυτά, δεν τα βάζει σε κατηγορίες αλλά τα παίζει διαφορετικά, τα ζωάκια πχ τα βάζει να πιουν νερό ή να κοιμηθούν, τα οχήματα τα κάνει βουμ βουμ κλπ. (Τα δείξαμε βέβαια, δεν τα σκέφτηκε μόνη της)

Κάτσε δεν τελείωσε ακόμα το 2020! Μπορεί να έρθουν οι φίλοι μας από το διάστημα εδώ!

Καλά αυτό το είχα ξεχάσει :lol:

Τα διαβάζω διασκεδάζω φοβερά πολύ στεναχωρέθηκα που τα ξεπέρασε ηλικιακά αυτό το χριστουγεννιάτικο με το δέντρο πολύ το ήθελα! Έχει ένα βιβλίο λέγεται η μικροχώρα 4 εποχές. Είναι για παιδάκια από 3 ετών με λεπτές σελίδες. Όμως. Είναι μια πάρα πολύ καλή εισαγωγή στην έννοια του χρόνου (για το στολίζω/ξεστολιζω που ανέφερες). Με το νέο έτος, να μεγαλώσει λίγο ακόμα, αν το πετύχεις αξίζει να το έχεις στην βιβλιοθήκη. Δεν είναι τόσο για ανάγνωση όσο για συζήτηση ακόμα και αν δεν μιλάει το παιδί ακόμα. 

Κράτα το

Κράτα το

Ναι την ξέρω τη Μικροχωρα! Την είχα πάρει σε ένα ανιψάκι! Ο γύρος του κόσμου μου άρεσε.

Λεπτές σελίδες δεν παίρνω ακόμα, θα τα ξεπαστρεψει. Βλέπω στην ομάδα Παιδικό βιβλίο που συνεχώς προτείνουν για ενός έτους το Ρενο και τα Βρες με και φρικαρω. Εμάς σκίζει και τα χαρτονένια, πόσο μάλλον αυτά. Οκ ο σκοπός είναι να τα ευχαριστηθεί, να μάθει από αυτά κλπ αλλά κρίμα είναι να καταστραφούν, δεν είναι και τζάμπα και μπορει να τα πάρουν κι άλλα παιδάκια. Στο βιβλιοπωλείο που βρέθηκα τις προάλλες είδα μερικά από αυτά που έχουμε αλλά σε καινούργια και ήταν αγνώριστα...

Προσωπικα δεν με έχει προβληματίσει να έχω βιβλία με έννοιες που δεν έχει επαφή το παιδί. Τυχαίνει να έχω πάρα πολλά εικονογραφημένα βιβλιαρακια από τη δική μου παιδική ηλικία με διαφορετικούς ήρωες ( οι γονείς μου ευτυχώς τα κράτησαν). Δεν έχω ούτε ένα βιβλίο με τα ζώα της φάρμας, και η μικρή δεν ξέρει το πρόβατο και τη αγελάδα, αλλά αναγνωρίζει λέξεις όπως το λιοντάρι, τον ελέφαντα, τη μαϊμού, το κάστρο, τη βασιλοπούλα, το χιόνι, το τζάκι, τον άγιο Βασίλη, το ξωτικό ( πράγματα που δε θα δει ποτέ στη ζωή της ή αν θα δει τα άγρια ζώα σε κάποιο ζωολογικό κήπο). Γατάκια και σκυλάκια έχει δει και στην πραγματική ζωή και κάτι φρούτα που έχουμε σε ένα πάνινο βιβλίο της τα δείχνω και στην πραγματικότητα. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να έχει επαφή με τη γλώσσα, καθώς της κάνω ανάγνωση ,και να είναι κάτι που κάνουμε μαζί γιατί την παίρνω αγκαλιά και με προσέχει και της αρέσει. Αν δηλαδή είχα βιβλίο με διαστημόπλοιο θα της το διάβαζα. Σημασία για μένα έχει να έρθει σε επαφή με τις εικόνες και τον προφορικό και γραπτό λόγο , πάρα να δείξω κάτι που έχει έρθει σε επαφή το παιδί για να τα συνδέσει. Δε ξέρω αν κάνω σωστά για παιδί δέκα μηνών αλλά νομίζω ότι καλλιεργείται και η φαντασία. Επίσης, πάλι δε ξέρω αν κάνω σωστά, αλλά διαβάζω βιβλία για μεγαλύτερα παιδιά , απλώς γιατί μου αρέσουν σαν θέμα δηλαδή πχ για τρία χρονών. Τα βιβλία της ηλικίας μας  τα βρίσκω λίγο βαρετά, δεν έχουν και πολλή αφήγηση. Ένα πήρα και βαρέθηκα, έδειχνα απλώς που είναι τα ζωάκια

Αλήθεια διαβάζετε αφήγηση; Εμενα μου φαίνεται νωρίς ακόμα. Ή μάλλον όχι ακριβώς μου φαίνεται νωρίς, αλλά επειδή έχω στη λίστα μερικά ακομα βιβλία χωρίς αφήγηση που θέλω να πάρω, παίρνω πρώτα αυτά. Αλλά γενικά αυτά που έχουν αφήγηση δεν μου πολυαρεσουν, προτιμώ να τα λέω εγώ. Δηλαδή είδα σε βιβλιοπωλειο τα περιβόητα "θα σ' αγαπώ ο,τι κι αν γίνει" και "το κουνελάκι άκουγε" και μου φάνηκαν απλα δυο ωραία βιβλία, όχι τόσο συγκλονιστικά και masterpieces όσο τα περιγράφουν στην ομάδα. Αυτά που λες ότι δείχνεις απλά που είναι το τάδε ζωάκι, που τα έχουν κατηγοριοποιημένα απλώς για να τα βλέπει ή να πατάει ένα κουμπί και να ακούει τη φωνή τους ούτε εμένα μου αρέσουν. Γι'αυτό οι αγαπημένες μου σειρές είναι τα "διαβαζω και διασκεδάζω", "αρκουδάκος", "Παραθυράκια για μικρά χεράκια" και τα μουσικά του Πατάκη, γιατί έχουν μια υποτυπώδη αφήγηση 2 σειρές αλλά η εικόνα είναι σχεδόν ιστοριουλα και λες εσύ ο,τι θες.

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Όταν η μικρή μου ήταν μωρό είχα αγοράσει βιβλία με τα ζώα της ζούγκλας και λίγο μετά το έτος τα αναγνώριζε και τα έδειχνε και έκανε μιμήσεις για το πως κάνει το λιοντάρι κτλ. Σίγουρη ότι έχει εξοικείωση την πήγα όταν ήταν 18 μηνών στο Αττικό πάρκο να τα δει και από κοντά. Σε πληροφορώ ότι πέρα από τις πάπιες που την ενθουσίασαν δεν ασχολήθηκε καθόλου με τα υπόλοιπα , ομολογουμένως πολύ εντυπωσιακά  ζώα, αντιθέτως βρήκε ιδιαίτερο ενδιαφέρον στους θάμνους που τους μάδαγε σα να μην υπάρχει αύριο! Έχω σχετική φωτο με φόντο την καμηλοπάρδαλη και τη μικρή δίπλα να τσουρομαδάει το θάμνο με μανία. Όταν ήταν 2 ετών ξαναπήγαμε. Άλλο παιδί πιά. Τρελάθηκε, επαθε πλάκα με τα αγρια ζωα και την επιδειξη με τα δελφίνια και το συζήταγε μέρες. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το πότε ένα πολύ μικρό παιδί θα είναι σε θέση να αντιληφθεί έννοιες. Αυτό όμως που πάντα έκανα και συνεχίζω είναι να μη τη στερώ από πληροφορίες. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που σε βιβλία που απευθύνονται σε μωρά υπάρχουν εικόνες με αντικείμενα, καταστάσεις, ζώα κτλ. που κάθε άλλο παρά οικεία είναι. Τα παιδιά αρχικά γνωρίζουν τον κόσμο από τα βιβλία και τα παιχνίδια τους. Αλλιώς το εύρος δραστηριοτήτων θα ήταν πολύ μικρό και είναι πολύ σημαντική σε αυτές τις ηλικίες η καλλιέργια της φαντασίας. Αλίμονο αν πρέπει να είναι διαθέσιμα τα αντικείμενα που μαθαίνουν για να μπορούμε να μιλήσουμε για αυτά.

Just now, Annitamik είπε:

Προσωπικα δεν με έχει προβληματίσει να έχω βιβλία με έννοιες που δεν έχει επαφή το παιδί. Τυχαίνει να έχω πάρα πολλά εικονογραφημένα βιβλιαρακια από τη δική μου παιδική ηλικία με διαφορετικούς ήρωες ( οι γονείς μου ευτυχώς τα κράτησαν). Δεν έχω ούτε ένα βιβλίο με τα ζώα της φάρμας, και η μικρή δεν ξέρει το πρόβατο και τη αγελάδα, αλλά αναγνωρίζει λέξεις όπως το λιοντάρι, τον ελέφαντα, τη μαϊμού, το κάστρο, τη βασιλοπούλα, το χιόνι, το τζάκι, τον άγιο Βασίλη, το ξωτικό ( πράγματα που δε θα δει ποτέ στη ζωή της ή αν θα δει τα άγρια ζώα σε κάποιο ζωολογικό κήπο). Γατάκια και σκυλάκια έχει δει και στην πραγματική ζωή και κάτι φρούτα που έχουμε σε ένα πάνινο βιβλίο της τα δείχνω και στην πραγματικότητα. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να έχει επαφή με τη γλώσσα, καθώς της κάνω ανάγνωση ,και να είναι κάτι που κάνουμε μαζί γιατί την παίρνω αγκαλιά και με προσέχει και της αρέσει. Αν δηλαδή είχα βιβλίο με διαστημόπλοιο θα της το διάβαζα. Σημασία για μένα έχει να έρθει σε επαφή με τις εικόνες και τον προφορικό και γραπτό λόγο , πάρα να δείξω κάτι που έχει έρθει σε επαφή το παιδί για να τα συνδέσει. Δε ξέρω αν κάνω σωστά για παιδί δέκα μηνών αλλά νομίζω ότι καλλιεργείται και η φαντασία. Επίσης, πάλι δε ξέρω αν κάνω σωστά, αλλά διαβάζω βιβλία για μεγαλύτερα παιδιά , απλώς γιατί μου αρέσουν σαν θέμα δηλαδή πχ για τρία χρονών. Τα βιβλία της ηλικίας μας  τα βρίσκω λίγο βαρετά, δεν έχουν και πολλή αφήγηση. Ένα πήρα και βαρέθηκα, έδειχνα απλώς που είναι τα ζωάκια

Και εγώ διάβαζα πάντα βιβλία για μεγαλύτερα παιδιά και θεωρώ μέχρι στιγμής ότι μας έχει βγει σε καλό. Αν τη βλέπεις από τώρα να συγκεντρώνεται πιθανότατα θα σου βγει βιβλιοφάγος :).

• Μου αρέσει 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα